Jak si vybrat fotopast? Pomůže náš test 9 nejlepších modelů 2021

Redakce CestakBydlení.cz Test 0

Celkoví víťezové testu

Bunaty Mini Full HD Solight FP01 Bunaty FULL HD GSM Bentech 3.0C
Vítěz testu Lidová volba Pro náročné Zlatá střední cesta
Bunaty Mini Full HD
Solight FP01
Bunaty FULL HD GSM
Bentech 3.0C
 1. malé rozměry
 2. jednoduché nastavení v Českém jazyce
 3. dobrá kvalita obrazu přes den i v noci
 4. vhodná i na ochranu majetku
 1. cenově dostupná
 2. kvalitní fotografie
 3. vhodná i na ochranu majetku
 1. displej umístěný na přední části
 2. možnost časosběrných záběrů
 3. neviditelný přísvit
 4. odesílá fotografie přímo na váš e-mail či mobil
 1. neviditelný přísvit
 2. časosběrné záběry
 3. USB připojení
 1. nemá GSM
 1. nemá GSM modul
 2. krátká výdrž baterií
 1. vyšší cena
 1. bez GSM modulu
Nejmenší fotopast na světě se může pyšnit kvalitním obrazem, displejem a praktickým použitím. Vhodné je pro sledování zvěře i na ochranu majetku před zloději. Levná fotopast, která výborně poslouží méně náročným zákazníkům. Kvalitní fotopast s jednoduchým nastavením, která vám odešle zachyceny záběry přímo na mobil. Vhodná je pro sledování zvěře i na ochranu majetku. Pokud vám postačí jednodušší fotopast vhodná i na ochranu majetku, která však nemá GSM modul, tento kousek může být pro vás správnou volbou.
2 990 Kč 1 299 Kč 7 490 Kč 3 390 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Velmi oblíbeným nástrojem na zaznamenání obrazového materiálu na základě pohybu zvířat nebo lidí jsou fotopasti. Někteří lidé si ji chtějí opatřit na zachycení záběrů zvířat, které by se jim jinak zachytit nepodařilo, jiní zase využívají toto zařízení na sledování pohybu kolem svého domu či firmy. Pokud jste se rozhodli, že si fotopast pořídíte, ale nevíte si v široké nabídce na trhu vybrat tu nejlepší z nich, v našem testu ji určitě najdete.

Vybrali jsme v něm pro vás 9 nejlepších modelů za rok 2021, Přičemž jsme si všímali hlavně ty zákaznický oblíbené. Porovnali jsme jejich parametry a podívali jsme se na to, v čem spočívají jejich výhody a případně i nevýhody. Kromě výběru nejlepších fotopasti jsme pro vás připravili i užitečné informace o tom, jak si vybrat fotopasti a na jaké parametry se při výběru tohoto zařízení zaměřit. Při výběru nejlepších fotopasti jsme zohledňovaly nejen jejich parametry a cenu, ale také uživatelské recenze. Zajímavé informace se dozvíte i z rozhovoru s odborníkem na fotopasti.

Jak si vybrat fotopast?

Při výběru fotopasti byste si měli uvědomit hned několik věcí a pozornost byste měli věnovat zejména následujícím parametrům:

 • rychlost spouště – jde o podstatný parametr, přičemž je samozřejmě nejlepší, aby byla rychlost spouště co nejvyšší bez ohledu na to, zda jde o fotopasti na zlodějů nebo na zvěř
 • zorné pole – na výběr máte fotopasti s větším i menším zorným úhlem, přičemž menší zorný úhel umožňuje snímání na větší vzdálenost. Zorný úhel s velikostí 100° je vhodný na kratší vzdálenosti.
 • osvit diod – na výběr máte různý počet diod, přičemž při výběru je podstatné vědět, zda chcete fotopast používat primárně ve dne nebo v noci
 • rozlišení – jelikož fotopast obsahuje i fotoaparát, je třeba se zaměřit i na jeho parametry, konkrétně na rozlišení. Čím je rozlišení vyšší, tím je vyšší i kvalita snímku.
 • GSM modul – jde v podstatě o mobilní bránu, která umožňuje nechat si zasílat fotografie na e-mailovou adresu nebo ve formě MMS
 • funkce a příslušenství – moderní fotopasti jsou vybaveny množstvím praktických doplňků, například USB portem, možností připojení na WiFi, dálkové ovládání, možnost časosběrných snímků a jiné

Nejlepší Fotopasti na základe porovnávacího testu 2021

1. místo 2. místo 3. místo 4. místo 5. místo 6. místo 7. místo 8. místo 9. místo
Vítěz testu 2021 Pro náročné Zlatá střední cesta Lidová volba
Bunaty Mini Full HD Bunaty FULL HD GSM Bentech 3.0C Bentech 2.6CM ScoutGuard SG520 PRO ScoutGuard Predator X UOVision UM 595-2G Solight FP01 Forestcam Tiny
Bunaty Mini Full HD Bunaty FULL HD GSM Bentech 3.0C Bentech 2.6CM ScoutGuard SG520 PRO ScoutGuard Predator X UOVision UM 595-2G Solight FP01 Forestcam Tiny
2 990 Kč 7 490 Kč 3 390 Kč 3 890 Kč 2 890 Kč 2 600 Kč 7 490 Kč 1 299 Kč 3 490 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Mall.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Ukázat nabídku
Heureka.cz

4 nejlevnější kvalitní Fotopasti do 2990 Kč

Recenze 9 nejlepších fotopascí pro rok 2021

1. Bunaty Mini Full HD

Rozlišení fotografie: 16 Mpx ● Dosvit: 12 metrů ● Infra přísvit: 940 nm, neviditelný

Bunaty Mini Full HD

Buňata Mini Full HD je malá fotopast, jejíž zorné pole je 55 °. Je vybavena velkým displejem a záběry ukládá na SD kartu, přičemž podporuje karty až do velikosti 32 GB. Nastavení je jednoduché a prakticky na ní můžete nastavit časový úsek, během kterého má být aktivní. Výhodou je také externí napájení pomocí konektoru ve spodní části fotopasti.

Spoušť je velmi rychlá a při zachycení pohybu fotopast vyhotoví tři za sebou následující fotografie. Tento model umožňuje i zaznamenávání videa, přičemž dokáže vytvořit až 10-minutový záznam. Past můžete chránit před nechtěným manipulováním heslem.

Výhody

 • malé rozměry
 • jednoduché nastavení v Českém jazyce
 • dobrá kvalita obrazu přes den i v noci
 • vhodná i na ochranu majetku

Nevýhody

 • nemá GSM

Verdikt: Nejmenší fotopast na světě se může pyšnit kvalitním obrazem, displejem a praktickým použitím. Vhodné je pro sledování zvěře i na ochranu majetku před zloději.

Naše hodnocení:

Cena: 2 990 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


2. Bunaty FULL HD GSM

Rozlišení fotografie: 12 Mpx ● Dosvit: 15 metrů ● Infra přísvit: 940 nm, neviditelný

Bunaty FULL HD GSM

Fotopast značky Buňata je vybavena GSM modulem a podporou GPRS, což znamená, že odesílá zhotovené fotografie přímo na váš mobilní telefon či na e-mail. Zorné pole je 52 °, rozlišení fotografií může být až 12 MPx a rozlišení videa je v kvalitě FULL HD.

Kvalitní fotografie zhotovuje nejen přes den, ale i v noci. Výhodou je neviditelný přísvit, díky kterému je model vhodný i na hlídání majetku. Líbí se nám, že má fotopast displej umístěný na přední části, a tak můžete přesně nastavit, co má snímat. Vybavená je také možností zhotovování časosběrných záběrů a její nastavení a ovládání je velmi jednoduché.

Výhody

 • displej umístěný na přední části
 • možnost časosběrných záběrů
 • neviditelný přísvit
 • odesílá fotografie přímo na váš e-mail či mobil

Nevýhody

 • vyšší cena

Verdikt: Kvalitní fotopast s jednoduchým nastavením, která vám odešle zachyceny záběry přímo na mobil. Vhodná je pro sledování zvěře i na ochranu majetku.

Naše hodnocení:

Cena: 7 490 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail

Pro náročné


3. Bentech 3.0C

Rozlišení fotografie: 12 Mpx ● Dosvit: 20 metrů ● Infra přísvit: 940 nm, neviditelný

Bentech 3.0C

Fotopast Bentech pořizuje fotografie s velikostí 12Mpx v zorném poli 110 ° a videozáznamy ve Full HD. Konstrukce je odolná, a tak se nemusíte obávat použít fotopast i v náročnějších podmínkách.

Samozřejmostí je zhotovování záznamů v noci, přičemž používá neviditelný přísvit s viditelností až do 15 metrů. Fotopast Bentech je vhodná tak na pozorování zvěře i na ochranu majetku. Disponuje USB a AV kabelem, časosběrnými funkcemi a možností nastavení citlivosti pohybového senzoru. Nastavenie je jednoduché a srozumitelné.

Výhody

 • neviditelný přísvit
 • časosběrné záběry
 • USB připojení

Nevýhody

 • bez GSM modulu

Verdikt: Pokud vám postačí jednodušší fotopast vhodná i na ochranu majetku, která však nemá GSM modul, tento kousek může být pro vás správnou volbou.

Naše hodnocení:

Cena: 3 390 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail

Zlatá střední cesta


4. Bentech 2.6CM

Rozlišení fotografie: 12 Mpx ● Dosvit: 15 metrů ● Infra přísvit: 940 nm, neviditelný

Bentech 2.6CM

Zařízení Bentech představuje kvalitu v podobě Full HD videozáznamů a fotografií s rozlišením 12 MPx. Jde o fotopast vhodnou i na ochranu majetku, protože má neviditelný noční přísvit. Nespornou výhodou je i GSM modul, který vám zašle všechny pořízené snímky na váš mobil nebo e-mail.

Skvělé také je, že fotopast je možné ovládat i na dálku prostřednictvím příkazů přes SMS, takže ji můžete řídit odkudkoliv. Zorné pole je 90 ° a rychlost spouště 0,9 sekundy. Fotopast disponuje také funkcí časosběrných záběrů a možností nastavení citlivosti čidla.

Výhody

 • GSM modul
 • neviditelný noční přísvit
 • ovládání přes SMS
 • časosběrné záběry

Nevýhody

 • nenašli jsme

Verdikt: Kvalitní fotopast za rozumnou cenu. Vybaveno je množstvím funkcí a také GSM modulem.

Naše hodnocení:

Cena: 3 890 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


5. ScoutGuard SG520 PRO

Rozlišení fotografie: 12 Mpx ● Dosvit: 17 metrů ● Infra přísvit: 940 nm, neviditelný

ScoutGuard SG520 PRO

Fotopast značky ScoutGuard má kompaktní rozměry a díky výbornému maskování si ji opravdu nevšimnete. Díky integrované obrazovce můžete nastavit pohybové čidlo přímo na místě. Detekční vzdálenost čidla je přitom až 21 metrů. Ovládání je jednoduché a srozumitelné.

Kvalita záznamů je na vysoké úrovni a osvit je neviditelný, takže můžete zařízení využít i na ochranu majetku. Fotopast akceptuje paměťové SD karty až do kapacity 32 GB. Dokáže tak uložit několik tisíc fotografií a nemusíte kartu každou chvíli vyměňovat, což je velmi praktické.

Výhody

 • jednoduché ovládání
 • výborný poměr ceny a kvality
 • neviditelný přísvit
 • výborné maskování

Nevýhody

 • nemá GSM modul

Verdikt: Pokud nechcete do fotopasti hodně investovat, tento model je skvělou a kvalitní volbou se základním vybavením.

Naše hodnocení:

Cena: 2 890 Kč

Ukázat nabídku
Mall.cz
Detail


6. ScoutGuard Predator X

Rozlišení fotografie: 12 Mpx ● Dosvit: 15 metrů ● Infra přísvit: 940 nm, neviditelný

ScoutGuard Predator X

Kompaktní fotopast značky ScoutGuard zhotovuje fotografie s rozlišením 12 MPx a video v HD kvalitě, takže jde o kvalitní obrazové záznamy. Je velmi odolná vůči povětrnostním vlivům a zvládne teplotu od -20 do +60 stupňů. Pohodlně a jednoduše se ovládá, rychlost spouště je 1,2 sekundy.

Noční přísvit je neviditelný, takže je zařízení vhodné i jako ochrana majetku před zloději. Zorný úhel je 35 °, dosah pohybového čidla je 15 metrů. Zachycené záběry ukládá na SD kartu.

Výhody

 • kompaktní rozměry
 • jednoduché ovládání
 • neviditelný přísvit

Nevýhody

 • bez GSM modulu

Verdikt: Jednoduché a kompaktní zařízení vhodné pro sledování zvěře i ochranu majetku za rozumnou cenu.

Naše hodnocení:

Cena: 2 600 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


7. UOVision UM 595-2G

Rozlišení fotografie: 12 Mpx ● Dosvit: 15 metrů ● Infra přísvit: 940 nm, neviditelný

UOVision UM 595-2G

Fotopast UOVision UM 595-2G má možnost nastavování funkcí prostřednictvím Bluetooth. Podporuje také WiFi a zachycené snímky ukládá na SD kartu. Jelikož podporuje 2G, fotky a videa ve vysoké kvalitě můžete přenášet mnohem rychleji než u většiny fotopasti. Rozlišení fotografií je 12 MPx. Fotopast má GSM modul, takže o aktivitě budete okamžitě informován.

Jelikož disponuje neviditelným nočním přísvitem, je vhodná i na ochranu majetku. K zajištění samotné fotopasti je možné použít lanový zámek. Rychlost spouště je 0,9 sekundy a fotopast je možné ovládat i přes SMS.

Výhody

 • ovládání přes SMS
 • neviditelný přísvit
 • rychlý přenos záznamů

Nevýhody

 • vyšší cena

Verdikt: Cenově náročnější fotopast, která je vybavena GSM modulem a ovládat ji můžete i přes SMS.

Naše hodnocení:

Cena: 7 490 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


8. Solight FP01

Rozlišení fotografie: 16 Mpx ● Dosvit: 18 metrů ● Infra přísvit: 940 nm, neviditelný

Solight FP01

Fotopast Solight FP01 je výborná a cenově dostupná volba na skryté zhotovování videa a fotografií. Poskytuje také možnost časosběrného režimu. Vhodné je pro monitorování zvěře, ale také pohybu lidí a zajišťování objektů. Zorný úhel je 55 stupňů a rozlišení videa je 1080 x 720. Fotografie zhotovuje v rozlišení až 16 MPx.

Záznamy ukládá fotopast na SD kartu o velikosti až 32 GB. Dosah pohybového čidla je 18 metrů a rychlost spouště je 0,8 sekundy. Napájena je klasickým bateriemi, jejichž výdrž je při pracovním režimu okolo 15 až 30 dní. Fotopast je možné napájet i přímo z elektrické sítě.

Výhody

 • cenově dostupná
 • kvalitní fotografie
 • vhodná i na ochranu majetku

Nevýhody

 • nemá GSM modul
 • krátká výdrž baterií

Verdikt: Levná fotopast, která výborně poslouží méně náročným zákazníkům.

Naše hodnocení:

Cena: 1 299 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail

Lidová volba


9. Forestcam Tiny

Rozlišení fotografie: 12 Mpx ● Dosvit: 22 metrů ● Infra přísvit: 940 nm, neviditelný

Forestcam Tiny

Jedna z nejmenších fotopasti na světě má dosah čidla až 22 metrů a noční osvit 17 metrů. Neobsahuje žádné lesklé plochy, takže je výborně maskovaná. Zhotoví fotografie v rozlišení 12 MPx a video se zvukem ve Full HD kvalitě. Její součástí je i USB port a zajímavostí je i PIN ochrana.

Noční přísvit je neviditelný, takže jde o zařízení, které můžete použít i při ochraně svého majetku. Snad jedinou nevýhodou tohoto zařízení je absence GSM modulu, takže vás o pohybu nebude informovat na váš mobil.

Výhody

 • kompaktní rozměry
 • kvalitní video i fotografie
 • neviditelný noční přísvit

Nevýhody

 • nemá GSM modul

Verdikt: V případě, že potřebujete skutečně malou a maximálně nenápadnou fotopast schopnou vyhotovit kvalitní snímky, právě jste ji našli.

Naše hodnocení:

Cena: 3 490 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Co je fotopast a jak funguje

Fotopast je v podstatě velmi specifický digitální fotoaparát, jehož předností je především vysoký stupeň maskování. Použít se dají na různé účely a můžete jej používat nejen doma či v okolí firmy, ale i v lese a v přírodě. Často se používají i jako ochrana před zloději, resp. jako zařízení, které má případného vandala či zloděje zachytit, co se může později hodit pro právní účely. Na pochopení toho, jak funguje fotopast, je třeba vědět, z čeho se toto zařízení skládá a jaké jsou jeho parametry. Tím se však budeme věnovat podrobněji později.

Fotopasti jsou tvořeny z malé voděodolné krabičky s čočkami v maskovaném provedení a pracují na podobném principu jako běžné digitální fotoaparáty. Mají však několik funkcí navíc – například detektor pohybu, noční vidění, nahrávání v určeném časovém okamžiku a jiné.

Fotopasti jsou napájeny vlastní baterií a záznam se ukládá na vyměnitelnou paměťovou kartu nebo do interní paměti. Některé fotopasti jsou vybaveny i GSM modulem, který se postará o zasílání fotografií přímo na váš e-mail nebo prostřednictvím MMS na mobilní telefon. Fotopast lze umístit prakticky kdekoliv, což je nepochybně jednou z jejích největších předností. Klidně ji můžete umístit na odlehlé místo.

Důležité je, že fotopast nesnímá nepřetržitě, ale pouze na základě nějakého pohybu. Takže, jakmile se v jejím zorném poli něco pohne, objekt vyfotí nebo natočí na video. To záleží na tom, jak jste ji nastavili. Reakční čas od zaznamenání pohybu po vyfocení objektu může být od 0,1 sekundy do 2 sekund.

fotopast v zimě

Fotopast má mnoho výhod

 

Výhody fotopasti v porovnání s kamerovým systémem

 • nevyžadují obsluhu operátora
 • nemusí být zapojeny v síti
 • mohou být umístěny prakticky kdekoliv (na stromě, na sloupu …)
 • nevyžadují odbornou montáž
 • méně finančně náročné

 

💡 Nepřehlédněte!

Rozhovor s odborníkem na fotopasti

Několik otázek o fotopastích jsme se zeptali Lukáše Kosíka, vedoucího pobočky internetového obchodu najfotopasce.sk.

Lukáš Kosík

Lukáš Kosík

V čem spočívá rozdíl mezi fotopast na zvěř a tou na ochranu majetku?

Lukáš Kosík: „Fotopasti na ochranu majetku se vyznačují neviditelným přísvitem s vlnovou délkou 940 nm, který lidské oko není schopno zachytit a zloděj tak nemá šanci zařízení najít a zničit. Fotopast není vidět ani při přímém pohledu nebo v úplné tmě. Některé fotopasti disponují také neviditelným bleskem, který zvyšuje kvalitu pořízených fotografií. Samozřejmostí je i jejich bezhlučnost.

Fotopasti na ochranu majetku si můžete zakoupit s modulem GSM, díky kterému se vám budou fotografie automaticky okamžitě posílat prostřednictvím MMS do vašeho mobilního telefonu nebo na e-mail a navíc se v zařízení ukládají na SD kartu. Tato možnost je sice dražší než fotopasti bez GSM modulu, ale z dlouhodobého hlediska se určitě vyplatí, protože máte svůj majetek neustále pod dozorem.

Fotopasti na zvěř často využívají viditelný přísvit s vlnovou délkou 850 nm, která zaručuje kvalitní snímky. Není nutné využívat GSM modul, všechny fotky se ukládají na SD kartu. Konstrukce těchto pastí zaručuje vyšší odolnost a jsou vhodnější i do náročnějších podmínek. Design je navržen tak, aby zařízení lépe splývalo s přírodou.”

Proč by měl podle vás zákazník dát přednost fotopasti na ochranu majetku před kamerovým systémem. Jaké jsou výhody fotopasti?

Lukáš Kosík: „Fotopasti na ochranu majetku v porovnání s kamerovým systémem v první řadě nepotřebují přívod elektřiny. Díky malým rozměrům a maskování můžete fotopast umístit téměř kdekoliv a přemisťovat dle akutální potřeby. Jejich instalace je technicky nenáročná a navíc jsou výrazně levnější než kamerový systém.”

Mají zákazníci zájem více o fotopasti na zvěř nebo o fotopasti na ochranu majetku?

Lukáš Kosík: „Fotopasti jsou velmi žádané v obou případech. Množství nových fotopascí již nabízí možnost sledování zvěře i ochrany majetku.”

Jakými parametry by měla disponovat kvalitní fotopast vhodná i na ochranu majetku?

Lukáš Kosík: „Kvalitní fotopast na ochranu majetku by měla rozhodně disponovat neviditelným přísvitem 940 nm a GSM modulem pro odesílání fotografií přímo na mobil formou MMS nebo do e-mailu. Nezbytný je tmavý a nenápadný design, zaručující jednoduché skrytí fotopasti.”

Na co by si měli zákazníci při výběru tohoto zařízení dávat pozor, na co by měli zaměřit svou pozornost?

Lukáš Kosík: „Zákazníci by si měli při výběru dávat pozor na reálný dosah pohybového čidla. Pohybové čidlo ve fotopasti nereaguje na pohyb jako takový, ale na tzv. tepelný pohyb. Výrobce vždy uvádí maximální dosah, reálný je přitom nižší.

Nezbytné je vzít v úvahu místo, kam chcete fotopast umístit. Pokud zákazník umístí zařízení na frekventované místo, tak doporučujeme vybírat z fotopasti s kapacitou 8 a více baterií. Do vnějšího prostředí je vhodné vybírat odolnější fotopasti.

Při výběru fotopasti s GSM modulem si musí zákazník dávat pozor na typ mobilní sítě. Dnes je běžně dostat fotopasti, které podporují 3G nebo 4G síť.”

 

Nastavení fotopasti

Fotopast zvládnete jednoduše nastavit i sami, nepotřebujete na to žádného odborníka. Postačí, pokud se budete řídit pokyny v návodu k použití fotopasti. Při instalaci fotopasti otevřete zařízení a pomocí tlačítek uvnitř nastavíte ovládání. Pak už jen krabičku uzavřete a zařízení umístěte tam, kam potřebujete.

Co se týče konkrétních nastavení, k základním možnostem patří:

 • typ nahrávání – na výběr máte nahrávání videa nebo statických snímků
 • délka a kvalita nahrávání videa
 • velikost a kvalita fotografie
 • citlivost – součástí fotopasti je obvykle i senzor pohybu, jehož citlivost lze nastavit podle potřeby. Například můžete fotopast nastavit tak, aby spustila záznam pouze v případě rozměrnějších objektů, a tak se nespustí například pokud kolem ní proletí hmyz nebo se pohnou větve ve větru

 

Typy fotopascí

Na trhu najdete několik typů fotopasti, přičemž bychom je mohli rozdělit například i na základě toho, zda jde o fotopast s infra nočním přísvitem nebo přídavným bleskem, zda jde o fotopast se záznamem zvuku nebo bez něj. Nejčastěji se však můžete setkat s fotpascami s vyšším rozlišením, které jsou vybaveny i infra nočním přísvitem.

Fotopasti můžeme rozdělit také:

 • podle typu přísvitu – zde rozdělujeme dva typy, a to přísvit 940 nm, což je neviditelný infra přísvit, který je nejpoužívanější a přísvit 850 nm, který je viditelný, a tak ho může případný zloděj odhalit. Nejméně používaný typ je blesk, který sice poskytuje barevné noční snímky, no vyplaší zvěř a prozradí svou přítomnost i člověku.
 • s funkcí MMS nebo bez MMS – fotopasti s funkcí MMS vám odešlou snímky na mobil nebo e-mail, takže jsou vhodné na hlídání objektů. Během několika sekund vás informují o pohybu na monitorovaném místě.
 • wifi fotopasti – tento typ fotopasti umožňuje stahování snímků a videí například do vašeho mobilu i bez manipulace s fotopastí. Toto může být výhoda v případě, že nechcete prozradit její polohu.
lesníci instalují fotopast na strom

Při výběru fotopasti je dobré vědět, na co je třeba se zaměřit

 

Důležité parametry

Na to, abyste si vybrali tu nejlepší fotopast pro vaše potřeby, je důležité, abyste věděli, jakými parametry tato zařízení disponují. Seznámit se s nimi můžete v následujících řádcích.

 

PIR čidlo

Jde o součást fotopasti, jejímž úkolem je sledovat pohyb v zorném poli. Pokud nastane v zorném poli fotopasti pohyb, PIR čidlo zapne spoušť fotoaparátu, který zachytí záznam či fotografii. Důležitý údaj týkající se PIR čidla, který by vás při výběru fotopasti měl zajímat, je vzdálenost, na jakou dokáže zachytit pohyb. Kromě toho je docela podstatné i to, jaký je časový úsek mezi zachycením pohybu a stisknutím spouště fotoaparátu. Čím je tento čas kratší, tím lépe, přičemž délka tohoto úseku může být 0,4 až 1,2 sekundy.

 

Zorné pole

Zorné pole představuje předem určený úhel, ve kterém je PIR čidlo schopné zaznamenat pohyb. Zorný úhel je při fotopasti různý, a tak byste měli orientovat podle následujících doporučení.

 • zorný úhel od 43 do 60 stupňů – je vhodný pro snímání vzdálenosti okolo 10 až 15 metrů od fotopasti
 • zorný úhel 100 stupňů – je určen pro snímání méně vzdáleného pohybu, kolem 5 metrů

 

Rozlišení

Podstatnou část fotopasti tvoří i fotoaparát, a tak byste se při výběru tohoto zařízení měli zaměřit i na jeho parametry. Tím nejdůležitějším je rozlišení fotografie, které se udává v megapixelech (MPx). Platí, že čím je rozlišení fotoaparátu vyšší, tím je snímek kvalitnější a detailnější. Nejlevnější fotopasti disponují obvykle rozlišením nejméně 5 MPx, ty kvalitnější a výkonnější mají i 20 MPx. Co se týče rozlišení videozáznamů, dražší modely dokážou nahrát video se zvukem ve Full HD. Levné fotopasti mají kvalitu videa podstatně nižší.

 

Noční snímání

Jak jsme již zmínili, fotopasti najdou své využijte nejen během dne, ale i v noci. Můžeme říci, že právě tehdy mají často větší význam, a to jak při sledování zvěře, jakož i při ochraně majetku před zloději či vandaly. Z hlediska nočního snímání by vás měl zajímat osvit diod. Tento parametr hovoří o tom, zda je v noci fotopast při „práci” vidět nebo ne.

Setkat se můžete s fotopasti, jejichž osvit diod je:

 • 850 nm – tyto fotopasti jsou vhodnější pro sledování zvěře, protože při fotografování dochází k zarudnutí diod. To znamená, že člověk by si mohl aktivitu všimnout, ale zvěř by světlo vyplašit nemělo. Tento osvit je doporučen na větší vzdálenosti.
 • 940 nm – při tomto osvícení si člověk nic nevšimne, a tak je fotopast s takovým osvitem diod vhodná i k ochraně vašeho majetku před zloději. Nevýhodou však je, že je tento typ vhodný na kratší vzdálenost.

 

Paměť

Jelikož fotopast po zachycení snímků uloží do integrované paměti nebo na paměťovou kartu, měla by vás zajímat i kapacita úložiště. Nejčastěji se můžete setkat s kapacitami 8 GB, 16 GB, 32 GB, 64 GB a 128 GB.

 

Funkce a příslušenství

Ty nejlepší moderní fotopasti jsou dnes vybaveny množstvím zajímavých a praktických funkcí. Zde je několik z nich:

 • Bluetooth – umožňuje nastavit fotopast například i přes váš smartphone
 • USB připojení – k zachyceným záznamům se můžete dostat přes USB port
 • externí napájení – jde o vymoženost dražších modelů, díky které můžete prodloužit provozní dobu
 • časosběrné snímky
 • zámek – umožňuje přichytit fotopast například ke sloupu či stromu a vy se nemusíte obávat toho, že by ji někdo ukradl
 • WiFi – zachycené snímky vám fotopast odešle i bezdrátově přes wifi
 • dálkové ovládání – umožňuje ovládání fotopasti na dálku

 

Baterie

Jelikož jsou fotopasti určeny k použití a umístění v exteriéru a často i na odlehlých místech v přírodě, je pochopitelné, že musí být napájeny pomocí baterie. Obvykle jde o lithiové baterie, jejichž výdrž může být v některých případech i rok. Pokud však chcete fotopast na sledování zvěře a odesílání MMS, počítejte s tím, že baterie vydrží kratší dobu. Co se týče počtu baterií, pohybuje se mezi 6 až 12 kusy v závislosti na konkrétním modelu.

Nastavení fotopasti

Nastavení fotopasti zvládnete i sami

 

Jaká je cena a kde koupit?

Fotopasti můžete koupit pohodlně přes internet, přičemž různé internetové obchody specializující se na prodej fotopasti vám poskytují i odborné poradenství. Díky tomu se můžete stát majitelem té nejlepší fotopasti, která bude dokonale vyhovovat tomu, co potřebujete. Samozřejmě, výjimkou není ani možnost koupě fotopasti přes bazar. Takto se vám může podařit koupit fotopast levně, avšak vždy je to tak trochu risk.

Co se týče toho, jaká je cena fotopasti, rozpětí je docela široké a cena se odvíjí od toho, jaký výkonný model požadujete. Doporučujeme vám však, abyste při nákupu vybírali ověřené značky, ke kterým patří například Buňata, ScoutGuard, UOvision, Evolveo, ale i Bushnell či Braun a jiné.

Podívejme se, jaké jsou ceny fotopasti:

 • do 2500 Kč – levné fotopasti si můžete pořídit i za 1500 Kč, přičemž jde o zařízení s rozlišením fotografie kolem 10 MPx. Dosvit je kratší, obvykle jen kolem 10 metrů, ale výjimkou není ani delší dosvit. Výbava je základní a maskování jednodušší.
 • od 2500 do 5500 Kč – v této cenové relaci naleznete modely s rozlišením i více než 12 MPx. Samozřejmostí je také možnost nahrávání videa v rozlišení Full HD i se zvukem. Dosvit fotopasti v této ceně může být i 15 metrů, no a maskování je obvykle propracovanější, výbava bohatší.
 • 5500 Kč a více – sem řadíme už ty nejlepší fotopasti, jejichž cena se může vyšplhat klidně i na více než 10 000 Kč. Zde se už však bavíme o fotopasti na zlodějů, které poslouží jako ochrana vašeho majetku. Vybaveny jsou GSM modulem, takže mají možnost poslat vám například MMS či e-mail, dosvit může být až 20 metrů a rozlišení i více než 20 MPX.

 

Zdroje informací:

Do testu jsme vybrali pouze z ověřených eshopů

Ohodnoťte náš test:

Fotopasti v našem katalogu

Bunaty Mini Full HD Bunaty Mini Full HD
2 990 Kč
Bunaty FULL HD GSM Bunaty FULL HD GSM
7 490 Kč
Bentech 3.0C Bentech 3.0C
3 390 Kč
Bentech 2.6CM Bentech 2.6CM
3 890 Kč
UOVision UM 595-2G UOVision UM 595-2G
7 490 Kč
Solight FP01 Solight FP01
1 299 Kč
Forestcam Tiny Forestcam Tiny
3 490 Kč
Autor článku
Redakce CestakBydlení.cz

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.