Jak začít s chovem včel – vše co potřebujete vědět

Georgina Babinová Téma
11. března 2022 1

Chov včel není nic jiného než držet včelstvo v úlu a sbírat med, který produkuje. Zní to jednoduše, že? No, ve skutečnosti to tak jednoduché není… Včely medonosné nejsou (a nemohou být) domestikovány, takže potřebujete vědět hodně o tom, jak založit úl, řídit ho a jak se stát včelařem. Pokud pochopíte, jak se včely chovají, můžete se je naučit ovládat. V tomto článku naleznete informace o tom, jak funguje úl a jak se stát úspěšným včelařem.

V každém případě, ať už se chystáte začít s včelařstvím jako se zálibou, podnikáním nebo dokonce jako kombinací těchto dvou způsobů, je třeba toho vědět hodně, než začnete.

Jak nastartovat chov včel – krok za krokem

Než skočíte do „hluboké vody“, je třeba si uvědomit, že pokud jde o úspěšné provozování vašich vlastních úlů, musíte nejprve absolvovat tvrdé kolo učení.

Existuje určitý postoj k včelaření, když lidé nemyslí na včely jako na zvířata. Na včelaření myslí spíše než na zahrádkářství nebo založení ptačí budky. Nemůžete jen založit úl a očekávat, že se o sebe postará sám. Pokud „budoucí včelaři“ nevědí, do čeho jdou, často to končí úhynem včel. A když váš úl zemře, je to signifikantní. Můžete uškodit ostatním včelařům v dané oblasti. Pokud například necháte své úly onemocnět, může se to rozšířit do dalších kolonií. Proto je nejdůležitějším prvním krokem nastudovat si co nejvíc.

 

Co byste měli vědět o včelách?

V průměru bude jedna kolonie včel obsahovat 30 000 – 50 000 včel, v závislosti na velikosti. V této komunitě žije královna (která snese více než 1 500 vajec denně), včely dělnice, které „provozují“ úl, a trubky, což jsou včely mužského pohlaví, které se páří s královnou. Pochopení včelařské biologie je zásadní pro všechny začátečníky. Proto je více než žádoucí, aby nováčci absolvovali včelařský kurz od zkušeného, respektovaného jednotlivce nebo organizace. Naučíte se základní informace včetně správné terminologie, používání vybavení a způsobu hospodaření se včelami od sezóny k sezóně.

Dělnice kolem královny

 

➡️ Porozumějte „letové dráze“ včel

Včely se nejrychlejší cestou dostanou ze zdroje potravy do úlu. To někdy vede k vyrušování lidí nebo zvířat a domácích mazlíčků. Včely se také vyprazdňují během letu na cestě k jídlu a vodě. To zase může zabarvit povrchové úpravy automobilů a zanechat barevné skvrny na všem, co je pod nimi. Pokud budou včely létat přes silnici, po které lidé chodí, zvažte instalaci oplocení nebo vysokých výsadeb v blízkosti úlů, aby včely povzbudily k rychlému získání výšky. Udržíte tím je (i sebe) v bezpečí.

 

Výběr správného stanoviště

Naštěstí včely dokážou žít téměř na jakémkoli místě. Existují různé styly úlů, ale nezávisle na tom, pokuste se úl postavit směrem k vycházejícímu slunci (východ) nebo směrem na jih. Ranní slunce na přední straně úlu je skvěle věc; ohřívá úl a včely. Umístěte své úly na chráněné místo. Snažte se vyhnout vrcholům kopců, protože bývají větrné. Vyvarujte se také nízko položených míst, která déle zadržují studený vzduch a bývají vlhká. Ujistěte se, že v dané oblasti nejsou problémy se záplavami, abyste měli vždy přístup ke včelínu.

Stejně jako sluneční světlo, včely potřebují každý den v roce vodu. Je voda přístupná? Pokud vy nebo váš soused máte bazén, pořiďte si alternativní zdroj vody pro včely ještě před příchodem včel, aby je chemicky upravená voda nelákala. Tento zdroj by měl být blíže k úlu než k bazénům.

Včely také potřebují nektar a pyl. Budete muset krmit včely, abyste zajistili jejich přežití? Ano, někdy budete možná muset včelám pomoci s krmením. Platí to zejména v období sucha nebo jako pomoc při přípravě slabého úlu na zimu. To nás přivádí k potravinovým zdrojům…

 

➡️ Poznejte své květiny

Včely vyrábějí med z květinového nektaru. Najdeme je v rostlinách, jako je jetel bílá, astry, pampelišky, javory, atp. Po určité době budete umět rozeznat, kdy dojde k silnému proudění nektaru a kdy je tok nektaru skromný. Než včely budete vlastnit, ujistěte se, že jim poskytujete bezpečné a přirozené prostředí. Pesticidy na květinách jsou hlavní příčinou smrti včel medonosných. Ujistěte se, že žádné velké plochy ve vašem okolí nejsou ošetřeny komerčními insekticidy. Pokud včelu dělnici nezabije jed na místě, je možné, že ji přinese zpět do úlu a zabije další včely, dokonce i královnu.

Teď, když už víte, co potřebují vaše včely, zjistěte, co vy – včelař – budete potřebovat jako vybavení.

Včela hledající nektar na květu

 

Jaké vybavení budete potřebovat?

Jaké včelařské potřeby, oblečení a vybavení budete potřebovat pro chov včel? Zde jsou položky, které vám pomohou začít.

 

➡️ Včelařské oblečení

Začněte se základy včelařského oblečení. Vždy mějte závoj na tvář a noste oblečení, které vás ochrání před bodnutím. Mnoho společností nabízí kompletní včelařské kombinézy nebo včelařské blůzy. Tyto jsou pro začátečníky nejlepší. Takovou kombinézu dostanete již od cca 900 Kč. Celkově se držte bílé nebo světlých barev a volného střihu. Někteří včelaři se vzdávají rukavic, aby mohli lépe manipulovat uvnitř úlu, ale když pro začátečníky se to obecně nedoporučuje.

Noste oblečení, které vás bude jednak chránit a jednak vám nebude vadit, že se zašpiní. Včely budou produkovat odpad, který se na vašem oděvu jeví jako nažloutlé stopy, takže nemějte na sobě své nejlepší oblečení. Chraňte si zápěstí a kotníky. Kalhoty si zastrčte do ponožek a košilové rukávy do rukavic. Omotejte si zápěstí i kotníky nějakým typem pásky, abyste si zajistili oblečení na místě.

Včelařské oblečení pravidelně perte. Včely uvolňují feromon, když bodají, aby upozornily jiné včely na útočníka. Tím, že máte na sobě dříve bodlé oblečení, v podstatě prosíte, aby vás bodly!

 

➡️ Včelařské potřeby a výbava

Kromě včelstev (o kterých si řekneme níže), existují tři – čtyři základní potřeby, které budete vždy potřebovat při manipulaci se včelami:

  • kouř – kouř, pokud se používá správně a ne nadměrně, pomůže uklidnit včely. Malý kouř je v pořádku pro pár úlů. Máte-li ve včelíně 4 nebo více včelstev, možná budete potřebovat větší. Potřebujete produkovat studený bílý kouř. Můžete toho dosáhnout speciálním palivem pro kouřáky nebo ve svém kouřáku použijte suché borové jehly.
  • rozpěrák – nejlépe nerezový. Slouží k usnadnění práce při oddělování rámečků a nástavků.
  • škrabka – pomůže vám odstranit nahromadění vosku a / nebo propolisu na komponentech úlu.
  • odvíčkovávací vidlička – pro snazší odvíčkování plástů před vytáčením medu

Včelařské nástroje

 

Výběr úlu

Nyní si povíme něco o domově pro vaše včely… Jak jsme již zmínili výše, existuje řada typů úlů. Můžeme je kategorizovat podle použitého materiálu, podle typu díla, podle velikosti, podle typu izolace i podle přístupnosti. Včelaři se však shodují, že pro začátek je vhodné použít nízkonástavkový úl Langstroth.

 

➡️ Úl Langstroth

Úl Langstroth (na obrázku níže) je dnes nejběžnějším používaným stylem a je oblíbeným u nových včelařů. Design si dal patentovat reverend Lorenzo Langstroth v polovině 19. století a jeho součástí jsou odnímatelné rámy, do kterých včely zabudují plástev. Langstrothské úly sestávají z boxů, které se naskládají na sebe.

Úl se skládá z následujících částí:

  • vnější/teleskopický kryt – udržuje celý úl v suchu, chrání před deštěm. Podobně jako střecha na domě.
  • vnitřní kryt – je mezi horním boxem a vnějším krytem. Poskytuje izolaci a zabraňuje přilepení rámů k vnějšímu krytu. Může se použít k úniku včel při sklizni medu.
  • nízká nástavka – nízké nástavky jsou nejčastěji používanou velikostí pro výrobu medu.
  • Queen Excluder – umožňuje průchod pouze včelám dělnicím, přičemž královnu a trubky drží dále od medu. Toto je volitelné vybavení, které brání královně v kladení vajíček do medových nástavek. Ne každý včelař používá tento vylučovač.
  • rámy – odnímatelné rámy (dřevěné nebo plastové) sednou do boxů. Dodávají v různých velikostech, aby se vešly do tří různých velikostí nástavek. Včely si uvnitř dřevěných rámů vytvářejí plástev (často se používá základ ze včelího vosku/plastový základ pro navádění) V buňkách se nacházejí mladé včely, pyl, nektar a med.
  • základ – většina včelařů používá jako vodítko uvnitř rámů základ ze včelího vosku (nebo z plastu). To pomáhá povzbudit včely, aby si uvnitř rámů vytvořily plástev.
  • chovná komora – také se jmenuje hluboká nástavka nebo chovná skříňka – obsahuje větší rámy než nízká. Královna zde klade vajíčka pro příští generaci včel. V této porodnici se „zdravotní včely“ starají o mláďata.
  • úlové dno – základna úlu. Spodní desky jsou k dispozici jako pevné, nebo síťované.

Langstrothův úl může obsahovat libovolnou kombinaci tří velikostí nástavek: hluboké, střední nebo nízké.

Langstrothův úl

Langstrothův úl

 

Jak získat včely?

Bez včel nemůžete být včelařem! Před zakoupením včel do úlu je důležité mít veškeré své vybavení a úl připravené. A tady je návod, jak získat kolonii včel medonosných pro včelín.

➡️ Základy společenství včel

Včely medonosné jsou společenský hmyz se strukturovanou společností. Včelí královna je nejdůležitější včelou v úlu, ale nemůže dělat veškerou práci sama! Včelí komunita naplňuje tři základní role:

  • dělnice – jsou samičky a jsou zodpovědné za různé činnosti, jako je péče o královnu a její vajíčka, stavění plástve, hlídání vstupu do úlu a sbírání potravy.
  • troudy – jsou samci a jejich jedinou zodpovědností je páření s královnou. Jsou větší než včely dělnice, ale menší než královna.
  • královna – je zodpovědná za všechny genetické vlastnosti v kolonii. Klade vajíčka a je matkou všech.

Aby kolonie přežila, potřebuje všechny tři druhy včel.

 

➡️ Koupě včel

Pro včelaře začátečníka je nákup včel nejjednodušší a nejbezpečnější způsob založení včelína. Chcete-li si objednat včely, obraťte se na místní včelařské potřeby nebo místní včelařské sdružení. Většina balení bude obsahovat královnu, několik dělnic a napáječ naplněný cukrovým sirupem. Cestují bezpečně ve speciální kleci. Dodavatel včel by vám měl poskytnout informace o instalaci včel do jejich nového domova a představení včelí královny dělnicím. Nejběžnější metodou představení královny je použití nepřímé metody. Včely dělnice poznávají novou královnu, když se pomalu prokousají potravou v kleci.

Plastové klece se včelami

Plastové klece s královnou a dělnicemi

 

Včely můžete pořídit také ve formě oddělků. Oddělek je kolonie poloviční velikosti. Nejběžnější velikost je 5 plástů, královna a plody (malé včely). Nejlepší je oddělky koupit během června nebo začátkem července, což je doba s kvalitními snáškovými podmínkami.

 

➡️ Odchyt roje

Shluky včel, které se občas vidí ve volné přírodě, se nazývají roje. Včely si často rozdělí své kolonie, neboť rostoucí kolonie potřebuje více prostoru. Rojení je přirozenou tendencí včel medonosných a vyskytuje se nejčastěji na jaře. Sklizeň roje není těžká, protože včely bývají mírné. Bez ohledu na to vždy noste správné oblečení. Může být také dobrý nápad nosit s sebou cukrovou vodu a / nebo kouř pro zklidnění špatně naladěných včel.

Včely na větvích stromů lze sbírat odříznutím větve a jeho jemným umístěním nebo třesením uvnitř nádoby. Včely na rovném povrchu nebo sloupku plotu lze vést do nádoby jemným posouváním kusem kartonu nebo pomocí lopatky. Mohou být také nasměrovány foukáním kouře za nimi, což je povzbudí, aby se pohybovaly v opačném směru (směrem k nádobě). Včely přemístěte z nádoby do úlu jemným třesením.

Někdy však to co je zadarmo není zákonitě lepší. Divoké včely mohou být nositeli chorob nebo mají slabý genetický materiál. Královna mohla být zraněna nebo zabita a je často obtížné ji najít mezi divokými včelami. Dalším problémem založení včelstva z roje je stará matka. S rojem odlétá stará královna, která byla z domácího úlu vystrnaděna novou, mladou královnou. Někdy je tak stará, že se nedožije ani následujícího jara. Se starou matkou riskujte také nízký výnos medu. Proto myslete dopředu a hned po odchytu roje si pořiďte novou královnu a matky vyměňte, nejpozději do podzimu.

 

Správa včelína

Všeobecná údržba vyžaduje v teplých měsících pravidelné kontroly, abyste se ujistili, že vaše královna klade vajíčka, dělnice budují sklady medu a vaše kolonie má dostatek prostoru pro rozšíření. V chladných měsících se kolonie shlukuje a stravuje se v medových skladech, což nastává, až když je teplota nad bodem mrazu, aby se eliminovaly ztráty. Během této doby se nedoporučuje provádět inspekce, aby se zabránilo úniku vzácného tepla z úlu. Čas a styl řízení bude záviset na vašem podnebí, stylu úlu a vašich konkrétních včel. Všechny kolonie jsou jedinečné a každý včelař bude mít jinou zkušenost.

 

Sklizeň medu

Jakmile si založíte své včelstvo, je čas začít sbírat vlastní zásobu medu! Zde je několik rad a věcí, které je třeba zvážit.

Mít nekonečný zdroj medu přímo ve vaší zahradě může znít luxusně, ale mnoho nových včelařů má nerealistická očekávání týkající se výroby medu. Například včely ve většině regionů nedělají med celoročně a pro mnohé z nás to bude až ve druhém roce, kdy budou mít včely přebytečný med. Navíc množství medu, které vaše kolonie vyprodukuje, závisí na tom, kde se nachází. Pokud žijete v oblasti bez přístupu k množství květin během celého jara, léta a podzimu, výroba medu nemusí být dost velká na to, abyste se o ni mohli podělit. Ale, jakmile se kolonie rozjede, na med se vyplatí čekat!

Poměrně pracovitým procesem včely vyrábějí med z rostlinného nektaru. Výsledný med se skladuje v úlu a používá se během chladného počasí nebo sucha jako zdroj potravy pro úl. Naštěstí včely velmi tvrdě pracují a často vyrábějí více medu, než potřebují, což umožňuje včelařům sběr přebytků. Včelař může v průměru očekávat, že ze zdravé kolonie v úrodné oblasti vyprodukuje každý rok asi 20 kg medu. Množství se však může rok od roku a z místa na místo dost lišit.

Sklizeň medu

 

➡️ Praktické tipy před sklizní

Na sběr medu se připravte správným oblečením a vybavením. Pokud je to možné, nejprve to několikrát absolvujte se zkušeným včelařem, abyste se dostali na kloub shromažďování medu. Včely vědí, že jejich zimní přežití závisí na zdroji potravy a nebudou zvlášť horlivé vzdát se úrody!

Buďte připraveni a nezkoušejte urychlit proces sklizně medu. Jemné, klidné pohyby – ne velké, přehnané – pomohou udržet včely v klidu. Ujistěte se, že nemáte na sobě žádné parfémy, kolínské vody, vody po holení atd., protože to bude lákat zvědavé včely, aby k vám přiletěly, a bude se vám tím těžší pracovat.

 

💡 Důležité! NIKDY nemanipulujte se včelami, pokud existuje možnost alergické reakce. Vždy je dobré mít po ruce i epipen, pro každý případ.

 

➡️ Sbírání plástů z úlu

Na produkci medu dávají včelaři silným koloniím extra úlové boxy, které se nazývají „nástavky“. Tyto boxy obsahují rámy přeformovaného plástve. Poté, co včely nástavku naplní a plástev zalepí voskem, je připraven ke sklizni. Pamatujte, že z úlu nesmíte brát veškerý med – nechcete přece, aby vaše včely přes zimu hladověly! Vezměte pouze přebytek nebo to, co je v extra nástavce. Včelaři často používají ke zklidnění včelstva kouř, ale příliš velké množství kouře během sklizně může ovlivnit chuť medu.

 

➡️ Extrakce medu

Po vyjmutí nástavky z úlu a jejím přenesení na místo chráněné před včelami můžete začít proces extrakce:

  • Horký nůž se používá k odříznutí voskových víček z buněk plástve. Tyto voskové obaly lze použít k výrobě svíček, takže je nevyhazujte! Po odstranění víček můžete začít oddělovat tekutý med od plástve.
  • Extraktor medu – elektrický nebo manuální – využívá odstředivou sílu k oddělení tekutého medu od plástve bez jeho poškození. Toto umožňuje včelaři znovu použít rám s prázdným plástvem v nástavce.
  • Případně lze plástev vystřihnout z rámu, rozdrtit a propasírovat přes gázu. Včelí vosk lze použít na svíčky nebo jiné projekty.
  • Po extrakci nebo přecezení se tekutý med nechá několik dní usadit v uzavřené nádobě a poté je připraven k plnění do lahví.

 

💡 Med můžete plnit i do takových sklenic ⤵️

Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Fruit 0,425 l, 4 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem Fruit 0,425 l, 4 ks
229 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem, 720 ml, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem, 720 ml, 8 ks
189 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem VERINE, 0,26 l, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem VERINE, 0,26 l, 8 ks
199 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem Sturzglas 0,44 l, 8 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem Sturzglas 0,44 l, 8 ks
199 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem TON, 80 ml, 12 ks Orion Sada zavařovacích sklenic s víčkem TON, 80 ml, 12 ks
219 Kč
Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem 0,3 l, 12 ks Orion Sada zavařovacích sklenic se závitem 0,3 l, 12 ks
219 Kč
Tescoma 6dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,2 l Tescoma 6dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,2 l
279 Kč
Tescoma 3dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,7 l Tescoma 3dílná sada zavařovacích sklenic DELLA CASA, 0,7 l
259 Kč

Ukázat více

 

Běžní včelí škůdci a nemoci

Zdraví včel je velmi důležitou součástí úspěšného včelaření. Nabízíme vám informace o nejběžnějších škůdcích a chorobách včel a o tom, jak s nimi nakládat ve včelíně.

Mrtvá včela

 

➡️ Syndrom kolapsu včelstev

V zimě roku 2006 začali včelaři hlásit ztráty včelstev mnohem větší než normální. Tyto kolonie náhle selhaly, přičemž většina dělnic zmizela z úlu a královna a hrstka mladých včel byly ponechány samy na sebe. Tento jev se začal nazývat „syndrom kolapsu včelstev“ (CCD). O možných příčinách CCD se diskutuje dodnes. Vědci se shodují, že porucha pramení z kombinace problémů, nadále však hledají definitivní odpověď.

 

➡️ Kleštík včelí

Kleštík včelí, nebo Kleštík zhoubný napadá dospělé i larvální včely, oslabuje včely a v konečném důsledku zkracuje jejich životnost. Ve skutečnosti jsou kleštičky zabijákem včel číslo 1 na celém světě kvůli své schopnosti šířit včelí viry a nemoci. Klešť se šíří jako „nežádoucí pasažér” na těle trubců. Pro trubce je charakteristické zalétávání do cizích úlů a tak se stávají hlavními přenašeči parazita.

Nemůžete zabránit své kolonii před infekcí, ale můžete zachránit svou kolonii před kolapsem. Ve válce proti kleštíkům z rodu Varroa je k dispozici mnoho schválených způsobů léčby. K dispozici je několik schválených syntetických chemikálií i jemnější organické miticidy. ApiVar, Api-Life Var, Apiguard, Hopguard, kyselina mravenčí a kyselina šťavelová jsou jen některé z možností.

Každý typ léčby má své klady a zápory. Najděte nejlepší metodu, která vyhovuje vašemu podnebí a vaší včelařské filozofii. Potom sledujte hladiny kleštiček ve vaší kolonii. Pokud váš úl potřebuje ošetření, udělejte to co nejdříve.

Kleštěk včelí Varroa destructor

Kleštěk včelí (Varroa destructor)

 

➡️ Pesticidy

Pesticidy jsou účinné při ničení hmyzích škůdců, ale včely, motýli a jiný užitečný hmyz, na kterém závisí i naše bytí, jsou na pesticidy choulostivé. Bohužel pesticidy někdy končí v naší půdě a vodě a kontaminace má vliv na naše opylovače.

Pokračují debaty o skutečném rozsahu vlivu pesticidů na včely. Abyste chránili svou kolonii před poškozením, vyhněte se používání pesticidů na květiny a plodiny, se kterými mohou včely přijít do styku – nebo pokud je jejich použití zapotřebí, nepoužívejte je, když jsou rostliny rozkvetlé. Nezapomeňte si také přečíst štítky pesticidů a dodržovat uvedené pokyny, abyste předešli zbytečnému úhynu včel.

 

➡️ Mor včelího plodu

Mor včelího plodu způsobují bakterie larev Paenibacillus, které ničí uzavřené snášky včel. Toto onemocnění je velmi nakažlivé a může se snadno šířit po celém úlu a z jedné kolonie do druhé. Spory bakterií mohou žít ve včelařském vybavení, jako jsou rámy a nástavky, po celá léta. Z tohoto důvodu může být nákup použitého vybavení riskantní. V současnosti neexistuje žádný spolehlivý lék na léčbu, ačkoli se prokázalo, že antibiotika tuto chorobu zpomalují. Kvůli přetrvávání bakterií však nejde o dlouhodobé řešení. Některé státy požadují úplné zničení infikovaných kolonií.

 

Zazimování včel

Potřebné množství přípravy na zimu závisí na vašem klimatu. Silná a zdravá kolonie s dostatečnými zimními zásobami potravy může ve většině regionů přežít sezónu bez problémů. Před příchodem zimy se ujistěte, že jsou vaše kolonie dobře krmena s dostatečnými zásobami. Zavřete většinu vchodů z úlu, abyste zabránili studenému průvanu a myším. Pokud žijete v regionu s tuhými zimami, můžete úly zabalit. Pamatujte však, že větrání je pro včely velmi důležité – a to i během zimy.

Zde hraje velkou roli místní komunita včelařů. Jaký typ zimní přípravy používají ostatní včelaři ve vašem regionu? Potýkají se s problémy s jinými chorobami nebo škůdci? Konzultace s nimi vám pomůže při předcházení problémům s vaší kolonií.

Zazimované úly

Zazimované úly

 

Pár fascinujících včelích faktů na závěr…

Jistě víte, že včely opylují naše plodiny a dávají nám med. Ale v tomto bzučícím hmyzu je toho mnohem víc.

✅ 1. Bodnutí včelou má své benefity

Toxin ve včelím jedu zvaný melittin může zabránit HIV. Melittin může zabíjet HIV tím, že vypíchne otvory do ochranného obalu viru. (od normálních buněk se pouze odrazí a nechá je bez újmy.) Včelí bodnutí může také zmírnit bolest způsobenou revmatoidní artritidou. Molekuly ve včelím jedu zvyšují hladinu glukokortikoidu, protizánětlivého hormonu v našem těle.

✅ 2. Včely pracují tvrději než my

Během chladnějších období mohou včely dělnice žít devět měsíců. Ale v létě jen zřídka vydrží déle než šest týdnů – doslova se upracují ke smrti.

✅ 3. Jejich mozek vzdoruje času

Když stárnoucí včely vykonávají práci obvykle vyhrazenou pro mladší členy, jejich mozek přestává stárnout. Ve skutečnosti jejich mozek stárne opačně. (Představte si, že když se při jízdě na tříkolce nebudete cítit jen mladě – ale váš mozek ve skutečnosti začne „tikat“ jako u mladší osoby.) Vědci z Arizonské státní univerzity věří, že tento objev nám může pomoci zpomalit nástup demence.

✅ 4. Včely mění medicínu

K posílení svých úlů používají včely pryskyřici z topolů a vždy zelených stromů, která se nazývá propolis. Je to v podstatě lepidlo na úlu. I když ho včely používají jako těsnící materiál, lidé jej používají k potlačení bakterií, virů a plísní. Propolis odebraný z úlu může zmírnit opary, rány, opary, bolavé hrdlo, dutiny a dokonce i ekzémy.

✅ 5. Včely umí rozeznat lidské tváře

Včely rozeznávají tváře stejně jako my. Vezmou části – jako obočí, rty a uši – a dávají je dohromady tak, aby vytvořily celý obličej. Nazývá se to „konfigurační zpracování“ a může pomoci počítačovým vědcům vylepšit technologii rozpoznávání obličeje, uvádí The New York Times.

✅ 6. Včely mají Vikingům podobné navigační techniky

Včely používají Slunce jako kompas. Ale když je zataženo, navigují polarizovaným světlem a pomocí speciálních fotoreceptorů nacházejí místo Slunce na obloze. Vikingové možná použili podobný systém: Ve slunečných dnech navigovali slunečními hodinami, ale v zamračených dnech jim sluneční kameny – kousky kalcitu, které fungují jako polaroidový filtr – pomohly udržet kurz.

✅ 7. Včely dokážou vyřešit matematické problémy

Představte si, že je víkend a je čas vybavit věci. Musíte navštívit šest obchodů a všechny jsou na šesti samostatných místech. Jaká je nejkratší vzdálenost, kterou musíte ujet při návštěvě všech šesti? Matematici to nazývají „problém obchodního cestujícího“ a některé počítače mohou dokonce zamrznout. Ale pro včely je to hračka. Vědci z londýnské Royal Holloway University zjistili, že včely létají nejkratší možnou cestou mezi květinami. Zatím jsou to jediná zvířata, o kterých je známo, že tento problém umí řešit.

✅ Včely nám mohou pomoci chytit sériové vrahy

Sérioví vrazi se chovají jako včely. Trestné činy páchají blízko domova, ale dost daleko na to, aby sousedům nebyli podezřelí. Podobně včely sbírají pyl v blízkosti svého úlu, ale dost daleko na to, aby jejich úly predátoři nenašli. Vědci studovali chování včel, aby pochopili, jak tato „nárazníková zóna“ funguje a vytvořili několik algoritmů. Jejich objevy vylepšily počítačové modely, které policie používá k nalezení zločinců.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.4/5 - (16 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře

Jak začít je je míň náročné , než pak mít ty svoje včeličky ,, to je umění “nejsem včelařka ,ale jsem ráda , že znám lidi , kteří VČELKÁM rozumí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *