Repelenty – až 10 oblíbených přípravků, vyhodnotili jsme jejich účinnost, takto vypadá pořadí

Erik Havlík Test
Aktualizováno: 24. března 2024 0
Predator repelent Outdoor Impregnace spray 200 ml
Vítěz testu
Predator repelent Outdoor - přední strana
  1. vysoká účinnost
  2. bez odorizace
  3. snadné použití
  4. fakt dlouhodobý účinek
  1. vyšší cena (ale zase je to 200 ml balení)
Repelent pro dlouhodobý pobyt v přírodě - účinně, ale hlavně dlouho odpuzuje komáry a klíšťata i další hmyz. Používá se pouze na oblečení a k impregnaci jiných látek.
229 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Repelenty člověk vymyslel jen proto, aby mu hmyz nepil krev. Doslova. Na trhu jich je ale tedy pořádné množství a určitě vás zajímá, které patří mezi nejlepší a nejúčinnější. Pokud by však šlo jen o to, klidně bychom se mohli natírat i dehtem a bylo by vybaveno. Podíváme se proto na ně blíže a10 produktů porovnáme iz hlediska komfortu při jejich aplikaci a možnosti používání u dětí. Nechybí samozřejmě ani jejich krátké recenze.

V článku se pak problematice repelentů a jejich použití budu věnovat víc. To znamená, že si řekneme, co to vlastně ten repelent je, základní rozdělení repelentních produktů, jaké látky mívají na starosti jejich účinnost či jejich správné používání. Jak vybrat vhodný repelent? Čtěte dál.

💡 Jak jsme hodnotili

Při hodnocení repelentů jsme brali v úvahu tyto metriky:

účinnost: 60 %
nezávadnost: 30 %
komfort při používání: 15 %

Kde? Reálné přírodní podmínky – zahrada podvečer na terase, u čerstvě zavlaženého trávníku, vlhko, teplo, bezvětří – ideální podmínky pro komáry.

Jak? Nanesení na tělo (v jednom případě na oblečení, v jednom případě náramek) – na obě ruce a obě nohy.

Srovnání - Vlastnosti repelentů

Predator repelent Outdoor - přední strana
Predator repelent Outdoor Impregnace spray 200 ml
Off! Max repelent spray detail
Off! Max spray 100 ml
Diffusil Plus repelent přední strana
Diffusil Plus repelent 100 ml
Incognito přírodní repelent spray 100 ml
Incognito přírodní repelent spray 100 ml
Predator Forte repelent spray 150 ml
Predator Forte repelent spray 150 ml
Arpalit Bio repelent sprej
Arpalit Bio repelent 150 ml
Off! Protection Plus rozprašovač repelent detail
Off! Protection rozprašovač 100 ml
Diffusil Family repelent gel detail
Diffusil Family repelent gel 100 ml
Alpa Forte repelent spray detail
Alpa Forte repelent spray 90 ml
Hanna Maria Therapy repelentní náramek
Hanna Maria repelentní náramek
Cena229 Kč79 Kč79 Kč289 Kč129 Kč130 Kč79 Kč159 Kč131 Kč134 Kč
ZnačkaPredatorS. C. JohnsonDiffusilIncognitoPredatorArpalitS. C. JohnsonDiffusilAlpaHanna Maria Therapy
Objem (ml)20010010010015015010010090-
ZaměřeníKlíšťata, KomářiKlíšťata, KomářiKlíšťata, KomářiKlíšťata, KomářiKlíšťata, KomářiKlíšťata, KomářiKlíšťata, KomářiKlíšťata, KomářiKlíšťata, KomářiKlíšťata, Komáři
AplikaceNa oděv, OstatníNa pokožkuNa pokožkuNa pokožkuNa pokožkuNa pokožku, Na oděv, OstatníNa pokožku, Na oděvNa pokožkuNa pokožku, Na oděvOstatní
FormaSprejSprejSprejSprejSprejSprejSprejGelSprejNáramek
Účinná látkaDEET, PermetrinIcaridinIcaridinPřírodní esenciální olejeDEETIR3535IcaridinIcaridinDEETPřírodní esenciální oleje
Obsah účinné látky (%)251616-2530201028-
Vhodné pro dětiNeAno (od 2 let)Ano (od 2 let)AnoAno (od 2 let)Ano (od 1 roku)Ano (od 2 let)Ano (od 2 let)Ano (od 12 let)Ano (od 4 let)
Doba účinnosti dle výrobce (hod)67266468844-

Recenze 10 nejlepších repelentů pro rok 2024

Vítěz testu

1. Predator repelent Outdoor Impregnace spray 200 ml

Objem: 200 ml ● Zaměření: Klíšťata, Komáři ● Aplikace: Na oděv, Ostatní ● Forma: Sprej ● Účinná látka: DEET, Permetrin ● Obsah účinné látky: 25 % ● Vhodné pro děti: Ne ● Doba účinnosti dle výrobce: 672 hod

Predator repelent Outdoor - přední strana

Predator Outdoor patří mezi nejsilnější repelenty na našem trhu, přičemž sprej není určen pro pokožku ale k impregnaci látek. Takže se bude hodit na delší pobyt v přírodě (rybáři, myslivci, vodáci…), kde jím ošetříte své oblečení a obuv, ale také spací pytle či stan. Účinnost je zajištěna solidní koncentrací účinných látek – kombinace DEET 25% a permethrin 1%. Zabírá klasicky na komáry a klíšťata, ale i ostatní létající hmyz jako ovady, mouchy atp.

Fajn zprávou určitě je, že účinkuje až 28 dní (dle výrobce), dokonce je tato ochrana funkční i po vyprání naimpregnovaného materiálu. Co opravdu potvrzuji z vlastní zkušenosti. Oceňuji také, že nemá žádný zápach, ani není parfémován. Na druhou stranu, určitě by ho neměly používat děti, kvůli vyšší koncentraci účinných látek. Nanášení jde snadno a v podstatě v každé pozici (360° ventil).

Výhody

  • vysoká účinnost
  • bez odorizace
  • snadné použití
  • fakt dlouhodobý účinek

Nevýhody

  • vyšší cena (ale zase je to 200 ml balení)

Verdikt: Repelent pro dlouhodobý pobyt v přírodě – účinně, ale hlavně dlouho odpuzuje komáry a klíšťata i další hmyz. Používá se pouze na oblečení a k impregnaci jiných látek.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 229 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


2. Off! Max spray 100 ml

Objem: 100 ml ● Zaměření: Klíšťata, Komáři ● Aplikace: Na pokožku ● Forma: Sprej ● Účinná látka: Icaridin ● Obsah účinné látky: 16 % ● Vhodné pro děti: Ano (od 2 let) ● Doba účinnosti dle výrobce: 6 hod

Off! Max repelent spray detail

Off! Max repelent spray je nejlepší repelent podle „bradatého“ dTestu ještě z roku 2015. Platí to i nadále? Za mě ano. Důvody? Cena vs. účinnost – cca 120 Kč za 100 ml přípravku a přiměřená reálná účinnost: u mě konkrétně 5-6 hodin komáři neobtěžovali ani náznakem. Výrobce pak kromě toho zmiňuje i ochranu proti ovadům (5 hodin) a klíšťatům (4 hodiny).

Na kůži vůbec nepůsobí nepříjemně. Vůně? Tak ta vůbec není, tedy je neutrální. Ve prospěch tohoto repelentu hraje i to, že je dostupný vlastně kdekoli kde se ocitnete (potraviny, trafika, benzínka…) A abych nezapomněl, je vhodný pro děti od 2 let. Hlavní účinnou látkou je pak icaridin v koncentraci 16%, což je v porovnání s ostatními vítaná změna – ale polemizovat nad tím, která chemická látka je lepší (DEET vs icaridin), je podle mě bezpředmětné.

Mimochodem, naprosto stejné složení, včetně koncentrace účinné látky má další repelent, tentokrát značky Diffusil, konkrétně Diffusil Plus. Obě značky jen tak mimochodem patří pod SC Johnson.

Verdikt: Repelent, který se na špičce oblíbenosti u nás nese již řadu let. Reálně funkční přípravek ve formě spreje spolehlivě ochrání před komáry a klíšťaty (a dalším létajícím hmyzem).

Výhody

  • reálná doba účinnosti
  • spolehlivá ochrana
  • jednoduchá aplikace
  • i pro děti od 2 let
  • dobrá cena

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 79 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


3. Diffusil Plus repelent 100 ml

Objem: 100 ml ● Zaměření: Klíšťata, Komáři ● Aplikace: Na pokožku ● Forma: Sprej ● Účinná látka: Icaridin ● Obsah účinné látky: 16 % ● Vhodné pro děti: Ano (od 2 let) ● Doba účinnosti dle výrobce: 6 hod

Diffusil Plus repelent přední strana

Diffusil Plus repelent patří mezi ty levnější přípravky na ochranu před létajícím a jiným „krvechtivým“ hmyzem. Jako základní účinná látka je uváděn icaridin, chemická látka, která má podobné účinky jako DEET, jen je méně dráždivá na sliznicích a očích, rovněž nerozpouští umělé hmoty a jiné syntetické materiály. Koncentrace? 16%.

Jinak, výrobce je stejný jako u repelentu OFF! Stejná je dokonce i hlavní účinná látka a její koncentrace, či objem 100 ml. A víceméně také i cena. Je to tedy stejný výrobek jen prodávaný jen pod jiným názvem a v jiné „lahvičce“? Evidentně. Takže platí přesně to, co i při Off! Max repelent spray .

  • účinnost proti komárům: 5-6 hodin
  • účinnost proti ovádům: 5 hodin
  • účinnost proti klíšťatům: 4 hodiny
  • vhodný pro děti od 2 let

Apropo, pokud by vám vadila forma aerosolu, tak zvolit můžete v rámci značky i „family“ variantu ve formě lehce roztíratelného gelu/krému Diffusil Family repelent gel.

Výhody

  • dobrá účinnost
  • snadné použití
  • i pro děti od 2 let
  • cena

Nevýhody

  • naprosto stejný repelent jako Off! Max

Verdikt: Diffusil jako známá značka nezklame – je to účinný repelent s opravdu jednoduchou aplikací.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 79 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Pro náročné

4. Incognito přírodní repelent spray 100 ml

Objem: 100 ml ● Zaměření: Klíšťata, Komáři ● Aplikace: Na pokožku ● Forma: Sprej ● Účinná látka: Přírodní esenciální oleje ● Obsah účinné látky: – ● Vhodné pro děti: Ano ● Doba účinnosti dle výrobce: 4 hod

Incognito přírodní repelent spray 100 ml

Incognito repelent spray je dobrá alternativa pro ty, kteří se chtějí chránit před dotěrným hmyzem, ale o „klasický“ repelent s chemikáliemi nemají zájem. Je čistě přírodní – jako hlavní účinnou látku má přírodní eukalyptový olej. S takovým přírodním složením však musíte počítat i s něco kratší dobou účinnosti – v tomto případě je to podle výrobce do 4 hodin. Potom je třeba aplikaci určitě zopakovat.

Vrátím se zpět k jeho složení, tak tam naleznete ještě i další esenciální oleje a díky tomu jej smíte používat i u dětí již od 6 měsíců! Určitě však předtím doporučuji provést na kousku kůže malý test jestli dítě náhodou není alergické na některou z účinných látek biorepelentu. Repelent příjemně voní a dobře se nanáší na pokožku – kde nezanechává pocit mastnoty. Vybírat můžete ze dvou velikostních balení – 50 ml pohodlně sbalíte na cesty, 100 ml sprej použijete i doma na zahradě.

Výhody

  • bez syntetických chemikálií
  • pro děti již od 6 měsíců
  • příjemně voní i působí na pokožce

Nevýhody

  • vyšší cena
  • kratší doba účinku

Verdikt: Svěží přírodní repelent je ve výsledku slabší a méně vydrží než ostatní v našem srovnání. Na druhou stranu je bez chemie, použít jej můžete i u menších dětí a při aplikaci působí komfortně.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 289 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


5. Predator Forte repelent spray 150 ml

Objem: 150 ml ● Zaměření: Klíšťata, Komáři ● Aplikace: Na pokožku ● Forma: Sprej ● Účinná látka: DEET ● Obsah účinné látky: 25 % ● Vhodné pro děti: Ano (od 2 let) ● Doba účinnosti dle výrobce: 6 hod

Predator Forte repelent spray 150 ml

Predator Forte repelent spray patří u nás mezi nejvyhledávanější přípravky na ochranu proti hmyzu. Jako účinnou látku obsahuje DEET a to v poměrně vysoké koncentraci 25%. Klasický repelent ve spreji má praktický 360 ° ventil, takže není problém rozprášit jej po celém těle. Reálně vás dokáže ochránit na 6 hodin proti komárům a na 4 vůči klíšťatům. Třeba to samozřejmě brát trochu s rezervou – platí při optimálních podmínkách, to znamená musí být ideálně nanesen a s aplikací v běžném prostředí (v náročných podmínkách – rybaření, dlouhodobý pobyt v přírodě – pak doporučuji raději silnější Predator Outdoor, který se požívá na impregnaci oblečení a ostatních materiálů).

Každopádně však tento repelent patří mezi ty nejlepší na našem trhu. Zmíním ještě možnost aplikace u dětí. Výrobce doporučuje věk od dvou let výše. Ale je to na vás, přece jen je tam ta syntetika a v takovém případě je třeba být vždy opatrný. Podle mě je super bezpečnostní pojistka, která zabrání náhodné manipulaci (i dětmi).

Verdikt: Repelent, který je u nás dlouhodobě oblíben mezi běžnými uživateli – do běžných podmínek. Sprej se snadno aplikuje, náhodné manipulaci zase zabrání bezpečnostní pojistka.

Výhody

  • oblíbený
  • účinný s vyšší koncentrací
  • jednoduchá aplikace
  • bezpečnostní pojistka

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 129 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


6. Arpalit Bio repelent 150 ml

Objem: 150 ml ● Zaměření: Klíšťata, Komáři ● Aplikace: Na pokožku, Na oděv, Ostatní ● Forma: Sprej ● Účinná látka: IR3535 ● Obsah účinné látky: 30 % ● Vhodné pro děti: Ano (od 1 roku) ● Doba účinnosti dle výrobce: 8 hod

Arpalit Bio repelent sprej

Arpalit Bio je repelent, který se prezentuje jemnou nenásilnou vůní a hlavně přiměřenou účinností. Ta podle výrobce trvá nepřetržitě 8 hodin. To neumím zcela potvrdit, ale co se týče okamžitého účinku, tak v tomto mu opravdu není co vyčítat – za mě příjemný večer strávený na grilovačce bez štípanců. Co je zajímavé, tak nějaký ten nájezdník mi na pokožce přistál, ale nebodl. U přípravků s DEET-em a icaridinem (Off! Max , Diffusil Plus, Predator Forte atd.) jsem ty komáry ale úplně odpuzoval.

Oproti většině přípravků v našem srovnání totiž obsahuje úplně jinou účinnou látku. Konkrétně je to IR3535 (ethyl aminoproprionate), co je biopesticidní látka, která je schválena k použití i u malých dětí (od 1 roku), a hlavně neškodí lidské pokožce (dermatologicky testováno). Dá se použít jak přímo na tělo, tak na oblečení či jiné povrchy. Za 150 ml sprej více než solidní cena. V nabídce je jinak i menší 60 ml cestovní balení.

Výhody

  • možnost použít u dětí již od 1 roku
  • delší účinnost
  • dobrá cena za 150 ml

Nevýhody

  • komáři vám mohou přistát na pokožce (ale nebodají)

Verdikt: Repelent s účinnou látkou, která méně dráždí pokožku a díky tomu je vhodný i pro malé děti. A přestože vám komár může přistát na těle, určitě nebodne.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 130 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Zlatá střední cesta

7. Off! Protection rozprašovač 100 ml

Objem: 100 ml ● Zaměření: Klíšťata, Komáři ● Aplikace: Na pokožku, Na oděv ● Forma: Sprej ● Účinná látka: Icaridin ● Obsah účinné látky: 20 % ● Vhodné pro děti: Ano (od 2 let) ● Doba účinnosti dle výrobce: 8 hod

Off! Protection Plus rozprašovač repelent detail

Off! Protection Plus je repelent, který se aplikuje pomocí mechanického rozprašovače. Takže docela příjemná změna když to srovnám s natlakovanými aerosolovými spreji. Otázka zní, jestli i účinnost zůstává nezměněna. Ale ano, dokonce je ještě o kousek lepší. Například ve srovnání s přípravkem téže značky (Off! Max repelent spray) má vyšší koncentraci účinné látky icaridin: 16% vs 20% ve prospěch Protection Plus.

Na druhou stranu, klidně se může stát, že ta tryska bude stávkovat a repelent půjde ven víc v tekutém stavu než rozprášeném. Mně se to tedy ale s tímto přípravkem naštěstí nestalo.

Výhody

  • vyšší koncentrace účinné látky
  • jednoduchá aplikace
  • dobrá účinnost

Nevýhody

  • mechanický rozprašovač nemusí vždy fungovat podle představ

Verdikt: Repelent s mechanickým rozprašovačem známé značky s relativně vyšší koncentrací účinné látky. Jednoduché nanášení, možnost použití i u dětí od dvou let… Spokojenost

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 79 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


8. Diffusil Family repelent gel 100 ml

Objem: 100 ml ● Zaměření: Klíšťata, Komáři ● Aplikace: Na pokožku ● Forma: Gel ● Účinná látka: Icaridin ● Obsah účinné látky: 10 % ● Vhodné pro děti: Ano (od 2 let) ● Doba účinnosti dle výrobce: 4 hod

Diffusil Family repelent gel detail

Diffusil Family repelent gel mnohé potěší svou formou a aplikací (zejména ty, kteří nemusí aerosoly). Povedený dávkovač s pumpičkou bez zaváhání vytlačí gel ve fajn konzistenci a přirozené vůni. Samotný gel/krém je pak bez parfemace, barviv a konzervačních látek. Na pokožce se dobře roztírá a dá se použít u dětí již od dvou let – ale dlaně a prsty jim prosím vás s ním nekrémujte.

Má o něco nižší koncentraci účinné látky, kterou je icaridin. Přesněji je to 10 gramů na 100 g gelu (10%). S účinností je pak třeba počítat také o něco kratší. Po nanesení by měl chránit a odpuzovat komáry během 4 hodin. Naopak, pokud preferujete spíše spreje s o něco delší účinností, tak v rámci značky můžete sáhnout například i po Diffusil Plus .

Výhody

  • ideální volba pro ty, kterým vadí aerosol
  • aplikace gelu/krému je praktická s chytrým dávkovačem s pumpičkou
  • konzistence docela příjemná, rychle se vstřebává
  • účinnost po nanesení bez námitek

Nevýhody

  • někomu nemusí vyhovovat gelová forma přípravku
  • dávkovač nejde až úplně do dna (kousek tam vždy zůstane)
  • relativně kratší doba účinnosti

Verdikt: Repelent ve formě lehce roztíratelného gelu – pokud vám forma vyhovuje, tak tento repelent má dobré výsledky (a lze jej použít i u dětí od 2 let).

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 159 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Lidová volba

9. Alpa Forte repelent spray 90 ml

Objem: 90 ml ● Zaměření: Klíšťata, Komáři ● Aplikace: Na pokožku, Na oděv ● Forma: Sprej ● Účinná látka: DEET ● Obsah účinné látky: 28 % ● Vhodné pro děti: Ano (od 12 let) ● Doba účinnosti dle výrobce: 4 hod

Alpa Forte repelent spray detail

Alpa Forte repelent spray funguje a neobtěžuje přílišnou parfemací. Toto byla první věta, kterou jsem si napsal do svých poznámek při testování tohoto produktu tradiční značky. Účinnost vůči komárům, klíšťatům a ovadům má na starosti účinná látka s názvem Diethyltoluamid, který ale budete znát spíše pod označením DEET. V koncentraci až 28%, přičemž doba účinku je o něco kratší než u některých konkurenčních produktů s icaridinem – na komáry funguje cca 4 hodiny, na ovády přibližně 3 hodiny.

Já jsem ho na sebe aplikoval ještě podvečer a určitě jsem strávil ven více než 4 hodiny bez opakovaného použití – takže spolehlivě odpuzuje hmyz i déle než je uváděné minimum. Přípravek se aplikuje na pokožku, ale můžete jím postříkat i oblečení (pozor, na umělé tkaniny ale ne). Minusem pro někoho může být fakt, že jeho používání je věkově omezené a smí jej tak používat pouze dospělí a děti až od 12 let.

Výhody

  • 100% odpuzování komárů a dalšího hmyzu
  • možnost použít i na oblečení
  • tradiční značka
  • cena

Nevýhody

  • pro děti až od 12 let
  • vyšší koncentrace DEET
  • kratší doba účinnosti

Verdikt: Repelent domácí tradiční značky ve formě spreje – účinný, snadno nanášitelný, cenově přijatelný. V menším balení ideální na cesty.

Naše hodnocení:

Hodnocení 3.5 hvězd
Cena: 131 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


10. Hanna Maria repelentní náramek

Objem: – ● Zaměření: Klíšťata, Komáři ● Aplikace: Ostatní ● Forma: Náramek ● Účinná látka: Přírodní esenciální oleje ● Obsah účinné látky: – ● Vhodné pro děti: Ano (od 4 let) ● Doba účinnosti dle výrobce: –

Hanna Maria Therapy repelentní náramek

Nejhůře v našem srovnání repelentních přípravků/prostředků obstál Hanna Maria Therapy repelentní náramek. Ne že bych podobným prostředkům striktně nevěřil, ale už při slabší „koncentraci“ komárů se na mně ty potvory stihly docela vyřádit navzdory jeho poctivému nošení celý večer. Na papíře to samozřejmě vypadá docela dobře. Náramek je napuštěn esenciálními oleji – opravdu trochu voní, nejvíce tam cítit citronelu (citronová tráva) – a podle popisu výrobce má účinkovat jak proti komárům tak i proti klíšťatům. Reálné však maximálně jen někde v jeho těsné blízkosti. Repelentní složka by se měla uvolňovat postupně a účinkovat dokonce až 4 týdny.

Pravdou ale zůstává, že opravdu jen stěží očekávat od náramku na zápěstí, ať je napuštěn i tím sebenejsilnějším repelentem, že vás před hmyzem ochrání po celém těle. Mimochodem, náramek lze objednat v různých barvách – mně nedopatřením dorazil tento růžový. Ale dá se jinak i pohodlně nasadit na ruku – přizpůsobit na různou velikost zápěstí.

Výhody

  • pohodlné nošení
  • napuštěn přírodními esencemi

Nevýhody

  • velmi nízká účinnost
  • nevhodný pro děti do 3 let

Verdikt: Jednoduchý repelentní náramek s přírodními esencemi, který vás má při poctivém nošení ochránit před komáry a klíšťaty až na 4 týdny.

Naše hodnocení:

Hodnocení 3 hvězd
Cena: 134 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


 

Repelent – co to vlastně je

Nejprve si tedy řekněme co to ten repelent vlastně přesně je. Repelent je v základu chemická látka, která se aplikuje hlavně na pokožku a oblečení, případně i jiné povrchy (stan, moskytiéra…). Důvod? Odpuzování hmyzu.

 

Kdy je čas na repelent

Repelent se primárně používá během sezóny jaro-podzim a měli byste jej mít po ruce vždy, když se vypravíte do přírody. U nás poskytuje ochranu zejména proti komárům a klíšťatům, které jsou mimo jiné přenašeči různých chorob (lymská borelióza, encefalitida, ale i malárie či horečka dengue – to když byste se chystali na návštěvu některých exotických zemí). Nehledě na to, že samotné štípnutí také není dvakrát příjemné.

 

Proč je tak lákáme

Když si odpovíme na tuto otázku, tak nám bude hned zřejmá funkčnost repelentů. Co na nás ten hmyz tak přitahuje? Samozřejmě naše krev a to, že se právě v jeho blízkosti objevuje „večeře“, si umí velmi snadno vyzjistit díky:

  • naší tělesné teplotě – „nejlépe“ reagují na rozmezí 36 až 38 °C
  • oxidu uhličitému – ten vylučujeme zejména při dýchání, přičemž koncentrace CO₂ v obyčejném vzduchu je jen 0,04 %, ve vydechovaném vzduchu je to ale i stokrát více, čili přibližně 4 až 5 %
  • kyselině mléčné – ta vzniká rozkladem potu
  • čpavku – čili vodného roztoku amoniaku, který také bývá součástí našeho potu

Takže na základě zmíněného musí repelent obsahovat něco, čím tento hmyz odpudí, případně výměšky našich potních žláz vhodně zamaskuje.

 

Jak vybrat vhodný repelent

Jak vybrat repelent tak, aby vám co nejvíc vyhovoval? Závisí na tom, jaké na něj máte požadavky. Kde budete pobývat a jak dlouho, jaký způsob aplikace je pro vás ideální a pro koho vlastně bude – pro vás jako dospělou osobu nebo pro dítě? Projděte si těchto pár bodů a budete si načisto:

  1. jak silný účinek potřebujete? pokud to má být na lehkou procházku v parku, tak vám přece bude naprosto zbytečný nejsilnější repelent určený například do tropů (a naopak…), nejúčinnější repelent tedy ještě neznamená, že je i nejvhodnější
  2. jaký máte postoj k účinným látkám vyskytujícím se v repelentech? přírodní látky většinou bývají tělu přístupnější, na druhou stranu však musíte počítat se slabší účinností, ty se vám tedy vyplatí například doma, kde ten nápor možná není až tak intenzivní, naopak do náročnějších podmínek venku by to měla být tedy asi účinnější syntetika
  3. jste na něco alergičtí? nejjednodušeji to zjistíte tak, že si na malém kousku pokožky nanesete zkušební vrstvu na test kožní reakce

 

Typy repelentů

Repelenty je dnes na trhu obrovské množství. A to se teď bavíme jen o klasických prostředcích, které se používají pro tělo či oblečení. Tím je vlastně primárně věnováno i toto naše malé srovnání a samotný článek. Kromě toho existují i nejrůznější statické odpuzovače hmyzu, dále lapače, hubiče…

 

Repelenty podle zaměření

Z množství repelentních přípravků je třeba sáhnout po takovém, který se nejlépe hodí pro vaše účely. Většinou nic nezkazíte, sáhnete-li po univerzálním repelentu. Naopak rybáři nebo milovníci exotických dovolených zase sáhnou po něčem speciálnějším…

Univerzální repelent

U nás nejčastější typ a v podstatě ideální do našich podmínek. Pokud odhlédneme od přírodních repelentů, tak ty syntetické pak obsahují účinnou látku DEET (o které si povíme více o něco později) v koncentraci 15-25%.

Repelenty na exotickou dovolenou

Jsou země, kde ten nápor hmyzu a hlavně komárů je opravdu velký. A s tím samozřejmě stoupá riziko nemocí, které dokáží přenášet. V takovém případě je namístě sáhnout po repelentech, které mají co nejvyšší účinnost. I když to vlastně znamená, že bude obsahovat vysokou koncentraci účinné látky (i nad 50% klidně), nejčastěji tedy syntetické DEET.

BIO repelent

Alternativa k umělým repelentním látkám samozřejmě existuje. V přírodě se najde dostatek sloučenin, které hmyz dokážou odpuzovat. Je sporné do jaké míry, ale o jejich základní účinnosti nemusíte pochybovat. Jsou to například různé přírodní silice a oleje, nejčastěji se můžete setkat s látkou zvanou citridiol, která se získává z citrónového eukalyptu.

Repelenty pro děti

Repelenty určené dětem jsou přizpůsobeny vyšším požadavkům na jejich bezpečnost. Ty nejšetrnější jsou dokonce vhodné již od 3 měsíců věku, nejčastěji to však bývá od 2-3 let (je třeba si vždy pečlivě přečíst informaci o věkovém omezení). Pro citlivější pokožku (což platí samozřejmě nejen pro děti) obsahují takové repelenty méně zatěžující látku s názvem IR3535 (o ní vám prozradím více také později).

Speciální outdoor repelent

Tak takový typ repelentu se bude hodit všem těm, kteří tráví v přírodě opravdu hodně času – ať už kempováním nebo na rybaření atp. Nanáší se, impregnuje, na oblečení a různé outdoorové vybavení jako jsou spacáky, stany, moskytiéry. Přípravek obsahuje kombinaci repelentních a impregnačních látek – výsledkem je dlouhotrvající ochrana a potlačení nejrůznějšího hmyzu.

Repelenty pro zvířata

Na závěr ještě zmíním přípravky, které jsou určeny pro zvířata. Nejčastěji se jedná o repelent pro psy či repelent pro koně. Pro psy a kočky hlavně na na klíšťata a repelent na blechy. Mohou být přírodní na bázi éterických olejů, samozřejmě také s chemickým insekticidem s účinnou látkou DEET, karidin a podobně. Nejčastěji jsou to spon-on pipety či obojky, zajímavou alternativou jsou ultrazvukové repelenty ve formě přívěsku, který jednoduše připnete na obojek. Pro koně to bude zase nejspíš nějaký rozprašovač s vhodnou insekticidní látkou, který bude odpuzovat i větší hmyz než je ovad.

 

Repelenty dle použití (sprej, gel, náramek, ostatní)

Sprej

Predator Forte repelent spray detail Sprej je nejčastější forma repelentních přípravků na tělo a oblečení. I v našem srovnání je jejich většina. Výhodou je fakt, že nedochází k přímému styku účinné látky s pokožkou ai to nanášení je docela komfortní. Nezapomeňte si však předtím vždy podrobně přečíst návod a bezpečnostní opatření.

Výhody a nevýhody repelentních sprejů:

Výhody

  • snadno se aplikují
  • širší využití (i na oblečení apod.)
  • přesné dávkování

Nevýhody

  • nádobka aerosolu je poháněna stlačeným hořlavým plynem

Gel/krém

Diffusil Family repelent gel detail dávkovače Kromě repelentů ve formě spreje lze pořídit i repelentní krémy či gely, dokonce i ve formě roll-on. Nanášení pak trvá o něco déle než jednoduché postříkání sprejem. V neprospěch může zahrát také fakt, že se nanášejí přímo na pokožku. Na druhou stranu, iz tohoto důvodu nejsou až tak agresivní.

Výhody a nevýhody gelu či krému s repelentním účinkem:

Výhody

  • méně agresivní repelentní látky
  • aplikovaná vrstva je silnější

Nevýhody

  • přímý styk s pokožkou
  • možný vznik skvrn na oblečení
  • náročnější nanášení

Náramky

Hanna Maria Therapy repelentní náramek Repelentní náramky jsou další z možností, jak si pomoci s otravným hmyzem. Funguje to tak, že nejčastěji bývají napuštěny nějakou odpuzující látkou – nejprve na přírodní bázi. Případně nově existují i ultrazvukové náramky, které by měly potlačit výskyt dotěrných komárů bez nutnosti chemických látek. Oba typy však reálně nemají vysokou účinnost. Ultrazvukové zvlášť.

Výhody

  • snadné použití
  • voděodolnost

Nevýhody

  • otázní účinnost

Ostatní repelenty

Kromě repelentů na tělo (případně oblečení) existují i další formy repelentních a hubících přípravků proti hmyzu. Ve zkratce:

  • repelenty do elektrické zásuvky : jsou určeny zejména do interiéru, některé se ale dají použít i v exteriéru (balkon, terasa…), mohou být chemické (odpařovače) nebo i ultrazvukové
  • repelentní svíčky : docela zajímavé řešení do vnějších prostor jako je altán, pergola…, uvnitř to však může být docela nepříjemné

 

Repelenty podle účinných látek

Na účinnost repelentu samozřejmě nejvíce ovlivňuje jeho složení – a tedy aktivní látky, které působí odpuzujícím způsobem na jednotlivé druhy hmyzu. Buď to je syntetická chemická látka, nejčastěji DEET, nebo to pak může být o něco šetrnější přírodní substance.

Toto jsou nejčastěji se vyskytující účinné látky v běžně dostupných repelentech na trhu:

  • DEET
  • Icaridin
  • Permethrin
  • IR 3535
  • přírodní sloučeniny

DEET

DEET (diethyl-m-toluamid) je základní chemická látka, která se v rámci repelentů používá nejčastěji. Má širokospektré účinky a v našich podmínkách kromě komárů a klíšťat odpuzuje i jiný létající hmyz (ovady například…). Koncentrace bývá různá. Od 5-10% při kratší dobu působících repelentech, až po 50% a více, které mají přípravky s dlouhodobou účinností, vhodné do náročných podmínek.

Podle toho očekávejte účinek v rozpětí 5 až 12 hodin. Jinak je to látka, která je považována za mírný pesticid škodlivý pro některé ryby. Lidský organismus s touto látkou nemá nějaké extra interakce (jinak by nebyl povolen jako účinná látka). Nicméně se nedoporučuje používat u dětí do dvou let au těhotných žen by to měla být co nejnižší koncentrace. Možná vás zaujme informace, že látka byla vyvinuta pro americkou armádu během války ve Vietnamu a měla chránit vojáky před jakýmkoli bodavým hmyzem.

Icaridin

Icaridin (jiný název picaridin) je syntetická repelentní látka, která je účinná proti více druhům hmyzu. Používá se nejčastěji v koncentraci 5-20% a má srovnatelnou účinnost s DEET a působí podle koncentrace v rozmezí 2 až 7 hodin. Icaridin jinak nevykazuje žádné toxikologicky významné účinky (zdroj).

Permethrin

Permetrin je účinná látka a součást přípravků, které nejsou určeny k aplikaci na tělo. Je totiž poměrně dráždivá. Na druhou stranu má docela dlouhý účinek. Již při 0,5% koncentraci nanesené na oblečení či výstroj na kempování vydrží i několik dní (zdroj).

IR 3535

IR 3535 nebo jinak ethylbutylacetylaminopropionát[EBAAP] je netoxická látka, která se používá jako účinná alternativa DEET, zejména v přípravcích určených dětem již od tří měsíců.

Přírodní látky

Repelenty mohou obsahovat i přírodní účinné látky, které jsou šetrnější, ale s účinností nedosahují výsledků těch chemických. Mezi nejsilnější látky v přírodních repelentech patří zvaná citriodiol, která se získává z oleje citrónového eukalyptu (Corymbia citriodora ).

 

Kolik stojí a kde koupit

Možná se vám to bude pro vaši peněženku zdát jako nepodstatná položka, ale tyto přípravky vám opravdu nevydrží dlouho. Stačí, že se s ním jde opatřit jedna běžná rodina před celodenním výletem (a během něho) a balení je často hned fuč. Takže jaké je cenové rozpětí repelentních přípravků na našem trhu?

Repelenty do 120 Kč

V této ceně naleznete menší balení a nejčastěji ve formě spreje. Koncentrace účinných látek se v tomto případě pohybuje kolem 15-20%, výjimečně i více. V této ceně jsou dostupné také levnější náramky či repelentní svíčky.

Repelenty do 240 Kč

Do 10 € si dokážete pořídit i větší balení, případně přípravek se silnější koncentrací, takže ochrana před bodavým hmyzem bude trvat déle. V této ceně si už můžete pořídit i repelenty do elektrické zásuvky, dražší náramky včetně ultrazvukových…

Repelenty nad 240 Kč

Velká balení pod tuto cenu moc nenajdete. Rovněž se však v této ceně objevují specializované přípravky do náročnějších podmínek as vysokou koncentrací účinné látky.

 

Kde je koupit?

Repelenty naleznete v nabídce opravdu mnoha a mnoha obchodů. Primárně byste je však měli kupovat v drogeriích a lékárnách (na benzince nebo v potravinách vám v případě vašich otázek velmi odborně bohužel neporadí).

Dostat je v kamenných prodejnách, ale samozřejmě také v eshopech – kde to máte mimochodem o dost pohodlnější. V klidu si to doma vše srovnáte (i díky tomuto testu), najdete super cenu (protože na internetu se dá často natrefit i na extra výhodné akce) a pár kliky si to nakonec objednáte rovnou domů.

 

Vyhledávané značky repelentů

Značek repelentů na našem trhu je docela dost, mezi ty nejznámější klasické repelenty patří přípravky značky Predator, OFF! a Biolit, Alpa, Diffusil, Bros, ale i další jako je repelent Szuku ve formě krému nebo spreje, Parakito, Paranit či přírodní repelent Incognito.

Každopádně doporučuji sáhnout raději po známých a etablovaných značkách přípravků na našem trhu (například těch, které jsem již zmiňoval). Méně známé produkty bych nakupoval pro jistotu v lékárně, kde vám budou umět i odborně poradit v případě potřeby.

 

Dobré rady na závěr

Jak repelent aplikovat

  • první řada zní: vždy se řiďte informacemi uvedenými v návodu , který se obvykle nachází přímo na obalu
  • silnější repelenty s vyšší koncentrací účinných látek se snažte na kůži aplikovat co nejméně
  • neaplikujte repelent ve formě spreje rovnou na obličej , raději na dlaň a následně si to rozetřete
  • aplikaci opakujte po několika hodinách (závisí na koncentraci přípravku a doporučení v návodu samozřejmě)
  • vždy nanášejte pouze přiměřené množství repelentu (dostatečné samozřejmě)
  • po návratu z přírody repelent z těla pečlivě smyjte
  • pokud se po aplikaci vyskytne nežádoucí reakce jako je zarudnutí pokožky, svědění atd., ošetřované místo co nejdříve omyjte, případně kontaktujte lékaře či lékárníka

 

Jak vybrat repelent pro děti

  • pokud zvolíte variantu s DEET, tak vybírejte takové repelenty, které mají nižší koncentraci (kolem 10-15% by mělo pohodlně stačit)
  • počítejte s tím, že přírodní repelenty, případně ty s minimální koncentrací účinných látek, je třeba nanášet častěji (každou hodinku a půl – dvě)
  • pokud je to možné, nenanášejte repelent přímo na dětskou pokožku
  • nestříkejte sprej v blízkosti dětské tváře
  • nejmenší děti repelenty raději „neošetřujte“ , bezpečnější než repelent pro miminka bude spíše taková moskytiéra na kočárku
  • v dětském pokoji určitě nepoužívejte odpařovací repelenty do zásuvky

 

Jak používat repelent na ochranu proti komárům

  • používání repelentu kombinujte is dalšími prostředky ochrany
    • pokud cestujete do rizikových oblastí nechte se očkovat
    • zakryjte se co nejvíce oděvem – podle možností samozřejmě
    • doma by neměly chybět síťky na oknech , zvažte použití moskytiéry
    • při větrání nenechávejte v místnosti rozsvícené
    • nenechávejte doma stát vodu (sklenice, vázy, dřez, atd.), kde se snadno mohou začít líhnout
  • koncentrace účinné látky (DEET, karidin a další) nanášeného repelentu by neměla být nižší než 15% (dospělé osoby)
  • určitě nezapomeňte na opakované nanášení repelentu

 

Repelent proti klíšťatům – jak jej používat

  • stejně jako u komárů iu klíšťat kromě repelentu používejte jiné druhy ochrany
    • do vyšších travnatých porostů se vyplatí nosit kalhoty , pokud se ale dá, raději využijte vyšlapané cesty
    • oblečení by mělo být ideálně světlé barvy az hladké textilie
    • pravidelně si kontrolujte spodní část těla a oblečení , klíštěte můžete klidně „vymáknout“ ještě předtím, než se přisaje
    • domácí repelent proti klíšťatům raději nechte doma , při tomto nebezpečném hmyzu se jiné látky moc neprosazují
  • repelent proti klíšťatům pro děti i pro dospělé aplikujte na nohy , a nejpečlivější od kolen dole
  • repelent u klíšťat působí ve srovnání s komáry jen poloviční dobu – aplikujte jej tedy častěji
  • po návratu z přírody nezapomeňte podrobně zkontrolovat tělo (hlavně podkolenní jamka, podpaží, třísla), pokud při tom natrefíte na přisátého klíštěte, je třeba jej co nejdříve odstranit

 

Jak používat repelent v tropech

Ochrana před bodavým hmyzem v exotických zemích spočívá v těchto třech základních bodech:

  1. očkování – u lékaře vám přesně řeknou, jaké se pro tu kterou zemi doporučuje (respektive je povinné)
  2. použití repelentu s vysokou koncentrací účinné látky – riziko spojené s aplikací chemické látky je totiž nižší než riziko spojené s nákazou
  3. použití moskytiéry a různých dalších insekticidních přípravků kde to jen půjde (impregnace stanů, spacáků atd…)

 

Jak si vyrobit domácí repelent

Pokud hledáte domácí alternativu ke komerčním repelentům, tak přírodní repelent na komáři či na klíšťata si můžete vyrobit i doma. Existuje spousta přírodních látek a bylinek, které mají na hmyz odpudivé účinky. Na druhou stranu, nemusí to být nejvoňavější ani pro vás samotné ai ta účinnost není na takové úrovni jako u tradičních repelentů ve spreji. Toto je pár zajímavých kombinací přírodních látek v domácích repelentech:

  • alpa + hřebíček + citrónová kůra
  • rostlinný olej + éterické oleje (eukalyptus, citronela, hřebíček, levandule, rozmarýn, čajovník…)
  • jablečný ocet + voda + špetka soli
  • rozmarýn + voda + vinný ocet
  • vitamíny skupiny B – ty tradičně komárům moc nechutnají, existují i dokonce speciální pilulky s názvem B-komplex Repelent 🙂
💡 Na DoDomácnosti.cz by vás mohlo k tomuto tématu zajímat:

Zdroje informací a zajímavé odkazy:

Do testu jsme vybrali Repelenty pouze z ověřených eshopů

Heureka.cz
Ohodnoťte náš test:
Autor článku
Erik Havlík

Editor a Redaktor magazínu CestakBydlení. Jelikož mě toho hodně zajímá, vím i toho dost přenést do svých článků, které se snažím připravovat tak, abyste z nich měli opravdový požitek – to znamená, abyste si je v první řadě užili, dozvěděli se něco nového a jelikož se věnuji i naším srovnávacím testům, věděli na co se při výběru jednotlivých produktů zaměřit.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Predator repelent Outdoor - přední strana
Predator repelent Outdoor Impregnace spray 200 ml
Hodnocení 5 hvězd
Vítěz testu
Cena 229 Kč