Levandule – její druhy a účinky na naše zdraví + TIPY na její využití

Petra Lyžičiarová Téma
26. ledna 2023 0

Levandule patří k bezpochyby k nejoblíbenějším bylinkám. Má svou charakteristickou vůni a kromě toho, že vám zkrášlí vaši zahrádku, pokud si nasadíte levanduli lékařskou, pomůže vám s více zdravotními problémy.

Pokud vás tato rostlinka zajímá a chcete se dozvědět více o tom, jaké druhy vlastně existují, a jaké má účinky a využití, přečtěte si náš článek. Najdete v něm i skvělé tipy na levandulové recepty.

Kde se vzala levandule?

Levandule provází lidstvo již několik tisíc let a využívali ji již staří Egypťané, kteří používali tuto rostlinku nejen v kosmetice a při výrobě parfémů, ale i při balzamování mrtvých. Původ má v oblasti Středomoří, Středního Východu a Indie. Hojně ji používali i staří Řekové a ti ji nazývali Nardus podle syrského města Naarda. Zajímavostí je, že právě v Řecku patřila k posvátným bylinám.

 

Levandule v Římě

Název, jakým je tato rostlinka dnes nazývána – tedy levandule, pochází z latinského slova lavare, což znamená mýt se. Právě Římané používali levanduli na voňavé lázně a její aroma využívali i v posteli a levandulovou esenci aplikovali na tělo, vlasy i oblečení. No a také ji využívali pro její léčivé vlastnosti, přičemž patřily k prvním objevitelem její zdravotních účinků. V Římě se začala levandule využívat například i na osvěžování oblečení, používali ji při bolestech hlavy, problémech s trávením, ale i při kožních problémech a využívali i její protizánětlivé a hmyz odpuzující účinky.

 

Znovuzrození v Anglii

Během středověkých časů se utáhlo pěstování levandule hlavně za zdi klášterů, přičemž jakési znovuzrození této bylinky přišlo až v Anglii za vlády Tudorovců, kdy se například začal nábytek natírat směsí levandule a včelího vosku. Za vlády Anglické královny Alžběty I. se levandule pěstovala ve velkém v blízkosti prádelen, no a údajně ji i samotná královna používala při bolestech hlavy a také prý používala levandulový parfém. Později se tato bylina začala přidávat do mýdel.

historie levandule

Používání levandule má bohatou historii

 

Renesance v pravém smyslu slova

V 16. století se ve Francii levandule využívala ve velké míře na boj s různými infekcemi a údajně ji výrobci rukaviček používali na navonění rukaviček, což mělo sloužit jako prevence proti nákaze cholerou. Později, v 17. století se začalo o jejích účincích podrobně psát v různých herbářích a bylinkáři jí věnovali velkou pozornost. Během období velké morové nákazy lidé věřili, že je před mořem může levandule ochránit, a tak se z ní stala drahá komodita.

 

Milovala ji i královna Viktorie

Královna Viktorie vůni levandule údajně zbožňovala a v oblibě ji měli i její dvorní dámy. Ze sušené levandule se vyráběly sáčky, které se používaly do skříní, ale používala se také na mytí stěn a nábytku. Kromě toho našla levandule využití jako repelent, parfém, přidávala se do mýdla a využívala se i jako domácí medicína. Právě během Viktoriánského období v Londýnském předměstí Mitcham začal ve velkém produkovat levandulový olej a anglické výrobky z levandule se staly známé po celém světě.

Využití levandule

Využití je různé

 

Oblíbená i v moderní éře

Rostlinka s charakteristickými fialovými kvítky se oblibě těší dodnes. Jeden ze zakladatelů moderní aromaterapie Rene Gattefosse prokázal, že levandule je skutečně léčivá a protizánětlivá. Během práce v laboratoři se popálil na hlavě a na popáleniny používal pouze olej z levandule. Rána se mu rychle zahojila, nevznikla žádná infekce a dokonce mu ani nezůstaly jizvy. A tak našla levandule své využití i během první světové války, kdy ji používali na léčivé obklady na rány vojáků.

Dnes se levandule využívá hlavně při problémech s nespavostí, depresemi, úzkostmi a stresem. Také se používá při bolestech hlavy, únavě a vyčerpání. K tomu, jaké různé má levandule využití se však v našem článku ještě dostaneme.

 

Druhy levandule

Z historie přejděme trošku k botanice a podívejme se na levanduli z trošku odbornějšího pohledu. Levandule je rod rostlin, které patří do čeledi Hluchavkovitých, přičemž u nás se nejčastěji setkáte s druhem Lavandula Angustifolia, tedy s levandulí lékařskou. Druhů je několik desítek, přičemž ne každá z nich má typické fialové květy, ale najdete i růžové či bílé levandule. Co se týče vzrůstu, jde o polokríky, které jsou vysoké 40 až 70 cm. Pojďme se detailněji podívat na nejčastěji se vyskytující druhy této voňavé bylinky.

 

Lavandula Angustifolia (levandule úzkolistá)

Známá je také jako levandule lékařská či Anglická, ačkoli její domovem je Středomoří. Barva květů je různá – mohou být tmavomodré, fialové, purpurové, i růžové či bílé. Její vůně je velmi pronikavá a s oblibou si ji lidé vysazují do květinových i bylinkových záhonů. Má dekorační funkci, ale zároveň odpuzuje hmyz a má své využití i na různé zdravotní problémy.

levandule lékařská

levandule lékařská

 

Lavandula Dante (Francouzská levandule)

Přestože se tento druh levandule nazývá Francouzská, svůj původ má ve Španělsku. Její listy jsou šedozelené a mají vroubkované okraje. Její vůně ve srovnání s levandulí lékařskou není tak výrazná, a tak se využívá více než okrasná rostlina.

Francouzská levandule

Francouzská levandule

 

Lavandula Stoechas (Španělská levandule)

Tento typ levandule je také spíše vhodný pro okrasné využití, přičemž výrazně voňavé květy jsou uloženy na vrcholu stonku a připomínají ananas.

španělská levandule

💡  Pokud se chcete dozvědět více informací o tom, jak pěstovat levanduli, přečtěte si náš článek, ve kterém se dozvíte vše podstatné.

 

Využití levandule

Léčivou rostlinu, která má takové široké využití a těší se takové velké oblibě jako právě levandule, bychom asi hledali jen těžko. Můžete ji totiž využít v kuchyni, ale i pro farmaceutické účely, případně ji můžete použít k provonění šatníku či skříně. 

 

Levandule v kuchyni

Sladká a příjemná vůně dělá z levandule oblíbenou kuchyňskou bylinku, která je vhodná například na ozvláštnění omáček, salátů, ale i těstovin, dresinků, ale především se výborné hodí k různým dezertům.  Vysušené květy levandule jsou také vhodné i jako dekorace zákusků a dortíků, no a výborně ladí s čokoládovými dezerty. Zajímavé je použití květů levandule na okořenění sklenice se šampaňským.

levandulový dezert

Levandule se výborně hodí k sladkým dezertům

Kulinářské využití mají i zelené části, které můžete zkombinovat s rozmarýnem a ochutit tak zeleninu či maso. Zelené části, ale i květy, také můžete použít na čaj, přičemž čaj ze zelených částí bude jemnější.

💡 3 tipy na recepty s levandulí

Levandulový cukr

Zajímavým tipem je výroba levandulového cukru. Postup spočívá v tom, že květy levandule dáte na 2 týdny do nádoby s cukrem. Během této doby se z ní uvolní esenciální oleje a aromata, které cukr nádherně provoní.

levandulový čaj

Levandulový čaj se postará o klidný spánek

Levandulový čaj

Levandulový čaj je chutný a voňavý a navíc má zklidňující účinky. 1 lžičku sušené či čerstvé levandule zalijte horkou vodou a louhujte 10 minut. Pomůže i při bolestech hlavy či bolestivé menstruaci.

Levandulový sirup

Na výrobu levandulového sirupu budete potřebovat 500 g větviček, které opláchnete a dáte do hrnce s asi litrem vody. Následně přidejte 3 celé skořice a stejný počet pokrájených citronů. Přiveďte k varu a vařte asi 15 minut. Následně nechte louhovat 24 hodin a potom sceďte. Přidejte za stálého míchání kilo třtinového cukru a vařte do požadované hustoty. Připraven sirup nalijte do umytých skleněných lahví. Můžete jej použít na ochucení dezertů i čaje.

 

Farmaceutické využití

Nejvhodnější jsou pro farmaceutické použití květy, které nasbíráte od poloviny června do srpna. Z jednotlivých rostlin prsty stáhněte pupeny kvítků, ale můžete také odstřihnout celé kvetonosné stopky i nať. Vhodný je poměr květů a natě 5:1. Pokud si chcete levanduli nasušit, ideální je teplota 35 stupňů.

Vysušenou levanduli můžete využít různé:

  • čaj / zápar – 1,5 g sušené levandule zalijte horkou vodou a louhujte 5 až 10 minut
  • zápar na venkovní použití – 12 g květu zalijte litrem vroucí vody a přidejte do uklidňujícího koupele, který pomůže proti stresu i revmatu
  • inhalace – zápar připravíte stejně, jako při venkovním použití. Napařování pomůže při chřipce, angíně i zánětu průdušek.
  • odvar na kloktání při problémech v ústní dutině – připravte si silný výluh tak, že 3 g sušené levandule zalijete horkou vodou a budete louhovat 5 až 10 minut
💡 Vyrobte si doma levandulový olej
levandulový olej

Levandulový olej si můžete vyrobit i doma

Levandulový olej má velmi široké využití a lze jej použít například při revmatismu, ale i vykloubeninách, vymknutí či úrazech, ale i natržených svalech, zánětech nervů, ale i při migréně a bolestech hlavy, či na uvolnění po náročném a stresujícím dni.

Pokud si chcete levandulový olej vyrobit doma, máme pro vás jednoduchý tip, jak na to:

Sušené květiny levandule dejte do uzavíratelného skleněného poháru a zalijte je olivovým nebo jiným neutrálním olejem. Protřepejte a položte pohár na slunné místo, kde ho necháte alespoň 6 týdnů. Pak už jen přeceďte přes gázu a levandulový olej je připraven k použití. (zdroj)

Z levandule se vyrábějí i různé tinktury na vnější a vnitřní použití a velmi oblíbený je i esenciální olej, který se může aplikovat přímo na pokožku a výborně působí při bolestech hlavy. Samozřejmě, využívá se i v rámci aromaterapie.

 

Další využití

Jak jsme již zmínili vícekrát, levandule je výborným odpuzovačem hmyzu. Pokud nechcete, aby se do vašeho šatníku dostaly moly, doporučujeme do něj pověsit si sáček se sušenou levandulí.

Vhodné je také potřít si zápěstí a krk čistým esenciálním olejem z levandule během pobytu v přírodě. Vyhnete se tak obtížnému hmyzu. Sáček se sušenou levandulí si také můžete uložit pod polštář, bude se vám lépe usínat.

 

Účinky levandule

Tato léčivá rostlina obsahuje třísloviny, silice a terpeny a má využití při mnoha zdravotních potížích, ale stejně dobře se využívá i pro kosmetické účely. Podívejme se tedy, při jakých zdravotních problémech můžete sáhnout po levanduli a na co všechno příznivě ovlivňuje:

  • na uklidnění
  • při migréně
  • bolestech hlavy
  • snižuje pocit úzkosti, nervozity, napětí
  • při depresi
  • podpůrná léčba při angíně i chřipce
  • podporuje hojení popálenin
  • pomáhá při ekzémech, vyrážkách, lupénce
  • na masáže
  • má protizánětlivé účinky
  • regeneruje pokožku i po spálení sluncem
  • zmírňuje alergické reakce
  • podpůrná léčba při nespavosti
  • podporuje trávení
  • při plynatosti, zácpě
  • na problémy v ústní dutině
  • revma, dna
  • regeneruje pleť
💡 Připravte si levandulovou sůl do koupele

Vhodným prostředkem k odstranění nervozity a napětí je levandulový koupel. Ten pomůže i při nespavosti, ale i kožních onemocněních, ale stejně je vhodný i při revmatismu a dně či bolestech kloubů. Koupel si můžete připravit například ze silného výluhu, ale i z levandulové soli, kterou si snadno vyrobíte doma.

Budete potřebovat pouze hrubozrnnou sůl a čerstvé levandulové květiny. Do skleněné nádoby jejich střídavě navrstvíme a necháte měsíc odstát. Pak můžete používat na příjemný koupel.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (19 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *