Jak pěstovat květ Bramboříku venku i v bytě

Georgina Babinová Téma
16. února 2022 0

Cyclamen persicum, perský brambořík pochází z Blízkého východu a přirozeně roste v zemích jako Palestina, Sýrie, Izrael, Řecko, Turecko, Tunisko, a dokonce i na středomořských ostrovech Rhodos, Kypr a Sicílie. Ne však v Íránu, starobylé Persii, jak naznačuje jeho botanický název! V Evropě se objevil na konci 16. začátkem 17. století a nejspíš dobyl Francii… nebo to byla Velká Británie? Existují různé názory…

Brambořík se běžně pěstuje jako hrnková rostlina a umísťuje se do dekorativních nádob nebo košů jako výrazný akcent interiéru. Roste však dobře i v krytých venkovních prostředích, jako jsou balkony a terasy. Brambořík je vítaným osvěžením v chladnějších měsících, kdy je v květu tak málo jiných rostlin. A jeho pěstování vůbec není složité.

Květináč samozavlažovací 30 cm bílá
229 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč Mareta hnědá, pr. 25 cm
179 Kč
Plastia Bergamot samozavlažovací květináč 25 x 25 cm šedý
159 Kč
Plastia Samozavlažovací květináč na zeď Siesta hnědá 29 cm
159 Kč

Ukázat více

 

Brambořík – charakteristika

Brambořík je rod asi 20 hlízovitých trvalek pěstovaných pro růžové a bílé květy, které se objevují v době, kdy kvete velmi málo dalších rostlin. Některé druhy kvetou od září do prosince, jiné od prosince do března. Většina dorůstá do výšky asi 10 cm, i když již zavedené hlízy mohou dosáhnout velikosti talíře a přinést desítky květin. I když všechny bramboříky tvoří hlízy, patří do stejné rodiny jako petrklíče.

Brambořík (Cyclamen persicum) je drobná kvetoucí rostlina, která má sladce vonící, malé (1,5 až 2 cm) květy na dlouhých stoncích, které se táhnou až nad listí. Je to hlízovitá trvalka, což znamená, že během letního období vegetačního klidu odumírá do svých silných kořenů (hlíz) a poté každý podzim znovu naroste. Její květiny jsou v odstínech růžové, fialové, červené a bílé. Listy ve tvaru srdce jsou středně zelené, často se stříbrným mramorováním. Běžně se pěstuje jako pokojová rostlina a je obzvláště oblíbená během zimních svátků, kdy najdete brambořík kvetoucí na policích v zahradních centrech a supermarketech.

Růžové a červené bramboříky

 

Pěstování a péče o brambořík v interiéru

Brambořík, který se pěstuje v interiérech byl vyšlechtěn z Cyclamen persicum a při snaze o větší květiny se ztratila velká část elegance tohoto druhu. To se nyní do jisté míry napravuje. Divoký C. persicum je mnohem menší, ale je také podstatně voňavější. Před zakoupením se vyplatí rostlinu ovonět, abyste zkontrolovali její vůni. Růžové, fialové a bílé jsou často nejvoňavější a šarlaty nejméně.

 

Pěstování

Všechny rostliny bramboříků mají potenciál vydržet roky, ale v interiéru to může být i jen několik týdnů. Je to do značné míry způsobeno problémy s jejich polohou nebo poléváním. Daří se jim na světlém a vzdušném místě, takže pobyt na konferenčním stolku v tmavém rohu obývacího pokoje rychle vede k problémům. Když jsou ochuzeny o světlo, nové listy jsou menší a rostou na delších stopkách. Starší listy žloutnou a nové květiny jsou mnohem bledší než obvykle. Ideální teplota pro brambořík je asi 10°C, proto je nejlepší nechat jej co nejvíce v nevytápěné místnosti.

Protože brambořík je velmi citlivý na hnilobu, je důležité, aby se voda neshromažďovala kolem základny listí. Rostliny se bohužel často sázejí s hlízou pod půdou, což znemožňuje správné zalévání. Díky tomu může dojít k hnilobě, zejména v nevětrané místnosti, takže rostlina zkolabuje. Nejlepším způsobem polévání je počkat, dokud rostlina není téměř suchá, nebo nezačne vadnout, poté květináč postavte na 30 minut do vody, nebo dokud nebude půda nasáknutá.

Jakmile se objeví odumřelé květiny a listy, odstraňte je. Otočte stonky a poté je prudce zatáhněte, abyste je čistě oddělili od základny. Vyvarujte se jejich řezání, protože pařezy, které po nich zůstanou, budou hnít a může se to rozšiřovat. Každých pár týdnů použijte tekuté hnojivo s vysokým obsahem draslíku, například rajčatové hnojivo, které napomáhá kvetení.

 

Rozmnožování

Pokud množíte interiérové rostliny bramboříků, budete muset shromáždit semena. Dá se to udělat tak, že se kousky nylonových punčochových kalhot omotají kolem hlaviček se semeny před jejich dozráním. Dalším běžným způsobem sběru semen je umísťování papírových pytlů nad hlavičky, ale jelikož bramboříková semena jsou malá, tuto metodu je obtížné provádět bez jejich poškození.

Sběr semen bramboříků lze provést i odstraněním tobolek se semeny před úplným dozráním a jejich rozevřením. Pokud je však sklízíte příliš brzy, nemusí být semeno životaschopné. Nezralé vyvíjející se tobolky bramboříkových rostlin jsou na dotek tvrdé a pevné, když je jemně zmáčknete mezi prsty. Když dozrají, po zmáčknutí změknou a trochu a se poddají.

 

➡️ Semínka bramboříku

Jako pokojové rostliny bramboříky buď příliš často nechají zavadnout své hlavičky, aby přešly do semene, nebo dlouho nepřežijí. Po zvadnutí květů se stonky květů prodlouží a zvlní, spirálovitě nebo klenbovitě směrem dolů k půdě. Někteří popisují tyto stočené stonky jako hadi. Na konci každého stonku se vytvoří kulatá kapsule se semeny. V závislosti na odrůdě mohou tyto kapsle obsahovat 6 – 12 semen.

Ve volné přírodě se mohou semena bramboříků samo-zasít. Způsob, jakým se stonky kroucejí nebo klenou dolů k půdě, je přirozený způsob, jak jednoduše uložit semena na zem. Když jsou kapsle zralé, na vrchu se rozdělí a semena uvolní. Jsou pokryty lepivou, sladkou látkou, která přitahuje mravence, jiný hmyz, ptáky a malé savce. Malá stvoření vezmou semínka, snědí sladkou látku a poté je zpravidla opustí. Toto je přírodní způsob rozmnožování nových rostlin.

Semínka bramboříku a kapsle

 

➡️ Jak zasadit semínka?

Brambořík nejraději roste v organicky bohaté, dobře propustné půdě s mírně kyselým pH. U interiérových rostlin můžete použít běžnou směs, ale poté do půdy přimíchejte rašelinu, abyste zvýšili její kyselost. Výsadba bramboříkových semen vyžaduje květináče o hloubce 7,5 až 10 cm. Do každého květináče zasaďte asi 20 semen a zakryjte je jemnou vrstvou většího množství zeminy. V přírodě cyklámenová semena klíčí na podzim a v zimě, což znamená, že to mají rádi chladné a tmavé. Květináče umístěte na chladné místo, ideálně kolem 15°C, a zakryjte je něčím, co zcela zablokuje světlo.

Klíčení může trvat až několik měsíců. Jakmile semena vyklíčí, odstraňte kryt a květináče postavte pod pěstitelská světla. Rostliny udržujte v chladu – brambořík roste v zimě. Jak se zvětšují, přeřeďte je a podle potřeby přesaďte do větších květináčů. Když přijde léto, uloží se ke spánku, ale pokud se vám podaří udržet je po celou dobu v chladu, budou růst i v létě. Ale v prvním roce pravděpodobně neuvidíte žádné květiny.

 

Péče

Dopřejte bramboříkům jasné, nepřímé světlo v zimě, když rostlina aktivně roste. V létě, když je v klidu, je nejlepší udržovat brambořík na chladném a tmavém místě s dobrou cirkulací vzduchu.

Cyklámeny na parapetu

 

➡️ Zalévání

Jsou-li přítomny listy, rostlina aktivně roste. Během tohoto období zalévejte, kdykoli je půda suchá . Dejte pozor, aby se na listy nebo korunu rostliny (část, kde se stonek potýká s kořeny), nedostala voda, která by mohla způsobit hnilobu. Zatímco je rostlina v klidu (ztrácí většinu nebo všechny listy), zalévejte ji jen zřídka, abyste zabránili úplnému vyschnutí půdy.

Pěstujete-li v květináči na zalévání se vám sejdou takové nebo podobné konve:

 

➡️ Teplota a vlhkost

Rostliny nemají rády extrémní vedra, průvan nebo suchý vzduch. Nejlépe se jim daří v klimatu, které kopíruje jejich původní prostředí. Preferují teploty v noci mezi 4 a 10 stupni Celsia a přes den mezi 15 až 20 stupni Celsia. Vysoká vlhkost vzduchu, zvláště během zimy, je rozhodující. Pro zvýšení vlhkosti udržujte rostlinu na podnosu naplněném vodou a oblázky a dávejte pozor, aby se květináč nedotýkal vody (protože to může způsobit hnilobu kořenů).

Pokud jste svou rostlinu na léto přemístili do exteriéru, vraťte ji zpět do interiéru dříve, než se počasí ochladí. Dobrým pravidlem je přinést ji dovnitř, zatímco teplota je stále příjemná pro otevření oken.

➡️ Hnojení

Zpravidla se doporučuje kompletní hnojivo pro pokojové rostliny – bramboříky, například 10-10-10 nebo 20-20-20. Hnojte každé 3-4 týdny. Rostlinám se žloutnoucími listy může prospět kompletní hnojivo pro pokojové rostliny s přídavkem železa. Na podporu a prodloužení kvetení začněte na začátku zimy rostliny hnojit hnojivem s vysokým obsahem fosforu, například 4-20-4, stejně když se začnou rozvíjet květiny. Cyklámenné rostliny mají v oblibě mírně kyselou půdu a jednou ročně jim může prospět kyselé hnojivo. Příliš mnoho hnojiva může způsobit bujné listí, ale málo květin. Brambořík kvete v zimě a pak obvykle kolem dubna přejde do vegetačního klidu. V dubnu, kdy rostlina začne být nečinná, přestaňte s hnojením.

💡 Tipy na hnojiva na květiny a pokojové rostliny ⤵️

 

➡️ Přesazování

Při prvním přesazování bramboříku vyjměte květináč, který kolem hlízy ponechá asi centimetr volného místa . Vložte hlízu do substrátu tak, aby mírně vyčuhovala z půdy. Brambořík by se měl přesazovat každé dva roky. Můžete přesazovat, dokud je rostlina v létě v klidu.

Novou nádobu částečně naplňte zeminou. Potom vyjměte hlízu z původního květináče a starou zeminu odhrňte, ale neoplachujte ji. Vložte hlízu do nového květináče, takže její vrchol je asi 5 cm od okraje. Přikryjte ji zeminou. Květináč položte na zbytek léta na stinné a suché místo. Začněte ji zalévat kolem září a nejpozději v říjnu byste měli začít vidět přicházet nový přírůstek.

💡 Nechte se inspirovat těmito atraktivními možnostmi ⤵️

Ukázat více

 

Pěstování a péče o brambořík v exteriéru

Otužilý brambořík rozzáří vaši zahradu efektními pahorky stříbřitě-bílého listí a listy ve tvaru srdce, které se objevují na podzim a trvají, dokud rostlina pozdě na jaře neusne. Koncem zimy a brzy na jaře se objevují sytě růžové květy. Dostupné jsou i odrůdy kvetoucí na podzim.

I když tato rostlina vypadá jemně, brambořík je odolný a mocný a snadno se pěstuje. Rostlina se dobře snáší s jinými rostlinami, jako jsou čemeřice, zběhovec nebo trillium. Její pěstování venku je jednoduché, pokud se budete řídit několika obecnými zásadami. Brambořík se těžko množí ze semen, ale hlízy můžete vysadit koncem léta nebo začátkem podzimu. Vysazujte horní částí hlízy těsně pod povrch půdy. Mezi každou hlízou ponechte 15 – 25,5 cm.

Odolný brambořík toleruje chladné podnebí a mrazivé zimy. Tato rostlina však nepřežije tam, kde jsou léta horká a suchá. Otužilý brambořík roste v téměř jakémkoli typu volné, dobře propustné půdy. Před výsadbou do půdy zamíchejte několik centimetrů mulče, kompostu nebo jiných organických látek, zvláště pokud je vaše půda hlinitá nebo písčitá.

Hlíza bramboříku

 

Péče

Péče o brambořík je jednoduchá a rostlina potřebuje minimální údržbu, aby vypadala co nejlépe. Na jaře a v létě ji pravidelně zalévejte, ale nepromáčejte ji, protože hlízy mohou hnít v podmáčené půdě. Na podzim odstraňte přebytečné listy a zbytky z rostliny. I když lehká vrstva mulče nebo listů chrání kořeny před zimním chladem, zároveň zabraňuje také přístupu světla. Koncem léta rozdělte hlízy, ale nerušte staré hlízy, které mohou dorůst až velikosti talíře a každoročně vyprodukovat stovky květin. Jedna hlíza může někdy žít i několik generací.

 

Jak pečovat o brambořík po odkvětu

Po odkvětu brambořík přejde do klidového stavu. Přechod do nečinného stavu vypadá velmi podobně jako odumírání rostliny, protože listy žloutnou a opadávají. Není mrtvý, jen spí. Správnou péčí mu můžete pomoci přes vegetační klid a za pár měsíců znovu rozkvete. (Upozorňujeme, že brambořík vysazený venku projde tímto procesem přirozeně a k opětovnému kvetení nepotřebuje zvláštní péči.) Při péči o brambořík po odkvětu nechte listy odumřít a rostlinu přestanete zalévat, jakmile uvidíte příznaky, že listy odumírají. Rostlinu umístěte na chladné, poněkud tmavé místo. Pokud chcete, můžete odstranit jakékoli odumřelé listí. Rostlinu nechte dva měsíce tak.

Rostlina vyžaduje během léta klid, aby měl kořen hlízy čas na opětovné energizování se pro nadcházející období kvetení:

  • zalévání postupně redukujte když listy začnou vadnout a žloutnout, pomocí nůžek odstraňte všechny zbývající odumřelé a odumírající listí
  • hlízu vložte do nádoby s horní polovinou hlízy umístěnou nad povrchem půdy
  • nádobu umístěte do chladné a stinné místnosti mimo jasného nebo přímého světla
  • ujistěte se, že rostlina není vystavena mrazu
  • eliminujte vodu a hnojivo během období nečinnosti – obvykle šest až osm týdnů
  • jakmile uvidíte nový přírůstek někdy mezi zářím a prosincem, přemístěte brambořík na jasné sluneční světlo a rostlinu důkladně zalijte
  • udržujte brambořík v chladné místnosti s denními teplotami mezi 16 a 18 °C a nočními teplotami kolem 10 °C
  • hnojte rostlinu měsíčně tekutým hnojivem pro rostliny v interiérech
  • ideální je, aby brambořík znovu rozkvetl ve středu zimy, když jsou podmínky tak akorát

 

Potencionální problémy bramboříku

Informovaní zákazníci kupují rostliny bramboříku, když jsou nabité pupeny, aby si mohli doma dlouho vychutnávat krásu záplavy květin. Pupeny, které se neotevírají, vedou ke zklamání.

Zvadlý brambořík

 

➡️ Proč se bramboříkové poupata neotevírají?

Dnešní hybridy bramboříků jsou větší a živější barevnosti než kdykoli předtím. Některé z nich mají také úžasnou sladkou vůni. Tyto krásné rostliny jsou poněkud náročné na udržování, ale stojí za tu trochu víc úsilí. Nedodržení jejich požadavků na vlhkost a teplotu může způsobit, že se poupata neotevře.

V původním podnebí kvetou bramboříkové květy během mírných středomořských zim, když si užívají chladných teplot. Ideální denní teploty jsou mezi 15 až 18°C, noční kolem 10°C. Moderní hybridy umožňují tyto teploty poněkud natáhnout, ale i tak raději zůstávají v chladu. Zároveň upřednostňují nepřímé světlo, proto je nikdy nedávejte do jasného okna. Pokud si nejste jisti, zda máte přímé nebo nepřímé sluneční světlo, podívejte se na stín za rostlinou. Přímé světlo vrhá ostrý stín, zatímco nepřímé světlo vytvoří nejasný stín, pokud vůbec nějaký.

Brambořík je náročnější na potřebu polévání než většina rostlin. Naučili jsme se zalévat naše rostliny v květináčích, kdy je půda suchá v hloubce asi 2,5 cm. Avšak brambořík chce vodu, když je povrch půdy suchý. Když rostlinu zaléváte, nenamáčejte korunu ani střed rostliny. Pokud není místo k zalévání rostliny, aniž byste korunku namočili, vložte květináč do misky s vodou a nechte ho nasávat vlhkost ze dna asi 15 minut.

Stejně jako u většiny rostlin, i v tomto případě byste měli mít zvadlé květiny odstranit. To je povzbuzuje k volnějšímu a delšímu období kvetení. Je nejlepší použít nůžky a odstřihnout je co nejblíže spodní části.

 

➡️ Roztoči a nekvetoucí brambořík

Pokud jste splnili všechny požadavky a poupata vašich bramboříků se neotevře, odpovědí mohou být roztoči bramboříkové. Tato maličká stvoření útočí na širokou škálu kvetoucích rostlin ve sklenících, ale nejvíce způsobují škody na bramboříkových rostlinách. Udělají nájezd na nové rostliny ve vašem domově a šíří se z rostliny na rostlinu.

Roztoči nevidíte pouhým okem, ale můžete je vidět seskupené kolem květních poupat pomocí lupy. Jsou oranžové nebo růžové a mírně průhledné a na rozdíl od jiných roztočů, které mají pouze šest nohou, cyklámenové roztoče mají osm. Samice kladou vajíčka kolem pupenů a když se vylíhnou, larva vstoupí do pupenů, kde se živí cucáním šťávy z neotevřených lupenů. Napadené pupeny se nikdy neotevře.

Získat nad nimi kontrolu je velmi obtížné, velmi rychle se šíří. Nejlepším řešením je zlikvidovat napadené rostliny, abyste ochránili ostatní rostliny ve vaší domácnosti. Pokud se rozhodnete brambořík zachránit, mějte jej izolovaný a nástroje, které na něm používáte udržujte čisté. Při práci s napadenými rostlinami noste zástěru a nechte ji v místnosti s rostlinou. Roztoči nereagují ani na insekticidy.

Napadené pupeny odřízněte z nekvetoucích bramboříků a vrchol rostliny ponořte do kbelíku s vodou o teplotě 40°C. Nechte rostlinu pod vodou 15 až 30 minut a dbejte na to, aby teplota vody zůstala stabilních 40 stupňů. Po ponoření nechte rostlinu izolovanou, dokud si nebudete jisti, že už na ní nejsou roztoči.

 

➡️ Žloutnutí listů

Může to být normální. Brambořík pochází ze zemí Středomoří, kde jsou mírné zimy a léta mimořádně suchá. Mnoho středomořských rostlin kvete v zimě a spí přes léto, aby nemuseli vynakládat úsilí přežít suché podmínky. Když listy na brambořících žloutnou, když se blíží léto, může to jednoduše znamenat, že se rostlina připravuje na letní klid.

Není snadné vrátit brambořík po dlouhém letním spánku opět do rozkvětu, ale pokud se chcete pokusit vaši rostlinu přes léto zachránit, nechte listy zůstat na místě, dokud samy neopadnou. To umožňuje hlíze absorbovat živiny z umírajících listů. Uložte květináč na letní měsíce do nejchladnější místnosti v domě. Na podzim přesaďte hlízu do čerstvé zeminy. Zasaďte ji tak tak, aby trochu vrchu zůstalo nad půdou. Zalévejte mírně, dokud se nezačnou objevovat listy a poté udržujte půdu neustále mírně vlhkou. Hnojte hnojivem pro pokojovou rostliny určeným pro kvetoucí rostliny podle pokynů na obalu.

Zkontrolujte teplotu a zalévání. Vyšší teploty a nesprávná zálivka mohou také způsobit žloutnutí listů. Brambořík má rád mírně vlhkou půdu. Na dotek by měla být vlhká, ale nikdy ne mokrá.

 

➡️ Škůdci

Brambořík je citlivý na obvyklý hmyz pokojových rostlin, který může částečně způsobit i žloutnutí. Roztoči, mšice, červci a vlnatky mohou být ošetřeny insekticidním mýdlovým sprejem. Cyklámenové roztoče jsou obzvláště nepříjemný hmyz a pravděpodobně se jich už nezbavíte. Napadené rostliny zlikvidujte, aby se hmyz nerozšířil na další pokojové rostliny.

Mšice na cyklámenových listech

 

➡️ Vadnoucí brambořík

Povislé listy bramboříku mohou být výsledkem přirozeného procesu. Rostliny začínají znovu růst na podzim a aktivně rostou v zimě. V době, kdy se objeví letní vedra, rostliny pomalu odumírají a nakonec nebude existovat žádná známka toho, že vůbec žily. Tento proces je přirozený a může mít za následek poklesnutí listů na bramboříku. Povislé listy jsou také častým příznakem stresu z tepla nebo chladu.

Rostlina také upřednostňuje jasné, ale nepřímé světlo. Rostliny umístěné v jižním okně nebo v horkém prostředí zahrady mohou trpět a naznačovat svoji tíseň vadnutím. Povislá květiny se vyskytují, i když má rostlina příliš mnoho vody. Brambořík upřednostňuje vlhkou půdu, ale ne mokré podmínky. Pokud je zasazen do půdy v exteriéru, ujistěte se, že půda dobře prosakuje a není-li tak, přidejte štěrkový nebo pískový materiál pro zlepšení odtoku. Rostliny v květináčích by měly mít také dobře propustnou půdu a několik otvorů na dně květináče.

U příliš vlhkých rostlin se vyvinou povislé listy a také hniloba koruny. To vede k tomu, že jádro rostliny je napadeno plísňovými chorobami a způsobuje případný úhyn rostlin. Cyklámeny dobře reagují na nadměrnou vlhkost a rádi si nechají postříkat listy, ale požadují dobré větrání, aby listy mohly rychle vyschnout.

Zvadlý brambořík pri okne

 

➡️ Jak oživit povadlý brambořík

Brambořík je ochoten odpustit nesprávnou péči, za předpokladu, že jej neutopíte. Nemocný brambořík v květináči může jednoduše potřebovat novou půdu. Rostlina vychází z hlíz a hlízy v bahnité půdě nasáknou vodou a vytvoří se na nich měkké body. Rostlinu vyndejte z půdy a hlízy opláchněte. Zkontrolujte každou, zda neni poškozená a vyřaďte všechny s měkkými místy nebo zbarvením. Použijte čerstvou, sterilní půdu a hlízy znovu zasaďte, půdu udržujte vlhkou a na chladném, nepřímo osvětleném místě.

Brambořík v klidové fázi potřebuje o něco méně vody, než když aktivně roste. Zalévání zvyšujte koncem zimy až brzy na jaře. Použijte ¼ čajové lžičky (1 ml) hnojiva na pokojové rostliny na 4 l vody pokaždé, když poléváte, od pozdní zimy až dokud rostlina nepřestane kvést. Během klidové fáze pozastavte hnojení.

 

Je brambořík toxický?

Brambořík je nebezpečný pro domácí zvířata i lidi. Vážnější příznaky zvykne způsobovat u zvířat, mělo by se však v každém případě uchovávat mimo dosah malých dětí. U domácích mazlíčků i u lidí patří mezi příznaky otravy slintání, zvracení, průjmy a ztráta chuti k jídlu. Mezi závažnější příznaky patří abnormální srdeční frekvence, záchvaty nebo dokonce smrt. Máte-li podezření na otravu, okamžitě kontaktujte lékaře.

 

Věděli jste že…

  • současný botanický název „Cyclamen“ pochází z latiny. Část názvu „cycle“ odkazuje na téměř dokonalý kruh, který květiny prezentují, když jsou vzpřímené. Slovo pochází ze starořečtiny „κύκλος“ nebo „kuklos“. V mnoha jazycích se vědecký název rostliny používá také v běžném jazyce, což je poměrně vzácné!
  • je zajímavé, že v určitých oblastech Řecka naleznete recepty, které předepisují aby listy bramboříku byly naplněny lahodnou nádivkou. Ale buďte opatrní! Cyklámenové hlízy jsou toxické!
  • některé odrůdy bramboříku se používají k výrobě vůně, která se přidává do parfémů. Je na pocit jemná a vlhká, podobná osvěžujícímu účinku plátku okurky během horkého letního dne.
  • jeho veselé malé kvítky mají okvětní lístky vyklopené vzhůru, jako sukně Marylin Monroe na ikonické fotografii „létající sukně“
  • Ve starověku byl brambořík uznáván pro své terapeutické vlastnosti díky přítomnosti cyklaminu, hořké látky s účinkem projímadlem. Byl to základní lék v homeopatii na deprese, skryté trápení, nebo když byl člověk obrácen sám do sebe.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.1/5 - (9 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *