Velký test elektrických indukčních sklokeramických sporáků – 5 recenzí odhalilo ty nejlepší

Georgina Babinová Test
Aktualizováno: 22. října 2023 2
Mora I 8688 BW
Vítěz testu
Mora I 8688 BW
  1. displej a elektronické ovládání
  2. trouba nabízí všechny dostupné funkce
  3. nízká hmotnost
  4. snadné čištění
  1. relativně vyšší spotřeba
  2. absence některých funkcí varné desky
Solidní sporák se sklokeramickou indukční deskou s přiměřenou výbavou, velkým objemem trouby a v přiměřené ceně.
11 990 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Indukční sporáky kombinují troubu a varnou desku do jednoho spotřebiče. Pokud jde o rozpočet, jde o nejběžnější a nejhospodárnější možnost. Elektrické sálavé sporáky zůstávají právě proto best-seller. Ačkoliv combo kuchyňská varná deska a vestavná trouba mají něco do sebe, oba spotřebiče často stojí více než jeden sporák. Pokud vyměňujete existující sporák nebo zařizujete zcela novou kuchyň, máte k dispozici různé eventuality. Energeticky úsporné plně elektrické sporáky spotřebují málo elektřiny a máte nejméně čtyři možnosti pokud jde o topné prvky: spirálové cívky, pevné disky, sálavé a magnetické indukce. Indukční prvky jsou efektivnější než konvenční spirálové cívky, ale musíte si koupit speciální hliníkový nádobí, abyste mohli využít tuto vyspělou technologii vaření. Pevné disky a sálavé prvky mají tendenci spotřebovat více elektrické energie než cívky.

Abychom vám pomohli zorientovat se v široké nabídce trhu v oblasti elektrických sporáků vybrali jsme a porovnali 5 elektrických indukčních a sklokeramických sporáků v zastoupení značek 4x Mora, 1x Amica. V našem testu se pro rok 2024 nejlépe umístili výrobky Mora.

Podle čeho a jak vybírat elektrická indukční sporáky?

Které parametry bychom měli zvažovat při koupi elektrického sporáku:

  • typ varné desky – indukční, sklokeramická
  • typ trouby – multifunkční, konvenční
  • vlastnosti a funkce
  • cena

Každá kombinace varná deska + trouba má své výhody i nevýhody, náš článek se vám bude snažit pomoci zvolit ten správný typ pro vás.

💡 Jak jsme hodnotili

Při hodnocení indukčních sporáků jsme brali v úvahu tyto metriky:

výkon: 25 %
funkce a programy varných zón:25 %
režimy a funkce trouby: 25 %
kvalita zpracování: 10 %
energetická účinnost: 10 %
údržba a čištění: 5 %

Nejlepší Indukční sporáky na základe porovnávacího testu 2024

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo
Vítěz testu Lidová volba Pro náročné Zlatá střední cesta
Mora I 8688 BW Mora Premium C 110 AW Mora Premium I 878 AW Mora C 625 AW Amica 510CE1.30P(W)
Mora I 8688 BW Mora Sklokeramický sporák Mora Premium C 110 AW bílý Mora Premium I 878 AW Mora C 625 AW Amica 510CE1.30P(W)
Hodnocení 5 hvězd
Hodnocení 4.5 hvězd
Hodnocení 4 hvězd
Hodnocení 4 hvězd
Hodnocení 3.5 hvězd
11 990 Kč 6 949 Kč 11 699 Kč 8 990 Kč 6 799 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz

Recenze 5 nejlepších elektrických sporáků pro rok 2024

Vítěz testu

1. Mora I 8688 BW

energetická třída: A ● výkon: 10.5 kW ● objem trouby: 70 l ● počet funkcí trouby: 11

Mora I 8688 BW

Mora I 8688 BW je sporák s indukční deskou oblíbené tuzemské značky. Patří mezi ty objemnější, neboť její kapacita trouby činí až 70 litrů, což je naprosto vyhovující parametr i pro vícečlenné rodiny a častější pečení. Maximální příkon je 10500 W což je jinak momentálně nadprůměr v rámci našeho srovnání. Na jeden cyklus běžného pečení spotřebuje 0,8 kWh, přičemž patří do A třídy energetické účinnosti (jako většina modelů na trhu). Z funkcí varné desky nechybí žádná podstatná, mrzet může akurát absence automatického vypnutí a praktická funkce Stop and Go. Nechybí však displej, časovač, dětská pojistka ani ukazatel zbytkového tepla. Rychlejší výkon plotýnky zase zajistí Booster.

Co se týče výbavy trouby, tak tady je to zcela bez připomínek. K dispozici máte 7 základních režimů na pečení ak tomu ještě 4 doplňkové (rychlý ohřev pro rychlejší rozpálení trouby, rozmrazování s ventilátorem, ohřev talířů či 30 minutový program na čištění). Z výbavy je třeba určitě ještě zmínit praktické teleskopické rošty a katalytické vložky, které usnadňují údržbu trouby. Nechybí vnitřní osvětlení ani časovač. Co se týče rozměrů, tak sporák je víceméně standardně velký (výška 85 cm a hloubka 60 cm), šířka 50 je poněkud méně než je průměr.

Výhody

  • displej a elektronické ovládání
  • trouba nabízí všechny dostupné funkce
  • nízká hmotnost
  • snadné čištění

Nevýhody

  • relativně vyšší spotřeba
  • absence některých funkcí varné desky

Verdikt: Solidní sporák se sklokeramickou indukční deskou s přiměřenou výbavou, velkým objemem trouby a v přiměřené ceně.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 11 990 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Lidová volba

2. Mora Premium C 110 AW

Energetická třída: A ● výkon: 8000 W ● objem trouby: 68 l ● počet funkcí trouby: 4

Mora Sklokeramický sporák Mora Premium C 110 AW bílý

Volně stojící sporák Mora Premium C 110 AW nabízí sklokeramickou varnou desku a klasickou elektrickou troubu o objemu 68 l. Trouba disponuje praktickým programem ECO Clean, díky kterému se její čištění stává jednoduchým. Závěsy Komfort za postarají o šetrné a tiché zavírání dvířek trouby, která je, pro dokonalý přehled o procesu přípravy, osvětlená. Dvířka i během pečení zůstávají relativně chladné.

Varná deska má 4 varné zóny a indikátor zbytkového tepla. Sporák je vybaven i odkládacím prostorem, kde pohodlně uložíte plechy na pečení.

Výhody

  • přátelská cena
  • velký objem trouby

Nevýhody

  • je nutná instalace elektrikářem

Verdikt: Velmi jednoduchý, základní model, což se odráží i na jeho ceně.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 6 949 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Pro náročné

3. Mora Premium I 878 AW

energetická třída: A ● výkon: 10.4 kW ● objem trouby: 70 l ● počet funkcí trouby: 10

Mora Premium I 878 AW

Mora Premium I 878 AW je celoelektrický sporák se sklokeramickou indukční deskou a velkou multifunkční troubou až s 11 programy. Její objem je až 70 l. Varná deska nabízí 4 indukční zóny, které se velmi rychle zahřejí a stejně rychle i vychladnout. Případným popálení zabrání indikátor zbytkového tepla.

Kromě toho trouba disponuje funkcí ECO Clean, vnitřním osvětlením, časovým spínačem, funkcí ohřívání talířů, funkcí chladných dvířek, systémem zavírání Komfort a dotykovým ovládáním. Sporák má úložný prostor, ve kterém uskladníte příslušenství, které je součástí dodávky – rošt, plech a MAXI pekáč XXL 8l.

Výhody

  • množství funkcí
  • velký objem trouby
  • přednastavené programy

Nevýhody

  • trocha hlučný

Verdikt: Sporák oblíbené české značky s dobrými parametry a jednoduchým intuitivním ovládáním.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 11 699 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Zlatá střední cesta

4. Mora C 625 AW

energetická třída: A ● výkon: 8.2 kW ● objem trouby: 70 l ● počet funkcí trouby: 7

Mora C 625 AW

Mora C 625 AW je další sporák lety ověřené značky, tentokrát v kombinaci sklokeramická deska a multifunkční trouba. Varná deska je vybavena technologií Hi-Light, která šetří váš čas, peníze a také desku samotnou. Trouba má objem až 70 l a díky funkci horkého vzduchu, víte péct na více úrovních současně, aniž by se vůně a chutě promíchaly.

Další funkce: dotykový časový spínač, hodiny, programování doby pečení, zavírání dvířek Komfort, osvětlení, chladné dvířka a speciální program na zjednodušení čištění Eco Clean.

Výhody

  • množství funkcí
  • poměr ceny a výkonu

Nevýhody

  • někomu může vadit příliš „klasický” design

Verdikt: Sporák v klasickém designu nabízí vynikající poměr ceny a kvality.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 8 990 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


5. Amica 510CE1.30P(W)

Energetická třída: A ● výkon: 7,8 kW ● objem trouby: 67 l ● počet funkcí trouby: 6

Amica 510CE1.30P(W)

Amica 510CE1.30P(W) je sporák, jehož energetická třída je dokonce A++ nabízí elektrickou troubu o objemu 67 l a sklokeramickou varnou desku, který se díky dokonale hladkému povrchu snadno čistí. Ve spodní části sporáku se nachází praktický úložný prostor, do kterého pohodlně uložíte plechy na pečení.

Vnitřek trouby je smaltovaný a snadno se udržuje. Sporák v tradičním bílém provedení nenaruší obraz moderní, ani klasické kuchyně.

Výhody

  • cena
  • úsporný
  • velký objem trouby

Nevýhody

  • bez kabelu
  • bez plechů

Verdikt: Základní model elektrického sporáku, který neslibuje více než dokáže poskytnout.

Naše hodnocení:

Hodnocení 3.5 hvězd
Cena: 6 799 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Průvodce výběrem elektrického sporáku

Pečení v troubě

Sporák je investicí, o níž stojí za to popřemýšlet – není nejlevnější, používáte ho téměř každý den a budete na něm vařit alespoň deset let. Najděte si chvíli čas, jsme tady, abychom vám pomohli prozkoumat možnosti.

 

Typ varné desky

Nové elektrické sporáky nabízejí dvě variace varné desky – sklokeramickou nebo indukční.

Sklokeramická varná deska

Elektrické sporáky se sálavými sklokeramickými deskami jsou oblíbeným výběrem. Všechny modely v našich testech mají alespoň jednu varnou zónu s vysokým výkonem. Některé mají rozšiřitelné zóny, které umožňují přejít z velkého prvku s vysokým výkonem na malý prvek s nižším výkonem. Existují elektrické sporáky, které mají ve středu své sklokeramické desky topný prvek k udržení pokrmů teplých. Při tomto typu varné desky zůstává hodně zbytkového tepla, takže při snížení teploty může trvat několik minut, než se skutečně usadíte na nižší úrovni.

Tyto varné desky jsou vyrobeny z hladké sklokeramicky s topnými jednotkami pod povrchem. Vestavěný snímač vás upozorní, když je hořák stále horký. Je to důležité při hladkých elektrických varných plochách, protože hořák ne vždy je červený, když je teplota nízká. Mějte na paměti, že tento typ varné desky je náchylný k poškrábání a ne všechno nádobí je vhodné pro použití na jejím povrchu (příručka spotřebiče vás seznámí s typem nádobí, které vhodný je).

Sklokeramická varná deska

Indukční varná deska

Elektrické sporáky s indukční varnou deskou využívají magnetické cívky pod povrchem keramického skla na rychlé vytváření tepla přímo na pánvi, co nabízí precizní vaření a kontrolu. Indukční sporáky vyžadují magnetický nádobí. Pokud magnet pevně přilne na dno hrnce, bude to fungovat. Některé nádoby z nerezavějící oceli jsou indukčně schopné a některé ne.

Tyto varné desky jsou bezpečnější než plynové nebo sklokeramické desky protože nehoří plamenem a ani nebudou zahřívat, pokud na ně položíte něco, co neobsahuje magnetický materiál. Indukční varné desky jsou také efektivnější a ohřejí věci rychleji než jiné typy hořáků. Mají tedy 2 malé nevýhody. Musíte se ujistit, že máte kuchyňské nádobí, které bude spolupracovat s povrchem desky a sporáky s indukčními hořáky mají tendenci stát více než srovnatelné sporáky se sklokeramickými deskami.

Indukční varná deska

 

Co je elektromagnetická indukce?

Elektromagnetická indukce, která se často nazývá jednoduše indukce, znamená produkci elektrického proudu přes elektrický vodič, způsobenou měnícím se magnetickým polem. Elektrina a magnetismus nejsou dvě rozděleny věci, jde o dvě entity pocházející z téhož základního jevu – elektromagnetismu. Díky tomu změna magnetického pole vede ke vzniku elektrického proudu, podobně, změna elektrického pole přes vodič vytváří magnetické pole. Posledně jmenovaný je princip fungování indukční varné desky. (zdroj)

 

Typ trouby

Bez ohledu na váš rozpočet a životní styl, nabídka elektrických sporáků je obrovská. Je to i velké nákupní rozhodnutí, proto potřebujete vědět při výběru trouby vašeho sporáku alespoň následující fakta.

➡️ Konvenční elektrické trouby

Tyto jsou méně rozšířené a obecně je najdete v základních modelech elektrických sporáků. Elektrické prvky jsou na bocích nebo horní a spodní části trouby. Poskytují zónové ohřívání. Horní část trouby je obvykle teplejší než dno. Některé horní a spodní prvky pracují nezávisle, což je ideální pro křupavost nebo zhnědnutí povrchu některých potravin.

➡️ Multifunkční (teplovzdušné) trouby

Většina elektrických sporáků a trub má již ventilátor, který cirkuluje teplo rovnoměrněji, takže teplota je v celé troubě stejná. V „horkovzdušných” troubách se vzduch ohřívá elektrickými prvky na stranách trouby a potom pomocí ventilátoru cirkuluje. Charakteristikou multifunkčních trub je:

  • vaření je rychlejší
  • barva je rovnoměrná, ale obvykle bledší a méně lesklá jako na jídlech vařených v běžné troubě
  • předehřívání je obvykle zbytečné
  • přemísťování regálů není třeba
  • skvělé na pečení / vaření na více než jedné úrovni díky rovnoměrnému rozdělení tepla
  • doby a teploty vaření jsou vždy nižší než u tradičních trub, ale závisí na typu sporáku. Postupujte podle pokynů výrobce.
  • povrch jídla může být sušší a méně křupavý

 

Vlastnosti a funkce

Některé funkce a vlastnosti zjednoduší způsob používání a údržby vašeho elektrického sporáku.

➡️ Varná deska

Začněme varnou deskou. Co byste na ní ještě před nákupem měli zkontrolovat:

  • ovládací prvky a štítky – měly být dostatečně velké, jasně označené a snadno použitelné. Měly by být snadno uchopitelné s jasným ukazatelem. Odnímatelné ovládací prvky jsou ideální, když přijde na čištění. Ovládací prvky umístěné vpředu vypadají dobře, ale ovládání bude snadné i pro malé děti. Leptané štítky (na rozdíl od lepených štítků) se na povrchu z nerezové oceli v průběhu času neošouchají.
  • varné zóny – zvažte rozložení a velikost varných zón. Hledejte uspořádání, které je dobře rozmístěné a obsahuje malé, střední i velké varné zóny. Hořáky Simmer a Wok by měly být na přední straně, abyste nemuseli nahnout přes jiné hořáky, abyste promíchaly omáčku. Při vaření potravin, které nepotřebují časté míchání, jako jsou například casserole normálně používáte hořák s průměrnou velikostí; nejlepší je jejich umístění vzadu.
  • kuchyňské nádobí – nádobí, který používáte na varné desce, by mělo komfortně zapadnout do varné zóny a neomezit používání jiných zón. Pokud jste si vybrali indukční varnou desku, ujistěte se, že nádobí je kompatibilní.
  • indikátor zbytkového tepla – je to užitečný bezpečnostní mechanismus, který zůstane zapnutý, dokud se teplota varné desky nesníží na bezpečnou teplotu.
  • automatické vypnutí – toto je další užitečný bezpečnostní mechanismus, při kterém se varná deska automaticky vypne v případě, že po zapnutí varné desky není nastavená teplota pro varnou zónu. K vypnutí dojde i tehdy, pokud jste vybrali nastavení teploty, ale nenastal žádný kontakt hrnce s varnou zónou.

➡️ Trouba

  • vnitřní objem – vezmite si raději do prodejny svůj největší plech, než abyste spolehli na uvedenou kapacitu. Výrobci měří využitelnou kapacitu různé, takže se nedá porovnávat mezi jednotlivými značkami. Obvykle se měří od nejnižší polohy spodní police až po prvek grilu, od boční stěny po boční stěnu (v nejužším bodě, aby se vešel co nejširší možný plech) a od zadní stěny po dvířka. V mnoha případech lze vsunout širokou nádobu mezi podpěry. Použití podlahy v troubě se v těchto troubách nedoporučuje.
  • police – měly by mít bezpečnostní zarážky, aby se zabránilo náhodnému vytažení, a při vytažení se zatížením by se neměly naklánět. Dobrou volbou jsou tři nebo více polic / plechů.
  • teleskopické výsuvy – ty pomáhají udržet polici stabilní a usnadní posouvání a vykládání polic, nejsou vždy součástí.
  • plech na grilování – měl by se snadno posouvat dovnitř a ven a umožnit vám umístit jídlo vzadu. Hledejte bezpečnostní zarážku. Grilovací plech zachycuje tuk a mastnotu. Mnoho modelů nemá tuto funkci, ale je to důležité, protože rozstřikování a kouření může být nepříjemné.
  • okno – mělo by to být dostatečně velké na to, abyste měli jasný přehled o všech úrovních – včetně vrchních.
  • úložný prostor – jde se o praktický prostor v některých volně stojících troubách, kde můžete uchovávat vaše plechy.

➡️ Co je to samočisticí trouba?

Katalytické vložky (nebo samočisticí plochy)

Tyto pracují tak, že pohlcují tuk. Slovo „Catalysis“ pochází z latiny a znamená „zrychlení“. Tak probíhá i čištění trouby, které zrychlením rozkladu tuku a nečistot významně zvyšuje účinnost samočisticího procesu. Vnitřní prostor trouby je vybaven povrchem ze speciálního smaltu, který napomáhá rychlému rozkladu nečistot při zahřátí na 250 °C. Proces čištění trvá 90 minut, když se trouba ochladí, vytřete ji vlhkým hadříkem. Hledejte vložky pokrývající zadní stěnu, boční strany a dokonce i strop.

Pyrolytická funkce čištění

Trouba se uzamkne a ohřeje se na přibližně 400 až 500 °C po dobu přibližně dvou až tří hodin, čímž se zbytky potravin přemění na popel, který jednoduše otřete, když se ochladí. Pokud používáte tuto funkci, větrejte a malé děti držte mimo trouby, protože sklo může být velmi horké. Použití této funkce čerpá hodně energie, takže se ujistěte, že vaše domácnost to zvládne.

 

➡️ Jiné vlastnosti a funkce

A pokud vaše trouba bude mít minimálně následující funkce, žádný recept pro vás nebude problém:

Funkce trouby - Ventilátor s kruhovým topným tělesem

Ventilátor s kruhovým topným tělesem

Ideální pro vaření, pečení nebo ohřívání pečiva na více úrovních. Používá ventilátor s horkým vzduchem přicházejícím z okolního prvku a obecně ohřívá a peče rychleji, rovnoměrněji a efektivněji.

 

Funkce trouby - Vrchní a spodní ohřevStatický spodní a vrchní ohřev

Využívá teplo z horních a spodních prvků bez ventilátoru. Poskytuje dostatečně rovnoměrné vytápění, ale má tendenci být trochu žhavější směrem k vrchu, což je ideální pro dosažení hnědé kůrky. Je ideální pro sušenky, koláčky, muffiny a vaječné pokrmy.

 

Funkce trouby - Ventilátor s vrchním a spodním ohřevemVentilátor s vrchním a spodním ohřevem

Ideální pro pokrmy které vyžadují krátkou dobu vaření a používají se maximálně dvě úrovně. Teplo pochází z horního a spodního prvku a ventilátor cirkuluje horký vzduch.

 

Funkce trouby - Pizza režimRežim Pizza

Jak to naznačuje název, je ideální pro pizzu a jiná jídla, kde se vyžaduje zhnědnutí na základně, jako jsou masové koláče, ovocné koláče, focaccia a chléb. Využívá vysoké teplo a kombinaci „základního tepla” a ventilátoru nebo ventilátoru, kde teplo přichází z prvků obklopujících ventilátor i spodního prvku. Funkce pečení pečiva je podobná, používá ventilátor a spodní prvek.

 

Funkce trouby - Turbo grilTurbo gril

Používá prvek grilu a ventilátor. Je ideální na velké kusy masa jako pečené maso nebo maso, které vyžaduje delší dobu vaření jako například kuřecí stehna. Je také skvělý na pečenou zeleninu a na zhnědnutí a chrumkavení povrchu těstovin nebo pečených brambor.

 

Funkce trouby - GrilGril

Využívá teplo z grilovacího elementu a je ideální pro menší a jemnější kusy masa.  Pokud není uvedeno v návodu, grilujte se zavřenými dvířky trouby a použijte jednu ze dvou nejvyšších úrovní.

 

Funkce trouby - Statický spodní ohřevStatický spodní ohřev

Jde o alternativu režimu pizzy, kde teplo pochází pouze ze základního prvku. Je také ideální pro potraviny, které vyžadují křehkou základnu, například pizzu. Při této funkci vařte ve spodní polovině trouby a používejte hliníkové plechy rovnoměrnou barvu.

 

Některé další funkce, se kterými se můžete setkat

Sporák ovládání

 

➡️ Rozmrazování

Nepoužívá žádné teplo, ale troubou cirkuluje vzduch, aby rozmrazil jídlo. Tento režim lze použít i na kvašení těsta a sušení ovoce, zeleniny a bylinek. Chcete-li snížit riziko růstu bakterií na potravinách při nebezpečných teplotách, doporučujeme rozmrazit jídlo v lednici nebo v mikrovlnné troubě.

➡️ Automatické funkce vaření

Také známé jako pomocné funkce vaření zahrnují recepty, které odpovídají informacím naprogramovaným v troubě. Jednoduše postupujte podle receptury a trouba bude znát režim provozu polohou police, čas vaření i teplotu.

➡️ Ohřívání talířů

Udržuje teplotu trouby kolem 60 – 85 °C, aby se pokrm udržoval v teple, aniž jste ho dál vařili, nebo ohřívá talíře a mísy, na kterých budete servírovat. Pokrmy uchovává teplé a šťavnaté.

➡️ Pomalé vaření

Využívá teplo z horních a spodních prvků a nízkou teplotu, obvykle kolem 70-120 °C. Tuto funkci použijte na jemné, pomalé vaření jemných kusů masa v nádobách bez víka.

 

Kde koupit, jaké jsou ceny a které značky jsou nejoblíbenější

Elektrická indukční sklokeramické sporáky koupíte pohodlně v internetových prodejnách. Jejich kompletní nabídku přináší Heuréka, výhodou je, že zde najdete i recenze. Prodej elektrických sporáků běží i v oblíbeném bazaru Bazoš, ale pokud chcete vyzkoušet, zda se vaše oblíbené plechy vejdou do vaší nové trouby, je nejlepší zajít do kamenné prodejny, spolu s plechem samozřejmě. Nejlevnější elektrické sporáky se pohybují v cenové hladině už něco málo pod 5000 Kč, za ty nejdražší zaplatíte něco nad 25 000 Kč, ale v tomto případě už jde o velké 90 cm široké sporáky, nejednou se dvěma trubkami a více než čtyřmi varnými zónami. V našem testu na rok 2024 se na medailových pozicích umístili elektrické sporáky značky Electrolux a Whirlpool. O obou těchto oblíbených značkách jsme již v našich článcích psali, ale pojďme si je alespoň stručně znovu přiblížit.

 

Elektrické sporáky Electrolux

Electrolux

Pro průměrného spotřebitele název Electrolux říká dvě věci: vysavače a ledničky. Toto impérium vzniklo z perceptivity a citu pro marketing Axela Wenner-Grena, který poznal potenciál mobilního vysavače pouze několik let po jeho vynalezení anglickým HC Boothem v roce 1901. Prostřednictvím expanze, diverzifikace a později dychtivého zájmu o akvizici se společnost Electrolux Group stala významnou nadnárodní společností. Stále je dodavatelem svých tradičních výrobků, přičemž deklaruje top pozici na evropském trhu s domácími spotřebiči a je třetím největším výrobcem domácích spotřebičů, jako jsou vysavače a ledničky, ve Spojených státech. Tyto výrobky představují jen něco více než polovinu obratu, společnost Electrolux dodává také širokou škálu komerčních i průmyslových výrobků a služeb. Pod zastřešením společnosti Electrolux přichází množství dalších známých značek, jako jsou sekačky Flymo v Evropě a vysavače Eureka ve Spojených státech.

 

Elektrické sporáky Whirlpool

Whirlpool

Společnost Whirlpool Corporation je předním světovým výrobcem domácích spotřebičů s přibližně 21 miliard dolarů ročních tržeb, 92 000 zaměstnanců a 70 výrobních a technologických výzkumných center – údaje za rok 2017. Značky společnosti Whirlpool, KitchenAid, Maytag, Consul, BRASTEMP, Amana, Bauknecht, Jenn -Air, Indesit a další velké značky jsou zastoupeny v téměř každé zemi po celém světě. Prostřednictvím energie podnikatelského ducha se stala předním světovým výrobcem velkých domácích spotřebičů. Portfolio značky je diferencované a využívá regionální poznatky spotřebitelů k uspokojení různých potřeb spotřebitelského životního stylu. Značky společnosti Whirlpool se zaměřují na více než 90% spotřebitelů na celém světě.

 

Čištění a údržba elektrického sporáku

Většina trubek má finiš z odolného smaltu, který se snadno čistí. Některé modely mají katalytické vložky, díky kterým se trouba při vysokých teplotách dokáže čistit sama. Tyto vložky by nikdy neměly čistit ručně a během životnosti sporáku je třeba je vyměňovat. „Servisovat” je víte tak, že je necháte v troubě na nejvyšší teplotě přibližně jednu hodinu.

Trubky prémiové kategorie používají pyrolitický čisticí systém, který při vysoké teplotě vyčistí každou část vnitřního prostoru trouby. Během čistícího cyklu se vnitřní teplota zvýší na přibližně 260 °C a znečištění se promění na popel, který se shromažďuje na podlaze trouby a pak se dá snadno odstranit. Tento proces je třeba provádět každých pár týdnů a trvá dvě až tři hodiny.

 

4 běžné chyby, kterými si zkomplikujete čištění vašeho sporáku

➡️ Chyba 1: Troubu čistíte jen sporadicky

Jakmile skončíte s používáním trouby, vložte do ní tepluvzdorné misku s vodou a zahřívejte na vysoké teplotě po dobu 20 minut. Pomůže to uvolnit nečistoty a mastnotu. Pak, když je trouba dostatečně chladná, otřete vnitřní povrchy, abyste odstranili špínu – takže když přijde na „velké” čištění, nebude mnoho práce.

➡️ Chyba 2: Zapomínáte na poličky

Věděli jste, že poličky můžete mýt v myčce nádobí? Pokud se nevejdou, namočte je do velké plastové nádoby v teplé vodě a přimíchejte trochu biologického mycího prostředku. K odstranění zbývajících tvrdých jídel a mastnoty použijte jemný brusný prostředek.

➡️ Chyba 3: Zapomínáte na dvířka

Odstraňte jakékoli připálené jídlo špachtlí nebo škrabkou na keramické varné desky, pak použijte specializovaný čistič trubek, abyste zbavili zbytku špíny. Můžete také použít pastu z hydrogenuhličitanu sodného smíchanou s trochou vody. Pokud je sklo odnímatelné, namočte v teplé vodě s malým množstvím biologického čisticího prostředku k odstranění odolných nečistot.

➡️ Chyba 4: Zapomínáte na kapsy

Na maso, ryby nebo dokonce zeleninu používejte kapsy na pečení, abyste předešli připáleného tuku a postříkání interiéru trouby.

 

Zdroje informací:

Do testu jsme vybrali Indukční sporáky pouze z ověřených eshopů

Heureka.cz
Ohodnoťte náš test:
4.1/5 - (15 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře

Autorka Georgina Babinová (Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností) a po přečtení testu se ztratíte tutově

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mora I 8688 BW
Moře I 8688 BW
Hodnocení 5 hvězd
Vítěz testu
Cena 11 990 Kč