Jahody jsou ovocem, které neodmyslitelně patří k letu, no a protože není těžké vypěstovat jejich, mnozí zahrádkáři si je pěstují doma. Pokud patříte k nim i vy a chcete se dozvědět více o tom, jak pěstovat jahody, přečtěte si náš článek. Najdete v něm informace nejen o tom, jak a kdy sázet jahody, ale také se podíváme na to, které odrůdy patří k těm nejoblíbenějším.
Dozvíte se také o tom, jak pěstovat jahody v květináči či na balkoně, no a nebude chybět ani několik užitečných tipů a rad týkajících se péče o tyto rostlinky.
Jak pěstovat jahody - navigace v článku
Jahody můžete pohodlně pěstovat i ve vyvýšeném záhonu:
O jahodách ve zkratce
V úvodu článku si řekněme v krátkosti něco o jahodě jako o rostlině. Jde o trvanlivou bylinu tvořenou oddenkem, z něhož vyrůstají dlhostopkaté trojčetné listy. Květy jsou uspořádány v hroznatých vrcholících a na konci tvoří řádky hrozen. Jahody začínají kvést v květnu a podle odrůdy mohou kvést i celé léto.
Jahody se velmi rychle rozšiřují pomocí přízemních listů, které vyrůstají z plazivých výhonků. Ty se na více místech zakořeňují a vznikají tak nové rostliny.
Oblíbené odrůdy
Lidé zabývající se šlechtěním a pěstováním jahod chtějí vyšlechtit odrůdy, které by měly plody výborné chuti, a zároveň chtějí, aby byly lesklé, pevné a odolné. Důležité je také rovnoměrné zrání a odolnost rostliny vůči chorobám.
Mnoho lidí se zajímá například i o to, zda je možné vypěstovat modré jahody. No a přestože semínka modrých jahod má v nabídce několik internetových obchodů, velmi bychom nevěřili tomu, že z nich skutečně i něco vypěstujete.
Co se týče množství odrůd, na Slovensku je máme v listině registrovaných odrůd oficiálně jen 13, avšak v obchodech se můžete setkat s řadou zahraničních odrůd. Odrůdy jahod můžeme rozdělit na jednou rodící a stále rodící. Podívejme se tedy na ně.
Stále plodící odrůdy jahod
- „Aromas” – jde o kvalitní odrůdy, jejíž domovem jsou Spojené státy. Plody dozrávají koncem května a v červnu, no a po letní přestávce rodí rostlina od začátku září do prvních mrazů. Plody jsou středně velké a pevné, povrch je mírně lesklý. Patří k aromatickým a chuťově vyváženým odrůdám.
- „Diamante” – i tato odrůda má původ v USA a patří k dřívějším odrůdám jahod. První plody dozrávají už koncem května a začátkem června. V létě nastává přestávka v rodivosti, přičemž na konci srpna a na podzim vás tato odrůda potěší dalšími plody. Ty jsou kuželovitý a jasno oranžovočervené. Chuť je aromatická.
- „Evita” – jde o středně brzkou Anglickou odrůdu jahod se středně velkými kuželovitými plody. Můžete si na nich pochutnat už koncem května a během června. Následně po letní přestávce rostliny znovu zarodí v srpnu. Plody jsou jasně červené a velmi sladké a aromatické. Ideální jsou hlavně na přímý konzum.
- „Everest” – Anglická odrůda, jejíž plody mají kuželovitý tvar a jsou středně velké. Dužinu mají velmi tuhou a také jsou velmi chutné. Určeny jsou k přímé konzumaci.
Jednou rodící odrůdy jahod
- „Andrea” – Slovenská odrůda s lesklými velkými plody s tuhou dužinou
- „Bounty” – jde o Kanadskou odrůdu jahod, který má sladké aromatické plody. Ty jsou lesklé, velké a tmavočervené a kromě přímé konzumace jsou vhodné i pro další zpracování a konzervování.
- „Elsanta” – Holandská odrůda s lesklými plody zářivé červené barvy. Plody jsou velké až velmi velké a jsou ideální na mrazení a přímý konzum.
- „Karmen” – celkem známá Česká odrůda, která je oblíbená hlavně kvůli plodům nadměrné velikosti s dutinkou uprostřed. Jsou dost sladké a aromatické.
- „Magura” – Slovenská odrůda se středně velkými až velkými plody, které jsou masité a velmi šťavnaté a sladké. Velkou výhodou této odrůdy je odolnost vůči více chorobám.
- „Senga Sengana” – jde o starou, ověřenou a velmi oblíbenou Německou odrůdu jahod, která má tmavočervené plody střední velikosti. Jsou pevné a šťavnaté, aromatické a příjemně sladkokyselé.
- „Symphony” – Anglická odrůda s kuželovitými a velkými plody, které jsou pevné a lesklé.
- „Viktorie” – tato Slovenská odrůda vás potěší velkými lesklými plody plně červené barvy a příjemné sladko-kyselé chuti.
Jak pěstovat jahody
Péče o jahody, to není jen výsadba a sběr plodů. Pokud chcete, aby vám jahody bohatě zarodily, měli byste se jim věnovat mnohem víc. Pojďme se tedy podívat podrobněji na to, jak pěstovat jahody a co všechno péče o ně obnáší.
Kam je umístit
Nejvhodnější půdou na výsadbu jahod je hlinitopísčitá půda s dostatkem živin a ideálně i s humusem. Jílovitá půda drží vlhko ve spodní části a vrch praská, ta písčitá zase rychle vysychá. Vhodné je pěstovat jahody na slámě či na černé netkané textilii. Oba tyto způsoby se postarají o dostatečně přehřátou půdu. Zároveň zabrání tomu, aby se plody dotýkaly přímo půdy a zahnívaly. No a v neposlední řadě budete mít v záhoně jahod i méně plevele.
Výhodou pěstování jahod je, že se jim daří prakticky v každé oblasti a ani v případě, že máte těžkou půdu, nemusíte zoufat. Můžete je totiž pěstovat ve vyvýšených záhonech. Při výsadbě se však vyhněte svahem a severním stranám. Pokud chcete pěstovat jahody v chladnějších oblastech, měli byste počítat s pozdějším kvetením. Na jihu je zase třeba dodat jim dostatek závlahy.
V souvislosti s tím, jak sázet jahody, se můžete setkat například i s doporučením, že k jahodám je vhodné sázet česnek nebo cibuli. Možná se vám to bude zdát na první pohled podivné, ale tímto způsobem výsadby můžete skutečně získat. Sázení česneku mezi jahody, případně též cibule, dochází ke snižování rizika nákazy plísní šedou.
Kdy a jak vysazovat
Pokud jste se rozhodli pěstovat jahody už z hotových sazenic, což je značně jednodušší než sázení jahod ze semen. Sazenice jahod je vhodně vysazovat v období mezi červencem a zářím, nejpozději však do poloviny října. Případně tak můžete udělat i brzy na jaře, jakmile přestane mrznout.
V případě, že se rozhodnete pro letní výsadbu jahod, doporučujeme sázet je do dostatečně vlhké půdy. Vhodné je do vyhloubené jamky nalít vodu a nechat ji vsáknout. Následně do jamky dejte sazenici a zahrňte půdou.
Rostliny by od sebe měly být v případě většiny odrůd vzdáleny kolem 30 cm v jednom řádku. Jednotlivé řádky by přitom měly být od sebe vzdáleny alespoň půl metru, abyste měli k rostlinkám dobrý přístup.
Jak sázet jahody ze semen
Jahody si můžete vypěstovat i ze semen, které si zakoupíte, případně jejich získáte z vlastní úrody. Ty získáte tak, že z dostatečně zralé jahody seřízneme slupku a i se semínky ji vysušíme. Potom semínka očistíme od vysušené dužiny a můžeme je použít na výsev. Ideální je vysévání na jaře, přičemž doba klíčení je od 10 do 14 dní.
Sázení sazenic
Mnohem častějším způsobem založení vlastního jahodoviska je sázení sazenic. Sazenice jahod by měly být již na první pohled zdravé s bohatými hustými listy a dobře vyvinutými kořeny. Sazenice vysazujte do půdy zbavené plevele, kterou před výsadbou můžete pohnojit organickým hnojivem.
Jahody na balkoně a v květináči
Jahody můžete pěstovat nejen v zahradě, ale i na balkoně či na terase. Do hranatých květináčů či do závěsných košíků nebo obyčejných květináčů zasaďte na jaře sazenice jahod. Vhodné je použít různé odrůdy, abyste si zajistili co nejdelší období, během kterého se budete moci těšit z úrody. Použijte proto i velmi brzy zrající odrůdu, ale i převislé odrůdy jahod a nezapomeňte ani na stále rodící odrůdy.
Vhodné je zasadit je do samozavlažovacích květináčů, které vám usnadní polévání. Při výběru sazenic na balkónové pěstování jahod si dejte záležet na kvalitním výběru. Sazenice by měly být silné, bujné s hustými listy a bohatými pupeny květů. Možná nevíte, jak sázet jahody do květináče. Je to však jednoduché – stačí si zakoupit sazenice jahod a dát je do květináče, zasypat zemí a je to.
Zajímavým místem na pěstování jahod je veranda, která prostředím připomíná skleník. Pokud chcete pěstovat jahody na verandě, doporučujeme hlavně stále rodící odrůdy. Takový způsob pěstování vám zajistí sladké plody i v zimě. Myslete na to, aby byla veranda dostatečně prosvětlená. No a nezapomeňte, že jelikož budou jahody uvnitř, o jejich opylování se budete muset postarat vy.
💡 Pokud chcete pěstovat jahody v květináči, máme pro vás pár tipů na originální kousky:
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Péče o jahody
Jahody sice nejsou na pěstování příliš náročné, ale pokud se chcete těšit z bohaté úrody, měli byste se o ně starat a věnovat jim pozornost. Podívejme se tedy lépe na to, jak se starat o jahody, ale i na to, jak byste je měli rozmnožovat.
Kdy hnojit jahody
Jahody byste neměli hnojit hned po tom, jak je vysadíte. Také se vyhněte hnojení v době, kdy se na nich objevují plody. Jahody je vhodné sázet speciálními hnojivy, které jsou pro ně určeny. Pokud však nechcete při jejich pěstování používat chemii, můžete je vyživovat i kompostem nebo přírodními hnojivy.
Zalévání
Jahody je třeba během vegetačního období pravidelně zalévat. Pokud však spatříte, že listy vysychají, doporučujeme zalévat jejich až večer nebo brzy ráno. Zalévání by mělo být vydatné, jahodám jen pokropení vodou stačit nebude, protože voda se zachytí pouze na listech a nedostane se až ke kořenům. Zajímavostí je, že pokud se vám mezi jahodami objeví mravenci, je to znakem toho, že jejich málo poléváte.
Rozmnožování a přesazování
Při otázce péče mnohých pěstitelů zajímá, kdy přesazovat jahody, avšak pravda je taková, že jahody na jednom místě můžeme pěstovat až tři či čtyři roky. Po této době je vhodné jahody prosadit na místo, kde předtím jahody nerostly. Jak říká známý odborník profesor Hričovský, má to svůj velký význam ze zdravotního hlediska jahod a také z pohledu zakořenění. Pokud byste nechali jahody na jednom místě déle, úroda se sníží.
Co se týče rozmnožování jahod, nejjednodušším způsobem je rozmnožování produkci odnoží. Jde o přirozený způsob rozmnožování, avšak ne všechny druhy tento způsob využívají. Například měsíční jahody nelze tímto způsobem rozmnožit. Při rozmnožování produkci odnoží byste se měli zaměřit na silné a zdravé výhonky. Těmi nejsilnějšími jsou obvykle první dceřiné výhonky mateřské rostliny.
Při rozmnožování produkci odnoží postupujeme tak, že silný výhonek, který je již obvykle i zakořeněn, jemně podebereme a přeneseme do malého květináče, aniž jsme produkci odnoží přerušili. Květináč umístíme do blízkosti mateřské rostliny a až poté, co uvidíme, že se rostlince daří a objevují se na ní nové listy, můžeme produkci odnoží přerušit a novou sazenici zasadit do jahodoviska.
Zazimování
Po sklizni byste měli jahody udržovat bez plevele a rostliny zalévat. Suché a poškozené listy odstraňte, no jahody už v tomto období nepřihnojujte. V případě, že nechcete jahody rozmnožovat, odstraňujte hříženci.
V chladnějších oblastech je vhodné jahodovisko přikrýt bílou textilií či speciálními kryty, které je před silnými mrazy budou chránit. V případě, že je zima velmi suchá, můžete během dní, kdy nemrzne, jahody polít.
Nejčastější nemoci a škůdci
Tak, jak asi každou rostlinku, kterou pěstujeme i jahody ohrožují různé nemoci a škůdci. Podívejme se na to, které z nich jsou ty nejčastěji se vyskytující.
- šedá hniloba (Botrytis cinerea ) – jde o houbové onemocnění jahod, které způsobuje hnití zelených, ale i zralých a dozrávajících plodů. Plody jsou měkké a pokryté šedohnědým povlakem, ze kterého se práší. Nemoc se šíří nejvíce ve vlhkém počasí. Prevencí je výsadba na dostatečně teplé a slunečné místa, ale i dostatečná vzdálenost mezi chmelovými. Vhodné je také sázení česneku mezi jahody. Samozřejmě, na trhu najdete i postřiky proti tomuto onemocnění.
- fytofórová hniloba jahod (Phytophthora fragariae) – toto onemocnění se označuje také jako červená hniloba kořene jahod a má houbovitý charakter. Jde o houbu, která parazituje na kořenech jahody a ty pak postupně odumírají. Napadené rostliny jsou slabé, zakrslé a mají málo produkci odnoží. Jde o chorobu typickou pro velmi zamokřené oblasti, přičemž houba se v půdě drží i dlouhou dobu po odstranění napadených rostlin.
- fialová skvrnitost listů (Diplocarpon earlianum) – toto onemocnění se projevuje červenými až fialovými skvrnami na listech, přičemž napadené rostliny málo rodí.
- bílá skvrnitost listů (Mycosphaerella fragariae) – jde o velmi rozšířenou chorobu jahod, která s projevuje červenohnědými skvrnami na listech. Skvrny později blednou a uprostřed získávají bílou barvu. Listy následně odumírají.
- kadeřavost jahod – toto onemocnění je způsobeno různými viry, přičemž prvními příznaky jsou žluté skvrny na mladých listech, které následně odumírají. Viry se nejčastěji přenášejí mšicemi, ale i jiným hmyzem.
- zelenokvetost jahod – jde o onemocnění, které se projevuje malými a zeleno zbarvenými lupínky květů. Plody se nevyvíjejí a rostliny předčasně odumírají. Jde o velmi nebezpečnou nemoc, která vám může zničit i celé jahodovisko.
Sběr a zpracování jahod
Když se budete o své jahody důsledně starat a budete jim věnovat pozornost, kterou vyžadují, odmění se vám bohatou úrodou. Tu byste měli sbírat každý den, ideálně v ranních hodinách. V případě, že naleznete poškozené nebo shnilé plody, obereme je také, aby se choroby nerozšířily na zdravé plody a neznehodnotili vám tak celou úrodu.
Plody jahod nejsou vhodné pro dlouhodobé uskladnění a po sklizni byste je měli co nejrychleji zpracovat. V chladu a s nepoškozenou stopkou vám vydrží nejdéle, ale i tak byste je neměli nechat v chladu déle než pár dní. Jahody můžete klidně zmrazit nebo si z nich připravit kompot či džem.
Jak mrazit jahody?
Způsobů jak zmrazit jahody je několik. Chcete-li mimo sezónu použít jahody do bublaniny, koláčů či nápojů, bude vhodné zamrazit celé plody. Vyberte si pevné a zdravé plody, které odstopkujte a omyjte. Rozložte je na tác a počkejte, dokud uschnou. Pak je s táckem vložte do mrazáku a nechte je zamrazit. Následně nasypte do mikrotenového sáčku nebo krabičky a nechte je v mrazničce, kde vám vydrží i rok.
Další možností jak mrazit jahody je udělat si dřeň nebo pyré. Na toto vám výborně poslouží měkké plody, které můžete zasypat trochou cukru a pomixovat. Potom pyré nalijte do vhodných nádob a dejte zamrazit. Po rozmrazení můžete smíchat například se šlehačkou a svěží dezert je na světě. Z jahod si také můžete vyrobit chutné a zdravé domácí nanuky podle vaší chuti.
Zavařování jahod
Asi každá hospodyňka, která se rozhodne takto si uskladnit červené sladké ovoce, chce vědět, jak zavařovat jahody, aby se nepokazili. Jahodový kompot se totiž často zvykne předčasně pokazit. Vyhnout se tomu můžeme i tím, že budeme zavařovat jen ty nejlepší zdravé plody a při zavařování dodržíme hygienu.
Předejít tomu, aby se krátce po zavaření jahody pokazili, můžete tedy důkladným míchané plodů, z nichž kompot připravíte. Všechny poškozené, nedozrálé nebo nevyvinuté plody do kompotu nepatří. Následně z jahod odstraňte stopky, ovšem dávejte pozor, abyste při tomto procesu nepoškodily celistvost jahod.
Když jste jahody roztřídili a odstopkovali, je třeba je umýt a v studené vodě. Pak je už jen napěchujeme do čistých sklenic na zavařování a zalijte nálevem. Ten si připravíte tak, že na jeden litr vody dáte 650 g cukru a 1 gram kyseliny citrónové. Zalité jahody ve sklenici pořádně uzavřeme a dáme na 15 minut sterilizovat při teplotě 90 stupňů.
Sklenice s vychladlým jahodovým kompotem na několik hodin převrátíme dnem vzhůru a jednou za čas sklenicí zatřeseme. Dosáhneme tak, že se plody uvolní a nebudou na sebe tlačit.
Při zavařování jahod se vám mohou hodit i tyto pomůcky:
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Jahodový džem je oblíbenou pochoutkou, která se mnohým z nás spojuje s dětstvím. Džem z jahod si však můžete připravit i ve zdravé fitness verzi bez kil cukru.
Budete potřebovat: 1500 g jahod, 300 g krystalického medu, 40 g chia semínek, 1 vanilkový lusk
Postup: Očištěné jahody dáme do hrnce a rozmačkáme tlačítkem na brambory. Přidáme vnitřek vanilkového lusku a dáme vařit. Když se začnou jahody vřít, zmírníme plamen a 15 minut zahříváme. Po vytvoření pěny přidáme med.
Potom vaříme za probublávání dalších 10 minut. Následně přidáme chia semínka, které nám směs krásně zahustí. Pokud by se vám zdálo, že je džem příliš řídký, klidně přidejte ještě trochu chia semínek. Takto připravený džem nalijeme do umytých skleniček a uzavřeme. Sterilujeme asi 5 minut. (zdroj)
Zdroje informací:
- www.abecedazahrady.dama.cz – jak pěstovat jahody
- www.urobisam.sk – sázení jahod
- www.carozahrady.sk – choroby a škůdci
Článek je zařazený do kategorie: Tipy a triky, Zahrada
Mohlo by vás zajímat
- Chalupa v retro stylu – od koupelny po kuchyň
- Fólie na okna domu či bytu - ozdobné, zrcadlové, protisluneční, termoizolační a jiné fólie na okna
- Jak správně vařit v parním hrnci? Tipy pro přípravu dušené rýže či jiných jídel
- Jak pěstovat květ Bramboříku venku i v bytě
- Jak pěstovat a sázet hrách (na jaře i v létě)
- Jak sušit šípky (nejen) na čaj v sušičce či troubě – poradíme vám!
- Jak sušit rajčata v sušičce, v troubě či na slunci
- Jak sušit houby v troubě, sušičce či na slunci
- Jak sušit ovoce - švestky, jablka, šípky, meruňky, fíky, rozinky a jiné
- Hyacint - jak jí pěstovat a rozmnožovat