Které matrace jsou vhodné pro seniory a na co nezapomenout při výběru?

Veronika Štrbová Téma 16. června 2020 0

Které matrace jsou vhodné pro seniory? Na tuto otázku vám nikdo nedá jasnou odpověď v podobě jednoho nebo dvou konkrétních matrací. Každé tělo je jiné a vyhovuje mu jiný matraci. My vám však poradíme, jak zjistit, jaký typ matrace může být pro starší lidi nejvhodnější a jak postupovat při jeho výběru.

S přibývajícím věkem se člověk učí vyrovnávat s určitými malými bolestmi života. Přestože se může vyhnout závažným zraněním a chronickým zdravotním stavem, pravděpodobně se z času na čas cítí dost ztuhlý. Tehdy si pomyslí, že je to v pořádku a u starších lidí je to normální. Nemusí to tak být ale vždy. Špatný spánek nemusí být nezbytnou součástí stáří.

Pro seniory jsou určeny například tyto matrace:

Ukázat více

 

Je kvalitní matrace luxusem nebo nezbytností?

Je pochopitelné, že starší lidé, zejména důchodci, mohou mít určitý finanční problém dopřát si opravdu kvalitní matraci. Hlavně, pokud nemají nikoho, kdo by jim s tím pomohl. Proto jejich myšlenky o nákupu matrace mohou přecházet od luxusu k potřebám. Tento přístup je však zcela racionální. Třeba proto hledat kompromis a vybrat si matraci, který bude splňovat všechny požadavky zákazníka.

 

Jak zjistíte, že potřebujete novou matraci?

Při této otázce se na chvíli zamyslete a poslouchejte své tělo:

  • Budíte se ztuhnutí a bolavý?
  • Cítíte spodní část zad více bolavou ráno než večer?
  • Je váš současný matrace starší než deset let?
  • Často se v noci budíte a nevíte najít správnou spánkovou polohu?

Pokud jste odpověděli na tyto otázky slovem „Ano”, je čas na novou matraci. Nyní se dozvíte, jak si vybrat novou matraci, které typy by vám mohly vyhovovat a na co je třeba přihlížet při výběru.

Žena s bolestí zad a matrace

Předejděte bolestem páteře kvalitní matrací

 

Měkká nebo raději tvrdá matrace pro seniory?

 

Každému člověku vyhovuje jiná matrace a platí to i při seniorech. Měkká nebo tvrdá matrace je opravdu velký rozdíl a je tedy třeba zvážit všechny aspekty ovlivňující správný výběr. Při výběru matrace byste měli přihlížet na svou hmotnost. Pokud máte vysokou hmotnost a preferujete měkkou matraci, tak ta se vám bude zdát ještě měkčí, proto si vyberte raději středně tvrdou matraci. Naopak při nízké hmotnosti se i středně tvrdá matrace může jevit jako tvrdší matrace.

Měkké matrace pro seniory netlačí a snadněji se přizpůsobují tělu. Dovolí pohybovému aparátu pohodlnější odpočívat. Pokud jste naučeni ležet na boku, tak měkká matrace zabrání přílišnému tlaku na tělo. Starším lidem, kteří jsou zase zvyklí ležet na zádech, se doporučují tvrdší matrace.

Zkoušení tvrdosti ortopedického matrace

Tvrdost matrace je klíčovým parametrem při správném výběru

Příliš tvrdé matrace pro seniory nejsou ideální volbou. Vytvářejí totiž protitlak na exponovaných místech. Je třeba si uvědomit, že pohybový aparát již není v pořádku a lidé ve vyšším věku jsou mnohem citlivější. Pokud trpíte nespavostí nebo bolestmi kloubů či svalů, tak tvrdá matrace nezajistí požadovaný komfort spánku. Na tvrdé matraci často dochází k nedokrvení končetin nebo brnění rukou. Pokud však preferujete tvrdší matraci, tak popřemýšlejte o matraci ze studené HR pěny nebo z líné pěny, které jsou vhodné i při vyšší tuhosti.

 

Dvojitá tuhost

Pokud se neumíte rozhodnout, jakou tvrdost matrace zvolit, můžete vyzkoušet matrace s dvojitou tvrdostí. Tato matrace má dva různé stupně tvrdosti z každé strany, proto si ho můžete podle potřeby otáčet a přizpůsobovat podle vašich požadavků.

 

4 typy matrací pro starší lidi

 

Matrace z paměťové pěny

Matrace z paměťové pěny se v posledních letech stávají stále oblíbenějšími. Disponují mnoha funkcemi, které jsou pro starší lidi zajímavé a vyhovující. Zpočátku mají tendenci perfektně a rovnoměrně rozdělit váhu člověka. Pomáhají tak snižovat tlak na citlivé body a pomohou zabránit rušení partnera. Matrace pro seniory by měly být dostatečně prodyšné.

Sendvičová matrace Matrace Benab Visco vyrobená z paměťové pěny

Matrace Benab Visco plus z paměťové pěny (zdroj: Heureka)

 

Latexová matrace

Pokud jste dostali doporučení od zdravotního odborníka, abyste vyzkoušeli pevnější matraci, latexová matrace může být dobrou volbou. Tyto matrace mají mnoho vlastností matrací s paměťovou pěnou, ale mají tendenci být o něco pevnější. Pokud trpíte bolestmi zad a máte obavy z přehřívání v noci, nejlepším řešením může být právě latexová matrace. Je také ideální volbou pro ty, kteří mají rádi měkčí matrace a pro seniory s bolestmi páteře nebo jako prevence jejich vzniku. Díky zónování se lépe přizpůsobí zejména při ležení na boku. Jeho povrch je rozdělen až do 7 anatomických zón, velmi detailně kopíruje každou partii tela. Obmedzuje protitlak na ramena a kolena.

Materasso SULTÁN latex eco plus

Latexová matrace Materasso SULTÁN latex eco plus (zdroj: Heureka)

 

Zdravotní matrace

Většina zdravotních matrací disponuje certifikátem, který potvrzuje, že je opravdu kvalitní. Většinou najdete hlavně u zdravotních matrací na rozdíl od těch běžných tzv. zpevněné bočnice, které výrazně usnadní vstávání z lůžka, zpříjemní sezení na boku matrace a jednoduše zaručí, že se vám okraj matrace nevysedí, i když ho často používáte.

Ortopedická zdravotní matrace Dormisan SIRIUS

Ortopedická matrace Dormisan SIRIUS

 

Senioři potřebují při spánku a odpočinku mimořádné pohodlí, proto jsou matrace pro seniory obvykle vyšší, s výběrem 2 tuhostí a 7 anatomických zón. Zdravotní matrace pro seniory se vždy skvěle přizpůsobí tělu, účinně podpoří páteř, uleví svalům i kloubům a jsou alergicky neutrální. Večer pomohou usnout a v noci zajistí vydatný spánek a regeneraci. Oblíbené jsou zcela prodyšné ortopedické matrace z přírodních materiálů, které umožňují kůži dýchat a hodí se i pro lidi dlouhodobě upoutané na lůžko.

 

Antidekubitní matrace

Mnoho starších lidí má zdravotní problémy a bohužel, může se stát, že zůstanou dlouhodobě upoutáni na lůžko. V tomto případě jsou nejideálnější antidekubitní matrace, které zabraňují vzniku proleženin, které jsou pro tyto lidi velmi nebezpečné. Jsou to speciální zdravotní matrace, které svým složením a ortopedickými vlastnostmi usnadňují pacientům dlouhodobý pobyt na lůžku, umožňují dokonalé kopírování křivek těla, poskytují oporu svalům a páteři a zabraňují i vzniku proleženin.

Aktivní antidekubitní matrace Sensitiv

Aktivní antidekubitní matrace Sensitiv

 

💡 TIP: Pokud hledáte matrace pro seniory upoutané na lůžko, klikněte si na náš článek Jak vybrat antidekubitní matraci a dozvíte se všechny potřebné informace.

 

Jak postupovat při výběru matrace?

Výběr správné matrace je důležitým rozhodnutím pro všechny dospělé, zejména pro seniory ve věku 65 a více let. Tato populace obvykle pociťuje chronickejšiu a častější bolest v krku, ramenou, zádech, bocích a dalších citlivých oblastech těla. Některé matrace se dobře přizpůsobují, aby pomohly vyrovnat páteř a zmírnit bolesti a tlakové body v pražcích, jiné však nabízejí malé nebo vůbec žádné přizpůsobení a mohou vést k dalším bolestem a nepohodlí.

Zvažte proto všechny možné zdravotní problémy, vaše požadavky na kvalitní matrace ak tomu i váš finanční rozpočet. I když se doporučuje na matraci nešetřit, určitě se dá najít vhodné řešení a správnou matraci za rozumnou cenu. Pokud máte už nějaké představy o svém nov matraci, nejlépe bude, když se vydáte do obchodu a sami si ji vyzkoušíte. Někdy stačí opravdu jen chvilka a vy zjistíte, zda vám daná matrace vyhovuje nebo ne.

 

💡 Otestovali jsme matrace – toto jsou ty nejkvalitnější

➡️ 5 nejlepších matrací za rok 2021 podle recenzí a testů:

💡💡 u nás naleznete celý test matrací

➡️ Zde najdete → celý test matrací

 

Kromě již zmíněných parametrů myslete i na:

⭐ Anatomické pohodlí – problémy s páteří či bolesti kloubů nutí seniory zaujmout takové spánkové polohy, při kterých až tak nepociťují bolesti muskulárního svalového systému. Příliš měkká matrace může způsobovat, že se tělo do něj zaboří, zatímco příliš tvrdá matrace zase není příliš pohodlná. Ideálním řešením jsou termoelastické matrace, které mění svou tvrdost pod vlivem tělesné teploty a přizpůsobují se poloze těla. Díky tomu se svaly mohou uvolnit a spánek se stává mnohem pohodlnějším, takže senior se v noci nadměrně nebudí.

⭐ Stabilní teplota během spánku – pokud senior trpí revmatickými problémy, je velmi důležité, aby klouby nebyly vystaveny pravidelným teplotním změnám, které bolesti jen stupňují. Proto se seniorům doporučují matrace, které díky speciální technologii mikrokapslí absorbujících a odvádějících teplo zajišťují termoregulaci a udržují stálou tělesnou teplotu nezávisle na vnějších podmínkách a fáze spánku. Je to ideální řešení, které poskytne klidný spánek seniorům s artritidou a s reaktivním zánětem kloubů.

⭐ Elektrický rošt pro maximální pohodlí – skutečně dokonalé pohodlí si senioři mohou dopřát pomocí elektrického roštu, díky kterému si bez námahy a bez pomoci ostatních dokáží přizpůsobit vhodnou polohu a podle potřeby ji měnit.

⭐ Nezapomínejte na chránič a potah – nejen při seniorech, avšak při této věkové kategorii obzvlášť dbejte na využívání kvalitního potahu na matraci. Všímejte si ho hned při výběru matrace a určitě je to dobrá volba. Potah totiž mimo jiné chrání matraci a prodlužuje jeho životnost. Vhodný je i chránič na matraci , který se hodí zejména v případě možného úniku moči a ochrání tak vaši matraci před znečištěním.

💡 TIP: Zde se dozvíte vše o tom, jak pod matraci vybrat správný rošt.

 

Jak zlepšit kvalitu spánku u seniorů

 

Výběr vhodné matrace je jedna věc. Důležitý je však i celkový životní styl seniora, který také ovlivňuje zdravý spánek. Existuje tedy i několik dalších možností, jak zlepšit kvalitu spánku u seniorů.

 

Užívání léků

Na nespavost mohou negativně ovlivnit i léky. Některé léky nebo i případné kombinace léků hrají při poruchách spánku svou roli. Například, po některých lécích se vám chce během dne spát, a naopak, některé způsobují zase problémy s usínáním nebo s nočním probouzením. Pokud seniorovi některé léky způsobují noční probouzení, zda nespavost v tomto případě je třeba o tom promluvit a poradit se s lékařem, který je předepsal. Řešením je vhodná úprava léků nebo jejich posunutí užívání na dřívější hodinu, zda výměna některých léků za jejich alternativy.

 

Denní spánek

Senioři mají tendenci si během dne kdykoliv zdřímnout. A takto si po krátkých chvílích vyčerpají čas spaní už během dne. Přestože jde v mnoha případech lze jen o minuty, z nich se mohou stát hodiny a celý biorytmus mají následně rozházený, resp. převrácený. Denní činnosti nahrazují spánkem a potom večer se jim nechce spát, neboť jsou již vyspalí. Pokud se vám během dne často dřímá, řešením je střídání aktivních činností s aktivním odpočinkem, přičemž je třeba se vyvarovat dlouhému vysedávání. Nezapomínejte na pohyb. Například procházky, které navodí dobrý spánek. Pokud je člověk imobilní, pak připadá v úvahu různá forma cvičení během dne, která ho unaví.

Starší žena klidně spí na posteli

Pozor na příliš mnoho denního spánku

 

Inkontinence

U starších lidí je to běžný problém. Časté močení a tak narušování spánku se však dá i v tomto případě ovlivnit. Řešením je správný pitný režim, přičemž větší část příjmu tekutin je třeba provést do odpoledních hodin. Odpoledne je zase třeba snížit příjem tekutin a před spaním několik hodin nepít. Samozřejmě, těsně před spaním třeba využít toaletu.

 

Strava

Senioři si ve svém věku zvyknou narušit stravovací návyky. Jedí častěji nebo se přejídají nezdravým jídlem a většinou je to i večer, což způsobuje zažívací potíže, jakými jsou bolesti břicha, zácpy nebo nadýmání. Poslední jídlo by proto měly jíst minimálně 2 hodiny před spaním. Malé a lehké jídlo podporující tvorbu melatoninu i později. No řešením je pravidelný a vyvážený přísun potravy, přičemž kávu nebo cigarety by měly eliminovat nebo alespoň omezit 4 hodiny před spaním.

Manželský pár seniorů obědvá - vyvážená strava

Senioři by si měli dopřát vyváženou a zdravou stravu

 

Zdravotní problémy

S vyšším věkem přicházejí často i zdravotní problémy. Během spánku mají problém změnit polohu a při každém otočení jejich to vyruší. K tomu je také přidružená bolest a senior má problém opět usnout, dokud si najde správnou polohu nebo bolest neutlumí. Existuje mnoho nemocí, které ovlivňují spánek člověka. Proto, pokud užíváte léky od bolesti, je vhodné je před spaním užít, aby byla bolest tlumená dříve, než vyústí do větší intenzity a abyste mohli nerušeně usnout. Při usínání si zvolte takovou spánkovou polohu, která vám zajistí co největší pohodlí.

 

Rušivé momenty

Spánek seniorů ovlivňují i další jiné příčiny, jako například velký hluk či naopak nadměrné ticho. Dále změny termoregulace, která je u starších lidí narušena. Často jsou to i sociální faktory jako změna prostředí, pokoje, zda ztráta životního partnera, ale i prostředí, například příliš velká tma, velký chlad, příliš velké teplo, či nadměrné osvětlení. Důležité je odstranit tyto negativní vlivy a to tím, že před spaním vyvětráte, odstraníte těžké vůně, zabezpečíte vhodnou vlhkost vzduchu, přičemž nesušte v ložnici prádlo. Zajistěte vhodnou teplotu v pokoji, důležitá je i vhodná ložní prádlo, zda správné oblečení na spaní ze savých, teplých a prodyšných materiálů.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.