Už od narození by mělo vaše dítě spát na správné matraci. Spánkem totiž stráví asi 40% života a během něj tělíčko roste, načerpává novou sílu a shromažďuje energii na další den. Proto je důležité věnovat pozornost výběru správné matraci i do dětské postýlky.
Podmínky pro výběr dětské matrace se mírně liší od toho dospělácké, protože to, co je dobré pro vás, nemusí vyhovovat vašemu dítěti. Požadavky na matraci jsou navíc rozdílné i v průběhu růstu dítěte. Matrace mu musí poskytovat bezprostřední oporu páteře a při spánku stabilizovat jeho tělo. Jak tedy vybrat tu správnou matraci do postýlky?
Matrace do postýlky - navigace v článku
- Na co se zaměřit při výběru matrace do postýlky
- Jak postupovat při výběru
- Jaký vybrat materiál
- Skládací matrace do postýlky
- A co když z postýlky dítě vyroste
- Chraňte povrch matrace
- Čištění matrace
- Matrace do postýlky a monitor dechu
- Dbejte na výběr i jiného příslušenství do postýlky
- Kde koupit a jaká je cena
Na co se zaměřit při výběru matrace do postýlky
Správná kvalitní matrace je klíčem ke zdraví vašeho dítěte. I když se vám může zdát příliš pevná matrace na první pohled nepříjemná, pro bezpečnost novorozence je nezbytný pevný základ. Měkké spící povrchy totiž vytvářejí pro děti nebezpečí udušení a zvyšují riziko vzniku skoliózy.
Tuhost
Pro novorozence se doporučují matrace s tvrdším povrchem. Ne ty příliš tvrdé, ale ani ne měkké. Takový zlatý střed tuhosti, což může být například druhý stupeň tvrdosti. Shodují se v tom několik názorů odborníků, a to i přesto, že tvrdší matrace lze na vás nepůsobí zrovna pohodlně, jsou však bezpečnější. Proč je to tak?
Už novorozenci potřebují adekvátně přizpůsobenou matraci svým potřebám, aby se jejich páteř začala správně vyvíjet. V případě příliš měkké matrace se do něj malé tělíčko vašeho děťátka zaboří a tím se může jeho páteř začít deformovat. V opačném případě, kdy je matrace až příliš tvrdá, nedokáže udržet při ležení přirozený tvar páteře a to také není správné. Elastické jádro matrace se malému tělíčku perfektně přizpůsobí a zajistí tak správnou polohu a tím i správný vývoj.
Oboustranná matrace – ideální volbou je oboustranná matrace, která má jednu stranu tvrdší – ta je určena pro novorozence, a druhou stranu o něco měkčí, která je určena pro děti od 7 – 10 měsíců. Touto možností nic nezkazíte, právě naopak, přizpůsobíte tvrdost matrace momentálním potřebám vašeho dítěte. Za tento typ matrace si však budete muset trochu připlatit.
Prodyšnost
Velmi důležitá je také ideální prodyšnost matrace do postýlky, která zajistí stálost přirozené tělesné teploty. Vaše děťátko se tak nebude přehřívat a nebude se zbytečně potit. Cirkulace vzduchu je důležitá z mnoha důvodů. Správné zajištěno odvětrávání matrace zamezuje hromadění a zpětnému vdechování oxidu uhličitého. Většina moderních matrací již disponuje vzduchovými kanálky i polstrováním a to díky moderním a inovativním materiálem, na které se klade vysoký důraz.
Rozměry
Ve většině případech se matrace kupuje spolu s postýlkou. Pokud však kupujete každý produkt zvlášť, důkladně si proměřte rozměry postýlky, do které chcete novou matraci vložit. Je totiž velmi důležité, aby do ní matrace dokonale zapadla. Nesmí být mezi postýlkou a matrací žádná mezera, protože to může ohrozit zdraví miminka.
Pokud tedy vybíráte matraci pro miminko, obvykle pro věk 0 – 3 roky, vybírejte z matrací o rozměrech 120 x 60 cm nebo 140 x 70 cm. To je totiž nejčastější rozměr dětské postýlky. V takovém případě volte dětské matrace, které jsou vyrobeny přímo pro ty nejmenší. Tyto matrace mají optimální tuhost a vyrábějí se v požadovaných rozměrech. Výška se pohybuje obvykle kolem 8 cm.
Bezpečnost
Kupujte zásadně matrace s certifikáty kvality a s doklady o původu materiálů. Jen tak si můžete být jisti, že nová matrace bude nezávadná pro zdraví dítěte. Nejlepší matrace jsou ty, při jejichž výrobě nebyly použity lepidla.
Jak postupovat při výběru
Než se rozhodnete pro konkrétní materiál, mějte na paměti následující body, které souvisejí s kvalitou i bezpečností. Mezi nejdůležitější faktory patří:
- Dostatečná tvrdost – matrace pro miminko musí být dostatečně tvrdá, u měkkých matracích totiž hrozí propadnutí tělíčka, kvůli čemuž by miminko mohlo mít problémy s dýcháním
- Dostatečná tloušťka – dětská matrace musí mít dostatečnou tloušťku (minimálně 7 cm), aby nedošlo k její proležení či prohýbání v některých její částech
- Dostatečná prodyšnost – matrace kromě tvrdosti a tloušťky musejí mít výbornou prodyšnost, aby nedocházelo ke vzniku vlhkosti a plísním, které jsou pro dítě zdraví škodlivé
- Teplotní regulace – u vhodného matrace je důležitá také teplotní regulace, matrace se nesmí přehřívat a sálat teplo
Několik faktů, které je třeba mít na paměti:
- Matrace pro novorozence musí mít pevnější konstrukci.
- Matrace by měla být tvrdší nebo středně tvrdá, ne příliš měkká. Ta totiž zvyšuje riziko skoliózy.
- Zaměřte se na tloušťku matrace. Neměla by se v některých místech více prohýbat.
- Důležitá vlastnost matrací je prodyšnost, musí být tedy dostatečně prodyšná.
- Informujte se o materiálu, ze kterého je matrace vyrobena.
- Matrace musí do postýlky přesně zapadnout. Třeba se při koupi ujistit, že matrace má stejný rozměr jako postýlka.
- Pokud používáte monitor dechu, informujte se, zda je matrace pro něj vhodná. Předejdete tak zbytečným starostem, že nefunguje tak, jak má.
- Praktické je vybrat matraci s potahem, který je snímatelný a dá se tak snadno vyprat. U větších dětí, které například začínají spát bez plen, můžete zvolit i chránič matrace.
Jaký vybrat materiál
Rovněž jako u běžných matracích pro dospělé, i při těch dětských můžete vybírat z několika typů. Na trhu najdete pružinové, molitanové, polyuretanové matrace. Mezi vhodný materiál se řadí například stoprocentní latex s hustotou 65 kg / m³, no jednou z možností může být i kokosová deska s výbornými ortopedickými vlastnostmi, či pohankové matrace, které se během spánku přizpůsobí páteři. Velmi oblíbené jsou také sendvičové matrace, při kterých obsahují vrchní vrstvy přírodní nebo syntetický materiál, zatímco vnitřek tvoří pevnější složení. Pro děti mladší dvanácti let se nedoporučuje paměťová pěna, protože by to mohlo vést k deformaci dětské páteře.
Druhy dětských matrací
➡️ Kokosová matrace
Tento typ matrace je vyroben z přírodních materiálů, má dlouhou životnost, je antibakteriální a hypoalergenní. Kokos dobře odvádí vlhkost a zároveň poskytuje provzdušnění, takže se v matraci nedrží vlhkost. Je ideální pro miminka. Oblíbené jsou především proto, že mají výborné ortopedické vlastnosti, dostatečnou tvrdost a v materiálu nejsou přítomny žádné toxické látky.
➡️ Pohanková matrace
Pohanka je ve srovnání s kokosem o něco měkčí, takže se hodí spíše pro větší děti jak pro úplné miminka. Stejně jako kokosové matrace jsou i ty z pohanky vzdušné a hypoalergenní. Pohanka zabraňuje vzniku poruch páteře dítěte. Má antistresové a antiseptické účinky. Pohanková vrstva dětské matrace zabezpečuje tělu jemnou masáž a zlepšuje krevní oběh. Pohanka se nenahřívá od spícího těla, tím minimalizuje pocení a působí preventivně proti tvorbě kožních onemocnění a opruzenin. Je antibakteriální, zabraňuje množení roztočů uvnitř matrace.
➡️ Molitanová matrace
Pro miminka není molitan příliš vhodný, protože je měkký. Když molitan, tak jedině s potahem, který je pratelný a odvede vlhkost, takže se děťátko nepřehřívá. V kombinaci s dalším materiálem (kokos, pohanka) však může vyhovovat i těm nejmenším.
➡️ Latexová matrace
Tyto matrace jsou vyrobeny ze směsi přírodního a umělého latexu a jsou vhodným řešením pro alergiky. Jsou odolné a prodyšné. Matrace vyrobené z latexu disponují střední tvrdostí a zároveň jsou dostatečně pružné. Po stisknutí se dětské matrace vrací rychle zpět do původní podoby. Díky vynikající elasticitě se latexové matrace dokáží perfektně přizpůsobit váze dítěte.
➡️ BIO a organické matrace
Všechny matrace označené jako BIO nebo organické jsou buď matrace pěnové nebo pružinová. Rozdíl je v tom, že organická matrace je plněna přírodními materiály jako je: bavlna, vlna, kokosová vlákna, potravinové polymery, pěny na bázi rostlin, přírodní latex. Organické matrace sú mezi ostatními druhy ty nejdražší. Lidé, kteří si je zakoupili však tvrdí, že ty matrace za to opravdu stojí.
Materiál matrací
⭐ Molitan – tento materiál je sice nejlevnější, ale jeho vlastnosti nejsou ideální. Dost snadno se proleží, nemá dobrou bodovou elasticitu a není ani tak prodyšný, jak by měla být kvalitní matrace pro děti.
⭐ Paměťová pěna – také tzv. viskoelastická pěna, reaguje na tlak a teplo, má schopnost se ideálně vytvarovat a kopírovat křivky těla. Přestože je mimořádně prodyšná, kvůli svému příliš měkkému povrchu se pro nejmenší děti nedoporučuje.
⭐ Kokosové vlákno – je to přírodní materiál, který se do matrací používá již více než 70 let. Je tvrdý a náchylnější k výskytu bakterií a plísní (zejména ve vlhčím prostředí).
⭐ Přírodní latex – patří mezi nejoblíbenější materiály a vyznačuje se dobrou bodovou elasticitou, vyrovnává teplotu a je vhodný pro alergiky. Má antiseptické účinky (zabraňuje šíření bakterií a roztočů). Jeho nevýhodou je možno vyšší cena (na tu byste však při dětském matraci neměli příliš přihlížet) a také není tak stabilní (je měkčí).
⭐ Matrace z PUR pěny – Pro nejmenší děti se doporučují dětské polyuretanové matrace. Tyto matrace jsou velmi pevné a lehké. Díky jejich vzdušnosti v nich dobře cirkuluje vzduch. Dále disponují tvrdým jádrem, které je ideální během spánku. Dítě tam bude mít dostatečnou oporu a jeho zádové svalstvo bude pracovat tak, jak má, čímž se zajistí i správný růst jeho páteře. Díky tvrdšímu jádru se také snižuje riziko SIDS.
⭐ Studená pěna – vyznačuje se delší životností a vyšší kvalitou, studená pěna je také vysoce prodyšný materiál s výbornou bodovou elasticitou
⭐ Sójová pěna – jak samotný název napovídá, tato pěna obsahuje sójový olej a vyrábí se za studena. Díky obsahu sójového oleje vznikne materiál ještě přirozenější s větší bodovou elasticitou než mají klasické pěny vyráběné za studena. Má vynikající schopnost vyrovnávat tlaky na povrchu matrace.
⭐ Pěna CELLFLEX – tato pěna je vyvinutá ze studené pěny a má strukturu s velmi otevřenými póry, díky čemuž je vysoce prodyšná a má velmi dobrou bodovou elasticitu.
⭐ Pěna CELLPUR – obsahuje přírodní materiál Tencel, který se získává ze dřeva a disponuje vynikající elasticitou. Kromě toho rychle odvádí vlhkost a zajišťuje tak dítěti optimální spánkovou klima, což znamená, že děťátko se nepřehřívá a nepotí.
Skládací matrace do postýlky
Skládací matrace do postýlky perfektně využijete při cestování a na dovolené. Jsou totiž velmi praktické v tom, že nezabírají mnoho místa a můžete si je s sebou vzít kamkoli. Nezapomeňte však na to, že slouží pouze k dočasné přespání a ne na dlouhodobé využívání. Skládací matrace do postýlky mívají různé dětské motivy a barvy. Nemusíte se bát ani toho, že když miminko vyroste z postýlky, tak tato skládací matrace více nevyužijete. Právě naopak, perfektně poslouží i starším dětem jako podložka na hraní ať už v dětském pokoji nebo na zahradě, resp. na terase. Také se dokáže proměnit na super podložku pod spacák při stanovačke.
A co když z postýlky dítě vyroste
Přibližně ve třech až čtyřech letech budete měnit postýlku za postel. Nejlepší je koupit rovnou velkou postel, která má mezinárodně standardizovaný rozměr 90 x 200 centimetrů či dokonce větší. Myslete na to, že tuto matraci bude vaše dítě používat dalších asi 8 let, dokud nepřestane růst.
Dětem do 12 let se stále nedoporučuje matrace s paměťovou pěnou. Dětem starším 12 let už klidně můžete pořídit matraci z paměťové pěny, nejideálnější však maximálně s dvoucentimetrovou vrstvou. Když vaše dítě přestane růst, nechte mu volnou ruku, ať si vybere matraci, která mu bude nejvíce vyhovovat.
Děti a zónové matrace
Zatímco dospělým se doporučují tzv. zónové matrace (mají zóny pro různé části těla), pro děti jsou naopak nevhodné, protože dítě na zóny nedosáhne a ty pak podpírají nesprávné části těla. Pro děti jsou tedy ideální matrace bez zón a se střední tuhostí (tvrdost 2). Obecně by tedy děti s výškou do 150 cm měli mít matraci bez zón.
Chraňte povrch matrace
Pro zcela zdravou spánkové klima dítěte je třeba, aby i potah matrace splňoval požadavky na prodyšnost. Ten by měl také zamezit proniknutí vlhkosti do jádra matrace. Ideální je integrovaná ochrana proti promočení, protože se vyhnete použití neprodyšných přídavných podložek. Potah by měl být snímatelný a pratelný, čímž svému děťátku zajistíte stále hygienicky čisté a zdravé prostředí.
Nejčastěji se můžete setkat s potahy na matrace vyrobenými ze 100% bavlny, které pak mají další příměsi, díky kterým mohou být antibakteriální nebo antialergické materiály, které ještě více zkvalitňují konkrétní matrace.
Oblíbené materiály potahu:
- Bavlna – bavlna patří k nejznámějším a nejrozšířenějším přírodním materiálům. Je velmi prodyšná a odolná. Pokud chcete potah z bio bavlny, můžete ji najít i pod zkratkou KBA.
- Tencel – celulózové vlákno získávané ekologicky šetrným způsobem ze dřeva, materiál je velmi jemný a přitom silný, snadno se udržuje. Má tepelné vlastnosti bavlny a velmi dobře pojímá vlhkost.
- Směs bavlny a polyesteru – další oblíbený, velmi elastický a měkký materiál.
- Střižní ovčí vlna – má vynikající schopnost akumulovat teplo a vlhkost.
- Vlněné rouno – kombinace ovčí vlny s polyesterem je odolná proti zmačkání.
- Rouno z dutého vlákna – 100% polyester, disponuje vysokou tvarovou stálostí.
- Polyesterové rouno – také je to 100% polyester, tento materiál je vysoce odolný proti pomačkání a je velmi prodyšný.
- Kapok – trochu méně známý materiál, je to duté vlákno pocházející ze semen stromu s názvem Vlnovec pětičinkový. Kapok umí efektivně odpuzovat vodu, čímž brání rozmnožování roztočů. Je tedy ideální pro alergiky.
Hygiena matrace
Co se týče hygieny matrace, vyhýbejte se především chemickým přípravkům. Dezinfekce matrace by měla probíhat pomocí horké páry, octové vody nebo alespoň provětráním matrace venku na vzduchu. Pomocí mrazu se zbavíte roztočů a slunce vám matraci krásné vysuší.
Čištění matrace
Kvalitní dětskou matraci je třeba udržovat v „co nejlepší formě”. Dětské matrace musí odolávat nejen váze, pocení a deformacím pod tělem, ale i tekutinám, které se jednoduše občas na matraci objeví. Kvalitní potah zadrží tekutiny a nepustí je do nitra matrace, ale méně kvalitní potahy jejich propustí. Matrace může potom plesnivět a uvolňovat do ovzduší nebezpečné póry. Nepříjemné zdravotní problémy mohou způsobovat právě nevětrané nevyčištěné matrace plné nebezpečných pórů.
Jak jednoduše vyčistit matrace od moči
Jak se postarat o matraci?
Každý měsíc ho otáčejte na druhou stranu. Každý den pravidelně větrejte jako ložní prádlo, tak postel a místnost, ve které dítě spí. Minimálně několik hodin. Pokud matrace schytá nějakou tu dávku tekutin, rychle ji odsajte suchými hadry. Matrace postavte k oknu a pořádně vyvětrejte. Pokud to bude nutné, matraci vyčistěte parním vysavačem.
Matrace do postýlky a monitor dechu
Pokud uvažujete nad použitím monitoru dechu pro miminko, je třeba myslet na to i při výběru matrace. Některé typy těchto monitorů dechu se totiž vkládají pod matraci, což může mít také vliv na jeho výběr. Monitor dechu se ukládá pod matraci, na kterém vaše dítě spí a slouží k upozornění případného ohrožení života dítěte a odhaluje rizikové snížení frekvence nádechů dítěte. Aby monitor správně fungoval a nehlásil falešný poplach, měl by být uložen pod matraci s výškou kolem 8 cm.
Takto funguje monitor dechu pod matrací
Můžete se řídit obecným pravidlem, že čím je matrace silnější, tím více tlumí impulsy, které má snímat podložka monitoru dechu. Nejlépe se hodí matrace s výškou 6 – 8 cm, naopak nedoporučuje se matrace hrubší než 11 cm. I pod takovou matrací může monitor dechu fungovat spolehlivě, ale možná budete muset počkat, až vaše dítě přibere na váze. Důležité také je, aby matrace v postýlce nebyla umístěna natěsno, ale aby rovnoměrně doléhala na snímací podložku.
Dbejte na výběr i jiného příslušenství do postýlky
Zdravý spánek, to není jen kvalitní matrace a postýlka, ale i další příslušenství. Například i při výběru ochranného mantinelu a lůžkovin je třeba se zaměřit na materiály, ze kterých jsou vyrobeny. Mantinel by měl být samozřejmě prodyšný, aby kromě ochrany děťátka zabraňoval akumulaci tepla a předcházel tak přehřátí dětského tělíčka. Lůžkoviny by měly být snadno udržovatelné, příjemné na dotek a šetrné k citlivé dětské pokožce. Pořídit si můžete také nepropustnou podložku na matraci, která účinně brání proniknutí tekutin do jádra lůžka.
Koupit nový nebo z „druhé ruky”?
Co se týče koupě matrace do postýlky, určitě vám doporučujeme zakoupit novou matraci. Dětské tělíčko se v tomto období neustále vyvíjí a potřebuje kvalitní povrch na spaní. Ani použitá matrace od nejlepší kamarádky nemusí být správná volba, protože nikdy nevíte, jak se s ní zacházelo či jako byla skladována, i když na první pohled může vypadat schopně.
Plíseň může vznikat v nesprávně uložených matracích a bakterie se mohou na povrchu usadit z tekutin (únik moči z pleny, sliny miminka), které nebyly pořádně vyčištěny. Pokud si koupíte novou matraci pro své první dítě a budete ho udržovat skutečně čistý, můžete jej použít pro své další dítě, pokud jej uložíte v suchém prostředí a zůstane pevný. Takto si budete jisti, že je matrace bezpečná a čistá.
Kde koupit a jaká je cena
Pokud se rozhodnete koupit svému dítěti novou matraci, vybírejte ve specializovaných prodejnách, kde se matrace dají vyzkoušet. Děti můžete vzít s sebou, ty starší už budou vědět, která matrace je jim pohodlná, každému totiž vyhovuje něco jiného. Pro novorozence samozřejmě vyberete sami, už víte, na co je třeba myslet při jejím výběru. Pečlivě si také prostudujte složení jednotlivých matrací a od prodejců požadujte certifikáty, které zaručí vysokou kvalitu výrobku a absenci škodlivých látek.
Informujte se o záruce na jádro matrace a matraci vybírejte jen u renomovaných výrobců. Přece jen to není týdenní záležitost. Do dětské matrace se určitě vyplatí investovat. A podle toho, co vše od něj očekáváte a jaký materiál zvolíte, se i matrace pohybují v různých cenových kategoriích. Často kupované matrace si víte pořídit již od 500 Kč, kokosové s latexem od 1300 Kč. V případě, že byste uvažovali nad matrací s dvojitou tvrdostí, třeba si připlatit o něco více, může vás vyjít na cca 2600 Kč, záleží od značky.
Rozdělení matrací podle ceny:
- do 1300 Kč – v nejnižší cenové kategorii najdete většinu dětských matrací, které mohou být vyrobeny z paměťové pěny nebo molitanu. Mívají nejnižší životnost.
- do 2600 Kč – pokud si pár stovek korun připlatíte, určitě budete s matrací spokojeni. Tyto matrace jsou totiž kvalitnější a jsou vyrobeny z odolnějších materiálů, ve většině případech jsou i antialergické.
- od 2600 Kč – pokud si zvolíte matraci z této cenové relace, dopřejete dítěti to nejzdravější a nejkvalitnější prostředí pro dokonalý spánek a vývoj. Dokonce se můžete setkat i s potahem obsahujícím antibakteriálně působící stříbro.
Zdroje informací:
- www.i-matrace.cz/clanky – monitor dechu a matrace do postýlky
- www.maminka.cz/clanek – jak vybrat matraci do postýlky
- www.babyweb.cz – materiály potahů a matrací
Článek je zařazený do kategorie: Matrace
Mohlo by vás zajímat
- Cítíte v noci bolest zad? Jakou matraci zvolit na bolavý chrbát?
- Test: srovnali jsme 4 luxusních matrací vysoké kvality
- Vybíráme matraci - test a recenze 9 nejlepších
- Vybíráme matrace na základě ceny - které jsou levné a kvalitní?
- Vybíráme matraci Dormeo - recenze 2 matrací ukázaly ty nejlepší
- Porovnali jsme doplňkové matrace Dormeo, toto jsou recenze nejlepších + jak vybrat
- Které matrace jsou vhodné pro seniory a na co nezapomenout při výběru?
- Je sendvičová matrace pro vás ta správná? Jaké má výhody?
- Skládací matrace nenahradí ty klasické, mají však různorodé využití
- Potahy na matrace pro zdravý spánek - z čeho jsou vyrobeny a jak si vybrat