Mezi fanoušky běhu můžeme obvykle natrefit na dva typy lidí – jedni dávají přednost běhu v přírodě a druzí si zase raději fáze na běžeckém pásu, a to buď doma nebo v posilovně. Každá z těchto skupin má své důvody, pro které dává tomu konkrétnímu běhu přednost. Pokud si však kladete otázku, zda je lepší běh venku nebo na běžeckém pásu, v našem článku se podíváme na to, jaký je mezi těmito dvěma způsoby běhu rozdíl.
Kromě toho si odpovíme na otázky, při kterém běhu spálíte více kalorií a jaké jsou jejich výhody i nevýhody. No a na několik otázek na toto téma nám v rozhovoru odpověděl osobní trenér, který v rozhovoru prozradil, jakému běh dává přednost on a proč.
Rozdíly mezi během v přírodě a na pásu
Rozdílů mezi během na běžeckém pásu a během v přírodě je hned několik, pojďme se tedy na ně pěkně po pořádku podívat.
Povrch
Při běhu na běžeckém pásu běžíte jen po jednom povrchu. Na jedné straně je to dobré, protože je to rovný povrch, který dává podporu vašim kloubům. Na druhé straně takový rovný povrch neposkytuje vašim svalům při běhu variabilitu a není pro ně takovou výzvou jako běh po nerovném a různorodém povrchu venku.
Běh v přírodě je pro tělo větší výzvou a přináší svalům variabilitu, jelikož se mění nejen terén, ale i jeho sklon, a tak neběžíte stále jen rovně, ale i dolů kopcem a do kopce. Pozor však při běhu po asfaltu nebo jiném tvrdém povrchu. Takový běh je zátěží na vaše klouby. Navíc se může na něm stát úraz v případě, že je po vlhký nebo klouže.
Rychlost
Je dobře vědět, že když běžíme na běžeckém pásu, máme tendenci přeceňovat rychlost, jakou běžíme. Docela zajímavé jsou výsledky studie ze Singapuru. Během ní sledovali rychlost, jakou lidé běželi venku, a následně ji porovnali s rychlostí, jakou dosáhli při běhu na běžeckém pásu. Výsledky ukázaly, že na běžeckém pásu lidé běželi pomaleji, ačkoliv si mysleli, že běží stejně rychle jako při běhu venku. Vědci, kteří studii realizovali, předpokládají, že za tím může být nedostatek vizuálních podnětů. Těch je při běhu uvnitř méně.
Bezpečnost
Častou otázkou, která zajímá mnoho běžců, je, zda z hlediska bezpečnosti je lepší běh venku nebo na běžeckém pásu. Samozřejmě, že v posilovně nebo doma vám nehrozí zranění způsobené nějakým větví nebo uklouznutí na kluzkém kameni. No když se podíváme na zranění spojené s během na běžeckém pásu, můžeme se setkat hlavně se zraněními způsobenými stále stejným povrchem a pohybem. Jsou to hlavně únavové zranění, případně namožení a přetížení svalů. Neustále opakování stejných pohybů je pro klouby a vazy velmi zatěžující. Pokud tedy běháte na běžeckém pásu a chcete se vyhnout zraněním, doporučujeme měnit sklon, ale i rychlost běhu. V případě, že si chcete běh na pásu ozvláštnit a spálit během něj co nejvíce kalorií, doporučujeme přečíst si náš článek, ve kterém přinášíme několik jednoduchých triků, jak na to.
Při běhu v přírodě, tedy ne po asfaltu či jiném tvrdém povrchu, je v podstatě každý krok jiný, protože povrch je nerovný. Takovým během si posilujete vazy a zapojujete při něm svaly mnohem více. Navíc si neustále procvičujete rovnováhu. Běh po tvrdém chodníku je však v porovnání s během na běžeckém pásu mnohem nebezpečnější, co se zranění týká.
Prostředí
Jelikož na běžeckém pásu běháte buď v posilovně nebo doma, teplota je víceméně stálá a vy víte, jak se máte obléci. Nehrozí nepříjemný vítr, déšť nebo sníh či ostré slunce. Avšak při běhu na pásu se k vám obvykle nedostanou ani příjemné sluneční paprsky, čerstvý svěží vánek a rozhodně chybí zážitek z pobytu v přírodě. Pro některé lidi je běh na pásu nuda, ale pokud si ho chcete ozvláštnit, máme pro vás v článku tip na 8-minutový zábavný trénink na pásu.
Běh v přírodě při ideálním počasí je hračka, avšak představa běhu v dešti, větru či při minusových teplotách už nezní velmi romanticky. V zimě je pro outdoorový běh mimořádně důležitá příprava a vhodné oblečení. Jen tak se vyhnete nepříjemnému mrazu, dehydrataci či nebezpečnému uklouznutí či pádu na ledě. I extrémní teplo může být pro naše zdraví během běhu nebezpečné. No a pro alergiky není běh v přírodě vždy rozumným řešením.
Přehled o běhu
Nespornou výhodou běhu na běžeckém pásu je, že máte o své aktivitě výborný přehled. Víte, jakou rychlostí běžíte, kolik jste si odběhli, kolik kalorií jste spálili a znáte i sklon, pod jakým běžíte. Běžecký pás je perfektní na intervalové tréninky, protože si na něm víte sledovat tempo a zrychlit ho či zpomalit podle potřeby. Pokud však sledování času a statistik není nic pro vás a spíše vás to otravuje, bude pro vás dost náročné nevšímat si velký monitor na běžeckém pásu.
Běh v přírodě vám vymoženosti běžeckého pásu sice neposkytuje, ale může být pro nás velkou relaxací. Protože mnozí lidé tráví velkou část dne prací s počítačem, je běh v přírodě i jistou formou psychohygieny. Navíc, pokud byste si chtěli sledovat čas, rychlost a tempo, jakým běžíte, pomůže vám při tom množství mobilních aplikací či fitness náramek.
Efektivita
Velmi častá otázka je, zda z hlediska spalování kalorií je lepší běh venku nebo na běžeckém pásu. Pro příznivce běhu v přírodě máme dobrou zprávu – ano, právě oni spálí více kalorií. Hlavní příčinou je odpor vzduchu, se kterým se v posilovně nemusíte trápit. Fanoušci běžeckého pásu však mají útěchu ve výsledcích výzkumu Univerzity v Exeteru. Zúčastnilo se ho devět běžců, kteří měli běhat venku po cestě, přičemž jim měřili, kolik spálí energie. Stejnou rychlostí pak běžely i na pásu, ale měli nastavený jiný sklon. Výsledky ukázaly, že stačí, když si nastavíte sklon na 1% a vytvoříte si tak adekvátní kompenzaci protivětru.
Zábava
Ačkoli mnoho běžců na běžeckém pásu nedá dopustit na sledování televize či poslech motivační hudby, většina lidí považuje běh na pásu za nudný. Výhodou však je, že ty lepší běžecké pásy mají různé programy, které vám během běhu automaticky mění sklon a rychlost běhu. To vám může běh na pásu zcela oživit.
Při běhu v přírodě je však toho mnohem víc, co můžete vidět a nad čím můžete přemýšlet. Když běžíte například v parku, už jen samotné pozorování lidí může zaměstnat vaši mysl na celkem dlouhou dobu. Kromě toho si můžete se sebou vzít mobil a poslouchat svou oblíbenou hudbu. Když k tomu přidáte i občasnou změnu trasy, při běhu v přírodě se nikdy nebudete nudit.
Shrnutí výhod a nevýhod
Abychom to měli pěkně přehledně shrnuty, podívejme se na výhody a nevýhody běhu na pásu a běhu venku.
Běhu v přírodě
Výhody
- Nerovný povrch je pro klouby a vazy bezpečnější
- Běžíte vyšší rychlostí než při běhu na pásu
- Jste na čerstvém vzduchu
- Dobrý způsob psychohygieny
- Takový běh vás rozhodně nebude nudit
Nevýhody
- Musíte se vypořádávat i s nepříjemným počasím
- Běh po chodníku a tvrdém asfaltu je pro klouby velkou zátěží
- Pro alergiky není vhodný v každém období
- Nemáte takový přehled o svém cvičení jako při běhu na pásu
Běhu na běžeckém pásu
Výhody
- Můžete běhat v jakémkoliv počasí
- Při běhu můžete dívat televizor
- Máte o svém cvičení přehled
- Můžete si volit různé programy
Nevýhody
- Pro někoho může být tento běh po čase nudný
- Nejste na čerstvém vzduchu
Nevíte, jaký běžecký pás si koupit? Zde je několik tipů, na základě našich testů:
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Rozhovor s osobním trenérem Robertem Kelemenem
Několik otázek na téma, zda je lepší běh na běžeckém pásu nebo venku, jsme položili PaedDr. Robertu Kelemenovi, který působí jako osobní trenér a výživový poradce. Osm let pracoval jako trenér v plavecké škole, později působil ve fitness centru, kde se věnoval především kondiční přípravě. Dnes má své vlastní fitness centrum „KELOGYM” v Nitre, kde se věnuje klientům, kteří chtějí cvičit pod dohledem osobního trenéra.
Klienty vede ke zdravému způsobu života, přičemž součástí jeho práce je také vypracování stravovacího plánu. Jak tvrdí, správná a zdravá strava je spolu s pohybem klíčem k „vysněné” postavě. Proto vznikla i kuchyň KELOFOOD, která funguje v Nitre jako rozvoz zdravých a vyvážených celodenních jídel a poledních menu.
Jak jste na tom vy jako člověk, který má k pohybu blízký vztah? Preferujete běh na pásu nebo v přírodě?
Róbert Kelemen: „Já osobně jsem z lidí, kteří dávají přednost běhu v přírodě. Nyní se však bavíme čistě o hlavě, protože nevydržím dlouho na jednom místě a tím chci říct, že na pásu mi jde čas neskutečně pomalu. V přírodě si dokážu během vyčistit mysl a uvolnit myšlenky. Pokud člověk najde v běhu radost, pak pro něj působí běh v přírodě jako psychohygiena.”
Jaké jsou podle vás výhody a nevýhody běhu v přírodě a běhu na pásu?
Róbert Kelemen: „Běh v přírodě je jiný. Je jiný v tom, že použijeme jinou obuv, je jiný v tom, že máme členitý a nerovný povrch, že utíkáme a vidíme stále něco kolem sebe a právě proto mám rád běh v přírodě. Co se týče běhu z technického nebo zdravotního hlediska, nedá se říci, že by běh na pásu by byl špatný, neboť dopad na něj není tvrdý, ale je odpružený co v běhu v outdoorovém prostředí se říct nedá. Pokud chcete běhat venku, tak spíše doporučuji opravdu v přírodě jako na betonovém povrchu a asfaltu.”
Někteří lidé nedají dopustit na to, že během běhu na pásu se mohou dívat televizi nebo si číst knihu. Je podle vás takový běh vůbec účinný?
Róbert Kelemen: „Pokud si jdou lidé do fitka jen zaběhat a od začátku až do konce tréninku běží při stejném běžeckém režimu, v tom případě je čtení knihy nebo sledování televize zpestřením času během běhu. Co se týče efektivity, záleží na tom co od toho tréninku lidé vyžadují. Pokud chtějí jen spalovat tuky, tak jim stačí, když si obléknou větrovku na běh a utíkají při pulzu není vyšší než je 150 úderů za minutu, tehdy dokážou číst i zmíněnou knížku. Pokud by chtěli hubnout efektivněji a rychleji, tak jim doporučuji zařadit intervalové běhy při vyšší tepové frekvenci, ale musí počítat s tím, že jim půjde něco dolů i ze svalové hmoty.”
Závěr
To, který běh je lepší, závisí na tom, čemu dává běžec přednost. Oba mají své výhody i nevýhody, a tak je jen na vás, co preferujete. Člověka, který má rád pohodlí a neumí si představit běh v dešti či větru, asi těžko vás přesvědčíme o tom, aby jste šel běhat ven. No a pokud někdo miluje přírodu a vítr ve vlasech, běh na běžeckém pásu může být pro něj trestem.
Nic však není jen černé nebo bílé. Někdy může být právě zlatá střední cesta optimální volbou, a tak může být pro vás správným řešením kombinace obou způsobů běhání. V každém případě, nezapomeňte při běhu na pásu měnit sklon a rychlost.
Zdroje informací:
- www.bbc.com – rozdíly v běhu na pásu a venku (anglicky)
- www.sparkpeople.com – výhody a nevýhody běhu na pásu a v přírodě (anglicky)
Článek je zařazený do kategorie: Bežecké pásy, Praktické rady a triky
Mohlo by vás zajímat
- Vybíráme běžecký pás: 9 modelů v testu 2024, recenze chválí hlavně inSPORTline, Domyos a Gymbit
- 8-minutový zábavný trénink na běžeckém pásu + rozhovor s osobní trenérkou
- 10 způsobů, jak spálit více kalorií na běžeckém pásu + ROZHOVOR s osobním trenérem
- Repelenty - až 10 oblíbených přípravků, vyhodnotili jsme jejich účinnost, takto vypadá pořadí
- Vyplatí se koupit paddleboardy Lidl? Podívali jsme se na spolehlivost, kvalitu a cenu
- Lezecký trenažér - co je to, jak funguje a které partie jím procvičíte
- TEST: Která masážní pistole je nejlepší? Nejlepší dopadly inSPORTline a Therabeat
- Vyberáme posilovací věž: 11 modelů v testu 2024, recenze chválí inSPORTline, Acra a Duvlan
- Vybíráme nejlepší dětské smart hodinky i s GPS 2024 (7 recenzi)
- Vybíráme veslovací trenažér: 11 modelů v testu 2024, recenze chválí inSPORTline a Domyos