Jak pěstovat levanduli – vše o sázení, rozmnožování a péči

Petra Lyžičiarová Téma
4. dubna 2021 1

Pokud patříte k milovníkům levandule a rozhodli jste se, že si touto aromatickou bylinkou zkrášlete záhon či terasu, v následujícím článku najdete množství užitečných rad a tipů na to, jak pěstovat levanduli. A to nejen v zahradě, ale i v květináči. Přidáme i užitečné informace o tom, jak sázet levanduli, jak ji rozmnožit, zazimovat a kdy ji třeba stříhat.

Zjistíte, že péče o levanduli není náročná. Stačí dodržovat několik základních pravidel a budete se moci pochlubit nádherně rozkvetlou levandulí. Pěstování levandule se však pro vás může brzy stát závislostí, protože tato rostlinka má velmi široké využití, a tak ji můžete používat v kuchyni a například i do koupele. Pojďme se tedy podívat na tuto oblíbenou bylinku a její pěstování podrobněji.

Levanduli můžete pohodlně pěstovat i ve vyvýšených záhonech:

Ukázat více

 

O levanduli ve zkratce

Levandule má svůj původ ve Středomoří, no a historie jejího používání sahá až několik tisíc let do minulosti. Využívali ji Egypťané, Římané i staří Řekové. Z jejích účinků a vůně měli radost i Anglické královny Alžběta či Viktorie. No a oblibě se těší tato léčiva aromatická bylinka i v současnosti.

Druhů levandule je několik, přičemž se však od sebe liší jen minimálně. Nejrozšířenější a nejoblíbenější je levandule úzkolistá, nazývaná také levandule lékařská či Anglická. Má pestré využití v domácnosti, v kuchyni i v kosmetice a také působí výborně i jako repelent. Kromě ní se můžete setkat ještě s levandulí Francouzskou a Španělskou.

💡  Pokud se chcete dozvědět více o tom, jaké druhy levandule se nejčastěji pěstují, jakou má tato rostlinka historii a jaké jsou její účinky a využití, přečtěte si náš článek, ve kterém se levanduli detailně věnujeme.
pěstování levandule

Pěstování levandule není náročné

 

Jak sázet levanduli

Levandule je vhodná na pěstování tak v zahradě či v záhoně, jakož i v květináči. Samozřejmě za předpokladu, že jí tam vytvoříte vhodné podmínky pro život. Levanduli můžete vypěstovat ze semen, což je trošku náročnější, a tak mnozí pěstitelé této rostlinky raději sahají po předpěstované levanduli v kontejneru či v květináči. My se však budeme věnovat oběma možnostem jak sázet levanduli.

Pokud se ptáte, kdy sázet levanduli, můžete tak učinit na jaře, ale i na podzim. Na podzim byste však měli do zahrady sázet jen starší rostlinky, při kterých budete mít větší jistotu, že jim zima a mráz neublíží.

 

Sázení ze semen

Pěstování levandule od semínka je docela náročné, ale pokud patříte k vášnivým zahrádkářům, určitě vás to neodradí. Základem je vhodný substrát – levandule potřebuje propustnou a zároveň výživnou půdu, a tak se nemusíte obávat přidat do ní trochu písku. Nejsvrchnější část půdy by měla být tvořena substrátem určeným na výsev bylinek.

Po zasetí koupených semínek levandule buďte trpěliví, protože vyklíčení vyžaduje svůj čas, obvykle je to až několik týdnů a klidně se mohou první lístky objevit až po měsíci. Během čekání na to, až vykouknou první levandule, udržujte zeminu vlhkou a teplou – nejlepší je pokojová teplota. Nejvhodnějším časem na pěstování levandule ze semene je začátek března.

Po tom, co se objeví mladé a dostatečně silné rostlinky levandule, můžete je přesadit každou zvlášť do vlastní nádoby. Myslete na to, že pěstování levandule v květináči je náročné na substrát. Ten by měl být propustný, ale nikdy ne suchý. Pokud byste chtěli takto vypěstovanou levanduli umístit ven na záhon, měli byste počkat alespoň rok. Mladá rostlinka by totiž nemusela přežít zimu a také tu starší je vhodné před mrazem během zimy ochránit. Nejlepší však zimu zvládne už starší, silnější a alespoň dva roky stará sazenic.

 

Sázení z řízků

Pokud patříte k pohodlnějším pěstitelům, určitě se vám zalíbí možnost vypěstovat si levanduli z řízků, a to buď z bylinných nebo ze zdřevnatělých. Bylinné řízky se začnou zakořeňovat v místě řezu, přičemž je vhodné použít stimulátor růstu a odstranit spodní listy. Odstranit spodní listy se doporučuje i při sázení ze zdřevnatělých řízků.

pěstování levandule v zahradě

Levandule zkrášlí vaši zahradu

 

Sázení už vypěstovaných rostlin

Samozřejmě, že úplně nejjednodušším způsobem, který zvládne každý zahrádkář-začátečník, je výsadba levandule přímo z květináče. Kvalitní sazenice levandule dnes není problém sehnat, no a vybrat je z květináčů a zasadit tam, kam chcete, bude hračka.

 

Pěstování v zahradě

Pěstování levandule v zahradě je velmi oblíbené, protože je vhodná i na různé dekorativní účely a využití najde například jako lem chodníku či na vytvoření malého kvetoucího plůtku. Případně si můžete vytvořit i bylinkový záhon, ve kterém by levandule rozhodně neměla chybět. Tento aromatický polokeř, který kvete začátkem léta, ale díky pěkným stříbřitým listem vypadá pěkně i nerozkvetlý. Ozvláštní každý exteriér.

Pokud se rozhodnete pro pěstování levandule v zahradě, umístěte ji na teplé a slunné místo s dostatkem prostoru. Vyhnout byste se měli těžké a příliš zamokřené půdě, ale i umístění do stínu a polostínu. Levandule je docela citlivá na silné mrazy, ale i zimní slunce, a tak se i přes nejlepší péči může stát, že zimu nepřežije. Ačkoliv nemá ráda přemokřenou půdu, měli byste zejména v létě dbát na to, aby půda nevyschla. Proto levanduli dostatečně zavlažujte. Výsadba levandule by mělo být vždy spolu s kořenovým balem.

 

Pěstování v květináči

Levandule je rostlina, která miluje teplo a světlo, a tak jí v létě vyhovuje pěstování venku. Přesto si však můžete její vůni a léčivé účinky užívat i v případě, že bydlíte v bytě. Levanduli se totiž při správné péči bude dařit i v květináči. Pokud se rozhodnete pěstovat levanduli v květináči, zvolte velikost, která bude odpovídat velikosti vaší sazenice. V případě, že si pořídíte už starší rostlinku, řekněme tak tříletou, může mít průměr i více než 70 cm.

Při pěstování levandule v květináči myslete na to, aby měla dostatek vláhy. Ve srovnání s pěstováním v záhonu je třeba levanduli v květináči zavlažovat častěji. S poléváním to však netřeba přehánět a je vhodné počkat, dokud půda trošku proschne. V opačném případě by hrozily odehnívání kořínků a nakonec i celé rostliny. A to byste zřejmě nechtěli.

Pozor si dejte, pokud se rozhodnete pěstovat levanduli v květináči na balkoně nebo venku. Není totiž vhodné, abyste ji na zimu přenesli do přetopeného interiéru. Umístěte ji raději do místnosti, kde se teplota pohybuje do 15 stupňů, aby se rostlinka nezačala probouzet. Zazimování levandule se však ještě budeme věnovat podrobněji.

levandule v květináči

Levanduli můžete pěstovat i v květináči

 

Péče o levanduli

Na to, aby se vaší levanduli dařilo a aby vás těšila krásnými květy, je třeba, věnovat pozornost péči o ni. Není to však nic složité, tak se s námi pojďte podívat, jak se starat o levanduli. Budeme se věnovat tomu, jak stříhat levanduli a kdy je na to nejvhodnější období, ale přidáme i užitečné rady, jak zazimovat levanduli. 

 

Stříhání

Aby vám levandule prosperovala, je třeba pravidelně ji stříhat. Samozřejmě, stříhá se během kvetení, tedy v červnu a červenci, kdy odstříháváme květiny na různá použití. Chcete levanduli zpracovat v kuchyni či na kosmetické účely, stříhejte rozkvetlé květiny. V případě, že ji chcete sušit, měli byste stříhat nerozkvetlé květiny.

Pravidelný řez je důležitý a během sezóny byste měli stříhat květní stonky tak, aby byl řez co nejdelší. To znamená, že byste ho měli udělat v té části, kde na větvičce vyrůstají lístky. Koncem léta byste měli takto ostříhat všechny květiny.

Po zimě se doporučuje dopřát levanduli hlubší řez. To znamená, že byste měli udělat radikální řez a vaši levanduli pořádně ostříhat. Díky tomu se vytvoří květy na dlouhých stoncích a levandulový keříček bude působit pěkně a uhlazeně. Klidně můžete zaříznout do zdřevnatělých částí rostliny, díky čemuž rostlinku omládne.

stříhání levanduli

Pravidelné stříhání levandule je důležité

 

Více zahradních nůžek

💡💡 u nás naleznete celý test zahradních nůžek

 

Zazimování

Otázka toho, jak zazimovat levanduli má trošku jinou odpověď pro levanduli v květináči a jinou pro levanduli v zahradě. Pokud jste si zasadili levanduli do květináče a měli jste ji venku celé léto, měli byste ji obalit igelitem a dát na místo, kde bude chráněna před sněhem a větrem. Nedoporučujeme přenést ji do vytopených prostor, protože při teplotě kolem 15 stupňů může začít probouzet. V případě, že nemrzne, můžete takto zazimované levanduli občas polít.

Co se týče zazimování levandule zasazení v zahradě, můžete ji před mrazy chránit tak, že ji trošku přikryjete slámou a kolem nahrnete zem, aby byla stonek v bezpečí. Před zazimováním byste ji měli seříznout.

 

Rozmnožování a přesazování

Levanduli lze rozmnožit semeny, ale i řízkováním, přičemž první možnosti jsme se věnovali při otázce výsadby této rostlinky. Pokud byste si chtěli svou levanduli rozmnožit a nevíte, jak na to, máme pro vás rady, které se vám hodí.

Vyberte si na vaší levanduli polo dřevnaté odřezky, které by měly být ze silných a zdravých výhonků. Odřezky však berte jen ze stonků, které nerozkvitli. Délka by měla být alespoň 10 cm, přičemž spodní lístky odstraňte. Pro posílení zakořenění doporučujeme na odřezky nanést zakoreňovač, tedy stimulátor.

Rozmnožování a přesazování

Rozmnožování a přesazování

Do připraveného substrátu, který bude sypký a vzdušný, udělejte důlek a do něj vložte odřezek. Polijte a květináč přikryjte mikrotenovou kapsičkou, čímž vytvoříte efekt skleníku. Nezapomeňte však dávat kapsa pravidelně dolů, aby na půdě nevznikly plísně. Rozmnožovat levanduli řízkováním můžete na jaře i na podzim.

Co se týče přesazování, levanduli byste měli přesazovat v době, kdy nekvete. Pokud chcete prosadit levanduli v zahradě, obrýlujte ji tak, abyste nepoškodili kořenový obal. Následně opatrně vyjměte a vložte na připravené místo, které jste předtím dobře polili.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.2/5 - (43 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře

Děkuji za přehledný popis o pěstování a využití levandule.Bylinky mám ráda a zajímám se o ně.Piji bylinkové čaje,ale s pěstováním bylinek zkušenosti nemám.Stále se učím a jsem ráda,že jsou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *