Vybíráme rošty do postele – lamelové, pevné, polohovatelné

Veronika Štrbová Téma 24. dubna 2020 0

Proč vybíráme rošty do postele? Jsou neodmyslitelnou součástí našeho každodenního spánku. Spolu s kvalitním ložním rámem a matrací tvoří základ celkového zdraví člověka, pro které je kvalitní a zdravý spánek nezbytný. I při tomto produktu však máme na výběr z několika druhů a materiálů.

Kvalitní rošt zajistí matraci přirozené prodloužení jeho životnosti a zachování anatomického tvaru bez zbytečných proleženin. Nejlepší a nejideálnější je proto kupovat rošt spolu s novým matrací, není to však podmínka. Jak si vybrat správný rošt a na co vlastně slouží, se dozvíte v našem článku.

Co je to rošt a na co slouží

Pod kvalitní matrací musí být i kvalitní rošt. Přestože ho na první pohled není vidět, to neznamená, že pro postel a zdravý spánek není důležitý. Právě naopak, je to velmi důležitá část postele, která podpírá matraci. Úloha roštu spočívá v tom, že zajišťuje, aby matrace mohl odspodu takříkajíc dýchat. Aby se i ze spodní strany k matraci dostal vzduch. A na co je to dobré? Když se člověk v noci potí, tak tato vlhkost z matrace musí odejít pryč, aby nevznikalo ideální prostředí pro plísně či mikroby. Toto je tedy základní úkol roštu.

Dřevěný lamelový rošt

Rošt je důležitá součást zdravého spánku

Ložní rošty také prodlužují životnost a výdrž vašeho matrace. Rošt ho odlehčí v zatížení, které by byl nucen bez něj nést sám, a zároveň rovnoměrně rozloží zátěž. Nezbytný je tak pro matrace, které jsou tenčí než sedm centimetrů. Rošty se dají v dnešní době přizpůsobit potřebám každého jedince. Takže určitě jeho výběr nepodceňujte.

 

Z čeho se skládá rošt

Každý jeden rošt má svůj rám. Většinou je to kombinace vrstveného dřeva s bukovým dřevem. Vnitřek roštu tvoří buď lamely nebo laťky. Co je důležité, každý rošt by měl být k posteli ukotven. Kotvící prvky se mohou nacházet ve středu a zvlášť je kotven na bocích postele.

Na co je dobré ukotvení roštu?

Ukotvení roštu má své opodstatnění. Kromě toho, že ukotvení zamezuje pohybu roštu v posteli, aby se nehýbal, předchází i nepříjemným zvukem, vrzání. Také slouží i na prodloužení životnosti samotného roštu tím, že je správně ukotven.

Jak se ukotvuje rošt na postel

Ukotvení roštu na bocích a ve středu postele

 

💡 TIP: V našem článku vám poradíme také s tím, jak správně postupovat při výběru nového matrace.

 

Rozdělení roštů podle funkce a konstrukce

 

Lamelový rošt

Základní rozdíl mezi lamelovým roštem a laťkovým roštem je ten, že lamelový rošt je pružný. Má pružné lamely, které jsou osazeny v gumových pouzdrech, pevných nebo pohyblivých. Jeho základním úkolem je pomáhat matrací optimálně rozkládat váhu lidského těla. Kromě toho také zvýrazňuje ortopedické vlastnosti matrace a změkčuje matraci.

Při výběru lamelového roštu je třeba si všímat, mimo jiné i počet lamel. Kvalitní lamelový rošt by měl mít alespoň 28 lamel, ideálně vyrobených z vrstveného dřeva. Uprostřed se nachází výplet, který slouží k tomu, aby při extrémním zatížení lamele nedošlo k jejich polámání. Čím lepší rošt s více lamelami, tím lepší pohodlí, tvárnost, prodyšnost a zvyšování životnosti matrace. Lamelový rošt může přidat matrace až jednu třetinu jeho životnosti. Obzvláště pod latexové matrace je rošt nutností, protože fungují především s podporou lamelových roštů, bez nich funkčnost nevyužijete.

Lamelový rošt

Lamelový rošt TROPICO Double Klasik

Jaký matraci na lamelový rošt?

Lamelový rošt vybíráme podle typu matrace, pod latexové matrace je dobré si koupit ideálně lamelový rošt (doporučeno 42 lamelový), pod studenou pěnu a línou pěnu sice postačí 28 lamel, ale pružnost a prodyšnost roštu jsou lepší u verze 42 lamelového roštu. Na lamelový rošt se doporučují používat standardní matracenejlépe pěnové, jejichž výška je mezi 15 – 20 cm. Naopak, odborníci nedoporučují na lamelový rošt pokládat příliš vysoké a luxusní matrace. A to z toho důvodu, že ten vysokí nebo luxusný matrace má takové ortopedické vlastnosti a tak rozkládá váhu těla, že vůbec pak necítit účinky konkrétního roštu.

Pro svůj ohebný charakter se lamelové rošty pokrývají matracemi s podobnými vlastnostmi. Vhodnými jsou tedy matrace z líných či studených pěn. Pak také matrace sendvičové, které kombinují více materiálů, a latexové matrace, kromě matrací vyztužených kokosovovláknitou deskou. Všechny mají společného jmenovatele, kterým jsou měkkost, ohebnost a dobrá přizpůsobivost.

Lamelové rošty jsou vždy o 3 cm kratší a o 1 cm užší než je udávaný rozměr. Do manželské postele se hodí vždy dva lamelové rošty. Maximální šířka roštu je 140 cm. Při roštu je samozřejmě důležitý i zmíněný počet lamel, minimálně 28, mezi nimiž musí být mezera, která by neměla být větší než 4 cm. Pokud je mezera větší než 4 cm, matrace v tomto místě není podepřen, propadá se do této mezery, což ovlivňuje jeho životnost a hrozí i poškození matrace nebo roztrhání pěny.

Výhody lamelového roštu jsou:

  • ortopedické vlastnosti
  • vyhovuje standardním matrací, které mají přijatelnou cenu

Nevýhody lamelového roštu jsou:

  • vyšší cena
  • může změkčovat matrace (to však záleží od preferencí uživatele)

 

Vybrat si můžete také z těchto lamelových roštů:

Ukázat více

 

Rozdělení roštů podle polohovatelnosti

Rošty můžeme rozdělit i podle možnosti manipulace s roštem. Zde si můžete zvolit druh rovný nebo polohovací. Oba typy jsou dostupné s pevnými i pružnými lamelami. Známe tedy nepolohovatelný rošt, který jsme si již představili výše, dále polohovatelný rošt mechanický a polohovatelný rošt elektrický.

 

Polohovatelný mechanický rošt

Polohovatelný lamelový rošt má vlastně všechny stejné vlastnosti jako klasický nepolohovatelný rošt, s výjimkou jedné obrovské výhody. Jak již samotný název napovídá, dá se polohovat. Jednoduše potáhnete smyčku upevněnou na roštu a polohách buď část pod hlavou nebo pod nohama.

Lamelový rošt Double expert polohovací

Mechanicky polohovací lamelový rošt Double expert

Známe mechanické a elektrické polohování. Mechanické je ruční, a pokud chcete postel dostat do původního stavu, musíte se postavit a ručně polohování změnit. Elektrické je pohodlnější, protože když ležíte na posteli, stačí stisknout tlačítko na dálkovém ovladači a polohování se za okamžik změní přesně podle vašich představ.

Polohovatelný lamelový rošt AHORN Primaflex motor

Elektricky polohovatelný lamelový rošt AHORN Primaflex motor

 

Elektrický polohovatelný rošt

Při ležení na tomto roštu se budete cítit velmi pohodlně. Stisknutím jednoho tlačítka se totiž můžete dostat do takové polohy, která vám momentálně vyhovuje nejvíce. Můžete polohovat jak hlavu, tak i nohy. Elektrický polohovatelný rošt je vhodný pro zdravotně znevýhodněné lidi, těhotné ženy, ale i sportovce a běžných lidí. Vynikající na něm je, že polohovatelný systém pohne i se 120 kilovým chlapem, takže skutečně si ho mohou dopřát téměř všichni. Nevýhodou tohoto roštu je, že je určen pouze na postel bez úložného prostoru, jelikož se rošt při polohování skládá a rozkládá, na úložný prostor prostě místo není.

 

Přídavná lišta lamelových roštů

Komfortnější typy lamelových roštů mají přídavnou lištu, která je na obou koncích roštu. Díky nim je matrace rovnoměrně podepřen po celé ploše a okraje matrace se nedeformují. U základních typů roštů přídavná lišta většinou chybí. Matrace tak není podložen po celé délce a při dosednutí na kraj lůžka se okraje matrace mohou lámat.

➡️ Takto působí přídavná lišta na matraci:

Proč je důležitá přídavná lišta

 

Laťkový pevný rošt

Laťkový rošt je pružný jen minimálně. Sestává z pevných latí, které jsou vyrobeny převážně ze smrkového dřeva nebo z překližky. Najdete však laťky vyrobené i z umělých materiálů. Laťky jsou fixně upevněny do rámové konstrukce postele. Laťkové rošty zajišťují svou pevností celkovou stabilitu.

Laťkový rošt od firmy Drevona

Laťkový rošt Drevona masivní v rámu

 

Jaký matraci na laťkový rošt?

Na tento rošt se doporučuje používat matrace, které jsou vyšší, kvalitnější a luxusnější, jejichž jádro má výšku 20 cm a více. Při takové výšce má matrace takové vlastnosti, že nepotřebuje, aby mu rošt pomáhal ať už při optimálním rozložení váhy těla nebo při ortopedických vlastnostech. Tím, že je rošt tvrdý, tak matrace si zachovává přesně takové vlastnosti, jaké mu nastavil samotný výrobce. Vhodný je proto hlavně na pružinové matrace nebo taštičkové. Zda jsou pod konkrétní pružinové matrace vhodné i lamelové rošty, třeba zkonzultovat s výrobcem pružinové matrace.

Výhody laťkového roštu jsou:

  • nemění vlastnosti matrace
  • je levnější než lamelový rošt

Mezi laťkové rošty patří například:

Ukázat více

 

Boční a nožní výklopný rošt

U postele bez úložného prostoru se rozhodujeme jen o tom, zda ten rošt bude lamelový nebo laťkový. U postele s úložným prostorem se můžete rozhodnout, jakým způsobem se dostanete do té postele. V těchto případech jsou dva typy roštů. Jeden typ je, kde se dostanete do postele od nohou, druhý typ je, kde se dostáváte do úložného prostoru postele z boku.

⭐ Nožní výklopný rošt  – znamená, že se do úložného prostoru postele dostanete do nohou. Má výhodu polohování hlavy, čili si dokážete podle potřeby nastavit horní část těla. Například při čtení knihy nebo sledování televize. Malou nevýhodou tohoto roštu je, že do prostoru pod hlavou a hrudníkem se dostává trošku horší, je tam však zmiňovaná výhoda polohování hlavy.

Vyklopení roštu od nohou

Nožní výklopný rošt

⭐ Boční výklopný rošt  – jeho velkou výhodou je, že po jeho celé délce se pohodlně dostanete do úložného prostoru postele. Nevýhodou je, že nemá polohování hlavy.

Vyklopení roštu z boku

Boční výklopný rošt

 

💡 Plynové písty

Oba typy roštů používají plynové písty, které perfektně zvednou rošt a drží ho i s matrací. Oceníte to při vkládání a vyjímání věcí do úložného prostoru postele. Rovněž oba typy roštů mohou být tvořeny jako z lamel, tak z latí. To znamená, že boční výklopný rošt může být lamelový i laťkový a stejně nožní výklopný rošt může být lamelový, ale i laťkový.

 

Segmentový rošt

Nazývají se také talířové rošty a vyznačují se tzv. bodovým pružením. Obsahují jednotlivé segmenty, které při zatížení klesají. Výhodou je proto přesnější tvarování roštu. Díky anatomickým zónám podporuje ideální rozložení váhy těla na matraci. Konstrukce z pružných segmentů (talířů) výkyvných ve 3 směrech zajistí bodové pružení po celé délce i šířce roštu s tisíci podpěrných bodů. Každý element je samostatně nastavitelný v 2 tuhostech, což je ideální volba pro zákazníky s velkými rozdíly v proporcích postavy. Měkčí talíře v ramenní oblasti zajišťují správnou oporu páteře při poloze na boku. Bederní výztuhy zajistí správnou oporu páteře. Rošt poskytuje také velmi dobré provzdušnění matrace.

segmentový rošt

Segmentový rošt Ahorn VARION

 

💡 TIP: V případě, že potřebujete na váš rošt zdravotní matrace, přečtěte si vše, co byste o něm měli vědět, včetně jeho výběru v našem článku Zdravotní matrace – správný výběr a jejich využití.

 

Segmentový rošt Ahorn VARION v různých variantách a rozměrech:

 

➡️ Podívejte se, co říká na výběr roštů odborník:

AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNY ROŠT. Všetko dôležité o posteľových roštoch

 

Zkratky a značky na roštech

Na roštech se můžete setkat také s různými označeními. I ty mají samozřejmě svůj význam. Například, polohovatelné lamelové rošty zvyknou mít ve svém názvu označení HN. Pokud tedy někde uvidíte HN, budete hned vědět, že se jedná o polohovatelný rošt. Dalším častým doplňkem u názvu roštu je slovíčko „Mega”. To značí, že se jedná o rošty s vyšší maximální zátěží. Tyto rošty mají zesílenou konstrukci (zesílený rám, silnější lamely a dimenzované uchycení) a vyznačují se nosností od 150 kg až do 180 kg.

Rošty pro úložné prostory bývají označené písmenem P. Proč právě P? Písmeno P odkazuje na píst, který usnadňuje manipulaci roštu s matrací. Díky těmto roštem budete mít lepší přístup k úložnému prostoru postele buď z boční strany (boční odklápění) nebo z přední strany (přední odklápění).

 

Dá se opravit zlomený rošt?

Přestože vám rošt vydrží dlouhá léta, může se stát, že při extrémním přetížení se zlomí lamela nebo její pouzdro. Samozřejmě, existují specializované prodejny či eshopy, kde jejich dostanete koupit. Pokud se vám zlomí lamela, nemusíte měnit celý rošt. Stačí vyměnit poškozenou část za novou. Chytrý mistr vám ji vyrobí i doma, dá se však samozřejmě již koupit i hotová lamela.

➡️ Výměna jednoduché lamely z překližky:

HOW TO DO IT repair bed gridiron/oprava postelného roštu

 

zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.