Jak vybrat dětskou matraci a na co si dávat pozor

Veronika Štrbová Téma 5. března 2021 0

Výběr správné matrace pro vaše dítě je klíčem k jeho zdraví. Ačkoli může být nákup dětského matrace složitější, je třeba mu věnovat velkou pozornost a výběr nepodcenit. I z toho důvodu, že malé děti stráví v postýlce i 18 hodin denně. Správným matrací již v raném věku předejdete pozdějšímu špatnému držení těla dítěte a nepříznivému vývoji jeho páteře. Proto se upriamujte při volbě dětského matrace mimo jiné na pohodlí dítěte během spánku a na to, zda dítě při spánku leží v zdravé poloze.

Jak vybrat dětská matrace? Vše potřebné se dozvíte v našem článku. Na co je třeba dbát při výběru, jaké matrace jsou vhodné pro konkrétní věkovou skupinu a také to, které materiály jsou nejvhodnější pro dětský zdravý spánek. Proto, pokud i vy stojíte před důležitým rozhodnutím a vybíráte matraci pro vaše dítě, pozorně si přečtěte následující řádky.

Zde je několik typů matrací vhodných pro malé, ale i starší děti:

 

Co způsobuje nedostatek kvalitního spánku?

Ztráta spánku je v dnešní moderní společnosti běžným problémem a v určitém okamžiku života postihuje mnoho jednotlivců. Přetrvávající nedostatek spánku může vést k nadměrné ospalosti v nociemočním problémůmslabému výkonu v práci nebo ve školeobezitě a celkovému sníženému vnímání kvality života. Zdá se, že dospělí lidé jsou odolnější vůči účinkům nedostatku spánku, zatímco jiní, zejména malé děti a mládež, jsou zranitelnější.

Hlavní příznaky nedostatku spánku jsou:

 • zívání, únava
 • náladovost, podrážděnost
 • depresivní nálada
 • potíže s učením nových konceptů
 • zapomnětlivost
 • neschopnost soustředit se
 • nedostatek motivace
 • nemotornost
 • zvýšená chuť k jídlu a chuť po cukrech
 • bolesti páteře, krku a svalů
 • bolesti hlavy a migrény
spánek dítěte na posteli

Nedostatek spánku dětem neprospívá

Určitě nechcete, aby měli vaše děti v budoucnu některé z těchto nepříjemných problémů, proto si dejte na výběru dětského matrace opravdu záležet. A když už vyberete ten správný, je třeba vědět, kolik hodin spánku je pro děti, v závislosti na jejich věku, nejvhodnějších. Přibližný počet hodin na zdravý spánek je uveden v následující tabulce. Je však brát v úvahu, že tento údaj ovlivňuje několik aspektů, například životní styl, možné zdravotní problémy atd.

KATEGÓRIAVEKPOČET HODÍN SPÁNKU
novorodenci0 – 3 měsíců14 – 17 hodín
dojčatá4 – 11 měsíců12 – 15 hodín
batoľatá1 – 2 roky11 – 14 hodín
predškoláci3 – 5 let10 – 13 hodín
školáci6 – 13 let9 – 11 hodín
tínedžeri14 – 17 let8 – 10 hodín
mladší dospelí18 – 25 let7 – 9 hodín
dospelí26 – 64 let7 – 9 hodín
starší dospelí65+ let7 – 8 hodín

 

Jak vybrat dětská matrace

Nyní, když už víte, kolik hodin spánku je ideálních pro vaše děti, je čas dozvědět se, jak postupovat při výběru toho správného matrace. Je to totiž základ pro zdravý spánek a správný vývoj dětí. Při výběru matrace pro děti třeba dbát na tyto parametry:

 

Správné rozměry matrace

Dětské matrace pro ty nejmenší do postýlek se vyrábějí převážně v rozměrech 120 x 60 cm nebo 140 x 70 cm. Proto, pokud má vaše postýlka některý z těchto rozměrů, držte se jich i při matraci. Nemůže být větší, protože by se do postýlky logicky nevešel, ale ani menší, protože by to mohlo ohrozit zdraví dítěte. Pokud můžete mezi matraci a postýlku vtlačit více než dva prsty, je to znak, že matrace je příliš malý. V případě, že by vaše postýlka měla netypické rozměry a nevěděli byste v obchodech koupit vhodný matraci, nejlepším řešením je dát si ho vyrobit na míru.

Muž ukládá matraci do dětské postýlky

Muž ukládá matraci do dětské postýlky

 

Tloušťka matrace

Zanedbatelná není ani tloušťka matrace. Zcela dostačující je však tehdy, pokud má od 8 – 10 cm. Pokud zvolíte hrubší matraci, nic se nestane. Myslete ale na jednu věc. V případě, že byste chtěli využívat monitor dechu, nedoporučuje se volit matrace s větší tloušťkou, než je 10 cm, protože může značně ovlivnit citlivost snímací desky monitoru, která bývá umístěna pod matrací.

 

Zóny pohodlí

Většina matrací, ať už pro děti nebo pro dospělé, disponuje několika zónami pohodlí. To znamená, že největší tlak je v bederní oblasti a směrem k okrajům slábne. Zónové matrace můžete pořídit větším dětem, malým dětem se však nedoporučují. A to z toho důvodu, že děti se v noci točí mnohem častěji než dospělí, takže nedokážou mít například ramena tam, kde se nacházejí průřezy, určené speciálně pro ramena. Navíc děti velmi rychle rostou, takže, abyste kopírovali jejich postupný růst a aktuální výšku, museli byste matraci často měnit. Zaměřte se proto na takový matrace, která nemá zmíněné zóny pohodlí.

 

Tvrdost matrace

Je všeobecně známo, že pro děti není vhodný příliš měkká matrace. Děti nejčastěji zvyknou spát na bříšku, takže by se mohlo na měkkém matraci začít dusit. Také, když začne chodit, tak se mu nohy budou bořit do měkkého materiálu, což také není dobré. Nejlepší je proto zvolit střední až vyšší tvrdost. Matrace musí páteři dítěte poskytnout pevnou oporu, zároveň ho však nikde nesmí tlačit.

Ruce na matraci

Ideální tvrdost dětského matrace je střední tvrdost

Tvrdost matrace je dána použitými materiály a podložkou, na níž je položen. Obecně platí, že různé pěny a latex jsou měkčí a gumo-kokosové desky jsou tvrdší. Nejlepší volbou jsou matrace střední tvrdosti z přírodních materiálů nebo studené pěny. Mezi středně tvrdé patří například matrace s kokosovou deskou. Vyhýbejte se ukládání dítěte na matraci pro dospělé a na jiný, příliš měkký povrch. Pokud se obáváte o dlouhodobé pohodlí svého miminka, vyberte si oboustranná matrace, navrženy pro kojenecké využití, kde jedna strana by měla být velmi pevná a druhá strana je měkčí a vhodnější pro pozdější využití ve věku batolete.

 

Materiál, ze kterého je matrace vyroben

Na dnešním trhu najdete opravdu velké množství matrací. A tedy, i výběr materiálů je čím dál tím větší. U dětí si však víme ujasnit, z čehož by měl být převážně vyroben matraci. Při výrobě se používá nejčastěji klasický molitan, latex, pěny, kokosové vlákno a jejich různé kombinace. Nejlepší volba je studená pěna nebo přírodní materiál, jakým je například kokos. Jsou to vzdušné materiály s antialergickými a antibakteriálními vlastnostmi, které dokáží odvádět vlhkost. Kromě toho jsou velmi pružné a mají dlouhou životnost. Dítě se na takovém matraci nebude přehřívat a v neposlední řadě jsou tyto materiály ideální oporou pro dětskou páteř.

Často se můžete setkat s matracemi, které jsou tvořeny z několika vrstev. Vnitřek tvoří většinou pevnější materiál a vrchní vrstvy bývají z různých přírodních či syntetických materiálů. V posledních letech si lidé oblíbili nejvíce matrace s kokosovou výplní nebo kombinace kokos-molitan, kokos-molitan-kokos či dokonce pohanka-molitan-kokos.

Kokosová matrace uvnitř

Takto může vypadat kokosová matrace uvnitř

Je matrace antialergický?

Aby bylo vaše dítě v bezpečí před alergeny a choroboplodnými zárodky, je důležité, aby byl matraci antialergický. Dítě je ještě maličké a nemůžete vědět, co u něj dokáže vyvolat alergickou reakci. Je proto lepší jí předcházet, což takovým matrací určitě zajistíte. Dokonce potřebný je tehdy, jestliže se ve vaší rodině vyskytují zdravotní problémy jako astma nebo různé alergie či ekzémy.

 

💡 TIP: Některé děti trpí alergiemiastmatem, atopickým ekzémem, ale mohou se narodit i s vadami páteře. Pokud je to i váš případ, je ideální navštívit specializovanou prodejnu s vyškoleným personálem, který vám s výběrem správné matrace dokonale pořadí.

 

Potah matrace

Určitě si všimněte, zda má matrace snímatelný potah. Je to totiž nezbytná podmínka pro tu nejlepší hygienu. Ideální je, pokud se dá potah jednoduše odzipsovat nebo jiným způsobem dát dolů z matrace a vyprat v pračce. Pravidelnou údržbou potahu se zbavíte roztočů a různých alergenů, které mají nepříznivý vliv na celkové zdraví dětí.

Pokud plánujete přenechat matraci i vašemu druhému dítěti, je dobré zvážit například takový voděodolný potah. Některé matrace byly speciálně navrženy tak, aby přežili „občasnou nehodu” v podobě skvrn od moči v důsledku od učení dítěte od plenek, voděodolný potah je však jistota a bezpečná ochrana matrace.

Chránič na matraci Dreamspace

Chránič na matraci Dreamspace

Chraňte matrace chráničem

Na ochranu matrace je dobré používat pevně přiléhající, nepromokavý potah na matraci – říká se mu chránič na matraci. Velmi snadno se udržuje a u malých dětí je velká pravděpodobnost, že ho využijete. Dokonce je nejlepší mít po ruce hned dva chrániče, na výměnu, když budete potřebovat jeden z nich vyprat.

💡 TIP: Nehody u malých dětí, co se týče skvrn od moči, jsou naprosto normální a běžné. Jak je vyčistit, se dozvíte v našem článku.

 

Cena

Na žádném novém matraci se nevyplatí šetřit. A u dětí, které se během spánku vyvíjejí, to platí dvojnásob. Dětské matrace v menších rozměrech do malých dětských postýlek koupíte za přijatelnou cenu a určitě se vejdete do 2700 Kč. Pokud máte však větší nároky a potrpíte si i na značku, může vás to stát podstatně víc.

Zde je několik typů matrací vhodných pro malé, ale i starší děti:

💡 TIP: V případě, že si potřebujete zakoupit matraci i pro sebe, určitě se vám bude hodit náš článek Vybíráme matrace – test a recenze nejlepších.

 

Matrace pro nejmenší

Všichni pediatři a odborníci se shodují na tom, že pro nejmenší děti je nejlepší středně tvrdý, až tvrdá matrace. Především z toho důvodu, že dětské tělíčko se neustále vyvíjí a to zejména během spánku. Proto vsaďte určitě na kvalitu. Takový matrace vašemu dítěti určitě vydrží několik let, dokud nevyroste do větší postele. U dětí do 4 – 5 let je třeba dbát zejména o správnou polohu páteře a hygienickou bezpečnost celé postele. Nezapomínejte samozřejmě na snímatelný potah, o kterém jsme se zmínili výše.

Oboustranný dětský matrace Baby

Ideální je například oboustranná dětská matrace Dormeo Baby

 

Paměťová pěna není ideální

Paměťová pěna není pro nejmenší děti vhodná. Z dítěte se do matrace dostává poměrně hodně potu. V ideálním případě by tato vlhkost byla z matrace okamžitě odvětraná. Při pěnových matracích to ale není tak jednoduché. Kvůli nízké vzdušnosti nastávají lepší podmínky pro růst a rozmnožování roztočů, bakterií a plísní. Jejich přemnožení může mít negativní vliv na zdraví dítěte.

 

Pružinové matrace jsou dobrou volbou

Z pohledu vzdušnosti matrace jsou vždy výbornou volbou pružinové matrace. Latexovými matracemi však také neuděláte krok vedle. Kokosové desky se rovněž vyznačují vynikající vzdušností. Kokosové vlákno a latexová pěna mají navíc přirozené antimikrobiální vlastnosti. Tyto přírodní materiály dokáží výrazně ztížit život nepříjemným mikrobům. Kokosové desky jsou navíc při procesu výroby impregnované latexovým mlékem.

 

Matrace pro větší děti

Až při dětech si skutečně uvědomíte, jak ten čas letí. Ani se nenadějete a před očima vám vyroste z té malé milé postýlky. Tehdy je čas na nejen novou postel, ale samozřejmě i novou matraci. A tady už není nad čím přemýšlet, nejideálnější je hned zvolit rozměr 200 x 90 cm nebo větší. Taková „dospělácká” postel vydrží mnoho let. Stačí měnit už jen vždy kvalitní matrace, což však také nebude často.

Kvalitní matrace Aloe Vera od Dormeo

Bez-zónová matrace s Aloe Vera od Dormeo

Barva a vzhled samotné postele není až tak podstatná, proto můžete tento výběr nechat na vaše ratolesti. Vy se nezapomeňte zaměřit na kvalitní matraci a polštář. I zde platí, že na kvalitě nešetřete, vaše dítě na něm bude spát minimálně (a ideálně) osm let. I při větších dětech nadále platí, že ideální je matrace s vysokou vzdušností a vyšší tvrdostí. Je důležité se vyhnout zónování matrací. Zóny takových matrací jsou navrženy pro dospělé lidi, kteří už nerostou. Toto u dětí neplatí a zóny na matraci by tedy neplnily svůj primární účel.

 

Matrace pro teenagery

Toto je specifická skupina dětí, protože jsou dost rozdílné. Typ matrace je vhodné volit na základě váhy a stavby tělaTvrdší matrace je stále ideální volbou. Doporučuje se koupě oboustranného matrace, který má jednu tvrdší a jednu měkčí stranu. Když dítě vyroste, stačí matrace otočit. Nemusíte tak kupovat každý rok novou matraci.

Oboustranná matrace Dormeo iMemory S Plus

Vhodný je i táto oboustranná matrace Dormeo iMemory S Plus

Stejně jako v předchozích případech, i nyní platí, že netřeba na matraci šetřit. Dávejte si při výběru na to pozor, protože vysoká cena nemusí ihned znamenat nejlepší kvalitu, ověření prodejci vám však tuto skutečnost mohou zajistit. Pokud tedy dbáte na kvalitu, materiály a značku, určitě utratíte na dobrý matraci několik stovek Kč. Mezi nejdražší patří vysoce kvalitní taštičkové matrace. Čím vyšší hustota pružin, tím je cena matrace vyšší.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.