Závlaha trávníku – bez ní se určite neobejdete, co všechno zahrnuje?

Vladimír Rejholec Téma
6. října 2020 0

Závlaha trávníku se dostává do popředí často až tehdy, když už je pozdě a tráva bývá na více místech doslova vypálena. Správný zahrádkář a milovník trávníků toto však nikdy nedopustí a považuje doslova za povinnost zajistit své zelené oáze vždy dostatek vláhy. Pravidelné zavlažování je nezbytné zejména v sušších obdobích, ale kapku vláhy navíc potřebuje po celou vegetační doby.

Možností jak trávník zavlažovat je více. Jak vybrat tu nejideálnější? Poradíme vám. Ale všechno popořadě, nejprve si řekneme kolik vláhy vlastně trávník potřebuje – ovlivňuje to totiž řadu faktorů jako jsou klimatické podmínky v oblasti, kvalita půdy, teplota vzduchu. A také nároky jednotlivých druhů trav jsou v tomto dosti rozdílné…

Pokud přemýšlíte nad podzemním zavlažovacím systémem, tak v článku si nakonec řekneme i to, jak automatickou závlahu dokážete nainstalovat na pozemek svépomocí (postup, údržba, zazimování, pár tipů na ověřené značky závlah…).

Závlaha trávníku – nebo proč to vlastně potřebuje?

Dostatek vody je nezbytnost pro každý živý organismus na zemi, trávník samozřejmě nevyjímaje. Bez optimálního zavlažování kvalitní trávník prostě nikdy nedosáhnete. Hned první kritické období je jeho výsev. Od prvních momentů totiž třeba udržovat zasetou plochu přiměřeně vlhkou a po vzejití trav detto – tehdy jsou totiž rostliny nejvíce citlivé na nedostatek vláhy, nemluvě o tom, že delší absence vláhy vytváří půdní přísušek, který trávník hned v zárodku zničí.

Cílem je tedy dosáhnout stavu, aby závlaha trávníku zabezpečovala provlhčení vrchní vegetační vrstvy přibližně do hloubky 60 až 120 mm, což je zhruba hloubka kořenového systému kulturních travních druhů. V závislosti na počasí tedy kvůli tomu zvolte během vegetace (a při plně zapojeném trávníku) raději větší objem závlahové dávky v menších časových intervalech (2 x týdně), na úkor častějšího zavlažování malými dávkami. Proč? Přinutíte tak svůj trávník aby se hlouběji zakořenil a dokázal tak využívat půdní zásobu vláhy lépe. To se projeví v pozitivním smyslu hlavně tím, že v případě náhlého sucha a velmi teplého počasí to trávník bude na začátek zvládat lépe a vy budete mít více času na to, abyste nedostatek vody doplnili bez nějakých výraznějších poškození trávníku.

Závlaha trávníku je nezbytnost

závlaha trávníku: dostatek vláhy je prostě nezbytnost…

 

➡️ Zalévání trávníku – kdy je nejvhodnější, ráno, večer či přes den?

Závlaha trávníku by měla probíhat v období dne, kdy je nejmenší výpar – to je  večer nebo ráno – aby zbytečně nedocházelo k vyšším ztrátám vody. Z pohledu potřeb rostlin v trávníku je ideální čas nad ránem – po takové závlaze přichází spíše k oschnutí trávníku a například riziko vzniku houbové infekce se zmenšuje. Rovněž se tak předejde fyziologickému stresu rostliny, který byste jí jinak způsobily večer po vysokých denních teplotách poléváním studenou vodou (zejména ze studny).

 

Jak zavlažovat

Způsobů jak zavlažovat trávník je hned několik. Někdo považuje za skvělý relax každý večer vytáhnout hadici a trávník zalévat pěkně „ručně stručně”. Jiný zas preferuje podzemní závlahový systém, který se o vláhu postará automaticky. Dokonce až tak, že to ani velmi nepostřehnete a sytě zelenou barvu trávníku budete brát jako samozřejmost…

 

➡️ Ruční zavlažování

ruční zalévaní trávníku s hadicí

Pokud patříte mezi lidi, které baví zahradní práce a mají na to i dostatek času, tak ruční zavlažování trávníku vám zaručeně bude sedět. Bude vám na to stačit zahradní hadice, „pistole” a ponorné čerpadlo do studny (případně nějaké povrchové samonasávací).

Pokud to má být čerpadlo pro jednu zahradní hadici s postřikovací pistolí, pohodlně vám vystačí model s tlakem 3-4 bary, který zajistí abyste hadicí dostrekli alespoň na vzdálenost několika metrů (když necháte hadici na trávníku, tak vám tlakové čerpadlo v podstatě ani netřeba).

Nevýhody? Takové zavlažování opravdu nikdy nebude rovnoměrné a při větších plochách trávníku vám to zabere mnoho času. Ten dokáže ušetřit například už jen když použijete vhodný povrchový zavlažovač.

 

➡️ Povrchové zavlažovače trávníku

Povrchový zavlažovač trávníku

 

Takový povrchový zavlažovač na hadici nasadíte velmi jednoduše namísto pistole pomocí rychlospojky. Výhodou je, že určitou část práce udělá zavlažovač za vás – jednoduše ho umístíte na travnatou plochu a po určitém čase je přesouván na další místo. Takto zcela jednoduše dosáhnete, že závlaha trávníku bude rovnoměrnější než při klasickém ručním zalévání a víte pokrýt i větší plochy.

Nabídka povrchových zavlažovačů do zahrady je opravdu pestrá. Při výběru proto v první řadě berte v potaz velikost a tvar plochy, kterou chcete zalévat. Rovněž je nutná investice do lepšího čerpadla s vyšším tlakem – klasická hobby ponorka z plastu si s překlápěcím zavlažovačem často neporadí.

⭐ * Pár tipů na povrchové zavlažovače

Ukázat více

 

➡️ Podzemní závlahový systém

Automatická závlaha v trávníku

 

Nejefektivnější způsob závlahy trávníku je určitě podzemní závlahový systém. O co vlastně jde? Zjednodušeně řečeno – je to síť rozvodů hadic pod zemí, na kterých jsou umístěny postřikovače. Jejich počet, umístění a typ závisí na tom jaký zdroj vody máte k dispozici a obecně podmínek stanoviště.

To, jak a kdy se postřikovač ze země vysune, závisí na ovládací jednotky, která je s nimi spojena pomocí elektromagnetických ventilů. Ovládací počítačová jednotka tedy ovládá jako intenzitu závlahy (časový interval i doba závlahy), tak i její spuštění. Systém může být doplněn i srážkovým senzorem, který v případě deště závlahu vypne. Důležité je také zajistit, aby postřikovače z trávníku příliš nevyčnívaly a nenastal problém s kosením, při kterém ho sekačka může nenávratně zničit.

Nad takovou automatickou závlahou třeba přemýšlet ještě před samotným založením trávníku – na její realizaci lze oslovit specializovanou firmu, ale můžete to zkusit i svépomocí (návod najdete v závěrečné části článku). Pokud se rozhodnete pro podzemní automatickou závlahu už pro existující starší trávník – dá se to zrealizovat také*, jen je to určitě pracnější a trávník v některých částech nemusí takový invazivní zásah snést.

* Pokud je na pozemku již existující trávník, je třeba navrhnout závlahu tak, aby se co nejméně poškodil. Následně se dají opatrně vybrat kusy travního drnu a po instalaci zase zpátky na vyříznuté místo (některé firmy to mohou dělat speciálním strojem – Podřezávač travního drnu).

Největší výhody automatické závlahy

  • úspora času – zalévání trávníku manuálně hadicí je sice relax, ale zabírá množství času, dobře nainstalována a naprogramována automatická závlaha funguje zcela samostatně a bez údržby (snad až na její zazimování, což je však velmi jednoduchý úkon)
  • rovnoměrné zalévání – podzemní automatický závlahový systém pokrývá celou plochu trávníku rovnoměrně, takže trávník (ale případně i rostliny v záhonech pod kapkovou závlahou) dostanou přesně tolik vláhy kolik potřebují
  • úspora peněz – postřikovače mají nízkou spotřebu vody, v případě dostatečných srážek celý systém dokáže odstavit dešťový senzor, nehrozí žádné plýtvání
  • žádný viditelný zásah do vzhledu zahrady – automatický závlahový systém se instaluje pod povrch, takže nemá žádný vliv na to jak vaše zahrada vypadá (hadice na trávníku při ručním zalévání nepůsobí dvakrát vábně)
  • tichý provoz – dobře nastavený zavlažovací systém je zcela tichý, zavlažovat můžete rovnou i v noci (nejlépe nad ránem), aniž byste rušili sousedy kolem

 

Závlaha trávníku: kolik toho vlastně potřebuje?

Největší potíže jak udržet svěží a zdravý trávník způsobuje nedostatek vláhy. Při jejím trvalém nedostatku se snižuje odolnost trávníku proti suchu a ušlapáni, a také vůči chorobám a zaplevelení.

Na druhou stranu, často se podaří i trvale přelít trávník (buď to přeženete vy sami ručně s hadicí, nebo je špatně nastavený automatický závlahový systém). Takové přelití se pak projevuje zřídnutím porostu, v trávníku se objevují mazlavé řasy, kořeny nemají v půdě dostatečný přístup k vzduchu… v extrémních případech to vede až k odumírání trávníku.

Závlahu je proto třeba chápat jako doplnění nezbytně nutného množství vody pro trávník, aby se zachoval jeho požadovaný vzhled a optimální zdravotní stav. Potřebu závlahové dávky lze stanovit poměrně přesně stanovit na základě bilance evapotranspirace (výdej vody v podobě vodní páry z rostlin) a srážek.

➡️ Jak zjistit reálnou potřebu závlahy pro trávník

Závlaha trávníku by měla být rovnoměrná a každý jeden čtvereční metr plochy by měl dostat stanovený objem vody. A to tak, aby dávka poskytnuté vody pořádně vsákla a vytvořila určitou zásoby půdní vláhy (proto se starší trávníky zavlažují maximálně 2-3 x za týden s vyšší intenzitou). Jak zjistit, že váš trávník má k dispozici optimální objem vody? Srážkoměrem.

Různé postřikovače totiž dávkují vodu v různém objemu a intenzitě a na rozličnou vzdálenost. Pomocí vhodně umístěných srážkoměru tak zjistíte, kolik vody poskytuje a jakou plochu zavlažovač / postřikovač vlastně obhospodařuje. A podle toho se zařídit – automatickou závlahu v případě potřeby vhodně přestavit, povrchový zavlažovač správně umístit a nastavit.

 

Ukázat více

 

Pár údajů, které byste určitě také měli vzít v úvahu:

Reprezentativní okrasný trávník potřebuje v našich končinách přibližně 25 až 40 l vody za týden na m² plochy, což zahrnuje samozřejmě i přirozené srážky. Rovněž je však nutné brát v úvahu zda je trávník na stinném, nebo naopak, na slunném místě. Potřeba vody u obou je totiž dosti odlišná.

➡️ Dávky vody v závislosti na teplotě vzduchu a frekvence polévání

  • do 20 °C: 1-2 mm * (2 x týdně)
  • 20-25 °C: 2-3 mm (3 x za týden)
  • 25-30 °C: 3-4 mm (4 x za týden)
  • 30-35 °C: 5-6 mm (5-6 x týdně)
  • nad 35 °C: nad 7 mm (několikrát denně)

* (1 mm = 1 l / m²)

➡️ Orientační potřeba vody pro trávník v jednotlivých měsících

  • březen: 30 mm
  • duben: 50 mm
  • květen: 70 mm
  • červen: 90 mm
  • červenec: 110 mm
  • srpen: 110 mm
  • září: 90 mm
  • říjen: 50 mm

➡️ Nároky jednotlivých druhů trav na vláhu

ProblémŘešení
Zařízení nefunguje.Zkontrolujte, zda je zástrčka správně připojena do síťové zásuvky
Zkontrolujte, zda se knoflík na zvednutí vrátil zpět na své místo
Pokud zařízení pracuje déle než 6 minut v kuse, nechte motor vychladnout
Při práci se z mísy ozývá hluk (nástavec škrábe o mísu).·Zkontrolujte, zda je mísa správně osazena.
·Zkontrolujte, zda je nástavec správně namontován na zařízení.
Ochranný kryt nesedí správně na nádobě.·Zkontrolujte, zda je kryt správně osazen na zařízení.
·Zkontrolujte, zda je mísa správně osazena a uzamčena.
Zařízení nefunguje při určité rychlosti.·Zkontrolujte, zda je značka na voliči rychlosti zcela zarovnána se značkou rychlosti na hlavní jednotce.
·Otočte volič rychlosti do pozice 0 a zkuste znovu navolit stejnou rychlost.
Stroj se při provozu hýbe.·Zkontrolujte, zda jsou všechny protiskluzové nožičky na svém místě.
·Zkontrolujte, zda je robot umístěn na rovném a hladkém povrchu.
Knoflík na zvednutí se po nasazení mísy a ochranného
krytu nevrátil zpět na své místo.
· Zkontrolujte, zda je kryt správně osazen na zařízení.
· Zkontrolujte, zda je mísa správně osazena.

* Vlhkostní režim – stanoviště (H), přičemž H je v rozmezí od 1 – xerofytné (velmi suché) až 5 – hygrofyty (zamokřené)

➡️ Opatření, které vedou k úspoře vody

  • ideálně redukování výparu (evapotranspirace) – závlaha trávníku v noci a brzy ráno, takto zavlažovaný travní porost je také méně náchylný na nemoci (plísně, padlí, rzi…)
  • sekání ostrou sekačkou – ideální v tomto směru je vřetenová sekačka, protože díky ostrému střihu snižuje odpar vody z travnaté plochy, v případě rotačních sekaček třeba používat co nejostřejší nože a alespoň jednou do měsíce jejich přebrušovat (víc informací najdete nna jak na údržbu sekaček)
  • při sečení nezkracujte trávník o více než 1/3 délky během jednoho sečení, trávník bez dostatečné listové plochy vysychá mnohem rychleji
  • doplňkové hnojení draslíkem optimálně udržuje vodu v pletivech rostliny (podívejte se takny na náš podrobný článek o hnojení trávníku)
  • aerifikace trávníku alespoň jednou ročně – provzdušněním a následným zapískováním vytvořených děr zlepšíte přístup vody ke kořenům i´v hlouběji v půdě, kořenová soustava se optimálně rozšíří
  • vertikutace alespoň 2 x ročně – tato operace zbaví váš trávník odumřelých drnů – plstí a zjednoduší tak přístup trávníku k vodě, vzduchu, živinám, světlu (více o vertikutaci a aerifikácii trávníku)

 

➡️ TIP

silně svítící slunceVoda se postupně ale jistě i u nás stává „nedostatkovým zbožím”. Extrémně suchá a příliš mnoho dní s vysokými teplotami během roku způsobují, že hydrologické poměry téměř na celém našem území opravdu nejsou ideální. Vyvstává tak potřeba šetření vodou kde se dá – někdo si odpustí napuštění bazénu…

A někdo si založí suchuvzdornejší trávník. Stačí vybrat suchomilnejší druhy trav, například kostřavy (přečtěte si vše o založení trávníku), a počkat dokud ve vašem trávníku do sezóny dvou začnou převládat nad ostatními druhy trav. Klidně je můžete rozsívat každý rok. Takto se stane váš trávník odolnější vůči suchu, rychleji bude regenerovat a na jeho estetickém vzhledu se také nic nezmění (spíše naopak, vylepší), vy zase ušetříte rozumnou zásobu vody.

 

Automatická závlaha trávníku svépomocně

Pod pojmem automatická závlaha trávníku se myslí systém správně zapojených komponentů * pod povrchem země. Funguje to tak, že při jejím spuštění pomocí programátoru (počítačové jednotky) nebo mechanickou regulací, se vysouvají jednotlivé zavlažovací tělesa (tlakem vody). Po snížení tlaku se opět zasouvají do původní polohy – tedy pod povrch trávníku. V rámci ní může být zapojena větev s takzvanou kapkovou závlahou, která se umisťuje do záhonů, kde v přiměřené míře dodává vodu rovnou ke kořenům vysazených rostlin.

* Zavlažovací systém je vlastně ucelený komplex podzemních potrubních rozvodů, ventilů, 24 V elektrického propojení a postřikovačů!

Automatické zavlažování je sice nákladnější hlavně co se týče počáteční investice a také náročnější na instalaci. No je to určitě nejefektivnější a časově nejúspornější způsob jak trávníku zajistit dostatek vláhy celoročně. A dá se jí obhospodařit jakkoli velká plocha. Existuje několik výrobců, které se automatickým závlahám trávníku věnují a nabízejí opravdu široký sortiment zavlažovacích sytémů jako na domácí, tak i pro profesionální využití. V podstatě je však princip stejný a systém se většinou skládá ze stejných / podobných komponentů. Jakých?

➡️ Základní komponenty automatické závlahy

  • ponorné čerpadlo s automatickým provozem
  • filtry před jednotlivými potrubními větvemi
  • skříňky s elektromagnetickými ventily, kterými se podle potřeby otevírají nebo zavírají jednotlivé větve
  • centrální počítačová jednotka, kterou se nastavuje délka postřikování jednotlivých větví a čas jejich spuštění
  • výsuvné zavlažovače
  • odvodňovací ventily na konci jednotlivých větví
  • potrubí a tvarovky pro připojení komponentů a zavlažovačů

Rozvodné trubky / potrubí, které vedou k zavlažovačem, případně jiným odběrným místům, se zakopávají do země do určité hloubky. Ta nemusí být zase extrémní, stačí i 30-40 cm – po skončení zavlažování již není potrubí pod tlakem a pomocí automatického odvodňovacího ventilu se z celé větve voda vypustí.

To, kolik vlastně zavlažovačů potřebujete (a jakého typu), závisí na celkové plochy, kterou chcete zavlažovat a jejího tvaru. Do systému automatické závlahy můžete klidně zakomponovat i několik speciálních odběrných míst. Na ty se pak můžete rychle napojit zahradní hadicí s rychlospojkou a ručně pozalévat například užitnou výsadbu, či umýt auto. Na centrální řídící jednotku lze napojit dešťový senzor, díky kterému se nebude zavlažovat zbytečně. Existuje i senzor, který přímo kontroluje vlhkost půdy a v případě, že je zvýšená, rovněž závlahu vypíná.

 

Návod jak na to (nebo „udělej si sám…”)

Nyní vám představíme jednoduchý návod, jak si automatickou závlahu vyhotovíte svépomocí – od návrhu, přes její montáž, až po její údržbu a zazimování. A hned na začátek si musíte zjistit jak je to u vás se zdrojem vody pro závlahu…

➡️ Zdroj vody

Závlahový systém v první řadě potřebuje dostatečný přísun vody. Běžný systém potřebuje minimální průtok 25 až 30 litrů při tlaku minimálně 3 bary. Pokud nevíte jaký má váš zdroj vody průtok, zjistíte si jej snadno i sami. Nádobu začněte napouštět vodou a zaznamenejte si čas, za který se naplní. Průtok si vypočítáte tak, že objem nádoby v litrech vydělíte časem její napuštění (v sekundách) a vynásobíte 60-ti (objem: čas x 60). Příklad: pokud se vodou naplní 10 litrová nádoba za 15 sekund, průtok je 40 litrů za minutu.

Pro zjištění tlaku zas použijete tlakoměr umístěn na kohoutek (pokud plánujete napojení závlahy na veřejný vodovod musíte brát v úvahu fakt, že tlak ve vodovodu se zpravidla v průběhu dne mění).

Pokud vaše možnosti nesplňují alespoň tyto základní požadavky a váš zdroj vody nemá dostatečný průtok či tlak, tak stále se dá zásobování zavlažovacího systému zajistit vhodnými opatřeními. Například vybudováním nádrže, která se může plnit průběžně během dne vodou ze zdroje s nedostatečnými parametry. Vodu z této nádrže do systému „nažene” čerpadlo s dostatečným výkonem. Zdrojem vody v nádrži může být i dešťová voda, či voda z domácí čističky. Výhodou je nejen úspora pitné vody, ale i ekologický aspekt, protože voda, která se jinak vlije do kanalizace se dostane zpět do půdy. Podstatné ale je, aby nádrž měla dostatečnou kapacitu a aby voda z ní vystačila alespoň na jeden zavlažovací cyklus. Pokud máte dostatečně vydatnou studnu, problém s vodou lze řešit samostatným čerpadlem pro zavlažovací systém.

➡️ Návrh závlahového systému

Tak, zdroj vody máte vyřešen, nastal čas připravit si vlastní návrh zavlažovacího systému. K tomu budete potřebovat plán pozemku, který si přenesete na papír ideálně v měřítku 1:100 (1 cm na plánku = 1 metr ve skutečnosti). Do plánu si zakreslete jednotlivé zavlažovače tak, aby došlo k rovnoměrnému pokrytí celé plochy – údaje o dostřiku, výseči a průtoku postřikovačů naleznete v popisu produktu, nebo ještě lépe v katalogu od výrobce. V nabídce je naleznete množství s nejrůznějšími parametry, které se dají napasovat do každé zahrady. Nejprve si zakreslete místa, kde se dají použít rozstřikovače s pevnou výsečí, pro nepravidelné úhly zvolte regulovatelné zavlažovací trysky.

Nákres závlahy rodinného domu

váš plánek automatické závlahy může klidně na začátek vypadat i takto…, nebo vyzkoušejte rovnou online plánovač (tento je od Gardeny)

 

➡️ Rozdělení postřikovačů

Když už máte plánek zavlažování hotový, můžete přistoupit k rozdělení jednotlivých postřikovačů do jednotlivých větví tak, aby spotřeba v každé z nich nepřesáhla vydatnost vašeho zdroje (pokud se tedy nedá napájet všechny trysky současně). Tyto samostatné větve se pak budou spouštět postupně a v zavlažovacím „módu” bude jen tolik trysek kolik zdroj vody pokryje. Co je velmi důležité – do jedné větve se zapojují rozstřikovače vždy stejného typu. Pro zdroje vody s průtokem do 42 litrů za minutu třeba počítat s 3/4 trubkami, u zdroje s vyšší vydatností použijte 1 trubku.

Pozor na pokles tlaku v závislosti na délce a průtoku. Při výpočtu musíte počítat i s tím a proto je nezbytné aby se použily trubky vhodného průměru aby byl zajištěn optimální dynamický tlak pro správné fungování všech trysek.

Ztráta tlaku (bar na 10 m přímé trubky)

Tabulka s hodnotami (bar na 10 m přímé trubky), které musí být odečtena od statického tlaku:

PrůtokØ 16 mm / Ø 20 mmØ 25 mm / Ø 32 mm
100,19 / - - -
140,34 / 0,10
180,55 / 0,160,08 / 0,02
220,79 / 0,230,12 / 0,03
261,08 / 0,320,16 / 0,04
30- - - / 0,420,21 / 0,06
34- - - / 0,530,27 / 0,07
380,33 / 0,09
420,40 / 0,10
46- - - / 0,12
50- - - / 0,14
54- - - / 0,16
58- - - / 0,19
62- - - / 0,21

Praktický příklad: Pokud se použije trubka s průměrem 1 “(25 mm), při průtoku vody 30 l / min třeba na každých 10 metrů délky odečíst přesně 0,21 baru.

Chcete-li přidat i větev s kapkovou závlahou pro záhony s okrasnou či užitnou výsadbou, živé ploty z tújí či jiných dřevin, případně skleníky atd. V projektu závlahy musíte počítat s překapávací hadicí vedenou po povrchu (v záhoně na geotextilii pod mulčem), na které jsou umístěny odkapávače s průtokem 2 l / hod. při tlaku 0,5-1 bar.

komponenty ke kapkové závlaze

Kapková závlaha: překapávače hadice a okvapkávače…

 

➡️ Začátek realizace

Přistupme tedy už pomalu k realizaci. Nejprve si ještě řekněme pár důležitých věcí – jako například to, že každá z větví závlahy se otevírá a uzavírá samostatným elektromagnetickým ventilem. Přívodní potrubí k ventilům pak musí být vyrobené z pevné trubky, protože je vystaveno velkému tlaku při uzavírání ventilu. Elektromagnetické ventily by vždy měli mít větší průměr než přívodní potrubí! Pokud je tlak příliš velký, nasazuje se před něj redukční ventil. Před ventily se také musí nainstalovat hlavní uzávěr vody. To proto, aby byl systém při údržbě bezpečně uzavřen (nebo v případě nějaké poruchy).

Elektromagnetické ventily uložte v zemi na štěrk a položte na něj šachtu tak, aby byla v rovině terénu. Nezapomeňte na přívodní kabely, které ventily ovládají. Podle počtu ventilů zvolíte programovatelnou řídící jednotku, kterou umístíte v nějaké technické místnosti (garáž, sklad, zahradní domek). Podle schématu (kterou dozajista najdete v návodu) se připojí s kabely od ventilů.

Automatická závlaha trávníku: ventily pro jednotlivé větve a potrubí

Automatická závlaha trávníku: ventily pro jednotlivé větve a přívodní potrubí…

 

➡️ Výkopy

Přívodní ventily máte tedy vyřešené, můžete přistoupit k realizaci a instalaci potrubí. Podle plánku si nejprve vykolíkujte místa kde budou postřikovače a následně vytyčíte trasu pro potrubí od ventilu až po konec jedné větve (motouzem nebo vysypáním písku). A následně takto jistě postupujete další větví.

Po celé délce vytyčené trasy pro potrubí pak vykopejte kanál * s hloubkou alespoň 20-25 cm (můžete i víc). To zajistí, že váš závlahový systém bude chráněn před přízemními mrazy na jaře a na podzim.

* Pokud vám závlahu bude instalovat firma, může se to řešit i speciálním drážkovacím strojem do země. Výhodou oproti ručnímu kopání je úspora času, ale hlavně způsob jakým stroj kope. Vyhloubí drážku optimálně širokou 12 cm a hlubokou 35 až 40 cm, přičemž zeminu pěkně rozemele (nezůstanou žádné hroudy). Takto se pak výkop jednodušší zahrabává a zhutňuje do původního stavu (aby později nedocházelo k nadměrnému sedání půdy).

Pokud teplota klesne pod bod mrazu může se stát, že dojde k poškození závlahového systému – tedy v tom případě, že je v něm stále voda. Proto při realizaci závlahy třeba zajistit, aby mohla z něj bez problémů vytékat. To zajistíte tak, že v nejnižším bodě nainstalujete drenážní ventil s drenáží, která bude mít optimální kapacitu na vsakování odtékající vody. Tento ventil se automaticky otevírá při poklesu tlaku v potrubí. Jakmile se systém zapne a zavlažovací větev aktivuje, tlak v potrubí tento ventil zase uzavře.

➡️ Instalace závlahy

Vše máte podle plánku závlahy vykopané, potrubí natahané (od elektromagnetických ventilů až po odvodňovací ventily), nyní můžete přistoupit k samotné instalaci. Nejprve si při výkopu na místech, kde se bude pracovat, připravte všechny potřebné komponenty jako konektory, odvodňovací ventily, T spojky a další instalační materiál.

Potrubí si pečlivě odříznete pilkou na požadovanou délku a na konci začistíte od pilin aby vám později neucpaly trysky. Podle průměru trubek a postřikových trysek zvolíte vhodný způsob instalace.

  • při 1 „a 3/4” potrubí použijete navrtávací pás, před jeho instalací nezapomeňte do potrubí vyvrtat otvor o průměru 10 mm (ideálně lehčí aku vrtačkou)
  • při jiném průměru potrubí pro připojení trysek mohou použít T-spojky, v takovém případě se trubka v místě napojení trysky zcela přeruší

Co se týče kapkové závlahy, tak potrubí povedete v zemi až na místo určení, kde se napojí na překapávače hadici, kterou zavedete po povrchu mezi rostlinami. Pro rozvody překapávací hadice použijte spojovací materiál, který je k tomu určen (a přiložen v balení). Kapková závlaha a mikrozávlaha se nejčastěji rozvádí v kombinaci 1/2 „hadice s 1/4” hadičkami, odkapávači a mikrorozprašovači…

Takto spojené jednotlivé díly závlahy umístěte do výkopu, přičemž postřikovací trysky umístěte vždy tak, aby aby byly svisle a v rovině s povrchem země. Hlava postřikovače v žádném případě nesmí přesahovat ven, jinak hrozí jeho poškození nejčastěji při sekání trávníku.

vodní tryska na urovni terénu

zavlažovací trysku třeba umístit na úroveň terénu…

➡️ Testování

Když je už máte osazeny ve správné výšce a zafixované dočasným kolíkem můžete závlahu začít testovat. Postupně otevírejte větev po větvi a zkontrolujte, zda se plocha zavlažuje rovnoměrně a závlaha trávníku bude dostačující. Pokud je to v pořádku, celý systém můžete zasypat zeminou a v případě potřeby kosmeticky upravit (nejvíce se pohrajete s tryskami aby seděli). Poslední krok – nastavení frekvence a doby zavlažování na řídící jednotce a závlahový systém je připraven vám věrně sloužit. Nezapomeňte také na to, že místa výkopů potřebují nejprve dobře ulehnout – nezakládejte proto na ploše trávník zbytečně brzy, počkejte alespoň 2-3 týdny po realizaci.

 

Zazimování závlahy

Zazimování vaší závlahy je věc, na kterou nesmíte nikdy zapomenout. Přestože se jedná o podzemní instalaci, stále se však nachází v hloubce, v níž při silnějších mrazech může dojít k zamrznutí vody v potrubí a následnému poškození (hadice i komponentů). Není to nic složitého. Zazimování probíhá tak, že celý systém natlakujete vzduchem pomocí silného kompresoru, který vytlačuje vodu ven z potrubí. To se provádí tak dlouho, dokud z postřikovačů nejde voda ale vzduch. Po vytištění vody následně přepnete řídící jednotku do módu OFF.

Zazimování závlahy musí proběhnout ještě předtím než přijdou první mrazy. Na jaře se celý systém zase spouští. Předtím než naprogramujete ovládací jednotku ještě zkontrolujte a vyčistěte postřikovače.

 

Nejznámější značky automatické závlahy

Pokud chcete na zahradu automatickou závlahu, tak na výběr máte celkem dost značek. Od závlahových systémů, které dokážete koupit téměř v každém supermarketu až po značky, které mají v nabídce i profesionální závlahové systémy a používají se například na fotbalových stadionech, golfových hřištích atd. Mezi nejoblíbenější značky pro domácí zahrady patří Gardena, Cleber, Rain Bird či TORO. Existuje však samozřejmě spousta dalších (Hunter, K-Rain, Orbit…).

✅ Gardena

💡  Gardena je známá Německá značka, která již od roku 1961 nabízí široký sortiment produktů do zahrady. V nabídce tak Gardena logokromě zahradního nářadí, najdete i kompletní zavlažovací sortiment – čerpadla, hadice, nadzemní zavlažovače, všechny komponenty na podzemní automatickou závlahu. Od roku 2007 je členem skupiny Husqvarna Group.

Víc najdete na Heurece, komponenty na závlahu značky Gardena:

💡 Automatická závlaha trávníku Gardena: → Heureka

✅ TORO

💡  Americká firma TORO se závlahám a zavlažování věnuje již od roku 1914 – vyvíjí a zdokonaluje zařízení, které pomáhají Toro logo udržovat a šetřit životní prostředí. Součástí toho jsou i automatické závlahové systémy, které umožní rostlinám přístup k vodě ve správném množství, kvalitě i čase.

Víc najdete na Heurece, komponenty na závlahu značky TORO:

💡 Automatická závlaha trávníku TORO:

✅ Rain Bird

💡  Rain Bird je již několik desítek let předním výrobcem závlahových systémů na celém světě. Rain Bird je značka pro Rain Bird logo širokou škálu produktů pro zavlažování golfových hřišť, fotbalových hřišť, sportovních areálů, komerčních ploch a samozřejmě i domácích zahrad.

Víc najdete na Heurece, komponenty na závlahu značky Rain Bird:

💡 Automatická závlaha trávníku Rain Bird: → Heureka

✅ Claber

💡  Claber je přední Italská společnost v oblasti zavlažování zahrad, zahradních pozemků, teras a balkonů, která vznikla Claber logouž v roce 1969. Sortiment výrobků společnosti je opravdu rozsáhlý a univerzální tak, aby zaručil každé rostlině správnou úroveň zavlažování ve správném čase a bez zbytečného plýtvání zdrojů.

Víc najdete na Heurece, komponenty na závlahu značky Claber:

💡 Automatická závlaha trávníku Claber: → Heureka

 

Závlaha trávníku: zvládnete to sami, nebo oslovíte profesionální firmu?

Řekli jsme si o závlaze trávníku vše co potřebujete vědět. Co se týče automatické závlahy, tak v tomto případě je jasné, že ne každý si ji troufne nainstalovat svépomocí (případně i kdyby věděl, nemá na to však dostatek času a prostoru). Abyste totiž takový systém zapojily správně a hlavně funkčně, musíte se tomu i dostatečně věnovat – to znamená zjistit a zajistit si jednotlivé komponenty a správně je i nainstalovat. V případě, že se na realizování automatické závlahy necítíte, nebo na to nemáte čas, oslovte specializovanou firmu – ideálně takovou, která má nejlepší reference a množství spokojených zákazníků.

Pár rad jak si na zavlažovací systém vybrat tu správnou firmu:

  • schopný dodavatel vám o nabízené závlaze poskytne dostatek informací na to, abyste věděli rozhodnout
  • bude řešit nejprve pozemek, na který závlahový systém plánujete – zdroj vody, tlakové podmínky, rozmístění zahradních prvků (trávník, výsadba…)
  • navrhne ideální řešení (realizovatelné) – to jest počet větví a předběžný seznam potřebných komponentů jako je řídící jednotka, různé typy postřikovačů, senzory…
  • až pak vám předloží základní cenovou nabídku, která upřesní rozsah prací a bude zahrnovat cenu za instalaci i materiál
  • dodavatel vám poskytne záruku na práci (běžně 1 rok a více) a možnost po instalaci servisu (například pravidelné zazimování závlahy)

Video – instalace automatické závlahy firmou

Návod automatický zavlažovací systém , AGF-závlahy.cz

 

 

Závlaha trávníku: zdroje a zajímavá literatura


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.1/5 - (7 votes)
Autor článku
Vladimír Rejholec

Jelikož mám rád technické věci, kvalitní a funkční spotřební elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil jsem web Cestakbydleni.cz. Zde mohu aplikovat své, již přes 10-leté zkušenosti v oblasti tvorby obsahu na internetu a přitom mohu vycházet z vlastních zkušeností s domácností.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *