Vybíráme nejlepší krbová kamna na dřevo či pelety – 3 recenzí

Anna Safanovičová Test
Aktualizováno: 24. března 2024 0
Thorma HÖRBY
Vítěz testu
Thorma HÖRBY
  1. výhřevnost až 165 m³
  2. účinnost 80,7 %
  3. jako palivo může sloužit dřevo i hnědouhelné brikety
  4. nízká cena
  1. madlo pro zavírání dvířek se může příliš zahřívat
Dvouplášťová kamna s vysokou účinností i topnou schopností za přijatelnou cenu.
12 999 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Krbová kamna se jeví jako ideální příležitost k ušetření peněz, především v dnešní době zdražování. Kamna jsou vhodná nejen do domů a na chaty, ale také do bytu. U krbových kamen oceníte to, že dokáže plnohodnotně sloužit jako topný zdroj a zároveň dokáže navodit příjemnou atmosféru plápolajícího ohně. Kamna můžete zasadit do nového domu, tehdy byste měli počítat s jeho umístěním již při projektování, ale také je můžete umístit i do staršího domu, chalupy či bytu. Většina kamen potřebuje jen připojení na komín a může v pohodě fungovat. Krbová kamna dokonce mohou sloužit i jako centrální vytápění napojená na radiátory či podlahové topení, zahřeje i vodu.

Před koupí byste si však měli dobře zjišťovat, jaká kamna se vám hodí. Respektive jestli pro vás nebude lepší krb nebo krbová vložka. Kamna mají několik důležitých parametrů a proto je někdy jednodušší se poradit při jejich výběru s odborníky. Jedná se přece jen i o bezpečnost. My vám napíšeme alespoň základní věci, abyste se uměli v problematice zorientovat. V první řadě si přečtěte náš článek Jak vybrat krbová kamna, kde se dočtete i rozdíl mezi krbem, krbovou vložkou a kamnami. Představíme si také nejdůležitější parametry, především výkon, účinnost či topnou schopnost, dále materiály, typy spalování i vhodné druhy paliva. Zaměřili jsme se i na různé druhy kamen. Jednotlivé parametry si můžete jednoduše porovnat v přehledné tabulce a naleznete zde i krátké recenze 3 modelů krbových kamen, abychom vám usnadnili rozhodování.

💡 Jak jsme hodnotili

Při hodnocení krbových kamen jsme brali v úvahu tyto metriky:

výkon: 30 %
účinnost a spotřeba paliva: 25 %
kvalita materiálů a zpracování: 20 %
funkčnost a ovládání: 15 %
dizajn a estetická hodnota: 10 %

Nejlepší Krbová kamna na základe porovnávacího testu 2024

1. místo 2. místo 3. místo
Vítěz testu Lidová volba
Thorma HÖRBY Thorma Merano Kratki Koza K7 černá
Thorma HÖRBY Thorma Merano Kratki Koza K7 černá
Hodnocení 4.5 hvězd
Hodnocení 4 hvězd
Hodnocení 4 hvězd
12 999 Kč 9 390 Kč 14 990 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz

Srovnání - Parametry, funkce, vlastnosti a rozměry krbových kamen

Thorma HÖRBY
Thorma HÖRBY
Thorma Merano
Thorma Merano
Kratki Koza K7 černá
Kratki Koza K7 černá
Cena12 999 Kč9 390 Kč14 990 Kč
ZnačkaThormaThormaKratki
Vhodné dodo domudo domudo domu
PalivoDřevo, UhlíDřevo, UhlíDřevo
Jmenovitý výkon (kW)7,005,005,00
Hmotnost (kg)89,072,075,0
Účinnost (%)80,778,270,0
Materiálplechlitinalitina
Výška (cm)90,388,060,1
Šířka (cm)55,845,053,6
Hloubka (cm)37,534,441,3
Vytápěcí schopnost (m³)165124100
Vytápěná plocha v nízkoenergetických prostorách se stropem 2,5m (m²)---
Vytápěná plocha ve starších nezateplených budovách se stropem 2,5 m (m²)---
Maximální délka polen (cm)252030
Výměník teplaNeNeNe
Průměr kouřovodu (mm)150120130

Recenze 3 nejlepších krbových kamen pro rok 2024

Vítěz testu

1. Thorma HÖRBY

Vhodné do: do domu ● Palivo: Dřevo, Uhlí ● Jmenovitý výkon: 7,00 kW ● Účinnost: 80,7 % ● Materiál: plech ● Výška: 90,3 cm ● Šířka: 55,8 cm ● Hloubka: 37,5 cm ● Vytápěcí schopnost: 165 m³ ● Maximální délka polen: 25 cm ● Výměník tepla: Ne ● Průměr kouřovodu: 150 mm

Thorma HÖRBY

Dvouplášťová krbová kamna Thorma HORBY jsou vyrobena ze žáruvzdorného plechu. Jsou to kamna vhodná do domu a jako palivo můžete využívat dřevo, případně hnědouhelné brikety. Dřevo může mít maximální délku 25 cm a obvod 30 cm a musí být dobře vysušeno na vzduchu. Kamna mají jmenovitý výkon 7 kW a výhřevnost 98 – 165 m³.

Účinnost této pece 80,7 % u dřeva, je poměrně vysoká v porovnání s ostatními kamny, s briketami dosáhnete o něco nižší účinnosti, necelých 75 %. Kamna je samozřejmě třeba připojit na komín. Průměr kouřovodu je 150 mm.

Výhody

  • výhřevnost až 165 m³
  • účinnost 80,7 %
  • jako palivo může sloužit dřevo i hnědouhelné brikety
  • nízká cena

Nevýhody

  • madlo pro zavírání dvířek se může příliš zahřívat

Verdikt: Dvouplášťová kamna s vysokou účinností i topnou schopností za přijatelnou cenu.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 12 999 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Lidová volba

2. Thorma Merano

Vhodné do: do domu ● Palivo: Dřevo, Uhlí ● Jmenovitý výkon: 5,00 kW ● Účinnost: 78,2 % ● Materiál: litina ● Výška: 88,0 cm ● Šířka: 45,0 cm ● Hloubka: 34,4 cm ● Vytápěcí schopnost: 124 m³ ● Maximální délka polen: 20 cm ● Výměník tepla: Ne ● Průměr kouřovodu: 120 mm

Thorma Merano

Menší dvouplášťová kamna výrobce Thorma, model Merano, jsou ideální jako sekundární zdroj vytápění. Mají poměrně nízký jmenovitý výkon oproti ostatním v našem srovnání, pouhých 5 kW. Jejich účinnost je standardní, 78,2% při topení dřevem. Tato kamna pohodlně vyhřejí prostor 48 – 124 m³. Připojení kouřovodu je zezadu, a jeho průměr je 120 mm.

Plášť kamen je smaltovaný, dvířka jsou z odolné litiny a vyzdívka ve spalovacím prostoru je šamotová. Ohniště kamen je ale poměrně malé, vejde se do něj dřevo o maximální délce 20 cm. Jako palivo však kromě dřeva můžete použít také hnědouhelné brikety a černé uhlí.

Výhody

  • dvouplášťová kamna
  • vhodné palivo je dřevo, uhlí i hnědouhelné brikety
  • šamotová vyzdívka
  • příjemný vzhled
  • varná plocha

Nevýhody

  • menší ohniště
  • nízký jmenovitý výkon 5 kW

Verdikt: Menší krbová kamna vhodná do menších prostorů.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 9 390 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


3. Kratki Koza K7 černá

Vhodné do: do domu ● Palivo: Dřevo ● Jmenovitý výkon: 5,00 kW ● Účinnost: 70,0 % ● Materiál: litina ● Výška: 60,1 cm ● Šířka: 53,6 cm ● Hloubka: 41,3 cm ● Vytápěcí schopnost: 100 m³ ● Maximální délka polen: 30 cm ● Výměník tepla: Ne ● Průměr kouřovodu: 130 mm

Kratki Koza K7 černá

Pokud nemáte doma moc místa na kamna, a zároveň hledáte i nějaký designově zajímavý a přitom pěkně tradiční typ, tak právě Kratki Koza K7 může být ono. Proč to vzpomínáme? Tak za prvé, kamna jsou vyrobena z kvalitní litiny o tloušťce 8 mm. Jmenovitý (provozní) výkon 5 kW v rámci našeho srovnání sice není nejvyšší (s rozsahem výkonu 3-8 kW). Na druhou stranu, pro potřeby menších prostor budou vyhovující (tak do 100 m³ maximálně, topná schopnost bude samozřejmě závislá i na energetické náročnosti nemovitosti) Účinnost kamen je 70% – což je v podstatě momentálně nejnižší hodnota v našem srovnání.

Samozřejmostí je snadná regulace výkonu, vyjímatelný deflektor a rošt, ale potěší například i přívod vzduchu nad sklem (které je mimochodem ohnivzdorné až do 800 °C), díky čemuž se na něm neusadí saze. Připojení si můžete vybrat horní nebo i zadní (o průměru kouřovodu 130 mm), ke komfortní obsluze lze připsat i systém „cold grip“ (bezpečné odejmutí rukojeti dvířek bez popálení).

Výhody

  • přijatelná cena
  • pěkný vzhled s dekorativními prvky
  • žádné saze na skle
  • jednoduchá obsluha
  • kouřovod nahoru nebo i zezadu
  • záruka 5 let (2 roky na vyměnitelné díly)

Nevýhody

  • nižší jmenovitý výkon
  • menší účinnost kamen

Verdikt: Hezká kamna do menších prostor z kvalitní litiny – je třeba samozřejmě ale počítat i s jejich o něco nižším výkonem a účinností.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 14 990 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Žena u krbových kamen

 

Jak vybrat krbová kamna

Většina lidí chce co nejvíce ušetřit a jedním ze způsobů, jak na to, je také výběr správného vytápění. Ceny elektřiny, ale i plynu se neustále zvyšují, a tak množství lidí hledá alternativní a levnější způsob topení. V našich podmínkách topná sezóna začíná již v podzimních měsících a trvá až do jara. To znamená, že topit musíme cca 7 až 8 měsíců do roka. Takže jakékoli ušetření určitě potěší. Výběr nového topného tělesa zvažují nejen ti, kteří se stěhují do nového domu, ale také ti, kteří přestavují nebo prostě jen chtějí ušetřit.

Při výběru nejlepšího vytápění se máte možnost rozhodnout mezi více variantami. Velmi důležité je si uvědomit, jaký prostor budete vytápět a zda bude využíván jen jako příležitostné topení nebo jako hlavní zdroj tepla, případně jako doplňkové topení.

💡 *TIP pro jiné možnosti vytápění:

 

Co jsou krbová kamna? Rozdíl mezi krbem, krbovou vložkou a krbovými kamny

Jak jsme již zmínili, nejprve byste si měli vybrat ten nejlepší způsob vytápění. Mezi každým topným zařízením existují totiž značné rozdíly. Čili nejprve si vyberte to správné zařízení. Víte jaký je vlastně rozdíl mezi krbem, krbovou vložkou a krbovými kamny?

Krbová kamna

Krbová kamna představují v současnosti jednu z nejlepších možností, co se týče topných zařízení. Mezi jejich výhody patří především to, že jsou volně stojící, nepotřebujete kvůli nim bourat stěny ani nic podobného. Postačí je postavit a připojit na komín. Přitom jsou také velmi účinné a levnější než krb či krbová vložka. Většinou jsou vhodné pro různé druhy tuhého paliva a jsou tedy i poměrně ekologické.

Krbová kamna

Krbová kamna

 

Krb

Krb je spíše tradiční doplněk domácností, především v anglicky mluvících zemích je neodmyslitelnou součástí domovů. Vždyť kam jinam by Santa vkládal dárky, ne-li do ponožek zavěšených na krbu? Krb se už dávno používal k vyhřívání objektů, přičemž představoval centrální prvek v interiéru. Má však i své nevýhody, mezi ně patří především slabá výhřevnost a otázná bezpečnost. Má totiž otevřené ohniště, takže musíte dávat velký pozor, aby nějaká jiskra nedopadla na hořlavý materiál.

Krb

Krb

 

Krbová vložka

Krbová vložka řeší problém s bezpečností, jelikož ohniště je zasklené. Oheň tak stále můžete pozorovat, ale nemusíte se obávat, že nějaká jiskra vyletí. Také je výkonnější než krb. V prostoru ani nezabírá mnoho místa, jelikož je zabudovaná ve zdi. Mezi nevýhody patří instalace, jelikož se musí dobře obezdít.

Krbová vložka

Krbová vložka

 

Důležité parametry

Mezi nejdůležitější parametry patří výkon. Kamna by totiž měla svým výkonem správně vyhřát požadovaný prostor. Pokud je výkon slabší, nedokáže vám dostatečně vyhřát prostor, je-li příliš silný, kamna budou přetížená a rychle se poškodí. Dalším důležitým parametrem je použitý materiál, ze kterých jsou kamna vyrobena. Samozřejmě si musíte také všímat na jaké palivo jsou vhodné. A neméně důležitý je také design kamen, aby pěkně zapadly do prostoru.

Nejprve parametry ve zkratce:

  • výkon – při výkonu musíte rozlišovat tzv. výkon. maximální, jmenovitý a minimální výkon, udává se v kilowattech (kW) a při výpočtu byste měli brát v úvahu i tepelné ztráty, aby výkon nebyl ani příliš velký, ani příliš malý
  • topná schopnost – souvisí s výkonem, a tedy udává, jakou plochu dokážou dané kamna vyhřát, přepočítává se na metry kubické (m³)
  • spalování – rozeznáváme primární a sekundární spalování, někdy je udáváno i terciární
  • palivo – většina kamen je na tuhé palivo, nejčastěji se používá dřevo, dřevěné brikety, pelety, někdy i uhlí
  • design – ten je u kamen dost důležitý, jelikož často je zasazen do centra prostoru, na trhu najdete moderní i klasické kousky

 

Výkon krbových kamen a topná plocha

Výkon kamen je vlastně ten nejdůležitější parametr. Musíte si dát velký pozor na to, zda vámi vybrané kamna dokážou vyhřát celý prostor nebo naopak nebudou až příliš výkonná. Výpočet správného výkonu se na první pohled vůbec nezdá být těžký, ale podstatné je nevynechat žádný důležitý aspekt. V první řadě musíme vědět, jak velký prostor potřebujeme vytopit. Svou roli sehrává také to, zda se jedná o otevřený prostor nebo potřebujete vytopit více pokojů. Také musíte brát v úvahu ztráty tepla, jinak se vytápí novostavba, jinak starší dům. A podstatná je také poloha domu, v teplé nížině postačí i menší výkon, ale v horské chatě potřebujete výkonnější kamna.

Výpočty jsou jinak jednoduché, můžeme počítat, že 1 kW vytopí cca 25 m³ prostoru. To platí pro novostavby nebo zateplený dům s novými okny. Starý dům bez zateplení a bez nových oken to bude mít jinak, tam můžete počítat, že 1 kW vytopí cca 15 m³ vzduchu. Takto si dokážete jednoduše vypočítat, jaká kamna budete potřebovat. Jak jsme již ale zmiňovali, do výpočtů zasahuje mnoho faktorů a pokud si nejste jisti, raději se obraťte na odborníka, který vám pomůže.

Při výkonu musíte ještě rozlišovat maximální a jmenovitý výkon, případně se udává také minimální výkon. Podstatný je údaj jmenovitý výkon, který udává množství tepla předaného topným tělesem do prostoru za jednu hodinu při spálení určitého množství paliva. Představuje přibližně 60 až 70 % maximálního výkonu.

Vytápěcí schopnost

Udává, jaký prostor dokážou kamna vyhřát. Tento údaj je v metrech kubických, neboť představuje objem vytápěného prostoru. To znamená, že musíme počítat nejen s plochou, ale také výškou stropů. U topné schopnosti musíte ale počítat i s tím, že je rozdíl v jednotlivých prostorech, tedy zda se jedná o jeden pokoj nebo více, jestli je prostor nějak předělený a podobně.

 

Typy spalování

U krbových kamen se setkáte i s údajem o spalování. Známe primární a sekundární spalování, někdy se přidává i třetí typ, tedy terciární spalování.

Primární spalování

Základní druh spalování, používá se při zakládání ohně. Vzduch je přiváděn do kamen zespodu přes popelník.

Sekundární spalování

Při tomto spalování dochází k opětovnému spalování zplodin, čímž ovlivňuje vznik emisí. Druhotné spalování je důležité i z hlediska účinnosti a efektivnosti kamen a slouží také k oplachování skla.

Terciární spalování

Zde se spalují již zbylé plyny a částice, takže při tomto spalování se zvyšuje účinnost kamen a přitom jsou také velmi ekologické.

Účinnost spalování

Je to vlastně měření, jak účinně kamna spalují palivo. 100% účinnost spalování reálně není dosažitelná. Závisí především na konkrétním palivu, na čisté teplotě komínových plynů a na procentu kyslíku nebo CO₂ objemově po spálení. Při výběru hledejte kamna s účinností minimálně 78 %.

 

Palivo

Nejběžněji se k vytápění do krbových kamen používá dřevo, dřevěné brikety či pelety. Méně časté jsou ostatní druhy paliv, jako uhlí, biolíh, plyn či elektřina. Většina kamen je určena pouze na jeden druh paliva.

Dřevo

Dřevo do kamen vedla kamnaAsi nejběžnějším palivem do krbových kamen je dřevo. Vybírejte podle tvrdosti dřeva, měkké dřevo je vhodné spíše pro založení ohně, déle vám bude hořet tvrdé dřevo. Pozor musíte dávat především na to, aby polena nebyla mokrá, navlhlá či shnilá. Používat byste neměli ani jakkoli upravované, barvené či chemicky ošetřené dřevo.

Dřevo podle tvrdosti:

  • velmi měkké a měkké – smrk, borovice, vrba, topol, jedle, lípa, olše, bříza
  • středně tvrdé a tvrdé – kaštan, platan, líska, dub, buk, javor, jabloň, hruška, akát, třešeň
  • velmi tvrdé až neobyčejně tvrdé – dřín, zimostráz, eben, exotické dřeviny

Brikety

Jejich základem jsou dřevěné piliny, které jsou slisovány. Neměly by obsahovat žádné lepidlo. Toto palivo je vhodné, pokud nemáte místo pro skladování dřeva, brikety zaberou méně místa.

Pelety

Dřevěné pelety vznikají jako vedlejší produkt při zpracování dřeva. Je to velmi kvalitní ekologické palivo. Většinou se využívají pelety ze dřeva jehličnatých stromů.

Uhlí

Uhlí bylo kdysi asi nejběžnějším palivem, v současnosti však ztrácí na popularitě. Je to především kvůli tomu, že je poměrně neekologické.

 

Design

Krbová kamna jsou dost výrazným prvkem v interiéru. Je proto logické, že kromě ostatních důležitých parametrů si je vybíráme také podle designu. Je vhodné, aby kamna zapadala do prostoru. V dnešní době si už opravdu máte z čeho vybírat. Bez problémů najdete moderní kousky, které zapadnou do novostaveb, ale také krásné vintage kousky, které zútulní jakoukoli chalupu.

 

Druhy krbových kamen

Existuje několik druhů krbových kamen. Které jsou vhodné do jakého prostoru, si postupně popíšeme v následujících řádcích. V první řadě je dělíme podle toho, jak rozvádějí teplo. To se děje buď sáláním, konvekcí nebo pomocí výměníku. Zároveň je rozlišujeme podle použitého materiálu.

 

Kamna podle způsobu rozvádění tepla

Podle toho, jakým způsobem kamna rozvádějí teplo, můžeme je rozdělit na kamna s výměníkem a bez výměníku. Takže známe kamna konvekční, sálavá, s teplovodním nebo horkovzdušným výměníkem. Speciální druh představuje tzv. kanadská kamna.

Konvekční kamna

Konvekce je vlastně proudění tepla, kdy dochází k promíchávání a vyrovnávání teplot. Konvekční kamna jsou dvouplášťová. Do mezery mezi plášti proudí studený vzduch, tam se ohřeje a do místnosti už proudí zahřátý. Tato kamna jsou sice dražší a náročnější na výrobu, ale dokážou vyhřát i vzdálenější místnosti, přičemž jsou bezpečnější, jelikož povrch kamen má nižší teplotu.

Sálavá (akumulační) kamna

Tato kamna jsou jednoplášťová. Fungují úplně jednoduše, hned po zapálení ohně se vyhřejí stěny kamen a odtud proudí teplo do místnosti. Sálavá kamna jsou vhodná do prostorů s vysokým stropem, většinou však nevyhřejí více místností. Povrch kamen bývá poměrně horký, čili je třeba od nich dodržovat dostatečnou vzdálenost.

Krbová kamna s výměníkem tepla

Sálavá a konvekční kamna jsou vhodná spíše jako doplňkový zdroj tepla. Pokud hledáte hlavní zdroj vytápění, poohlédněte se po kamnech s výměníkem tepla. Výměník může být buď teplovodní nebo horkovzdušný. Běžnější jsou kamna s teplovodním výměníkem, která se napojují na radiátory nebo podlahové topení, dokonce mohou sloužit i pro ohřev vody. Kamna s teplovzdušným výměníkem fungují v podstatě stejně, zahřívaný je však vzduch a ne voda.

Kanadská kamna

Zajímavým řešením jsou kanadská kamna. Jedná se o speciální kamna, která mají vysokou účinnost a zároveň jsou ekologickým řešením. Fungují na principu pyrolýzy, nemusíte do nich ani tak často přikládat, tedy ušetříte také na palivu. Jejich nevýhodou je ovšem vysoká cena.

 

Krbová kamna dle materiálu

Velmi důležitým parametrem při výběru kamen je i materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Každý materiál totiž jinak akumuluje teplo a vyhřívá místnost. Vybrat si přitom můžete plech, litinu nebo keramiku. Vnitřek kamen je ze žáruvzdorné hmoty a dvířka bývají většinou skleněná.

Plechová kamna

Tyto patří k nejlevnějším a jsou vhodné k vytápění na chatu či chalupu. Plech se rychle nahřeje, ale zároveň také rychle chladne.

Litinová kamna

Kamna s litinou jsou sice o něco dražší než plechová, ale mají lepší výhřevnost. Litina nechladne tak rychle, čili kamna akumulují teplo. Jsou proto vhodné také jako hlavní zdroj tepla.

Keramická kamna

Keramická kamna mají také výborné akumulační vlastnosti, takže dlouho udrží teplo, mají nízkou spotřebu paliva a vysokou životnost. Mnohé zákazníky lákají i na příjemný design.

 

Krbová kamna a komín

Pokud jste si vybrali elektrická krbová kamna, tak starosti s komínem se vás netýkají. Jinak ale budete muset nejprve uvažovat o správném umístění pece a jejím připojení na komín. Většina krbových kamen má umístěn kouřovod shora nebo ze zadní strany, podle toho tedy přistupujte k jejich umístění. Průměr kouřovodu by měl přesně odpovídat průměru odvodního hrdla kamen. Trouba by neměla být ani příliš dlouhá, Max. 2 – 3 metry a měla by mít nejvýše 3 oblouky.

Ještě před napojením kamen byste měli provést revizi komína, protože je opravdu nutné, aby byl komín v pořádku. Důležitý je hlavně tah komína, ten lze jednoduše změřit tzv. tahoměrem. Výkon kamen by měl odpovídat minimálnímu tahu komína, takže i na tento fakt si dávejte při koupi pozor.

Kromě připojení na komín, musíte při umístění myslet také na bezpečnost. Kamna by měla být umístěna mimo dosah hořlavých materiálů. Je vhodné si pořídit nehořlavou podkladovou desku pod kamna a také půlkruhovou podložku na ochranu před odletujícími jiskrami. Kamna by měla mít i určitý odstup od stěn, minimálně cca 20 cm, v případě hořlavých částí i 40 cm.

 

Přívod vzduchu

Umístění krbových kamen je důležité i z pohledu přívodu vzduchu. Většinou pro přivádění vzduchu postačují netěsnosti v místnosti, pokud ale máte pasivní dům či novostavbu, pravděpodobně budete muset zajistit i externí přívod vzduchu.

 

Údržba a čištění

Správná péče o krbová kamna je velmi důležitá. Je třeba pravidelné čištění kamen, popelníku i komína. Neměli byste zapomínat ani na každoroční revizi komína. Mnoho lidí ovšem tyto věci podceňuje, což nakonec může mít až fatální následky v podobě požáru. Proto opravdu nezapomínejte na pravidelnou údržbu.

Kamna byste měli čistit přibližně jednou za 4 dny, závisí i na intenzitě používání a na palivu. Důležité je také časté vysypávání popela, který by mohl absorbovat vlhkost a tedy podpořit korozi. Na konci topné sezóny byste měli kamna řádně vyčistit, sklo i popelník, zkontrolovat těsnění dvířek. Při běžné údržbě by vám mohl být nápomocný i vysavač popela.

Pár tipů na vysavače popela si můžete prohlédnout zde:

💡💡 u nás naleznete celý test vysavačů na popel

 

Jaké jsou ceny krbových kamen, kde koupit a oblíbené značky

Ceny krbových kamen jsou velmi různorodé a jejich cena závisí na různých faktorech. Důležitý je nejen výkon, ale také materiál či design. Podstatné je také to, zda se jedná o kamna s výměníkem nebo bez a hlavně jde o to, jaký prostor potřebujete vyhřát.

Cena do 10 000 Kč

Levnější kamna naleznete již do 10 000 Kč. Tato kamna většinou slouží jako doplňkový zdroj tepla, případně k občasnému vyhřívání na chalupu.

Cena 10 000 Kč – 24 000 Kč

V této cenové kategorii naleznete kvalitní kamna s dobrým výkonem. Vybírat si už budete moci také designové kousky.

Cena nad 24 000 Kč

V nejdražší cenové kategorii již najdete opravdu kvalitní, špičková kamna s vysokým výkonem a vhodná pro vytápění velkých prostorů. Také se můžete spolehnout na příjemný design.

 

Kde koupit

Při koupi krbových kamen byste se měli určitě obrátit na odborníky a zaměřit se na specializované prodejny jednotlivých značek. Kamna ale najdete také v prodejnách jako Hornbach, Obi Obi.cz. Samozřejmě si kamna můžete také jednoduše objednat přes internet, najdete je i v nabídce Alzy nebo na Electronic-star.cz. Pokud si chcete produkty i porovnat, zajímavou nabídku naleznete na Heurece.

Někteří při nákupu chtějí ušetřit a tak se dívají i po starších kamnech na bazarech. Je pravda, že i na těchto portálech můžete najít kvalitní kousky za dobrou cenu, ale v tomto případě raději doporučujeme nechat to na odborníky, kteří vám pomohou i s instalací a v případě potřeby máte garantován i servis a samozřejmě záruku.

 

Oblíbené značky

I u krbových kamen je důležitá značka. Častěji sáhneme po tradičních a známých značkách, které již mají dostatek spokojených zákazníků. U méně známých značk hrozí riziko, že kamna nebudou dostatečně kvalitní a nevytopí dobře požadovaný prostor. Je důležité, aby kamna měla všechny bezpečnostní certifikáty a byla řádně otestována. Mezi asi nejznámější a spotřebiteli oblíbené značky patří například. Thorma, Kratki, HS Flamingo, ABX, Romotop, Thalia, Hecht, Klarstein nebo Haas+Sohn.

Thorma

Společnost Thorma je slovenská značka, jejíž historie je velmi dlouhá. Pod tímto názvem fungují sice od roku 1998, ale vychází z více než stoleté tradice podniku Kovosmalt Fiľakovo. Značka nabízí širokou nabídku kamen, krbů a jiných topných zařízení spolu s různým příslušenstvím.

 

Kratki

Kratki sídlí v Polsku a na trhu je již více než 20 let. Za tu dobu se přepracovali na kvalitního a renomovaného výrobce krbů a jiných doplňků, přičemž jejich výrobky jsou vyváženy do celého světa.

 

HS Flamingo

Český výrobce působí na trhu od roku 2005 a za tu dobu se přepracoval od dovozu k výrobě špičkových krbů a krbových vložek. Všechny jejich výrobky splňují nařízení Ekodesign.

 

💡 Modelový příklad výběru krbových kamen - zlatá střední cesta

Thorma Borgholm TOP Výběr krbových kamen je poměrně složitá záležitost. Abyste měli představu, které údaje si při koupi sledovat, nabízíme vám modelový příklad výběru. Představíme vám tedy blíže kvalitní česká kamna Thorma Borgholm Top, Zlatou střední cestu našeho výběru.

Palivo – dřevo, dřevěné brikety

Jako palivo můžete použít kvalitní tvrdé dřevo nebo i dřevěné brikety. Maximální délka polen by neměla být více než 25 cm. Dbejte na to, aby použité dřevo bylo dobře vysušeno.

Jmenovitý výkon – 7 kW

Jmenovitý výkon je důležitější než ten maximální, jelikož uvádí hodnotu, která je vhodná pro pravidelné vytápění. V tomto případě mají kamna standardní hodnotu 7 kW.

Účinnost – 80 %

Účinnost dobré pece by neměla být nižší než cca 78 %. Hodnota 80 % je poměrně slušná u krbových kamen, například krb mívá účinnost jen cca 20 %.

Materiál – keramické opláštění, ocelový plech

Krbová kamna Thormo Borgholm Top jsou vyhotovena z kvalitních materiálů. Opláštění je keramické, díky čemuž máte pocit příjemně sálajícího dřeva. V kamnech je použit také kvalitní ocelový plech.

Vytápěcí schopnost – 165 m³

Při příznivých topných podmínkách dokážou kamna vyhřát až 165 m³, při méně příznivých podmínkách 145 m³ a při nepříznivých topných podmínkách 98 m³.

Průměr kouřovodu – 150 mm

Průměr průduchu, tedy kouřovodu, by měl odpovídat výkonu kamen. Také byste měli vybírat průměr kouřovodu tak, aby byl menší než průměr komína. Pamatujte na to, že kouřovody je třeba pravidelně čistit.

Cena kolem 22 220 Kč

Tyto kamna můžeme zařadit do střední cenové kategorie. Za přiměřenou cenu ale můžete očekávat adekvátní výkon. Kamna mají také tradiční design s ručně vyráběným keramickým obkladem. Dražší kamna disponují buď výměníkem nebo opravdu skvělým výkonem. Naleznete samozřejmě i levnější kamna, ta však mají slabší výkon a jsou vhodnější než sekundární zdroj vytápění.

Prohlédnout tato krbová kamna v e-shopu

 

Nejčastější dotazy

❓Na co dávat pozor před umístěním krbových kamen do místnosti?

V případě, že se teprve chystáte stavět dům, určitě si nechte kamna zakomponovat i do stavebního plánu, ušetří vám to čas i peníze. Pokud kamna potřebujete umístit do obydleného prostoru, v první řadě musí být na dosah komín, abyste nemuseli zbytečně zdít. Kamna by měla být umístěna na izolační podložce. Pokud je to nutné, u pece vybudujte i externí přívod vzduchu.

❓K čemu slouží deflektor?

Deflektor je vlastně usměrňovací plech, díky kterému teplo, které by jinak šlo do komína, se odrazí do topeniště. Spalování je tak efektivnější i ekologičtější a zvyšuje se i účinnost krbových kamen.

❓Jaké příslušenství je třeba si pořídit ke krbovým kamnům?

Ke krbovým kamnům si můžete zakoupit opravdu širokou škálu příslušenství. Základem by měla být deska pod kamna, podložka na ochranu před jiskrami, hodit by se mohl i vysavač popela. Dokoupit si samozřejmě můžete také různé krbové nářadí, koše na dřevo, paravan, podpalovače či speciální čistící prostředky.

❓Jak často je třeba přikládat palivo do krbových kamen?

V podstatě platí, že přikládat byste měli přibližně každou hodinu. Spotřeba přitom závisí na výkonu kamen, ale i použitého paliva. Tak například. výkonná kamna s terciárním spalováním a s použitím dřeva spálí za hodinu cca 2 - 2,5 kg paliva.

 

Pár tipů jak nejlépe založit oheň v kamnech

Na závěr jsme se rozhodli dát vám několik tipů, jak postupovat při založení ohně dřevem. Někomu se to může zdát jednoduché, ale dobře sundat oheň, abyste nevykouřili celou místnost je někdy uměním. Obecně známe dva základní způsoby roztopení, buď shora dolů nebo zdola nahoru. Ekologičtější a také účinnější je zapálení hranice shora.

  • v první řadě byste si měli nachystat suché dřevo, několik velkých polen a také malé naštípané kusy, piliny nebo brikety a samozřejmě zápalky
  • ohniště kamen by mělo být vyčištěno, dávejte si pozor hlavně na přívod vzduchu, který je nezbytný pro oheň
  • na spodek topeniště nejprve naskládejte velká polena, na ně navrstvěte drobněji naštípané dřevo do tvaru pyramidy, přičemž nezapomínejte na mezery mezi dřevem
  • při zapalování se raději vyhněte použití novinového papíru, ten velmi kouří a může způsobit ucpávání komína
  • v případě potřeby můžete použít i speciální podpalovač, pokud to výrobce umožňuje
  • a můžete zapálit oheň
  • většinou chvíli trvá, než se oheň rozhoří, dávejte stále pozor na přívod vzduchu, v případě potřeby jej regulujte
Správne kúrenie v kachľovej peci alebo krbe

Mohlo by vás zaujmout i:

Zajímavé odkazy

Do testu jsme vybrali Krbová kamna pouze z ověřených eshopů

Heureka.cz
Ohodnoťte náš test:
4.3/5 - (13 votes)
Autor článku
Anna Safanovičová

Vystudovala jsem historii na Katolické univerzitě v Ružomberku. Uvedené studium mi bylo přínosné i v tom, abych se dokázala zorientovat v mnoha pramenech informací a vybrat z nich jen to nejpodstatnější. Svůj volný čas ráda trávím na turistice v přírodě a čtením knih. Moje články se týkají hlavně domácích spotřebičů, segmentu pro děti a outdoorového vybavení.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Thorma HÖRBY
Thorma HÖRBY
Hodnocení 4.5 hvězd
Vítěz testu
Cena 12 999 Kč