Porovnali jsme 8 hvězdářských dalekohledů – který si vybrat?

Petra Lyžičiarová Test
Aktualizováno: 22. října 2023 3
Celestron Powerseeker 114EQ
Vítěz testu
Celestron Powerseeker 114EQ
  1. výborný pro začátečníky
  2. snadné používání i instalace
  3. vhodný na pozemní pozorování
  1. nic jsme nenašli
Hvězdářský dalekohled ideální pro začátečníky, který je vhodný i na pozemní pozorování.
7 200 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Hvězdářské dalekohledy jsou dnes velmi oblíbeným způsobem, který nám umožňuje oprostit se od pozemských problémů a zahloubat se do tajů vesmíru a jeho krás. Už pomocí malého hvězdářského dalekohledu můžeme obdivovat například krátery na měsíci či prstence planety Saturn, případně čtyři největší měsíce Jupitera. Pokud si chcete i vy opatřit hvězdářský dalekohled, v naší recenzi vám představíme 8 těch nejlepších za rok 2024.

Kromě výběru nejlepších a mezi zákazníky nejoblíbenějších hvězdářských dalekohledů máme pro vás i užitečné rady a tipy, jak si vybrat hvězdářský dalekohled a jaké parametry při jeho výběru sledovat. Podíváme se také na to, s jakými typy hvězdářských dalekohledů se můžete setkat a jak byste se o tento přístroj měli starat.

Jak vybrat hvězdářský dalekohled

Při výběru hvězdářského dalekohledu je třeba se zaměřit na několik základních parametrů. Zde jsou ty nejpodstatnější z nich:

  • typ dalekohledu – čočkový, zrkadlovvý nebo katadioptrickým
  • druh jeho montáže – paralaktický (podobně jako při fotografickém stativu) nebo alt-azimutální (tento způsob je tradičnější)
  • typ zvětšení – menší nebo větší zvětšení
  • v neposlední řadě cena dalekohledu
💡 Jak jsme hodnotili

Při hodnocení hvězdářských dalekohledů jsme brali v úvahu tyto metriky:

velikost objektivu: 45 %
zvětšení: 40 %
kvalita stativu: 15 %

Nejlepší Hvězdářské dalekohledy na základe porovnávacího testu 2024

Recenze 8 nejlepších hvězdářských dalekohledů pro rok 2024

Vítěz testu

1. Celestron Powerseeker 114EQ

Typ: zrcadlový ● Způsob montáže: paralaktický ● Průměr objektivu: 114 mm

Celestron Powerseeker 114EQ

Dalekohled Celestron PowerSeeker 114EQ má zrcadlový objektiv o průměru zrcadla 114 mm, ohnisková vzdálenost je 900 mm. Způsob montáže tohoto dalekohledu je paralaktická, takže montáž vám poskytuje velmi jemné nastavení teleskopu v obou osách.

Hliníkový stativ je výškově nastavitelný a má i odkládací plochu. Oceňujeme snadné používání a snadnou instalaci, díky čemuž je tento hvězdářský dalekohled výborný i pro začátečníky, kteří se teprve s pozorováním oblohy seznamují. Dalekohled váží 8620 g.

Výhody

  • výborný pro začátečníky
  • snadné používání i instalace
  • vhodný na pozemní pozorování

Nevýhody

  • nic jsme nenašli

Verdikt: Hvězdářský dalekohled ideální pro začátečníky, který je vhodný i na pozemní pozorování.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 7 200 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Pro náročné

2. Skywatcher Newton 254/1200 GoTo

Typ: zrcadlový ● Způsob montáže: altazimutálna ● Průměr objektivu: 254 mm

Skywatcher Newton 254/1200 GoTo

Pro zkušenější a náročnější nadšence astronomie by mohl být zajímavou možností dalekohled značky SKYWATCHER. Model Newton 254/1200 10 “DOBSON GoTo o zrcadlový hvězdářský dalekohled s průměrem objektivu až 254 mm a naváděním azimutální montáží. Navzdory vyšší hmotnosti je docela skladný a nenáročný na přepravu.

Tento typ hvězdářského dalekohledu je výbornou volbou pro ty, kteří nechtějí fotografovat a chtějí se věnovat především objektem hlubokého vesmíru, tedy mlhoviny či hvězdokupou. Přestože cena tohoto dalekohledu je vyšší, určitě tuto investici nebudete litovat.

Výhody

  • velký objektiv
  • naváděná montáž
  • vhodný na pozorování objektů hlubokého vesmíru

Nevýhody

  • cenově náročnější

Verdikt: Astronomických nadšenci, kteří se rozhodnou investovat do tohoto hvězdářského dalekohledu, s ním budou určitě spokojeni. Vyšší cena odpovídá kvalitě.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 36 900 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


3. Celestron NexStar 130 SLT 130/650mm

Typ: zrcadlový ● Způsob montáže: altazimutální ● Průměr objektivu: 130 mm

Celestron NexStar 130 SLT 130/650mm

Přestože výrobce uvádí, že je dalekohled Celestron Nexstar 130 SLT vhodný i pro začátečníky, jelikož má optiku tvořenou zrcadlem, doporučujeme ho spíše zkušenějším astronomům. Zrcadlo má průměr 130mm a za výhodu tohoto teleskopu lze považovat automatické navádění. Montáž je azimutální a pohání servomotory v obou osách, které jsou řízeny ovladačem.

Zajímavostí je, že teleskop obsahuje databázi volitelných objektů s více než 4000 záznamů. Stativ je výškově nastavitelný, vybavený je odkládací plochou. Nepochybně oceníte i jednoduchou montáž. Uživatelé oceňují jeho dobré optické vlastnosti, ale vytýkají mu málo stabilní montáž.

Výhody

  • dobré optické vlastnosti
  • snadné nastavení

Nevýhody

  • málo stabilní montáž

Verdikt: V této cenové hladině jde o velmi kvalitní model s dobrými optickými vlastnostmi. Zaostává však tří v stabilitě montáže.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 20 490 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


4. Celestron Powerseeker 60AZ

Typ: čočkový ● Způsob montáže: altazimutální ● Průměr objektivu: 60 mm

Celestron Powerseeker 60AZ

Dalekohled Celestron PowerSeeker 60 má objektiv čočkového typu s průměrem 60 mm. Vhodný je pro sledování denní i noční oblohy. Ocení ho nejen začínající pozorovatelé nebeských úkazů a objektů, ale i zapálení astronomové.

Optika tohoto hvězdářského dalekohledu je opatřena antireflexními vrstvami. Součástí teleskopu je i kvalitní a pevný hliníkový stativ s odkládací plochou. Líbí se nám jeho jednoduchá montáž, kterou zvládnou i úplní laici. Poměr kvality a ceny je u tohoto teleskopu adekvátní a dá se říci, že při něm za málo peněz dostanete docela dost muziky.

Výhody

  • jednoduchá montáž
  • snadná manipulace
  • nízká cena

Nevýhody

  • menší objektiv
  • hvězdy, galaxie a mlhoviny

Verdikt: Při tomto dalekohledu platí, že za málo peněz dostanete docela dost muziky. Doporučujeme ho spíše začínajícím pozorovatelům oblohy.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 3 490 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


5. Levenhuk Strike 80 NG

Typ: čočkový ● Způsob montáže: altazimutální ● Průměr objektivu: 80 mm

Levenhuk Strike 80 NG

Levenhuk Strike 80 NG je výborný hvězdářský dalekohled nejen pro začínající dospělé pozorovatele oblohy, ale i pro děti. Má čočkový objektiv o průměru 80 mm a lze pomocí něj pozorovat i detaily měsíčních kráterů či horských hřebenů Měsíce. Zvládnout byste s ním podle výrobce měly i pozorování prstenců Saturnu či polární čepičky na Marsu.

Součástí balení je kromě příruček, plakátů a mapy hvězd i dvoudílný kovový stativ, který je však podle několika recenzí trošku labilní. V dané cenové relací však jde o zcela slušně vybavený hvězdářský dalekohled.

Výhody

  • jednoduché ovládání
  • dostanete k němu mapu hvězd, plakáty a příručky

Nevýhody

  • labilnější stativ

Verdikt: Cenově dostupný hvězdářský dalekohled pro děti i dospělé vhodný na základní pozorování oblohy.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 22 995 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


6. Bresser Pluto 114/500

Typ: čočkový ● Způsob montáže: altazimutálnaí ● Průměr objektivu: 80 mm

Bresser Pluto 114/500

Zrcadlový hvězdářský dalekohled s rovníkovou montáží disponuje velkou světelností, díky čemuž je vhodný zejména na širokoúhlé pozorování plošných předmětů při menším zvětšení. Docela dobře s ním tedy můžete pozorovat mlhoviny i galaxie, no a při použití dodané Barlowova čočky můžete sledovat i Měsíc či planety.

Průměr objektivu je 114 mm a součástí dalekohledu jsou i tři okuláry. Dalekohled je vhodný i na pozemní pozorování a za výhodu považujeme pevný ocelový stativ. K dalekohledu máte možnost dokoupit si elektronický okulár s barevným snímačem, který přenese obraz v teleskopu na obrazovku počítače.

Výhody

  • pevný stativ
  • možnost dokoupit různé příslušenství
  • snadné a rychlé vyhledávání objektů

Nevýhody

  • náročnější montáž

Verdikt: Zrcadlový dalekohled pro zkušenější pozorovatele oblohy s možností dokoupení zajímavého příslušenství.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 6 795 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


7. Bresser Arcturus 60/700

Typ: zrcadlový ● Způsob montáže: altazimutální ● Průměr objektivu: 60 mm

Bresser Arcturus 60/700

Zrcadlový dalekohled Bresser Arcturus má průměr objektivu 60 mm a jde spíše o menší teleskop vhodný pro amatérské astronomy. Výrobce udává, že pomocí něj můžete sledovat nejen Měsíc a jeho povrch, ale také Jupiter a jeho měsíce, či prstence Saturnu. Výhodou teleskopu je, že se snadno obsluhuje a práce s ním nevyžaduje žádné zvláštní znalosti.

Pomocí tohoto teleskopu se můžete věnovat nejen pozorování vesmíru, ale také pozemním pozorováním. Speciální objektiv vytváří přesný pozemní obraz, a tak jej můžete použít jako výkonný dalekohled. Montáž teleskopu je azimutální s intuitivní obsluhou. Praktickým doplňkem je taška na přenášení teleskopu.

Výhody

  • snadná obsluha
  • kompaktní rozměry
  • vhodný i pro děti

Nevýhody

  • malý objektiv

Verdikt: Jednoduše ovladatelný zrcadlový teleskop vhodný i pro úplné začátečníky, který je kompaktní a snadno přenosný.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 3 054 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


8. Bresser Venus 76/700

Typ: zrcadlový ● Způsob montáže: altazimutální ● Průměr objektivu: 76 mm

Bresser Venus 76/700

Zrcadlový dalekohled typu Newton Bresser Junior 76/700 / AZ je vhodnou volbou pro nenáročné či začínající pozorovatele jevů a objektů na obloze. Pozorovat s ním můžete hlavně planety, Měsíc, ale také jasnější objekty sluneční soustavy. Průměr zrcadla je 76 mm a typ montáže je azimutální. Výhodou je, že součástí teleskopu je i optický hledáček, díky kterému je vyhledávání objektů velmi pohodlné a rychlé. Teleskop je vhodný i na pozemní pozorování.

Stativ je hliníkový, snadno nastavitelný a celkově je tento teleskop jednoduchý na ovládání a používání. Teleskop je dobře přenosný, a tak s ním můžete i cestovat. Stativ je však trošku labilnější, a tak si práce s tímto dalekohledem vyžaduje trochu trpělivosti.

Výhody

  • jednoduché ovládání
  • vhodný pro začátečníky

Nevýhody

  • labilnější stativ

Verdikt: Jednoduše nastavitelný a ovladatelný hvězdářský dalekohled, který je vhodnou volbou pro začátečníky či občasných pozorovatelů.

Naše hodnocení:

Hodnocení 3.5 hvězd
Cena: 2 890 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Jak vybrat hvězdářský dalekohled

Typy hvězdářských dalekohledů

Na trhu se můžete setkat s více typy hvězdářských dalekohledů , přičemž každý z nich má své výhody a možná i menší nevýhody. Podívejme se tedy na druhy hvězdářských dalekohledů a na to, čím se od sebe liší. Rozdělit je můžeme například podle typu objektivu, ale také podle způsobu montáže.

 

Hvězdářské dalekohledy podle typu objektivu

Podle typu objektivu známe následující druhy teleskopů.

 

Čočkový dalekohled / refraktor Celestron PowerSeeker 50

Čočkový dalekohled / refraktor Celestron PowerSeeker (zdroj: heureka)

Čočkový dalekohled / refraktor

Objektivem refraktor je čočka nebo soustava čoček. Světelnost přístroje je dána optickou velikostí objektivu, přičemž ohnisková vzdálenost naopak určuje maximální možné zvětšení. Příkladem konstrukce čočkového dalekohledu je Keplerův dalekohled, který je tvořen dvěma soustavami spojných čoček, které mají společnou optickou osu. Jiný princip je použit při Galileo dalekohledu, kde obrazové ohnisko objektivu splývá s obrazovým ohniskem okuláru. Využívá se například i jako divadelní dalekohled se čtyřnásobným zvětšením.

Přejděme však zpět k hvězdářským dalekohledům s čočkami. Mezi nimi najdeme i menší dalekohledy s velikostí objektivu kolem osm až devět centimetrů. Pomocí nich můžete vidět planety, Měsíc nebo galaxie, souhvězdí či mlhoviny.

 

Zrcadlový dalekohled / reflektor Celestron Powerseeker 127EQ

Zrcadlový dalekohled / reflektor Celestron Powerseeker (zdroj: heureka)

Zrcadlový dalekohled / reflektor

Reflektory nebo zrcadlové dalekohledy po optické stránce patří k těm nejkvalitnějším. Objektivem reflektoru je primárně, duté a kulové, parabolické, případně i hyperbolické zrcadlo, jehož plocha udává světelnost teleskopu. Obraz předmětu se odráží ještě na sekundárním zrcadle a až potom se pozoruje okulárem. V případě, že chcete sledovat i mlhoviny, galaxie a souhvězdí, s tímto typem dalekohledu si přijdete na své. Některé typy zrcadlových hvedzárskych dalekohledů jsou také vhodné k fotografování.

 

Katadioptrický dalekohled Bresser Pollux 150/1400 EQ3 Telescope

Katadioptrický dalekohled Bresser Pollux (zdroj: heureka)

Katadioptrický dalekohled

Zrcadlově-čočkové hvězdářské dalekohledy mají soustavu obvykle složenou ze zrcadlového objektivu a korekční čočkové desky. Jejich největší předností je výkonná a kvalitní optika, protože mají velký objektiv a dlouhé ohnisko. Zároveň jsou však kompaktní a lehké. Jejich nevýhodou je vysoká cena.

 

 

Hvězdářské dalekohledy podle způsobu montáže

Z hlediska způsobu montáže, rozlišujeme dva typy hvězdářských dalekohledů, a to altazimutálnu montáž a paralaktický montáž, případně elektronicky naváděnou montáž.

Altazimutálna montáž

Tento způsob montáže je velmi podobný fotografickému stativu. Má dvě osy a kolem nich se otáčí ve výšce i v horizontálním směru kolem horizontu, nebo tzv. azimutu. Altazimutálny způsob montáže teleskopu je vhodná ke sledování pozemských objektů, ale také Měsíce, Slunce a planet.

Paralaktický montáž (rovníková)

Jde o tradiční způsob montáže, který se využívá při astronomických dalekohledech. Orientace této montáže je ve směru pozemských vos, takže když do zorného pole vašeho teleskopu nastavíte například Měsíc, postačí vám dalekohled otáčet kolem jedné osy a pozorovaný objekt vždy uvidíte v zorném poli.

Elektronicky naváděná montáž

V dnešní moderní době se můžeme setkat i s takovýmto způsobem montáže, ale musíme hned dodat, že jde o nejdražší způsob. Elektronická montáž může být paralaktický i altazimutálna. Součástí takové montáže je ovládací panel, který umožňuje v databázi najít objekt. Potom montáž nastaví sama váš teleskop na zvolený objekt. Někteří začátečníci si však zvolí dalekohled s naváděním montáží, protože si myslí, že jim dalekohled najde objekt, ačkoli oni sami se na obloze ještě nevyznají. Ve skutečnosti je však i při tomto typu montáže nutná alespoň základní orientace na obloze.

hvězdářský dalekohled pro děti

Pokud hledáte hvězdářský dalekohled pro děti, nemusíte do něj hodně investovat

 

Jaké parametry sledovat

Pokud si kladete otázku, jak vybrat hvězdářský dalekohled, odpovídat na ni budete vědět asi nejlépe poté, co se seznámíte s následujícími parametry. Ty byste při výběru teleskopu rozhodně neměli zanedbat.

 

Velikost objektivu

Průměr hlavního optického komponentu (zrcadla nebo čočky) označovaný také jako apertura je nejpodstatnějším parametrem, který by vás při koupi hvězdářského dalekohledu měl zajímat. Tento ukazatel určuje, jaké bude rozlišení obrazu, ale také jaká je schopnost zachycuje světlo, tedy jaký bude obraz jasný.

Platí, že čím je průměr optického komponentu větší, tím lépe pro vás jako pro pozorovatele. Například pomocí hvězdářského dalekohledu s průměrem optiky 152 mm uvidíte i krátery na Měsíci s průměrem 1,5 km. Kromě toho je při optických komponentách s větším rozměrem i jasnější obraz.

 

Zvětšení

Mnoho začátečníků podléhá dojmu, že čím větší zvětšení nabízí daný teleskop, tím je lepší. Neplatí to však tak docela. Podívejme se tedy, jak to s tím zvětšením u hvězdářských dalekohledů vlastně je. Pravda je taková, že každý teleskop je schopen nabídnout vám nespočet zvětšení v závislosti na tom, jaká je ohnisková vzdálenost okuláru, který vložíte do okulárového výtahu.

Nepodlehněte však dojmu, že velké zvětšení je výhodou. Možnost dosáhnout kvalitní obraz je totiž omezena dvěma faktory, a to jsou atmosférické podmínky a průměr objektivu. Hvězdářský dalekohled dokáže vytvořit obraz pouze s omezeným počtem detailů, a tak je důležité najít ideální zvětšení na to, aby bylo vidět detaily. Může se například stát, že tmavý objekt bude velmi tmavý právě kvůli velkému zvětšení.

Pokud chcete vědět, jaké je maximálně využitelné zvětšení u vámi vyhlédnutého hvězdářského teleskopu, poslouží vám toto jednoduché pravidlo – zdvojnásobte průměr objektivu teleskopu a dostanete výsledné maximálně použitelné zvětšení. V případě, že má teleskop průměr objektivu 100mm, neměli byste se snažit překročit při sledování objektů zvětšení za hranici 200-násobku.

 

Stativ

Stativ by měl být pevný a stabilní, protože v opačném případě by nebylo pozorování oblohy vůbec příjemné. Začátečníkům rozhodně doporučujeme stativ s azimutální montáží, který se snadněji ovládá.

 

Možnost focení nebeských objektů

Někteří nadšení pozorovatelé oblohy touží svůj astro teleskop využít i na to, aby mohli zachytit snímky toho, co pozorují. Samozřejmě, že se to dá, avšak vyžaduje to jistou dávku trpělivosti a hlavně vědět, jak na to. Na to, abyste mohli vyfotografovat například Měsíc, vám postačí i levnější teleskop. Pokud byste však fotoaparátem chtěli zachytit jiné nebeské objekty, nezbytností bude teleskop s velmi přesnou montáží a maximální stabilitou.

 

💡 Nepřehlédněte!

Rozhovor s Vadimem Pecheritsem, zakladatelem obchodu s hvězdářskými dalekohledy a nadšeným astronomem

Vadim Pecheritsa

Vadim Pecheritsa

Na to, jak vybrat hvězdářský dalekohled a co si při jeho výběru všímat, jsme se zeptali i odborníka Vadima Pecheritsu, zakladatele internetového obchodu astroobchod.cz. Astronomie je jeho koníčkem již od dětství a ještě jako školák si sestavil svůj vlastní dalekohled.

Po tom, co se přestěhoval do Prahy, zjistil, že mu s výběrem vhodného hvězdářského dalekohledu nemá kdo pomoci. Prodejci, jejichž oslovil, totiž chtěli jen prodat své zboží bez ohledu na jeho požadavky. To ho velmi překvapilo a řekl si, že takový přístup není správný, a tak v roce 2013 založil svůj vlastní obchod s hvězdářskými dalekohledy, ve kterém také odborně radí s výběrem.

Co byste poradili úplnému laikovi, který si chce koupit hvězdářský dalekohled. Na co by měl dbát nejvíce?

Vadim Pecheritsa: „Doporučil bych, aby si laik všímal optický tubus, který je základem dalekohledu – hlavně průměr hlavní čočky čočkového dalekohledu nebo hlavního zrcadla při zrcadlovém, ale také montáž, tedy stativ a hlavice. Vše ostatní příslušenství lze postupně vyměnit nebo dokoupit, ale výměna tubusu a montáže je finančně náročná. Takže určitě třeba klást důraz na základ dalekohledu a nenechat se zlákat marketingovými hesly jako „bohaté příslušenství” nebo „stylový design”.

Větší průměr zrcadla nebo hlavní čočky znamená, že dalekohled sbírá více světla. Lepší nosnost montáže zase značí, že dalekohled bude stabilnější a vibrace budou pozorování ovlivňovat jen minimálně. Bez odborného poradenství bych doporučoval kupovat dalekohledy celosvětově známých značek jako je Sky-Watcher nebo Meade – skoro všechny modely mají normální kvalitu. S poradenstvím si vyberete z dalekohledů značek Celestron, Bresser či OMEGON, protože ne všechny modely z těchto značek jsou ideální na pozorování.

Jaký typ montáže doporučujete lidem, kteří jsou spíše praktičtí a dalekohled budou využívat sporadicky?

Vadim Pecheritsa: „Pro občasné používání a také pro začátečníky je vhodná azimutální montáž. Nastavení i ovládání je jednoduché a je fungování je vlastně intuitivní, tedy nahoru a dolů, doprava a doleva. Dalekohledy s touto montáží jsou i relativně lehké ve srovnání s rovníkovou montáží a kompaktní”.

Při montáži je důležité, aby byla nosnost dostatečná pro váhu dalekohledu. V základních a dětských modelech dalekohledů je bohužel montáž většinou slabá a silné vibrace pozorování komplikují. Po navedení musíte dlouho čekat na ustálení obrázku, ale kvůli rotaci Země tolikrát již objekt utíká ze zorného pole dalekohledu.

Protože pracujete v e-shopu s hvězdářskými dalekohledy, jaký typ dalekohledu lidé kupují nejčastěji?

Vadim Pecheritsa: „Začínající pozorovatelé kupují čočkové dalekohledy a to bych i začátečníkům doporučil. Pokročilí a zkušení astronomové vybírají zrcadlový dalekohled. Výhodou zrcadlového dalekohledu je, že modely s velkým průměrem hlavního zrcadla (130 mm a více) budou výrazně levnější oproti čočkovým s podobným průměrem”.

Doporučil byste lidem, aby si zakoupili hvězdářské dalekohledy, které se prodávají v některých supermarketech?

Vadim Pecheritsa: „Zkušený pozorovatel by si možná věděl z nabídky supermarketů vybrat vhodný dalekohled a věděl by ho i správně použít. Nemyslím si však, že by začátečník věděl, jaký dalekohled si má zvolit a zda bude odpovídat jeho požadavkům. Většina základních dalekohledů na pozorování oblohy ze supermarketů má dva problémy – slabá montáž a low-end okuláry. I kdyby byl celý dalekohled víceméně kvalitní, ale bude mít levné okuláry, celá sestava bude špatně fungovat”.

Mohli byste našim čtenářům dát nějaké tipy na to, jak postupovat při sledování oblohy?

Vadim Pecheritsa: „Základní postup pozorování je takový, že jako první je třeba najít co nejjasnější objekty a začít s nejmenším přiblížením. Postupně pak výměnou okulárů přiblížení můžete zvětšovat. Důležité je také nezapomenout, že dalekohled musí mít stejnou teplotu jako jeho okolí – na vyrovnání teploty potřebuje od 40 minut (v létě dalekohled s otevřeným tubusem) do dvou hodin (v zimě, zrcadlově-čočkový dalekohled). Pokud nebude teplota dalekohledu stejná jako teplota okolí, obrázek se bude mykat a nepodaří se ho zaostřit. Každému pozorovateli bych doporučil, aby si podrobné tipy na pozorování přečetl v článku na astroobchod.sk”.

 

Cena

Cena hvězdářského dalekohledu se pohybuje od 1300 Kč do několika desítek tisíc korun v závislosti na typu a několika parametrů, kterými daný teleskop disponuje. Koupit si nejlevnější hvězdářský dalekohled se vám však nemusí vyplatit, protože výsledek pozorování pro vás bude zřejmě pořádným zklamáním. V případě, že si však nepotrpíte až tak moc na kvalitu, případně hledáte hvězdářský dalekohled pro děti, klidně si můžete pořídit i hvězdářský dalekohled z Lidlu. Někdy také můžete narazit na kvalitní hvězdářský dalekohled za dobrou ceně z druhé ruky například na stránce Bazoš či na jiném internetovém bazaru.

Co se týče cen, na trhu najdete hvězdářské dalekohledy už za 1300 Kč, přičemž za takovou částku dostanete obvykle dalekohled s průměrem objektivu 50 mm. Pokud byste chtěli více a máte i větší rozpočet, můžete si pořídit dalekohled v částce okolo 5000 Kč až 13 000 Kč, což je taková zlatá střední cesta. No a astronomických fajnšmekři ocení například i hvězdářský dalekohled s průměrem objektivu více než 250 mm. Avšak musíte počítat s tím, že si za takovýto teleskop pořádně připlatíte – částka se může vyšplhat až na více než 40 000 Kč.

Začátečníkům však v každém případě doporučujeme, aby si pořídili raději základní teleskop, který se jim bude snadno ovládat. Získáte tak velmi potřebnou praxi a naučíte se poznávat jednotlivé souhvězdí. Doporučujeme vám, abyste si určitě pořídili i podrobný atlas noční oblohy, který bude při sledování oblohy nezbytností.

kvalitní teleskop může stát několik desítek tisíc korun

Pokud si potrpíte na kvalitu, může vás teleskop vyjít i na několik desítek tisíc korun

 

Jaká je údržba

Při zacházení se svým dalekohledem na pozorování oblohy byste měli dodržovat určité zásady, přičemž je velmi důležité vědět i to, jak se o hvězdářský dalekohled starat.

Zde je několik zásad:

  • optiku dalekohledu chraňte před nežádoucím prachem krytkami
  • nedotýkejte se optických ploch přístroje
  • optiku čistěte jen v nezbytných případech a vždy jen podle doporučení výrobce v návodu

 

Rada na závěr

V závěru dodáme, že byste měli hvězdářský dalekohled kupovat ve specializovaném obchodě, kde vám dokáží poradit. V hypermarketech se s odborníky na astronomickou techniku pravděpodobně nesetkáte, ale ve specializovaných ověřených obchodech často natrefíte na odborníky, kteří jsou také aktivními pozorovateli.

Zdroje informací:

Do testu jsme vybrali Hvězdářské dalekohledy pouze z ověřených eshopů

Heureka.cz
Ohodnoťte náš test:
4.3/5 - (12 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře

Nabídka hvězdářských dalekohledu se my líbí. Chtěla bych koupit pro svého muže 76 let , do 10 000 , múže mi nékdo poradit ?

Dobrý den,
pokud Vám mohu dát radu na dalekohled k pozorování oblohy (hvězdy, planety), s udaným rozpočtem, tak dám odkaz. Bohužel zde ho nenabízí.
Sky-Watcher Virtuoso Maksutov 90/1250mm Versatile Mount Dalekohled # S11750
Podle názvu ho na internetu najdete.

Dobrý den, nepíšete zda má manžel nějakou zkušenost s hvězdářským dalekohledem, pokud ne, tak na začátek by mu stačil určitě i nějaký levnější model (v našem srovnání je máte na výběr celkem dost) – důležité také je, zda se v jeho (vašem) okolí pohybuje i nějaký nadšenec, který by mu v několika ohledech dokázal poradit (je to totiž menší věda dospět k uspokojivému výsledku pozorování). Možná pomůže i několik odkazů na diskuse: astro-forum.cz, nebo tu, případně i modrastrecha.sk.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Celestron Powerseeker 114EQ
Celestron Powerseeker 114EQ
Hodnocení 5 hvězd
Vítěz testu
Cena 7 200 Kč