Co je to paměťová pěna a jak funguje v matracích

Petra Lyžičiarová Téma 3. dubna 2021 0

Matrace s paměťovou pěnou patří k velmi oblíbenému typu matrací, protože se vyznačují několika skvělými vlastnostmi, které se postarají o váš kvalitní spánek. Jsou vyrobeny z příjemného jemného materiálu, odolné vůči tlaku a velmi flexibilní, takže dokonale kopírují vaše tělo. Kromě toho jsou vzdušné, a tak výborně regulují teplo, a to z nich dělá prostředí nevhodné pro rozmnožování bakterií či roztočů. Více o tom, co je paměťová pěna a jak funguje v matracích se dozvíte v našem článku.

💡 Otestovali jsme matrace – toto jsou ty nejkvalitnější

➡️ 5 nejlepších matrací za rok 2021 podle recenzí a testů:

💡💡 u nás naleznete celý test matrací

➡️ Zde najdete → celý test matrací

 

Co je to paměťová pěna a jak funguje

Paměťová pěna, označovaná také jako Memory Foam, je vynález, za kterým stojí NASA. Ta vyvinula tento materiál pro pohodlí svých astronautů během přetížení vznikajícího při letu do vesmíru. Paměťová pěna však není žádný velký zázrak, protože jejím základem je polyuretan. To je stejný materiál jako ten, ze kterého se vyrábějí i levné pěnové matrace.

Rozdíl je v tom, že do polyuretanu se při výrobě paměťové pěny vhánějí speciální plyny. Ty mění vlastnosti polyuretanu, takže jsou jeho vlastnosti oproti takto nezpracovanému materiálu zcela odlišné. Matrace s paměťovou pěnou se označují také jako matrace s termoaktivní, viskoelastickou či línou pěnou.

Paměťová pěna funguje tak, že se umí přizpůsobit dokonale křivkám vašeho těla, takže kopíruje jeho tvar a díky tomu je spánek na něm velmi pohodlný. Ačkoli je měkká a flexibilní, poskytuje vašemu tělu i dostatečnou oporu, nevytváří na tělo tlak a má mnohé jiné vlastnosti, které stojí za zmínku. Tak se na ně pojďme podívat.

Struktura matrace s paměťovou pěnou

Struktura matrace s paměťovou pěnou může vypadat i takto

Vlastnosti matrace z paměťové pěny

Matrace s paměťovou pěnou si svými vlastnostmi získaly množství lidí. Mnoho z těch, kteří jednou vyzkoušeli spát na takovém matraci, už o jiném matraci ani nechtělo slyšet. K zajímavým vlastnostem paměťové pěny, díky kterým je spánek na takovém matraci tak pohodlný, patří:

 • dokonale se přizpůsobí vašemu tělu – znamená to, že spánek na matraci s paměťovou pěnou nezpůsobuje tlak na žádnou část vašeho těla. Díky tomu se mohou zmírnit vaše bolesti v oblasti páteře, boků, krku i ramen. Paměťová pěna totiž snižuje tlak v bodech, které jsou při ležení nejvíce zatížené.
 • antialergický materiál – pokud patříte k alergikům a hledáte vhodnou matraci, právě paměťová pěna by mohla být pro vás správnou volbou. Roztoči se v paměťové pěně neusazují, protože jde o syntetický materiál, který pro ně není vhodným prostředím. Alergické projevy by proto díky spánku na matraci s paměťovou pěnou měly zmizet.
 • tlumí pohyby partnera v spánku – matrace s paměťovou pěnou je vhodnou volbou do manželské postele. Díky paměťové pěně totiž nebudete cítit pohyby partnera v spánku, a tak vás nevzbudí, když se bude v noci převalovat. Samozřejmě, matrace při otáčení se partnera nevydává ani žádné zvuky.
 • postará se o pohodlný spánek v každé poloze – bez ohledu na to, zda dáváte přednost spánku na zádech, na boku nebo na břiše, matrace s paměťovou pěnou vám poskytne dokonalou oporu
 • cenová dostupnost – velkou výhodou matrací s paměťovou pěnou je, že ačkoliv disponují množstvím skvělých vlastností, nemusíte se obávat, že by vás stály celý majetek. Naopak, patří k cenově dostupným matracím s dlouhou životností.

💡 TIP: Pokud se chcete dozvědět, jak vybrat dětskou matraci, vše důležité najdete v našem článku.

 

Krátký pohled do historie

Historie vzniku paměťové pěny je docela zajímavá – vyvinula ji totiž v 60. letech NASA. Jelikož se v tomto čase Spojené státy snažily být první v přistání na Měsíc, museli řešit řadu problémů spojených s tímto „malým krokem pro člověka, ale obrovským skokem pro lidstvo”. Astronauti museli být maximálně chráněni a velmi důležité bylo i jejich pohodlí, protože prostředí, ve kterém pracovali, bylo velmi stresující.

Pro zajištění pohodlí pro své astronauty NASA vyvinula materiál, který by se rychle přizpůsobil jejich tělu a zbavil jejich stresu. Paměťová pěna měla sloužit jako výplň do sedaček v raketoplánu. V roce 1966 NASA dokončila práce na paměťové pěně, která byla její patentem až do osmdesátých let. V tomto čase se paměťová pěna začala používat hlavně na atletické vybavení či v nemocnicích. První matrace s paměťovou pěnou spatřil světlo světa až v roce 1992 a v následujících letech jeho popularita rostla raketovou rychlostí.

 

Proč si koupit matrace z paměťové pěny

O tom, že matrace z paměťové pěny mají několik výborných vlastností pro náš zdravý spánek, jsme už mluvili. Možná se však ptáte, pro koho jsou takového matrace vhodné a proč byste si měli pořídit právě tento typ matrace. Dá se říci, že matrace s paměťovou pěnou jsou vhodné pro každého, přičemž výbornou službu udělají alergikům a lidem trpícím bolestmi páteře či kloubů. Pokud hledáte vhodnou matraci na manželskou postel, rozhodně byste měli sáhnout po takové, který je vyrobena právě z paměťové pěny. Samozřejmě, tento přizpůsobivý materiál nemusí vyhovovat úplně každému, a tak byste si měli před koupí vyzkoušet, jak se vám na něm bude ležet a zda bude pro vás dokonale pohodlná.

 

Výhody matrací z paměťové pěny

 • mají pružnou strukturu a jsou odolné vůči tlaku
 • mají dlouhou životnost, aniž by došlo ke ztrátě kvality materiálu
 • jejich struktura zajišťuje odvětrávání vlhkosti a pomáhá ke správné termoregulaci
 • jsou cenově dostupné
 • najdete je v různých rozměrech
 • materiál je lehký, dobře se s ním manipuluje
 • hmotnost těla je na matraci rozložena rovnoměrně, tělo má velmi dobrou oporu na podstatných a zatěžovaných bodech
Potah na matraci

Pořiďte si matrace s odnímatelným potahem, který můžete prát

 

Parametry matrací s paměťovou pěnou

Pokud se rozhodnete pořídit si matraci s paměťovou pěnou, při jeho koupi si jste si měli všímat několik parametrů. Podívejme se tedy na to, jak si správně vybrat matraci s paměťovou pěnou a na co se při její výběru zaměřit.

 

⭐Hustota

Při výběru matrace s paměťovou pěnou platí, že čím je hustota pěny vyšší, tím je matrace pohodlnější. Za vysokou hustotu se považuje hodnota okolo 80 až 95 kg na m3. Matrace s takovou hustotu patří k těm dražším, ale oceníte je v případě, že vás trápí bolesti páteře. No a výhodou vyšší hustoty je i delší životnost matrace. Střední a nižší hustota je stále velmi pohodlná, avšak mají o něco kratší životnost.

 

⭐Tvrdosť

Tvrdost matrace se označuje zkratkou ILD a při matracích se pohybuje v rozmezí od 8 do 20. Platí, že čím je číslo vyšší, tím je pěna tvrdší. Z hlediska tvrdosti matrace jde při jeho výběru o velmi subjektivní parametr, proto je vhodné před koupí si matraci vyzkoušet. Více se dozvíte v článku Tvrdá či měkká matrace.

 

⭐Rozmery

Rozměry matrace musí přirozeně korespondovat s rozměry vaší postele. Výška matrace by měla být minimálně 15 centimetrů, no a co se týče samotných rozměrů – pro jednolůžko je standardem šířka matrace 90 cm, pro dvojlůžko to může být klidně i šířka 220. Nabídka matrací podle rozměrů je široká a dnes není problém sehnat ani matrace na míru.

 

⭐Materiál potahu

Při výběru matrace si všímejte i to, jaký má potah. Z praktického hlediska je dobré, pokud lze potah sundat, vyprat a případně i žehlit.

 

⭐Typy matrací s paměťovou pěnou

Na trhu najdete i různé typy matrací s paměťovou pěnou – například matrace s různými zónami tvrdosti či sendvičové matrace s paměťovou pěnou. Matrace s různými zónami tvrdosti se vyznačuje mimořádným komfortem, přičemž platí, že čím má matrace více zón, tím je kvalitnější. U sendvičových matrací jde o to, že jejich výplň tvoří dva materiály, a tak má tento typ matrací delší životnost a je pohodlnější.

 

⭐ Cena

V neposlední řadě by vás při výběru matrace s paměťovou pěnou měla zajímat i jeho cena. Nemusíte se obávat, že by tento typ matrací patřil k těm nejdražším. Pravda je taková, že jde o cenově dostupné matrace. Ceny matrací s paměťovou pěnou se pohybují přibližně od 5500 Kč za matraci o rozměrech 90*200 cm. Dražší paměťové matrace v těchto rozměrech vás mohou vyjít i na 8000 Kč a více. V takových případech si však obvykle připlácíte za to, že je matrace vícezónový případně má oboustranné jádro a vy si můžete vybrat mezi tvrdší a měkčí stranou.

 

💡 Z nabídky matrací s paměťovou pěnou jsme vybrali:

 

Jak pečovat o matrace s paměťovou pěnou

Matrace s paměťovou pěnou nevyžadují nějakou speciální údržbu, no tak, jak i o ostatní typy matrací, i o tyto matrace bychom se měli starat. Pravidelnou péčí totiž zajistíte, že vám bude matrace dostatečně dlouho a kvalitně sloužit a postará se o váš nerušený odpočinek.

 • matraci správně umístěte – vhodné je umístit matraci z paměťové pěny na rošt, protože díky tomu je zajištěno dostatečné proudění vzduchu a odvětrávání matrace. Matrace tak může dýchat a nevytváří se v něm vlhké prostředí vhodné pro vznik plísní.
 • nezapomeňte na větrání – každé ráno byste měli ložnici pořádně vyvětrat a nestlát postel hned po tom, jak z ní vstane. Ideální je dát peřiny z matrace stranou, otevřít okno a nechat ložnici několik minut větrat. Matrace se tak může vysušit od vlhkosti způsobené naším pocením během noci.
 • vysávání a praní – pokud má matraci snímatelný potah, pravidelně ho perte podle pokynů na štítku. No a pravidelné by mělo být i vysávání samotné matraci. Samozřejmě, v případě, že jde o matraci, která je možné čistit pomocí vysavače. Dvakrát do roka nejlépe

 

Jaké jsou nevýhody?

I matrace s paměťovou pěnou mají své nevýhody, avšak není jich až tak mnoho. Podívejme se tedy, jaké to jsou:

 • může být těžký – ačkoli jsme psali, že matrace s paměťovou pěnou patří k lehčím, v případě, že si zvolíte matraci s velkou hustotou, jeho hmotnost může být pořádně vysoká. Proto se může stát, že natahování plachty na dvojmatrac s paměťovou pěnou bude o něco náročnější.
 • příliš teplé – další nevýhodou paměťové pěny je, že využívá tělesné teplo. To může být v zimě považováno za výhodu, protože se v posteli s takovou matrací rychle ohřejete. Na druhé straně lidé, kteří preferují spánek v chladnějším prostředí, se mohou při spaní na matraci s paměťovou pěnou cítit nepohodlně. Při výběru matraci s paměťovou pěnou byste si měli proto volit paměťovou pěnu s otevřenými buňkami nebo gelem napouštěné paměťovou pěnu.
 • počáteční zápach – tento problém již naštěstí ve velké míře vymizel, avšak i dnes se vám může stát, že po rozbalení matrace s paměťovou pěnou ucítíte nepříjemných chemický zápach. Ten může být způsoben unikajícími plyny, které se při výrobě paměťové pěny používají. Dnes se však používají už moderní technologie, a tak je tento problém stále vzácnější.

 

💡 Nepřehlédněte!

Rozhovor s Michaelou Kuchtovou z Dormeo

Michaela Kuchtová (Dormeo)O paměťové pěně, její výhodách v matracích a o tom, pro koho jsou matrace s paměťovou pěnou vhodné, nám řekla zajímavé informace Michaela Kuchtová, brand manažerka Dormeo. Této značce jsme se rozsáhle věnovali v článku Vybíráme matrace Dormeo.

Můžete čtenářům popsat, jak fungují matrace s paměťovou pěnou?

Michaela Kuchtová: „Paměťová pěna je velmi oblíbenou při výběru matrací i u nás v Dormeo. Je pohodlná a měkká, má jedinečnou schopnost reagovat na tělesnou teplotu, díky čemuž se ideálně přizpůsobí každému tělu. Matrace, které mají paměťovou pěnu, izolují pohyb, rovnoměrně rozloží váhu těla po celém lůžku a podporují správnou linii páteře. Její hlavní úkol je rovnoměrně rozložit zátěž na tlakové body – nohy, kyčle, ramena a pod., A přispívá k uvolnění svalstva. Poskytuje pocit beztíže a umožňuje spát v dokonalé harmonii bez převracení se a neustálého hledání správné polohy.

Představte si například, že máte na matraci sklenici s vodou, na matraci se přehazujete, ale voda ve sklenici zůstává téměř klidná – vrstva paměťové pěny nepřenáší vaše pohyby po celé matraci, což je ideální zejména když sdílíte postel s partnerem.”

Co podle vašich zkušeností patří k největším přednostem matrací s paměťovou pěnou?

Michaela Kuchtová: „Určitě je to vlastnost přizpůsobení se tělu, která nezpůsobuje žádný tlak na tělo a tlakové body během spánku. Další velmi pozitivní vlastností je právě tlumení partnerova prohazování na matraci. A do třetice bych zmínila cenovou dostupnost. Je to opravdu zázrak, který nezruinuje finanční rozpočet.”

Komu byste takový typ matrace doporučovali? Je vhodný pro každého? Mohou na takovém matraci spát i miminka a malé děti?

Michaela Kuchtová: „Určitě lidem, kteří již mají nějaké zdravotní problémy jako bolest zad, krční páteře, kloubů a pod. Stejně je velmi vhodná i pro dospělé lidi, kteří chtějí takovým problémům předcházet.

Dětem ani miminkům bych měkkou paměťovou pěnu nedoporučovala. Na správný vývoj páteře je spíše zapotřebí tvrdší povrch, který poskytne oporu páteře. Velmi vyhledávanou je právě pěna ECOCELL.”

Vyžaduje matrace s paměťovou pěnou nějakou speciální péči?

Michaela Kuchtová: „Asi jako každá matrace, při které chceme, aby nám co nejdéle sloužila, vyžaduje i náš trošku péče. Jako základ je dodatečný potah, ideální voděodolný, který chrání potah, ale i jádro před nečistotami, vlhkostí, případně jinými nehodami. Matrace by měl být pravidelně vysávat a alespoň jednou za měsíc otočit naopak zády a také vrch k nohám, aby se předešlo proležení a matraci vydržel co nejdéle. Pokud je možné dát potah dolů, třeba ho pravidelně prát a ideálně jednou za rok dát vyčistit profesionálně do čistírny.

Mnoho lidí spí na matraci i 25 let staré, přičemž matrace by se měla měnit každých 10 let. I při těch nejlepších materiálech se časem roztoči v matraci usadí. Za těch 10 let se v matraci nasbírá tolik odumřelé kůže, vlasů, prachu, lidé nevědomky spí s tolika roztoči a ani si to neuvědomují. Podle studií, matrace během 10 let nabere na hmotnosti 10% své původní váhy. V posteli trávíme třetinu dne a právě s těmito roztoči.

Některé společnosti nabízejí 20-25 let záruku, jde však spíše o marketingový tah. Určitě bych tak dlouhou dobu na jednom matraci nedoporučovala spát.”

💡 TIP: Praktické rady a triky, jak vyčistit matrace od nečistot.

Co bychom si měli všímat při výběru matrace s paměťovou pěnou? Je něco speciálního, na co bychom měli zaměřit pozornost?

Michaela Kuchtová: „Při výběru jednoznačně třeba matraci vyzkoušet. Pokud si ji zákazník vybírá v kamenné prodejně, třeba si na něm poležet alespoň 15-30 minut, přeházet se na něm a zjistit tak, jestli opravdu vyhovuje všem potřebám a zda je paměťová pěna kvalitní (ať se vrátí do původního tvaru, za jak dlouho a pod.). Třeba se informovat o materiálech, protože paměťová pěna je jen navrchu matrace, pod ní ještě musí být opěrná zóna, která dotváří celou matraci. Celé jádro je důležité.

V našich Dormeo prodejnách mnoho lidí vyzkouší matraci jen tak, že ho stlačíme rukou, sednou si na něj a na základě toho vybírají. Naštěstí máme velmi šikovných odborníků v každé naší prodejně a vždy poučíme zákazníky, že na matraci by si měli skutečně lehnout, aby ho vyzkoušeli.

Dalším kritériem, které by mě přesvědčilo ke koupi, je zkušební lhůta matrace, člověk až sám doma po pár nocích zjistí, zda mu matrace vyhovuje nebo ne.”

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.