Jak vyčistit žehličku – tipy a triky jak si s tím snadno poradíte

redakce Téma
26. února 2020 0

Žehlička je domácí spotřebič, který už držel v ruce snad každý člen domácnosti. Tedy hlavně ti starší, dětem do ruky nepatří. A protože je i jeden z nejvyužívanějších, často se stane, že se na žehlící plochu něco nechtěně přilepí. Problém? Ani ne.

Chcete vědět jak šetrně a hlavně pohodově vyčistit vaši žehličku? Začtěte se do následujících řádků a dozvíte se. Řekneme si o všech možných i “nemožných” způsobech jak si poradit s připálenou žehličkou, rzí či vodním kamenem na žehlicí ploše. Tak, abyste se při žehlení nemuseli vždy strachovat o své oblečení.

Jak vyčistit žehličku

Existuje mnoho způsobů čištění žehliček. Na připálenou žehličku, hlavně jde o starší typy, které nemají zcela špičkové vlastnosti se doporučuje několik domácích prostředků. Na vyčištění žehličky od vodního kamene detto. Čím začít? Tak hned první věc – nahlédněte do návodu konkrétní žehličky. Pokud ho už nemáte k dispozici, vyhledejte jej podle typu žehličky na internetu.

Pokud spíše dáte na běžně dostupné prostředky, které se najdou v každé domácnosti, tak ať se líbí. Zde jsou:

1. Soda + voda

Na vodní kámen i lehčí nečistoty je soda dostatečně jemná a hlavně účinná. Pokud smícháte trochu jedlé sody s vodou, vytvoříte homogenní pastu, kterou můžete následně nanést na žehlící plochu. Na drhnutí můžete použít měkkej kartáč aby se špína od připálenin lépe rozpustila. Utřete hadříkem s čistou vodou.

Otvory na páru ještě pro jistou vyčistěte vlhkým vatovým tamponem. Nakonec napusťte žehličku destilovanou vodou (pro extra čištění: čtvrt šálku bílého octa + tři čtvrtiny destilované vody) a nastavte páru. Žehlíte přes hrubou utěrku, abyste zjistili zda jsou větrací otvory opravdu naprosto čisté.

2. Sůl

Sůl je také jednou z těch věcí, se kterými v domácnosti dokážete dělat mnoho věcí. Také vyčistit žehličku. Jak na to? Na žehlící prkno položte čistou suchou bavlněnou látku a posypte ji větším množstvím soli. Žehličku nastavte na nejvyšší teplotu a žehlete, dokud skvrny nesejdou. Po každém raze ní přejděte novinami, které si přeložíte přes hranu desky. Dávejte pozor aby se sůl nedostala do napařovacích otvorů.

Pozor! Krystalky soli mohou způsobit škrábance na povrchu žehlicí plochy, tedy tuto metodu si dříve nechávejte v záloze, kdyby už opravdu nic nepomáhalo.

3. Ocet

Na vodní kámen je ocet jako stvořený. Proč to nevyužít i při vaší žehličce. Horký ocet nalijte na dno vhodné nádoby a ponořte do ní žehlící plochu (pouze ji, nic víc!), Případně si do octa můžete namočit hadřík a postiženou plochu s ní důkladně přetřít. Chvíli nechte působit a nakonec ji přetřete suchým hadříkem či papírovou utěrkou. Jednoduchý návod jak vyčistit žehličku od vodního kamene, co říkáte? Mimochodem, ocet používejte bílý, bez příměsí.

4. Zubní pasta

Abyste žehličku zbavili spáleniny, můžete použít i zubní pastu. Ano, čtete dobře. Bílou zubní pastu naneste na žehlící plochu a krouživými pohyby hrubší hadříky čistěte postiženou plochu a pak ji otřete navlhčeným hadříkem. Usnadníte si to tak, že ještě teplý povrch žehličky zbavíte větších zbytků připálenin a po vychladnutí na ni nanesete již zmíněnou zubní pastu.

5. Pěna na holení

Rádi experimentujete? Zkuste na vyčištění žehličky použít pěnu na holení! Na ručník naneste pěnu/gel na holení a žehličku rozehřátou na maximum něj jemně přitlačíte. Bude to sice kouřit, ale to je očekávaná reakce. Ručník přeložte přes hranu žehlicího prkna a žehličkou ním několikrát přejděte – špína zůstane na ručníku.

6. Noviny

Je to tak, obyčejné noviny vám dokáží pomoci se špinavou připálení žehličkou. Nastavte ji na nejvyšší teplotu a vypněte páru. Noviny položte na hrubý ručník přes okraj žehlicího prkna. Žehlící plochou přejděte přes noviny a dělejte tak, dokud nebude čistá. Že to docela nevyšlo? Zkuste ještě posypat solí a opakujte to.

Noviny jinak můžete také zmačkat a povrch čistit ručně. Doporučuji použít rukavici 🙂

7. Odstraňovač laku na nehty

Další z neortodoxních metod jak vyčistit žehličku od připálení. Acetonový odstraňovač laku na nehty naneste na kousek hadříku. Zahřejte žehlící plochu a přetřete ní ještě horký povrch. Musíte to dělat rychle, protože aceton se skoro odpaří. A dávejte pozor abyste se při tom nepopálili. Výsledkem je, že přilepený materiál a skvrny pěkně sejdou. Nakonec ji přetřete hadříkem s čistou vodou.

8. Komerční přípravky

Dobře připálená žehlička opravdu “stojí za to”. Chvilka nepozornosti a potisk na tričku zalepí celou žehličku. A ještě se to i rýmuje 🙂 Není nad čím plakat, třeba čím dřív zachraňovat co se dá. Nejhrubší znečištění odstraníte tak, že starý ručník dáte na žehlící prkno a díky hraně se vám většinu i podaří zdolat. Ten zbytek pak odstraníte s některým z komerčních přípravků, které jsou určeny přímo k čištění žehliček. Podobně dostanete koupit i odvápňovače.

Při čištění takovými prostředky se řiďte podle pokynů výrobce, které najdete na obalu produktu.

Jak vyčistit žehličku od rzi?

Tak s rzí můžete mít problém hlavně u starších typů žehliček, které nemají nerezovou úpravu. Chcete se jí zbavit? Inu, má to háček. Není to totiž tak jednoduché a otázka zní, zda má smysl se s tím trápit. To už raději zvažte koupí nové kvalitní žehličky, která vám při správné údržbě vydrží opravdu na dlouho. Těch kvalitních značek je na trhu tedy více než dost: Philips, Tefal, Electrolux …

Jak předcházet znečištění žehličky + jak prodloužit její životnost

Pokud vám vaše nová žehlička pěkně “sedla” do ruky, byla by věčná škoda, kdyby jste si ji hned zalepili či nebodaj museli po nehodě kupovat novou. Stačí se držet těchto rad:

  • když odkládáte žehličku, nenechávejte v ní vodu
  • voda v napařovací nádržce by měla být nejlépe destilovaná nebo alespoň měkká
  • odložená by měla být na suchém místě, ve tmě a bez prachu
  • pokud chcete aby vám žehlička dlouho vydržela, pravidelně ji kontrolujte a čistěte podle návodu
  • s tím úzce souvisí i to, že před prvním použitím si ho pozorně prostudujte a samozřejmě se jím také řiďte
  • na žehlení používejte pouze žehlící prkno (postel, stůl či jiná zábavná plocha k žehlení nepatří)
  • na krátkodobé odkládání horké žehličky používejte silikonovou podložku
  • nejlépe pokud si pořídíte moderní žehličku s nepřilnavým povrchem, která má také samočistící funkci
  • pokud se při takové žehličce nebodaj něco přihodí, na čištění použijte raději profesionální komerční přípravky

Jak se vám líbil tenhle článek?
1/5 - (1 vote)
Autor článku
redakce

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *