Jak založit trávník – vše co potřebujete vědět na jednom místě

Vladimír Rejholec Téma
4. dubna 2021 0

Jak založit trávník a proč? Trávník je bezpochyby jeden ze základních prvků každé zahrady i veřejného prostranství. Bereme ho téměř za samozřejmost, ale už jen tím, že ho na zahradě máte, jste získali několik důležitých benefitů. Pomáhá na pozemku lépe udržet vláhu, nemusíte se bát eroze půdy – to znamená, že vám ji z pozemku jen tak nevyplaví ani neodfoukne. Trávník tlumí hluk, dá se na něj kdykoliv stoupnout i po dešti, produkuje kyslík, zachycuje prach a je jednoduše krásný.

Abyste se k takovému funkčnímu „zelenému zázraku” dopracovali i vy, nabízíme vám nyní podrobný návod jak na jeho založení. V článku si probereme jednotlivé typy trávníků (i z hlediska složení travních směsí) abyste si vybrali pro vás ten nejvhodnější, probereme kompletní předseťovou přípravu půdy (setý trávník), případně si přečtěte i základní informace o možnosti pokládky již hotových travních koberců. Kvalita trávníku totiž bezprostředně souvisí s jeho založením, zjednodušeně řečeno – jak si ho založíte, takový ho budete mít – pomůžeme vám s tím.

Základní typy trávníků

Trávník se obecně dělí na 2 základní typy. Je to tedy buď ✅ intenzivní trávník, který vyžaduje intenzivní péči během celé sezóny. Patří mezi ně jak klasické okrasné trávníky, tak i speciální sportovní (golfový, tenisový, fotbalový trávník). Nebo se jedná o ✅ trávník extenzivní, který si tolik péče nevyžaduje a není tak náročný na různé agrotechnické vstupy (hnojení, sekání, závlaha…). Patří mezi ně například stále populárnější travnaté louky, které kombinují trávy s vhodnými kvetoucími bylinami.

➡️ Doma? Klidně i mix trávníků

Zahrada nemusí sestávat pouze z výsadby a jen jednoho typu trávníku*. Zahrada může být rozdělena na několik funkčních částí a v každé z nich se může založit a udržovat jiný typ trávníku. Například v předzahrádce to může být reprezentativní nízko sekaný trávníček, ve zbytku zahrady využívané na různé aktivity parkový, a v její nejzazší části, která přechází do užitkové zahrady, to může být i extenzivní louka, sečena 2-3 x ročně…

*I takto se dá šetřit čas a finance, které potřebujete nutně vynaložit na údržbu a péči trávníku…

 

✅ Reprezentativní okrasný trávník (parterový)

Tento trávník plní v první řadě dekorativní funkci. Je náročný na péči a nesnáší v podstatě jakékoliv větší zatížení. Na druhou stranu, kvalitní okrasný trávník je opravdovou pastvou pro oči s nádhernou jednolitou sytě zelenou barvou. Může jít dokonce o jednodruhový trávník, no častěji se využívají travní směsi, kde převládají úzkolisté trávy jako je kostřava červená či psineček tenký.

 

✅ Užitkový trávník (parkový)

Nejčastěji používaný typ trávníku se hodí víceméně na všechny stanoviště a snese i větší zátěž. Travní drn je hustší a také drsnější. Biomasu tvoří pomaleji, takže sekat ho většinou stačí maximálně 10-12 x do roka. Složený bývá z kostřavy a lipnice. Jeho využití je široké – od trávníku u domu, který je častěji využíván na různé aktivity, přes venkovské zahrady, až po parky a veřejnou zeleň.

💡 TIP na produkt - Barenbrug UNIVERSAL 15 Kg
Barenbrug UNIVERSAL 15 Kg
  • trávníková směs určená pro běžné parkové úpravy, snáší i mírné zatížení a je středně náročná na údržbu
  • složení směsi: Jílek vytrvalý (odrůda Blazer 4), 30%, Lipnica luční (Baron) 10%, Kostřava červená (Barustic) 10%, Kostřava červená (Barjessica) 50%
  • výsevní dávka je 25 – 30 g na m²/0,5 kg balení tak máte na 15-20 m²/15 kg balení až na 500-600 m²
  • výrobcem je top semenářská společnost BARENBRUG z Holandska
3 229 Kč
Barenbrug UNIVERSAL 15 Kg v eshopu Heureka.cz

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

✅ Sportovní hřišťový trávník

Tento typ trávníku je nejvíce zatěžován a proto se do něj vybírají druhy, které jsou vůči tomu odolné, respektive mají velmi dobré regenerační schopnosti. Většinou se jedná o kombinaci jílek, kostřava a lipnice v poměru 5:3:2 (právě vyšší podíl jílku zabezpečuje trávníku jeho vyšší odolnost vůči zátěži). Nejznámější v této kategorii jsou fotbalové, golfové a tenisové trávníky.

 

✅ Trávník do stínu

Existují také travní směsi, které umožňují vypěstovat akceptovatelný trávník i při určitém stupni zastínění plochy (při trvalém ne, tam žádná tráva určitě nevyroste). Najdete v ní některé druhy kostřavy, případně lipnici hajní, či psineček výběžkatý. Trvalo zastíněnou plochu řešte spíše stínomilnými trvalkami či dřevinami, popřípadě jen okrasným mulčem či kamínky.

 

✅ Ostatní trávníky

Trávníky se vysazují i na různých dalších stanovištích, kde mají specifické podmínky pro pěstování. Jde například o speciální trávníky na letištích, na březích řek či hrázích. Unikátní druhové složení mají trávníky v sadech, parkovištích, či dokonce na střechách.

Travnaté louky

Stále oblíbenější je kvetoucí trávník, který nevyžaduje žádné větší zásahy. Kromě nenáročných travních druhů a kultivarů ve směsi najdete i různé další byliny (hlavně jeteloviny, jitrocel, hřebíček, sedmikrásku, mák vlčí, ale i mnoho dalších druhů). Optimálně se používá na okrajích větších pozemků jako plynulý přechod mezi zahradou a okolím.

💡 ➡️ Umělý trávník

Nemá s živou trávou mnoho společného, ale zmínit ho v této souvislosti jistě můžeme – mluvíme umělém trávníku. Existují totiž místa, kde tráva jednoduše růst nebude (velmi stinné a vlhké místa, půda s příliš kyselým pH. atd.), Nebo se tam nehodí (okolí bazénů, jezírek, balkony a lodžie).

 

Výběr travního osiva

Podle toho, jak trávník chcete využívat a v jakých podmínkách má růst, si musíte zvolit i optimální travní směs. Pokud sáhnete po standardních, takzvaných univerzálních směsích, tak ty splní nejlépe svůj účel při průměrných podmínkách a určitém stupni zatížení. Speciální namixované travní směsi reagují na podmínky stanoviště a takto si můžete založit trávník i na sušších či stinných místech.

Při výběru travního osiva u prodejce (zahrádkářství, zahradní centra, velké hobbymarkety, na internetu ve specializovaných eshopech) určitě věnujte pozornost i zastoupení jednotlivých travních druhů! Je opravdu dobré vědět předem, jaké podmínky tyto trávy vlastně snášejí a do jakých typů trávníků se nejvíce hodí. I proto nyní uvedeme vzorové travní směsi, které vám pomohou zorientovat se v této problematice více + následně i základní charakteristiky nejpoužívanějších travních druhů.

 

Vzorové travní směsi

Popravdě, možností jak sestavit optimální travní směs je velmi mnoho a existuje více základních sestav pro různé stanovištní podmínky. Několik základních vzorových najdete i v přiložené tabulce. Podle toho si u prodejce můžete porovnat směs, o kterou máte zájem. Zda vlastně vyhovuje vašim požadavkům a případně ji doplnit samostatným travním druhem.

Co se týče odrůd jednotlivých druhů trav, tak těch existuje opravdu nespočet a mnoho z nich má dokonce vlastnosti, které jsou dost odlišné od původního druhu. Takto se šlechtí kultivary, které mají větší odolnost vůči zátěži a ušlapávání, odrůdy, které výrazně více odnožují, případně je snížena jejich intenzita růstu. Jejich použití v travních směsích je pak věc odborníků a producentů travních osiv, v tomto je třeba se spolehnout na ně.

💡 ➡️ Travní směs pro reprezentativní trávníky (12 g / m2)

Klasický anglický trávník je na složení trav nejjednodušší – no vyžaduje nejvíce péče – v podstatě celosezónní „piplání“… Typický okrasný trávník:

  • 40% kostřava červená trsnatá
  • 40% kostřava červená výběžkatá
  • 20% psineček tenký/obecný

Základní vzory travních směsí

TYP TRÁVNÍKU A DRUHOVÉ SLOŽENÍTYP TRÁVNÍKU A DRUHOVÉ SLOŽENÍTYP TRÁVNÍKU A DRUHOVÉ SLOŽENÍ
Travní směs okrasná pro méně zatěžované trávníky (15 g/m²)
– 35% lipnice luční
– 20% kostřava červená trsnatá
– 20% kostřava červená výběžkatá
– 20% kostřava ovčí
– 5% psineček obecný
Travní směs okrasná pro zatěžované trávníky (20 g/m²)
– 30% jílek vytrvalý
– 30% lipnice luční
– 20% kostřava červená výběžkatá
– 20% kostřava ovčí
Travní směs okrasná pro stinné stanoviště (12 g/m²)
– 10% kostřava červená trsnatá
– 30% kostřava červená výběžkatá
– 20% kostřava ovčí
– 20% lipnice luční
– 20% lipnice hajní
Travní směs pro trávníky na slunné stanoviště s lehkou sušší půdou
– 30% jílek vytrvalý
– 25% kostřava červená výběžkatá
– 15% kostřava ovčí
– 20% lipnice luční
– 10% psineček obecný
Travní směs pro trávníky na slunné stanoviště se středně těžkou půdou
– 40% jílek vytrvalý
– 20% kostřava červená výběžkatá
– 20% lipnice luční
– 10% poháňka hřebenitá
– 5% psineček obecný
– 5% psineček výběžkatý
Travní směs pro trávníky na výsluní s těžkou vlhčí půdou
– 30% jílek vytrvalý
– 20% kostřava červená výběžka
– 20% lipnice luční
– 15% poháňka hřebenitá
– 15% psineček výběžkatý
Travní směs pro trávníky do polostínu s lehkou sušší půdou
– 10% jílek vytrvalý
– 35% kostřava červená výběžkatá
– 30% lipnice luční
– 15% lipnice hajní
– 10% psineček obecný
Travní směs pro trávníky do polostínu se středně těžkou půdou
– 30% jílek vytrvalý
– 20% kostřava červená výběžkatá
– 30% lipnice luční
– 25% lipnice hajní
– 5% psineček výběžkatý
Travní směs pro trávníky do polostínu a těžkou vlhčí půdu
– 35% jílek vytrvalý
– 15% kostřava červená výběžkatá
– 20% lipnice luční
– 15% psineček výběžkatý
– 15% poháňka hřebenitá

 

Jak založit trávník – vhodné travní druhy

Mezi nejvíce používané trávy v okrasných a užitkových trávnících patří zejména jílek vytrvalý (Lolium perenne), kostřava červená (Festuca rubra) a lipnice luční (Poa pratensis), případně ještě kostřava ovčí (Festuca ovina) a psineček tenučký (Agrostis capillaris) – to jsou travní druhy, které tvoří základ travních směsí.

Doplňkových travních druhů je samozřejmě více a dotvářejí vhodné vlastnosti vybrané travní směsi. Patří mezi ně trávy jako kostřava třtinová, lipnice hajní, lipnice stlačená, metlice trsnatá, medyněk vlnatý, poháňka hřebenitá, psineček výběžkatý a bojínek hlíznatý.

 

Základní travní druhy

🌿 Jílek vytrvalý (Lolium perenne)

Jílek vytrvalý porost

Jílek vytrvalý porost

Jílek vytrvalý je víceletá volně trsnatá tráva nižšího vzrůstu s typicky širším listem (některé speciální vyšlechtěné odrůdy mají užší list a hodí se i pro intenzivní kosené trávníky). Jílek vytrvalý má rád bohatší výživu a přiměřený dostatek vláhy + vyšší vzdušnou vlhkost. Pokud se udržuje v přiměřené výši (3-5 cm) a normálně seká, tak je opravdu vytrvalý a vitální. Jinak nesnáší delší období sucha a také přílišné zamokření.

Rychle klíčí i roste – už do 5-7 dnů po zasetí (čím se může stát konkurencí pro ostatní travní druhy ve směsi a potlačovat tak jejich růst). V klimaticky příznivých podmínkách bývá zelený i během zimy, jinak listy zvyknou odumírat,

Jílek vytrvalý osivo

Jílek vytrvalý semeno

co se děje i během velkého sucha, rychle však regeneruje. Je vhodný pro drtivou většinu stanovišť, kromě vyšších poloh, přičemž na lehčích písčitých půdách má tendenci vymrznout. Ze základních travních druhů je nejnáchylnější na plíseň sněžnou a rez travní.

Použití: Vhodné odrůdy jílku jsou přímo nepostradatelné v silně zatěžovaných trávnících, které chceme zapojit již v prvním roce po vysetí. Je vhodný do parkových travních směsí a tenkolisté odrůdy se používají i do okrasných parterových trávníků. Jeho podíl v univerzálních směsích bývá obvykle 30-50%, v hřišťových by zase jeho podíl neměl překročit 20-30%.

Zajímavé trávnikárske odrůdy: Ahoj, Avenue, Barball, Barclay, Barrage, Gator, Jakub, Leon, Mondial, Sport, Talgo.

🌿 Kostřava červená (Festuca rubra)

Kostřava červená porost

Kostřava červená porost

Kostřava červená je vytrvalá nízká tráva. Pro trávnikářské využití jsou vhodné zejména tyto tři poddruhy – Kostřava červená pravá, trsnatá a výběžkatá. Od sebe se liší počtem chromozomů, nároky na stanoviště a intenzitou pěstování, typem růstu, i odolností vůči zátěži.

Kostřava červená osivo

Kostřava červená semeno

Nemá extra požadavky na stanoviště, dobře snáší zatěžování i časté a nízké sečení. Je zcela základní složkou travních směsí (v trávníku se dobře snáší s: lipnice luční, psineček, kostřava ovčí, méně s jílkem). Nejvíc však prospívá na lehčích písčitých a na živiny chudších půdách s pH 5-6,5. Poměrně dobře snáší sucho a vyšší teploty.

Použití: Kostřava červená a její variety jsou vhodné zejména na reprezentační okrasné trávníky, které jsou minimálně zatěžovány a jsou častou dominantou v extenzivních trávnících. V zatěžovaných trávnících se používá jako doplňkový druh.

Zajímavé trávnikárske odrůdy: Barcrown, Bargreen, Barlotte, Barnica, Center, Darwin, Dawson, Enjoy, Ferota, Herald, Koketa, Olivia, Rosana, Rufilla, Samanta, Veverka.

🌿 Lipnice luční (Poa pratensis)

Lipnice luční porost

Lipnice luční porost

Lipnice luční je velmi vytrvalá nízko výběžkatá tráva. Patří mezi druhy, které jsou charakteristické až metrovými podzemními výběžky. Roste pomaleji než dříve zmíněny druhy trav a porost je plně zapojen až na druhý rok (třetí) rok po založení. Dobře snáší sekání (i na výšku 2-3 cm) a rychle obrůstá (regeneruje). Díky pevnému drnu snáší i větší zátěž, při které však vyžaduje i vyšší dávky základních živin (N, P, K).

Lipnice luční osivo

Lipnice luční semeno

Dobře prospívá na lehčích půdách s pH 6-7. Sucho zvládá dobře, ale list zvyknou odumírat (při dostatku vláhy však rychle obrůstá). Lipnice luční dost pozdě vzchází – až za 20-25 dnů po vysetí a přitom musí být dodržena i maximální hloubka zapravení osiva do země (5 mm). Ve stínu se jí velmi nedaří a je náchylnější na rez, padlí a listovou skvrnitost.

Použití: Většina hřišťových a rekreačních trávníků má jako základ právě lipnici luční díky její odolnosti vůči zátěži. Jinak je v podstatě vhodná pro všechny druhy trávníků, používá se často i při předpěstovaných trávnících.

Zajímavé trávnikárske odrůdy: Lea, Balin, Evora, Brooklawn, Randuro, Greensport, Asset, Bartitia, Bohemia, Julia, Krasa, Miracle, Nimbus, Parade.

🌿 Psineček obecný/tenký (Agrostis capillaris, syn. Tenuis)

Psineček obecný

Psineček obecný

Jedná se o krátce výběžkatý a vytrvalý travní druh. Psineček tenký snáší i na živiny chudé stanoviště, ale nejvíce se mu daří na úrodných a vlhkých půdách s pH 5-6,5. Porost se sice zvykne zapojovat později, ale má značnou konkurenční schopnost. Ve výsledku vytváří jemný trávník s mírným sklonem k rychlejšímu plstnatění. Snáší intenzivní a nízké sečení (ne však méně než 1 cm). Na druhou stranu je málo odolný vůči zatěžování, suchu, teplu a stínu a je více náchylný na plíseň sněžnou.

Použití: Pro svůj exkluzivní vzhled se hodí zejména do luxusních okrasných trávníků (parterových). Rovněž se používá k nízko kosené golfové trávníky. Dokonce v případě dobrých vláhových podmínek a optimální výživy je schopen vytvářet monokultury.

Zajímavé trávnikárske odrůdy: Bardot, Golf, Teno.

🌿 Kostřava ovčí (Festuca ovina)

Kostřava ovčí

Kostřava ovčí

Tato velmi nízká a hustě trsnatá tráva se štětinovitým listy má v oblibě suché stanoviště, kde se nejlépe dokáže uplatnit její velká konkurenční schopnost. Má totiž celkem hluboký kořenový systém (v porovnání s ostatními travinami). Kostřava ovčí je jinak nenáročný druh, který však nesnáší přílišné zatěžování ani sekání a proto se hodí více do extenzivních trávníků. Na vlhčích stanovištích ji vytlačuje kostřava červená.

Použití: Hodí se nejvíce do krajinných trávníků (monokultura nebo spolu s kostřavou červenou). Pro svou pevnou a hlubokou kořenovou soustavu se velmi dobře uplatňuje při protierozní ochraně, rekultivace hald a výsypek, či na plochách podél veřejných komunikací.

Zajímavé trávnikárske odrůdy: Biljart, Jana, Pintor, Valda.

 

Doplňkové travní druhy

🌿 Lipnice hajní (Poa nemoralis)

Lipnice hajníNižší volně trsnatá a vytrvalá tráva, která se hodí zejména do sušších stinných podmínek. Vyvíjí se pomalu a hůře snáší sešlapávání. Při častém sečení ustupuje z porostu.

Použití: Lipnice hajní se uplatní zejména v extenzivních trávnících na zastíněných stanovištích.

Zajímavé trávnikárske odrůdy: Dekora.

🌿 Lipnice smákčnutá (Poa compressa)

Lipnice SmáčknutáJedná se o silně výběžkatou nízkou trávu, která dobře snáší i suché a štěrkovité půdy. Má hluboký kořenový systém a sníženou tvorbu nadzemní hmoty. Bývá potlačována vyššími druhy trav.

Použití: Hodí do extenzivních trávníků, díky mohutnému kořenovému systému i na zpevňování svahů a silničních násypů.

Zajímavé trávnikárske odrůdy: Razula.

🌿 Metlice trsnatá (Deschampsia caespitosa)

Metlice trsnatáMetlice trsnatá je vytrvalá silně trsnatá tráva tmavozelené barvy. Je velmi nenáročná a snese i vysokou zátěž a nízké sekání. Rostlina je velmi tvrdá a porost po posečení nabývá až našedlou barvu. Snáší zastínění, je mrazuvzdorná, zvládá sucho i zamokření.

Použití: Používá se nejdříve do okrasných parkových a krajinných trávníků. Může se pěstovat i jako solitér.

Zajímavé trávnikárske odrůdy: Kometa, Meta, Sibir.

🌿 Poháňka hřebenitá (Cynosurus cristatus)

Poháňka hřebenitáTato nižší a řidší trsnatá tráva dobře snáší suché slunečné stanoviště. Roste pomalu a porost dokáže zapojit až za 2-3 roky. Na vlhčích stanovištích zase dobře odnožuje.

Použití: Využívá se nejprve pro extenzivní pastviny s nižší úrovní výživy ve vyšších polohách. Na vlhčích stanovištích ji lze použít do hřišťových a rekreačních trávníků.

Zajímavé trávnikárske odrůdy: Rožnovská

🌿 Psineček výběžkatý (Agrostis stolonifera)

Psineček výběžkatýVyšší výběžky a vytrvalá tráva, která snáší i zastíněny suché stanoviště. Roste pomalu a porost zapojuje až po 2 – 3 letech. Hustá síť nadzemních výběžků (stolony), které psineček výběžkatý nasazuje, v konečném důsledku poměrně rychle vyplňují mezery a umí se tak rozšířit na velké plochy. Nejvíce mu vyhovují vlhčí půdy s pH 5,5-6,5. Nesnáší sportovní zatížení a na podzim skoro žloutne.

Použití: Využívá se především pro jamkoviště golfových hřišť za předpokladu nízkého kosení (6-12 mm) a odpovídající péče. Rovněž se dá použít pro nejjemnější reprezentační trávníky.

Zajímavé trávnikárske odrůdy: Rožnovský

🌿 Kostřava rákosovitá (Festuca arundinacea)

Kostřava rákosovitáKostřava rákosovitá patří do skupiny trsnatých trav s krátkými podzemními výběžky. Je tolerantní k vyšším teplotám a snáší i určité zastínění, rovněž zátěž a ušlapávání. Na druhou stranu je méně odolná vůči mrazům a po výsevu se vyvíjí pomaleji, časté sekání má negativní vliv na její životnost.

Použití: Nejčastěji se používá se k zatravňování meziřadí sadů a vinic. Pro svou vysokou snášenlivost vůči sešlapávání se hodí na parkovací plochy.

🌿 Medyněk vlnatý (Holcus lanatus)

Medyněk vlnatýMedyněk vlnatý je trsnatá tráva vhodná pouze pro extenzivní trávníky. Prosperuje spíše na vlhčích stanovištích, ale jinak je na stanoviště i výživu nenáročná. Hodí se do květinových luk a krajinných trávníků.

🌿 Bojínek luční (Phleum pratense var. Nodosum)

Bojínek lučníBojínek luční je nízká volně trsnatá tráva, vytvářející krátké výběžky. Nejvíce se hodí do krajinných trávníků na vlhčích stanovištích. Rovněž i na méně zatěžovaných hřišťových trávnících se zimním provozem.

🌿 Lipnice roční (Poa annua)

Lipnice ročníLipnice roční je vlastně plevel, ale je použitelná jako příměs do travních směsí, které chceme použít pro rychlé okrasné jednoleté využití. Jinak ji najdete růst podél cest, na polích a zahradách, rumištích úhorech, zvládá všechny typy půd na celém území ČR.

 

Jak založit trávník – toto musíte mít vyřešeno nejdřív

Ještě předtím než se rozhodnete založit svůj trávník, musíte si vyjasnit pár základních věcí. Které to jsou?

 

➡️ Celková plocha trávníku a jeho charakter

V první řadě si musíte vymezit na zahradě prostor, kde trávník vlastně chcete mít a zaměřit ho. V rámci zahradní architektury byste měli mít zahradu optimálně vyskládanou všemi prvky – to znamená užitkovou a okrasnou výsadbu, cestičky, případně skalku, jezírko (viz. jak ho udělat svépomocí), či další prvky.

Dominantním prvkem celé zahrady by měla být ucelená zatravněná plocha, která nemá žádný složitý tvar a nenacházejí se v ní zbytečné rušivé prvky. Jinak to s údržbou trávníku nebude zrovna nejideálnější (sekání, hnojení, vertikutace…).

 

➡️ Účel trávníku

Musíte mít také předem zvolený účel, na který trávník chcete využívat. Má to být striktně výstavní zelená plocha náročnější na údržbu, nebo se spíše zaměříte na trávník, který zvládne všechny rodinné aktivity, a který nemá až tak vysoké nároky na údržbu? Případně preferujete spíše přirozenou krásu kvetoucí louky?

 

➡️ Kvalita půdy

Plochu a účel vašeho trávníku máte již vyřešeny, nyní potřebujete zjistit, jaká travní směs se hodí právě na vámi zvolené stanoviště a přizpůsobit ji kvalitě půdy. Ideální pro trávník je spíše lehčí půda s dostatkem vzduchu, ale poradíte si i s těžší hlinitou, kterou můžete vylepšit přidáním vhodných komponentů jako je křemičitý písek a další. Při téměř nepropustném podloží a zamokřené půdě je nutné zavedení drenáže. Další možností je úplné odebrání nevhodné půdy a navážka nové, ideální země.

 

➡️ Jak založit trávník: závlaha

Trávník je náročný na vláhu (a hnojení, ale o tom později), při jejím nedostatku trpí. Na to také musíte myslet ještě předtím, než si založíte. Máte studnu, nebo to půjde z vodovodu, chcete to řešit automatickou závlahou, která je v konečném důsledku ekonomicky i časově výhodnější, nebo se spíše hodláte spolehnout na ruční polévání?

Pokud se přikloníte k variantě s automatickým zavlažovacím systémem, který zajistí bezproblémové a kvalitní zavlažování vždy když je to potřeba, tak ještě před samotným zakládáním trávníku musíte myslet i na položení závlahy (výkopové práce, instalace komponentů + třeba počítat i nějaký čas navíc na potřebné ulehnutí zeminy ve výkopech).

💡 Závlahám se mnohem podrobněji věnujeme v tomto specializovaném článku.

 

➡️ Výsev nebo kobercový trávník

Pokud jste si již vše promysleli, čeká vás ještě jedna volba. Jak založit trávník – klasicky výsevem? Nebo se dáte přesvědčit na pokládku již hotového předpěstovaného travního drnu? Každý způsob má své výhody i nevýhody. Pouvažujte důkladně nad každou variantou, snad vám při tom pomůže i následující přehled:

✅ Trávník z výsevu

Výhody

  • ekonomicky mnohem méně náročný, travní osivo nestojí ani desetinu z toho, co by stál travní koberec
  • na výběr máte z velkého množství travních směsí od nejrůznějších výrobců
  • dobře uskladněné osivo si zachovává určitý stupeň klíčivosti i do dalších let – lze jej použít na dosev poškozených míst (ale nepočítejte s desítkami let, rok, dva, pak je klíčivost takových semen opravdu mizivá)
  • vysévaný trávník se spíše přizpůsobí lokálním půdním a klimatickým podmínkám
  • výsev trávníku je opravdu jednoduchá záležitost – dokážete to i ručně, případně speciálním rozmetadlem (ruční nebo vozík) a nestrávíte při tom tolik času jako při pokládce kobercového trávníku

Nevýhody

  • chvíli to trvá, než se trávník dostane do optimálního stavu, tedy vyroste a zhoustne
  • nutnost doplňkových investic dokud se zcela nezapojí (dosévání, zvýšené nároky na vláhu, hnojení)
  • při setí v domácích podmínkách hrozí vyšší riziko nerovnoměrného rozhození semene na ploše
  • ne vždy je použito osivo kvalitní – to znamená, že nemá požadovanou klíčivost, nebo obsahuje druhy trav, které tam nemají co dělat
  • musíte počítat s neočekávanými událostmi – silný déšť ho může smýt z pozemku, osivo mohou rychle sezobat ptáci

✅ Travní koberec

Výhody

  • okamžitý vizuální efekt – do 1-2 dnů máte zelenou plochu před domem a bez dalších větších investic
  • síťka proti krtkům se jednoduše zakládá – pouze na ni položíte travní koberce
  • po jeho položení ho netřeba hned hnojit (to na začátek zajistil výrobce)
  • takový trávník neohrozí ani silnější déšť ani ptactvo
  • může vycházet během celého vegetačního období

Nevýhody

  • ekonomicky nákladnější způsob jak založit trávník (cena zahrnuje samotný koberec + doprava + pokládka)
  • položení je náročné na čas i práci (ale zase nic výjimečného, případně to můžete ponechat na specializovanou firmu)
  • zatravnění větších ploch tímto způsobem je dosti nákladné
  • omezené druhové zastoupení trav (ačkoli každý výrobce má svou ověřenou směs, stále to není takový široký výběr jako při klasickém trávním osivu)
  • trávník je nutné po dovezení čím dříve položit
💡 Kobercový trávník

Vyložený kobercový trávníkStále více a více populárnější způsob jak založit trávník. Jde vlastně o pokládku již hotového travního koberce, který vám dodá specializovaná firma zabývající se pěstováním okrasných trávníků. Travní drn k vám dorazí v podobě srolovaných pásů (přibližně 0,5 m² jeden).

Takto získáte téměř okamžitě travnatou plochu, kterou lze plně zatížit již do 2 týdnů po položení (dokud se drn trávníku prokoření s podložím). Základem je perfektně připravena plocha – zarovnaná, na povrchu zbavena všech plevelů a kamínků. Samotná pokládka musí následně proběhnout co nejdříve po odříznutí drnu u producenta, takže musíte počítat s tím, že ho pokládat budete nejméně dva, tři…, ale i tak by vám například takových 50 čtverečních metrů nemělo trvat déle než 2 hodiny.

💡 Kobercovým trávníkům se mnohem podrobněji věnujeme v specializovaném článku: Trávníkový koberec – zelený trávník na zahradě do několika dní – jak na to?

 

Kdy zakládat trávník?

✅ VÝSEV: Nejvhodnější termín je na jaře – v průběhu března až května, kdy existuje šance, že do konce vegetace budete mít na zahradě krásný zapojen travnatý porost. Druhý optimální termín je i podzim, respektive konec léta (srpen – září).

✅ KOBEREC: Ideální termín je duben až květen, dle aktuálních klimatických podmínek. Jinak se trávníkový koberec může pokládat během celého roku pokud máte zajištěno dostatečné vláhové podmínky. Výjimku tvoří suché a velmi horké dny + období vegetačního klidu a mráz (v zimě).

 

Jak založit trávník: příprava + nářadí

Jak založit trávník svépomocí tak, aby byl výstavním prvkem vaší zahrady? Nuže, bez vhodného nářadí to určite nepůjde. Příprava půdy před výsevem či pokládkou travního drnu vyžaduje svůj čas a pot a jen s kvalitním nářadím si to dokážete opravdu usnadnit. Rovněž však třeba předem myslet na všechny pomůcky a nářadí, které budete potřebovat na ošetřování trávníku po jeho založení.

Co všechno by nemělo chybět ve vašem zahradním domku na nářadí?

  • rýč, lopata, motyka – základní výbava
  • hrábě, vidle – ideálně lehčí model, který něco při přípravě půdy vydrží
  • kolečko – rovněž nezbytnost
  • kultivátor – na optimální prokypření půdy (ruční nebo motorový)
  • sypací vozík/ruční rozmetadlo – na rovnoměrné rozhození hnojiva a osiva
  • zahradní válec – při zakládání trávníku rovněž nutnost (pokud si ho nechcete koupit, dá se půjčit i v nějakém supermarketu, například v OBI)
  • hadice a vhodný zavlažovací nástavec – pro případ, že nemáte automatickou závlahu

⭐ Pár tipů na nářadí

Ukázat více

⭐ Kultivátory/rotavátory

💡💡 u nás naleznete celý test kultivátorů

 

Jak založit trávník – nebo konečně můžeme jít na to

Víte kde a víte jaký trávník chcete, máte všechno přichystané a čas na založení trávníku je přímo ideální – můžete jít konečně na to! Pozor, ne zase zbrkle, ale pěkně popořadě a rozumně. Založit trávník sice opravdu není zrovna největší kumšt na světě, ale kvalitní a výstavní zelený porost na vaší zahradě vás přece jen bude cosi stát – minimálně vynaložením energie a času, který mu budete muset věnovat… Co všechno to zahrnuje?

✅ Předseťová příprava půdy

  • 3-4 měsíce před: hrubá úprava terénu, navážka, vylepšení vlastností půdy pod trávníkem
  • 1,5 až 2 měsíce před: vyčištění plochy od kamenů, zbytků kořenů
  • 1 měsíc před: postřik proti plevelům
  • 1 až 2 týdny před: odstranění uschlých plevelů
  • 1 den před: finální úprava plochy na trávník

✅ Výsev (případně položení travních koberců)

✅ Ošetřování trávníku těsně po založení

 

Jak založit trávník – Předseťová příprava půdy

Předseťová příprava půdy (platí jak pro výsev, tak i travní koberce) je z hlediska budoucí kvality vašeho trávníku nejdůležitější operace. Trávník se totiž zakládá na několik let a nekvalitní předseťová příprava se může projevit v dalších letech a případná náprava je pak dosti náročná.

Nejdůležitější je vrchní vrstva půdy, která bývá u nových trávnících zakládaných na pozemcích poznamenaných stavebními pracemi nezřídka značně znehodnocena. V takovém případě se vyplatí udělat skrývku povrchové vrstvy ornice, nebo pak počítat s navážkou nové povrchové vrstvy půdy v tloušťce alespoň 10-15 cm. Stavební zbytky musí jít z pozemku pryč, jinak mohou později vzniknout ostrůvky trávy různé kvality, které se vytvářejí vlivem rozdílné propustnosti podloží a půdní reakce (pH).

✅ Hrubá úprava plochy

Pokud si příprava na trávník vyžaduje hrubé terénní úpravy či navezení nové zeminy, tak tyto úkony je třeba provést ideálně 3-4 měsíce před plánovaným založením. Nejlepší je podzim, následně v zimě mráz a sníh způsobí, že hlouběji oraná půda či čerstvá navážka stihne dostatečně ulehnout. Pokud neřešíte navážku nové ornice tak plochu, na které chcete mít trávník, třeba v rámci možností vyrovnat a vymodelovat přibližný tvar. Následně půdu důkladně prokypřete rýčem (na menší ploše), či ještě lépe rotavátorem, který to udělá rovnoměrněji, důkladněji a bez problémů i na větší ploše. Plochu následně třeba vyrovnat a uválet.

Jak založit trávník - příprava před setím: válcování

 

Vlastnosti půdy ne vždy zcela vyhovují pěstitelským nárokům trávníku (ideál je středně těžká půda s pH 5,5-6,5 as 5% humusu). Proto ji můžete vylepšit. Jak? Těžší jílovitou půdu zlepšíte říčním křemičitým pískem (přibližně 2 kubíky na na 100 m²), lehčí pískovou půdu vylepšíte dobrým kompostem. Případnou nadměrnou kyselost půdy upravíte vápencem (nejlépe dolomitickým, cca 5 kg / 100 m²).

Hnojiva na trávník → zde

Rovněž zbystřete pozornost pokud na ploše registrujete trvale zamokřené místa. Trávník sice potřebuje množství závlahy, ale musí i dýchat, což v takovém prostředí není dost možné. Třeba jej tedy odvodnit, jinak vám trávník velmi rychle odumře a nastoupí mech a další vlhkomilné plevele.

✅ Vyčištění plochy

Přibližně měsíc, měsíc a půl dříve než si trávník založíte, je třeba plochu důkladně vyčistit od kamenů a zbytků kořenů, odnoží či větších plevelů. Takto vyčištěnou ji několikrát polijte. Ať vzejdou plevele, které jinak by vašemu trávníku zejména na úvod mohli uškodit – problémem jsou hlavně jednoděložné plevele (zejména pýr a chundelka metlice, ale i lipnice roční a další), které z trávníku tak jednoduše nedostanete (na rozdíl od dvouděložných, které dokáže zničit vhodný selektivní herbicid).

✅ Odplevelení

Vzešlé rostliny plevelů za týden-dva z plochy odstraníte – nejlépe celoplošně – aplikací totálního herbicidu. Ten dokáže zasáhnout rostlinu prostřednictvím jejích zelených částí a pronikne až do jejího kořene. Takto nakonec způsobí, že plevel zcela vyschne (první příznaky schnutí se projeví zpravidla již do týdne). Existuje několik značek vhodných herbicidů, nejčastěji se pro tento účel používá Roundup, Fondo, Touchdown, případně Kaput Green.

Dvouděložné plevele lze pak v trávníku ještě postříkat selektivním herbicidem (například Bofix). Mnoho lidí má z takové „chemie” obavy. Zbytečně. Většina volně dostupných zahrádkářských herbicidů je dobře biologicky odbouratelná, takže v půdě po nich nezůstávají žádné rezidua. Plochu následně zase urovnejte hráběmi.

💡 TIP na produkt - Roundup KLASIK PRO 1 l
ROUNDUP KLASIK PRO 1 l

Roundup Klasik Pro je postřikový herbicidní přípravek ve formě kapalného rozpustného koncentrátu k hubení vytrvalých a jednoletých plevelů na orné půdě, v ovocných sadech (kromě broskve), vinicích a také k likvidaci starých porostů trávníků pro jejich obnovu a na nezemědělské půdě, k likvidaci nežádoucí vegetace.

💡 Podívejte se na náš článek: Vybíráme postřik na plevel – který je nejúčinnější?

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

✅ Výživa a hnojení

Dalším důležitým úkonem, který ovlivní kvalitu vašeho trávníku je jeho výživa – a to hned od začátku. Přibližně týden před výsevem byste měli do půdy zapracovat startovací dávku nejlépe speciální trávnikárskeho hnojiva, které obsahuje základní živiny dusík, fosfor a draslík doplněné o některé mikroživiny jako hořčík, mangan a další, podle jeho složení přibližně 30-60 g/m². Zapracujte ho do půdy a následně plochu urovnejte hráběmi a utužte zahradním válcem.

Ukázat více

✅ Úprava povrchu těsně před setím/položením trávníku

Vyčištěnou a přihnojenou plochu můžete začít připravovat na výsev. Základem je pečlivá kultivace vrchní vrstvy zeminy, která musí ve výsledku zůstat bez hrud, dokonale rovná a zbavená i menších kamínků (2 cm průměr a více). Hlavní pracovní nástroj? V domácích podmínkách hrábě a dlouhá deska na vyrovnávání, na větší plochy se používá smyk.

TIP: Pokud je třeba instalovat síť proti krtkům, právě teď je ten nejvhodnější čas. Zapracujte ji 5-10 cm pod povrch při vysévání trávníku, nebo ji položte přímo pod koberec při pokládání hotové travního drnu.

Síťe proti krtkum → zde

 

Jak založit trávník: výsev osiva

K výsevu travního osiva byste měli přistoupit až tehdy, když je půda pod její nejvrchnější přibližně 2 cm vrstvou dostatečně ulehnutí a půdní kapilarita je opět obnovena. Samotná setba by měla probíhat v bezvětrném počasí. Termín? Na jaře přibližně v polovině dubna až polovině května, na podzim na konci srpna až do poloviny září. Výsevek se pohybuje podle zvoleného typu travní směsi v rozmezí 1,2 – 5 kg na 100 m².

Jak založit trávník - setba trávníku

 

V domácích podmínkách jej můžete vysévat i ručně – na optimálně připravený povrch osivo vysévejte nejprve jedním směrem a následně na to kolmo. Snažte se ho vysévat rovnoměrně a v dávce, která je doporučena výrobcem. Pokud použijete vhodné rozmetadlo (ruční či vozík), o rovnoměrnost výsevu zpravidla nemusíte mít obavy.

GARDENA L 0432-20 GARDENA L 0432-20
1 031 Kč
KREATOR KRTGR9001 KREATOR KRTGR9001
735 Kč
GARDENA M 0431-20 GARDENA M 0431-20
495 Kč
FIELDMANN FZO 4030 FIELDMANN FZO 4030
1 998 Kč

Ukázat více

Po výsevu nezapomeňte osivo jemně zapracovat do půdy – čili „zasekat” hráběmi tak do půl centimetru. Následně celou plochu dobře povalcujte, abyste vytvořili optimální seťové lůžko a semenu tak zajistily optimální kontakt s půdou a půdní vláhou.

Nakonec čerstvě založen trávník vydatně pozalévejte! Použijte k tomu vhodný rozprašovač/zavlažovač, aby vám osivo zbytečně nevyplavilo. Pokud máte dobře nastavenou automatickou závlahu, tak by to mělo být v pohodě, pokud budete zavlažování řešit jinak, doporučujeme použít vhodné povrchové zavlažovače, které vhodně umístěte na plochu trávníku. Povrch musí být nutně vlhký i měsíc po výsevu! První týden polévejte alespoň 2x denně, další týdny alespoň obden.

 

Péče o čerstvě založený trávník

✅ Výsev

Jak jsme zmínili výše – čerstvě vysetý trávník musí být kvalitně zásobený vláhou. A to ještě minimálně po dobu 3-4 týdnů po výsevu, což je nejkritičtější období. První stébla trávy jinak můžete očekávat do 8 až 15 dní podle toho, jaké druhy a kultivary trav ve vaší travní směsi převládají, ale do 3 týdnů by měly být venku všechny. Nezapomeňte na to, že na čerstvě založený a mladý trávník třeba šlapat co nejméně, aby co nejdříve zesílil. S plným využíváním trávníku počítejte tak do 3 měsíců od výsevu.

Jak založit trávník - čerstvě vzešlý trávník

 

Když trávník doroste na výšku 7 až 8 cm přichází na řadu první sekání, kterými zkrátíte stébla maximálně o 3 cm. Určitě nechoďte níže, abyste mladé rostlinky nevystavovali přílišnému stresu. Taková „citlivější” seč by měla proběhnout ještě ze 3-4 krát. Teprve pak může následovat intenzivněji sekán a níže: okrasný trávník na 2-3 cm, sportovní a více namáhán trávník na 3-4 cm, trávník v polostínu až stínu na 5 cm.

✅ Travní koberec

Travní koberec si po položení v zásadě vyžaduje podobnou péči jako ten z výsevu s jedním podstatným rozdílem – je již hotový – no nato aby se uchytil tak jak má, je nutná intenzivní závlaha. Hnojením se na začátek nemusíte velmi zabývat, nýbrž si chystejte sekačku… První plnohodnotné sekání by totiž mělo proběhnout již zhruba o 3-4 týdny.

 

Jak založit trávník a pár slov na závěr

Tak, jak založit trávník už tedy víte. Samozřejmě jste stále teprve na začátku cesty. Trávník si totiž bude vaši pozornost vyžadovat celoročně – nezávisle na tom, zda jste zvolili okrasný typ, který je na péči náročný, nebo máte extenzivnější typ trávníku, který si sice nebude natolik vyžadovat vaši pozornost, no pravidelným pracím během celé vegetace se i tak nevyhnete. O čem mluvíme? Vždyť víte – sekání, hnojení, vertikutace, závlaha, sečení, hnojení, postřik proti plevelům, sekání, hnojení, opravy poškozených míst… a pořád dokola. Určitě to však bude stát zato! 🙂

 

 

Jak založit trávník: Zdroje a zajímavá literatura


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.3/5 - (7 votes)
Autor článku
Vladimír Rejholec

Jelikož mám rád technické věci, kvalitní a funkční spotřební elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil jsem web Cestakbydleni.cz. Zde mohu aplikovat své, již přes 10-leté zkušenosti v oblasti tvorby obsahu na internetu a přitom mohu vycházet z vlastních zkušeností s domácností.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *