Kamélie japonská je podle mnoha jedna z nejkrásnějších kvetoucích okrasných rostlin. Ne nadarmo ji jmenují i japonská růže. Chcete se i vy potěšit touto kvetoucí nádherou ve vaší zahradě či v bytě? Přečtěte si jak na její pěstování + základní informace o rostlině.
Kamélie japonská - navigace v článku
Kamélie japonská – pár základních informací o rostlině
Kamélie japonská (Camellia japonica) je malý keř či strom s lesklými tmavě zelenými listy, které neopadávají. Květy kamélie jsou velké a plné, připomínají květiny růže, karafiátu či pivoňky. Kvete zhruba od začátku prosince do poloviny dubna („zimní růže“). Barva květin je různá, závisí na kultivaru – může být bílá, růžová ve všech odstínech, žlutá, béžová a samozřejmě jasně červená. Některé odrůdy mohou mít také vícebarevné květiny.
- listy: lesklé a kožovité, na okrajích jemně zoubkovité, sytě zelené barvy, případně panašované, kopinatého až oválného tvaru
- květiny: podle kultivaru mohou být jednoduché, poloplné, plné, anemonkovité, pivoňkovité, růžokvěté, v nejrůznějších barvách, velikost květu může dosahovat až 15 cm
Původ Kamélie japonské hledejte v subtropických oblastech Japonska a Korejského poloostrova . Ve své domovině může divoce rostoucí kamélie klidně dosáhnout výšky až 15 metrů.
Kamélie japonská se jinak řadí do čeledi čajovníkovitých , kde kromě ní patří čajovník čínský, kamélie sasanková, či olejná.
Kamélie japonská pěstování
Kamélie je poměrně náročná na pěstování . V našich podmínkách se pěstuje jako keř ve větších nádobách – na zimu kamélii je totiž třeba přenést do bytu, ideálně zimní zahrady.
Světelné podmínky
Kamélie japonská je světlomilná rostlina, ale přímé sluneční světlo jí škodí – dokonce může vést až k ukončení kvetení, případně květiny budou výrazně menší (platí i při nedostatečném osvětlení).
Teplota a vlhkost vzduchu
Kamélie nemají rády místnosti se suchým vzduchem, čili na zimu je ideální zimní zahrada či lodžie, kde vyšší vlhkost vzduchu umíme zajistit rosením. Pozor! Pouze na listy, nikdy ne na květiny.
Teplota by neměla poklesnout pod 10-12 °C. Závisí samozřejmě podle kultivaru, některé jsou vyšlechtěny tak, aby zvládly i minusové teploty. Jinak bude mít problém s kvetením.
Nároky na vodu a zalévání, a co hnojení?
Rostlinu zalévejte jen mírně – půda nemá být totiž nadměrně vysušená a naopak ani přemokřená. Zalévejte ji vodou, která neobsahuje vápník, na který jsou kamélie velmi citlivé – tedy ideálně na zálivku použijte dešťovou vodu, případně to může být i převařená voda nebo déle odstátá. Kamélie vyžaduje pravidelné hnojení (1x za týden) – ideálně hnojivem, které je určeno pro rododendrony a azalky.
Kdy ji přenést do zahrady?
Podle klimatických podmínek to bude červen až srpen, kdy rostlina zakládá nové poupata. V zahradě ji umístěte do stínu stromů. Kamelii i s nádobou můžete klidně zapustit do země – od srpna jí pak omezte zálivku i hnojení (tak aby substrát nevyschl) – rostlina prochází tzv. „letním spánkem“.
Kdy má jít zpátky
Zpátky do interiéru ji nezapomeňte vrátit ještě před prvními mrazíky. Doma by už pak zálivka či hnojení neměly kolísat, jinak hrozí, že shodí nasazené poupata.
Co dělat po odkvětu kamélie? Můžete ji přesadit nebo i stříhat
Pokud to vyžaduje, tak ji můžete přesadit do většího květináče . Nezapomeňte při tom použít substrát s rašelinou, který se používá u kyselomilných rostlin (rododendron, azalka, vřes, atd.). Při prosazování kamélie buďte trochu více opatrnější, abyste jí nepoškodili kořenový bal.
Po odkvětu kamélie japonské můžete rostlinu tvarovat řezem – zkracovat výhony lze po nasazený poupě. Při této příležitosti si můžete vyzkoušet kamélii rozmnožit. Metodou zakořenění vyzrálých řízků.
Nemoci a škůdci
Kamélie japonská je citlivá na přelití při zalévání. V extrémním případě pak nastupuje hniloba kořenů, která dokáže rostlinu naprosto zahubit. Rovněž hrozí hniloba pupenů a květin. Ze škůdců se mohou vyskytnout třásněnky a štítničky. V případě napadení zvolte vhodný postřik proti savému a žravému hmyzu.
- 13 nenáročných pokojových rostlin a květin , jejichž pěstování zvládne každý
- Toto je 14 nejkrásnějších květin do stínu – inspirujte se
- Jak pěstovat mandevillu (dipladenii) – přezimování, stříhání, rozmnožování
- Pěstujeme Eukalyptus – pokojový v květináči i venku v zahradě
- Kala etiopská je nejen pokojová rostlina – jak ji pěstovat a rozmnožovat
- Pěstujeme oleandr – stříhání, rozmnožování, zazimování
- Nadčasově krásná Pivoňka – její pěstování, péče a léčivé účinky
- Čínská růže – pěstování , péče a pár méně známých faktů
Článek je zařazený do kategorie: Květiny, Péče o zahradu
Mohlo by vás zajímat
- Růže z Jericha – nesmrtelná rostlinka nosí domů štěstí, jak na její pěstování či rozmnožování + pár zajímavostí
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci
- Toto je 14 nejkrásnějších květin do stínu - inspirujte se
- Pěstujeme fíkus v interiéru - péče a rozmnožování
- Pěstování skalniček v okrasné zahradě - ve stínu i na slunci + NÁVOD pro založení skalky a TIPY pro inspirace
- Vybíráme celoroční mrazuvzdorné květiny a rostliny na balkon – jaké jsou možnosti?
- Pěstujeme oblíbené letničky Cínie - sázení a péče
- Pěstujeme Kakost (Geranium) - krásnou půdopokryvnou trvalku do polostínu
- Jak pěstovat netýkavky - ideální květiny na terasy a balkony
- Pěstujeme fialku africkou (Senpolii) - rozmnožování a nemoci