Připálit hrnec – to se bez debaty podaří alespoň jednou opravdu každému. Nemusí to být hned právě pohroma, připravované jídlo stále může být jedlé, chudáček hrnec či pánev také nemusí okamžitě skončit v koši. Pokud vaše kuchařské pokusy někdy dopadnou tak jak dopadnou – to jest připáleným hrncem, tak vězte, že odstranění připáleniny ke spokojenosti manželky, partnerky, tchýně může být nakonec docela rychlé a bezproblémové. Přečtěte si pár triků a rad jak to zvládnete i s prstem v nose.
Apropo, máte doma oblíbený hrnec, na který nedáte dopustit? Jen už je časem zanesený a zvenku na první pohled nevypadá zrovna nejlépe? Závěrečný TIP vám prozradí jak se vnějších nánosů zbavit opravdu rychle a elegantně.
A stačí jen nechat odstát, jestli?
Tak toto je ta nejjistější řada jak dát připálený hrnec nebo pánev či jinou nádobu na vaření a pečení opět do původního stavu. Zalít postiženou část vroucí vodou, přidat saponát a jednoduše nechat odmočit. Pokud máte pár hodin k dispozici. Pokud ne, tak se můžete inspirovat:
11 jednoduchých triků jak vyčistit připálený hrnec
1. Voda a dřevěná vařečka
Zahřejte (položte na zapnutý sporák) postiženou nádobu na vaření. Jakmile bude horká, nalijte do ní za šálek vody a nechte chvilku působit. Můžete přidat i kapku klasického saponátu na nádobí. Potom využijte dřevěnou vařečku či špachtli (případně z nylonu) a odstraňujte připálené části co to půjde. Na zbytky pak použití klasické drátěnky (existují i umělohmotné) a houbičky na nádobí.
2. Ocet + voda
Také můžete vyzkoušet ocet, který je v kuchyni a obecně v domácnosti velmi dobrým pomocníkem. Perfektní na usazený vodní kámen, ale výborný je i na připálené vrstvy. Jak na to? Nic těžké. Nechte v postiženém hrnci přejít varem ocet s vodou. Připálené zbytky se začnou oddělovat a vy tomu už jen napomůžete dřevěnou vařečkou. Hrnec nakonec klasicky opláchnete saponátem.
3. Ocet + soda + voda
Na starší hrnce a silnější připáleniny je třeba nasadit i dalšího skvělého pomocníka – jedlou sodu. Můžete ji nasadit hned, z teplé vody a sody vytvoříte pastu a vneste je na připálené části. Ty se postupně uvolňují. Hrnec následně opláchněte teplou vodou a opakujte proces, dokud nebudete s výsledkem spokojeni.
Druhý způsob je, že nejprve inkriminovanou nádobu na vaření vyvaříte octovou vodou. Složíte z ohně či sklokeramické varné desky a přidáte za 2-3 lžičky sody. Nechte působit pár minut a vylijte. Obyčejnou houbičkou na nádobí (drsnější stranou) ji dobře vydrhnete. Na případné skvrny, které se ještě objevují nasypte přímo sodu a přetřete. Voilá, čistý a zářivý nádobí vás normálně až překvapí.
Nepoužívejte sodu na hliník – bude s ním reagovat a zničí ho! Díky svým abrazivním vlastnostem (schopnost obrušování materiálů) se nedoporučuje ani na teflon či jiné nelepivé povrchy.
Jedlá soda nebo jinak soda bikarbona, je vlastně Hydrogenuhličitan sodný s chemickým vzorcem NaHCO3. jde o bílý prášek se zásaditou chutí.
Používá se zejména:
- do kypřicích prášků do pečiva
- do šumivých prášků k výrobě nápojů
- do náplní do hasicích přístrojů
- ale i na neutralizaci kyseliny (například při překyselení žaludku)
4. Kostky cukru
Neobvyklé, ale účinné. Při pátrání na internetu jsem narazil i na tuto zajímavou možnost jak se poprat s připálenými povrchy (na teflon raději ne). Vyžaduje si to trochu trpělivosti, ale výsledný efekt bude stát zato. Nechte hrnec chvíli odmočit a následně s kostkou cukru začnete připálené místa dřít. Potom ho už jen klasicky opláchnete a umyjete obyčejným saponátem. Spotřeba? Pár kostek cukru :-).
Video:
5. Saponát + soda + voda
Na připálené zbytky z nerezových povrchů docela dobře postačí klasický saponát na nádobí v kombinaci se sodou. Na připálený spodek nalijte saponát a posypte ho sodou. Zalijte vodou a přiveďte k varu. Po minutce, dvou můžete hrnec odstavit. Vylijte a zbytek pak vyčistěte drsnější stranou houbičky na nádobí.
6. Citron + voda
Pokud nechcete použít klasický čistič, nebo rádi zkoušíte nové věci, na připálené hrnce vyzkoušejte citron. Namočte houbičku do čerstvě vymačkané šťávy a naneste na připálený povrch. Půjde to dolů o něco rychleji.
Případně vyzkoušejte tento jednoduchý recept: Podle velikosti hrnce a intenzity připálení vložte 1-2 rozkrojené citróny do hrnce, zalijete vodou a přivedete do varu. Směs povařte několik minut, odstavte a nechte samozřejmě vychladnout. Připálené zbytky pak mechanicky odstraníte dřevěnou vařečkou nebo špachtlí.
7. Soda + peroxid
Z peroxidu a sody se vytvoří hustá pasta, která se potom rozetře houbou na “postižené místo” a nechá alespoň 10 minut působit. Od mámy vím, že tento domácí recept nejlépe funguje na spálený cukr. Vyzkoušejte.
Plech, který se často používá, časem ztrácí lesk. Připálené zbytky koláčů a dalších sladkostí se často velmi špatně odstraňují ak tomu ještě hrozí, že se při čištění poškodí povrch plechu. V takovém případě použijte již zmíněnou směs sody a peroxidu (čtvrt šálku sody + špetka peroxidu), kterou smícháte do konzistence pasty. Naneste na povrch plechu, nechte odstát alespoň 2 hodinky a opláchněte. Garantovaná účinnost.
8. Sůl
Kostky cukru jsem již zmiňoval, na podobném principu bude fungovat i sůl. Jde o strukturu látky. Nasypte tedy pár lžic soli na připálený spodek a pořádně vydrhněte (nejlépe to jde například při spálené litinové pánvi).
V případě, že se chcete spolehnout na chemické vlastnosti soli, tak zde je nutná trpělivost. Klasický připálený hrnec vyčistíte i tak, že do něj nasypete větší množství soli a zalijete vroucí vodou. A necháte odstát tak 12 hodin. Následně už jen klasicky vyčistíte, půjde to dolů lépe.
9. Kokakola
Můžete vyzkoušet i kolový nápoj některé ze světoznámých značek. Ten totiž obsahuje i kyselinu fosforečnou, která je součástí některých spotřebních čistících prostředků. Stačí ji nalít na povrch a počkat, dokud se připálené zbytky nezačnou uvolňovat. Seškrábeme zbytky dřevěnou vařečkou a normálně omyjeme.
10. Černý čaj
Několik hodin si musíte na čistý hrnec počkat, když použijete černý čaj, který uvaříte v “postiženém” hrnci a necháte odstát. Na pití nebude, ale hrnec vyčistit pomůže. Já mám vyzkoušené klasické nálevové sáčky. Na odmaštění pánve jsou opravdu perfektní. Přetřete jimi mastný povrch a uvidíte jak se tuk normální že vsaje do sáčku. Já jsem na to používal starý pigi čaj, který už nikdo nechtěl pít.
11. Prací prášek
Domácnost poskytuje dostatek možností jak si pomoci při různých problémech. Některé jsou až bizarní, některé méně. K těm prvním radím i použití klasického pracího prášku k odstranění připáleniny v hrnci. Ale proti gustu… Podle některých hospodyněk stačí vsypat 2 čajové lžičky prášku do vařící vody a povařit. Připálené zbytky pak jednoduše sloupnete. Já jen přidávám radu: nezapomeňte prosím vás pak dobře vymýt hrnec a vydrhnout ho klasickým čistícím prostředkem.
TIP na závěr: Jak dostat pryč pripáleninu z vnější strany hrnce
Přiblížil jsem vám 10 tipů a triků jak zvládnout připálený hrnec / pánev / plech zevnitř. Jak však na připálenou mastnotu zvenku? Prozradím vám jednoduchý způsob. Hrnec vyvaříte ve větším hrnci se sodou.
Jak tedy konkrétně vyčistit takový připálený hrnec? Ponořte menší hrnec do vody a přiveďte k varu. Následně přidejte celé balení jedlé sody a na mírném ohni nechte povařit alespoň 15 minut (můžete i déle, když je povrch znečištěný extrémně). Už během vaření spatříte jak se mastnota začíná oddělovat od povrchu hrnce. Po odstavení opatrně nádobu vyjměte a opláchněte ve studené vodě aby ochladla. Vezměte houbičku na nádobí a na drsnější stranu nasypte sodu a ještě hrnec pořádně vydrhněte. O chvilku bude hrnec jako nový. Umyjte ho saponátem, opláchněte a můžete se s ním jít pochlubit 🙂
Článek je zařazený do kategorie: Tipy a triky
Mohlo by vás zajímat
- Chalupa v retro stylu – od koupelny po kuchyň
- Fólie na okna domu či bytu - ozdobné, zrcadlové, protisluneční, termoizolační a jiné fólie na okna
- Jak správně vařit v parním hrnci? Tipy pro přípravu dušené rýže či jiných jídel
- Jak pěstovat květ Bramboříku venku i v bytě
- Jak pěstovat a sázet hrách (na jaře i v létě)
- Jak sušit šípky (nejen) na čaj v sušičce či troubě – poradíme vám!
- Jak sušit rajčata v sušičce, v troubě či na slunci
- Jak sušit houby v troubě, sušičce či na slunci
- Jak sušit ovoce - švestky, jablka, šípky, meruňky, fíky, rozinky a jiné
- Hyacint - jak jí pěstovat a rozmnožovat
Dobrý den. Opravdu vám děkuji za sto rady. Smíchala jsem všechny ingredience dohromady a výsledek je geniální!!! Děkuji prevelice 😉
Vyzkoušela jsem během života téměř všechno. Připalovat (pálit) dokážu lépe.
Dal jsem si říct a vyčistil vnější dno hrnce vývarem v jedlé sodě. Skvělý trik, konečně si nepřipadám jak Popelka. Díky!
Alex