Jak si vybrat plynový ohřívač – porovnali jsme 1 nejlepších

Erik Havlík Test
Aktualizováno: 22. října 2023 0
Meva Ardent 2171
Vítěz testu
Meva Ardent 2171
  1. jednoduchá obsluha
  2. termopojistka a bezpečnostní pojistka
  3. dvě polohy výkonu
  4. dobrá cena
  5. rychlé vyhřátí prostoru
  6. nízká spotřeba - vysoký výkon
  1. na svůj účel v podstatě bez výhrad
Léty ověřený praktický ohřívač, který v této kategorii - malé přenosné teplomety - mezi top zařízení.
1 304 Kč 1 141 Kč
Zlevněná cena
svarecky-obchod.cz
Používání plynu jako paliva pro vytápění je dobrý způsob jak si zajistit teplo i bez potřeby elektrické energie. Plynové ohřívače jsou těch nejrozmanitějších tvarů, existují různé typy a principy jejich fungování. V zásadě je na začátek lze rozdělit na stacionární a mobilní. Každé z nich mají své optimální využití, každé své výhody a samozřejmě i nevýhody… Prakticky všechny (s přípojkou na plyn i propan-butan) se jednoduše instalují a jsou spolehlivé. Na druhou stranu se stále jedná o zařízení s otevřeným plamenem a proto nelze zapomínat na dostatečné bezpečnostní opatření.

Přemýšlíte nad tím, že si pořídíte plynový ohřívač? Chcete řešit jen občasné přitápění v obytném prostoru, nebo to má být hlavním zdrojem tepla? Potřebujete zdroj tepla na chalupu, na zahradu, na terasu, na stanovačke, do dílny, garáže…? Ano, tam všude tam se plynový ohřívač dokáže bez problémů uplatnit.

V našem článku / testu vám poradíme jak na to a vysvětlíme jaké parametry a funkce si přitom všímat. A můžete si vybrat a přečíst i krátké recenze nejlépe hodnocených zařízení v našem testu (na základě porovnání důležitých parametrů jednotlivých modelů, výsledků testování a také uživatelských zkušeností).

Plynové ohřívače – Jak vybrat ten správný?

Při výběru plynového ohřívače si třeba hned na začátek určit, na co ho vlastně chcete používat a kde (parametry místnosti, terasy…) a jak často. Následně se od toho odvíjejí ostatní kritéria výběru jako typ ohřívače, zdroj plynu, jeho výkon, spotřeba plynu a vybavení (doplňky a bezpečnostní prvky).

💡 Jak jsme hodnotili

Při hodnocení plynových ohřívačů jsme brali v úvahu tyto metriky:

topný výkon a typ ohřevu: 40 %
spotřeba elektrické energie: 35 %
bezpečnostní funkce: 10 %
kvalita materiálů: 10 %
dizajn: 5 %

Nejlepší Plynové ohřívače na základe porovnávacího testu 2024

1. místo
Vítěz testu
Meva Ardent 2171
Meva Ardent 2171
Hodnocení 3.5 hvězd
1 304 Kč 1 141 Kč
Zlevněná cena
svarecky-obchod.cz

Recenze 1 nejlepších plynových ohřívač pro rok 2024

Vítěz testu

1. Meva Ardent 2171 -163 Kč ve slevě

zařazení: plynový ohřívač, přenosný ● výkon: 1,1 kW ● hmotnost: 0,8 kg ● plyn: propan-butan

Meva Ardent 2171

Meva Ardent 2171 je teplomet na propan butan (2 kg PB nádoba), který je určen pro nárazové zvýšení teploty v místnosti / prostoru. Váží jen 0,8 kg a proto jej můžete snadno přemisťovat podle potřeby – na lovecký posed, ke rybářské židli ale okamžitě vyhřeje i rekreační chaty, karavany, zahradní domky nebo bivaky / stany.

Pro jeho zapnutí stačí správně nainstalovat plynovou láhev a otočit knoflíkem pro automatické zapálení plynu. Teplomet disponuje i několika bezpečnostními pojistkami jako tepelný snímač ši strážce spalin – při jejich aktivaci se ohřívač sám vypne, aby se předešlo úrazu či poškození přístroje.

Výhody

  • jednoduchá obsluha
  • termopojistka a bezpečnostní pojistka
  • dvě polohy výkonu
  • dobrá cena
  • rychlé vyhřátí prostoru
  • nízká spotřeba – vysoký výkon

Nevýhody

  • na svůj účel v podstatě bez výhrad

Verdikt: Léty ověřený praktický ohřívač, který v této kategorii – malé přenosné teplomety – mezi top zařízení.

Naše hodnocení:

Hodnocení 3.5 hvězd
1 304 Kč
Cena: 1 141 Kč

Zlevněná cena
svarecky-obchod.cz
Detail


Plynové ohřívače

Plynové ohřívače jsou kvalitním zdrojem tepla. Ať už se jedná vyhřívání prostorů, kde není dostupné ústřední topení jako je chalupa, dílna či garáž, případně jako vhodný zdroj tepla pro venkovní posezení na terase, v altánku. Dokonce se mohou v menší míře uplatnit i jako hlavní topná jednotka (pokud z jakýchkoliv důvodů není možnost nasadit hlavní plynový kotel). Velké stacionární plynové ohřívače se zas hojně používají i na stavbách.

Jedná se o ekonomicky úspornější variantu jako jsou elektrické ohřívače, hlavně co se týče spotřeby energie. No na druhou stranu jsou potřeba nějaké finance navíc z titulu dodatečných nákladů za revize plynového zařízení, případně na plynový komín nebo průduch. Malé přenosné zařízení zas potřebují pravidelně doplňovat propan-butanové bomby. Plynové ohřívače se také dají velmi dobře regulovat. Zdrojem plynu při těchto ohřívačů je zemní plyn (potřebujete přípojku) nebo propan-butan. Zařízení, která využívají propanbutanové bomby jsou většinou mobilní a často disponují i kolečky na přesun. Existují zařízení, které kombinují oba zdroje.

Existují typy s otevřeným spalováním (vzduch pro hoření si berou z místnosti), nebo se spalováním uzavřeným (vzduch je odebírán zvenku). Jeden i druhý typ je pak vybaven buď atmosférickými hořáky s přirozeným odvodem spalin nebo odtahovým ventilem, který zajistí nucený odtah spalin. Plynové ohřívače obvykle také disponují termostatem, a běžně jsou již vybaveny piezoelektrickým zapalováním. Samozřejmostí je řada bezpečnostních systémů, které například kontrolují a diagnostikují bezpečnou koncentraci zplodin, více typů ohřívačů mohou být vybaveny regulátorem tlaku plynu, mobilní plynové ohřívače jsou s pojistkou při převrhnutí zařízení a podobně.

 

Největší výhody a nevýhody obecně

Výhody

  • Rychlé vytopení místnosti
  • Ekonomický provoz (hlavně statické modely na zemní plyn)
  • Tichý chod
  • Statické i mobilní provedení

Nevýhody

  • Vyšší cena
  • Nutný stavební zásah při instalaci

 

Plynové ohřívače podle typu ohřevu

Ohřívače s katalytickým panelem jako topným tělesem

Tyto tiché ohřívače fungují díky kontaktu plynu s katalyzátorem, přičemž se energie spalovaného zemního plynu přemění na tepelnou (bezplamenné spalování bez emisí škodlivých látek a sazí), schopnou zahřát až 20 m2 prostoru.

Ohřívače s infračerveným zářením

Tyto ohřívače jsou schopny přeměnit energii hořícího plynu na infračervené tepelné záření. Infračervené plynové ohřívače jsou mnohem silnější než katalytické a mohou ohřát i poměrně velké místnosti – až do 60 m2, zvláště pokud mají vestavěný ventilátor. Velká topná kapacita je však spojena i s velkou spotřebou paliva.

Plynová horkovzdušná turbína – ventilátor

Zařízení, které poskytuje efektivní a rychlé ohřívání i velkých prostorných místností (jsou vybaveny speciální vyrobenými a vyvinutými radiálními a axiálními ventilátory). Je velmi výkonné, jeho účinnost dokonce dosahuje 100% a tedy plyn se bezezbytku promění na teplo.

 

Vnitřní plynové ohřívače

Plynový kotel

Plynový bílý kondenzační kotel Vailant ecoTEC plus

Plynový kondenzační kotel Vailant VU 206 / 5-5 ecoTEC plus (zdroj: heureka.cz)

Na začátek samozřejmě neobejdeme ani „základní kámen” topení v domě plynem – plynový kotel. Tento druh vytápění se těší opravdu velké oblibě. Moderní kondenzační plynové kotle disponují velkou výhodou v podobě získávání dodatečného tepla ze spalin (z vody vzniká pára produkující teplo).

Významně se tak šetří spotřeba energie. V případě běžného plynového kotle by toto teplo odešlo spolu se spalinami komínem pryč. Je vhodný pro jakoukoliv otopnou soustavu s otopnými tělesy i podlahovým topením.

➡️ Shlédnout plynové kotle: → Heureka

💡 Plynový ohřívač vody

Pokud máte doma zavedený plyn, tak není důvod abyste nepřemýšleli nad tím, že jestli ohřev vody také nesvěřil modernímu plynovému ohřívači. Při na našem trhu hrají boilerů (viz náš velký test bojlerů ), tak i plynové průtokové ohřívače (viz test průtokových ohřívačů ).

💡 plynové krby

Trendem ostatního období jsou krby na plyn. Plynová vložka je vybavena hořáky, které je možné na dálku regulovat a zajistit si tak dostatek tepla bez větší námahy. A to, že v krbu hoří plyn, na první pohled ani nepoznáte. Jsou tam totiž polínka, které nikdy neshoří – propracované makety.

 

Statické plynové ohřívače

Statický plynový ohřívač zavěšen na setu Karma Gamat 473

Statický plynový ohřívač Karma Gamat 473 (zdroj: heureka.cz)

Statické plynové ohřívače se nejčastěji umisťují na stěnu pod oknem a poznáte je jako „kamínka” či „vafky”. Vybírat můžete z různých typů s odtahem přes zeď, nebo s odtahem do komína.

Samozřejmě je nutné napojení na zdroj plynu. A některé modely potřebují na svůj provoz i přívod elektřiny. S takovým ohřívačem bez větších problémů vytopíte menší i středně velké místnosti, výhodná alternativa pro ty, kteří z různých důvodů nechtějí či nemohou instalovat klasický plynový kotel na ústřední topení.

Výhody a nevýhody podrobněji

Výhody

  • Nepotřebují komín s větším průřezem (oproti centrálním plynovým kotlem), při odtahu přes zeď ho nepotřebují samozřejmě vůbec
  • Instalace je jednoduchá a rychlá – žádná montáž rozvodů tepla (pouze připojení a vyvedení spalin)
  • Jednoduchá regulace přímo na ovladači
  • Nízké tepelné ztráty
  • Žádné náklady na elektřinu
  • Vyhřívací soustava nezamrzne – nemá jako, opuštěný prostor netřeba temperovat ani vypouštět vodu ze systému
  • Nižší náklady na vytápění ve srovnání s elektrickými topidly

Nevýhody

  • Takový ohřívač třeba regulovat samostatně ve všech místnostech (neexistuje žádný centrální automatický regulátor ani prostorový termostat)
  • Nutný stavební zásah při instalaci – proražení stěny pro odtah spalin
  • Spaliny znečišťují vnější omítku
  • Nebezpečí vzniku požáru a úniku plynu
  • Jsou náročnější na údržbu – více plynových ohřívačů v domácnosti zvyšuje náklady na kontroly, servis či revize

 

Přenosné plynové ohřívače

Malý přenosný ohřívač na kolečkách DURAMAXX Kamtschatka 4,1 kW

Přenosný plynový ohřívač DURAMAXX Kamtschatka 4,1 kW (zdroj: electronic-star.cz)

Kromě stacionárních přístrojů jsou velmi oblíbené i mobilní ohřívače pracující na plyn. Snadno se přenášejí, spotřebovávají méně plynu a dají se použít opravdu všude – v uzavřených místnostech (ale dobře větraných) i venku na zahradě, terase, altánku, volně v přírodě do stanu atd. Zařadit mezi ně můžeme i mobilní plynové kamna na kolečkách, které mají vpředu topné těleso a vzadu ukrytou láhev s plynem.

➡️ Shlédnout plynové kamna: → Electronic-star

Výhody a nevýhody

Výhody

  • Jsou dobře přenosné a mobilní (avšak i tak o něco těžší než elektrické)
  • Rychlé spuštění provozu – připojení nádoby s plynem a zapálení hořáku
  • Nejsou závislé na přípojce plynu
  • Jednoduše se regulují přímo na ohřívači
  • Nižší náklady na ohřívání (v porovnání s elektrickými topidly)

Nevýhody

  • Nutnost odvětrávání spalin
  • V porovnání s elektrickými jsou těžší a také dražší
  • Nutná pravidelná výměna zásobníků plynu
  • Nutné pravidelné prohlídky – těsnění, neporušení (čím je zařízení mobilnější, tím více se zvyšuje riziko poškození)

 

Plynové teplomety a teplogenerátory

Malý stříbrný ohřívač na stojanu Meva Ardent 2171

Plynový teplomet Meva Ardent 2171 (zdroj: heureka.cz)

Pro nárazové přitápění na chatě či chalupě, dílně či garáži se hodí velmi jednoduchý a dostupný varianta plynového ohřívače – takzvaný plynový teplomet. Na to, abyste ho říká zpojízdnili vám povětšinou stačí 2 kg nádoba s plynem.

V případě, že potřebujete pracovat na stavbě domu i v zimě, nebo vytopit větší halu, k tomu se více hodí plynový teplogenerátor. Počítejte však s vyšší spotřebou plynu. Tato zařízení jsou rovněž běžně vybaveny piezo zapalováním, regulací výkonu či termopojistkou.

 

Vnější plynové ohřívače

Všeobecná kategorie, která zahrnuje několik typů zařízení. Jsou výborné na zahrady s altánkem a terasy, kde poskytnou dostatek tepla i pozdě na podzim či v zimě… Ohřívač postavíte tam, kde ho pak nejvíce budete potřebovat, ať už to bude malý kompaktní ohřívač, který jen položíte na stůl, nebo větší stojanový (ve tvaru pyramidy, lampy, klobouku…) či nástěnný ohřívač na verandu.

Kvalitní ohřívač by měl být co se týče bezpečnosti na vysoké úrovni, měl by disponovat vyšší ochranou proti vodě a samozřejmě automatické vypnutí při převrhnutí ohřívače, respektive už při náklonu o více než 45°.

Vnější ohřívače fungují nejčastěji na propan-butan. Bývají opatřeny kolečky pro snadnější manipulaci, některé umožňují i nastavení výšky tepelného zdroje, směr a intenzitu produkovaného tepla.

Kde všude se pohodlně uplatní? Jako lokální vytápění:

  • na verandě
  • pod pergolou
  • v zahradním altánku
  • ve vnějších zahradách
  • v garáži (s dostatečným větráním)
  • na chalupách
  • v zahradních domcích
  • kavárnách a restauracích s venkovním posezením

Některé modely jsou designově na vysoké úrovni a zapadnou do moderní i tradiční zahrady. Jelikož téměř všechny disponují piezozapalováním, nepotřebujete žádné zápalky ani jiný zdroj (elektřina). Fungují na běžné 10 kg nádoby propan-butanu, který je navíc obvykle schovaný v těle ohřívače. Běžnou součástí je také hadice na přívod plynu a regulátor tlaku, takže k takovému ohřívači nemusíte shánět žádné jiné příslušenství.

➡️ Shlédnout vnější ohřívače: → Electronic-star

Vnější 3 velké plynové ohřívače na stojanech Meva Etna TZ02001

vnější plynové ohřívače Meva Etna TZ02001 (zdroj: heureka.cz)

 

Na co se při výběru plynového ohřívače zaměřit

Před samotným výběrem zařízení si vlastně shrňte, kdy, kde (jak velký prostor) a jak často byste chtěli plynový ohřívač používat. Má to být primární nebo sekundární zdroj tepla? Z toho pak jednoznačně vyplyne jaký zdroj plynu je pro vás nejvhodnější. S tím samozřejmě úzce souvisí topný výkon, který musí být adekvátní vzhledem k účelu využití ohřívače (trvalé nebo jednorázové topení na kratší dobu).

 

Plynové ohřívače do domu (místnosti)

Nejdůležitější parametr výběru je to, v jakém velkém domě či místnosti hodláte topit. S tím jsou spojeny i další náležitosti jako například zda je dům zateplený nebo ne. Starší domy totiž nejsou schopny optimálně udržovat teplo a na jejich vytápění je tak potřebný dvojnásobný topný výkon.

Topný výkon

Topný výkon v podstatě velmi přesně udává výhřevnost vašeho ohřívače. Tento údaj pak posuzujte i z pohledu velikosti místnosti kde se bude ohřívač používat a její tepelným vlastnostem. Čím větší prostor chcete ohřívat, tím větší výkon potřebujete. Pro menší místnosti do 20 m2 stačí ohřívač s výkonem do 3 kW, větší místnosti budou vyžadovat výkon nad tuto hodnotu. Jmenovitý výkon plynového ohřívače je přibližně na úrovni 70% reálného maximálního výkonu.

Ne do každého prostoru se hodí stejně výkonné ohřívače. Záleží hlavně na velikosti místnosti (bytu, domu, garáže, dílny…). Pokud budete mít zbytečně výkonné plynové kamna, rychle prostor vytopí a následně bude nutné zase větrat, čímž se topení prodraží. Při slabé výhřevnosti zařízení zas budete ohřívač přetěžovat (na vyšší než je doporučený výkon stanovený výrobcem), což může snížit jeho životnost či dokonce ho i velmi brzy poškodit. Ideální je pokud pořízeno ohřívač bude mít schopnost regulovat svůj výkon a vy ho budete moci přizpůsobit konkrétní situaci (velikost prostoru, typ stavby).

Spotřeba energie

Plynové ohřívače co se týče spotřeby energie, respektive ceny za tepla, stojí hned za elektrickými. Je pravdou, že provoz je v tomto případě levnější, ale i tak plynová zařízení zaostávají například za kotli na dřevo či paletky. Hodí se proto zejména jako dodatkový zdroj tepla do místností s nedostatečným ústředním topením, zvládnout byste s nimi však měli i vytápění nízkoenergetických bytů a malých domů.

Plynové ohřívače na terasu jsou v posledním období stále populárnější, ale rovněž závisí na modelu a velikosti prostoru, který chcete ohřát, jaký objem plynových nádob s PB nakonec utratíte.

 

Vnější plynové ohřívače

Na to, aby vám bylo na terase příjemně i během pozdního podzimu či dokonce v zimě, je nejlepší tepelný plynový zářič. Má množství vlastností, které při jeho výběru je třeba brát v úvahu. Hned tím prvním je spotřeba a výhřevnost zářiče.

Spotřeba a výhřevnost tepelného zářiče

Určitě nejdůležitější parametry, které si při výběru vnějšího plynového ohřívače třeba všímat. Spotřeba uvádí v g / ha výhřevnost v kW a metrech (průměr rozsahu záření). Od těchto parametrů se odvíjí umístění zářiče (terasa, pergola, otevřený prostor) a účel. Pro vyhřívání menšího prostoru stačí model s nižší spotřebou a výhřevností, a který je také velmi skladný. Při větším otevřeném prostoru, který je třeba vyhřát je vodnejší samozřejmě výkonnější model s vyšší spotřebou.

Design plynového zářiče

Máte na výběr z mnoha možností. Od celokovového designu, přes „chuťovky”, které se přizpůsobují okolnímu stylu – například ratanovému nábytku, ke dřevu, až k nejrozmanitějším tvarem (nejčastěji volně stojící jsou ty s „kloboučky” a v tvaru pyramidy).

Vybavení

Všímejte si věci, které zlepšují komfort při manipulaci s ohřívačem jako jsou kolečka a úchyty, piezo zapalování, bezpečnostní vypnutí při náklonu více než 45°. Rovněž se u některých modelů dá propan-butanová láhev uzamknout uvnitř zářiče, mohou mít také šikovný integrovaný odkládací stolek. Některé se dají snadněji uskladnit, protože mají možnost zasunutí hlavního sloupku dovnitř konstrukce atd. Potěší, pokud k ohřívači najdete „přibalen” ochranný obal. Pro případ použití zářiče pod nízkou markýzou, slunečníkem se zas hodí izolační reflektor, který zabrání jejich poškození.

 

Cena

Cena za plynový ohřívač se samozřejmě odvíjí od jeho výkonu a typu ohřevu, stejně jako od použitých materiálů, doplňkových funkcí… Levné malé ohřívače si dokážete zajistit již za několik desítek českých korun, klasické kamínka a karmy vás zase budou stát i několik tisíc. Pokud máte zájem o klasický přenosný plynový ohřívač na občasné přitápění, tak ten si pohodlně pořídíte v potřebné kvalitě i za necelých 2500 Kč. Výkon čekejte okolo 4 kW za hodinu a napojení na klasické propan-butanové láhve. Sáhnout však můžete i po krbových kamnech, které potřebují běžný přívod plynu. Výkon můžete očekávat na úrovni 6-10 kW, nabídnout vám mohou také příjemný pohled na hořící plameny. Cena? Obvykle něco nad 8000 Kč, ale najdou se samozřejmě modely s visačkou tisíc korun a více.

Vnější ohřívače jsou na tom podobně. Pro domácí posezení na verandě v kruhu rodiny si můžete obstarat do 2500 Kč, výkonnější do 7000-8000 Kč. Pro komerční provozu není problém najít modely za 16000 Kč a více. Ty však disponují několika vychytávkami, jako je například velký naklápěcí klobouk, kterým se teplo usměrní dle potřeby atd.

 

Značka

Mezi nejběžnější domácí značky plynových ohřívačů na našem trhu se silným zázemím a servisem patří například MORA, Karma, zda Meva (která má v nabídce několik typů přenosných i vnějších topidel). Při venkovních plynových zářičů kromě zmiňované Mevy můžete sáhnout po produktech značky Blumfeld či Enders například. Plynové krbová kamna hledejte mezi značkami jako Thorma, Wanders či Asist a Meva.

Plynové ohřívače z bazaru a inzerátu (Bazoš apod.)

Je jasné, že dnes dostanete koupit z druhé ruky opravdu všechno. Je však otázkou zda vám právě takto levnější model plynového ohřívače bude stát zato. Použitý přístroj nemusí být právě v nejlepším technickém stavu (například nějaká skrytá závada) a samozřejmě nečekejte žádnou záruku, že vám vydrží dostatečně dlouho. Prostě se to nevyplatí – a hlavně když jejich ceny jsou přijatelné i v obchodě (za nový kus se zárukou a dostupným servisem, což je hlavně u zařízení pracujících s plynem velmi důležité!).

 

💡 TIP: Testy a hodnocení nejlepších ohřívačů + návod jak vybrat

 

Zdroje:

Do testu jsme vybrali Plynové ohřívače pouze z ověřených eshopů

svarecky-obchod.cz
Ohodnoťte náš test:
1/5 - (1 vote)
Autor článku
Erik Havlík

Editor a Redaktor magazínu CestakBydlení. Jelikož mě toho hodně zajímá, vím i toho dost přenést do svých článků, které se snažím připravovat tak, abyste z nich měli opravdový požitek – to znamená, abyste si je v první řadě užili, dozvěděli se něco nového a jelikož se věnuji i naším srovnávacím testům, věděli na co se při výběru jednotlivých produktů zaměřit.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Meva Ardent 2171
Meva Ardent 2171
Hodnocení 3.5 hvězd
Vítěz testu
Cena 1 141 Kč