Pěstujeme fialku africkou (Senpolii) – rozmnožování a nemoci

Georgina Babinová Téma
4. ledna 2023 3

Ve světě pokojových rostlin je fialka africká (Saintpaulia ionantha) skutečnou hvězdou – ovšem bez nároků divy. Tato nádherně kvetoucí rostlina, obsypaná květinami různých barev a tvarů má opravdu skromné požadavky. Senpólia je jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin na světě a to z dobrého důvodu. Kvete několikrát do roka a při správné péči může dokonce kvést po celý rok.

Vhodné květináče na fialky

 

Fialka africká v kostce

Fialku africkou objevil v roce 1892 německý koloniální důstojník, baron Walter von Saint Paul-Illaire ve východoafrické Tanzanii. Rod, Saintpaulia, byl odvozen od jeho jména a specifikum ionantha, se vztahuje na fialovou barvu květin. Rostlina byla však nedávno přeřazena do jiného rodu, Streptocarpus. Patří do čeledi Gesneriaceae, která zahrnuje i oblíbené kvetoucí rostliny, například Gloxinii. Tato krásná kvetoucí rostlina však už nemá jen fialovou barvu. Díky získané popularitě je dnes dostupných mnoho hybridů a odrůd. Různé barvy a tvary květů i listů pocházejí z mutací původní rostliny. Není neobvyklé vidět růžové, bílé, fialové a dvoubarevné květiny. Africká fialka má jednoduché nebo dvojité květy, které jemně sedí na měkkých sametových listech. Standardní rostliny obvykle dorůstají velikosti 20 -30 cm, zatímco nové miniaturní odrůdy dosahují kolem 10 cm.

Mnoho druhů stále roste ve východních Arc Mountains Tanzanie a Keni. Přestože geografie rostliny je tropická, většina druhů roste v horách, ve vyšší nadmořské výšce a pod krytem jiných rostlin. Díky tomu je fialka africká ideální pro naše okna – vyžadující jen mírné („pokojové“) teploty a světlo. Přestože mnohým z původních Saintpaulia hrozí ztráta biotopu, miliony jejich moderních potomků rostou po celém světě v domech sběratelů a fanoušků. Moderní hybridy jsou velkolepé a velmi odlišné od jednoduchých druhů, které byly poprvé objeveny před více než stoletím.

Fialka africká růžová

Dnes už fialky nejsou jen fialové…

 

Druhy fialek afrických

Původní rostliny, S. ionantha, byly introdukovány v Německu v roce 1893. Krátce nato byla představena S. confusa, když si jeden z pěstitelů ve školce všiml jemné rozdíly mezi některými rostlinami. A od té doby se vytvořily tisíce odrůd. Zde je jen několik příkladů:

  • Persian Prince je miniaturní rostlina s vroubkovanými středně zelenými listy a polodvojitými tmavě fialovými květy.
  • Lyon’s Lavender Magic má standardní velikost se středně zelenými listy a bílými se světle fialovými květy ve tvaru hvězdy, které mohou být jednoduché nebo polodvojité a řasené.
  • Hawaiian Pearl je rostlina standardní velikosti s tmavě zelenými listy a má květ ve tvaru polodvojité hvězdy, který je slonovinové barvy s tmavou levandulí růžicí.
  • Summer Twilight má pestré listy s nařasenými fialovo-fialovými květy, které mají bílý okraj.
  • Lonestar Snowstorm má panašované listy s jednoduchými bílými řasenými květy.
  • Little Maya má tmavě zelené listy s hluboce karmínově červenými květy.

 

Pěstování a péče

Fialka africká je striktně pokojová rostlina, zejména proto, že její listy musí zůstat suché. Pěstujte ji na jasném, nepřímém světle, abyste dosáhli nejlepších barev a květin. Ideální místo je metr od okna orientovaného na západ nebo na jih. Rostliny budou akceptovat i když jsou umístěny přímo u oken orientovaných na sever nebo na východ, ale listy budou tenké a vytažené a fialky budou méně kvést. Pokud nemáte dobré místo u okna, africké fialky můžete pěstovat pod 40-wattovými zářivkami (nebo pěstebními světly) visícími 25 až 30 cm nad rostlinou.

 

Výsadba

Můžete použít speciální substrát pro africké fialky nebo víceúčelovou půdu, pokud je dobře propustná. Africkou fialku vysazujte do malých květináčů a každých pár let přesazujte, aby dostala čerstvou půdu. Být „trochu svázaný“ v květináčích povzbuzuje rostliny, aby více kvetly, takže jim nedávejte více prostoru příliš rychle. Půda by měla být volná a dobře odvodněná a plusem je vysoký obsah organických látek. Při přesazování afrických fialek je nesaďte hlouběji, než již byly vysázeny, a dávejte pozor, abyste nezahrabali korunu rostliny. Stonky afrických fialek mohou být náchylné k hnilobě, pokud jsou příliš vlhké.

 

💡 TIP na produkt - Forestina Profík Supresivní substrát pro pokojové rostliny 15 l
Forestina Profík Supresivní substrát pro pokojové rostliny 15 l

Pokud jde o jakýkoli substrát, čím je lehčí tím lépe. Sypké a porézní směsi rychleji transportují vodu, hnojivo a vzduch ke kořenům rostlin a umožňují dobrou drenáž, která je důležitá pro zahrádkářství v květináčích.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Zalévání

Udržujte půdu mírně vlhkou, ale dávejte pozor, abyste ji nepromočili, protože jemné stonky afrických fialek jsou velmi náchylné k hnilobě.
Zalévejte vlažnou vodou nebo vodou, která stála 48 hodin. Když je voda příliš studená, ochlazuje kořeny, což způsobuje zvlnění listů, když se voda absorbuje do rostliny. Také, pokud zaléváte shora, studená voda může způsobit skvrny na listech. Takové skvrny představují formu nekrózy a jako takové nelze odstranit.

Poznámka: Bez ohledu na to, zda má voda správnou teplotu nebo ne, vždy je důležité, aby se voda nedostala na listy. Jedinou výjimkou je, když rozprašujete mlhu za účelem zvýšení vlhkosti kolem vašich rostlin. Takové zamlžování nezanechá za sebou velké kapky vody, které by při vystavení slunci vytvořily na listech hnědé skvrny.

Nikdy nepoužívejte měkkou vodu. Měkká voda zvyšuje obsah soli. Tím se změní pH i elektrická vodivost půdy, čímž se sníží schopnost fialky absorbovat vodu a živiny. Máte-li měkkou vodu, možná budete umět odvést vodu dříve, než se dostane do změkčovací jednotky. Pokud ne, budete muset hledat alternativní zdroj vody.

Vyhněte se i používání vysoce chlorované vody. Zatímco pro fotosyntézu je zapotřebí určitý chlór, africké fialky jej potřebují velmi málo, tj. 70-100 ppm. Takové nepatrné stopy ve vodě nelze rozpoznat čichem. Ve skutečnosti, pokud cítíte chlór, voda ho má příliš mnoho. Důsledky používání vody s příliš velkým množstvím chlóru zahrnují spálení listů a oslabení kvetení. Máte-li vysoce chlorovanou vodu a není k dispozici žádný alternativní zdroj, nalijte vodu do nádoby a nechte přes noc odstát, aby mohl plynný chlor uniknout.

Fialka africká - zalévání

Takhle se to dělat NEMÁ!

 

Požadavky na světlo

Množství světla, které fialka africká dostává, je důležité pro její zdraví a celkový „výkon“. Daří se jí při mírném až jasném, nepřímém, vnitřním světle.

Africké fialky, stejně jako jiné rostliny, potřebují světlo k fotosyntéze. Zatímco fotosyntéza se nejčastěji pojí s listy a stonky rostliny, její nejdůležitější funkcí je přeměna uhlíku, vodíku a kyslíku (ve formě oxidu uhličitého a vody) na využitelnou energii zvanou rostlinné sacharidy. I když jsou pro rostlinu dostupné všechny základní živiny, naprostá absence slunečního záření bude mít za následek doslova hladovění.

Rostlina, která nemá dostatek slunečního světla, přestane kvést a její listy začnou žloutnout. Africká fialka, která nedostává dostatek slunečního světla, bude zdeformována, protože se jí vyvinou protáhlé listy a stonky.

Na druhé straně, i příliš mnoho slunečního záření může způsobit problémy. Kromě jiných příznaků, příliš mnoho slunečního záření způsobí hnědé skvrny na listech a květinách. Toto je forma nekrózy podobná spálení sluncem. Kromě toho může příliš mnoho slunečního světla způsobit, že se listy zkroutí a panašované listy budou zcela zelené.

Africké fialce se daří nejlépe, když dostává spoustu nepřímého slunečního záření. Toleruje přímé sluneční světlo velmi brzy nebo velmi pozdě během dne, ve všech ostatních úsecích dne by měla být chráněna před přímým slunečním zářením. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud fialky umístíte do okna, kde bude většinu dne dostávat světlo, tj. do okna s orientací na západ nebo na jih. Nastavte žaluzie nebo použijte průsvitný závěs pro odfiltrování části světla. Máte-li přístup k měřiči světla, správná luminozita pro africké fialky je 10 000 až 12 000 luxů. Alternativně můžete získat přiměřenou aproximaci této světelné hodnoty pouhým podržením ruky nad fialkou v době, kdy dostává nejjasnější světlo. Pokud nad fialkou sotva vidíte stín své ruky, pak dostává správné množství světla.

Důležité!

Mějte na paměti, že trvání a intenzita slunečního záření se bude lišit v závislosti na ročním období. Během zimních měsíců možná budete muset svým fialkám dopřát více slunečního světla, než by běžně dostávali. Také je důležité otáčet rostliny tak, aby dostávaly stejné množství slunečního světla na všech stranách. Otáčejte jednu čtvrtinu otáčky, přibližně jednou týdně nebo při každém zalévání. Pokud africké fialky nejsou otočeny tímto způsobem, začnou se ohýbat směrem ke světlu a zvětší se na straně blíže k oknu. Tato reakce není typická jen pro africké fialky. U všech rostlin to je jednoduše fototropní reakce, která umožní rostlině získat optimální sluneční světlo.

 

💡 TIP na produkt - Malatec 16348
Malatec 16348

Fialka africká se bude dobře cítit i pod pěstitelskou lampou, která však musí vyzařovat světlo v červeném i modrém spektru. LED diody tohoto modelu zajistí 660 nm červeného a 450 nm modrého světla.

262 Kč

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Pokud se rozhodnete pro umělé světlo

Pokud používáte umělé osvětlení, resp. pěstitelská světla, nastupují zde speciální úvahy. Za prvé, při výběru pěstebního světla je důležité ujistit se, že vyzařuje světlo v červeném i modrém spektru. Červené světlo je nezbytné pro kvetení, modré je nezbytné pro fotosyntézu, a proto je životně důležité pro vývoj zelených listů a produkci rostlinných sacharidů.

Za druhé, mějte na paměti, že intenzita světla se bude zvyšovat se snižováním vzdálenosti od zdroje. Z tohoto důvodu je důležité namontovat pěstitelské světlo ve správné vzdálenosti nad rostlinou. Pokud je rostlina příliš blízko ke světlu, začnou se u ní objevovat příznaky podobné těm, které vyplývají z nadměrného slunečního záření, tj. spálení listů. I když byste měli upřednostnit pokyny doprovázející vaše konkrétní pěstební světlo, můžeme obecně říci, že by mělo být namontováno 45 až 50 cm nad vrcholy standardních rostlin. V případě mini odrůd snižte pěstitelská světla na přibližně 25 až 30 cm nad vrcholy rostlin.

Za třetí, je důležité si uvědomit, že africké fialky potřebují každý den alespoň osm hodin tmy, aby rozkvetly. Zatímco potřebují dostatečné trvání světla k produkci florigenu (květinového hormonu), samotný florigen spustí kvetení až po setmění. Z tohoto důvodu by rostliny neměly dostávat světlo více než 16 hodin denně. Chcete-li správně regulovat dobu trvání světla, zvažte instalaci časovače.

Nakonec byste si měli být vědomi stavu typického pro africké fialky, které se pěstují pod pěstebními světly. Tento stav se nazývá „vyblednutí listů“. I když ne všechny africké fialky jsou na něj náchylné, na ty, které jsou, se vyvinou listy, které jsou zřetelně světlejší na těch místech, která jsou přímo vystavena světlu. Tyto světlejší oblasti často také vykazují mírný narůžovělý odstín. Jediným způsobem, jak ošetřit tento stav, je přestat používat pěstitelská světla.

Fialka africká v okně

Okno orientované na západ nebo jih, vybavené žaluziemi poskytne ideální světelné podmínky

 

Teplota a kvalita vzduchu

Co se týče teploty, vlhkosti a dalších faktorů kvality ovzduší, africkým fialkám se daří v prostředí, které většina lidí považuje za příjemné. Proto, pokud se cítíte komfortně, je pravděpodobné, že vaše africké fialky se cítí komfortně také.

Obecně byste měli udržovat teplotu vzduchu co nejblíže 20 stupňům C. Přinejmenším nedovolte, aby teplota klesla pod 15 stupňů nebo stoupla nad 25 stupňů. I když je třeba se vždy vyhýbat extrémním změnám teploty, neznepokojujte se mírnými výkyvy mezi denními a nočními teplotami. Ve skutečnosti některé hybridy vyžadují výkyvy až 10 stupňů, aby dosáhly optimálního kvetení. Pokud jsou však vaše africké fialky vystaveny extrémním teplotám, a to i na velmi krátkou dobu, mohou trpět. Když je teplota příliš vysoká, růst rostlin bude protáhl (tj. prodloužené stonky a listy), listy budou suché, scvrklé a květiny začnou opadávat. Pokud víte, že teplota je příliš vysoká, postupně ji snižte na přibližně 20 stupňů.

I když nadměrné teplo způsobí, že fialky budou trpět, není zdaleka tak smrtelné jako nízké teploty. Africké fialky přinejmenším přestanou kvést a růst bude pomalý. V závažnějších případech začnou listy a květiny rychle vadnout a rostlina upadne do šoku. Kromě toho nižší teploty způsobují, že fialky jsou zranitelné vůči tak smrtelným patogenům, jako je korunní hniloba, zejména jsou-li doprovázeny nadměrnou vlhkostí. V závislosti na tom, do jaké míry byla rostlina vystavena nízkým teplotám, ji můžete nebo nemusíte zachránit. Když začne vykazovat příznaky expozice chladu, je často příliš pozdě, zejména proto, že může trvat až 36 hodin, než se příznaky objeví.

 

Ošetření rostliny vystavené nadměrnému chladu

Pokud byla fialka africká vystavena nízkým teplotám, okamžitě ji přesuňte na místo, kde je teplota vyšší. Potom odstraňte všechny tkáně, které se staly tmavými a kašovitými. Tím se zabrání šíření hniloby. Přestaňte zalévat a hnojit, ale udržujte vysokou vlhkost. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je použít metodu sáčku. Umístěte fialku do průhledného plastového sáčku a zavřete horní část drátem. Pokud fialka přežije, během několika dní začnete vidět známky zotavení. Abyste však umožnili úplné zotavení, měli byste rostlinu uchovávat v sáčku asi jeden týden. Potom vraťte fialku do normálního plánu zavlažování a hnojení.

 

Vlhkost vzduchu

Stejně jako relativně vysoká teplota i vlhkost je životně důležitá pro zdraví afrických fialek. V jejich původním prostředí, v pohoří Usambara ve východní Africe, je relativní vlhkost obecně asi 70 až 80 procent. I když by bylo obtížné udržet tuto úroveň vlhkosti ve většině domácností, měli byste se pokusit poskytnout fialkám alespoň 50 až 60 procent vlhkosti. Pokud je úroveň vlhkosti nižší než tato, rychlost transpirace rostliny bude větší než její schopnost absorbovat vodu. V důsledku toho se pupeny neotevřou, růst bude pomalý a listy se začnou jevit jako suché a scvrklé.

Zvažte použití zvlhčovače. V zimních měsících to bude pravděpodobně potřebnější než během léta. Topení i klimatizace však mohou vzduch do určité míry vysušit. V zimě používejte zvlhčovač s teplou mlhou, aby zvýšení vlhkosti neovlivnilo teplotu vzduchu. V létě používejte zvlhčovač se studenou mlhou.

 

Při péči o africkou fialku využijete také zvlhčovač vzduchu

Nejlepší zvlhčovače vzduchu jsme hodnotili v našem testu:

Více zvlhčovačů vzduchu

💡💡 u nás naleznete celý test zvlhčovačů vzduchu

 

Hnojení

Během aktivního vegetačního období (jaro a léto) přihnojujte každé 2 týdny hnojivem s vysokým obsahem fosforu. Hnojit začněte teprve tehdy, když se zdá, že rostlina potřebuje extra podporu (pomalý, tenký růst, bledé nebo žloutnoucí listy). Nadměrné hnojení je častějším problémem než nedostatečné hnojení, protože většina půdních směsí je naplněna množstvím živin.

 

Přesazování

Africkým fialkám se daří lépe, když je jejich květináč mírně poddimenzován. Přesazujte pouze v případě potřeby do květináče, který je o jednu velikost větší a použijte univerzální květináčovou zeminu nebo květináčovou směs pro africké fialky. Chcete-li rostliny přesadit, jednoduše uchopte rostlinu jako celek, vyzvedněte ji a přemístěte do většího květináče, přičemž dbejte na to, abyste nepoškodili kořenový systém. Běžné příznaky, že rostlina je vystresovaná a je třeba ji prosadit, zahrnují padající listy a přehuštění, jakož i kořeny, které vyčnívají z povrchu půdy.

 

Rozmnožování

Fialka africká se může množit z listových řízků nebo z offsetů. Rozmnožování fialek z listu z dospělé rostliny je poměrně jednoduché. Zde je postup:

  • Vyjměte zdravý zelený list ze spodní části rostliny a pomocí nůžek jej opatrně odstřihněte na spodní části.
  • Odřízněte stonek listu pod úhlem 45 stupňů na délku 1,5 cm.
  • Řízek vložte do malého květináče se směsí vermikulitu a rašeliny, poté zalijte vodou.
  • Květnáč přikryjte plastovou kapsou a umístěte na jasné, nepřímé světlo.
  • Nové mladé rostliny byste měli vidět přibližně za 12 týdnů. Počkejte, až budou větší, oddělte je od listu a přesaďte.
Fialka africká - rozmnožování

Mladé rostlinky se objeví za cca 12 týdnů

 

Fialka africká a její běžné problémy

Fialka africká, stejně jako všechny rostliny, může být ovlivněna běžnými škůdci a chorobami. Běžnými škůdci jsou roztoče, padlí a Phytonemus pallidus, o které se postaráte neemovým olejem nebo insekticidem. Nemoci zahrnují houby, jako je plíseň botrytida, hniloba koruny a hniloba kořenů. Abyste se jim vyhnuli, rostlinu nepřelévejte a zajistěte správné osvětlení, hnojení a cirkulaci vzduchu.

 

Rostlina nekvete

Tyto rostliny rádi předvádějí své krásné květiny a pokud o ně správně pečujete, mohou kvést po celý rok. Pokud fialka nekvete, je to proto, že nemá dostatek světla a teplota a vlhkost nejsou správné. Umístěte rostlinu na jasné, nepřímé osvětlení nebo použijte zářivkové osvětlení a zajistěte, aby teplota v místnosti byla nejméně 20 stupňů C.

Dávejte pozor na vadnoucí nebo blednoucí květiny. Ve srovnání s ostatními vypadají výrazně nezdravě. Je důležité, abyste je okamžitě odstranili, abyste jim zabránili v soutěži s novými květinami o živiny. Z tohoto důvodu africkým fialkám prospívá odstraňování uvadlých hlávek – zajistíte tím zdravé květiny a delší období kvetení.

Odumřelý květ můžete odstranit tak, že jej podržíte a ostrými a sterilními nůžkami jej odstřihnete za odumřelou tkání. Používejte sterilizované a ostré nástroje, abyste zabezpečili čistý řez a zabránili přenosu nemocí. Není vhodné odtrhnout květinu, protože to může poškodit rostlinu a potenciálně podpořit plísňovou infekci.

 

Skvrny na listech

Africké fialky trpí různými problémy s listy, obvykle v důsledku nesprávného světla, zalévání nebo teploty. Pozor na:

  • hnědé nebo žluté skvrny – obvykle v důsledku silného přímého slunečního záření
  • malé bělavé papírové skvrny – často prodloužené nebo v linii přes list. Tato mrtvá místa jsou způsobena slunečními paprsky koncentrovanými nepravidelnostmi v okenním skle nebo kapičkami vody
  • spálení, blednutí a/nebo zpomalený růst – světlo je příliš intenzivní
  • prodloužené stopky listů – nedostatek světla
  • skvrny, kroužky nebo světlé nebo bílé body – používáte příliš studenou vodu (měla by mít pokojovou teplotu)
  • světle zelené, s okraji otočenými vzhůru – teplota je příliš nízká
  • měkké a povadlé – příliš mnoho nebo příliš málo vody
Fialka africká - nemocné listy

Takto vypadají listy spálené sluncem

 

Nedostatek živin

Africké fialky mohou trpět nedostatkem živin, proto aplikujte vyvážené tekuté hnojivo během období, kdy rostlina aktivně roste. Příznaky nedostatku živin zahrnují:

  • růst listů silný, ale žluté skvrny podél okrajů listů – nedostatek draslíku
  • odumírání některých listů, malé a tmavé, šedozelené listy uspořádané do zploštělé růžice – nedostatek fosfátů
  • listy jsou malé, tvrdé a nažloutlé, zejména v blízkosti středu rostliny, a málo květin – nedostatek dusíku

 

Fialka africká – nejčastější dotazy

1. Jak dlouho žije africká fialka?

Při správné péči a údržbě může africká fialka žít přibližně 20 až 50 let.

2. Jak čistit listy africké fialky?

Listy africké fialky jsou chlupaté a nemají rádi vodu, ale jako všechny rostliny, práší se a špiní. Jednoduše je jemně očistěte kartáčkem s měkkými štětinami.

3. Fialke se rozvinuly květní poupata, ale pak se scvrkly a odumřely...

Africké fialky potřebují ke správnému kvetení hodně vlhkosti. Pokud je vaše prostředí příliš suché (vlhkost nižší než 40 %), je to pravděpodobně důvod. Odumření pupenů se může vyskytnout i tehdy, byla-li rostlina přepravována v chladu nebo utrpěla nějaký jiný druh traumatu. Zkuste zvýšit vlhkost pomocí zvlhčovače nebo několika nádob s vodou kolem rostlin. Dalším způsobem je postříkat rostliny několikrát denně velmi jemnou mlhou horké vody. (Nebojte se, dokud se mlha dostane k rostlinám, vychladne.)

4. Proč se pupeny neotevřou naplno

Někdy je to problém s vlhkostí. Zkuste zvýšit vlhkost v oblasti pěstování. Některé kultivary mají také velmi velké květiny, které se ne vždy otevřou úplně. V tomto případě nemůžete udělat nic.

5. Proč je na rostlině rozsypaný pyl?

Obecně to způsobují třásněnky. Třásněnky jsou malý hmyz s dlouhým tělem, který se živí pylem. Obvykle je dostanete zdarma k jakékoli rostlině, která je k prodeji v zahradním centru. Budou žít v pylových sáčcích a kolem nich, rozsypou jej přes květiny a příležitostně vám dokonce opylují rostlinu. I když mohou být nebezpečné v mírném až velkém počtu, několik exemplářů tu a tam není obvykle smrtelných pro vaše fialky. Abyste se však později vyhnuli drastickým opatřením, musíte z rostlin odstranit všechny květiny při prvním náznaku třásněnek. Tím, že jim odeberete zdroj potravy, se obvykle posunou dál. Pokud zůstanou, rychle se rozmnoží a nakonec zničí listí. Pokud je neumíte vyhubit odstraněním květin, vyzkoušejte některý z prodávaných insekticidů (jen se ujistěte, že je bezpečný pro fialky.) Neemový olej má tendenci být poměrně bezpečným a účinným produktem.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (9 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře

Je to chvílemi pěkný blábol. Zřejmě přeloženo neodborně z angličtiny. Zvláště ta pasáž že se nesmí zalévat měkkou vodou protože by zpusobyla zasolení zeminy…. No dál jsem to už ani nečetla. Ztráta času.

Dobrý deň pani Hana, dovolím si dať do Vašej pozornosti nasledujúci článok: https://www.healthline.com/health/hard-water-and-soft-water#Whats-the-difference-between-hard-water-and-soft-water?
Prečo tento? Pretože asi v tomto je najjednoduchšie a najzrozumiteľnejšie vysvetlené, aký je rozdiel medzi tvrdou a mäkkou vodou. V podstate odpoveďou na Váš komentár je veta – citujem: „soft water tends to have higher concentrations of sodium, or salt.“ Nejde o nič viac. Mäkká voda, napríklad dažďová, je vhodná pre kyslomilné rastliny ako sú napríklad vždyzelené dreviny, čučoriedky, vresy, rododendrony, azalky… Africká fialka medzi ne rozhodne nepatrí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *