Je sendvičová matrace pro vás ta správná? Jaké má výhody?

Veronika Štrbová Téma 22. června 2020 0

Pojem sendvičová matrace jste jistě už někdy slyšeli. Víte však, proč dostala takový specifický název a co ji konkrétně charakterizuje? Vybrat si správnou matraci je nejdůležitější krok ke zdravému a klidnému spánku. Proto ho netřeba v žádném případě podceňovat. Třeba vždy myslet na několik aspektů, které ovlivňují výběr správné matrace. Ať už je to vaše váha, výška, spánková poloha nebo možné zdravotní problémy. V tomto případě byste neměli šetřit a dopřát si opravdu to nejlepší. Vaše tělo se vám později za to poděkuje.

💡 Otestovali jsme matrace – toto jsou ty nejkvalitnější

➡️ 5 nejlepších matrací za rok 2021 podle recenzí a testů:

💡💡 u nás naleznete celý test matrací

➡️ Zde najdete → celý test matrací

 

Jaká je to sendvičová matrace

Kvalitní sendvičové matrace se vyznačují tím, že se skládají z několika vrstev komfortních pěn spolu s přírodními materiály jako jsou kokosové vlákno, vlákno agáve nebo koňské žíně. Tyto vrstvy se navzájem doplňují a tak sendvičové matrace získávají jedinečné vlastnosti. Většinou se střídají tvrdší vrstvy s měkčími. Každá část tohoto seskupení má svou funkci. Střed bývá tvrdší a garantuje potřebnou tuhost – určuje ortopedický stupeň podpory páteře. Horní vrstvy jsou poddajnější a optimalizují výslednou tuhost a komfort matrace.

Kromě již zmíněných materiálů se při výrobě sendvičových matrací využívá i latexová pěna, studená a viskoelastická pěna a gumokokos. A už ze samotného názvu vyplývá, jakou mají tyto matrace konstrukci. Jejich jádro je tvořeno vrstvami různých materiálů, které jsou na sobě uloženy a připomínají sendvič. Lidé si je oblíbili hlavně kvůli tomu, že se výborně přizpůsobují tvaru těla, jsou antibakteriální a antialergické. Vyznačují se také skvělou elasticitou, pružností a nenáročností na údržbu.

Vrstvy sendvičového matrace

Sendvičová matrace Benab Benson LTX a její vrstvy

 

Největší přednosti sendvičových matrací

 • kombinací různých materiálů nabízejí nekonečné možnosti variací
 • mohou být měkčí, středně tvrdé, tvrdé, ale i velmi tvrdé matrace s vysokou nosností
 • seřazení jednotlivých materiálů umožňuje výrobu sendvičových matrací s odlišnou tuhostí na každé straně
 • můžete si vybrat matraci, která disponuje měkčí i tvrdší stranou
 • matraci si můžete jednoduše přizpůsobit svým aktuálním potřebám otočením na druhou stranu
 • skládají se z kvalitní pěny spolu s přírodními materiály
 • dlouhá životnost a komfort sendvičových matrací

 

Jak vybrat sendvičovou matraci

Než se rozhodnete pro konkrétní matraci, zaměřte se na určité parametry, které při výběru hrají důležitou roli. Existuje několik pravidel pro výběr správné matrace, kterých byste se měli držet i vy. Patří mezi ně například:

 • Tvrdost matrace vybírejte podle pohlaví uživatele, hmotnosti a podle jeho věku. Berte však v úvahu preferované polohy v spánku.
 • Matrace by měla být o 20 cm delší, než je výška člověka.
 • Šířka při jednolůžku je nejlepší minimálně 90 cm a při dvoulůžku 160 cm.
 • Výška matrace hraje roli zejména při kombinaci s rámem postele. Do konstrukce postele by měla být zapuštěna minimálně 1/3 výšky matrace a maximálně 2/3 výšky matrace.
 • Obecně je optimální výška minimálně 15 cm. U seniorů alespoň 20 cm.
 • Materiál volte podle roštu, spacího prostředí, ale i osobních preferencí.
 • Myslete i na přírodní materiály, pokud jste například alergik.
 • Ideální nosnost záleží na hmotnosti člověka. Vždy si však raději ponechte rezervu.

 

💡 TIP: Vše o matracích a celém návodu, jak postupovat při jejich výběru se dozvíte v našem článku vybíráme matrace.

 

Materiály sendvičových matrací

Sendvičové matrace se vyrábějí především z těchto materiálů:

 • latex a gumokokos
 • paměťová pěna
 • studená pěna
 • komfortní pěna

 

Matrace z latexu

Sendvičové matrace, které jsou vyrobeny z latexu, patří mezi nejkvalitnější. Latex v kombinaci s deskami z přírodního kokosového vlákna, které je upraveno pomocí tekutého latexu na pružnou desku, jsou dva tradiční materiály, které se používají na výrobu zdravotních matrací z přírodních materiálů. Kvalita latexových matrací je ověřena více než 100 letou tradicí výroby a odborníky jsou latexové matrace považovány za nejkvalitnější sendvičové matrace na trhu. Kombinací latexové pěny a pružných kokosových desek, které nazýváme gumokokos, se tvoří latexové matrace různých tvrdostí, tak, aby si mohl zákazník vybrat tu správnou matraci pro zdravý spánek a podle svých vlastních představ a preferencí.

Sendvičová matrace z latexu

Sendvičová matrace Benab Zero Hard z latexu a kokosových vrstev

 

Matrace z paměťové pěny

Můžeme ji nazvat různě, např. paměťová pěna, viscoelastická pěna nebo Memory pěna. To vše jsou názvy pro materiál, který se přizpůsobuje tvaru těla na základě vlivu tělesné teploty a hmotnosti. Miliardy buněk tak dokonale kopírují tvar těla a tím vytvářejí oporu pro páteř. Efekt této pěny se využívá v terapeutických a zdravotních matracích hlavně tam, kde je žádoucí minimalizace tlaku matrace na tělo. Kvalita matrace z paměťové pěny závisí na kvalitě samotné paměťové pěny, která je dána hustotou a rychlostí vracení se pěny do původního stavu před stisknutím.

Sendvičová matrace vyrobený z paměťové pěny

Sendvičová matrace Benab Visco plus z paměťové pěny

 

Matrace ze studené pěny

Studená pěna patří mezi nejmodernější materiály pro výrobu matrací. Při výběru studené pěny pro výrobu matrací je nejdůležitější kvalita použité pěny a způsob, jakým se studená pěna vyrobila. Trendem je výroba studené pěny bez mechanické úpravy struktury pěny tzv. no crash technologie. Matrace ze studené pěny vyrobené no crash technologií mají výrazně delší životnost než matrace z běžné studené a lépe se přizpůsobují tvaru těla, mají lepší tvarovou paměť. Speciální skupinou studených pěn jsou antibakteriální pěny. V případě použití této originální pěny získáte matraci ze studené pěny s antibakteriálními vlastnostmi, což je velmi ceněna vlastnost matrace a jistě zaujme nejednoho zákazníka.

Sendvičová matrace vyrobený ze studené pěny

Sendvičová matrace Benab Visco plus z paměťové pěny

 

Matrace z komfortní pěny

Sendvičové matrace jsou jednou z hlavních podskupin všech matrací a odlišují se použitým materiálem. Velmi dobrým pomocníkem při spánku jsou matrace z pěny Komfort, nebo tzv. komfortní pěny, která je na pocit tvrdší, má však dlouhou životnost. Kombinací komfortní pěny různých tvrdostí a jejich tvarováním se dosahují požadované vlastnosti matrací.

Sendvičová matrace vyrobený z komfortní pěny

Sendvičová matrace Benab Marloon XXL vyrobená z komfortní pěny

 

💡 Zajímavost o kokosu: Kokos má velmi dobré cirkulační vlastnosti. Provzdušňuje matraci a používá se jako vrstva matrace s letní a zimní stranou. Hlavně v létě, kdy se více potíme a potřebujeme tělo spíše ochlazovat než zahřívat. Pro zákazníky, kteří preferují tvrdší lůžko, se jako střed používá RE pěna, která zvyšuje pevnost a tuhost matrace. Sendvičové matrace jsou často tvořeny zónami pro různé části těla. Zón může být 3, 5 nebo 7.

 

Mezi sendvičové matrace patří mimo jiné i tyto produkty:

 

Tvrdost sendvičové matrace

Výplň sendvičových matrací je složena ze dvou různých materiálů. Tím se zvyšuje životnost a celkový komfort při užívání. Většinou jde o kombinaci líné pěny na povrchu a HR pěny tvořící jádro. V jednotlivých zónách může být různá tvrdost, ale stejně i při otáčení matrace. Proto se můžete sami rozhodnout, zda chcete spát na tvrdé nebo měkké straně. Například, výplň z kombinace kokosové a latexové hmoty způsobuje, že matrace je vzdušná a přitom pevná.

Tvrdost patří tedy mezi nejdůležitější parametry při výběru správné matrace. Známe čtyři stupně tvrdosti, i když někteří výrobci je uvádějí pět. Tím pátým stupněm jsou extra měkké matrace, ty však nejsou příliš vyhledávané, protože po zdravotní stránce nejsou pro lidské tělo vhodné. Obecně platí, že lidé s nižší hmotností si vybírají měkčí matrace a lidé s vyšší hmotností ty tvrdší.

 

Porovnání dvou sendvičových matrací s různou tvrdostí

Porovnanie matraca COCO SENSITIVE a SENZA BIO │ Zdravotne-Matrace.sk

 

Stupně tvrdosti matrace:

⭐ Tvrdost 1 – patří sem nejměkčí matrace na trhu, které jsou velmi elastické a dokonale se přizpůsobují tělu. Neodporují tolik a díky tomu zabraňují vzniku proleženin. Uvolňují také svalstvo. Většinou se vyrábějí z latexu nebo pěny. Velmi dobrou volbou jsou pro ženy do 70 kilogramů, seniory nebo pro osoby trpící bolestmi kloubů.

⭐ Tvrdost 2měkké matrace jsou u zákazníků velmi oblíbené, protože jsou elastické a také se dobře přizpůsobují tělu. Oproti nejměkčí matrací poskytují lepší oporu tělu. Vyrábějí se téměř ve všech variantách – jako polyuretanové, sendvičové, pružinové i ze studené pěny. Jsou vhodné pro lidi s hmotností od 70 do 100 kilogramů.

⭐ Tvrdost 3tvrdé matrace ocení zejména muži s hmotností do 120 kilogramů. Poskytují dostatečnou oporu páteři. Najdete je zejména v provedení sendvičových a pružinových matrací.

⭐ Tvrdost 4velmi tvrdé matrace již nejsou tak populární. Většinou se vyrábějí z vysoce odolné polyuretanové pěny. Často je využito kokosové vlákno. Jde o extrémní tvrdost, která dobře poslouží mužům s váhou do 150 kg.

 

Dvojí tvrdost

V případě, že rádi střídáte spánkové polohy nebo se neumíte rozhodnout, kterou tvrdost matrace si zvolit, vyzkoušejte matrace s dvojitou tvrdostí. Tyto matrace mají z každé strany odlišnou tvrdost. Můžete si díky tomu zvolit tu tvrdost, která vám momentálně vyhovuje, a po čase si strany vystřídat.

Při výběru tvrdosti matrace je důležitá tělesná hmotnost uživatele. Lidé s nižší váhou mohou volit i měkčí matrace, lidé s vyšší váhou by měli volit spíše matrace tvrdší, které poskytnou tělu dostatečnou oporu. Právě ženy a osoby staršího věku preferují měkčí matrace. Muži často volí tvrdší varianty. Preferované tvrdosti jsou 2 a 3. Ty uspokojí opravdu široké spektrum zájemců.

 

Takto může vypadat sendvičová matrace s dvojitou tvrdostí

KLASIK MEMORY - sendvičový matrac s pamäťovou penou

 

💡 TIP: Nezapomínejte, že tvrdost matrace ovlivňuje i vaše spánková poloha. Jak vybrat matraci podle spánkové polohy se dozvíte zde.

 

Rošt pod sendvičovou matraci

Sendvičové matrace je možné uložit na všechny druhy podkladů. Nicméně, ve většině případů jde o pěnové matrace, proto jsou nejvhodnějším podkladem pružné lamelové rošty. Lamelové rošty nejlépe spolupracují s pěnovými matracemi a navíc dokáží odpružit část váhy, čímž se snižuje opotřebení matrace.

Nepružinové matrace, vyskladané z různých vrstev materiálů, patří tedy na lamelový rošt s pružnými lamelami, neboť jen tato kombinace zajistí potřebnou pružnost pro dosažení správné polohy těla při spánku. Podle tvrdosti samotné matrace si můžete dále vybrat mezi nepolohovatelný a polohovatelným lamelovým roštem. Zde platí, že tvrdší matrace patří na nepolohovatelný rošt a střední tvrdá až měkká matrace si velmi dobře „sednou” i s polohovatelnými rošty.

Vybrat si můžete například i z těchto lamelových roštů:

 

Potah na matrace

Je dobré, pokud budete myslet i na kvalitní potah na matraci. Protože právě tato část matrace přichází do kontaktu s vaším tělem. Při výběru potahu se zaměřte kromě rozměrů, materiálu a vzhledu, i na jeho gramáž. Podle ní totiž dokážete zjistit kvalitu. Čím vyšší gramáž, tím vyšší kvalita. Potah s vyšší gramáží je odolnější a tak vám déle vydrží.

Nejlepší je pořídit si snímatelný potah, který se dá snadno odzipsovat a vyprat v pračce. Je důležité ho pravidelně prát, protože lidské tělo vypotí během spánku téměř litr potu. Proto, když budete udržovat váš potah čistý a svěží, zabráníte vzniku mikroorganismů. Správně udržovaný potah také prodlouží životnost vaší matraci, ochrání postel před nečistotami a dopřeje vám dokonalé pohodlí.

Hlavní funkce potahu na matraci jsou:

 • oddělit pokožku těla od jádra matrace
 • zajistit prodyšnost
 • estetická funkce
 • udržení čistoty matrace
Bílý potah na matraci se zipem

Pořiďte si snímatelný potah na matraci, který lze vyprat

 

Potah může být vyroben i z těchto materiálů

⭐ Bavlněné potahy – tyto potahy jsou vyrobeny ze 100% bavlny a jsou vhodné pro alergiky i astmatiky. Bavlna se vyznačuje pevností a dlouhou životností. Potahy lze prát na různých stupních a vyvářet do 90 °C.

⭐ Potahy MicroActive – skládají se ze tří vrstev. Díky tomu zaručují dobrý odvod vlhkosti a dlouhou životnost. Dokáží aktivně ničit plísně a bakterie, proto jsou vhodné pro alergiky. Potahy lze prát do 60 °C.

⭐ Potahy Aloe Vera – do vláken potahů jsou vetkané mikrokapsle s výtažky aloe vera. Tato rostlina se vyznačuje svými blahodárně hojivými a antibakteriálními účinky na regeneraci kůže. Aroma rostliny brání vzniku zápachů, odstraňuje mikroorganismy a chrání před plísněmi a bakteriemi. Absorpce vlhkosti je vysoká. Tyto potahy jsou tedy ideální pro alergiky a pro jedince, kteří trpí nadměrným pocením. Potahy lze prát do 60 °C.

⭐ Potahy Lyocell – jde o čistě přírodní vlákno získávané ze dřeva dubu a buku. Pyšní se vyšší savostí, pevností i odolností jako potahy bavlněné. Materiál je hedvábně lesklý a jemný. Lze je prát do 60 °C.

 

Závěr

Sendvičové matrace jsou vhodné pro široké spektrum zákazníků. Pokud netrpíte žádnými zdravotními problémy, které vyžadují jiné speciální pomůcky nebo zdravotní matrace, sendvičové matrace jsou pro vás ideální. Patří mezi ty nejkvalitnější, hlavně ve spojení s latexem. S tím samozřejmě úzce souvisí i cena, protože latexové matrace patří mezi ty dražší modely. Nicméně, pokud si chcete dopřát skutečné pohodlí a zdravý spánek, není nad čím váhat.

 

💡 TIP: Nezapomeňte, že s kvalitní matrací jde „ruku v ruce” i kvalitní polštář. Spolu tvoří dokonalé spojení pro ten nejlepší a nejzdravější spánek, který si můžete dopřát. Přečtěte si vše o Dormeo polštářích, určitě si najdete ten pravý i pro sebe.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.