Jak pečovat o Begónie – pěstování, sázení, přezimování, rozmnožování

Veronika Štrbová Téma
15. února 2022 3

Begonie je atraktivní rostlina různých barev, jejichž paleta je opravdu široká. Některé druhy se pěstují pro jejich krásné květiny, jiné pro zajímavé dopisy. Odhaduje se, že begonií je až téměř 1000 druhů. Mohou být vzpřímeně rostoucí, ale i převislé, mít jednoduché nebo plné květy jedno či vícebarevné, některé dokonce s kadeřavým okrajem. Lidé si jimi rádi zkrášlují balkony, dají se však pěstovat i jako pokojové rostliny. Pokud hlízy správně přezimujete, v další sezóně si dokážete vypěstovat své vlastní rostlinky. Při pěstování begonií je třeba znát nějaké zásady a rady, kterými docílíte, že vašim rostlinkám se bude vždy dařit. Proto se podíváme na to, jak na pěstování či sázení begónií nebo jak je přezimovat a rozmnožovat.

Vše o begóniích

Begónií je mnoho druhů, nejznámější je Begónie hlíznatá. Obvykle se vysazuje do okenních (balkonových) květináčů a krásně dokáže ozdobit balkon či terasu, která by měla být orientována na východní nebo severovýchodní stranu. Velmi často se však pěstuje jako pokojová rostlina v květináči. Dobře se jí daří i na polostinných záhonech v zahradě.

Begónie, původem z tropů a subtropů, se vracejí do stinných výsadeb našich parků, měst a zahrad. Bohatě kvetoucí begónie dokážou krásně rozzářit tmavší plochy, na kterých je to s jinými květinami problém. Begónie je rod rostlin z čeledi Begoniacae a existuje jich téměř tisíc druhů. Obecně se dělí podle velikosti květu na drobnokvěté a velkokvěté a podle kořenů na begónie s vláknitými a masitými kořeny.

Begónie v různých barevných provedeních

Begónie si můžete pořídit v tak krásných barvách

 

Begónie s vláknitými kořeny mají obvykle listy kulaté, zatímco druhy s masitými kořeny mají listy nesouměrně srdeční se zubatými konci. Listy se také liší, mohou být tmavě nebo naopak, světle zelené barvy a obvykle s kresbou. I když jsou dužnaté stonky křehké, nesou bohaté květenství. Květy mohou být jednoduché nebo plnokvěté. Některé druhy mají květiny různě ozdobené – zvlněné nebo roztřepené. Květy nesou nejrůznější odstíny bílé, růžové, žluté a červené. Tyto bohatě kvetoucí trvalky se pěstují v ozdobných nádobách nebo květináčích. Můžeme je však pěstovat i na záhonu, je třeba je však doma předpěstovat.

Přestože se běžně prodávají jako jednoleté rostliny, begónie jsou vlastně tropické trvalky, které mohou žít mnoho let. Jednoduše je zazimujete a na jaře opět „ožijí“. Jak probíhá zazimování begónie se dozvíte níže. Při náležité péči kvete po celý rok mnoho druhů kvetoucích begonií. Některé z odrůd však vůbec nekvetou, ale mají úžasné listí.

Všeobecně se begonie dělí na:

  1. Dekorační květiny
  2. Ozdobné listy
  3. Keř

 

Dekorační květiny

Dekorativně kvetoucí nebo jinak hlízová begónie se vyznačuje bohatými květinami a květiny samotné mají spoustu tvarů a barev. Nádherné ozdobné květenství, které vypadá jako karafiáty, růže, pivoňky nebo kamélie, je velmi velké. A kvetení probíhá od časného jara do pozdního podzimu. Tyto begónie se cítí dobře na stinných místech. Kořen těchto odrůd má hlízy a vyžaduje hojné zalévání.

Krásné barevné begónie krášlí balkon

I váš balkon může být tak krásně barevný díky begoniím

 

💡 Begónie si můžete zasadit třeba i do takových květináčů ⤵️

Ukázat více

 

Ozdobné listy

Dekorativní listové begónie se liší od hlízovitých rostlin v méně krásném kvetení, avšak dokonale je zkrášlují bohaté svěží listy různých tvarů a barev. Dekorativní listová begonie preferuje jasně osvětlená místa a bohaté zalévání.

Listy begónie bez květin

Begónie mohou mít také podobu okrasných listů

 

Keř

Begónie v podobě keřů dorůstají tří metrů. Mají velmi velké listy, ale malé, nevšední květiny. Jsou náročné na teplotní podmínky. Pro dobrý růst by teplota vzduchu měla být v rozmezí 20 – 25 stupňů. Kromě toho musí být rostlina řezána každé dva roky.

Keř begónie s růžovými květy

Velký keř s růžovými květy, ve kterém však převládají listy

 

Nejznámější druhy begonií

Vzhledem k rozmanitosti druhů a krásnému vzhledu získala begónie mezi amatérskými zahradníky velkou popularitu. Přestože tato rostlina pochází z tropů, v našem klimatu se cítí skvěle, jak uvnitř, tak venku na zahradě. Dnes existuje téměř tisíc odrůd této rostliny. Podívejte se na nejznámější z nich.

💡 Nejznámější druhy begonií:

Begónie hlíznatá

Růžová begonie hlíznatáBegónie hlíznatá patří mezi begonie, které se zvyknou pěstovat v exteriéru. Může dorůst do výšky 20 – 50 cm. Rostlina v zemi vytváří plochou hlízu, ze které vyrůstá nízký masitý hrubý stonek a z ní vyrůstají krátce stopkaté nesouměrné listy. Listy mají srdcovitý tvar, zoubkované okraje, zašpičatělé konce a dorůstají do délky cca 10 – 15 cm.

Z paží listů vyrůstají květenství květů červené, růžové, lososové, žluté, oranžové nebo bílé barvy. Begónie hlíznaté můžeme množit i dělením starších, větších hlíz. Begonie vyžaduje světlé, teplé stanoviště bez přímého slunečního záření a s vyšší vzdušnou vlhkostí. Ideální je teplota 20 – 25 °C.

Begónie královská

Begónie Rex listnatáBegónie královská je oblíbená pokojová rostlina, která zaujme svými dekorativními, krásně zbarvenými listy. Vyrůstá z oddenků, ze kterých vyrůstají jen mělké kořeny, proto se tyto begónie mohou pěstovat i v mělčích květináčích. Na výběr jsou odrůdy různých barev se stříbrnou, růžovou, purpurovou, krémovou nebo téměř černou kresbou na zvrásněném povrchu čepele listu.

Begonie vyžaduje světlé, teplé stanoviště bez přímého slunečního záření a s vyšší vzdušnou vlhkostí. Ideální je teplota 20 – 25 °C. V zimě by neměla teplota klesnout pod 15 °C, protože by rostlině začaly odumírat listy. Nejčastěji množíme begónie prostřednictvím listů.

Begonie vždykvetoucí (vosková)

Begónie vosková s růžovými květyJe to nenáročná oblíbená letnička s dlouhým obdobím kvetení. Dorůstá výšky 15 – 25 cm. Její dužnaté, lesklé listy mohou být zelené nebo bordó barvy. Květy bývají červené, bílé nebo růžové. Stonky jsou silně rozvětvené a bývají hustě rozkvetlé až do prvních mrazů. Ty je většinou nenávratně poškodí.

I když se vosková begonie dá přezimovat do následujícího roku, většinou se pěstuje jen jako letnička a pěstitelé si ji vysévají každoročně nově ze semínek. Přísadky se rozsazují cca v březnu a na trvalé stanoviště je vysadíme po pominutí rizika mrazů (květen, červen).

 

Jak pěstovat begonii

Jak jsme již zmínili, tyto krásné rostliny se dají pěstovat venku i uvnitř. A jaká je jejich péče?

Venkovní pěstování – begónie jsou skvělé pro přidání tónů barev do stínu zahrady, nebo v kombinaci ve smíšených zahradních sazenicích. Vyberte si místo na zahradě, které obsahuje bohatou, dobře odvodněnou půdu. Máte-li nekvalitní zahradní půdu, můžete ji před výsadbou upravit pomocí červů, kompostu nebo organického víceúčelového hnojiva. Většina begonií roste nejlépe venku v částečném stínu nebo ve stínu a na slunci. Mohou přežít v plném stínu, ale pokud nebudou mít dostatek slunečního světla, nemusí kvést až tak dobře.

Vnitřní pěstování – jakmile bude počasí venku příliš chladné, můžete si vzít begónie dovnitř a pěstovat je jako pokojové rostliny. Mnoho druhů dokonce dokáže růst v interiéru i po celý rok. Umístěte je na místo, kde získají jasné, nepřímé světlo a udržujte půdu stále vlhkou. Begoniím se daří nejlépe v domácnosti, která je udržována mezi 18-24 °C. Pokud chcete, můžete je během léta přesunout ven, abyste je posílili. Před přesunutím do exteriéru na jaře však čekejte, dokud nezmizí poslední mrazy.

👉 Postup jak předpěstovat begonii:

Jak předpěstovat begónie

 

Výhody rostoucích begonií v interiéru:

  • zvyšuje se vlhkost v místnosti, což příznivě působí na pokožku
  • begonia absorbuje škodlivé látky ze vzduchu, takže se vzduch čistí. Používá se jako „antimikrobiální činidlo“, snižuje obsah stafylokoků ve vzduchu o 80 %
  • rostlina obsahuje organické kyseliny a třísloviny, které mají antialergické a antiseptické vlastnosti
  • pro kuřáky, lidi trpící chronickou bronchitidou je užitečné mít doma begonii
  • zvýšená imunita lidí žijících v bytě
  • begonie odstraňuje pocit únavy, obnovuje výkon
  • snižuje nervové napětí

 

Dávejte pozor na:

Při pěstování hlíznatých begonií se vyhněte hlavně nadměrné zálivce, která v kombinaci s vysokou vzdušnou vlhkostí způsobuje korkovou skvrnitost. Škodí jim i rosení listů, které často vede k výskytu padlí. Nesprávná péče má za následek opadávání listů a květních pupenů.

💡 TIP: Výtažek z begonie k ošetření ran a popálenin:

Umyté a usušené listy omelte v mlýnku na maso, šťávu vymačkejte, zřeďte s vodou v poměru 1:1 a udělejte si obklady. Šťávu lze uchovávat v ledničce nejvýše tři dny.

 

Péče o begónie

Bez ohledu na to, kde se rozhodnete je pěstovat,dobrou zprávou je, že základní požadavky na péči o rostliny begónie jsou stejné pro všechny typy. To je skvělé a jistě to všechno usnadňuje.

⭐ Zalévání rostlin

Správné zalévání je jednou z nejtěžších částí úspěšné péče o rostliny begónie. Je to proto, že mají rády, když se udržují rovnoměrně vlhké, ale netolerují nadměrnou vodu. Může to být těžká rovnováha. Dříve než začnete zalévat begonie, měli byste vždy zkontrolovat, zda je to vůbec zapotřebí. Prst ponořte kousek do půdy, pokud cítíte vlhkost, nechte jej před dalším zaléváním trochu vyschnout.

Pokud se snažíte dosáhnout správného stavu, doporučujeme vám použít ukazatel půdní vlhkosti, který vám pomůže. V interiéru mají větší riziko plísňových problémů a hnijí, pokud se listy zamočí. Chcete-li se vyhnout jakýmkoli problémům, je vhodné zalévat begónie zdola. Za tímto účelem jednoduše naplňte misku s rostlinami nebo vyrovnávací nádobu vodou a nechte půdu nasáknout přes odtokové otvory. Nenechte je však sedět ve vodě příliš dlouho, pouze do té míry, kdy je půda opět vlhká. Vypusťte veškerou vodu, která nebyla absorbována po 20 minutách.

Ukázat více

 

⭐ Vlhkost

Stejně jako většina tropických rostlin, begónie mají rády spoustu vlhkosti. Toto obvykle není problémem, když rostou venku, ale může to být v interiéru mnohem obtížnější. Vlhkost je obzvláště důležitá během zimních měsíců, protože vytápění našich domovů způsobuje, že vzduch je ještě sušší než normální. Monitor vlhkosti v místnosti je vynikající nástroj pro sledování suchého vzduchu.

Existuje několik věcí, které vám mohou pomoci zvýšit vlhkost vzduchu na úroveň, díky které budou vaše begonie šťastné. Zkuste v blízkosti spustit zvlhčovač nebo je umístěte na kamínkovou misku naplněnou vodou (nedovolte jim však sedět ve vodě). Mohli byste dokonce pěstovat rostliny v zimě ve skleníku.

⭐ Sluneční světlo

Některé begónie potřebují více slunečního světla, některé méně. Ale většina bude trpět, pokud bude mít příliš mnoho slunečního záření a může to spálit jejich jemné listy. Zpravidla upřednostňují místo s částečným stínem, kde jsou chráněny před intenzivními odpoledními paprsky.

Uvnitř byste měli pěstovat begonie na místě, kde získají jasné a nepřímé světlo. Okno orientované na východ nebo západ by bylo ideálním místem. Pokud se začnou listy barvit nebo blednout nebo vypadají, jako by hořely, znamená to, že mají příliš mnoho slunce. V takovém případě je přesuňte na tmavší místo. Na druhou stranu, pokud stonky začínají narůstat a sahají po okně, nemají dostatek světla. Přesuňte je blíže k oknu nebo přidejte růstové světlo.

⭐ Hnojení

Begónie budou mít užitek z pravidelného krmení během aktivního vegetačního období (jaro a léto). Začněte tím, že jim začátkem jara podáte slabou dávku tekutého hnojiva s poloviční silou. Potom postupně zvyšujte dávku, takže je v létě pravidelně přikrmíte každý týden jako součást běžné péče o rostliny begónie.

Mohou být citlivé na tvrdé chemikálie. Proto se důrazně doporučuje používat na ně organické rostlinné hnojivo, a ne syntetické. Kvalitní organické kompostové hnojivo je vždy skvělá volba. Můžete si jej koupit v tekutém koncentrátu, nebo si dát čajové sáčky a vařit si vlastní. Namísto tekutin byste mohli v létě několikrát během léta přimíchat granulované hnojivo do půdy. Na podzim přestaňte hnojit begonie a během zimy je nepřikrmujte.

⭐ Přesazování

Nejlepší doba k přesazení je na jaře. Prosadit je však bude možné až poté, co vyrostou. Když je čas na přesazení begónií, nezapomeňte zvolit květináč, který je pouze o kousek větší než současný. Jsou-li vysazeny v příliš velké nádobě, mohou začít trpět. Vždy používejte nádobu s drenážními otvory, abyste zabránili přelévání. Také nádoby, které jsou vyrobeny z plastu nebo keramiky, jsou lepší volbou než terakota. Hlína odvádí vlhkost z půdy a nakonec je příliš suchá na pěstování begonií.

⭐ Stříhání

Pravidelné stříhání jeskvělý způsob, jak udržet begonie v dobrém růstu, a aby vypadaly co nejlépe. Jaro je nejlepší čas na jejich oříznutí podle tvaru a velikosti. Ořezávání begonií na podzim nebo v zimě může mít za následek slabý a zdlouhavý růst. Mrtvé listy a květiny však můžete stříhat kdykoli během roku. Můžete jednoduše odštípnout vyčerpané květiny, ale nezapomeňte použít ostrý pár nůžek, abyste předešli poškození rostlin a ořízli listy a stonky.

⭐ Jak přezimovat begonii

Převisající části odřízněte nožem a takto připravené begónie můžete zazimovat. Odložíte je do místnosti, kde nebude mrznout, může tam být i trochu světla. Výhony budou pomalu zasychat a vy je jednoduše budete jen odstraňovat. Nakonec odstraníte všechny výhony a v květináči zůstanou jen samotné hlízy. Květináč s hlízami odložíte do jara a poté se to vyjme, vyčistí a přesadí.

 

Hubení škůdců

Další úžasnou věcí, která činí péči o rostliny begonie ještě snazší, je to, že obvykle nemají problém se škůdci pokojové rostliny. Komáři jsou největším rizikem, takže na ně dejte pozor. Přítomnost komárů v půdě je znamením, že je příliš politá. Nejlepším způsobem, jak se jich zbavit, je umožnit vyschnutí vrchní části půdy mezi zaléváním. Škody na listech jsou dosti vzácné. Pokud se však objeví, bavlněný tampon ponořte do alkoholu a použijte k zabíjení a odstranění škod. Mnohokrát můžete listy umýt zředěným jemným tekutým mýdlem a vodou. Některé begónie jsou na to citlivé, takže před umytím celé rostliny to musíte otestovat na několika listech.

 

Škůdci a nemoci

V interiéru může být begonie ovlivněna těmito chorobami:

  • padlí
  • šedá hniloba
  • hniloba černého kořene

Jak víte, padlí se projevuje bílým povlakem na listech. Pokud nemoc není rozpoznána včas, bude se vyvíjet velmi rychle a rostlina odumře. Příčinou takové nepříjemnosti je nadměrná vlhkost vzduchu a půdy při vysoké teplotě.

Léčebné metody:

  • odstranit postižené oblasti
  • snížit zalévání
  • pokusit se snížit teplotu
  • ošetřit fungicidem (pesticid proti houbovým chorobám)

Hniloba se objevuje i při vysoké vlhkosti vzduchu a při nedostatečném větrání. Metody boje jsou podobné, dobře a pravidelně se opakují. Aby se předešlo takovým chorobám, mohou se zdravé rostliny kromě správné péče i postřikovat ochrannými fungicidy.

Begónie zvyknou tedy nejčastěji napadat háďátka – na kořenech a roztoči. Z nemocí to bývá padlí (bílé moučnaté skvrny) nebo botrytida (plíseň šedá). Plíseň šedá se objevuje ve vlhkém a zároveň chladném prostředí. V takovém prostředí rostlině často vadnou a hnědnou listy i když není napadena plísní. Poškozené listy je třeba odstranit a rostlinu přemístit do teplejšího prostředí. Při přílišném přemokření substrátu ve květináči zvyknou kořeny hnít, bývají napadeny kořenovou hnilobou, rostlina začíná vadnout.

 

Zkroucené listy begonie

Tyto rostlinky jsou dlouhooblíbeným druhem mnoha květinářů. Ať už rostou v zemi nebo v nádobách, možnosti jsou opravdu neomezené. Begonie nabízí zářivé lupínky barev prostřednictvím jejich zřetelného listí a krásných květin. Se vší touto krásou je snadné pochopit, proč mnozí pěstitelé mohou být znepokojeni, když si začínají všimnout změny vzhledu jejich rostlin. Může se stát, že se například listy begónie začnou kroutit. Teď si řekneme, co může být za tím.

Zelené zkroucené listy begonie

Zkroucené listy begonie nevěstí nic dobrého

 

Begónie se zkroucenými listy mohla být ovlivněna několika způsoby, proč se tak stalo. Za prvé, pěstitelé budou muset pečlivě sledovat nedávné změny při polévání vodou, hnojení nebo dokonce povětrnostních podmínkách. Každý z těchto problémů může způsobit kroucení listů begónie. Druhým ovlivňujícím faktorem může být teplota. Jelikož mnoho rostlin begónie pochází z tropických oblastí, mohou se vyskytnout zvlněné listy begónie, když byly rostliny vystaveny velkým změnám teploty. V ideálním případě budou rostliny nejlépe růst, když teplota neklesne pod 15 °C. Náhlé období chladného počasí mohou jistě změnit vzhled rostliny begónie.

Voda/hnojení – zvlnění listů begonie se může vyskytnout i v důsledku přelití vodou nebo nadměrného používání rostlinných hnojiv. Udržování konzistentního harmonogramu každého z těchto zahradních úkolů pomůže pěstitelům lépe pochopit a odhalit příčinu zkroucení listů.

 

Rozmnožování begonií

Zralé begónie se mohou množit řízky listů nebo stonků, dělením nebo dokonce sbíráním a výsadbou semen. Odřezky stonků begónie lze snadno zakořenit, pokud mají dostatek vlhkosti. Nejlepších výsledků dosáhnete řízky, které jsou dlouhé několik centimetrů a zahrnují několik uzlů listů. Odstraňte některé spodní listy, jakož i všechny květiny a poupata. Odříznutý konec ponořte do kořenového hormonu, poté jej vložte do lehké rozmnožovací půdní směsi (vyrobené z rašeliny, vermikulitu a perlitu nebo pemzy). Udržujte půdu trvale vlhkou a ujistěte se, že i vzduch kolem řezu zůstává velmi vlhký.

 

Sázení semen

Pěstování semen begónie je jistě nejtěžší (a nejpomalejší) forma rozmnožování. Růst ze semen může být trochu těžký, ale experimentování je docela zábavné. Chcete-li se pokusit zachránit semena ze své begónie, netrhejte povadlé květiny. Semena lusku se budou tvořit tam, kde byly květiny. Nechte lusky usušit na rostlině a poté je sbírejte do malé misky. Semena jsou malá (jako prach), takže se o to nepokoušejte, když je větrno.

Vysévají se začátkem února, aby se mladé výhonky staly na začátku podzimu silnými. Vysadí se v mělkých nádobách. Vyseta semena se nezahrabávají hluboko do půdy, ale pouze mírně svrchu zatlačí. Nádoby jsou pokryty sklem nebo polyethylenem a ponechávají teplotu v místnosti, která neklesne pod dvacet stupňů.

👉 Podívejte se, jak správně naklíčit hlíznaté begonie po zimě:

begonie naklíčení

Aby se zabránilo přelití semen, zavlažování se provádí kapáním nebo pomocí sprejové láhve. Po týdnu začnou rašit. Potom si sazenice postupně zvyknou na pokojovou teplotu, odstraní se kryty a větrají se nádoby. O měsíc později se sazenice begónie přesadí do jednotlivých květináčů kompaktní velikosti. Toto se musí dělat opatrně, protože mladé výhonky jsou velmi jemné a snadno se zlomí. Po dalším měsíci se přesazují do trvalých květináčů. Tyto odrůdy začnou kvést v prvním roce růstu.

 

Hnojení begonií

Někdy, i když jsou dodrženy všechny podmínky kultivace, lze pozorovat, jak listy a květiny jednoduše vyschly. Co můžete v tomto případě udělat? Pravidelné krmení rostlin zabrání smrti listové hmoty a pomůže rychleji vybudovat nový. V případě begonií stačí, než se bude podávat třikrát měsíčně. Tekutá komplexní hnojiva s minimálním obsahem dusíku jsou nejlepší pro tento účel. I dusičnan draselný, který se aplikuje na rostlinu ne více než jednou za dva týdny, bude dělat. Chcete-li udržovat listy v horku, můžete použít postřik s humátem, epitolem, zirkonem.

 

Problémy při péči o begonie

Nejvíce frustrující na rostoucích begóniích je to, když začnou mít nějaké problémy, a nemáte ani ponětí, co se děje. V této části jsou proto uvedeny některé z nejběžnějších problémů spojené s pravděpodobnými příčinami a řešení:

  • Listy zhnědnou – hnědé listy většinou nezískají správné množství vody. Může to být také způsobeno nedostatkem vlhkosti nebo extrémními teplotami (mrazem nebo spálením od slunce). Zajistěte, aby půda zůstala trvale vlhká, a pokud je vzduch suchý, spusťte vedle nich zvlhčovač.
  • Květy zhnědnou – květiny begónie zhnědnou tehdy, když začínají odumírat, což je naprosto normální. Pravidelně štípejte hnědé/vybledlé květiny, abyste povzbudili čerstvé nové květiny.
  • Listy zežloutnou – toto je obvykle způsobeno přelitím, ale v některých případech to může být kvůli plísňovým chorobám nebo nedostatkům světla. Ujistěte se, že půda není mokrá nebo příliš zvlhčená. Máte-li podezření na nemoc, odřízněte žluté listy, zajistěte lepší cirkulaci vzduchu v begonii a nikdy nepolévejte horní část listů.
  • Kapající stonky a/nebo listy – když begonii začne padat listí a stonky, je to obvykle kvůli přílišnému množství vody (zejména v zimě). Mohlo by to však být také z důvodu vystavení nízkým teplotám.
  • Listy se zbarvují na bílo -bílé nebo vybledlé listy se obvykle vyskytují, když mají příliš mnoho přímého slunce. Přesuňte je na místo, kde dostanou jasné, nepřímé světlo uvnitř nebo na stinnější místo venku.
  • Zvlněné listy – to může být způsobeno řadou problémů. Nejprve zkontrolujte, zda na listech nejsou žádné chyby. Jinak by to mohlo být způsobeno nedostatkem vlhkosti, nesprávným zavlažováním nebo příliš velkým množstvím slunce nebo tepla.
  • Listy vadnou nebo ovísají – listy povadlé jsou obvykle způsobeny velkým množstvím vody. Může se to však stát i po opětovném umístění rostliny, je-li přelita nebo je-li příliš horká.
  • Bez kvetení – za prvé, ne všechny begónie kvetou, takže to může být pro danou odrůdu normální. Máte-li kvetoucí rostliny, mohlo by to být způsobeno nedostatkem hnojiva, použitím nesprávného typu hnojiva nebo nedostatkem světla.

 

Pár pěstitelských tipů:

  • Begónie potřebují během vegetace dostatek vody, avšak nepřehánějte to, nesnášejí přemokření (přelití). Zalévejte je proto pravidelně, ale až když substrát mírně oschne.
  • Pravidelně přihnojujte. Na začátku vegetace (v období března) hnojivem se zvýšeným obsahem dusíku na podporu růstu. Před začátkem kvetení (v květnu) přidejte více fosforu a ke konci vegetace (v září) začněte používat hnojivo se zvýšeným obsahem draslíku pro dobré vyzrání hlíz.
  • Se všemi druhy begonií manipulujte opravdu opatrně. Stonky jsou totiž velmi křehké a snadno se mohou zlomit.
  • Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili tvorbu nových a prodloužili tak kvetení.

 

💡 TIP na zajímavé truhlíky pro begonie ⤵️

Plastia Samozavlažovací truhlík Berberis TRIO, terakota
1 639 Kč
Plastia Samozavlažovací truhlík Berberis 80, šedá + sl. kost
749 Kč
Plastia Samozavlažovací truhlík Berberis 80, terakota + sl. kost
559 Kč
Plastia Samozavlažovací truhlík Berberis 80, šedomodrá + bílá
559 Kč
Plastia Samozavlažovací truhlík Berberis 60, terakota + sl. kost
449 Kč
Plastia Samozavlažovací truhlík Mareta zelená, 60 cm
349 Kč
Plastia Samozavlažovací truhlík Mareta hnědá, 60 cm
349 Kč
Gardenico Truhlík Fency zelená, 50 x 18,5 cm
309 Kč

Ukázat více

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.1/5 - (12 votes)
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře

Dobrý den,
začínám s pěstováním.
Mám koupené hlízy-takže teď namočit na bobtnání,pak zasadit do květináčů a ven až po”zmrzlých”.Hlavně mě zajímá,zda přezimovat v hlíně nebo vyjmout a nechat zaschnout.
Mám venku polostín-stín,tak se mi jeví jako vhodné,kde nic moc nejde.
Děkuji předem za radu a s pozdravem
Hoderová Dr.

Když už někdo vezme peníze za článek, který okopíroval z cizího webu a prohnal ho překladačem, mohl by opravit špatné překlady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *