Nakupování z Číny – jak na to, na co si dát pozor, co se vyplatí a co ne

Georgina Babinová Téma
11. března 2020 0

Nakupování z Číny se v posledních letech stalo levnou a oblíbenou volbou pro zákazníky na celém světě. A to z jediného důvodu – čínské on-line nákupní stránky nabízejí obrovské množství produktů, dopravu po celém světě a atraktivní ceny. Na druhé straně, kvalita produktů a úroveň služeb se od stránky k webu výrazně diferencuje a v tomto případě je rozhodnutí, na které stránce nakupovat a na níž ne, opravdu důležité.

Facebook je zaplaven reklamami na stylové, levné dámské oblečení vyrobené v Číně. Společnosti používají ukradené fotografie a výrazné slevy na přilákání zákazníků, kteří obvykle skončí se zbožím, který se podstatně liší od toho, co jim bylo slibované. Množství značek včetně DressLily i RoseGal, je propojených na stejnou společnost registrovanou v Shenzhene, kterou vlastní jeden z nejbohatších mužů v Číně. Tyto značky mají na svých stránkách miliony „likeů”, ale to neznamená, že jsou důvěryhodné. Ale, západní zákazníci se pomalu učí.

 

Nakupování z Číny – jak na to?

Bluetooth smartwatch od Senbono se pozoruhodně podobá Apple Watch, ale stojí jen 20 eur. Bude to však trvat 20 až 40 dní, než se k vám dostane z Číny. Bluetooth sluchátka jsou za poloviční cenu, dostanete je za méně než 15 eur, ale… Když se pokazí, nebo je budete muset vracet do Číny, nebo jejich zahodíte a raději koupíte nové v nejbližší elektro prodejně.

Toto je jen snapshot obrovského množství zboží dostupného na AliExpress, mnohojazyčné verzi čínského internetového giganta Alibaba. Stále rostoucí počet Evropanů nakupuje na této a její podobných stránkách v Asii, přičemž si kupuje levné zboží, od spotřební elektroniky až po kosmetické výrobky a oblečení.

 

Kde nakupovat?

Stejně jako je Amazon synonymem pro online nakupování v Evropě a USA, v Číně je dominantním hráčem Alibaba. Gigant, který založil bývalý učitel angličtiny Jack Ma v roce 1998, představoval 80% online maloobchodního prodeje v Číně v době, kdy se dostal na akciové trhy v New Yorku. Pod deštníkem Alibaba se skrývá i AliExpress, který byl spuštěn v roce 2010 a zaměřil se na mezinárodní publikum. Je to trh, na kterém působí čínští maloobchodníci, s mnoha, pro nás neznámými značkami, jako jsou Aun, Mi, Gimi a Teclast, a kteří prodávají elektroniku spolu se slunečními brýlemi Merry a teniskami OneMix.

Existují stovky legitimních čínských webových stránek, které dodávají výrobky na mezinárodní úrovni. A skutečnost, že nové stránky (které jsou legálně) se spouštějí každý den, seznam nikdy nebude kompletní. Pokud však najdete níže uvedené webové stránky, nemusíte mít obavy o legitimitu, ani o váš nákup.

➡️ Čínské webové stránky pro nákup elektroniky

  1. Geekbuying
  2. GearBest
  3. Banggood
  4. AliExpress
  5. TVC Mall
  6. T-Mart

➡️ Čínské webové stránky pro nákup kosmetiky

  1. AliExpress
  2. DHGate
  3. Lightinthebox
  4. Tidebuy

➡️ Čínské webové stránky pro nákup módních doplňků a oblečení

  1. AliExpress
  2. Rosewe
  3. Zaful
  4. Gamiss
  5. otočený

Jak nakupovat?

Jak nakupovat na Aliexpressu? Bezpečnost, tipy a triky

Uvedený video-návod se vztahuje sice k AliExpressu, ale je všeobecně platný a usnadní vám orientaci na kterékoliv stránce.

 

Jak zjistit, zda je čínský internetový obchod bezpečný a důvěryhodný?

Existuje mnoho způsobů, jak můžete zjistit, zda je daná webová stránka důvěryhodná nebo ne.

  • zkontrolujte jejich přítomnost na sociálních sítích  – ujistěte se, že webové stránky, z nichž nakupujete najdete na Facebooku, Twitteru i Instagramu. Legitimní online stránky budou nepochybně přítomné v sociálních médiích. Kontrola jejich stránek vám také umožní ověřit, jaký mají přístup ke svým zákazníkům. Na Facebooku najdete i hodnocení webshopu. Je to dobrý ukazatel toho, zda je webová stránka důvěryhodná, nebo jde o scamming. Pokud webová stránka není přítomna na sociálních sítích, je to pravděpodobně podvod a vy se jí raději vyhněte.
  • viz recenze zákazníků  – stačí navštívit webovou stránku, odkud chcete nakupovat. Odtud vyberte libovolný produkt, který se hojně prodává. Zde si přečtěte recenze zákazníků a také se podívejte hodnocení stránky. Pokud je to legitimní obchod, naleznete zde hodnocení pro webovou stránku i produkt. Prověřte obchod na stránce Trustpilot.
  • zkontrolujte věk a rank domény  – stačí jít na Alexa.com a zkontrolovat ranking webové stránky, na které uvažujete nakupovat. Pokud je to důvěryhodná stránka, měla by mít hodnocení méně než 10 000. Alexa hodnotí návštěvnost v celosvětovém měřítku. Také je dobré zkontrolovat věk domény. Zaběhnuté internetové stránky jsou téměř vždy starší 3 let. A pokud je to tak, webová stránka je pravděpodobně legitimní. Podvodné webové stránky obecně používají tzv. „churn and burn” techniku a přesouvají se z domény na doménu. Tento nástroj můžete použít pro kontrolu věku domény.
hodnocení AliExpresu na stránce Trustpilot

Takto vypadá hodnocení AliExpresu na stránce Trustpilot

 

Jaká je kvalita čínského zboží?

V ideálním případě bude zboží, které si koupíte, stejné jako zboží z butiku u vás na hlavní ulici. Někdy se však může stát, že nebudete s produktem spokojeni. Například, kvalita materiálu šatů není taková, jak jste očekávali. V takovém případě byste měli být při kontaktu s prodejci realističtí. Pokud nevíte uvést něco konkrétního, na co byste mohli poukázat jako na vadu zboží, které jste si koupili se vám jen jednoduše nelíbí – není to důvod k žádání náhrady. Co tedy můžete udělat, pokud nejste spokojeni?

  • připište si to jako zkušenost a od tohoto prodejce již nenakupujte
  • možná budete moci dohodnout částečnou refundaci. Pokud váš první instinkt byl ohodnotit produkt jako 1-hvězdičkový , počkejte chvíli. Hodnocení jsou důležité a mohou být vaším jediným nástrojem na vyjednávání.
  • možná budete v pokušení vrátit zboží, ale buďte velmi opatrní. Odeslání něčeho zpět do Číny může stát víc, než jste zaplatili za objednané zboží a tyto náklady nebudou vráceny. Sledování zásilek zasílaných zpět do Číny je v nejlepším případě nespolehlivé a někdy mohou zcela zmizet na čínském celním úřadě.

 

Platí mezinárodní záruka na nákup z čínských stránek?

Toto je složité. Zatímco online Čínské stránky nabízejí mezinárodní záruku, uplatnit ji není velmi jednoduché. Pokud si něco objednáte a produkt nedostanete vůbec, žádejte o vrácení platby nebo náhradu. Ale pokud dostanete produkt, chvíli ho budete používat a pak začne mít problémy, se zárukou bude také problém.

Online čínské stránky poskytují záruku jeden rok na většinu svých produktů. Ale je tu háček. Je vaší zodpovědností odeslat produkt zpět prodejci. A to není jednoduché. Pokud je cena výrobku, který jste si objednali, nižší než 2500 Kč, ani se neobtěžujte procesem odeslání. Bude to trvat dlouho a pravděpodobně vás to bude stát tolik peněz, že koupit nový výrobek bude levnější!

AliExpress web - jedna z nejpopulárnějších čínských nákupních lokalit

AliExpress je jednou z nejpopulárnějších čínských nákupních lokalit a součástí skupiny Alibaba. Je to platforma, na níž tisíce čínských maloobchodníků nabízejí miliony čínských výrobků ze široké škály kategorií za atraktivní ceny.

 

Co dělat, když nakupujete online na čínských stránkách

  • kupujte raději levnější a snadněji výrobky, než drahé a ve velkém
  • ujistěte se, že vaše země umožňuje importovat produkt, který plánujete koupit
  • věnujte pozornost velikosti. Asijské velikosti mohou přijít mnohem menší než jejich ekvivalenty v Evropě – „L” může znamenat různou velikost v různých regionech.
  • pokud víte produkt najít lokálně a cenový rozdíl není příliš velký, jednoduše si ho neváhejte koupit doma
  • plaťte kreditní kartou prostřednictvím spolehlivého platebního nástroje. Legitimní internetové obchody přijímají kreditní karty a platební nástroj třetí strany. Pokud prodávající neakceptuje kreditní karty nebo vás požádá o zaplacení bankovním převodem, zastavte nákup. Třetí strana zaručuje, že skutečně zaplatíte po přijetí zásilky. Pokud zboží nedostanete, banka, která vydává vaši kreditní kartu, vám může pomoci získat vaše peníze zpět.
  • dvakrát zkontrolujte nákupní aplikace ve svém smartphonu. Stále více lidí nakupuje ze svých chytrých telefonů. Některé nákupní aplikace však vyžadují přístup k informacím uživatele, jako jsou seznamy kontaktů, zprávy, záznamy hovorů a hesla, které pak mohou dostat do rukou bezohledným podvodníkům. Vyberte aplikace, které vyžadují méně povolení nebo omezují přístup k aplikacím v telefonu.
  • buďte opatrní s produkty, jako jsou hračky a elektronika, protože nemusí dodržovat stejné normy jako Evropě. Zboží z EU je v souladu s určitými bezpečnostními normami. Výrobky z jiných zemí nemusí splňovat stejné normy.
  • pamatujte si, že trpělivost je ctnost a budete ji potřebovat, když nakupujete online z čínských stránek. Může to trvat 20-40 dní, dokud se zboží dostanete k vám.
  • vyhněte se využívání DHL, EMS nebo jiných prémiových služeb. Nejen, že budete platit vyšší přepravní poplatky, budete také platit vyšší clo, pokud půjdete touto cestou.
  • před nákupem si nezapomeňte přečíst recenze uživatelů a zpětnou vazbu. Vrácení produktu nebude jednoduché.
  • nejlepší je kupovat výrobky, které jsou menší. Budete muset zaplatit nižší přepravní náklady
  • vyzkoušejte nakupovat u jednoho dodavatele. Pokud tak učiníte, všechny položky budou spojeny v jednom balíčku.
  • udělejte fotografie balíků, když je dostanete. Pokud bude výrobek vadný, budete mít solidní důkaz v případě, že ho budete chtít vrátit.

 

Co nedělat, když nakupujete online na čínských stránkách

  • pokud to vypadá příliš dobře, aby to byla pravda, buďte opatrní. Alibaba pracuje na řešení problému padělků a některé stránky mají po novém také opatření k zastavení padělání. Ale zato něco proklouzne. Používejte svůj instinkt. Buďte opatrní při obchodech, které se zdají být příliš dobré na to, aby byly pravdivé – obvykle ani nejsou. Nekupujte něco, co víte, že je hluboko pod doporučenou maloobchodní cenou, bez ohledu na to, jaké lákavé to je.
  • nekupujte z webových stránek, které jsou příliš nové a nemají recenze. Ujistěte se, že projdou testem legitimity uvedeným výše
  • buďte racionální a nekupujte věci, které nepotřebujete
  • spodní prádlo, plavky a luxusní nebo těžké oblečení, jako jsou večerní šaty nebo obleky, byste neměli kupovat od čínských online prodejců. Tyto kategorie je lepší vyzkoušet v kamenných obchodech. Zejména ty druhé jsou příliš drahé pro nákup online, protože vždy je šance, že to, co jste koupili, nelze vrátit, pokud se vám to nelíbí.
  • neukládejte přihlašovací údaje karty a vaše osobní údaje, jako je například telefonní číslo, na serveru čínského obchodu
  • po nákupu zkontrolujte, váš zůstatek na účtu. Z času na čas, obchod může účtovat o něco více, kvůli přepočtu měny.

 

Proč se vyplatí nakupovat v Číně?

Protože doprava je zdarma. Tedy, jde o to, že její cena je již zahrnuta v ceně zboží, ale ve většině případů je velmi nízká a kupující si ji téměř nevšimne. Je to velmi výhodné pro každého! Není třeba počítat konečnou kupní cenu – vše již bylo zahrnuto. Kde jinde si můžete koupit zboží s poštovným do libovolného koutu světa za 25 Kč?

Další velkou výhodou těchto obchodů je množství slev . Čínští prodejci se nikdy nezastaví v hledání způsobů, jak přitáhnout pozornost kupujících. Během různých propagačních prodejů si můžete koupit výrobky s velkými slevami. Proto byste měli vždy sledovat novinky v obchodě. Navíc na většině stránek můžete sbírat bonusy. Můžete je získat za různé aktivity: nákupy, recenze produktů, fotografie a videa zakoupených produktů.

Čínské obchody jsou velmi populární mezi online nakupujícími, kteří si uvědomili, že čínské oblečení, obuv, elektronika nebo přístroje mohou být vysoce kvalitní a ne horší než západní. Dokonce i známé mezinárodní značky a evropské módní domy otevírají své továrny v Číně a některé čínské obchodní společnosti spolupracují s továrnami, které vyrábějí pro známé značky.

V současnosti se v Číně vyrábí ohromný podíl zboží, které kupujeme – elektronika, oděvy, předměty pro domácnost a zahradu a mnohé další. Existuje široká škála internetových stránek, které prodávají masivní sortiment zboží bez prostředníků a tím nabízejí nižší ceny. Není divu, že mnozí zákazníci na celém světě se již rozhodli a přešli na online nakupování. Takové nakupování není rizikem, vyžaduje jen trochu zkušenosti. Začněte nákupem malých, levných předmětů. A když si už někoho ověříte, můžete začít kupovat dražší výrobky a ve větším množství. Vyhněte se novějším stránkám, které tvrdí, že mají nejnižší ceny. Také si nekupujte nic, co bylo použito. Pokud si koupíte takové výrobky přímo u vás doma, vyměnit je nebo vrátit je jednoduchá záležitost. Není tomu však tak, když kupujete věci z Číny.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4/5 - (10 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *