Skládací matrace nenahradí ty klasické, mají však různorodé využití

Veronika Štrbová Téma 1. srpna 2020 0

Skládací matrace jsou nejen vkusným a praktickým doplňkem do domácnosti, ale příležitostně je dokážete využít i jako matrace na spaní. Mají mnoho využití, avšak standardní matrace nikdy plnohodnotně nenahradí. Jejich využití je poměrně různorodé. Oceníte je na chatě, na stanovačke, venku na dvoře či na terase, jako dočasné přespání pro návštěvy nebo na hraní pro děti.

Skládací matrace tvoří nejčastěji tři části, díky kterým je prostorově úsporně složena. Manipulace s ní je velmi jednoduchá a z rozložené matrace se najednou stane pohodlné křeslo, které vám zpříjemní čas při čtení knih nebo sledování televize. Někteří výrobci nabízejí rozkládací matrace a rozkládací křeslo v jednom, což je také zajímavá možnost. Pojďme se tedy podívat, jaké možnosti nám nabízejí skládací matrace.

👨 Výběr vhodných skládacích matrací pro dospělé 👨

Ukázat více

🧒 Výběr vhodných matrací pro děti 🧒

Ukázat více

 

Co jsou skládací matrace

Jak samotný název napovídá, jsou to matrace, které se dají poskládat. Mají několik výhod, ale i nevýhod, jako většina jiných produktů. Skládací matrace se kvůli úspoře místa vyrábějí jako níže matrace, které jsou rozčleněny ve většině případů na 3 díly. Tyto rozkládací matrace si tak dokážete velmi rychle rozložit nebo složit. Kvůli nižší výšce se do těchto matrací nepoužívají pružinky, vždy se jedná o pěnové díly.

šedý skládací matrace složená ze 4 částí

Skládací matrace má většinou 3 části, tato má 4 a je kompaktnější

Tyto matrace patří k nejlevnějším, jsou však vhodné pouze pro příležitostné spaní, nedoporučuje se jejich dlouhodobější využití jako náhrada za standardní matraci. Neposkytují dostatek opory pro páteř jako klasická matrace a z dlouhodobého hlediska proto nejsou vhodné ze zdravotních důvodů. Rovněž by se i rychleji opotřebovaly, protože nejsou stavěné pro každodenní využití.

 

Využití skládacích matrací

Tyto matrace oceníte nejen v interiéru, ale i v exteriéru či na různých výletech, dovolených nebo na chatě, kde si chcete trošku oživit starou pohovku. Využijí je jako dospělí, tak i děti. Ať už na hraní, stanování nebo příležitostné přespání kamarádů. V neposlední řadě se hodí jako doplněk do obývacího pokoje nebo šikovný nábytek do dětského pokoje. Skládací matrace je snadno přenosná, proto ji můžete přenášet kamkoliv a kdykoliv budete právě potřebovat.

Na co je můžete využít:

 • jako skládací matraci pro návštěvy
 • praktická podložka na hraní pro děti
 • spací lůžko na stanovačke
 • přenosná rozkládací matrace na dovolené
 • jako občasná dětská žíněnka na dětské kotrmelce
 • dočasnou vrchní matraci, dokud si koupíte doplňkovou matraci, pokud se vám na staré matraci špatně spí
 • může posloužit i jako měkká zábrana vedle dětské posteli
 • jako praktický a stylový doplněk do domácnosti

 

Cestování a skládací matrace?

Už jen představa, že byste s sebou na výlety a dovolené nosili klasickou matraci, je zcela absurdní. Měli byste problém ji vůbec natlačit do většího auta. Se skládací matrací nemáte žádný problém. Její tři části jednoduše složíte a určitě mu najdete místo všude. Taková matrace je navíc mimořádně lehká, takže s přenášením nebudou mít problém ani ženy či děti.

Naplánovali jste si výlet, například dobrodružnou stanovačku a karimatka pod spacákem není pro vás dost komfortní? Použijte skládací matraci, díky které se dobře vyspíte i v lese. Chodíte rádi na chaty? Nemusíte se tam tlačit na jedné posteli s dalším členem rodiny nebo kamarády, rozložte si šikovnou skládací matraci a vyspíte se do růžova.

Dva skládací matrace v stane

Šikovný pomocník při stanovačke

 

Materiály, ze kterých jsou skládací matrace vyrobené

 

Polyuretanová pěna

Teoreticky je možné vyrobit skládací matraci ze stejných materiálů jako standardní matrace. Reálně se však vyrábějí především z z polyuretanové pěny. Je to hlavně z toho důvodu, že skládací matrace by měly být cenově dostupné. Nepotřebujete v tomto případě žádné kvalitní materiály, protože na nich nebudete spát dlouhodobě.

V skládacích matracích najdete PUR pěnu různé kvality. Objemová hmotnost určuje, kolik kilogramů materiálu se vejde do jednoho metru krychlového. Nejlevnější polyuretanové pěny mají objemovou hmotnost okolo 18 kg / m³. Ty lépe se pohybují okolo 25-40 kg / m³.

Skládací matrace z polyuretanové pěny

Skládací matrace Candide Air + vyrobená z polyuretanové pěny

Skládací matrace nedisponují ortopedickými vlastnostmi. Bylo by to zbytečné vzhledem k jejich primární využití. Klasická tloušťka těchto matrací je 3 – 5 cm. Taková tloušťka tlumí maximálně tak kontakt s podlahou. Je však nedostatečná k tomu, aby se projevily specifické vlastnosti materiálu. Na to byste potřebovali matrace s tloušťkou alespoň těch 12 cm.

Polyuretanové skládací matrace nemají bohužel ani dlouhou životnost. Zvyknou se po čase na nich tvořit proleženiny. Pokud má matrace skutečně jen minimální tloušťku, na tom až tak nezáleží, protože ji použijete pouze jako nějakou podložku. A žádná výhra to není ani z hygienické stránky. Polyuretanová pěna totiž není vzdušná než jiné materiály. Pokud do ní proniknou mikroorganismy, tak při zvýšené vlhkosti se jim tam bude dařit. Toto jsou tedy hlavní důvody, proč poskytují skládací matrace jen příležitostné využití na spaní.

 

Paměťová pěna

Paměťová pěna, také známá jako viskoelastická polyuretanová pěna, je navržena tak, aby změkla, když přijde do kontaktu s tělesným teplem a po ochlazení se vrací do původního tvaru. Paměťová pěna se přizpůsobuje křivkám těla a zároveň zmírňuje tlak. Skládací matrace z paměťové pěny mají tendenci být dražší než všechny modely z polyfénu, ale některé mají základní vrstvy z pěnového materiálu.

Zkoušení tvrdosti ortopedického matrace

Paměťová pěna v matraci se dokonale přizpůsobuje křivkám těla

Paměťová pěna i polyuretanová pěna mají jednu pozoruhodnou vlastnost, kterou je zadržování tělesného tepla. Oba materiály absorbují tělesné teplo, což způsobuje, že matrace je ve srovnání s ostatními materiály matrací poměrně „teplá”. To může být nepříjemné pro lidi, kteří se v noci nadměrně potí nebo jim bývá často teplo.

 

Jak si vybrat skládací matraci

Skládací matrace mohou být praktickým doplňkem na spaní. Na rozdíl od standardních matrací jsou skládací modely navrženy na snadný transport a při správném skladování zabírají málo místa. Jsou vhodné pro kempování a cestování a poskytují pohodlné ubytování i v pokojích pro hosty. Také stojí méně než většina standardních matrací. Výraz „skládací matrace” se vztahuje na všechny přenosné matrace, které se dají sklopit, aby ste ušetřily místo. Většina skládacích matrací má dva, tři nebo – vzácně čtyři části.

 

➡️ Potah matrace

Většina skládacích matrací má nějaký ochranný potah, který chrání postel před vlhkostí. Potah na matrace je obvykle odnímatelný a lze jej prát v pračce, se zipem pro snadné zapínání a odepínání, ale některé modely mají šité potahy, které nelze odstranit. Tehdy je čištění o něco složitější.

Potahový materiál je obzvláště důležitý pro lidi, kteří plánují používat svojí skládací matraci na outdoorové aktivity, jako je kemp. Vodotěsné antimikrobiální potahy, které chrání před prachovými roztoči a jinými alergeny, se považují za ideální pro tato použití. Některé potahy mají na spodní straně „protiskluzovou” výplň, která zabraňuje sklouznutí matrace po zemi. Většina potahů na skládací matrace je vyrobena z polyesteru, ale některé novější modely disponují potahy z umělého hedvábí z bambusu.

 

➡️ Materiál

Je matrace vyrobená z polyuretanové pěny nebo z paměťové pěny? Složení materiálu může být kompromisem, pokud jde o skládací matraci. Polyuretanové modely jsou obvykle nejlevnější, ale nejsou příliš pohodlné a mají tendenci rychle se opotřebovat. Na druhé straně, modely s paměťovou pěnou poskytují větší pohodlí a vydrží déle, buďte však připraveni utratit více.

 

➡️ Tloušťka matrace

Výška nebo tloušťka skládací matrace bude obvykle menší než výška standardní matrace. Většina lidí zjistí, že tlustší skládací matrace jsou pohodlnější než tenčí modely. Dalším faktorem je přenášení, protože tenčí matrace jsou obecně lehčí a snadněji se přepravují a skladují. Je tedy zřejmé, že hmotnost je nezbytný parametr, když chceme matraci, se kterou musíme manipulovat s určitou frekvencí, nebo když s ní chceme kempovat, cestovat nebo ji jednoduše z času na čas přesunout.

 

➡️ Rozměry

Rozkládací matrace je možné pořídit si ve všech rozměrech než ostatní standardní matrace, nejen v základním rozměru 90 x 200 cm, ale i ostatních menších nebo větších atypických rozměrech. Záleží i od výrobce, některé modely jsou dostupné vysloveně v atypických speciálních rozměrech, ať už větších či menších. Takže si sami musíte promyslet, jak velká matraca vám bude vyhovovat nejvíce.

 

➡️ Pevnost

Vzhledem k jejich relativně nízkým profilům se většina skládacích matrací považuje za „středně pevné” nebo „pevné”. Může to být problém pro spáče, kteří upřednostňují měkčí povrchy na spaní. Jedním z možných řešení je použití potahu matrace, individuální vrstvy výplně, která se pokládá na povrch matrace. Obvykle jsou navrženy tak, aby byla matrace měkčí, i když některé z nich mohou mít povrch pevnější.

 

➡️ Rozpočet

Před koupí je třeba si ujasnit, kolik chcete do skládací matrace investovat. Jejich ceny se totiž pohybují od několika desítek až po tisíce korun. Přestože jejich primární funkce já jiná než u klasických matrací, dnešní trh nabízí opravdu širokou nabídku.

 

➡️ Záruka

Má matrace záruku? Záruky na skládací matrace se výrazně liší. Některé modely nabízejí záruku, která trvá dva, pět nebo více let, zatímco jiné nepřicházejí se žádnou zárukou. Pokud plánujete za matraci utratit vyšší částku, je dobré, aby poskytoval výrobce na produkt záruku minimálně dva roky. Tato informace se vždy uvádí v popisu u produktu nebo vám ji ochotně poskytne personál v prodejně.

💡 TIP: Jako alternativu k skládacím matrací někteří lidé investují do nafukovacích matrací na kempink, které jsou také poměrně snadné a dají se snadno skladovat a přepravovat.

 

Výhody a nevýhody skládacích matrací

Skládací matrace mají své využití, a samozřejmě jako každý jiný produkt mají výhody i nevýhody. Podívejte se, které jsou to:

Výhody skládacích matrací:

 • mají nízkou hmotnost
 • manipulace a přenášení jsou jednoduché
 • je možné použít je jako doplněk do domácnosti
 • jejich využití je různorodé
 • nezabírají mnoho místa
 • nemají problém ani s interiérem, ani s exteriérem
 • i ve složeném stavu jsou okamžitě připraveny k použití
 • jsou to nejlevnější typy matrací

Nevýhody skládacích matrací:

 • nemají dlouhou životnost
 • většinou nejsou vyrobeny z kvalitních materiálů
 • poskytují pouze dočasné přespání
 • běžná tloušťka je max 5 – 10 cm
 • nemají ortopedické vlastnosti

 

Skladování skládací matrace

Skládací matrace ve složeném stavu nezabírá mnoho místa a proto je možné ji skladovat kdekoliv a kdykoliv. Co se však vysloveně nedoporučuje, je skladování matrace pod postelí. Je to z toho důvodu, že tento prostor by za ideálního stavu měl zůstat prázdný, aby tam byl zachován volný pohyb vzduchu. Je to důležité z pohledu odvádění vlhkosti z matrace.

Při skladování v prašných prostorách, jako je například půda či sklep, je třeba zajistit, aby byla matrace od tohoto prostředí maximálně izolována. Vše, co stačí udělat, je matrace zabalit do igelitového pytle. Složená matrace je připravena k použití téměř okamžitě. Pokud ji skladujete ve skříni, tak je to otázka pár vteřin. Pokud ji máte na půdě nebo ve sklepě, tak donáška a odstranění obalu zabere trochu více času, stále to však nebude trvat více než pár minut. Z tohoto pohledu jsou skládací matrace výhodné.

 

Alternativa za skládací matrace

Lidé jako alternativu skládacích matrací volí nejčastěji nafukovací matrace. Mnozí je známe jako slavné „vzduchové matrace”. Připravení nafukovacího lůžka zabere mnohem více času, protože ho musíte samozřejmě nafoukat. Ústy je to téměř nemožné, proto se na nafukování této matrace používá tzv. žába nebo kompresor. Nafukovací postele seženete v různých rozměrech, jakož jednolůžko i dvojlůžko, vyšší i nižší varianty. Co se týče barev, převládá modrá, šedá nebo černá.

Modrá nafukovací postel

I nafukovací postel může být alternativou skládací matrace

Čili, pokud by se vám možnost se skládací matrací nelíbila, ještě skladovo a rozměrově výhodnější je zakoupit si nafukovací postel. Zde však počítejte s horší manipulací už nafouknuté postele a déle nafukování. Také zde hrozí propíchnutí a vyfukování postele. Jak jsme již řekli, vše mas svá pro i proti.

💡 TIP: Přemýšlíte nad koupí standardní kvalitní matraci? V tom případě vám doporučujeme přečíst si náš Test nejlepších matrací.

 

Rozkládací křeslo a rozkládací matrace 2 v 1

Mnozí výrobci mají ve své nabídce i tzv. 2 v 1 matrace a křeslo. Takové rozkládací křesílko oblibě především děti a je krásným doplňkem každého dětského pokoje. Většinou mívají pohádkové motivy a různá provedení. Horší je to s jejich skladováním, protože zde se o něm ani nedá příliš bavit. Rozkládacímu křesílku musíte najít stálé místo, přesouvat ho můžete akorát tak pokojíku podle potřeby. Složit se dá jen část z matrací a křesílko vám je vždy plně k dispozici.

Perfektně poslouží pro návštěvy, kamarády a jejich dočasné přespání nebo jen jako pohodlné křesílko, ve kterém si děti nebo i vy dospělí můžete klidně číst vaši oblíbenou knihu. Také v něm menší děti s radostí sedí při sledování oblíbených pohádek v televizi.

Mezi takové křesílka patří například:

Ukázat více

 

Závěrečné zhodnocení

Skládací matrace je jednoduchá, ale zároveň skutečně praktická doplňkový kus nábytku. Má multifunkční využití a je vhodná jak pro dospělé, tak i pro děti. Největšími výhodami jsou skladnost, přenášení a nízká cena naopak mezi nevýhody patří relativně krátká životnost, jen dočasná možnost přespání, neortopedické vlastnosti. Jsou to však speciální matrace, které svůj účel splňují na sto procent.

 

Kde koupit a jaká je cena

Mnozí výrobci matrací a postelí mají v nabídce právě i skládací matrace a křesílka. Určitě nějaké modely naleznete například v prodejně Jysk nebo Möbelix. Co se ceny týče, nejsou tak drahé jako klasické matrace na postel. Rozdělili jsme je tak přibližně do tří cenových kategorií:

 • do 1300 Kč – skládací matrace do 1300 Kč jsou dost nízké a patří sem mnoho druhů dětských modelů
 • do 2600 Kč – ve střední kategorii najdete většinu skládacích matrací
 • od 2600 Kč – do této kategorie patří speciálně určené skládací matrace se zaměřením na rehabilitaci, čili takové drahé matrace zřejmě nebudete kupovat do domácnosti

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.