Praktické rady a triky, jak vyčistit matraci od nečistot

Veronika Štrbová Téma
19. srpna 2021 0

Pokud jde o údržbu matrace, většina lidí si myslí, že stačí jen vyměnit povlečení, prostěradla a trochu vyvětrat. Kvalitní matrace je však velká investice na několik let, proto je třeba se ujistit, že vám dlouho vydrží. To znamená, že byste se měli naučit, jak se správně čistí. Matrace mohou totiž obsahovat prachové roztočeodumřelou pokožkunečistoty a jiné zbytky. Proto se musí pravidelně čistit, zejména pokud trpíte alergiemi, máte domácí zvířata nebo si rádi vychutnáváte jídlo v posteli.

Dobrou zprávou je, že čištění matrace je mnohem jednodušší, než si myslíte. Pokud žijete ve vlhkém prostředí, je větší pravděpodobnost, že se potíte, což může způsobit vyšší riziko výskytu pro některé z nepříjemných „zvířátek”. Naučíte se tedy odstranit prachové roztoče, pachy a různé skvrny na matracích. Udržování čistoty je přece nevyhnutelným aspektem zdravého života. Čtěte dál a dozvíte se nejen postup, jak pečovat o váš matraci, ale i triky, díky kterým vyčistíte různé skvrny.

💡 Otestovali jsme matrace - toto jsou ty nejkvalitnější

Pokud váš starý matraci dosluhuje, záda si zaslouží nový. Pomůžeme s výběrem.

➡️ 5 nejlepších matrací za rok 2024 podle recenzí a testů:

💡💡 u nás naleznete celý test matrací

➡️ Zde najdete → celý test matrací
➡️ Zde najdete → srovnání matrací Dormeo

 

Čištění matrace v 9 jednoduchých krocích

  1. Shromážděte si potřebný materiál – na čištění matrace budte potřebovat určitý materiál. Je to například vysavač s čalouněným příslušenstvím, enzymatický čistič, soda bikarbona, hadříky, čistá voda atd.
  2. Odkliďte všechny doplňky z postele a vyperte povlečení – před samotným čištěním matrace odložte z postele všechny dekorační polštáře, klasické polštáře, plyšové hračky a jiné doplňky jako přikrývky, deky apod. Všechny tyto doplňky (pokud je to možné) včetně prostěradel a povlečení vyperte v horké vodě, která je zbaví roztočů. Pokud má váš matrace snímatelný potah, dejte dolů i ten a vyperte jej.
  3. Vysajte matrace – vemte si vysavač a vysajte celý povrch matrace včetně jeho bočních stran. Nasaďte úzký nástavec a vysajte nečistoty nebo prach i z dalších možných záhybů.
  4. Čištění matrace – samotný matrace nikdy nenamáčejte ani neaplikujte běžný čistič přímo na matraci. Například, paměťová pěna nemá vůbec zvlhnout. Z tohoto důvodu je důležité postupovat opatrně a pracovat na principu, že méně je více. Všechny možné způsoby čištění matrace naleznete níže.
  5. Znovu vysajte vysavačem – jakmile jste použili vhodný způsob na vyčištění matrace, vysajte ho.
  6. Otočte matrace – následně otočte matraci a opakujte kroky 1-5, aby byly obě strany stejně čerstvé a čisté. Otáčení by mělo samozřejmě provádět v pravidelných intervalech, ať už matrace důkladně čistíte nebo ne. Tradiční moudrostí je, že lidé by měli matraci obracet každé tři měsíce, ale toto pravidlo platí většinou pouze pro pružinové matrace, protože se časem komprimují.
  7. Chraňte matrace – teď, když víte, jak matrace vyčistit, je čas ho chránit. Jakmile je zcela suchý, zakryjte svůj čerstvý matraci chráničem matrace, který usnadní čištění v budoucnu a chrání před rozlitím, špínou a jinými nečistotami.
  8. Dbejte se utírání prachu – použití prostěradel, které se pravidelně mění a perou, by mělo zabránit hromadění prachu, což velmi ocení lidé, kteří mají problémy s alergiemi či astmatem.
  9. Výměna matrace – všechno hezké jednou musí skončit a bez ohledu na to, jaký kvalitní matrace máte, přijde čas, kdy ho budete muset vyměnit. Udělejte tak tehdy, pokud ho máte už déle než 7 – 8 let nebo v momentě, kdy se vám zhorší spánek či pocítíte změny tvaru matrace.

 

💡 TIP: Jednou za jeden – dva roky se doporučuje profesionální hloubkové čištění matrace pro co nejhygieničtější a nejzdravější spánek.

 

Způsoby, jak vyčistit matrace od skvrn

 

Odstraňovač skvrn

Chcete-li použít přípravek na odstranění skvrn, nastříkejte ho na čistou bílou látku a potom ní čistěte zabarvenou plochu, následně osušte druhou čistým suchým hadrem. Poté můžete aplikovat studenou vodu na jiný čistý hadřík a pokračovat v pouštění, dokud skvrna nezmizí. Cílem je použití co nejmenšího množství produktu a vlhkosti.

 

Soda bikarbóna

Pokud nemáte možnost umístit matraci na slunce a na čerstvý vzduch, další nejlepší alternativou je jedlá soda. Nasypte vrstvu na celou horní část matrace a nechte působit několik hodin (nebo ještě lépe celou noc). Soda na pečení odbourává kyselinu a absorbuje veškerou zbylou vlhkost nebo zápach. Čím déle můžete nechat jedlou sodu na matraci, tím lepší bude mít účinek. Když aplikujete jedlou sodu na matraci, otevřete všechna okna v místnosti, aby dovnitř proniklo světlo a sluneční záření. Sluneční paprsky UV skutečně pomohou zabít plíseň nebo bakterie na matraci.

Soda bikarbóna na čištění skvrn

 

Enzymatický čistič

Na matraci se mohou vyskytnout skutečně různé skvrny. Pokud je nedokážete vyčistit hned, jak k nim dojde, mohou způsobit ztrátu barvy matrace. K čištění skvrn matrace můžete použít také enzymatický čistič nebo odstraňovač zápachu z domácích zvířat. Tento produkt obvykle stačí k odstranění skvrn na matracích. Můžete si také vytvořit svůj vlastní čistící roztok smícháním šálku teplé vody a lžičky jemného mycího prostředku.

Roztok na čištění skvrn na matraci

 

Peroxid vodíku

Dalším způsobem, jak se účinně zbavit skvrn na matracích, je peroxid vodíku, který má bělící vlastnosti. Před použitím tohoto produktu ho smíchejte s vodou a pak jej otestujte na malé skvrně matrace. Tímto způsobem budete moci vidět jeho účinky na matraci dříve, než ho aplikujete na celý povrch. Zabráníte tak možnému poškození matrace. Pokud to vypadá dobře, nastříkejte ho na postižené místo a nechte několik minut působit. Je to účinný způsob, jak vyčistit opravdu odolné skvrny na vašem matraci.

 

Konkrétní typy skvrn

⭐ Skvrny od červeného vína nebo kávy

Skvrny od červeného vína či kávy můžete odstranit například pomocí citrónového roztoku nebo octa. Aplikovat je můžete rozprášením přímo na skvrnu nebo do roztoku můžete namočit čistou bezbarvou hadřík a skvrnu ní potřít. Skvrnu od kávy můžete vyčistit také perlivou vodou, kterou necháte na ní chvíli působit a následně znečištěné místo přečistěte lihem.

Rozlité červené víno na matraci

Na ještě mokrou skvrnu od červeného vína je dobré co nejrychleji nasypat sůl. Se solí vůbec nešetřete. Sůl absorbuje veškerou vlhkost a částečně i červenou barvu. Nechte ji působit minimálně 15 minut, nic se nestane, pokud to bude déle. Na textilii zůstane už jen světle růžová skvrna, kterou snadno vyperete v pračce. Pokud máte strach, že se skvrna zapustí nebo matraci, resp. potah matrace nemůžete dát do pračky, přelijte skvrnu minerálkou a dočistěte ručně.

 

⭐ Skvrny od krve

Zde musíte pracovat velmi rychle, čím dříve, tím lépe. Při krevních skvrnách však nepoužívejte teplou vodu, ale výhradně jen studenou, aby se nesrazily a nezažrali hlouběji do vláken matrace. Smíchejte tedy studenou vodu a jedlou sodu a vzniklou směsí pomocí hadříku potřete skvrnu. Takto nechte působit minimálně deset hodin a následně místo vysajte. Je možné, že skvrna nezmizí úplně, avšak viditelně tuto skvrnu zesvětlí a váš matrace nebude poškozen.

 

⭐ Skvrny od moči

S tímto problémem se setkává velmi mnoho lidí. Skvrny od moči mohou vzniknout při malých dětech, starých lidech nebo domácích mazlíčcích. Tyto skvrny můžete vyčistit tak, že smícháte v nádobě s rozprašovačem 240 ml 3% peroxidu vodíku45 g jedlé sody a 1 kapku tekutého mýdla, protřepat a nastříkáte na matraci. V průběhu následujících několika minut by měla tato skvrna zmizet. Po jejím vysušení zbytky přípravku z matrace také vysajte.

Čištění skvrn od moči na matraci

Šikovné hospodyňku však znají několik způsobů, jak tyto skvrny vyčistit, proto vám nabízíme ještě jeden účinný způsob. Vše, co budete potřebovat, jsou kuchyňské utěrkyjedlá sodaprášek na praníčistá vodarozprašovač. Nejprve skvrnu od moči kuchyňskou utěrkou pořádně vysušte. Následně toto místo posypte jedlou sodou a vyčkejte. Mezitím smíchejte prací prášek s trochou vody a přelijte směs do rozprašovačePostříkejte ní místo posypané sodou a nechte působit několik minut. Opakujte předchozí krok a opět vysušte kuchyňskou utěrkou. Znovu posypte sodou a nechte účinkovat, čím déle, tím lépe, nejlépe alespoň 18 hodin. Nakonec důkladně místo vysajte vysavačem a je to.

Pro lepší představivost máme pro vás i video s tímto konkrétním způsobem čištění matrace:

Jak odstranit skvrny od moči z matrace | Cleanipedia

 

⭐ Skvrny od zvratků

Tyto skvrny jsou dost nepříjemné, jak vizuálně, tak i pachem. Lidé s nimi však bojují dost často. Jak tedy nad nimi zvítězit? Je třeba použít čpavek. Ten vetřete navlhčeným hadrem na skvrnu krouživými pohyby. Zmíněnou zapáchající vlhkost vytáhnete jedlou sodou a pak samozřejmě pořádně matrace vysajte.

 

💡 Jak vyčistit koberec? Skvrny se mohou ocitnout i na koberci. Jak se jich zbavit se dozvíte v našem článku “Jak vyčistit koberec”.

 

Jak vyčistit matrace od prachových roztočů

Prachové roztoče pro nás nejsou škodlivé, avšak takovým astmatikům či alergikům mohou znepříjemnit život. Prachové roztoče vznikají v matracích, kde se krmí lidskou pokožkou v teplých, vlhkých místech. Dělají z matrace nepříjemné a nezdravé místo na spánek. Z postele je však můžete dostat jednoduše pravidelným čištěním a preventivní údržbou matrace a postele.

  • pravidelně vyměňujte a perte ložní prádlo – nejlepší je každý týden
  • pokud je to možné, povlečení vysušte venku – přímé sluneční světlo zabíjí prachové roztoče, to znamená, že pokud zavěsíte ložní prádlo a polštáře ven na čerstvý vzduch, můžete zabít všechny roztoče, které ještě zůstaly po praní na prádle.
  • nový polštář či matrace – doporučeno polštář vyměňovat každých šest měsíců a matraci po minimálně 8 letech (pokud nevykazuje určité nedostatky již dříve)
  • použijte parní čistič – zabije roztoče i bakterie hned při kontaktu s párou, takže je dobré ho použít každých pár měsíců
  • chránič na matraci – zabrání prachovým roztočům dostat se do vašeho matrace, čímž si usnadníte jeho čištění v budoucnu
  • vysavač – pravidelně při běžném úklidu vysajte důkladně i váš matrace, odstraníte tím mrtvé i živé prachové roztoče
Výměna povlečení polštářů

Výměna povlečení a větrání jsou důležité

💡 Věděli jste že... Pokud se vám na matraci přilepí žvýkačka, přikládejte na ni kostku ledu, ona následně jako kdyby zmrzne a jednoduše ji odlepíte z povrchu. Kdyby vám přece jen nějaký kousek zůstal na matraci, lihem ho dostanete dolů.

 

Prevence před znečištěním matrace

Ne vždy samozřejmě musí být váš matrace znečištěný a zatuchlý. Je možné ve značné míře těmto nepříjemnostem předcházet. Stačí dodržovat následující rady a péči o váš matraci bude opravdu velmi jednoduchý.

  • otáčejte matraci každé tři měsíce
  • důkladně větrejte pokoj, matrace, peřiny i polštáře
  • pravidelně vyměňujte čisté prostěradlo a povlečení
  • nepouštějte na postel vašich domácích mazlíčků
  • nejezte jídlo a nepijte nápoje v posteli
  • chraňte svůj matraci vhodným chráničem na matrace
  • přikrývky a polštáře naplněné peřím se doporučují jednou za dva roky vyčistit v profesionální čistírně
  • pokud je to možné, nechte pod postelí volný prostor, aby mohl volně proudit vzduch

 

Kdy je vhodné vyměnit matrace

Jak jste měli možnost zjistit, na různé skvrny existuje množství způsobů, jak je vyčistit a prodloužit tak životnost matrace. Nicméně, jsou případy, kdy je nezbytné matrace hned vyměnit. Které to jsou?

  1. Štěnice – tyto drobné nepříjemné zvířátka vám dokáží udělat takříkajíc „čáru přes rozpočet”. Pokud se vám objeví v domácnosti, je třeba se jich hned zbavit. A matrace se to týká dvojnásob. V tomto případě nepomůže žádné čištění, je třeba novou matraci a samozřejmě důkladnou dezinfekci místnosti.
  2. Plíseň – plíseň na matraci také nevěstí nic dobrého. Pokuste se jí v první řadě předcházet, nicméně pokud se přece jen ukáže, třeba jednat rázně. Tam, kde se plíseň ukáže jednou, má tendenci se vracet. Proto je nejlepší řešení pořídit si nový matraci.
  3. Změny tvaru matrace – bez ohledu na to, jaký kvalitní máte matraci, mohou nastat časem určité změny v jeho tvaru. Ať už nějaké proleženiny nesprávným zacházením nebo promáčknutí. Tyto změny mohou nastat i nesprávnou volbou vašeho matrace.
  4. Životnost – jak jsme již zmínili, kvalitní matrace vám vydrží několik let. Obecně se však doporučuje měnit ho po cca 7 – 8 letech. Je to ale velmi dlouhá doba a investice do vašeho zdraví se určitě vyplatí.
💡 Jak předejít vlhkosti a zbavit se plísně?našem článku se dozvíte, jak předejít vlhkosti a také to, jak se zbavit plísně v celé vaší domácnosti.

 

Zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.2/5 - (5 votes)
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšu články, které jsou zajímavé a mají přidanou hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, které využijí mnozí z vás v každodenním životě. Věřím, že i mé články vám pomohou najít odpověď na různé, dosud nevyřešené otázky.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *