DeLonghi EC 156 B – základní kávovar pro začínající baristy (recenze)

Georgina Babinová Recenze 10. června 2021 0
DeLonghi EC 156 B
 • Typ: Pákový kávovar na dva šálky
 • Příkon: 1100 W
 • Parní tlak: 15 barů
 • Objem nádoby na vodu: 1 litr
 • Dostupnost: Vyprodáno
Zařazeno do: Kávovary
PRODUKT JE NEDOSTUPNÝ

Kávovar DeLonghi EC 156 B je jedním z nejlevnějších portafilterových strojů na trhu. Zařízení je proto, tomu odpovídajíc, velmi základní a nabízí pouze standardní funkce. Kávu sice vaří solidní, ale není srovnatelná s kávou ze špičkových modelů.

DeLonghi EC 156 B – základní informace

DeLongi EC156 B dokáže připravit espresso, latte a cappuccino aniž zabralo příliš mnoho místa na vašem kuchyňském pultu. Zvláštností tohoto De Longhi je horní otočný knoflík. Určuje sílu horké páry, která napění mléko. Kolik kávy skončí v šálku, je také podle vašeho uvážení. Příprava začíná i končí pomocí předního knoflíku.

Tento malý stroj samozřejmě nemůžeme srovnávat s profesionálnějšího a robustnějšími stroji na espresso. De Longhi EC 156 B je cenově dostupná verze automatických kávovarů na základní úrovni, u které se ale nemusíte zříci mléčné pěny.

kávovar DeLonghi EC 156 B

Důležité parametry: 
Příkon:1100 W
Tlak čerpadla:15 barů
Objem zásobníku na vodu:1 liter
Displej:nie
Mlýnek na kávu:nie
Napěňovací tryska:áno
Termostat pro espresso:áno
Termostat pro páru:áno
Automatické vypnutí:áno
Portafiltr:áno
Hmotnost:3 kg

 

Funkce a vlastnosti

Protože DeLonghi EC 156 B má pouze několik funkcí, je velmi jednoduché jej používat. Hlavním ovládacím prvkem je velký knoflík na přední straně stroje, který ovládá jednotlivé nastavení. Displej je v tomto případě vynechán, protože opravdu není potřebný. Multifunkční portafiltr nabízí možnost použití mleté kávy nebo kávových podušek – ESE padů. V obou případech je výsledkem kvalitní Crema. Díky samo odvzdušňovacímu systému je kávovar okamžitě připraven k použití a funkce „Eco” stroj automaticky vypne po 30 minutách, aby se zabránilo přehřátí a současně šetří i energii.

 

➡️ Nádrž na vodu

Praktickým detailem zařízení je odnímatelná nádrž na vodu. Nabízí kapacitu 1 l. Čtvercový zásobník se díky vestavěné rukojeti snadno vytáhne nebo vsune do kávovaru. A protože má ploché dno, můžete jej bezpečně umístit na pracovní desku nebo stůl.

 

➡️ Portafiltr

DeLonghi EC 156 B se dodává se dvěma kovovými portafiltrami, jedním pro přípravu jedné kávy a druhým na přípravu dvou šálků současně. Oba portafiltre mají stejný obvod. Nejdůležitějším rozdílem mezi nimi je hloubka a doporučené množství mleté kávy. Mělký filtr na jeden šálek pojme 7 gramů kávy, zatímco hlubší filtr pro dva šálky 12 gramů.

 

➡️ Napěňovací tryska

Je asi největším mínusem tohoto modelu. Je neprakticky umístěna a méně efektivní než u většiny konkurenčních modelů: Nachází se vlevo. To je strana, kde se při manipulaci pravděpodobně dotknete horké trysky zadními prsty. Tvar trysky je také méně efektivní, tryska je příliš krátká. Obvykle asi 10% lidí nedokáže zvládnout ruční napěňovací trysku a vyrobit dobrou mléčnou pěnu. V případě EC 156 bychom to odhadovali na 20-25%.

 

➡️ Bojler

Největší bojler v třídě domácích modelů v této cenové hladině. Má objem 180 ml a je vyroben z nerezavějící oceli, což je lepší než hliník (nabízí stabilnější teplotu). Přesně tento jistý bojler je nainstalován ve většině ostatních modelech Delonghi (nových i starých), kromě modelu Delonghi EC5/EC7/EC9 (tyto modely nejsou skutečnými espresso stroji, protože nemají čerpadlo a tím pádem nevyvíjejí dostatečný tlak na espresso) a Delonghi EC680/685/820/850, které mají termoblokové topné těleso (ne bojler).

 

➡️ Termostat

Teplotu regulují dva termostaty umístěné na tělese kotle. Jsou dobře vyladěné na 110 °C v režimu kávy a 140 °C v režimu páry. První hodnota vytváří teplotu 90-95 °C uvnitř portafiltru (v závislosti na tom, jak dobře je kávovar předehřátý), což je pro espresso ideální.

 

Ovládání

Pro kontrolu procesu vaření máte k dispozici dva staré dobré otočné knoflíky. Spolehlivé a klasické. Horní na vrchu kávovaru otevírá a zavírá výstup páry. Druhý se používá pro přepínání mezi režimem páry (levá poloha) a režimem stand-by (uprostřed), zatímco pravá poloha zapíná přívod vody (pro espresso). Hlavní zapínač se nachází na pravé straně, blízko zadní části. Dosah je však stále pohodlný.

Jak vidíte, ovládání je poměrně jednoduché. A údržba také – kávovar pravidelně čistěte a zbavte vodního kamene 1-2 krát ročně. Doporučuje se také rozebírat a vyčistit ventil Crema jednou za 300 – 500 šálků.

Podrobný návod k tomuto základnímu modelu DeLonghi naleznete zde a takto s ním připravíte lahodné espresso macchiato:

Espresso macchiato with DeLonghi EC 156B 🙂

 

Příprava nápojů

Pod jednotku můžete umístit jednu nebo dvě šálky na kávu nebo espresso. Pro běžné hrnky nebo sklenice na latte macchiato je konstrukce nevhodná. Umíte si pomoci následným přeléváním, což je však při horkých nápojích vždy spojeno s určitým bezpečnostním rizikem. Termostaty na kávu a páru jsou odděleny a intenzita páry se dá nastavit, jakož i dvě různé velikosti šálků. V případě potřeby můžete použít funkci horké vody i na snadnou přípravu čaje.

Pokud uvažujete o koupi DeLonghi EC 156 B, měli byste vědět, že je určen pro přípravu espressa a nápojů na bázi espressa (cappuccino, latte, latte macchiato atd.). Není určen pro přípravu klasické kávy ve velkých hrníčcích. Tradiční filtrovanou kávu však můžete napodobit jednoduchým přidáním horké vody z parní trysky do espressa.

 

Co se nám na DeLonghi EC 156 B líbí?

 • chutné espresso a jemná crema
 • kyprá a horká mléčná pěna
 • otočný regulátor páry pro trysku na mléko
 • portafiltr na mletou kávu i kávové polštářky

 

Co se nám na DeLonghi EC 156 B nelíbí?

 • nepraktická a krátká tryska na mléko
 • dají se použít jen malé šálky
 • 15 barové čerpadlo není dobře izolované – stroj při přípravě kávy vibruje. Pokud používáte lehké šálky na espresso, pravděpodobně je budete muset zastavit v poskakování po odkapávací misce. Nebo pod ně vložte ubrousek.
 • zabudovaný tamper – pokud chcete zmáčknout mletou kávu, nevíte ním vytvořit správný tlak. Pomůže zakoupení separátního, robustnějšího kousku.
 • tato konstrukce na bázi kotle vyžaduje minimálně 2 až 3 minuty předehřívání, což znamená, že před první ranní šálkem espressa musíte počkat. Pro lepší espresso doporučujeme déle předehřívání: nejméně 5 minut.

💡 Tip! Buďte v obraze a pro srovnání si pozorně i test kávovarů o jednu, až dvě cenové hladiny vyšší – DeLonghi EC 820 a DeLonghi ETAM 29.510.B

 

Recenze zákazníků

Velký počet zákaznických recenzí svědčí o tom, že jde o často kupovaný produkt. Není to překvapující, protože jeho cena je mimořádně příznivá, ani nemluvě o tom, že jde o výrobek značky, která patří ve světě kávovarů ke špičce. A navzdory nízké ceně, je kvalita připravených nápojů více než akceptovatelná. I v zákaznických hodnoceních se objevují jako negativa ty, které jsme zmiňovali i my. Vždyť pojďme se na některé z nich podívat spolu:

DeLonghi EC 156 B - recenze zákazníků

Další recenze → naleznete zde

 

Shrnutí na závěr

Pro rychlé potěšení z espressa poslouží tento model stejně jako špičkový stroj na espresso. Pěna a chuť espressa jsou působivé. Možnost použití polštářků i mleté kávy poskytuje extra flexibilitu. Připravíte dokonce i cappuccino a latte, i když nemohou konkurovat kvalitě prémiového plně automatického stroje. Za méně než 2700 Kč získáte jednoduché, ale funkční zařízení, jehož černé / stříbrné provedení nebude rušivé ani ve vaší kuchyni.

Výhody

 • praktické rozměry i zajímavý design
 • snadné používání a pohodlná údržba
 • speciální disk pro dokonalou pěnu na espressu
 • ECO funkce automatického vypnutí pro úsporu energie

Nevýhody

 • možnost použití jen nízkých šálků
 • trochu hlučný a příliš vibruje při provozu

Závěr recenze: Značkový espressovače s dobrým poměrem ceny a hodnoty

Hodnocení autora
 • Design
 • Funkčnost
 • Chuť kávy
 • Poměr cena/hodnota

Souhrn

Pákový kávovar Delonghi EC 156 B je dobrý a spolehlivý stroj. Vyrábí se dostatečně dlouho na to, abyste si mohli být jisti, že vás nepřekvapí žádné nečekané nedostatky.

4.7

DeLonghi EC 156 B

✅ Cena: 3 490 Kč

Chci DeLonghi EC 156 B Heureka.cz
Vývoj ceny DeLonghi EC 156 B


Autor článku
Profilový obrázek

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.