8-minutový zábavný trénink na běžeckém pásu + rozhovor s osobní trenérkou

Redakce CestakBydlení.cz Téma 23. března 2020 2

Mnozí z vás by jistě chtěli zaujmout aktivnější přístup ke svému životnímu stylu a osobnímu zdraví. V tomto případě se často rozhodnete mimo jiné začít pravidelně cvičit. Ne každý však má možnost pravidelně docházet do posilovny. Mohou být za tím osobní či pracovní důvody, ale vždy existuje cesta k vytouženému cíli. Jednou z nich je pořídit si domů běžecký pás, který vám k tomu zaručeně dopomůže.

Nemyslete si však, že trénink na běžeckém pásu je nějaká nuda. Existuje několik způsobů, jak si takové cvičení zpříjemnit a učinit jej zábavnějším. Máme pro vás připraven 8 minutový zábavný trénink na běžeckém pásu, který obohatí váš tréninkový plán. Také vám k danému tématu řekne něco více osobní trenérka, která nám odpovídala několik zajímavých otázek.

8 výhod, které vám přináší cvičení na běžeckém pásu

 

1. Běžecké pásy jsou snadno ovladatelné

Pokud jde o cvičební stroje a vybavení, běžecké pásy patří mezi nejjednodušší na ovládání. Je pro vás vhodný i v případě, pokud jste typ člověka, který se obává nerovného terénu nebo má problémy s chůzí do kopce. Povrch trenažéru je totiž rovný a předvídatelný.

 

2. Snadno sledujete svůj pokrok

Běžecké pásy umožňují také sledovat váš pokrok. Většina z nich disponuje totiž digitálními displeji, které vám ukazují důležité statistiky, jako je vzdálenost, spálené kalorie, tepová frekvence a čas. Sledování vašeho pokroku je důležité zejména tehdy, pokud je vaším cílem ztráta hmotnosti.

 

3. Přednastavené tréninkové programy

Pokud je váš běžecký pás vybaven digitálním monitorem, je pravděpodobné, že má zabudované i tréninkové programy. Tato cvičení se mohou lišit v rychlosti nebo ve sklonu. Naprogramujte si také vlastní cvičení a individuální si ho přizpůsobte svým potřebám.

 

4. Spalovač kalorií

Běžecký pás je považován za nejlepšího a nejúčinnějšího spalovače kalorií ze všech cvičebních strojů. Pokud byste se chtěli dozvědět, jak co nejlépe spalovat kalorie, přečtěte si náš článek 10 způsobů, jak spálit kalorie na běžeckém pásu.

 

5. Rychlejší ztráta hmotnosti

Jednou z největších výhod cvičení na běžeckém pásu je, že vám pomáhá zhubnout. Při pouze 20 minutovém běhu při rychlosti 20 km / h spálíte 229 kalorií. Pokud zvýšíte rychlost na 12 km / h, bude to dokonce 300 kalorií. To však není všechno. Zkombinujte své tréninky se zdravou stravou a vaše hubnutí bude ještě efektivnější.

 

6. Zlepšuje zdraví srdce

Kardiovaskulární trénink na běžeckém pásu pomáhá zlepšovat zdraví srdce. Každým krokem na tomto stroji posilujete své srdce. Akt chůze nebo běhu pomáhá prokrvení, což snižuje celkový stres. Jak vaše srdce sílí, snižuje se i váš krevní tlak. Aerobní cvičení může také pomoci snížit váš špatný cholesterol.

 

7. Trénink nemusí být dřina

Hlavním důvodem, proč lidé necvičí, je nedostatek času. Na sledování televize nebo čtení ho však mají dost. Proč tedy nespojit příjemné s užitečným? Zapněte si během chůze na běžeckém pásu televizi, čtěte svou oblíbenou knihu nebo poslouchejte hudbu. Oživíte tak svůj trénink a budete se vždy těšit na ten další.

 

8. Zlepšuje tonu svalů

Chůze nebo běh na běžeckém pásu posiluje a tónuje i lýtka a hýždě. Funkce sklon může tónovat vaše nohy ještě více. Pokud budete vedle běhu držet v rukou malé závaží, víte dokonce ve stejném čase tónovat i svaly rukou.

Pokud si chcete pořídit tento cvičební stroj, přečtěte si náš článek, ve kterém jsme testovali různé modely běžeckých pásů. Uvidíte, jaké mají parametry, ceny, který by vám nejvíce vyhovoval a snadněji se rozhodnete při svém výběru. Už jsme výše zmínili, že cvičení na běžeckém pásu nemusí být žádná nuda. Jak v posilovně, tak i v pohodlí domova. Víte, jak si takový trénink zpříjemnit? Máme pro vás pár tipů.

Poslech hudby během cvičení na běžeckém pásu.

I hudba vám zpříjemní cvičení na běžeckém pásu

 

💡 Může se hodit

Na Cestakbydlení.cz jsme připravili řadu testů sportovních pomůcek a vybavení, za všechny zmíním:

 

8 minutový zábavný trénink na běžeckém pásu

Slyšeli jste už o tzv. tréninku 10-20-30? Jde o to, že celý trénink střídáte intenzita cvičení.

  • 30 sekund jdete mírným tempem (nízká intenzita)
  • 20 sekund zrychlení (střední intenzita)
  • 10 sekund sprint (vysoká intenzita)
  • 1 minuta odpočinek procházkou

Tuto sérii následně opakujete.

Toto snadno zvládnutelné cvičení pomáhá zlepšit rychlost běžců a zároveň se považuje za přijatelnější a zábavnější než to klasické cvičení na běžeckém pásu. Pointou je, že vše, co se cvičí 10 sekund, je zcela realizovatelné a přináší očekávané výsledky, proto se tohoto 10 sekundového sprintu nemusíte vůbec obávat.

K tomuto 8-minutové cvičení se vyjádřil i osobní trenér z New Yorku, Luke Lombardo: „8-minutový trénink 10-20-30 na běžeckém pásu (plus rozcvička a ochlazení) je dokonalý způsob, jak zvýšit náš metabolismus, účinně spalovat tuky a zároveň se při tom bavit. Navíc, v letním období nám toto cvičení přináší výsledky bez toho, abychom zbytečně zabili náš drahocenný čas.”

➡️ Jak probíhá toto cvičení:

→ Sklon – běžecký pás udržujte ve sklonu 1 po celou dobu cvičení

→ Zahřátí – začněte s 5-minutovým jednoduchým krokem v tempu, během kterého dokážete vést rozhovor

→ Proveďte následující 4 série: 

  • 30 sekund lehké chůze (6-9 km / h)
  • 20 sekund rychlého, ale kontrolovaného běhu (11-14 km / h)
  • 10 sekund sprintu
  • 1 minuta odpočinek v podobě rychlé procházky

→  Ochlazení – končíte s 5-minutovým lehkým krokem, opět v tempu, během kterého můžete vést rozhovor se svým kolegou nebo osobním trenérem.

 

💡 TIP: Nezapomeňte na strečink! Po každém tréninku pořádně vystrečujte svaly, abyste předešli namožené svaly a křečím.

 

Další doplňkové cvičení během tréninku na běžeckém pásu

Nyní už víte, jak si můžete svůj trénink obohatit. Pokud by vám to však stále nestačilo a hledáte další alternativy zábavného tréninku, viz následující video. Při cvičení na běžeckém pásu můžete využít dokonce lehké činky nebo  změnit svůj směr běhu a podobně.

8 Exercises to Spice Up Your Treadmill Workout

 

💡 Nepřehlédněte!

Rozhovor s osobní trenérkou Martinou Hrončekovou

Martina Hrončeková

Martina Hrončeková

Pár otázek k tomuto tématu nám odpovídala i osobní trenérka Martina Hrončeková, která nám mimo jiné prozradila i své tipy, jak si zpestřit trénink na běžeckém pásu. Martina Hrončeková je trenérkou ve fitness centru. Dlouhé roky se věnovala soutěžení ve fitness v kategorii fitness model (3. Místo mistrovství Slovenska, 2. Místo mistrovství světa WFF). Posledních pár let soutěží na maratonech v horské cyklistice doma i v zahraničí (3.místo mistrovství Evropy, vítězka Slovenského poháru v maratonu).

S manželem Michalem si před 3 lety založili vlastní fitko Top Sport Gym. TSG je fitness nejvyšší úrovně, určené pro všechny lidi, kteří mají chuť sportovat a udělat něco pro své tělo. Jak Martina říká: „Fitko není jen o strojích a závažích, ale hlavně o lidech, kteří do něj chodí. V příjemném a vždy čistém prostředí potkáte své přátele a známé, se kterými si ve fitness baru můžete po tréninku posedět při kvalitní kávě, nebo výživném proteinovém šejku, nebo můžete využít služeb našeho skvělého maséra”.

Michal a Martina Hrončekovci

Michal a Martina Hrončekovci

Jaký druh tréninku si převážně vaši klienti vybírají? Na co jsou zaměřeny? Případně, nechají si raději poradit od vás?

Martina Hrončeková: „Naši klienti se u nás mohou zaměřit i na silové tréninky, protože fitko je vybaveno profesionálními stroji. Ale na druhé straně máme mnoho fitness pomůcek, se kterými mohou klienti cvičit funkční tréninky. Na závěr tréninku jdou klienti na kardio zónu, která je vybavena běžícími pásy a eliptikaly s televizorem.“

Rádi zapojují do svého tréninkového procesu cvičení na běžeckém pásu?

Martina Hrončeková: „Běžící pásy jsou klienty často využívány buď jako doplněk po předchozím tréninku, nebo přijdou klienti jen na cardio trénink a stráví na pásu 30-45 min.“

Proč je podle vás běžecký pás vhodný na cvičení, a jaké jsou jeho výhody nebo nevýhody?

Martina Hrončeková: „Běžící pás má obrovskou výhodu zejména co se týče počasí. Jelikož do fitka sa dá přijít kdykoliv 🙂 Zároveň je vhodný z hlediska rovného povrchu. Výhodou našich nekonečných pásů je vestavěný televizor, takže klienti si přinesou sluchátka a při delších trénincích se nenudí. Nevýhodou všech pásů je že jsou limitované živou váhou, max 150 kg.“

Znáte nějaké triky či cvičení, které obohatí trénink na běžeckém pásu a udělají tak cvičení ještě zajímavějším a zábavnějším?

Martina Hrončeková: „Já zvyknu se svými klienty dělat zábavný trénink na běžícím pásu. 2 minuty běh, 2 min dřepy (nohy jsou na boku pásu), 2 min běh, 2 min chůze do kopce, 2 min běh, 2 min výpady na pásu… Takových kombinací se dá vymyslet mnoho.“

Snem mnoha lidí je co nejrychleji a co nejefektivněji zhubnout. Co kromě cvičení na běžeckém pásu napomáhá klientům k tomuto cíli?

Martina Hrončeková: „Pokud k nám přijdou lidé, že chtějí zhubnout, v první řadě jejich odvážíme na diagnostickém přístroji. Tento přístroj nám řekne rozložení vody, tuku, svalů těle… Podíváme se spolu i na jejich stravovací návyky, v případě zájmu jim vypracujeme stravovací plán. Co se týče cvičení, vždy je dobré kombinovat posilovací trénink s cardio, což je například i zmíněný běžecký pás. Zpočátku stačí rychlá chůze, později mohou klienti začít s pomalým během.“

Znáte vy osobně zmíněný 8 minutový trénink na běžeckém pásu? Případně, co byste vy doporučili lidem pro zpestření takového cvičení?

Martina Hrončeková: „8 minutový běžecký trénink se bohužel na našich běžeckých pásech nedá aplikovat, nakolik pásy nevědí tak rychle zrychlit na požadovanou rychlost. My na pásech využíváme intervalový trénink. 30 s běh na 8-10 km rychlosti, 90 s běh na 6 km rychlosti. Z vlastní zkušenosti vím, že pro běžné lidi je sprint nad 12 km / h obtížně zvládnutelný.“

Je takovýto trénink vhodný pro všechny věkové kategorie?

Martina Hrončeková: „Trénink na běžeckém pásu zvládnou všechny věkové kategorie.“

Je podle vás lepší cvičit na běžeckém pásu v posilovně, resp. ve fitcentru nebo to každý zvládne i v pohodlí domova?

Martina Hrončeková: „V pohodlí domova si člověk nikdy tak kvalitně nezacvičí jako ve fitcentru. Doma si vždy najde důvod proč trénink zkrátit, případně vůbec neodcviciť. A nejlepší je si najít fitkového parťáka, se kterým se budou pravidelně motivovat a společně snadněji zvládat tréninky.“

 

Zdroje: 


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Redakce CestakBydlení.cz

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.