Fólie na okna domu či bytu – ozdobné, zrcadlové, protisluneční, termoizolační a jiné fólie na okna

Petra Lyžičiarová Téma
27. února 2022 2

Fólie na okna mají různé uplatnění – některé druhy poslouží jako bezpečnostní prvek a ochrana proti nechtěnému vniknutí či proti požáru, jiné slouží jako ochrana před UV zářením, no a najdete i takové, jejichž úkolem je odrážet sluneční paprsky a bránit přehřívání interiéru.

Pokud se o okenních fóliích chcete dozvědět více, jste na správném místě. V našem článku se podíváme na to, jaké různé druhy fólií na okno můžete na trhu nalézt a k čemu jednotlivé typy slouží. Kromě toho vám poradíme, jak o okenní fólie pečovat a zajímalo nás také, jaké mají s nimi lidé zkušenosti.

Co jsou fólie na okna

Fólie na okno mají různé funkce, přičemž nejčastěji po nich lidé sahají proto, aby svůj domov nebo kancelář ochránili před přehřátím a UV zářením. Na trhu najdete také fólie na okna sloužící jako stínění k vytvoření většího pocitu soukromí. Takové folie ocení hlavně lidé, kteří nechtějí mít doma konvenční řešení v podobě žaluzií, rolet nebo závěsů. Setkat se můžete i s bezpečnostními fóliemi na okna, jejichž úkolem je ochrana proti zlodějům, požárům a přírodním živlům. Nabídka na trhu je poměrně pestrá, přičemž natrefíte i na univerzální fólie, které v sobě spojují více funkcí a v neposlední řadě se setkáte i s dekoračními fóliemi.

Okenní fólie

 

Funkce fólií na okna

Na trhu se můžete setkat s různými druhy fólií na okno, přičemž zákazníci často hledají termozilační folie, bezpečnostní folie na okna či stínící, resp. protisluneční fólie na okna.

Pojďme se tedy podrobněji podívat na to, jaké funkce mají jednotlivé druhy fólií na okna:

⭐ Okenní fólie pro solární kontrolu a snížení tepla

Okenní fólie určené k redukci teploty v interiéru, jsou postaveny na principu odrážení slunečních paprsků. Znamená to, že fólie odráží určité procento sluneční energie, čímž zabraňuje hromadění tepla v interiéru. Obvykle jsou tyto fólie jsou navrženy tak, aby se instalovaly z vnitřní části okna, nicméně najít můžete i modely, které se instalují zvenčí. Tyto fólie vypadají na okně během dne téměř jako vyleštěné zrcadlo, takže kromě odrážení slunečních paprsků zabraňují také nechtěným pohledům do interiéru. Jedná se tedy o velmi stylové a trvalé řešení problému se soukromím. Ten mohou pociťovat například lidé žijící v domech s velkými prosklenými stěnami či francouzskými okny.

Skvělé na tom je, že vám zrcadlové folie na okna nijak nekazí výhled ven. Fungují totiž jako sluneční brýle – vy zpoza nich vidíte, ale ostatní lidé vaše oči nevidí. Instalace tohoto typu okenních fólií vám zajistí příjemnější teplotu ve vašem domě nebo ve vaší kanceláři, aniž byste se museli vzdát přirozeného denního světla nebo pěkného výhledu.

⭐ Fólie na okna s funkcí stínění

Možná si řeknete, že solární kontrola a funkce stínění je totéž, ale není to docela tak. Stínicí fólie na okna redukují množství slunečního světla dopadajícího do interiéru. Přímé sluneční světlo může být celoročním problémem, a to nejen v domácnostech, ale často také v kancelářích. Právě tam může přímé sluneční záření ztěžovat práci s počítačem, což může být pro pracovníky velmi nepohodlné. Trvalým řešením tohoto problému mohou být právě fólie na okna s funkcí stínění, která vytvoří příjemné prostředí, aniž by omezovala výhled. Skvělé je, že si můžete na trhu vybrat fólie s různou mírou propustnosti světla.

⭐Fólie na okna pro vytvoření soukromí

Vytvořit soukromí a zabránit neželeným pohledům můžete i jinak než žaluziemi či závěsy, které se do některých domácností jednoduše nehodí. Moderním a efektivním řešením jsou právě fólie, které blokují výhled zvenčí. Na výběr máte typ fólií, které zabrání pohledům během denního světla, ale také naprosto neprůhledné folie na okna, která vytvoří soukromí jak ve dne, tak v noci.

⭐ Ochrana před vyblednutím

Pokud vám domů nebo do kanceláře svítí přímé sluneční světlo, může to způsobit vyblednutí nábytku, podlah nebo potahů. V takovém případě mnozí lidé sahají právě po okenních fóliích, které jsou schopny blokovat až 99% slunečních paprsků způsobujících vyblednutí.

⭐ Bezpečnost

Pokud je vaším cílem dosažení vyšší bezpečnosti, zřejmě budete chtít sáhnout po bezpečnostních foliích na okna. Ty jsou typické svojí extrémní pevností a odolností proti proražení a roztržení. Určeny jsou především pro ochranu lidí, majetku, budov a vybavení interiéru. Slouží tedy jako ochrana před vandaly, zloději, ale také před tlakovými vlnami při výbuchu či před přírodními živly.

Bezpečnostní okenní fólie jsou vyrobeny z odolných polyesterových materiálů a jsou obvykle čiré. Jejich velkou výhodou je, že kromě funkce bezpečnosti dokážou zadržet až 99 procent UV záření. Vhodné jsou do výkladů, k ochraně oken průmyslových budov, úřadů, bank, ale i rodinných domů či bytů v přízemí. Jejich velkou výhodou je i to, že je pojišťovny akceptují jako dostatečné zabezpečení objektu.

Bezpečnostní fólie jsou dostupné v různých tloušťkách, přičemž folie, které mají větší tloušťku, ochrání sklo i před rozbitím. Z tohoto důvodu se používají také jako ochrana proti vykradení. Tenčí bezpečnostní fólie nezabrání rozbití skla, ale jen tomu, aby se roztříštilo. Pokud by tedy došlo k jeho poškození, sklo se nerozbije na drobné kousky a nehrozí zranění. Výměna za nové však bude nutná.

⭐ Dekorační funkce

Chcete-li dosáhnout například optického rozdělení prostoru nebo zabezpečení soukromí, sáhněte po dekoračních fóliích na okno. Vybrat si můžete například z matovaných fólií s předtištěnými vzory, které plní funkci neprůhlednosti. Po tomto typu dekoračních fólií na okna sahají hlavně firmy. V případě, že byste chtěli ozvláštnit svůj interiér, zvolte dekorační fólie s ornamentem, které plní ozdobnou funkci a zároveň funkci zachování soukromí.

Dekorační okenní fólie

Dekorační okenní fólie

 

Prohlédněte si tipy na dekorační fólie:

Ukázat více

 

Interiérové nebo exteriérové?

Při koupi fólií na okna natrefíte na dvě základní skupiny – interiérové a exteriérové fólie. Exteriérové fólie, tedy ty, které se instalují na vnější stranu skla, jsou ve srovnání s interiérovými efektivnější. Zabraňují totiž nahřívání samotného skla a sluneční paprsky zachytí ještě předtím, než přijdou do kontaktu se sklem.

Ve srovnání s nimi interiérové folie na okna zachytí nahromaděné teplo ze skla. Proto v případě, že je vaším cílem snížit přehřívání vaší domácnosti či kanceláře, sáhněte po vnějších okenních fóliích. Navíc interiérové okenní fólie jsou určeny pro okna s čirým jednosklem.

Třeba si však uvědomit, že exteriérové fólie na okna mají nižší životnost než ty interiérové. Jejich kratší životnost je způsobena tím, že jsou vystaveny různým povětrnostním vlivům a musí odolávat dešti, sněhu, mrázu i možnému mechanickému poškození.

 

Výhody a nevýhody okenních fólií

Používání fólií na okna má řadu výhod, přičemž některé z nich jsme již načrtli. Pojďme se tedy na ně podívat podrobně.

 

Výhody

  • šetření energie a peněz – instalace okenních folií může pomoci snížit vaše náklady na energie. Když si totiž dáte na okna doma či v kanceláři fólie, zabráníte tomu, aby se prostor přehříval, takže nebudete potřebovat používat klimatizaci, resp. její používání výrazně omezíte. No a tím šetříte jednak peníze, a jednak životní prostředí.
  • snižování teploty – okenní folie určené k eliminaci slunečního záření, tedy termoizolační folie na okna, jsou efektivní možností ke snižování teploty v domácnosti či v pracovním prostředí
  • redukce UV záření – UV záření může způsobit vyblednutí nábytku, koberců nebo potahů, a tak v případě, že vám do interiéru svítí slunce několik hodin denně na jedno místo, určitě si pořiďte okenní fólie
  • stínění – práce s počítačem nebo sledování televize mohou být znepříjemněny přímým slunečním světlem, proto je třeba okna nějakým způsobem zastínit. Žaluzie či závěsy nemusí být vhodným řešením pro každý prostor, a tak se zde nabízí použití fólie na okno.
  • vytvoření soukromí – skvělou vlastností okenních fólií je kromě funkce stínění i to, že některé druhy vytvářejí při pohledu zvenčí efekt zrcadla, a tak se nemusíte bát o své soukromí ani tehdy, nemáte-li závěsy či žaluzie. Denní světlo bude do vašeho interiéru dopadat, ale zvědavé pohledy se k vám nedostanou.

 

Nevýhody

  • u vnějších okenních fólií musíte počítat s kratší životností
  • samoinstalace může být náročnější, proto to raději nechte na odborníky
  • v zimním období může být použití termoizolačních okenních fólií kontraproduktivní, protože zabrání tomu, aby se interiér přehřál i působením slunečních paprsků, a tak budete muset více topit

 

Údržba a péče

Péče o okna, na kterých máte nainstalovány okenní fólie, se nijak neliší od péče o okna bez fólií. Okna můžete normálně mýt, avšak nepoužívejte abrazivní čistící prostředky ani kartáče či drátěnky, které by fólii mohly poškodit.

Chcete-li dosáhnout toho, aby vám okenní fólie sloužily tak jak mají co nejdéle, doporučujeme vám nechat jejich instalaci na odborníky. Vyhnete se tak přípravě v podobě důkladného čištění a leštění oken, ale také tomu, že v případě roztržení nebo nesprávného nalepení, si budete škodu muset hradit z vlastní kapsy.

Instalace okenní fólie

Instalaci okenní fólie nechte na odborníky

 

Jaká je cena?

Jednou z důležitých otázek, které vás mohou při pořizování fólií na okna vašeho domu, bytu, kanceláře či firmy může zajímat, je otázka ceny. Cena okenních fólií se liší v závislosti na její funkci. Pokud hledáte levnější možnosti, v obchodech pro kutily natrefíte na kusové protisluneční folie na okna i na zrcadlové folie na okna, jejichž cena se při výšce asi 90 cm a šířce zhruba 2 m pohybuje kolem 500 Kč a více.

V případě, že byste se rozhodli pro specializovaného prodejce okenních fólií, můžete se těšit ze širokého výběru různých typů jednotlivých fólií – a to jak bezpečnostních, tak i protislunečních či zrcadlových. Navíc vám prodejci okenních fólií poskytují také poradenství při výběru a profesionální instalaci. No a jelikož je nabídka fólií velmi široká, cena je u každého typu individuální. Pokud byste měli zájem o okenní fólie, většina prodejců vám na požádání vypracuje cenovou nabídku.

Co se týče dekoračních fólií pro ozvláštnění interiéru, jejich cena není vysoká a pohybuje se přibližně od dvou 50 Kč za metr.

Zde je několik tipů na dekorační folie na okna do vašeho interiéru:

Okenní fólie 3345013 0,900 m x 1,500 m Okenní fólie 3345013 0,900 m x 1,500 m
329 Kč
Okenní Fólie Charis F3345034 0.900 X 1.5M Okenní Fólie Charis F3345034 0.900 X 1.5M
329 Kč
Okenní fólie 3345004 0,900 m x 1,500 m Okenní fólie 3345004 0,900 m x 1,500 m
329 Kč
Okenní fólie 3348011 0,675 m x 1,500 m Okenní fólie 3348011 0,675 m x 1,500 m
249 Kč

Ukázat více

 

Zkušenosti s okenními fóliemi

Zajímalo nás, jaké zkušenosti mají lidé s používáním okenních fólií, a tak jsme se podívali na několik názorů na internetových fórech.

Folie na okna - zkušenosti zákazníků

 

Časté dotazy

Podívali jsme se na několik častých otázek, které se v souvislosti s okenními fóliemi mohou vyskytnout:

Nahradí okenní fólie klimatizaci?

Někteří lidé používají termoizolační okenní fólie jako náhradu za klimatizaci. Přestože tyto fólie odrážejí sluneční paprsky a zmírňují přehřívání interiéru, v porovnání s klimatizací nemají tak výraznou funkci regulace teploty. Vhodné je však používat je spolu s klimatizací, protože mohou snížit dobu jejího provozu a tím prodloužit její životnost.

💡 TIP: Hledáte mobilní klimatizaci? Podívejte se na náš velký test, ve kterém vám poradíme i to, jak si přenosnou klimatizaci vybrat.

Jsou okenní fólie lepší než žaluzie?

Odpověď na otázku, zda jsou okenní fólie účinnější než žaluzie, není jednoznačná. Žaluzie slouží ke stínění, tedy ke zmírnění světla, avšak fólie slouží také k regulaci teploty. To znamená, že žaluzie sice pomohou zastínit, ale teplo do interiéru propustí. Okenní fólie s termoregulační funkcí zabrání průniku tepla i slunečních paprsků.

Nemohou škodit okenní fólie pokojovým rostlinám?

Okenní fólie, které mají UV filtr, by neměly rostlinám za oknem nijak škodit.

Mohu instalovat okenní fólii sám?

Samozřejmě, můžete, ale má to svá rizika – montáž vám nemusí vyjít podle vašich představ a vám nebude poskytnuta záruka na montáž. Proto doporučujeme svěřit montáž fólií do rukou vyškoleným odborníkům.

Jaká je životnost okenních fólií?

Životnost exteriérových okenních fólií je u kvalitních výrobců přibližně 10 až 20 let. Závisí na několika faktorech, jako jsou například orientace okna na světovou stranu, typ skla a jiné.

Nebudu mít po instalaci fólie na okno doma tmu?

Rozhodnete-li se pro instalaci protisluneční fólie na okno, možná vás trápí právě tato otázka. Pravda je taková, že pokud si pořídíte fólii s propustností světla 50 %, rozdíl bude téměř nepostřehnutelný. Pokud byste sáhli po fólii s nižší propustností světla, bude světlo rozptýleno po celé místnosti, a tak bude pro lidské oko efekt velmi obtížně patrný.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.2/5 - (10 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře

Dobrý den, dovnitř bude vidět, když budete doma svítit. Efekt zrcadla je jen při světle zvenku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *