Mokré prádlo ze sušičky? Toto jsou nejčastější poruchy sušiček a jejich řešení

Georgina Babinová Téma
16. ledna 2023 0

Používání sušičky přináší se sebou řadu výhod. Nejste závislí na počasí a je to rychlejší a hygieničtější než sušení na vzduchu. Může se však stát, že po skončení programu bude oblečení ještě vlhké. Nelekejte se, nemusíte hned volat servisního technika. Ve většině případů jsou problémy způsobeny nesprávným používáním zařízení. V dnešním článku vám proto představíme nejčastější poruchy sušiček, které snadno odstraníte i sami, ale zmíníme i případy, které už možná budou vyžadovat zásah profesionála.

Nejčastější poruchy sušiček, které odstraníte i sami

Naštěstí, sušičky jsou relativně jednoduché stroje a mnoho nejběžnějších problémů lze snadno vyřešit i svépomocí.

Nejčastější poruchy sušiček - vnitřek sušičky

 

Sušička nevysuší prádlo

Po skončení cyklu se vrátíte a zjistíte, že oblečení není úplně suché. Možná jste sušičku jen trochu přetížili, takže pro dokončení úlohy spustíte druhý kratší cyklus. Zdá se, že vše funguje tak, jak by mělo, dokud si neuvědomíte, že oblečení je i po dalším cyklu stále mokré.

Naštěstí výměna topného tělesa není příliš náročné zadání. Náhradní topné těleso obvykle naleznete v místních elektro prodejnách nebo online zadáním čísla modelu vaší sušičky. Když máte náhradní díl, odpojte sušičku, odstraňte zadní panel a nainstalujte nové těleso. Některá topná tělesa mohou vyžadovat odstranění termostatu ze starého topného tělesa a jeho instalaci na nová. Znovu připojte zadní panel, znovu zapojte napájení a spusťte testovací cyklus.

Další možnou příčinou je ucpané potrubí. Kdy jste naposledy čistili větrací otvory sušičky? Ne, ne síťku na žmolky – odvzdušňovací trubku. Zřejmým řešením je vyčistit potrubí. Ani to není tak složité, jak se může zdát – v našem článku Jak vyčistit sušičku prádla, naleznete podrobný návod. Měli byste to dělat každých šest měsíců až rok, aby sušička nejen hladce a efektivně fungovala, ale abyste také eliminovali riziko požáru.

 

Buben se točí, ale nepřehřívá se

Úplně jiný příběh je, když se sušička vůbec neohřívá. I když jste nastavili vysokou teplotu, oblečení zůstává mokré a studené. Na vině může být přepálena tepelná pojistka. Na novějších sušičkách může přepálená pojistka zabránit spuštění sušičky vůbec. Tato pojistka slouží jako prevence rizika požáru. Pojistky se mohou opotřebovat i samy o sobě, ale jsou navrženy tak, aby se zkratovaly při vyšších teplotách, než je obvyklé, což může způsobit mnoho faktorů. Dávejte pozor na ucpané větrání, ucpanou síťku na žmolky nebo přetížený stroj.

Chcete-li opravit spálenou pojistku, musíte ji vyměnit. Nachází se v blízkosti výfukového potrubí. Odpojte napájení a odstraňte zadní panel. Odšroubujte pojistku a vyměňte ji za novou. Náhradní pojistku dostanete v elektroprodejnách nebo online. Opět platí, že nejjednodušší způsob, jak ji najít, je zadat do Googlu značku (Whirlpool, Beko, Bosch, LG, Gorenje, AEG…) a číslo modelu vaší sušičky.

Nejčastější poruchy sušiček

Ne každá porucha vyžaduje odborný servis, mnohé umíte opravit i sami

 

Buben se netočí

Pokud spustíte cyklus a uslyšíte bzučení motoru, ale buben zůstává nehybný, máte vážný problém. Naštěstí to může být také jeden z nejjednodušeji opravitelných. Možná.

Řemeny se opotřebovávají. Je to realita a vaše sušička není výjimkou. Pokud se zapne, ale buben se neotáčí, toto by měla být vaše první zastávka v kontrolním seznamu. Začněte odpojením sušičky a odstraněním zadního panelu. Zkontrolujte opotřebování starého řemene. Když máte náhradní řemen, všimněte si vedení starého řemene a odstraňte starý řemen. Nasaďte nový řemen a ujistěte se, že je správně orientován a správně usazen. Pokud nový řemen problém nevyřeší, můžete mít problém s napínací kladkou nebo motorem. Výměna napínací kladky je náročnější než výměna opotřebovaného řemene, ale stále je poměrně jednoduchá. Když jde o poruchu motoru, možná je čas kontaktovat profesionála.

S výměnou řemene vám pomůže následující video:

Výměna řemenu sušičky prádla Whirlpool - AP Servis

 

Sušička se nezapne

Sušička se nezapne u jednoho ze tří majitelů. A jakkoli jednoduše vypadá, je to složité zařízení s mnoha částmi, které mohou způsobit poruchy. Dobrou zprávou je, že existují běžní viníci, které dokážete odhalit, když se sušička odmítne zapnout. Nejprve zkontrolujte nastavení, zda je vše v pořádku. Můžete také otestovat zdroj elektrické energie. Pokud se stále nezapíná, je čas zkontrolovat ostatní komponenty, což bude vyžadovat určité nástroje. Také se ujistěte, že je sušička zcela vypnuta.

 

Zdroj energie

Pokud jste postupovali podle výše uvedeného postupu, museli jste provést rychlou kontrolu zdroje napájení. Ale dalším krokem je jít hlouběji. Zkontrolujte jističe v elektrickém panelu vašeho domu.

 

Porouchaný spínač dveří

Každý majitel sušičky ví, že zařízení nefunguje při otevřených dvířkách. Nánosy žmolků a jiné nečistoty se přichytávají na dvířka sušičky u každé náplně, kterou do ní vložíte. V průběhu času mohou žmolky a nečistoty bránit správnému zavírání dveří. To zase zabrání tomu, aby se sušička vůbec zapnula. Oprava tohoto běžného problému je jednoduchá a vyžaduje pouze odstranění nečistot, které brání spuštění sušičky. Kromě toho můžete předejít budoucím takovým poruchám pravidelným čištěním oblasti dveří.

 

Problémy s termostatem

Sušička pracuje s teplem a podobně jako jiná zařízení závislá na tepelné energii v ní pracuje jeden nebo více termostatů. Primární funkcí termostatu je regulace teploty uvnitř sušičky. Několik termostatů ve vaší sušičce navíc pracují s různými cykly sušení. K vyřešení tohoto problému budete muset koupit náhradní termostat. Doporučujeme svěřit tuto práci profesionálnímu technikovi. Znají kvalitní termostaty a bez problémů provedou výměnu.

Nejčastější poruchy sušiček - údržba těsnění

Někdy sestává oprava jen z údržby a vyčištění oblasti dvířek

 

Sušička je při práci velmi hlučná

Sušička má mnoho komponentů, které mají za úkol zajistit, že zařízení funguje optimálně. Tyto komponenty se mohou začít pohybovat v důsledku tření, poruch, opotřebení. Tyto pohyby obvykle naznačují problém. Než však dojde k poškození, sušička začne vydávat zvláštní zvuky. Jedním z nejlepších tipů na opravu je poslouchat a porozumět zvukům vycházejícím ze sušičky.

Některé z běžných příčin jsou:

  • řemeny
  • plastové kluzáky
  • kladky
  • kola dmychadla

Zpozorujete-li nějaké zvláštní zvuky, zkontrolujte tyto komponenty a v případě potřeby je vyměňte.

 

Oprava se už nevyplatí? Pomůžeme vám s výběrem nové sušičky

💡💡 u nás naleznete celý test sušiček prádla

 

Cyklus sušení trvá příliš dlouho

Významnou výhodou používání sušičky je úspora času. Proto může být dost nepříjemné, když sušičce trvá sušení oblečení příliš dlouho. Chybným komponentem je obvykle filtr na žmolky. Sušička má filtr na žmolky, který umožňuje snadné proudění vzduchu k oblečení. Sušička s plným filtrem bude mít delší cyklus sušení. Proto musíte filtr čistit po každém cyklu.

 

Cyklus sušení trvá příliš krátce

Když se sušička spustí a po krátké chvíli zastaví, problém je obvykle s tepelnými prvky. Pomocí multimetru můžete zkontrolovat tepelnou pojistku, termostat nebo cívky. Po odhalení viníka kupte a nainstalujte náhradu.

 

Stroj vibruje a pohybuje se

U sušiček dochází ke zvláštnímu jevu, při kterém se pohybují během cyklu. Je zvláštní vstoupit do koupelny nebo prádelny a vidět ji posunutou o několik centimetrů dopředu nebo dozadu.

Tento pohyb je způsoben nadměrnými vibracemi a může vést k poškození větracích otvorů, stěn nebo dokonce samotného stroje, pokud se o něj rychle nepostaráte.
Toto třesení běžně souvisí s tím, že sušička je nevyvážená. Nejprve zkontrolujte, zda je sušička stabilní, zda nejsou poškozeny nožičky a zda je ve vodováze. Pokud jsou všechny tyto faktory zkontrolovány a v pořádku, je čas zavolat profesionála pro důkladnější kontrolu.

 

Sušička je příliš horká

Přehřátá sušička je vážným problémem a mělo byste to vždy řešit, jakmile si toho všimnete. V případě ignorování můžete sušičku snadno ztratit a budete nuceni pořídit si novou. Existují dva hlavní důvody, proč může být sušička příliš horká. Prvním je, když jsou větrací otvory ucpané. Pokud proto zpozorujete přehřívání, zkontrolujte větrací otvory a ihned je vyčistěte. Pokud jsou větrací otvory čisté, ale sušička se stále přehřívá, důvodem může být vadný termostat nebo topné spirály. V takovém případě je otestujte, jak je uvedeno výše, nebo požádejte o pomoc odborníky na opravu spotřebičů.

Filtr na žmolky

Pravidelným čištěním můžete některým poruchám předejít

 

Sušička se zastaví uprostřed cyklu

Existuje několik důvodů, proč sušička přestane běžet uprostřed programu. Vyzkoušejte, zda problém nevyřeší jeden z následujících kroků.

 

Zkontrolujte, zda nádrž na vodu není plná

Když sušička není napojena na odpad, má nádrž na vodu, která zachycuje vodu z mokrého prádla. Nádrž by se měla vyprázdnit po každém cyklu sušení. Pokud ji nevyprázdníte, sušička se může během následujícího cyklu sušení zastavit, protože nádrž je plná. V takovém případě ji musíte vytáhnout a vyprázdnit, aby se sušička opět spustila. Chcete-li vyprázdnit nádrž na vodu, vytáhněte ji ze zařízení vlevo nahoře. Vylijte vodu. Pokud jsou v nádrži žmolky, vyčistěte ji pod tekoucí teplou vodou.

 

Zkontrolujte, zda není poškozen hnací řemen

Otevřete dvířka a zkuste buben otočit rukou. Pokud se otáčí bez odporu, hnací řemen jednotky může být poškozen nebo roztržen. V takovém případě kontaktujte autorizované servisní středisko, nebo jej vyměňte podle postupu uvedeného výše.

 

Zkontrolujte zdroj energie

Sušička se mohla zastavit v důsledku elektrické poruchy nebo výpadku. Zkuste odpojit napájecí kabel ze zásuvky. Počkejte minutu a poté jej znovu zapojte. Znovu spusťte program.

Pokud toto všechno selže, může jít o technickou poruchu sušičky. Máte-li podezření, že tomu tak je, kontaktujte autorizované servisní středisko.

 

💡 Přečtěte si také...

Neexistuje zařízení, které by postupem času nevyžadovalo nějakou opravu. I na našem webu jsme se problémům domácích spotřebičů již věnovali a řešili jsme následující poruchy:

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.2/5 - (17 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *