Travní koberec: zelený trávník na zahradě do několik dní – jak na to?

redakce Téma
17. října 2021 0

Trávníkový koberec je výborná alternativa pro všechny ty, kteří chtějí mít zazelenanou plochu kolem svého příbytku hned a nechtějí řešit založení trávníku klasickým výsevem, které je přece jen o něco náročnější na čas, znalosti i následnou péči. Dnes už skutečně není žádný větší kumšt, pořídit si jako „pán” kobercový trávník se vším všudy – to znamená optimálním řešením plochy na trávník s automatickou závlahou a jeho položením. Existuje X-Y zahradnických firem, které to s radostí udělají. Samozřejmě za přiměřenou úplatu.

No kobercový trávník si můžete klidně položit i vy sami – stačí si přečíst tento podrobný článek a dozvíte se vše co o tom potřebujete vědět. To znamená: co to vlastně trávníkový koberec je, kde si ho víte pořídit a co stojí, jak si připravit plochu, jak ho položit a ošetřit hned po akci, ale i během celé sezóny.

Co to trávníkový koberec vlastně je

Trávníkový koberec je v podstatě předpěstovaný trávník, který se pěstuje na speciálních plochách specializovanými firmami. Jsou to vlastně zelené lány trávníku kde až oko dohlédne. Na pokládku se připravují přibližně rok staré trávníky, které již dostatečně prekorenili přibližně 2-3 centimetrovou vrstvu a odříznutý plát se tak pohodlně udrží vcelku i během přepravy na místo určení.

Trávníkový koberec - pěstování u výrobce

Zelené lány trávníku kam až oko dohlédne u producenta…

 

Pokud si však myslíte, že si položíte kobercový trávník a tím je věc s trávou nadobro vybavená, hluboce se mýlíte. Potřebuje stejnou péči jako trávník založen výsevem. Rozdíl je „pouze” v tom, že vysévaný porost je náročnější na údržbu hlavně v prvních měsících a tuto roli při kobercích už zajistily trávnikárski specialisté. Odpadávají vám tak prvotní úkony jako ničení plevelů, potlačování chorob, dosévání „hluchých” míst a zčásti i přihnojení.

 

Kobercový trávník – jaké jsou jeho výhody a nevýhody

Pokládka travního drnu – jak se tomu říká odborně – má v porovnání s výsevem několik výhod. Z těch nejvýraznějších je rychlé ozelenění a zútulnění vaší zahrady a také téměř okamžité využití. Přibližně do 7 dnů po něm můžete chodit, o dalších 7-10 dnů jej můžete používat bez větších omezení. Velkou nevýhodou je naopak celkem vysoká pořizovací cena (počítejte průměrně se 100 Kč za m2, přičemž v tom není započtena doprava, ani jeho pokládka…).

Plusy a mínusy ve zkratce

Výhody

  • okamžitý estetický efekt
  • okamžitá protierozní funkce – zeminu vám neodplaví ani neodfoukne
  • síťka proti krtkům se zakládá jednodušší – pouze na ni položíte travní koberce
  • žádné prvotní náklady navíc (za dosev, ničení plevelů a nemocí, hnojení)
  • plně jej můžete využívat už do několika týdnů (vysévaný až po měsících)
  • můžete jej zakládat po celé vegetační období (mimo mrazu)
  • univerzální využití – snáší zatěžování i je přirozeně pěkný

Nevýhody

  • největší nevýhodou je vyšší cena
  • zatravnění větších ploch je dost nákladné
  • samotná pokládka travního drnu je časově i pracovně dosti náročná
  • většina producentů pěstuje pouze jeden druh trávníku (který nemusí být vhodný do každého prostředí)
  • trávník třeba po dovezení čím dříve položit
  • potřebuje zpočátku více vody než vysetý

 

Co všechno je třeba vědět ještě před pokládkou

Rozhodli jste se pro kobercový trávník? Výborně, to nejdůležitější už máte za sebou, nyní už jen dořešit pár „maličkostí”:

  1. Kolik ho vlastně potřebujete?
  2. Kdy ho vlastně položit?
  3. Potřebujete svou půdu ještě před jeho položením zlepšit, respektive navést novou?
  4. Jak vypadá plocha, na kterou trávník chcete položit?
  5. Máte za sebou přípravu půdy před ukládáním travního koberce?
  6. Je třeba použít síťku proti krtkům?
  7. Máte vyřešenou závlahu?
  8. Máte vše co na pokládku potřebujete?
  9. Víte zajistit čerstvě položený trávník vůči znehodnocení?

✅ Kolik trávníku třeba objednat

Narýsujte si půdorys vaší zahrady a zakreslete tam vše co je třeba. Plochu na trávník důkladně změřte, abyste náhodou nespletli o několik čtverců, které by vám pak na konci mohli opravdu chybět. Vypočtěte plochu a přidejte k tomu ještě 5-10% navíc. Podle toho jaké oblouky a překážky budete muset řešit (záhony, chodníky, atd.). Docela dost se toho totiž ztratí při ořezávání trávy při okrajích zatravněné plochy. A přestože výrobci zvyknou jeden, dva kotoučky přibalit navíc – na to bych se na vašem místě raději nespoléhal a trávník objednával opravdu s dostatečnou rezervou.

✅ Kdy trávníkový koberec zakládá

Výbornou zprávou je, že trávníkové koberce se dají v podstatě pokládat během celého roku (kromě mrazivých dní). Ideální na jaro – od konce dubna – a na podzim – v září. V létě třeba počítat s vysokými teplotami a je proto je ideální pokud máte na zahradě už předem nainstalován závlahový systém. Nároky na vodu jsou totiž mnohem mnohem vyšší a aby se trávník optimálně prokoření, aniž to prostě nepůjde.

✅ Zlepšení půdního podloží pod trávník

Je pravda, že trávníkový koberec má již od výroby má 2-3 cm půdní drn, která je bohatě prokořeněný (pozor, některé jsou tenčí: 1,5-2 cm, ty jsou řezané kombajnem), ale rostlinky se v konečném důsledku musí přerůst do podloží, které máte něj přichystané vy. Pokud máte snadnější půdu s dostatkem živin, gratulujeme. Pokud ne, je nezbytné její zlepšení. Můžete udělat navážku nové země *, případně ji zlepšit speciálním trávnikárskym substrátem, který rovnoměrně rozhodíte po povrchu.

Pokud zjistíte, že má půda nízké pH – tj. pod 5,5, což zjistíte snadno obyčejným lakmusovým papírkem, potřebujete ji ošetřit trávníkovým vápencem (přibližně 5 kg/100 m²). Po jeho zapracování kultivátorem přibližně do hloubky 15-20 cm plochu vyrovnejte hráběmi a utužte zahradním válcem. Těžší jílovitou půdu můžete vylepšit říčním křemičitým pískem (cca 2 kubíky na na 100 m²).

* V případě, že navážka nové země bude více než 5 cm, je třeba její zhutnění – průběžně válcováním případně vibrační deskou. Po zalití ještě třeba počítat s tím, že půda sedne a trochu se změní její profil a bude potřebovat další úpravy – vyrovnávání.

✅ Odstranění starého trávníku/plevele a všeho co na plochu nepatří

Zbytky starého trávníku a plevel z pozemků odstraníte nejjednodušší vhodným totálním herbicidem. Existuje jich více, nejčastěji se pro tento účel používá Roundup, Fondo, Touchdown, nebo Green Kaput, které jsou dostupné v podstatě každém zahradnictví.

Postřik proveďte přibližně 2-3 týdny před pokládáním trávníku. Ideální čas na aplikaci je večer nebo ráno s tím, že se nepředpokládají srážky. Přípravek se tak při správné aplikaci a v optimálním počasí dostane do celého kořenového systému plevelů, které následně na to schnou. Některé druhy dříve než jiné, proto je odstraňujte až tehdy, když to reálné proběhne. Ty největší vyškubejte ručně, zbytek můžete do půdy zapracovat kultivátorem. Plochu vyrovnejte a posbírejte z ní kameny, zbytky odnoží, kořenů.

✅ Automatická závlaha

Optimální způsob jak trávníku dodat dostatek vláhy je automatická závlaha. Ta je nesrovnatelně efektivnější než ruční polévání (i z časového hlediska). Pokud ji chcete i vy, musíte na to myslet ještě před zakládáním trávníku. Dobrý zavlažovací program má například značka Gardena, což potvrzuje množství pozitivních recenzí (další známé značky jsou například i Toro, Hunter či Rain Bird). Zde se můžete podívat na jednotlivé produkty (Heureka.cz):

💡 → záhradné hadice Gardena 💡 → vozíky na hadice Gardena 💡 → zavlažovače Gardena

💡 Závláhm mnohem podrobněji se věnujeme v specializovaném článku: Závlaha trávníku – bez ní se věru neobejdete, co všechno zahrnuje?

✅ Příprava půdy před položením travního drnu

Po tom, co jste plochu určenou k ozelenění dostatečně prokypřili, zapracovali hnojivo, písek, vápenec a tak dále, zbavili plevele a kamínků můžete se pustit do důkladného vyrovnávání. V úvahu musíte brát přirozené vlastnosti terénu, vlastnosti půdy, a i stávající stavby či porost na pozemku – s důrazem na správné vyspádování plochy. Nízký, zda nerovnoměrný spád může nadělat problém s odvodňováním, příliš vysoký zase může vést k problémovému uchycení trávníku na svahu.

Trávníkový koberec - příprava půdy

Příprava půdy pod trávníkový koberec – navážka ornice a vyrovnávání…

 

Poslední fází je finální vyrovnávání terénu. Pomůže vám při tom delší dřevěná lať (vyrovnávací deska) či natažený motouz, které perfektně ukáží nerovnosti a „hrboly“, které hráběmi jednoduše upravíte a dorovnáte. Kořenová vrstva travního drnu je 2-3 cm, takže tomu třeba přizpůsobit i konečnou úpravu terénu. Plochu upravíte tedy 2 až 3 cm pod úroveň chodníku či jiné zpevněné plochy. Pořádně plochu povalcujte, dokud po vás nebudou zůstávat žádné stopy. Plochu můžete ohraničit obrubníky, které zabrání prorůstání trávy do záhonů například. Nemusíte, ne každému travní obruba právě „sedne“. A pokud je třeba instalovat síť proti krtkům, je nejvhodnější čas.

💡 TIP na produkt - Síť proti krtkům 1,5x100m
Síť proti krtkům 1,5x100m
  • rozmer: 1,5m x 100m (150m2)
  • velikost oka: 10 x 10mm
  • barva: bílá
  • vyrobeno: EU
  • síť ze 100 % PP
  • záruka 5 let

1 250 Kč
Síť proti krtkům 1,5x100m v eshopu Heureka.cz

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

Důležité je zavlažování připravené plochy na trávník. Automatické či ruční polévání totiž ukáže případné nerovnosti terénu, také to jak jsou na tom výkopy s nainstalovanou automatickou závlahou (20 až 30 cm hloubka výkopu se zeminou totiž určitě nesedne za jeden, dva dny). Tento krok by měl trvat 10-12 dní a měl by simulovat reálné klimatické podmínky. Pokud tuto fázi vynecháte, nerovnosti se ukáží časem v již zapojeném trávníku (většinou po první zimě). A to se pak opravdu velmi pracné opravuje.

✅ Proč síťku proti krtkům?

Pokud jste i dosud krta na své zahradě neměli, tak s příchodem kvalitního travnatého koberce, který bude správně ošetřován a zavlažovaný jeho příchod můžete téměř s jistotou očekávat. Proč? Nuže, kvalitní humózní základ přiláká žížaly a různé larvy, kterými se krtek živí nejraději. A z ozdoby zahrady se tak rychle může stát pravý opak.

Efektivním způsobem jak krtkovi zamezit přístup do trávníku je natažení speciální sítě. Jak na to? Plastovou síť roztáhněte v pásech tak, aby se zčásti překrývaly (přibližně 10 cm) a ukotvěte ji kovovými/plastovými háčky. Při jejím pokládce však dávejte pozor na to, abyste si nepoškodili finální úpravu terénu.

Velký důraz klaďte na okraje plochy. Krt je totiž schopen využít i ten nejmenší otvor na to, aby se do trávníku dostal. A pokud už ho tam budete mít, tak brzy se ho nezbavíte. Ale zkusit to můžete, možná vám přitom napomůže i náš článek: Jak se zbavit krtka v zahradě, či pár tipů na odpuzovače:

Ukázat více

✅ Jaké nástroje potřebujeme na pokládku trávníkového koberce?

Pro přípravu půdy před pokládkou budete potřebovat hlavně kvalitní hrábě, lopatu s kolečkem a válec (alespoň 70-80 kg) – ten použijete dříve než položíte koberec, a i potom. Nezapomeňte mít při pokládce připraven i kvalitní odolný nůž na odřezávání travního drnu na okrajích a okolo chodníků. Rovněž je třeba mít připravený překlápěcí postřikovač. V případě veder ho postupně používejte už od začátku kladení koberce.

⭐ Pár tipů na nářadí

Ukázat více

✅ Jak zajistit aby čerstvě založený trávník nepřišel vniveč?

Třeba ho zalévat, zalévat a ještě jednou zalévat. Plus nechodit po něm alespoň první týden a to absolutně ani krok (ani děti ani domácí zvířata). I minimální tlak na koberec může způsobit, že se rostlinám naruší jemné kořínky. Rovněž se mohou vyskytnout promáčknutí, které pak budete muset pracně „vyspravit” (průběžným dosypávání zeminy).

 

Jak na trávníkový koberec (přesný postup)

Ve zkratce to vypadá takto:

  • aplikace totálního herbicidu na odstranění plevelů na ploše
  • odstranění odumřelé trávy, plevele
  • případné zlepšení vlastností půdy
  • prokypření půdy do hloubky 15-20 cm
  • vyčištění pozemku od nežádoucích předmětů (kameny, zbytky kořenů)
  • případná instalace automatické závlahy
  • finální vyrovnání terénu – hrábě, natažený motouz, delší dřevěná lať, několik dní plochu důkladně zavlažujte
  • kontrola nerovností, válcování a přesné dorovnání terénu (třeba předem počítat s tím, že koberec je hrubý 2-3 cm)
  • natažení sítě proti krtkům
  • pokládka trávníkového koberce
  • válcování položeného trávníku
  • intenzivní zavlažování

Pojďme si to rozměnit na drobné… O přípravě půdy před položením koberce jsme se už bavili, nyní si přibližme více samotnou pokládku trávníkového koberce.

 

Pokládka kobercového trávníku

Úvodem potřebujete mít vyřešené 2 základní věci. ✅ První je okamžité položení trávníku po dovozu drnu * od výrobce – musíte zajistit dostatek rukou na jeho vyložení a pokládku a terén mít v ten den 100% -ně připraven. A tou ✅ druhou je zajištění dostatečného zavlažování trávníku během jeho zakořenění. Pokud máte toto vyřešeno, bez větších obav se do toho můžete pustit.

* Trávníkový koberec musí položit ještě týden jako se u výrobce odřízne (do 24 hodin). Jinak v trávníku probíhající biologické procesy způsobí zapaření trávy a současně proschnutí balíku a nezvratně ho poškodí. Pokud by náhodou k tomu došlo, tak balíky třeba rozmotat a polít – samozřejmě manipulace s tímto drnem druhý den už nebude zcela ideální.

➡️ Vykládka a umístění travních balíků na pozemku

Podle toho kdy vám trávník nařezali a jak dlouho se k vám vezl, můžete očekávat i jeho stav při vyložení. Pokud děláte pokládku v horkých dnech, tak počítejte s tím, že vám ho producent pošle dobře nasáklý vodou a hmotnost jedné role tak vyskočí i na 12 kg (100 m² = 200 rolí = 2400 kg)! A jelikož se trávník zpravidla veze volně ložený na korbě nákladního auta (někdy i na paletách), je třeba počítat s tím, že jeho vyložení řádně zapracuje i na vaší páteři. Balíky s trávou pak vykládejte někde na zpevněnou plochu, ze které budete mít snadný přístup k ploše, kde budete trávník pokládat.

Vyložený kobercový trávník

 

➡️ Kde začít s pokládáním trávníku

Trávník začněte pokládat podél nějaké rovné hrany na pozemku – například chodník, terasa, plot… Pokud takový výchozí prvek na ploše nemáte, položte na některé místo dlouhou rovnou desku a začněte s pokládkou travního drnu vedle ní.

➡️ Systém ukládání

Když máte první řadu koberce položený druhý začněte od jeho poloviny. Zbytek dorežete ostrým nožem později podle potřeby. Takto zajistíte aby se místa spojů střídaly a netvořily čáru – vlastně jako při zdění cihlový spoj. Snažte se koberce přikládat co nejtěsněji k sobě, aby v něm nevznikaly velké mezery – hluchá místa.

Trávníkový koberec - pokládka

 

➡️ Válcování

Položen trávník můžete uválet (nejprve ve směru pokládky koberců a pak kolmo na ně), čímž vlastně přitlačíte spoje více k sobě a případně vytisknete vzduch zpod trávníku při menších nerovnostech terénu. Válcováním také podpoříte rychlejší a bezproblémovějšímu zakořenění.

➡️ Speciální situace

Když chcete trávníkový koberec ukládat na svah, musíte je k půdě připevnit vhodnými dřevěnými kolíky, které zajistí to, že se trávník z něj nezesune. Pokud máte na ploše umístěny zavlažovací trysky, nezapomeňte jim vyříznout otvor, aby se mohli správně vysunout

➡️ Co ještě třeba při pokládce dodržovat

  • nesnažte se rozbalené rolky natahovat, může se stát, že se drn zbytečně roztrhne a budou vznikat nežádoucí mezery, naopak třeba je korunky mačkat více k sobě
  • trávníkové rolky, které položíte na začátku, zvyknou vysychat dříve – pokud máte možnost zavlažit část pořízené plochy tak jej můžete polít například pomocí překlápěcího zavlažovače (dříve trávník ještě povalcujte), pokud i náhodou nějaké mezery vznikly, vyplňte jejich zeminou, případně je i dosejte
  • na chození po čerstvém trávníku používejte déle a širší dřevěná prkna, abyste mu patami nenadělali těžko opravitelné jámy

Trávníkový koberec – Jak to vypadá reálně: VIDEO

Zakladanie trávnika - trávny koberec

 

Trávník je položen, co dál

Po úspěšné pokládce kobercového trávníku a jeho povalcovaní je nezbytné trávník dobře popolievať – až dokonce přelít! Mělo by to být 25-50 litrů vody na m² trávy. Od tohoto okamžiku však na trávník už nesmíte vstoupit (alespoň týden, optimálně 12 dní). V podstatě, dokud se trávník pořádně neprekorení a spojí se s podložím. To, jestli se tak událo zjistíte jednoduše tak, že se pokusíte trávníkový koberec “odlepit” od země. Plné používání trávníku se však doporučuje až po první seči, tj 3-4 týdny po jeho položení.

✅ Závlaha

Se závlahou kobercového trávníku by to pak mělo vypadat následovně:

  • první týden je třeba trávník zalévat několikrát denně – například automatická závlaha nastavena na 3x denně (když kdykoliv během dne nadzvednete koberec, měl by být podklad viditelně mokrý), pokud je opravdu velmi horko a trávník začíná od nedostatku vláhy blednout, nastavte raději závlahu s odstupem dvou hodin
  • druhý týden frekvenci zálivky můžete snížit na 2x denně (samozřejmě v závislosti na klimatických podmínkách)
  • přibližně po třech týdnech bude stačit zalévat už jen 1krát denně (automatickou závlahu nastavte optimálně na 5.00 ráno, vypařování vody je tehdy nejmenší)

✅ Hnojení

Při kvalitním trávníku není třeba na začátku řešit žádné hnojení ani nějaké jiné přípravky na podporu zakořenění – to obstaral už výrobce. Takže ještě předtím než si ho objednáte, zjistěte si jestli se tak u producenta opravdu i děje. Vás se hnojení bude týkat až po měsíci, měsíci a půl od pokládky.

✅ Sekání

První sečení by mělo proběhnout zhruba 3-4 týdny po položení travního koberce. Je to individuální, ale můžete se řídit například tím, že ho posekáte až tehdy, když zaregistrujete alespoň dvojnásobný nárůst nadzemní hmoty (celková výška tak bude cca 7-9 cm). Toto první sečení by mělo být ještě šetrnější a maximálně do výšky 5-6 cm (tedy ne do té výšky, která byla při dodání travního koberce od producenta). Při dalších sekáním se k ní postupně dopracujete.

 

Kobercový trávník – kde ho koupit? Možností je dnes již hodně

Řekli jsme si trávníkové koberci opravdu dost – hlavně tedy co se týče jeho položení a základní péče. Ještě by bylo dobré vědět, kde si ho vůbec dokážete pořídit. Nabídka je v dnešní době i v tomto směru dostatečně bohatá a existuje již několik kvalitních producentů travnatých koberců (kdysi to byli dva-tři v celé republice a nebylo to tak dávno). Abyste je nemuseli pracně vyhledávat na internetu proběhněte jedním očkem například i tento seznam profesionálních pěstitelů trávníků na okrasné a sportovní využití:

 

Trávníkový koberec: cena a prodej

Jak probíhá nákup a co vás vlastně takovýto předem vypěstovaný trávník bude stát? Tak nejprve k ceně. Průměrná cena 1 m² kobercového trávníku je přibližně 100-120 Kč s DPH. Cena závisí i na množství, které si objednáváte, takže například můžete narazit i na 85 Kč za m² (levné trávníkové koberce pod 80 Kč nepočítám, jde o trávníky, které se pěstovaly pouze polovinu vegetace a jsou tedy slabší, nedostatečně překořeněné a husté a náchylnější na nemoci). 100-120 Kč je částka, kterou zaplatíte výrobci přímo za trávník. Není v tom započtena doprava, ani žádné terénní úpravy.

Jak to probíhá? Trávníkový koberec se obvykle řeže a expeduje ještě v dopoledních hodinách, takže pokud chcete dopravu řešit po vlastní ose, pošlete auto na místo již brzy ráno. Datum si dohodnete předem s prodejcem (3-4 dny) a počítejte s tím, že tento termín je již závazný (může se změnit pouze v důsledku nepříznivého počasí).

Trávníkový koberec - takto to vypadá u výrobce, řezačka

 

Trávníkový koberec se prodává ve formě rolí, obvykle je to 0,5 m² (40×125 cm), s tloušťkou drnu 1,5-2 cm (řezané kombajnem) nebo 2-3 cm (řezané ruční řezačkou). Váha jedné role se v prvním případě pohybuje někde mezi 8-10 kg, váha v tom druhém může klidně přesáhnout i 25 kg (dle vlhkosti). Někde se do 1 m² prodávají i 3 role (40 cm x 83 cm). Proto tomu nezapomeňte přizpůsobit typ a nosnost auta! Trávník se řeže vždy podle klimatických podmínek v oblasti pěstování, proto vám někde trávníkový koberec nařežou už koncem dubna, někde nejdříve až v průběhu května.

Nakládání trávníku při odběru zajišťuje výrobce – buď se nakládá volně přímo na korbu nákladního auta, případně některé společnosti takový trávník expedují na paletách. O podmínkách se vždy informujte u konkrétního výrobce.

 

Péče o trávník (nejen kobercový)

 

Trávníkový koberec a závlaha

Po normálním a souvislém zakořenění předpěstování trávníku (do měsíce určitě) se doporučuje závlaha jednou 2-3 dny. Zalévá se optimálně brzy ráno vydatnější dávkou aby kořenový systém prokoření hlouběji a v kritických chvílích později dokázal vláhu vydolovat i větší hloubky. Pokud ho budete zalévat každý den, trávník si na to velmi rád zvykne a nebude zbytečně investovat do své kořenové hmoty. To se vám může v konečném důsledku vymstít, protože během období s vysokými teplotami, zda mrazu se trávník najednou nedokáže těmto podmínkám dostatečně přizpůsobit, není odolný ani vůči chorobám a postupně hyne. Rovněž se tak postaráte o to, že dusík z půdy mizí rychleji (vyplavuje se do hlubších vrstev, kde je pro kořeny trav nedostupný).

💡 Možná vás bude zajímat: Proč trávník zvykne schnout po obvodu chodníku?

Toto s ne/dostatkem vody nebude mít nic společného, děje se tak dokonce i tehdy když máte perfektně nastavenou automatickou závlahu. Příčinou je fakt, že při betonování obrubníků chodníku se beton zbytečně vysoko navyšuje i ze strany plochy s budoucím trávníkem. Ideální je, aby pro zem zůstalo minimálně 10 až 15 cm prostoru. Myslete na to ještě předtím, než se v horkých dnech beton přes chodník extrémně nahřeje až nakonec na těch místech vyschne trávník! Více vody v tomto případě nepomůže, spíše odhnije z nadbytku vláhy i zbytek trávy v okolí.

 

Trávníkový koberec a sekání

Nový trávníkový koberec vás svou zelení potěšil téměř okamžitě a aby to tak i dlouho zůstalo je kromě dostatku vody potřebné i pravidelné a optimální sekání. Pár obecných zásad:

  • pravidelné nízké sekání (2-4 cm) sice podporuje růst, ale snižuje i odolnost trávníku
  • ideální výška sečení sice závisí na typu trávy, obecně se však za zdravý porost považuje ten, který je sekaný na výšku 5 cm a více
  • poslední sečení může proběhnout na výšku 2,5-3 cm aby se omezila tvorba plísní a uležení míst pod sněhem
  • nikdy nesekejte více než 1/3 délky trávníku, jinak riskujete zhoršení jeho stavu
  • trávník se neseká během vysokých denních teplot, ale ani za mokra
  • sekačka by měla mít vždy ostré nože – tupé totiž listy jen zbytečně roztřepí a trhají, čímž se stav trávníku rovněž zhoršuje
  • existuje více typů sekaček, každá se hodí více na jiný trávník a rozlohu sečené plochy, v domácích podmínkách se nejčastěji využívají sekačky elektrické a benzinové, ideálně s pojezdem

💡 Sekání trávníku se mnohem podrobněji věnujeme v specializovaném článku: Sekání trávníku je základ – vše co potřebujete vědět

💡 Zde takéTest vřetenových sekaček, 💡 nebo Test robotických sekaček

 

Trávníkový koberec a hnojení

trávníkový koberec je již od výrobce před hnojení takže určitou zásobu potřebných živin už má. Ne však donekonečna. Trávník potřebuje na to, aby prosperoval 3 základní prvky – NPK a tedy dusík, fosfor, draslík, ale i další mikroživiny. S hnojením kobercového trávníku může začít přibližně měsíc po jeho položení a podle typu zvoleného hnojiva to opakovat (ideální jsou hnojiva s postupným uvolňováním živin ve formě granulí, které trávě dodají dostatek živin na 2 či dokonce až 6 měsíců).

Ukázat více

💡 Hnojení trávníků se mnohem podrobněji věnujeme v specializovaném článku: Hnojení trávníku – bez něj to tedy nepůjde, prozradíme jak na to

 

Ochrana trávníku vůči plevelům, chorobám a škůdcům

Nejlepší ochranou před těmito nepříjemnostmi je určitě prevence – čím je trávník v lepší kondici, tím lépe dokáže odolávat. No někdy ani ta nejlepší péče nedokáže zajistit to, aby se ve vašem perfektním trávníku nezačaly „realizovat” plevele, škůdci a různé nemoci. Jak s nimi bojovat?

Plevele v trávníku

Můžete se také pokrájet, no plevel se ve vašem trávníku objeví na 100% (i když je to trávníkový koberec). Ojedinělý výskyt zvládnete snadno, stačí plevel  vytrhnout, ale časem se asi chemické ochraně asi nevyhnete. Při nejčastěji se vyskytujících plevelech v trávníku jako pampeliška, sedmikráska, pcháč, jitrocel, zda hvězdice si poradíte se selektivním herbicidem určeným na dvouděložné plevele (například Bofix *). S pýrom (či s jinými trvácimi travinami) to však už tak jednoduché nebude – při jejich silném přemnožení totiž hrozí, že trávník bude třeba zakládat znovu…

 

* Selektivní herbicidy na dvouděložné plevele (do trávníku)

Ukázat více

Nemoci trávníku

Z nemocí se v trávníku může nejdříve projevit řez a/nebo padlí travní. Po jejich nadměrném rozšíření je nutné ošetření vhodným fungicidním přípravkem. Dobrou zprávou je, že při pravidelně hnojených a sečených trávnících se téměř nevyskytují. Z dalších ještě třeba zmínit sněžnou plíseň, Paluskova hnilobu (plíseň šedá), červenou nitkovitosť, zda takzvané kouzelné kruhy.

 

Krtek a jiní škůdci v trávníku

Krtek oblibě ošetřovaný trávník už jen kvůli tomu, že v něm nachází dostatek potravy. Předejít jeho výskytu lze předejít jedině položením ochranné sítě, kterou jsme již zmínili výše v článku. No nejen tento škůdce vám může trávník zničit. Neplechu dělají i larvy chroustů a tipulí, mravenci, myši a hraboši, ale i domácí mazlíčci…

 

💡 Ochraně trávníku před plevely, chorobami a škůdci se mnohem podrobněji věnujeme v specializovaném článku: Plevele v trávníku, co dělat (+ ochrana proti škůdcům a nemocem trávníku).

 

Provzdušňování (aerifikace) a vertikutace

Neprodyšná vrstva tvořena zbytky posečené trávy a odnožemi trav (plsť) tvoří velkou překážku k optimálnímu přístupu vzduchu do půdy. Proto je třeba pravidelně trávník ošetřovat i v tomto směru. K tomuto účelu slouží zejména vertikutace a také aerifikace trávníku.

➡️ Vertikutace

Hlavním úkolem vertikutace je vyhrabání plsti (suché trávy a mechu) a vertikální prořezání kořenů do hloubky 1-2 mm (nejvýše 4 mm). Časem tato vrstva totiž zcela omezuje příjem živin a vody, trávník také trpí nedostatkem vzduchu v kořenové vrstvě.

Ideální čas na tuto operaci je září, protože trávník do zimy ještě stihne dobře zregenerovat. Vertikutace totiž stimuluje nový růst (odnožování) trav a výsledkem je dobře zapojen a hustý porost.

➡️ Aerifikace

Aerifikace neboli provzdušňování (do trávníku se dělají díry až do hloubky 5-8 cm), slouží k tomu, aby měl váš trávník optimální podmínky pro organický život ve vrchní vrstvě půdy. To znamená, že v něm prosperují jako důležité půdní mikroorganismy, tak i žížaly, které rozkládají za normálních okolností odumřelé části rostlin. Ideální období pro provzdušnění je podzim (na přelomu září a října).

💡 vertikutaci a provzdušnění trávníku se podrobněji věnujeme v specializovaném článku: Vertikutace trávníku a aerifikace (provzdušnění) – bez tohoto exkluzivní trávník nikdy nedosáhnete

 

 

Zdroje a zajímavá literatura


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (5 votes)
Autor článku
redakce

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *