Robotický vysavač iRobot Roomba e5 WiFi – vyšší řada značky potěší funkcemi za dobrou cenu

Vladimír Rejholec Recenze 13. dubna 2021 0
Robotický vysavač iRobot Roomba e5 silver WiFi
 • Typ: Robotický vysavač
 • Způsob vysávání: suché
 • Doba provozu: 120 min
 • Objem nádoby na prach: 0,6 l
 • Dostupnost: Skladem
Zařazeno do: Robotické vysavače
6 999 Kč s DPH Prohlédnout nejlepší nabídku
roboticky-vysavac.cz

Vysavač iRobot Roomba e5 (5158) black WiFi patří do střední třídy robotických vysavačů. Roomba e5-ka samozřejmě nezapadá mezi zcela nejexkluzivnější modely značky, ale dokáže přesvědčit podstatně přijatelnější cenou a ještě stále velmi slušnou výbavou. V produktové řadě jde o nástupce původních osmičkových modelů.

iRobot Roomba e5 disponuje vylepšeným třístupňovým čistícím systémem AeroForce, inteligentní navigací iAdapt a také wi-fi připojením pro spojení s aplikací iRobot HOME. Je toho samozřejmě více, co tento robot a šikovný pomocník v domácnosti nabízí. Vše podstatné se proto dozvíte v následujících řádcích této recenze.

Přečtěte si více...

porovnání cen
roboticky-vysavac.cz ⭐️ doručení 1-2 pracovní dny
⭐️ největší prodejce značky iRobot v ČR
⭐️ doprava 99 Kč (objednávky nad 1000 Kč zdarma)
⭐️ platby: dobírka, převod, online, kartou, hotově, splátky
6 999 Kč Do obchodu roboticky-vysavac.cz
Heureka.cz ⭐️ srovnání cen ve všech dostupných eshopech
⭐️ možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"
7 622 Kč Do obchodu Heureka.cz
smarty.cz ⭐️ aktuální výprodej → najdete zde
⭐️ platby: převodem, hotově, dobírkou, kartou, splátky, apple pay, faktura
⭐️ možnosti dopravy → najdete zde (nad 3499 Kč zdarma)
7 999 Kč Do obchodu smarty.cz
OKAY.cz ⭐️ sítě 90 prodejen elektra v celé ČR
⭐️ výnos do patra a zprovoznění / odvoz starého spotřebiče
⭐️ doprava od 99 Kč
7 999 Kč Do obchodu OKAY.cz
expert.cz ⭐️ akční leták → najdete zde
⭐️ doprava od 99 Kč
⭐️ platba: kartou, převodem, dobírkou, na splátky
⭐️ odvoz starého spotřebiče zdarma
7 999 Kč Do obchodu expert.cz

Základní informace

Robotický vysavač Roomba e5 bez větších problémů zajistí pohodlné úklid vašeho domova.elegantní provedení (černá lesklá působí opravdu luxusně) a hlavně praktické parametry – měří 340x90 mm a váží obstojný 3,6 kg – což jinak oceníte tehdy, když se má vysavač dostat i do hůře přístupných míst (pod TV stolkem, pod postelí apod.) Klasický kruhový robot funguje na třech kolečkách – dvě zabezpečují tah a třetí stabilitu vysavače. V balení se kromě něj nachází nabíjecí stanice, AeroForce Filter, virtuální zeď Dual Mode (včetně dvou 1,5 V baterií) + přehledný a hlavně srozumitelný manuál.

Obsah balení iRobot Roomba e5 – Video (Unboxing)

iRobot Roomba e5 Silver Unboxing

Vysavač Roomba e5 je vhodný pro každý typ povrchu v domácnosti, to znamená na tvrdé podlahy i koberce. Je to klasický střed mezi robotickými vysavači značky. Takže můžete počítat s tím, že cena (konkrétní 6 999 Kč) je stále přijatelná a ve srovnání s nižšími modely přibyly nové prvky, které potěší a usnadní práci s tímto zařízením.

Ve srovnání se zmíněnými nižšími modely disponuje praktickým dálkovým ovládáním pomocí aplikace pro smartphony, rovněž virtuální stěnou i časovačem. Určitě oceníte i řadu senzorů (například proti pádu ze schodů), 3-stupňový čistící systém*, zda nárazník se zpomaleným dotykem, který je šetrný k nábytku v domácnosti – dokáže rozeznat zdánlivé překážky jako je přehoz přes postel či závěsy a uklidit i pod nimi).

Tento robot má však narozdíl od dražších vyšších modelů stále nesystematický pohyb – nenavigujete se pomocí kamery na horní straně. Ale protože tato funkcionalita stojí za vyšší cenou, v případě Roomba e5 jedná o skvělý kompromis – přestože patří do nižší třídy, ale i přesto má dostatečný výkon na to, aby vysávala každý den. Ve srovnání s nižší 600-kovou řadou (například Roomba 605, nebo Roomba 606) má podle výrobce až 5 krát vyšší výkon. Sběrná nádoba má sice slabších 0,6 litru, ale dá se po novémi umývat a je opatřena HEPA filtrem, což ocení zejména alergici.

iRobot Roomba e5 - robotický vysavač a mobilní aplikace iRobot HOME

iRobot Roomba e5

Sledované parametry

automatické dobíjení: ANOdálkové ovládání: klasické NE/- smart aplikaceHEPA filtr: ANO
doba nabíjení: 120 minutWi-Fi: ANOúklidový režim SPOT: ANO
typ baterie / kapacita: Li-Ion / 1800 mAhobjem zásobníku: 0,6 lhlučnost: 58 dB
výdrž na jedno nabití: cca 120 minutindikátor stavu zásobníku: NE/- smart aplikacedetekce nečistot: ANO
úklidový cyklus: 90 minutplánované úklid: ANOvýška robota: 9 cm
typ navigace: senzoryvirtuální zeď: ANOprůměr: 34 cm
rozpoznání schodů: ANOpočet hlavních kartáčů: 2maximální výška překážek: 2 cm
snímače překážek: ANOpočet bočních kartáčů: 1pohyb: nesystematický

💡 Důležité!  Manuál a podrobné informace o všech parametrech tohoto modelu najdete na tomto místě (pdf).

 

iRobot Roomba e5 a navigace iAdapt

Robotický vysavač iRobot Roomba e5 funguje na stále spolehlivém navigačním systému iAdapt (mají ho i starší modely). Díky několika senzorům a již předdefinovanými pohyby (je jich až 40) robot inteligentně reaguje na konkrétní tvar místnosti i její velikost, takže spolehlivě dokáže vysát celý byt – na každé místo se robot vrátí i 4 krát, čímž je efektivita úklidu samozřejmě vyšší. Na druhou stranu je to trochu nehospodárné a časově to déle trvá.

Roomba e5 také disponuje spolehlivým radarem, která jí zabrání srazit se se stěnou, skříní či gaučem. Menší překážky dokáže „zdolat” bez poškození praktickým nárazníkem se zpomaleným dotykem. Důležitá informace je i to, že vysavač dokáže překonat práh do výšky 2 cm.

iRobot Roomba e5 - navigace iAdapt

 

Sací výkon iRobot Roomba e5

Roomba e5 má výborný sací výkon (dle výrobce až 5 x silnější než nižší řada vysavačů 600) a dokáže tak bez větších problémů z podlahy dostat nejrůznější nečistoty (cukr, káva, sůl, menší drobky, ale i vlasy či zvířecí chlupy). Výhodou je, že tento vysavač již disponuje kvalitním HEPA filtrem, takže je vhodný i pro domácnosti s alergiky na zvířecí lupy.

 

3-stupňový čistící systém AeroForce

Roomba e5 má již v rámci systému AeroForce nový typ hlavních kartáčů, které jsou jiné barvy i trochu pozměněného tvaru. V podstatě je jejich funkčnost ale podobná – přední kartáč vymetá nečistoty a ta druhá je vmete do sacího otvoru. Aby systém fungoval tak jak má, je třeba kartáče začas vyčistit a zbavit jejich namotaných vlasů (nejen ty viditelné na povrchu, ale i vlasy kolem osek a v jejich nitru).

Třístupňový čistící systém AeroForce – jak to vlastně funguje

iRobot Roomba e5 - čistící systém AeroForce

1. Rotující boční kartáček – efektivně čistí i místa kolem nábytku, podél stěn, v rozích místností a na těžší dostupných místech

2. Dva proti sobě rotující gumové kartáče se speciálními vodícími drážkami sklidí nečistoty ze všech druhů podlah a koberců.

3. Vysoký sací výkon – právě díky systému AeroForce se proud vzduchu soustředí do úzké štěrbiny mezi rotujícími kartáči. Filtraci vzduchu zajišťuje HEPA filtr.

 

Ovládání robota a další funkce

Ovládání iRobot Roomba e5 WiFi je možné i mechanicky – pomocí tří tlačítek. Hlavní vypínač s nápisem CLEAN je dokonce podsvícený. Nalevo je tlačítko „domů”, po stisknutí kterého se vysavač vrátí do nabíjecí stanice. Napravo zase tlačítko, které slouží k zapnutí funkce lokálního úklidu vybrané plochy (SPOT funkce, robot začne uklízet prostor s průměrem 1 m²). Barevné kontrolky vás zase informují o připojení k WiFi, aktuálním stavu baterie a také o případných problémech činnosti vysavače. Vysavač samozřejmě není nutné ovládat manuálně, protože k tomu dobře poslouží aplikace iRobot HOME, která „fičí” na Androidu i iOS.

 

iRobot HOME

S tímto robotickým vysavačem si však úklid dokážete usnadnit také pomocí smart technologie s mobilní aplikací iRobot HOME (Android a iOS) ve vašem smartphonu nebo tabletu a iRobot Roomba e5 WiFi tak ovládat i když právě nejste doma (stačí otevřít aplikaci a stisknout tlačítko „CLEAN”). Aplikace samozřejmě nabízí celou řadu užitečných funkcí a důležitých informací.

Například jsou to funkce jako „odložené úklid”, „spuštění jedním tlačítkem”, či „najít zatoulaného robota”. Další informace jsou zase například o údržbě robota – aplikace vás bude informovat o tom, že koš třeba vysypat nebo vyčistit kartáče + instrukce jak přesně údržbu provést. Aplikace si také vede historie jednotlivých úklidových cyklů, ale také úroveň nabití, či helpdesk.

Pro úplnost k tomu dodám, že není zcela dokonalá – chybí například možnost vybrat přesnou plochu na úklid, nebo možnost robota přepnout na manuální ovládání. Ale to jsou jen v podstatě připomínky, kde by se aplikace mohla ještě zlepšit, na funkčnost vysavače to samozřejmě nemá žádný větší vliv.

iRobot Roomba e5 - aplikace iRobot HOME

 

Vybavení iRobot Roomba e5

Co to jsme si už o vybavení tohoto vysavače řekli, nyní nastal ten pravý čas, abychom vám funkce vysavače přiblížili více. Ve zkratce – vysavač Roomba e5 je vybaven časovačem, rovněž signalizací plného zásobníku, virtuální stěnou, senzory proti pádu ze schodů, speciálním systémem Antitangle a dalšími funkcionalitami…

 

Funkce virtuální zdi

Vysavači pomocí virtuální stěny lze pohodlně vymezit prostor, který má uklízet. Ta pro něj vytváří neviditelnou překážku, kterou robot jednoduše neprojde. Tuto praktickou funkci využijete zejména v případě, že potřebujete uklidit jen přesně vymezený prostor (případně tehdy, pokud nechcete aby se Roomba e5 dostala k elektrickým kabelům, zda k nějakým křehkým předmětem náchylnějším na poškození či převrhnutí – miska s potravou pro domácí mazlíčky například). Nastavit lze oblouk s průměrem 1,2 metru, nebo přímá „stěna” o délce 3 metry. Náš názor? Pokud by byly v balení 2-3, nejen jedna, určitě by se nikdo nerozlobil, takto si je v případě potřeby nutné dokoupit.

iRobot Roomba e5 - virtuální zeď

 

Akustická detekce nečistot Dirt detect

Robotický vysavač iRobot Roomba e5 WiFi je také vybaven praktickým systémem Dirt Detect. Ten pomocí akustických senzorů detekuje nadměrně znečištěná místa, kterým se pak věnuje intenzivněji – a vysaje ho hned několikrát. Teprve potom pokračuje dál v místnosti.

 

Program SPOT

Po aktivaci režimu SPOT, který slouží k lokálnímu úklidu, robot důkladně vyčistí prostor s průměrem 1 m². Poslouží vám jako „smetáček a lopatka”, například když se v kuchyni vysype cukr nebo je zašpiněná rohožka na boty. Nebo cokoli jiného… Dá se zapnout i manuálně.

 

Ochrana před pádem ze schodů

Speciální senzory na spodní části robota dokáží vysavač zastavit před volným prostorem a tím mu znemožní padnout například ze schodů. Roomba e5 se tak po detekci tohoto problému jen hezky na místě otočí a pokračuje ve vysávání dále.

iRobot Roomba e5 - senzory proti pádu ze schodů

 

Profilovaný nárazník se zpomaleným dotykem

Roomba disponuje u všech modelů robotických vysavačů (včetně e5) nárazníkem se zpomaleným dotykem, který je při vysávání šetrný k vašemu nábytku. Dokáže rozeznat i zdánlivé překážky jako přehoz přes postel či závěsy, takže efektivně umí pak uklidit i pod postelí či kolem záclon a závěsů.

 

Nabíjecí stanice

Nabíjecí/dokovací stanice slouží k dobíjení baterie vysavače. Robot se do této dokovací stanice vrátí automaticky sám po dokončení úklidu, nebo jej tam můžete nasměrovat sami prostřednictvím aplikace nebo manuálně tlačítkem se symbolem „domečku”. Z nabíjecí stanice naopak vyráží na pokyn tlačítka CLEAN – ať už mu dáte pokyn přes aplikaci, nebo manuálně tlačítkem na vysavači. Případně pokud jste si úklid načasovali předem, tak vysavač se samozřejmě rozběhne v nastaveném čase.

Stanici byste měli umístit ideálně v prostoru u zdi s nejméně půlmetrové volným prostorem z obou stran, aby měl k ní vysavač dobrý přístup. Rovněž by to však mělo být místo, kde vám zařízení nebude velmi překážet a nebudete o něj pravidelně zakopávat. A samozřejmě v dosahu WiFi.

iRobot Roomba e5 - nabíjecí stanice

 

Systém ANTITANGLE

Speciální funkce ANTITANGLE brání Roombě aby se zbytečně nezamotala a nezasekla v kabelech, případně hroznech od koberce. Funguje to na celkem jednoduchém principu – jakmile kartáče ucítí odpor, otočí rotaci a takto se robot z kabelů uvolní a dále pokračuje v úklidu.

 

Funkce načasování úklidu

Tato funkce umožňuje zvolit si den a čas kdy bude váš robot uklízet, takže pohodlně to může být, když budete v práci, i brzy ráno například ještě i potmě. iRobot si můžete samozřejmě naplánovat na každý den v jiný čas.

 

Omyvatelný sběrný koš AeroForce

Roomba e5 disponuje sběrným košem na nečistoty o objemu 0,6 litru, který pomocí HEPA filtru zachytí i ty nejjemnější prachové částice (dle výrobce je nutné ho měnit každé dva měsíce za nový). Novinkou je, že tento sběrný koš už možná vypláchnout vodou pro snadnější údržbu (v porovnání s nižšími modely značky) – nemá totiž v sobě zabudovaný elektromotor.

iRobot Roomba e5 - omyvatelný sběrný koš

 

Výdrž baterie a čas nabíjení robota

Robotický vysavač iRobot Roomba e5 WiFi vydrží při plné baterii s kapacitou 1800 mAh cca 1,5 hodiny. Takto na jedno nabití pokryje a vysaje plochu s výměrou přibližně 100 m² (závisí samozřejmě na složitosti uklízené plochy, klidně to může být reálně pouze 50). I proto je ideální, pokud vysavači naplánujete práci, kterou stihne vykonat přibližně do hodiny. Proč? Protože pokud se během úklidu vybije a vrátí do dokovací stanice nabít, již pak nezačne od místa kde předtím skončil, ale pustí se uklízet celý prostor zase znovu. Doba nabíjení baterie? Přibližně 2 hodiny.

 

Hlučnost vysavače iRobot Roomba e5

Hlučnost je při robotickém vysavači také důležitý parametr (i když si nastavíte úklid, v době kdy nebudete doma). Při iRobot Roomba e5 WiFi se pohybuje na úrovni 58 decibelů. Je to o něco méně než u starších modelů, ale v nabídce (i konkurenčních značek) se najdou i tišeji modely (zde je náš test robotických vysavačů).

 

Údržba vysavače

Údržba robotického vysavače by určitě měla být pravidelná (platí pro všechny modely napříč celým „rozmanitým světem” vysavačů všemožných značek). Proč to tak je? Inu, je to nezbytné pro správné fungování a optimální životnost zařízení.

Základ je samozřejmě pravidelné vyprazdňování zásobníku na odpad po každém úklidovém cyklu (lze jej u tohoto modelu i umýt pod tekoucí vodou). Nemá totiž na těle viditelný indikátor naplnění (zjistit lze jedině pomocí aplikace). Rovněž nelze opomenout vyčistit filtr po každém vysávání, a jednou za dva měsíce ho i vyměnit.

Pozornost věnujte i boční kartáčku. Po 3 až 4 vysávání ji třeba odšroubovat a odstranit namotané nečistoty. Po každém vysávání byste měli vyčistit i dvě hlavní kartáče, hlavně od chlupů a vlasů, a nezapomenout při tom ani na ložiska. Rovněž je občas třeba podívat i přední točivé kolečko a vyčistit ho (lze vytáhnout rukou).

 

Robotický vysavač iRobot Roomba e5 WiFi: Recenze a zkušenosti zákazníků

Zkušenosti uživatelů s iRobot Roomba e5 jsou opravdu dost pozitivní. Není se tomu ani moc co divit. Za přijatelnou cenu (6 999 Kč) toho totiž nabízí celkem dost. Několik zkušeností a referencí si můžete nyní přečíst i sami – vybírali jsme z komentářů na naší Heurece. Na začátek hned celkové hodnocení produktu:

iRobot Roomba e5 - celkové hodnocení produktu, Heureka

Několik zajímavých komentářů a recenzí:

iRobot Roomba e5 - zkušenosti a recenze, Heureka

 

iRobot Roomba e5 a krátké zhodnocení na závěr

Robotický vysavač iRobot Roomba e5 WiFi se díky svým parametrům hodí spíše na úklid menších bytů (1,2-pokojových), kde zvládne vysát místnost v rámci jednoho úklidového cyklu (což při větších prostorách nemusel stihnout a po opětovném nabití se pustit do vysávání znovu celé místnosti). To je snad jediná větší „výtka” (pokud máte právě vy menší byt, tak ani ne). Roomba e5 je totiž oproti nižším modelům značky celkem výrazný krok vpřed a za lichotivou cenu nabízí několikanásobně vyšší výkon a lepší parametry či vybavení (nové prvky jako praktické madlo na přenášení vysavače například zda omyvatelná sběrná nádoba…) a lépe se čistí.

A jak s tímto vysavačem ihned perfektně seznámíte? Jednoduše. Roombu e5 stačí vytáhnout z balení, zapojit dokovací stanici a nechat ho naplno nabít baterii. Mezitím si například můžete svou e5-ku spárovat s mobilní aplikací iRobot HOME.

Výhody

 • celkem robustní zpracování
 • jednoduchá obsluha
 • aplikace iRobot HOME
 • HEPA filtr
 • možnost plánovaného úklidu
 • vysoký sací výkon
 • docela dobrá výdrž
 • užitečné madlo pro snadný přenos vysavače
 • elegantní design
 • ověřená značka

Nevýhody

 • v rozích to „nedá” celkem dočista
 • nemá funkci vytírání
 • nemá klasický dálkový ovladač
 • problém s vysáváním tmavších koberců (rohožky)
 • hlučnější

Závěr recenze: Elegantní robotický vysavač v přijatelné ceně s vylepšenými funkcemi do menšího bytu.

Hodnocení autora
 • Výkon
 • Navigační systém
 • Snadnost používání
 • Výdrž baterie
 • Hlučnost

Souhrn

Robotický vysavač ověřené značky za dobrou cenu s vylepšenými funkcemi vhodný pro každodenní úklid menších prostor.

4.7

Robotický vysavač iRobot Roomba e5 silver WiFi

✅ Cena: 6 999 Kč

Chci iRobot Roomba e5
roboticky-vysavac.cz
Vývoj ceny iRobot Roomba e5


Autor článku
Profilový obrázek

Jelikož mám rád technické věci, kvalitní a funkční spotřební elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil jsem web Cestakbydleni.cz. Zde mohu aplikovat své, již přes 10-leté zkušenosti v oblasti tvorby obsahu na internetu a přitom mohu vycházet z vlastních zkušeností s domácností.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.