Jak pěstovat netýkavky – ideální květiny na terasy a balkony

Georgina Babinová Téma
16. prosince 2022 0

Netýkavka je jednou z nejoblíbenějších jednoletých rostlin díky svým pestrobarevným květům, nenáročné údržbě a schopnosti prosperovat ve stinných oblastech. Netýkavky jsou skvělé startovací rostliny i pro začínající zahrádkáře, protože přežijí téměř bez problémů. Přestože jsou to technicky vytrvalé rostliny v tropických zónách, u nás se pěstují jako letničky a jejich období kvetení od jara do podzimu naplní zahradu, balkony i terasy barvami. Květy netýkavky přicházejí v různých barvách, včetně bílé, červené, růžové, fialové, korálové a relativně nové žluté.

Netýkavce se bude dařit i v takových květináčích

Ukázat více

 

Netýkavka v kostce

Rod Impatiens zahrnuje více než 1 000 druhů kvetoucích rostlin. Název rodu byl odvozen od výrazu „netrpělivý“, odkazující na to, jak kvetoucí lusky semen rázně uvolňují svá semena. Netýkavka sultánská, neboli turecká – nejběžnější odrůda – původem z východní Afriky od Keni po Mosambik, byla originálně pojmenována Impatiens sultanii po sultánovi ze Zanzibaru. Po příchodu Evropanů na kontinent se název změnil na Impatiens walleriana. Bylo to na počest Angličana Horacea Wallera, který se proslavil jako aktivista proti otroctví a africký průzkumník. Ale pokud jde o moderní rostlinu, kterou známe a milujeme dnes, uznání se jednoznačně připisuje americkému zahradníkovi Claudeovi Hopeovi.

Byl to Hope, který začal vylepšovat původní, poněkud nekoordinovanou rostlinu, která se pak vyvinula do kompaktní, stínomilné odrůdy, kterou známe v současnosti. Téměř všechny odrůdy Impatiens walleriana jsou potomky hybridů Hope.

Problémy s netýkavkou sultánskou se však vyskytly začátkem roku 2000, kdy rostlina trpěla rozsáhlými plaky peronospory. Tato nevyléčitelná nemoc byla tak rozšířená, že většina školek musela přestat pěstovat rostlinu. To způsobilo, že tito plodní netrpělivci prakticky zmizeli z trhu. Naštěstí bylo zjištěno, že odrůda Nová Guinea (Impatiens hawkeri) je odolnější vůči peronospore. V tom momentě přemohla svého sultánského příbuzného. Přirozená odolnost rostliny vůči chorobám umožnila vývoj hybridů Nová Guinea-Standard. Výsledkem je, že si nyní můžeme užívat krásy více druhů netýkavek s jedinečnými vlastnostmi a různými tolerancemi stínu a slunce.

Žlutá netýkavka

Jedinečná žlutá netýkavka s dvojitým květem – něco mezi růží a pivoňkou

 

Pěstování a péče

Netýkavka je zářivá a veselá letnička, která dokáže rozjasnit každou tmavou a stinnou část vašeho balkonu, terasy, nebo zahrady. Pěstování je poměrně jednoduché, ale o péči o je třeba vědět několik věcí. Pojďme se podívat společně, jak sázet a pěstovat netýkavky.

 

Výsadba

Netýkavky vysazujte do jakékoliv vlhké, dobře propustné půdy na stinném nebo polostinném místě. Nejlepší je zasadit je koncem jara, když se půda zahřeje alespoň na 15 stupňů Celsia. Pokud jsou rostliny zasazeny do příliš studené půdy, budou chřadnout během celého vegetačního období. Ujistěte se, že rostliny jsou chráněny před větrem. Čím blíže k sobě jsou rostliny vysázeny, tím výše rostou, takže vysazujte podle toho (rostliny mohou být vysázeny kdekoli mezi 5 a 60 cm od sebe). Květy můžete zasadit docela blízko u sebe (5-10 cm), pokud chcete. Čím blíže jsou k sobě zasazeny, tím rychleji budou růst a vytvoří krásný shluk květin. V případě květinových záhonů vysazujte 20 až 30 cm od sebe, aby rostliny zůstaly nízko u země.

Netýkavky porostou úžasně téměř v každém květináči s dobrou drenáží – jakýkoli materiál květináče je dobrý. Obecně platí, že na každých 8-10 cm průměru květináče se vejde 1 rostlina. Netýkavka, zejména typ Nová Guinea, funguje dobře i jako výplň v květináči smíšených rostlin, které upřednostňují stín. Použijte standardní komerční substrát.

 

💡 TIP na produkt - Forestina Profík Supresivní substrát pro pokojové rostliny 15 l
Forestina Profík Supresivní substrát pro pokojové rostliny 15 l

Sypké a porézní směsi rychleji transportují vodu, hnojivo a vzduch ke kořenům rostlin a umožňují dobrou drenáž, která je důležitá pro netýkavky pěstované v květináčích.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Požadavky na vodu

Když jsou netýkavky v zemi, budou potřebovat alespoň 5 cm vody týdně. Pokud teploty vystoupí nad 29 °C, budou potřebovat alespoň 10 cm za týden. Pokud na plochu, kde jsou vysázeny, nepadne tolik srážek, budete je muset zalévat sami. Netýkavka v květináči potřebuje zalévání denně a dvakrát denně, když teploty stoupnou nad 29 °C.

 

Požadavky na světlo

S dostatkem vody mohou být netýkavky pěstovány na částečně slunném místě v severních oblastech, ale jejich největší předností je, že se jim daří ve stínu. Ve skutečnosti patří mezi relativně málo snadno dostupných, levných kvetoucích rostlin, které září během celého léta, i když rostou v úplném stínu.

 

Teplota a vlhkost vzduchu

Netýkavky jsou dost citlivé na teplo. Pokud došlo k dlouhému období sucha, rostliny budou pravděpodobně vypadat povadlé. Naštěstí se rychle zotaví, když dostanou vodu. Netýkavky se cítí dobře ve vlhkém počasí.

 

Hnojení

Netýkavka kvete nejlépe, pokud ji pravidelně hnojíte. Hnojivo rozpustné ve vodě se může používat každé dva týdny během jara a léta. Další možností je hnojivo s pomalým uvolňováním používané na začátku jara a opět v polovině léta. Pro množství, které se má použít, se řiďte pokyny na etiketě produktu.

 

Stříhání

Pokud vaše rostliny začnou pozdě v létě vypadat nohaté, použijte sterilní, ostré zahradní nůžky k odstřihnutí horní třetiny jejich vegetace. To podpoří vznik nových květin a zlepší celkový vzhled rostlin.

červená netýkavka s kapkami vody

Netýkavka má ráda vodu i vlhké počasí

 

Rozmnožování

Netýkavky se snadno samy vysévají, dokonce i v chladnějších klimatických podmínkách, ačkoli může trvat většinu vegetačního období následujícího roku, než semena vytvoří kvetoucí rostliny. Z tohoto důvodu je jednodušší množit netýkavky z řízků odebraných na podzim.

 

Rozmnožování z řízků

  • Pomocí sterilního ostrého řezacího nástroje odřízněte výhonek rostliny dlouhý 10 až 15 cm s hojným listím. Odštípněte spodní sady listů, jakož i všechny květiny nebo lusky semen.
  • Řízek vložte do vody a umístěte na světlé místo, ale mimo přímé sluneční záření. Vodu často vyměňujte (každých několik dní), když se zakalí.
  • Když se vytvoří dobrá síť kořenů, zasaďte řízek do zeminy v květináči nebo do směsi zeminy a vermikulitu nebo perlitu. Pokračujte v pěstování na světlém místě mimo přímé sluneční záření. Udržujte půdu v květináči neustále vlhkou.
  • Vysazujte do zahrady po odeznění posledních mrazů na jaře.

 

Takové drobné nářadí se vám při práci na zahradě rozhodně sejde

Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks
939 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks
749 Kč
Gardena 8966-30 Gardena 8966-30
632 Kč
Gardena Základní vybavení - drobné nářadí, 4ks Gardena Základní vybavení – drobné nářadí, 4ks
579 Kč

Ukázat více

 

Rozmnožování ze semen

Květy netýkavky mají název v latině Impatiens, což znamená „netrpělivý“. Nazvali je tak, protože lusky jejich zralých semen se někdy roztrhnou i při jemném doteku (jako kdyby netrpělivě čekaly kdy se mohou otevřít). Někteří zahrádkáři sbírají semena z těchto „explodujících“ lusků, které rostliny produkují koncem léta a na podzim, a pak je v pozdější zimě, šest až 10 týdnů před posledním mrazem, nastartují uvnitř. Když netýkavky vysazujete ze semen, může trvat několik měsíců, než dospějí na kvetoucí rostliny. Zde je návod, jak vypěstovat netýkavku ze semen.

  • Naplňte malé květináče nebo semenné buňky vlhkou startovací směsí.
  • Umístěte jedno nebo dvě semena do každého květináče nebo buňky asi 1 cm do hloubky a zakryjte směsí.
  • Květiny nebo buňky zakryjte plastovým sáčkem, který je ve spodní části uzavřen a má několik malých štěrbin nahoře, aby rostliny mohly dýchat.
  • Květináče umístěte na světlé místo nebo je umístěte pod pěstitelská světla nebo zářivky na přibližně 16 hodin denně.
  • Když semeno vyklíčí a vyroste pár listů, odstraňte plastový sáček.
  • Sazenice vysazujte po posledním jarním mrazu.
Netýkavka - sazeničky

Sazenice můžete vysadit po posledním mrazu

 

Přezimování

Netýkavky jsou tropické rostliny, které se při prvním mírném mrazu změní na kaši. Vytáhněte a zlikvidujte tyto rostliny, abyste zabránili přezimování patogenů. Rostliny v květináčích lze podobně zlikvidovat; nebo je přeneste dovnitř, pokud je plánujete ponechat během chladnějších měsíců. Při přemisťování do interiéru však mohou být náchylné k roztočům a jiným hmyzím škůdcům. Nejlepší strategií je zkrátit stonky na cca 10 cm, poté jim poskytnout slunné místo a o něco méně vody. Během zimních měsíců nepoužívejte hnojiva. Přestože se rostliny neuloží k zimnímu spánku, s největší pravděpodobností přežijí, pokud jim umožníte během zimních měsíců zpomalit růst.

 

Netýkavka a její běžné problémy

Netýkavka je ohrožena plísněmi, které žijí v půdě, takže před nákupem pečlivě zkontrolujte tyto letničky. Existuje těžké onemocnění zvané peronospora, které je druhově specifické a zabije rostliny. Má schopnost přezimovat v půdě, což z něj činí hrozbu pro nadcházející roky, i když nekoupíte postižené rostliny.

Nemoc způsobuje patogen Plasmopara obducens, který je velmi obtížně kontrolovatelný. Tvoří se na rostlinách v chladných vlhkých nebo vlhkých podmínkách, obvykle na jaře nebo na podzim. Netýkavky a peronosporu jdou ruku v ruce – k dispozici jen několik odolných odrůd. Postihuje kultivované i volně žijící netýkavky, ale ne novoguinejské netýkavky.

Plíseň začíná na spodní straně listů a způsobuje jejich vyblednutí a tvorbu tečkování, podobně jako při napadení roztoči. Listy jsou povislé a poté se na nich objeví bílé vatovité spóry. Nakonec opadnou všechny listy a zůstane kostra rostliny. Bez listů se rostlina již nemůže živit sacharidy získanými fotosyntézou, uschne a zemře. Jakákoli plíseň na rostlině netýkavky je nakažlivá pro ostatní rostliny ve skupině, ale neovlivňuje žádné jiné okrasné druhy.

Jelikož jde o plíseň, jako taková nereaguje na fungicidy. Existují aplikace, které fungují jako preemergentní, ale když už rostlina nemoc má, nelze nic dělat, jen ji odstranit ze zahrady. Plíseň je již v té době v půdě a proto není moudré znovu zde pěstovat netýkavky, protože patogen může přezimovat a číhat, dokud se jeho preferovaný hostitel nedostane do dosahu.

Kromě peronospory, mohou být tyto rostliny ovlivněny viry, plísněmi a hnilobami. Tyto problémy jsou pravděpodobnější ve vlhkých, mokrých podmínkách nebo tam, kde jsou rostliny natlačeny těsně vedle sebe.

Netýkavky mají problémy i s hmyzem, včetně mšic, vlnatek, třásněnek, molic, hlemýžďů, ulitníků a roztočů. Silně postižené rostliny mohou být odstraněny; menší napadení ošetřete zahradnickými oleji nebo pesticidy.

Nemocný list netýkavky

Listy netýkavky může napadnout i rez Puccinia komarovii

 

Netýkavka nekvete

Netýkavky patří mezi nejplodnější kvetoucí květiny ze všech kvetoucích rostlin. Obecně můžete očekávat bohaté květiny od pozdního jara až do krutých mrazů. Pokud netýkavky kvetou méně mohutně, než byste chtěli, zkuste oříznout dlouhé stonky, což obvykle stimuluje růst nových pupenů. Redukované kvetení může být také výsledkem toho, že rostliny dostávají příliš mnoho slunce, málo vody nebo příliš mnoho hnojiv.

 

Protáhlý, nohatý růst

Jednou z možných příčin protáhlých je nadměrné hnojení.

 

Spálené listy

Příliš mnoho slunce může spálit listy na většině odrůd impatiens, ačkoli odrůdy New Guinea obvykle snesou plné slunce, pokud dostanou extra vlhkost.

 

Fasciace a listové hálky

Když váš květinový záhon zasáhne fasciace, rostliny rozhodně nečeká dobré období. Nemoc způsobuje bakterie zvaná Rhodococcus fascians a výsledkem jsou oteklé stonky, které mohou být srostlé, zkroucené a ploché. Listy jsou malé a zdeformované a květiny se nemusí tvořit nebo budou deformované a malé. Na listech můžete vidět také hálky. Bohužel není znám žádný lék. Všechno, co můžete udělat, je likvidovat infikované rostliny.

 

Virus nekrotické skvrnitosti

Souvisí s virem vadnutí rajčat. Šíří se třásněmi a proto je důležité snažit se předcházet zamoření nebo kontrolovat tyto škůdce podle potřeby. Je obtížné diagnostikovat tuto nemoc, protože příznaky jsou velmi variabilní. Může způsobit vadnutí nebo zežloutnutí rostliny nebo můžete vidět zakrslý růst květin, zakrslý vegetativní růst, skvrny na listech nebo odumírající stonky. Jediným řešením je vytáhnout všechny rostliny a zlikvidovat je. Tento patogen může infikovat i jiné rostliny kromě netýkavky a nechcete, aby se rozšířil.

 

Verticiliové vadnutí

Tato nemoc způsobená houbami Verticillium dahliae a V. also-atrum napadá mnoho různých bylinných rostlin a způsobuje vadnutí a žloutnutí listů. Žloutnutí začíná na okrajích a mezi žilami a poté se rozšíří na celý list. Nakonec listy zhnědnou a odumřou. Není známo žádné ošetření, které by bylo účinné proti verticilii, a jakmile jej vaše rostliny dostanou, nachází se i ve vaší půdě. Jiné rostliny umístěné v oblasti mohou být v budoucnu infikovány.

Vytáhněte rostliny z půdy abyste zabránili šíření nebo odstřihněte infikované listí a doufejte, že vaše netýkavky budou po zbytek sezóny pěkně kvést. Na konci roku odstraňte všechny rostliny a veškeré nečistoty. Infikované listí a rostlinný odpad vyhoďte do odpadu, nedávejte jej na kompost.

Netýkavka v květináči s jinými rostlinami

Netýkavka je ideální partnerská rostlina

 

Netýkavka jako partnerská rostlina

Než se pustíme do toho, co sázet s netýkavkami, řekněme si, jaké benefity přinášejí netýkavky jako partnerské rostliny. Přitahují užitečný hmyz, dodávají dlouhotrvající, vibrující barvu tmavým stinným oblastem a vytvářejí vynikající okraje záhonů. Masité, šťavnaté stonky netýkavek uchovávají vodu a dělají je odolnými vůči suchu, takže nekonkurují jiným rostlinám kvůli vodě. Jako partnerská rostlina může husté listí netýkavky udržet půdu vlhkou a chladnou pro své společníky.

Staromódním favoritem je párování netýkavky s azalkami. Další vhodné rostliny pro netýkavky jsou: rododendron, cesmína, zimostráz, tisy, fothergila, itea, kamélie, hortenzie, lýkovec, kérie, japonský pieris, vavřín horský, jochovec olšolistý, vilín a aralia racemosa.

Starší země mají tendenci mít vysázeny ve stinných oblastech kolem domu jen tisy nebo buxusy. I když je hezké mít tento stálezelený efekt během zimy, tyto záhony mohou být v létě docela nudné, když jsou všechny ostatní plné květin. Netýkavky dokáží ohraničit tyto monotónně stálezelené záhony a přidat jim potřebnou barvu.

Ve stinných květináčích jsou úžasnými doprovodnými rostlinami pro netýkavky: chřest, kapradina, réva Coleus Caladium, begonia, fuchsia, colocasia, bakopa, lobelia, nebo torení.

Při společné výsadbě s netýkavkami je zářivě růžové, červené, oranžové a bílé květy krásně dodávají kontrast k rostlinám s tmavým nebo žlutým listím. Někteří trvalí společníci netýkavky s tmavými listy jsou ajuga, heucheru a ploštičník. Mezi několik žlutých trvalek, které pěkně kontrastují s netýkavkami, patří rákosovka japonská, lesní tráva a citronela heucheru.

💡 Tip na článek

Kapradina v exteriéru

Kapradina je svou mohutnou zelení důstojným a doporučeným partnerem netýkavky. Pokud se pro jejich společnou výsadbu rozhodnete, nevynechejte náš článek „Pěstování kapradiny“, který vás procesem jeho pěstování detailně provede.

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (13 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *