Jak vyčistit sušičku prádla – důležitý je nejen filtr

Georgina Babinová Téma
12. ledna 2023 0

V mnoha domácnostech je sušička prádla téměř nepostradatelná – například ve velkých rodinách nebo v malé domácnosti, kde je na sušák málo místa. A znamená to katastrofu, když zařízení náhle štrajkuje. Aby sušička plnila svůj úkol správně a dlouhodobě, potřebuje vaši pravidelnou pozornost Čištění sušičky není nejpříjemnější úkol, ale je nezbytný. Žmolky, usazeniny nečistot a zbytková voda mohou rychle vést k výraznému poklesu výkonu a nepříjemným zápachům v bubnu, sušička spotřebuje více energie a může dokonce představovat nebezpečí požáru. Z těchto důvodů je obzvláště důležité její pravidelné čištění. Nejpozději, když jsou procesy sušení stále delší, je čas nastudovat si „Jak vyčistit sušičku prádla“.

Jak vyčistit sušičku prádla zevnitř

Stejně jako u pračky, i uvnitř sušičky se shromažďují žmolky z prádla a vlhkost – ideální živná půda pro bakterie. Pokud se choroboplodné zárodky přemnoží příliš, prádlo může po vytažení ze sušičky nepříjemně zapáchat – o hygieně ani nemluvě. Kromě toho usazeniny vodního kamene mohou snížit funkčnost sušičky a dokonce zvýšit spotřebu elektrické energie. Aby se předešlo těmto poruchám, zařízení by se mělo pravidelně čistit.

Základy čištění sušičky znáte. Zachytávač žmolků – filtr vyčistíte po každém cyklu a dokonce pomocí kartáčku odstraníte přebytečné chlupy, které proklouznou přes praskliny. V poslední době jste si ovšem všimli, že vaše oblečení je vlhké a sušení trvá mnohem déle. Jinými slovy, vaše sušička nesuší. I když může existovat více vysvětlení, proč sušička nefunguje tak, jak by měla, nejčastějším viníkem je nedostatek důkladnějšího čištění.

Jak vyčistit sušičku prádla - čištění filtru

Nestačí vyčistit sběrač žmolků.

 

💡 Důležité!

Vypnutím napájení sušičky během čištění zabráníte náhodnému provozu při odstraňování nebo odpojování částí, proto sušičku před zahájením odpojte ze zásuvky. Pokud máte plynovou sušičku, před čištěním zavřete uzavírací ventil na přívodním plynovém potrubí, poté odpojte a zakryjte přívodní potrubí. Při čištění se řiďte také návodem k obsluze vaší sušičky.

Čištění vnitřku sušičky znamená odstranění žmolků a zbytků na zachytávači a sítu, větracích otvorech a bubnu. Shromážděte si potřebný materiál a nástroje – uvedené níže – a poté si přečtěte podrobné pokyny pro čištění větracího otvoru sušičky, zachytávače žmolků, bubnu a exteriéru.

Budete potřebovat:

  • utěrku z mikrovlákna
  • roztok vody a octu ve spreji
  • detergent
  • nylonový kartáč
  • vysavač (volitelné)
  • šroubovák

 

Krok 1. Filtr sušičky

Čištění filtru na žmolky je důležitou součástí údržby sušičky. Když je filtr zablokován, doba sušení může být prodloužena. Vědět, jak vyčistit zachytávač žmolků po každém cyklu, může pomoci udržet vaši sušičku v optimálním provozu.

 

Co je filtr do sušičky a jak funguje?

Lapač žmolků je součástí sušičky prádla a funguje jako filtr pro zachytávání žmolků, když je vzduch během cyklu sušení odvětráván. Umístění filtru závisí na značce a modelu sušičky a nezávisle na tom, zda je to filtr do sušičky Whirlpool, Beko, Candy nebo Bosch, vždy je navržen tak, aby jej bylo možné vyčistit. Bez filtru by se ve větrací hadici sušičky hromadilo nadměrné množství žmolků, čímž by se snížila její účinnost, zkrátila životnost a hrozilo by zvýšené riziko požáru.

Čistý filtr umožní sušičce pracovat s maximální účinností a sušit oblečení v co nejkratším čase. Pomáhá předcházet požárům, které, ačkoli jsou vzácné, mohou být nebezpečné. I když ne každý cyklus sušení filtr naplní, jeho čištění po každém sušení pomůže snížit spotřebu energie.

K odstranění zbytků použijete nylonový kartáček, čistící prostředek a vodu. Otvor, do kterého se vkládá filtr, by se měl také vyčistit, aby se uvnitř nehromadily žmolky.

 

Postup čištění filtru

  • Pokud je filtr na vrchu sušičky, odstraňte jej potažením směrem k sobě. Pokud se filtr nachází v přední části sušičky, otevřete dvířka a vytáhněte síťku přímo nahoru.
  • Odstraňte žmolky s prsty. Zlikvidujte je. K odstranění žmolků ze síťky nepoužívejte vodu.
  • Vysávejte vnitřek otvoru pro zachytávání žmolků. Pomocí štěrbinového nástavce, důkladně vyčistěte otvor, abyste zajistili správné proudění vzduchu. Při tomto kroku můžete použít také kartáček na čištění sušičky, které některé značky speciálně vyrábějí (např. Whirlpool).
  • Zkontrolujte, zda na síťce filtru nejsou zbytky pracích prostředků. Změkčovače tkanin a prací prostředky mohou časem způsobit usazení na síťce. Přibližně každých 6 měsíců zkontrolujte filtr, zda na něm nejsou takové usazeniny.
  • V případě potřeby odstraňte usazeniny. Pokud jsou na síťce zbytky, vyčistěte ji navlhčením nylonového kartáče horkou vodou a tekutým čistícím prostředkem. Vyčistěte obě strany síťky a poté každou stranu důkladně opláchněte horkou vodou. Zkontrolujte, abyste se ujistili, že jste odstranili všechny zbytky. Opakujte podle potřeby. Filtr úplně vysušte.
  • Vložte filtr zpět do sušičky. Zarovnejte jej s otvorem v sušičce a zatlačte dovnitř, dokud zcela nezapadne na místo.

 

Filtry jednotlivých značek koupíte také jako náhradní díl

Ukázat více

 

Krok 2. Buben sušičky

Změkčovadla tkanin mohou časem přispět k tvorbě filmu na bubnu vaší sušičky. Začněte čištění vysáváním. Potom, pokud je sušička elektrická, otřete buben měkkým hadříkem namočeným v teplé vodě a saponátu. V případě plynové sušičky otřete vnitřek tekutým, nehořlavým čisticím prostředkem pro domácnost. Buben nechte vysušit.

 

Krok 3. Získejte přístup k větracímu otvoru

Vytvořte asi 30 cm prostoru mezi zadní částí sušičky a stěnou, abyste získali prostor pro vyčištění nečistot. Při přemisťování sušičky požádejte o pomoc, abyste byli v bezpečí vy i sušička.

 

Krok 4. Odstraňte svorky a odpojte sušičku

Když je sušička dále od zdi, odšroubujte svorky nebo odstraňte pásku, která připevňuje větrací trubici k zadní části sušičky. K odstranění svorek budete možná potřebovat šroubovák.

 

Krok 5. Vyčistěte nečistoty z větracího otvoru

Vaše ruce, nástroj na čištění větracích otvorů, jako již zmíněný kartáček na čištění sušičky a vysavač s hadicí mohou pracovat v tandemu na vyčištění vnitřku větracího otvoru vaší sušičky. Začněte odstraněním velkých kousků žmolků rukama a poté použijte čistící kartáč na odstranění zbylých žmolků. Nakonec použijte štěrbinový nástavec vysavače k likvidaci žmolků nebo prachu zachycených ve štěrbinách. Podle těchto kroků můžete postupovat také při čištění větracího potrubí sušičky.

 

Krok 6. Připojte větrací otvor a zapněte sušičku

Připevněte větrání na zadní straně sušičky. Zapojte sušičku do zásuvky a je-li plynová, znovu zapněte plynový ventil.

 

Krok 7. Spusťte prázdný cyklus

Požádejte o pomoc při přemístění sušičky zpět na místo a poté ji spusťte naprázdno na 10-15 minut, abyste ze systému odstranili veškerý přebytečný prach.

 

Krok 8. Vyčistěte kondenzátor

Chcete-li vyčistit kondenzátor kondenzační sušičky, vyjměte jej ze stroje. Kondenzátor se obvykle nachází vlevo dole na sušičce za klapkou. Upevňuje se pomocí 1 nebo 2 spojovacích prvků. Otevřete jej a vyjměte kondenzátor ze sušičky. Nevíte na to přijít? Podívejte se na příručku. Opláchněte kondenzátor pomocí sprchové hlavice nebo pod baterií. Potom pomocí navlhčeného hadříku otřete oblast, kde se nachází kondenzátor a znovu jej nasaďte.

Kondenzátor sušičky s tepelným čerpadlem je také umístěn za klapkou v levém dolním rohu stroje. Rozdíl oproti kondenzátoru kondenzační bubnové sušičky spočívá v tom, že kondenzátor nemůžete ze stroje vyjmout. Vyčistěte přední část kondenzátoru kartáčem na sušičku. Ta vám umožní opatrně odstranit prach. Potom použijte kartáčovou hlavu vysavače pro vysávání odolných nečistot. Někdy má sušička samočistící kondenzátor. V tomto případě jej nemusíte čistit.

 

Kupujete novou sušičku? Pomůžeme vám s výběrem:

💡💡 u nás naleznete celý test sušiček prádla

 

Jak vyčistit sušičku prádla zvenčí

Rutinní údržba i rozsáhlé čištění sušičky jsou nezbytné i pro zajištění hygienické nezávadnosti zařízení. Čtěte dále a dozvíte se, jak dezinfikovat sušičku, zvláště když se vaše oblečení dostalo do kontaktu s bakteriálním nebo virovým onemocněním, pesticidy nebo chemikáliemi.

Pokud bylo kontaminované prádlo vloženo do sušičky prádla v cyklu s nízkou teplotou, existuje možnost křížové kontaminace při další dávce prádla. Navíc, pokud byly použity určité chemikálie nebo ropné produkty, existuje dokonce i riziko požáru. Sušičku je třeba důkladně vyčistit a vydezinfikovat.

  • smíchejte čistící roztok – k čištění bubnu sušičky smíchejte roztok 1/4 šálku chlorového bělidla a 1 litru vody. Pokud si nepřejete použít chlorové bělidlo, smíchejte roztok borového oleje, fenolového dezinfekčního prostředku nebo kvartérního dezinfekčního prostředku podle pokynů na štítku.
  • namočte hadřík nebo čistící kartáč s měkkými štětinami do čistícího roztoku. Potom otřete celý povrch bubnu sušičky, gumová těsnění a vnitřek dvířek sušičky.
  • je velmi důležité přetřít všechny povrchy čistým hadříkem namočeným v čisté vodě. Potom vhoďte do sušičky několik starých ručníků nebo hadrů, nastavte sušičku na vysokou teplotu a nechte ji běžet 10 minut, aby se odstranily zbytky čisticího roztoku.
  • nakonec otřete vnější část sušičky. Zbytky z pracího prostředku, aviváže a žmolků se mohou přilepit na vrch a boky sušičky. Udržujte povrchy čisté tak, že vnější stranu sušičky nastříkáte čistícím roztokem a poté pomocí hadříku z mikrovlákna setřete přilepené nečistoty z povrchu sušičky, knoflíků a tlačítek.

 

BOSCH 312111
BOSCH 312111

Roztok doporučený výše můžete nahradit i tímto komerčním čisticím prostředkem. Téměř dokonale plní účel – zlepšuje výkon, eliminuje zápach, prodlužuje životnost sušičky, jen nedezinfikuje.

659 Kč
BOSCH 312111 v eshopu Alza.cz

 

Jak často čistit sušičku?

Specifické části sušičky vyžadují svůj vlastní jedinečný plán údržby. Vzhledem k tomu, že vnějšek sušičky, buben a zachytávač žmolků jsou lépe viditelné, můžete sledovat zbytky a usazeniny, abyste věděli, kdy je čas na důkladné vyčištění. Můžete také přejít rukou po stranách sušičky a uvnitř bubnu, abyste pocítili nahromadění zbytků. Některé části sušičky – například větrací otvory – mají prediktivní plán čištění, který je potřebný k tomu, aby sušička fungovala jak má.

 

Jednou za dva roky: větrací otvory a hadice sušičky

Čištění větracího otvoru a potrubí vaší sušičky pomáhá předcházet hromadění žmolků, které by bránily proudění vzduchu a zhoršovaly výkon sušičky. Pokud není v uživatelské příručce uvedeno jinak, vyčistěte větrací otvory sušičky alespoň jednou za dva roky. Možná je budete muset čistit častěji, pokud si všimnete, že sušička začíná mít problémy se sušením.

 

Po každém cyklu: filtr na žmolky

Filtr zablokovaný žmolky může prodloužit dobu schnutí. Je důležité jej vyčistit po každém použití.

 

Každých 6 měsíců: hloubkové čištění filtru

Prací prostředek a změkčovač tkanin, které se hromadí na filtru mohou prodloužit dobu sušení. Odstraňte žmolky a poté navlhčete obě strany horkou vodou. Vydrhněte nylonovým kartáčem, horkou vodou a tekutým čistícím prostředkem, abyste odstranili usazeniny. Opláchněte horkou vodou a důkladně vysušte.

Žena vybírá prádlo ze sušičky

Čistá sušička je zárukou voňavého a dokonale suchého prádla

 

Jak vyčistit sušičku prádla při nečekané „nehodě“

Přestože důkladně kontrolujete sáčky, do sušičky se přece jen může dostat něco nečekaného. Nejpravděpodobnějšími pachateli jsou pera, pastelky, žvýkačky, bonbóny a rtěnky. Nebo jste možná sušili jen chemicky čištěný kus, jehož barva stále lpí na bubnu. Skvrny uvnitř sušičky se mohou přenést na jiné oblečení a zničit jej. Zde je návod, jak vyčistit sušičku prádla při nejběžnějších nehodách.

 

Jak odstranit pastelku ze sušičky

  • Začněte tím, že zkontrolujete buben, zda na něm nejsou přilepeny kousky pastelky. Seškrábejte je plastovou špachtlí nebo starou kreditní kartou. Otřete buben měkkým hadříkem nastříkaným malým množstvím WD-40 dokud skvrna nezmizí. (Nikdy nestříkejte WD-40 přímo do sušičky.)
  • Odpojte sušičku a omyjte její vnitřek teplou mýdlovou vodou. Věnujte zvláštní pozornost všem oblastem, které byly utřeny WD-40. Dokončete otřením bubnu sušičky čistým suchým hadříkem nebo spuštěním dávky suchých hadrů přes úplný cyklus sušení.

 

WD-40 250 ml
WD-40 250 ml

WD-40 vám pravděpodobně netřeba moc představovat. Jedná se o jeden z nejuniverzálnějších a neuvěřitelně účinných pomocníků v domácnosti, na zahradě i kolem domu.

71 Kč
WD-40 250 ml v eshopu Heureka.cz

 

Jak odstranit inkoust ze sušičky

  • Spusťte sušičku asi na 10 minut, aby se zahřál buben a usnadnil tak odstranění inkoustu. Odpojte sušičku. Navlhčete starý hadr čistým lihem nebo isopropylalkoholem a použijte jej k odstranění inkoustových skvrn z teplého nitra sušičky. Vyměňte hadry podle potřeby, abyste zabránili přerozdělování inkoustu. Otřete vlhkým, čistým hadříkem.
  • Před sušením další dávky čistého oblečení zkontrolujte svoji práci. Nechte starý bílý ručník projít úplným cyklem sušení. Vyjde-li úplně bílý, máte hotovo. Pokud ne, proces zopakujte.

 

Jak vyčistit sušičku prádla od barvy

  • Namočte několik starých ručníků do roztoku sestávajícího z 10 litrů horké vody na jeden šálek bělidla. Noste ochranné brýle a gumové rukavice a vyždímejte ručníky téměř dosucha.
  • Vhoďte ručníky do bubnu a nechte sušičku běžet 30 minut. V případě potřeby postup zopakujte.

 

Jak odstranit bonbóny nebo žvýkačku ze sušičky

  • Plastovou špachtlí nebo starou kreditní kartou seškrábejte tolik ztvrdlých bonbonů a žvýkaček, kolik víte. Odpojte sušičku. Pomocí fénu změkčete zbylou gumu nebo bonbón horkým vzduchem. Potom odstraňte změklé částice seškrábáním plastovou špachtlí nebo starou kreditní kartou.
  • Zašpiněné místo otřete hadrem navlhčeným v univerzálním čističi a poté otřete čistým suchým hadříkem.

 

Jak vyčistit sušičku prádla od rtěnky

  • Jemným suchým hadříkem odstraňte co nejvíce rtěnky. (bude to úspěšnější, je-li sušička ještě teplá.) Odpojte sušičku a nechte ji úplně vychladnout. Zbylé skvrny od rtěnky otřete měkkým hadříkem navlhčeným v alkoholu.
  • Zapojte sušičku zpět do elektrické sítě a vysušte malou dávku starých ručníků, abyste odstranili všechny zbývající skvrny od rtěnky a stopy alkoholu.

 

💡 Přečtěte si také...

Tématu domácí prádelny jsme na na našem webu věnovali již mnohokrát. Pokud aktuálně řešíte koupi pračky, sušičky, nebo hledáte praktické tipy spojené s jejich používáním, následující články určitě nevynechejte:

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (16 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *