Tvrdá či měkká matrace – jak si vybrat správnou tvrdost matrace

Veronika Štrbová Téma
24. dubna 2020 1

Spánek je důležitou součástí existence každého člověka. Aby byl váš spánek opravdu kvalitní, je třeba dbát na správný výběr postele, roštu i matrace. Tvrdý či měkká matrace? To je nejčastější otázka při výběru nového matrace. Náš trh nabízí velké množství různých druhů a proto může být složité vybrat si ten správný. Proto jsme pro vás připravili článek plný informací, které vám s výběrem pomohou.

Tvrdost matrace závisí na několika aspektech. Například od vašich osobních preferencí, od možných zdravotních problémůvěkuhmotnosti nebo dokonce od polohy spánku. Zdá se vám, že je těch parametrů příliš mnoho? Nebojte se, vše si ujasníme v následujících řádcích.

💡 Otestovali jsme matrace - toto jsou ty nejkvalitnější

➡️ 5 nejlepších matrací za rok 2024 podle recenzí a testů:

💡💡 u nás naleznete celý test matrací

➡️ Zde najdete → celý test matrací

 

Co je to vlastně tvrdost matrace?

Tvrdost matrace je vlastnost, která výrazně ovlivňuje zdravý spánek jednotlivce a patří k nejdůležitějším faktorem při výběru matrace. Velmi záleží také na tom, abyste k němu vybrali i správný příslušející rošt pod matraci. Obecně známe čtyři stupně tvrdosti matrace. Malým dětem a teenagerům se doporučují tvrdší matrace, naopak, s přibývajícím věkem se zaměřujte na měkčí matrace. Je to však jen doporučení a vždy se řiďte svým aktuálním zdravotním stavem a potřebám.

Jak jsme tedy zmínili, při výběru matrace vždy berte ohled na vaše individuální potřeby a myslete i na své zdraví. Během spánku si vaše tělo potřebuje odpočinout a regenerovat. Správný matrace je ten, který vám poskytne pohodlí, nebude vám ničit zdraví a bude se vám na něm dobře spát i po týdnech od koupě. Někdo dává přednost tvrdšímu matraci, jiný upřednostňuje zase měkčí. Správné tvrdá matrace napomáhá předcházet bolestem páteře a udržuje kvalitu spánku.

 

Jak zjistíte, že spíte na optimální tvrdém matraci?

To, zda máte příliš tvrdý nebo příliš měkký matrace, zjistíte docela rychle, ačkoli to naneštěstí bude na vaší vlastní kůži. Nemusíte však čekat, až se přihlásí ranní bolesti zad, ztuhlost, mravenčení nebo jiné zdravotní potíže. Ideální tvrdost matrace totiž můžete zjistit velmi jednoduše. Existuje na to takový malý jednoduchý trik.

Žena na posteli

Správným matrací předejdete bolestem páteře či krku

Stačí, když si na matraci lehnete do rovné polohy a pokusíte se vy nebo někdo z vašich blízkých vsunout dlaň do mezery, která vznikla mezi matrací a vaší páteří v oblasti křížů. Pokud je tato mezera velká natolik, že se do ní vejde celá dlaň a ještě zůstane volný prostor, je to znamení, že tento matrace je pro vás příliš tvrdý. Pokud jste naopak do matrace ponoření jak do vody tak, že se dlaň do mezery nevejde, spíte na příliš měkkém matraci.

 

Stupně tvrdosti matrací

 

Tvrdost č.1

Do první skupiny patří ty nejměkčí matrace, jakými jsou latexové, ale také některé matrace ze studené pěny a matrace z líné pěny. Tyto matrace jsou velmi elastické, ideálně se přizpůsobují tvaru těla, nevytvářejí protitlak, zabraňují případnému vzniku dekubitů (proleženin), příznivě působí na pokožku a napomáhají k uvolňování svalů. Vyznačují se nejen skvělou elasticitou, ale i pružností. Takto měkké matrace upřednostňují především ženy, osoby s bolestmi kloubů a starší lidé.

Matrace Materasso Diplomat

Měkká matrace Materasso Diplomat

 

Tvrdost č.2

Druhým stupněm tvrdosti se vyznačují matrace měkké. Jsou u zákazníků velmi oblíbené. Řadíme sem různé druhy matrací a to polyuretanové, sendvičové, pružinové a především, matrace ze studených pěn. Z latexových matrací pouze ty, které jsou kombinovány s jiným materiálem. Jsou trošku tvrdší než matrace s tvrdostí č.1, čímž dokonale udržují páteř v roviněnevytvářejí protitlak a poskytují lepší oporu těla. Nejčastěji je volí ženy, ale i muži různého věku s hmotností do 100 kg.

Matrace Benab Bambino Latex

Měkký matrace Benab Bambino Latex

 

Tvrdost č.3

Třetí stupeň tvrdosti je definován pro tvrdé matrace, které poskytují dostatečnou oporu vaší páteři. Patří sem některé typy sendvičových, pružinových a profilovaných matrací, u kterých je použita tvarovaná polyuretanová pěna vyšší tuhosti, vrstva kokosového vlákna nebo studená pěna s vyšší hustotou, popřípadě s vyšším odporem vůči stlačení. Ocení je zejména muži, osoby s vyšší hmotností, ale také mladí lidé. Obecně jejich oblibě lidé, kteří preferují spaní na tvrdším matraci.

Matrace Benab fyziologické plus

Tvrdý matrace Benab fyziologické plus

 

Tvrdost č.4

Nejtvrdší matrace nejsou až tak často vyhledávané, avšak svůj účel splňují na sto procent. Jsou vhodné pro určitou skupinu lidí, preferují jejich především muži a osoby s vyšší hmotností, od 100 kilogramů. U matrací této tuhosti zajišťuje tvrdost vysoce objemová hmotnost studené pěny tvarované do masážních nopů, které napomáhají udržet páteř v rovině a lépe prokrvují pokožku. Zvyknou se vyrábět převážně z velmi odolných materiálů, jako je polyuretanová pěna. Setkat se můžete také s kokosovým vláknem.

Matrace Dormeo Aloe Vera

Velmi tvrdá matrace Dormeo Aloe Vera

 

Dvojí tvrdost

Na výběr máte však i dvojitou tvrdost. To znamená, že jeden matrace poskytuje dva různé stupně tvrdosti. Vždy, když potřebujete změnit tvrdost matrace, jednoduše si ho přetočíte. Z každé strany má proto odlišnou tvrdost. Rozdílné tvrdosti u těchto matrací jsou dosaženy použitím materiálů s odlišnou objemovou hmotností. Pochopitelně největší oblibě se těší u manželských párech.

Matrace Dormeo iMemory S Plus

Matrace Dormeo iMemory S Plus s nastavením tvrdosti

 

Tvrdý či měkká matrace?

Tvrdé matrace poskytují tělu lepší oporu, ale mohou také vyvíjet příliš velký tlak na určité body těla, což může vést k pocitu nepohodlí až bolesti. Na druhé straně však mohou měkké matrace způsobit, že se záda doslova vnoří do matrace, což může vést k potížím se zády. V konečném důsledku neznáme jednoznačnou odpověď na to, jak si vybrat matraci nebo zda je tvrdá matrace lepší nebo horší než měkký.

Než se rozhodnete pro konkrétní matraci, věnujte nějaký čas menšímu průzkumu. Výběr bude totiž záviset i na vaší váze, výšky, věku, od polohy spánku či zdravotních problémů. Přečtěte si všechny pro a proti tvrdých i měkkých matrací a dále vybírejte konkrétní stupeň tvrdosti matrace. Postupně určitě přijdete na to, který je pro vás ten pravý.

 

Tvrdé matrace

Tvrdými matracemi můžeme označovat ty, které obsahují určité materiály, které jim tuto tvrdost zajistí. Mezi nejhlavnější složky patří kokos, RE pěna nebo studená pěna. Matrace se vyrábějí kombinací těchto základních složek spolu s dalšími materiály, tak, aby došlo ke zvýšení jejich výhod. Dotvářejí celkovou kvalitu pro váš spokojený a zdravý spánek.

⭐ Matrace s kokosovou složkou

Kokos patří mezi nejoblíbenější přírodní materiály, které se používají na výrobu kvalitních tvrdých matrací. Pro zajištění mnohých jejich výhod, jsou kokosová vlákna ošetřeny latexovým mlékem. Díky tomu se vyznačují flexibilitou a dlouhou životností. Kokosová deska nacházející se v matraci musí být velmi pružná, aby zvládla nápor opakujících se prohnutí, kterými ji vystavujete každou noc. Vyznačuje se také antialergickými vlastnostmi. Kokosová vlákna pomáhají odvádět z matrace během vašeho spánku vlhkost a udržují vám v posteli suché podnebí. Nemusíte se tak obávat roztočů a bakterií, protože takové prostředí jim nevyhovuje.

⭐ Matrace s HR pěnou

Jsou to vysoce pružné a elastické matrace s vynikající cirkulací, dobrou vzdušností, ventilací a dlouhou životností. Příjemné klima matrace v době spánku vám zajišťuje vzdálenost mezi buňkami (struktura je podobná houbě), a tak dochází k vyrovnávání teplotních rozdílů. Vyráběné jsou ekologickou technologií „za studena”, a proto se mohou pochlubit vysokou pevností a tvarovou stálostí. Matrace s jádrem ze studené pěny mají i vynikající ortopedické vlastnosti. Tím pádem vám zajistí větší pohodlí a dokáží se přizpůsobit vašemu tělu. Proto se často doporučují zákazníkům s bolestmi zad, kteří ale vyžadují tvrdší lůžko. Materiál je poměrně lehký a proto s jejich manipulací nebudete mít žádný problém.

⭐ Matrace s RE pěnou

Víte co je to RE pěna? Takový matrace vzniká stlačením speciálních pěn při vysokém tlaku. Tvořený je jednou nebo dvěma složkami – studené pěny HR a PUR pěn. Vyznačují se stabilitou, odolností a dobrými ortopedickými vlastnostmi. Vlivem tlaku vznikne hutnější materiál, který má vyšší nosnost i pro vyšší váhové kategorie. Tyto matrace jsou levnější ve srovnání s kokosovými nebo čistě z tuhých HR pěn.

 

Takto může vypadat detailně tvrdý matrace:

MEMORY HARD tvrdý matrac s lenivou penou - recenzia │ Zdravotne-Matrace.sk

 

Pro koho je vhodný tvrdý matrace?

Obecně je tento typ matrace pro vás vhodný, pokud vás trápí bolesti zad, pokud máte vyšší hmotnost, nebo se vám prostě jen lépe spí na tvrdším povrchu. Tvrdé matrace mají i dobré ortopedické vlastnosti. Také vám budou vyhovovat, pokud rádi spíte na břiše nebo na zádech. Poskytnou vám totiž potřebnou oporu vašich zad. Páteř tak zůstává v přirozené anatomické poloze. Tvrdší matrace, které poskytují páteři maximální podporu, se proto často označují také jako ortopedické matrace. Naopak, měkký typ matrace by způsobil, že by se vám těžiště příliš vnorilo do matrace. Tělo by se nacházelo v nepřirozené poloze a během spánku by neregenerovalo.

Základní signály, že je matrace pro vás příliš tvrdý:

  • v noci se budíte na bolest boků, zad nebo krční páteře
  • máte strnulé ruky nebo nohy
  • nevíte si najít správnou polohu pro spánek
  • často se přehazujete a nemůžete usnout
💡 Věděli jste že...  Matrace by neměl ležet na pevné desce, protože ta brání jeho potřebné ventilaci. Nejlepší možností je použití roštu. Vše o výběru roštu se dozvíte v našem článku Vybíráme rošty do postele.

 

Mezi tvrdé matrace patří například:

NÁZEVHODNOCENÍCENA
Hodnocení 5 hvězd
Ukázat nabídku

 

Měkké matrace

Do příliš měkkého matrace se vaše tělo zaboří. Páteř není ve správné poloze, a tím pádem nemá dostatečnou oporu. Nemůžete se přirozeně otáčet a proto se často budíte. Vaše svaly si v noci neodpočinou a musí neustále pracovat, protože se snaží dostat záda do vhodné polohy. Pokud dokonce ještě i spíte na vysokém polštáři, tak ráno se budete budit s bolestmi krční páteře, protože svaly se snaží zmírnit rozdíly vysoko položené hlavy a těla zaboření v matraci.

⭐ Velmi měkké matrace

Sem patří především jednovrstvé „molitanové” matrace. Jsou to jednoduché pěnové matrace – monobloky. Vaší páteři neposkytnou dostatečnou oporu a tělo se nebude nacházet v anatomicky správné poloze. Po určité době, hlavně při nižší výšce matrace, se může stát, že se stlačí. Budete cítit pod ním tvrdý podklad a více už nebude schopen udržet vaši váhu těla. Přestože jsou cenově velmi snadno dostupné a lze je koupit téměř kdekoliv, velmi rychle se opotřebují. Nedoporučují se na každodenní spánek z důvodu nedostatečné opory pro tělo. Takový druh měkkých matrací může někomu vyhovovat, ale z dlouhodobého hlediska je tento matrac po zdravotní stránce nevyhovující.

⭐ Mírně měkké matrace

Radíme sem latexové matrace a matrace z paměťové pěny. Ve srovnání s jednoduchými „molitanovými” matracemi mají propracovanější složení a pěny mnohem vyšší hustotu. Na povrchu jsou měkké, ale vlivem své speciální buněčné struktury se dokáží dokonale přizpůsobit vašemu tělu a poskytnout mu potřebný komfort. Mají pozitivní vliv na pokožku, krevní oběh a dochází k lepšímu uvolnění svalů.

Měkčí matrace se mohou kombinovat, kdy vznikají tzv. sendvičové matrace, které uprostřed obsahují mírně zpevňující vrstvu. Ta zajišťuje, že se vaše tělo nebude příliš prohýbat, nebude až příliš vnořené v matraci. Při levných měkkých matracích tato část chybí. Měkčí matrace nevyvíjejí protitlak na ramena a boky, proto jsou vhodné hlavně, pokud ležíte na boku. Této skupině matrací dávají přednost hlavně ženy, starší lidé a osoby s bolestmi kloubů.

⭐ Středně tvrdé matrace

Do skupiny středně tvrdých matrací patří pěnové, sendvičové a pružinové matrace. Jsou velmi podobné měkčím matrací, jen je při jejich výrobě použit jiný poměr měkkých a tvrdých vrstev. Většinou obsahují jen o pár centimetrů měkké vrstvy méně. Na druhé straně, součástí matrace je tvrdší vrstva nacházející se uprostřed, která zajišťuje lepší podporu páteře. Mohou se používat tvrdé materiály jako kokos nebo tvrzená pěna. Matrace jsou dostatečně tuhé, ale zároveň se velmi dobře přizpůsobí tvaru vašeho těla, díky své vysoké elasticitě. Zároveň se vaše páteř bude nacházet v potřebné poloze.

Takto působí na tělo měkká matrace:

ROYAL MEMORY - luxusný matrac s lenivou penou

 

Z měkkých matrací vybíráme:

 

💡 TIP: Nejen tvrdost je kritérium při výběru správné matrace. Celý postup, jak vybrat správnou matraci a srovnání těch nejlepších naleznete v našem článku.

 

Tvrdost dle hmotnosti zákazníka

Na konkrétní tvrdost matrace ovlivňuje i hmotnost uživatele. Většina matrací obsahuje štítky s maximální nosností. Nosnost matrace by měla být minimálně o 5 kg vyšší, než je vaše hmotnost. Pokud si vyberete matrace s nosností, která je stejná nebo menší, než je vaše hmotnost, může po čase dojít k proležení matrace.

Čím těžší jste, tím více musí podpůrné pěny pracovat, aby vám poskytovaly optimální pohodlí během celé noci. Hmotnost ovlivňuje to, jakou podporu dostanete od svého matrace na základě celkového poklesu a tlaku. V závislosti na hmotnosti a typu těla možná budete potřebovat specifický typ matrace nebo tvrdosti, abyste vytvořili ideální pocit a podporu, kterou vaše tělo potřebuje.

 

Tvrdost matrace podle preferované polohy spánku

Při výběru nového matrace nezapomeňte myslet i na vaši oblíbenou spánkovou polohu. Možná to zní zajímavě, v každém případě i to je cesta, která vám napoví, jakou tvrdost matrace si zvolit. Každá spánková poloha má totiž specifické potřeby a ideální úroveň tvrdosti.

➡️ Poloha spánku na břiše – v tomto případě je důležitá opora, protože trup vyvíjí největší tlak na matraci. Z tohoto důvodu potřebuje člověk matrace, která poskytuje stejnou podporu na celém těle. Pokud střední část klesne uprostřed matrace (matrace je příliš měkký), člověk pocítí zakřivení páteře, což způsobí bolest dolní části zad a další jiné problémy. Pokud spíte i vy na břiše, neměli byste mít pod hlavou žádný polštář a pokud ho skutečně potřebujete, tak dbejte na to, aby byl opravdu velmi tenký. Spaní na vysokém polštáři způsobuje nadměrné napřímení krku, což může způsobovat bolesti.

➡️ Poloha spánku na zádech – pokud spíte na zádech, tvrdost a podpora jsou pro vás rozhodující. Matrace, která je příliš měkký, vytvoří na těle tlakové body, které neposkytují správné přizpůsobení, které člověk potřebuje. Proto bude páteř napnutá, což by mohlo vést k dlouhotrvajícím problémům se zády. Ideální pevnost matrace je taková, která poskytuje dostatečnou měkkost na odstranění tlakových bodů, ale stále má velkou podporu. Pokud dáváte přednost spánku na zádech, je to výborná pozice pro páteř a krk, ale za předpokladu, že nespíte na několika polštářích najednou. Jednoznačně tedy volte v této poloze spánku  matrace tvrdší. Ten optimálně rozloží vaši váhu a zajistí páteř v přirozené poloze. Nedochází tak k nadměrnému propadání, například v bederní oblasti.

➡️ Poloha spánku na bocích – při tomto stylu spaní zatěžujete některé zóny matrace více a jiné zase méně. Mnohokrát se také během spánku lidé otáčejí a nohy na střídačku napínají a ohýbají. Proto je pro ně optimální matraci měkký až středně tvrdý. Ten se přizpůsobí tělu, ale zároveň ho podepře. Tvrdost je v tomto případě velmi důležitá, protože potřebujete matrace, který je dostatečně měkký na to, aby obepínal křivky těla. Matrac, který je až příliš tvrdý, tyto křivky neobepíná, což vede k nedostatku opory, která obvykle vytváří tlakové body a ty následně vedou k bolesti zad, krku nebo ramene.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.1/5 - (9 votes)
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře

Dobrý den, objednal jsem si matrací dvojí tvrdosti 3/A4 než usnu ležím na zádech ale když už chci spát spím jediné na boku jakou stranu mám použít 3nebo 4 tvrdost vážím 92kg 175. 47.let matrace drevocal Lima děkuji .dunka Jaroslav

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *