Vybíráme plynový kotel – srovnání 3 vhodných modelů

Erik Havlík Test
Aktualizováno: 24. března 2024 6
Protherm Panther Condens 30 KKO-CS/1 Flame Fit
Vítěz testu
Protherm Panther Condens 30 KKO-CS / 1 Flame Fit
  1. energetická třída A
  2. úspora plynu (kondenzační kotel + plynulá regulace výkonu)
  3. jednoduchá obsluha
  4. ovládací panel s podsvíceným LCD displejem a autodiagnostikou
  5. na zemní plyn nebo po změně nastavení na propan
  1. relativně vyšší cena
Kondenzační závěsný plynový kotel s dobrým výkonem a vysokou účinností.
45 965 Kč
Ukázat nabídku
Heureka.cz
Plynový kotel je u nás jeden z nejčastěji využívaných způsobů, kterým se vytápějí mnohé domácnosti, ale i různé jiné prostory. A to i přes momentální nepříliš růžovou geopolitickou situaci ve světě. Plyn je totiž stále poměrně dostupným palivem, a vytápění ním má i další výhody. Například i to, že provoz takového kotle je v podstatě bezobslužný, kotel neprodukuje žádné saze a některé modely dokážou přímo ohřívat vodu, ať už průtokově nebo do integrovaného zásobníku, případně se k nim dá napojit i externí zásobník.

Naopak mezi nevýhody patří vyšší cena tepla (oproti kotli na tuhá paliva) a také nutnost plynové přípojky (případně zásobníku s plynem). Kvalitní moderní kotle, na 99% půjde o kondenzační plynový kotel, však tyto “nevýhody” dokáží díky použitým technologiím omezit na minimum.

Na trhu existuje několik typů plynových kotlů a nejrůznějších značek. Chcete-li se zorientovat, určitě nevynechejte tento test / článek jak vybrat ten správný plynový kotel a na co se při tom zaměřit. Plus, na základě parametrů, testů a uživatelských zkušeností jsme připravili výběr, ve kterém naleznete srovnání nejlepších kondenzačních plynových kotlů na trhu podle redakce cestakbydleni.cz a jejich krátké recenze. Přičemž do srovnání jsme zařadili 3 modelů plynových kotlů značek 2x Protherm, 1x Junkers.

💡 Jak jsme hodnotili

Při hodnocení plynových kotlů jsme brali v úvahu tyto metriky:

výkon: 35 %
provedení: 25 %
technologie: 20 %
ohřev vody: 20 %

Nejlepší Plynové kotle na základe porovnávacího testu 2024

Recenze 3 nejlepších plynových kotlů pro rok 2024

Vítěz testu

1. Protherm Panther Condens 30 KKO-CS/1 Flame Fit

typ kotle: plynový závěsný kondenzační kotel ● výkon vytápění: 9,3 – 32,8 kW ● energetická účinnost vytápění: A ● ohřev užitkové vody: ano (externí zásobník) ● normovaný stupeň využití: 109,5% ● Třída NOx: 5 ● odtah spalin: turbo ● hmotnost: 38,3 kg

Protherm Panther Condens 30 KKO-CS / 1 Flame Fit

Protherm Panther Condens 30 KKO je závěsný plynový kondenzační kotel. Kromě vytápění umožňuje rovněž průtokový ohřev vody (možnost připojení externího zásobníku teplé užitkové vody). Výhodou je vysoká účinnost 109,5% a také energetická efektivita (energ. Třída vytápění: A, ohřev vody: A). Emise oxidů dusíku patří do třídy 5, takže tento kotel umožňuje ekologický způsob vytápění.

Tento kondenzační kotel má odvod spalin typu turbo (je osazen modulačním ventilátorem). Rovněž disponuje podsvíceným LCD displejem se zobrazováním aktuálního stavu a auto diagnostikou kotle. Kotel je možné připojit i na propan-butan.

Výhody

  • energetická třída A
  • úspora plynu (kondenzační kotel + plynulá regulace výkonu)
  • jednoduchá obsluha
  • ovládací panel s podsvíceným LCD displejem a autodiagnostikou
  • na zemní plyn nebo po změně nastavení na propan

Nevýhody

  • relativně vyšší cena

Verdikt: Kondenzační závěsný plynový kotel s dobrým výkonem a vysokou účinností.

Naše hodnocení:

Hodnocení 5 hvězd
Cena: 45 965 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


2. Junkers Cerapur compact ZSB 24-1 DE

typ kotle: plynový závěsný kondenzační kotel ● výkon vytápění: 3,3-25,2 kW, TUV: 3,3-24,7 kW ● energetická účinnost vytápění: A ● ohřev užitkové vody: ano (externí zásobník) ● normovaný stupeň využití: 108% ● Třída NOx: 5 ● odtah spalin: turbo ● hmotnost: 36 kg

Junkers Cerapur compact ZSB 24-1 DE

Junkers CerapurCompact ZSB 24-1 DE je kvalitní kondenzační plynový kotel ověřené značky. Už jeho název napovídá, že se jedná o kotel s rozměry (V x Š x H / 815 mm x 400 mm x 300 mm, hmotnost 36 kg), které ho předurčují pro menší byty, kde místa není zrovna nazbyt.

Rozsah výkonu kotle je 3,3 – 25,2 kW. Vestavěná ekvitermní regulace (nutno doplnit senzor) a
PCL – plynulá regulace výkonu znamená efektivní a hlavně úsporné vytápění a ohřev vody (je možné řešit pomocí přídavného zásobníku vody). Samozřejmostí je použití kvalitních a prověřených komponentů značky Junkers a ověřené ovládací elektroniky Bosch Heatronic®.

Výhody

  • cena
  • nízká hlučnost
  • plynulá regulace výkonu
  • jednoduchá obsluha
  • možnost dopojit ekvitermní čidlo

Nevýhody

  • funguje pouze originál čidlo do zásobníku jako u všech “Junkers”
  • dodáváno bez komínové příruby

Verdikt: Kvalitní kondenzační plynový kotel za rozumnou cenu.

Naše hodnocení:

Hodnocení 4.5 hvězd
Cena: 33 542 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


3. Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-A 0010016107

typ kotle: plynový závěsný kondenzační kotel ● výkon vytápění: 5,3-19,1 kW, 5,0-25,2 kW ● energetická účinnost vytápění: A ● ohřev užitkové vody: ano (vestavěný průtokový ohřívač) ● normovaný stupeň využití: 108,5% ● Třída NOx: 5 ● odtah spalin: turbo ● hmotnost: 31 kg

Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-A 0010016107

Závěsný kondenzační plynový kotel Protherm Gepard Condens 18/25 MKV využijete jak k vytápění, tak i na průtokový ohřev teplé vody (výměník je z hliníkové slitiny nové konstrukce). Přičemž máte možnost řídit tento kotel podle venkovní teploty. Díky své úspornosti se hodí do bytů i domů (s jednou koupelnou), jeho účinnost totiž činí až 108,5%.

Kotel disponuje účinným čerpadlem, 8 litrovou expanzní nádobou, ochranou proti zamrznutí, autodiagnostikou a praktickým digitálním ovládáním. Ideální na výměnu za starší závěsný nekondenzační kotel při minimálních nákladech na přizpůsobení do již existujícího topného systému.

Výhody

  • příznivá cena
  • design, kompaktní rozměry
  • vysoká účinnost
  • autodiagnostika
  • jednoduché ovládání (ovládací panel s podsvíceným inverzním displejem)
  • jednoduchá instalace

Nevýhody

  • ochrana proti zamrznutí pevně nastavená z výroby

Verdikt: Pro menší domy budete hledat lepší plynový kondenzační kotel věru těžko…

Naše hodnocení:

Hodnocení 4 hvězd
Cena: 28 590 Kč

Ukázat nabídku
Heureka.cz
Detail


Plynový kotel – základní charakteristika

Vytápění zemním plynem je určitě komfortní způsob jak zajistit dostatek tepla v objektu a je populární v mnoha domácnostech. Přestože cena plynu rok co rok stoupá, stále převažují pozitiva – moderní plynový kotel totiž dokáže spalovat plyn s vysokou účinností a velkým plusem je i jeho výhřevnost. Kotle (včetně plynových) jsou proto nejčastějším zdrojem tepelné energie pro rodinné domy.

To platí zejména v případě plynových kondenzačních kotlů (o kterých si povíme více níže v článku), které patří mezi oblíbené energeticky úsporné systémy vytápění mnoha domácností. Minimálně proto, že ve srovnání s klasickým plynovým kotlem spotřebovávají méně paliva (cca o 30%) a mají nižší emise (až o 70%) a přitom zajištění tepla vůbec neutrpí.

Moderní plynový kotel

 

Druhy plynových kotlů

➡️ Podle použitého plynného paliva

Zemní plyn

Zemní plyn je vlastně směs uhlovodíků, přičemž největší podíl (93-99% objemu) tvoří metan. Je nejvyužívanějším plynným fosilním palivem. V porovnání s uhlím má při spalování mnohem nižší emise oxidu uhličitého. Je lehčí než vzduch a protože je bez chuti a zápachu, při jeho úpravě se přidává odorant, aby byl v ovzduší snadněji identifikovatelný (momentálně se k tomu využívá látka zvaná Spotleak 1007, která je na bázi terciárního butylmerkaptánu, zdroj: energia.sk).

Samotné vytápění zemním plynem je komfortní, což je vlastně asi nejvýrazněji plus pro domácnosti, ale je to i spalování s vysokou účinností a velká výhřevnost. Na druhou stranu, jeho nevýhodou je cena, která poslední roky neustále stoupá.

Propan-butan

Vytápění propanem, či propan butanem, je další alternativou než plynem vytápět různé objekty. Tyto zkapalněné plyny se pak skladují v cisternách zabudovaných v objektu nebo v jeho blízkosti. Výhodou je, že tyto plyny jsou z hlediska ekologie při spalování nejšetrněji, ale na druhou stranu, řešit vytápění tímto způsobem je i dost cenově náročné.

➡️ Plynový kotel podle využití

Primární účel je samozřejmě vytápění. No kotel může mít i užitný účel – to znamená, že je zdroj pro ohřev vody. Takový kombinovaný plynový kotel potom musí mít ve srovnání s klasickým i vyšší výkon. Plynové kotle se v tomto směru tedy dělí na:

  • topné plynové kotle – slouží pouze k vytápění
  • plynové kotle s ohřevem – vhodné pro vytápění i ohřev vody
  • kondenzační kotle

 

Kondenzační plynový kotel

Kondenzační plynový kotel je momentálně nejideálnějším řešením pokud chcete domácnost vytápět plynem. Disponuje totiž opravdu vysokou účinností často přesahující 100%. Takový kotel se hodí jak na klasické vytápění, ale i na ohřev vody. Výhodou je kromě jeho vysoké účinnosti i menší spotřeba plynu (cca 30% v porovnání s klasickým plynovým kotlem) a také nižší emise (přibližně o 70%). Jsou sice dražší, ale investice navíc se v průběhu pár let vrátí (mimo to v posledních letech se cenové rozdíly mezi kotli celkem výrazně stírají).

Jak funguje kondenzační plynový kotel?

Během spalování plynu (zemní plyn či propan butan) dochází ke vzniku vody, která se ohřívá a mění na vodní páru. Ta spolu s oxidem uhličitým tvoří spaliny, které vytvářejí dodatečnou tepelnou energii (latentní teplo). To znamená, že uvnitř kotle plamen ohřívá jeden výměník s topnou vodou a spaliny ohřívají druhý výměník, do kterého proudí ochlazená voda, která prošla celým topným systémem.

Jak to funguje (video)

Jak fungují kondenzační kotle Vaillant

 

➡️ Kotle podle spalinové cesty

Kotle na na plyn (a samozřejmě i na pevná paliva) musí mít zajištěn odvod kouřových spalin. A to buď přes komín, případně přes nejbližší stěnu. Dále platí, že turbokotel se starou technologií provozu pro odvod spalin nepotřebuje upravený komín, ale pro odvod spalin při kondenzačním kotli je třeba používat komín vyvložkovaný (případně speciální nerezové potrubí) a to z důvodu odlišného složení spalin.

✅ Plynové kotle s odkouřením do komína

Tradiční forma odvodu kouřových spalin. Spaliny jsou vedeny do komína, který je nutné pravidelně revidovat. Rovněž samozřejmě platí, že v místnosti, v níž se kotel nachází, musí být zajištěn dostatečný přísun vzduchu.

✅ Plynové kotle s nuceným odtahem spalin

Přes zeď se odvádějí spaliny v případě, že v domě není vyhovující komín, zda nelze postavit. Takový kotel je opatřen ventilátorem, který zajišťuje odvod spalin (turbokotel). Vyústění pak nesmí být v blízkosti oken či odvětrávacího potrubí.

Případně se odvod vzduchu řeší kolmo přes střechu. Vzduch se do takového kotle nasává z venku, proto ani není nutné řešit přívod vzduchu do místnosti s kotlem. Takto často bývají “řešeny” kondenzační kotle.

➡️ Podle konstrukce

Podle konstrukce v závislosti na výškového umístění v místnosti lze kotle rozdělit na závěsné (nástěnné) a stacionární, které jsou umístěny na zemi. V rodinných domech se využívají oba typy přibližně stejně.

✅ Závěsný plynový kotel

Nástěnné / závěsné kotle jsou lehké a umísťují se na stěnu. Jsou prostorově úspornější a kompaktnější (ať už samostatně nebo se zásobníkem vody).

✅ Stacionární plynový kotel

Stacionární kotle jsou charakteristické tím, že mají litinové články a jejich hmotnost se pak podle počtu článků pohybuje nejčastěji někde mezi 100 až 200 kg. Největší výhodou takových kotlů je jejich životnost.

TIP: Jaký typ kotle se hodí vám? Závisí na individuální situace. Pokud kotel “jen” vyměňujete, tak nejpohodlnější je vyměnit stávající kotel za stejný typ zařízení (závěsný za závěsný, stacionární za stacionární). Nemusíte hledat jiné vhodné místo, stačí využít již existující připojení, čímž ušetříte čas i peníze.

 

Jak vybírat plynový kotel

Při výběru plynového kotle je třeba se řídit několika pokyny, které reflektují podmínky a vhodnost konkrétního typu kotle pro vaši domácnost. Třeba se zaměřit především na tyto faktory a parametry (nejprve ve zkratce):

  • výkon kotle – ten musí být minimálně stejně velký jako jsou tepelné ztráty domu
  • palivo – obvykle se jedná o zemní plyn z plynové přípojky, méně propan (propan butan) ze speciálního zásobníku u domu
  • typ kotle v závislosti na jejich konstrukce – mohou být závěsné nebo stacionární
  • technologie – jsou to buď atmosférické kotle (dnes se již nevyrábějí, protože jejich provoz není příliš ekologický a také hrozí vyšší riziko otravy CO) nebo kondenzační kotle, které jsou ekologičtější, bezpečnější a účinnější + mohou se na ně vztahovat speciální kotlíkové dotace*
  • emise oxidů dusíku – moderní kotle spadají do dvou nejlepších tříd 5 a 6, které tím pádem nejsou nijak legislativně regulovány
  • ohřev vody – voda se ohřívá průtokově, a to buď ve vnitřním nebo externím vnějším zásobníku, závisí podle konkrétního kotle
  • bezpečnost, ovládací prvky, výrobci a servis, instalace

* Kotlíkový dotace – momentální stav

Díky programu Kotlíková dotace je možné získat finanční příspěvek na výměnu kotle na biomasu ve výši 80 % uznatelných nákladů. Realizaci úsporných opatření lze kombinovat s programem Nová zelená úsporám, v průběhu dvou let lze navíc získat bonus až 40 000 Kč.

“Kotlíková dotace” je dotační program Ministerstva životního prostředí, kde mohou peníze z evropských fondů využít přímo občané. Dotaci ve výši až 127 500 Kč (v Moravskoslezském kraji až 150 000 Kč) lze získat na výměnu starého ekologicky nevyhovujícího kotle na pevná paliva s ručním přikládáním za nový plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo a kotel na biomasu.

 

➡️ Jaký výkon plynového kotle vlastně potřebujete

Při výběru nového kotle je třeba v první řadě řídit tím, jaký výkon od něj budete potřebovat. To se odvíjí zejména od toho, jak velký prostor je třeba vytopit (v úvahu je třeba brát celkovou podlahovou plochu a také objem místností), a také na tom, jaké má objekt tepelné ztráty* (+ další faktory jako je věk budovy, kolik členů má domácnost, extra požadavky na topení místností, na teplotu vody atd…).

Tuto hodnotu by měl nejideálnější stanovit odborník, protože určitě nechcete, aby váš kotel nedokázal plnohodnotně vytopit dům či jiný objekt, zda neohřeje vodu na potřebnou teplotu. Rovněž “nedělá dobrotu” ani předimenzování, protože kotle mají fungovat při určitém optimálním výkonu a častěji škrcení jim určitě neprospívá ani z hlediska jejich životnosti.

Také platí, že pokud chcete mít domácnost plynule vytápěnou během celého roku, sáhněte po zařízení s modulovaným výkonovým rozsahem. Proč? Protože takto až tři čtvrtiny roku dokáže potáhnout 15 až 50% nominálního výkonu kotle.

* Tepelné ztráty objektu

Znalost tepelných ztrát je při stanovování potřeby výkonu kotle opravdu důležitá. Pokud je to novostavba, tak tato informace je součástí projektové dokumentace. Pokud se jedná starší dům a rekonstruován, tak ideální je, aby vám ztráty vypočítal odborník. Předběžně si je můžete vypočítat i sami, nebo využít kalkulačku, kterou naleznete na více webech, například i zde.

✅ Výpočet maximálního výkonu kotle

Pokud chcete vědět alespoň předběžnou hodnotu, abyste věděli v nabídce kotlů alespoň jakžtakž zorientovat, tak přibližný výkon si umíte vypočítat i sami. Jak?

V první řadě si vypočítejte celkový objem místností, které by měl kotel vytápět. Takže celkový vytápěný objem = součet objemů všech místností v objektu, přičemž k objemu jedné se dopracujete když vynásobíte šířku, délku a výšku místnosti.

Tento údaj (celkový vytápěný objem) vydělíte koeficientem 20 a výsledkem je potřebný výkon kotle – pozor, ale jen za předpokladu, že nemovitost není vůbec zateplená. Podle typu zateplení se pak tento koeficient zvyšuje 1,5 až 2,5 krát. Pokud má kotel sloužit i na ohřev vody, výsledný výkon třeba ještě vynásobit dvěma.

✅ Orientačně vám může posloužit i tato tabulka

Obytná plochaObjemVýkon kotle (orientačně)
112 m²300 m³9 kW
187 m²500 m³15 kW
250 m²666 m³20 kW
300 m²800 m³24 kW
375 m²1000 m³30 kW
537 m²1433 m³43 kW
750 m²2000 m³60 kW

 

Jak je to u nízkoenergetických a pasivních domů

Tady samozřejmě platí, že u takových domů je potřeba tepla na vytápění velmi malá. Na druhou stranu, s teplou vodou je takový dům na tom stejně jako každý jiný. Takže kondenzační kotel by měl v takovém případě mít i velký výkonový rozsah i co nejnižší minimální výkon. Jen tak lze dosáhnout komfortní přípravy teplé vody a zároveň pokrýt potřebu tepla na vytápění (bez neustálého vypínání a zapínání kotle, což není ideální z hlediska provozu, ale ani z hlediska životnosti samotného kotle).

 

➡️ Plynový kotel a typ paliva

Jak jsme již zmínili, primárním palivem pro plynové kotle je zemní plyn distribuovaný na našem území plynovody ak dispozici pro domácnosti a domy plynovými přípojkami. Druhou možností je topení propanem, který bývá ve speciálních zásobnících v kapalné formě, a který se při odběru mění na plyn. Existují kotle, které umožňují po přestavení využívat oba plyny.

 

➡️ Typ konstrukce

U kotlů vlastně existují pouze dva typy konstrukce – a jsou to kotle stacionární nebo závěsné. Základní charakteristiku jsme již zmínili výše, tak už jen zmíníme několik pro a proti. Závěsné kotle třeba logicky připevnit na zeď, což vyžaduje nutnou stavební úpravu (a ukotvení musí být opravdu profesionálně). Na druhou stranu jsou kompaktnější, můžete využít i prostor pod nimi a zabírají méně místa než stacionární kotle.

Stacionární kotle však zase stačí postavit na zem, zapojit a můžete začít topit. Rovněž se při nich počítá s větší životností. Závěsné kotle se hodí na umístění i kdekoliv v bytě (na chodbě či koupelně), stacionární kotel vyžaduje vyhrazenou místnost s dostatkem prostoru.

 

➡️ Použitá technologie

V podstatě se rovněž jedná o dva typy kotlů, starší atmosférické kotle, kdysi zcela běžné, dnes zcela vytlačili kondenzační kotle, které vyhovují nejnovějším zákonem.

✅ Atmosférický plynový kotel

Plyn se v těchto kotlích spaluje méně úsporně. Spaliny totiž jdou ven komínem bez dalšího využití. Tento zastaralý typ kotle podstatnou část vyprodukovaného tepla odvádí komínem ven, takže účinnost je o dost nižší než u nejnovějších kondenzačních kotlů. Na trhu se objevují již pouze minimální, a pokud, tak jen speciální nízkoemisní kotle, které splňují přísné limity ve vyhláškách.

✅ Kondenzační plynový kotel

Tento kotel využívá zpětně teplo ze spalin, což snižuje emise a zvyšuje efektivitu kotle. V jeho nitru se totiž nachází tepelný výměník, kde se vodní pára spalin kondenzuje a uvolňuje skupenské teplo, které následně slouží jako předehřev topné kapaliny. A přestože je dražší než klasický, cenový rozdíl se v průběhu pár let smazává, díky vyšší úspornosti takového kotle.

 

➡️ Plynový kotel a jeho účinnost

Co se týče účinnosti plynových kotlů, tak vlastně všechny typy mají vyšší účinnost než ty na pevná paliva. Klasický plynový kotel může s účinností může pohybovat kolem 90% (pod touto hranicí jsou pouze nejstarší kotle). Nejvyšší účinnost mají kotle kondenzační, přičemž se pohybuje u jednotlivých modelů v rozmezí 103-109,5%. Jedná se samozřejmě o teoretickou účinnost, která je vlastně součtem účinnosti klasického spalování a dalšího využití tepla z vodních par obsažených ve spalinách.

✅ Třída sezónní energetické účinnosti

Jedná se o poměr mezi potřebou tepla během topné sezóny a roční spotřebou energie. Zařízení se může prodávat a trzích EU pouze pokud splňuje celoroční energetickou účinnost minimálně na 86%.

✅ Třída energetické účinnosti ohřevu vody

Jedná se o poměr mezi užitečnou energií ve vodě a energií potřebnou na její výrobu. Hodnota se udává na stupnici od A do G, přičemž drtivá většina moderních kotlů se nachází ve třídě A. Třídu energetické účinnosti ohřevu vody však hledejte pouze na těch štítcích zařízení, které vodu ohřívají průtokově, zda mají zásobník v těle.

 

➡️ Možnosti regulace

Rovněž je fajn, pokud váš kotel bude disponovat moderní inteligentní regulací. Už jen proto, abyste topili efektivně a zbytečně neplýtvali energií. Vhodně zvolená regulace totiž dokáže řídit topný systém i podle potřeb a zvyklostí konkrétní domácnosti.

Regulace může být ekvitermní nebo se řídí teplotou okolního prostoru. V čem je rozdíl? Ekvitermní regulace je postavena na vyhodnocování teploty vody v systému, přičemž v něm musí stále cirkulovat, aby měl snímač zachytil aktuální údaje. Regulátor pak podle venkovní teploty vypočítá ideální teplotu vody v potrubí a udržuje ji. Tento systém se osvědčí při větších objemech cirkulující vody (například podlahové vytápění). Naproti tomu regulace podle vnitřní teploty vzduchu v prostoru se využije lépe pro menších systémech, které dokáží pružněji zareagovat na změnu teploty (klasické radiátory například).

 

➡️ Třída emisí oxidů dusíku NOx

U plynových kotlů se samozřejmě sledují i emise, konkrétně oxidy dusíku (NOx) – hlavně oxid dusnatý (NO) a oxid dusičitý (NO2). Nové kotle spadají do kategorie emisních tříd 5 a 6, čili jsou ekologické a nepodléhají žádným regulačním pravidlům. Jen pro srovnání, starší turbokotle většinou patří do emisní třídy 3.

 

➡️ Ohřev vody

Základní funkcí kotlů je ohřev vody pro rozvody tepla. No některé je možné využívat i na ohřev užitkové vody v domácnosti (kombinovaný režim). K tomuto účelu slouží hned několik systémů:

✅ Průtokový ohřívač

Kotel v tomto případě ohřívá vodu v momentě odběru. Výhodou je, že vás nepřekvapí, že ze sprchy či z kohoutku najednou začne proudit studená voda. Na druhou stranu, trochu to potrvá, než z nich začne téct opravdu ohřátá voda. A také platí, že při odběru teplé vody z několika míst její nemusí být dostatek pro všechny, čili třeba počítat i s menším uživatelským komfortem.

✅ Zásobník uvnitř kotle

Některé typy kotlů mají zásobník umístěný v těle konstrukce. Nuž a velikost takového zásobníku by pak měla odvíjet od počtu osob v domácnosti (obecně však třeba počítat s menším zásobníkem). Voda se v něm ohřívá průběžně, ale po jeho vyčerpání to chvíli trvá, než máte k dispozici adekvátní teplou vodu.

✅ Externí zásobník

Pokud třeba větší zásobu teplé vody, případně si chcete ponechat možnost dohřívat i bez provozu kotle, ideálním řešením je externí zásobník. Buď to tedy bude bojler, který bude teplou vodu nejen uchovávat, ale také v případě potřeby ji i produkovat (například v letních měsících, či při výpadku dodávky paliva). Případně “vsadíte” na akumulační nádrž, která vodu jen zadržuje (a brání jí vychladnout). Sestava kotel + externí zásobník je ze všech zmíněných možností nejdražším variantou a také zabírá nejvíce místa.

 

➡️ Bezpečnost, ovládání, servis, instalace

Plynové zařízení a jeho provoz představují určité bezpečnostní riziko, takže v tomto případě jsou zvýšená bezpečnostní opatření určitě namístě. Hned nejzákladnějším opatřením je zákonem povinná revize plynového kotle, prováděná certifikovaným pracovníkem (pro kotle s výkonem od 5 do 500 kW). Servisní kontrola se doporučuje provést každý rok na začátku nebo konci topné sezóny. Taková prohlídka zahrnuje kontrolu stavu zařízení a bezpečnostních prvků, vyčištění kotle, nastavení kotle a tlakové zkoušky. Takovou revizí předcházíte zkrácení životnosti kotle a omezíte riziko ohrožení zdraví (při spalování zemního plynu totiž vzniká oxid uhelnatý, který způsobuje otravy*, což vede v nejhorším případě až k smrti).

Mimochodem, pokud byste se v případě neštěstí nevěděli prokázat doklady o povinné roční revizi kotle, z pojišťovny nedostanete nic. Naopak, spíše vám bude hrozit pokuta.

* První pomoc při otravě CO

Příznaky otravy oxidem uhličitým: bolesti hlavy, zvonění v uších, svalová slabost, nevolnost, zvracení, bledá, normální až červená barva obličeje a sliznic, dušení se, nepravidelné dýchání, neklid. postup:

  1. otevřete dveře a okna a vyvětrejte místnost
  2. vyneste postiženého do bezpečí
  3. zjistěte stav vědomí, dýchání a poskytněte první pomoc
  4. přivolejte specializovanou pomoc (hasiči a záchranáři)
  5. kontrolujte vědomí, dýchání a puls

Zdroj: kurzprvejpomoci.sk

✅ Ovládací prvky kotle

Je důležité, aby se kotel dal jednoduše a intuitivně ovládat. Nejnovější modely pro tento případ poskytují digitální displeje, na kterých se zobrazují všechny údaje potřebné k provozu kotle. No a samozřejmě je to kombinace klasických tlačítek a otočných knoflíků.

✅ Výrobci a servis

Při výběru vhodného plynového kotle by mělo ovlivňovat i to, jak to vypadá se servisními středisky značky vašeho kotle – ty by se měly nacházet v umnej vzdálenosti od vašeho bydliště. Určitě nechcete kotel, byť za pěkné peníze, jehož servis pak budete shánět na druhém konci republiky, případně asistovat při revizní prohlídce technikovi, který se při tom škrábe za uchem v důsledku nedostatečných zkušeností s daným kotlem.

✅ Instalace kotle

Rovněž je třeba počítat s tím, že samotná instalace kotle (výměna nebo osazení nového) by se neměla realizovat svépomocí. Ideální je to svěřit do rukou odborníkům, kteří se postarají io vhodné umístění kotle, jeho zprovoznění a nastavení (všech ovládacích prvků, včetně interiérové ovládací jednotky).

 

Nejčastější poruchy kotle

Co dělat, když kotel hlásí nějakou chybu a vy nemáte ani ponětí o jakou poruchu se jedná? V takovém případě je třeba, abyste kontaktovali servisního technika, který ho v případě potřeby prohlédne a pomůže vám vyřešit problém (+ předcházet dalším).

Nejčastější poruchy plynového kotle jsou:

  • zavřený uzávěr plynu
  • nefunkční baterie v prostorovém termostatu
  • nefunkční elektrická zásuvka při plynovém termostatu
  • použití rozdvojky při plynovém kotli v elektrické zásuvce
  • nedostatečné množství vody v oběhu ústředního topení
  • vysoká prašnost prostředí nebo zanedbaný servis
💡 Určitě vás bude zajímat... Článek na Cestakbydleni.cz: Nejčastější poruchy a chybová hlášení kotle – Protherm, Buderus, Attack a jiné

 

Kde koupit a jaká je cena

Jaká cena je za plynový kotel optimální? To není tak jednoduché stanovit. Nejlevnější kotle většinou nejsou zrovna nejúspornější, rovněž však ani ten nejdražší kotel nemusí plně vyhovovat vašim potřebám (stačí například při plánování a instalaci zanedbat na první pohled úplnou maličkost).

Pojďme ale pěkně od začátku. Každý kotel je, vlastně jako každé elektrické či energetické zařízení, zařazen do určité kategorie energetické účinnosti. Plynové kotle najdeme v kategoriích G až A (A +, A ++), přičemž energeticky nejúčinnější hledejte v kategorii A. Starší klasické kotle hledejte v nižších kategoriích s účinností 50-70%, modernější, kondenzační kotle v závislosti na systému regulace dosahují účinnosti kolem 90%, ty nejmodernější i přes 100%. A cena toto samozřejmě reflektuje.

Rovněž však závisí na konstrukci kotle a použitých materiálů, ty dražší mají topné plochy kotle z nerezavějící oceli, které umožňují opravdu efektivní využití kondenzačního tepla a mají i samočisticí efekt.

✅ Cena kotlů zhruba do 25 000 Kč

V této ceně je asi nejmenší výběr kotlů. V této kategorii najdete některé kondenzační kotle s nižším výkonem, typicky půjde o závěsný model, který lze propojit s externím zásobníkem teplé vody.

✅ Cena přibližně 40 000 Kč

V této střední cenové kategorii (25 000 – 50 000 Kč) najdete nejčastěji závěsné kondenzační kotle s možností připojení externího zásobníku vody, ale už i modely, které nabízejí průtokový ohřev vody či interní zásobník vody umístěn přímo v zařízení. V tomto rozmezí hledejte i zvýhodněné kombinace kotel + externí zásobník.

✅ Cena kotlů nad 50 000 Kč

Kotel nad 50 000 Kč bývá výkonem nejvýše z zmíněných kategorií. V této cenové relaci je kondenzační plynový kotel i na vyšší úrovni co se týče designu a ovládacích prvků, takže se dá umístit do koupelny či na chodbu, aniž působil rušivě.

Zmíněné cenové kategorie zahrnují nejvíce prodávané plynové kotle. Na trhu však najdete kotle, jejichž cena se pohybuje i v statisících korun.

💡 TIP: Jak vybírat z poměrně širokého cenového rozpětí? Ne vždy je ten nejdražší kotel i nejideálnější řešení. Určitě byste měli zvážit i dostupnost servisu a havarijní služby značky co nejblíže vašemu bydlišti.

 

Kde koupit plynový kotel

Plynový kotel není žádná hračka, proto byste ho měli kupovat u odborníků, kteří se tomu věnují dlouhodobě. Velký výběr kvalifikovaných prodejců najdete například i na Heuréce, Kde získáte i dostatečný přehled o jednotlivých možnostech a dostupnosti prodejců včetně servisních center v blízkosti vašeho bydliště.

💡 Plynový kotel z Bazoš – vyplatí se?

Levný kotel se dá, jak v podstatě všechno, sehnat i na inzerát na internetu (Bazoš a další inzertní portály), případně někde v nějakém kamenném bazary. Je to sice každého osobní věc, ale raději si dvakrát promyslete, zda chcete právě plynový kotel kupovat takto “pod rukou”. Použitý kotel nemusí být právě v nejlepším technickém stavu a samozřejmě nečekejte žádnou záruku, že vám vydrží dostatečně dlouho.

💡 Nezapomeňte na to, že i instalace bude něco stát!

Pořízení plynového kotle není jedinou investicí při osazení nového energetického zdroje, či výměně toho starého. Pokud měníte starý za nový, třeba počítat například i s propláchnutím topného systému, což také něco stojí. Případně se připravit na to, že budou potřeba i nějaké stavební či elektrikářské úkony. Pokud budete osazovat nový kotel do staršího objektu, může si to vyžádat i rekonstrukci elektrických rozvodů, či úpravu kouřovodu nebo komína podle typu kotle.

 

Nejznámější značky Plynových kotlů

📌 Značka Protherm

Protherm je německá značka pod záštitou Vaillant. Vyrábějí kotle zaměřené na ohřev vody, které se montují za pomoci elektronických pracovních postupů. Díky nim je montáž kotlů poměrně lehčí a snižuje se riziko pochybení. Na svém kontě mají velké množství značek.

📌 Značka Junkers

Junkers se zaměřuje na celou řadu výrobků v oblasti tepelné techniky. Je součástí společnosti Bosch Termotechnika. Jejich výrobky jsou známé po celém světě a mají pod sebou 7 nejprodávanějších značek.

📌 Značka Viessman

Skupina Viessmann je německá značka, která je jedním z největších mezinárodních výrobců topných, průmyslových a chladicích systémů.

📌 Značka Vaillant

Vaillant je německá značka, která na trhu působí více než 140 let. Společnost patří ke špičce v oblasti topných a větracích technologií. Má za sebou několik ocenění a stále se zdokonaluje.

Abychom byli korektní, nesmíme zapomenout i na další značky a výrobců, kteří mají na našem trhu rovněž poměrně silné zastoupení: Attack, Buderus, Leiber, Baxi a další…

 

FAQ nebo nejčastější dotazy týkající se plynových kotlů

❓ Co to znamená, když má kotel více než 100%-ní účinnost?

Tak to určitě dokáže překvapit více zájemců o plynový kotel. Jedná se však o teoretickou účinnost - je to součet účinnosti klasického spalování (samotná energie plynu) a dalšího využití tepla z vodních par obsažených ve spalinách.

❓ Plynové kotle a bezpečnost, je riziko vyšší než u ostatních typů kotlů?

Pokud se dodržují bezpečnostní pokyny, tak plynový kotel nebezpečný není. Samozřejmě ho také třeba pravidelně kontrolovat a čistit.

❓ Spadají plynové kotle do emisní třídy?

Podobně jako kotle na tuhá paliva, i plynové kotle jsou zařazovány do příslušné emisní třídy, konkrétně se jedná o emise oxidů dusíku (NOx). Nejnovější kotle spadají všechny do třídy 5 a 6, to znamená, že jsou ekologické a nejsou nijak legislativně omezovány či regulované.

❓ Jaká je životnost plynového kotle?

Životnost nového kotle, konkrétně kondenzačního, uvádí většinou v rozmezí 15 až 20 let. Podmiňuje ji několik faktorů jako je kvalita provedení, kvalita použitých materiálů a jednotlivých součástek a také intenzita jeho užívání. Na životnosti se v pozitivním smyslu podepisuje i pravidelný servis a kontrola.

❓ Jak vlastně funguje kondenzační kotel se zásobníkem?

Kondenzační kotel může mít integrovaný zásobník (cca do objemu 20 litrů), nebo je k němu připojen externí zásobník s objemem, který obvykle přesahuje 100 litrů. Samotný zásobník, nezávisle na tom zda je vnitřní nebo externí, slouží k zajištění okamžitého odběru i většího množství teplé vody.

 

Určitě vás bude zajímat: srovnání kotlů podle paliva

V tomto článku jsme si představili kotle plynové, určitě vás však bude zajímat i to, jak jsou na tom ostatní kotle, které fungují na jiném typu paliva. Proto si na závěr probereme základní vlastnosti jednotlivých typů kotlů a jejich porovnání. Každý z nich má totiž své přednosti a samozřejmě i slabiny…

Nejčastější typy kotlů podle paliva:

  • kotle na tuhá paliva
  • plynové kotle
  • elektrokotle

Kotle na tuhá paliva

💡  Kotel na tuhá paliva je v podstatě nejlevnější způsob vytápění a ohřevu vody (hlavně na dřevo), ale musíte počítat i s tím, že provozování ani zdaleka není tak komfortní jako je to u ostatních typů kotlů. Přestože i zde se s tím dá něco dělat a existují například i automatické kotle, které nezaberou tolik času na jejich obsluhu. Rovněž je fakt, že kotle na tuhá paliva jsou velkou ekologickou zátěží.

Co se týče paliv, tak topit můžete nejen klasickým dřevem či uhlím, ale například i předpřipravenými peletkami či štěpkou. Existuje několik typů kotlů na tuhá paliva s různou účinností. Momentálně se na trhu dostanete ke dvěma modernějším typem kotlů (každý s odlišným typem technologie na spalování paliva), konkrétně se jedná o:

  • zplyňovací kotle na tuhá paliva
  • automatické kotle na tuhá paliva

V domácnostech se ještě můžete setkat i s kotli prehorievacími a odhorievacími, které jsou v emisní třídě 1 a 2, což mimo jiné znamená i mnohem větší zátěž na životní prostředí, menší účinnost a i vyšší spotřebu paliva. V minulosti oblíbené u uživatelů, kteří preferovali nízkou pořizovací cenu kotle.

👉 Více se o těchto technologiích a kotlích na tuhá paliva obecně dozvíte v článku: Jak si vybrat kotel na tuhá paliva + srovnání vhodných modelů (v přípravě).

Kotle na plyn

💡  Plyn je, co se týče nákladů na vytápění, zlatou střední cestou. Rovněž jsou tyto kotle ceněny pro minimální nároky na obsluhu a také pro vysokou energetickou účinnost, či nízké emise (moderní plynové kondenzační kotle).

No pořizovací cena kotle (spolu s instalací) je zase o něco vyšší ve srovnání s kotli na tuhá paliva. Plyn má však širší použití, kromě vytápění a ohřevu teplé vody, s ním můžete i vařit.

Kotle na elektřinu

💡  Největší komfort při vytápění přináší elektřina, ale jde o nejdražší variantu. I proto se často využívá i jako doplňkový zdroj tepla například ke krbu, či v nízkoenergetických a pasivních domech. Výhodou těchto kotlů jsou v podstatě minimální nároky na jejich obsluhu, bezhlučný provoz a nenáročnost na prostory. Plus samozřejmě nepotřebujete žádný odvod spalin…

👉 Další informace o elektrických kotlích naleznete v samostatném článku: Jak si vybrat elektrický kotel + srovnání vybraných modelů (v přípravě).

Účinnost kotlů

💡  Jednotlivé druhy kotlů mají podle spalovaného paliva i různou účinnost:

  • plynové kondenzační kotle: 95 až 109%
  • kotle na tuhá paliva: 89 až 97%
  • elektrické kotle: 35-50% (99% a více)*

* Zde se při výpočtu zohledňuje i účinnost samotné výroby elektrické energie. I proto se i ty nejmodernější elektrokotle podle legislativy běžně označují na štítku písmenem D (přičemž některé již zastaralé kotle na pevná paliva s účinností pod 80% jsou označovány také jako A +).

Mohlo vy vás zajímat na Cestakbydleni.cz: průtokové ohřívače a bojlery, konvektory a další ohřívače

Zdroje informací + mohlo by vás zajímat:

Do testu jsme vybrali Plynové kotle pouze z ověřených eshopů

Heureka.cz
Ohodnoťte náš test:
3.9/5 - (13 votes)
Autor článku
Erik Havlík

Editor a Redaktor magazínu CestakBydlení. Jelikož mě toho hodně zajímá, vím i toho dost přenést do svých článků, které se snažím připravovat tak, abyste z nich měli opravdový požitek – to znamená, abyste si je v první řadě užili, dozvěděli se něco nového a jelikož se věnuji i naším srovnávacím testům, věděli na co se při výběru jednotlivých produktů zaměřit.

Komentáře

Tento článek je součástí reklamy uvedených značek. Jako analytik topných systémů jejichž součástí je i zdroj ať plynový, TČ, peletové kotle a přimotopy atd, nemohu zcela souhlasit.
Autor vůbec nezmínil výkonový rozsah.
Tento údaj zcela shodí jeho žebříček
Na první místo se vedle sebe posadí hned několik značek.
Nebudu tady jmenovat. Vhodný plynový kotel navrhneme pouze po konzultaci.

Dobrý den,
tento článek NENÍ součastí reklamy uvedených značek. Žebříček je sestavován na základě několika faktorů, které při výběru kotle hrají podstatnou roli, neopomínáme při tom ani vámi zmiňovaný výkonový rozsah. Ale například ani cenu kotle či uživatelské zkušenosti…

Dobrý den, myslíte článek Vážně? Gepard a cokoliv od Baxi jsou top kotle? To bych nedoporučil ani nepříteli 😀 Pokud hodláte dělat článek, tak nejdříve zavolejte nějakému technikovi a zeptejte se, než vydáte takovýto blábol. Děkuji

Dobrý den. V článku byly umístěny produkty, které časem vypadly z prodeje, takže na přední místa se dostaly vámi zmíněné kotle. V rámci plánované aktualizace (máme zde množství a množství srovnání a recenzí) jsme samozřejmě zjednali nápravu. Přičemž ale naprosto nesouhlasíme s tím, že by ty produkty byly vysloveně špatné. Svůj okruh zákazníků si jednoduše vždy najdou a je to pro ně docela přijatelná alternativa k dražším a kvalitnějším zařízením.

S tímhle, jako servisak PZ, mohu jen souhlasit.
Navíc článek vůbec neřeší minimální výkon kotle, který je dnes u nízkoenergetických domů mnohem důležitější než výkon maximální.

Dobrý den, děkujeme za podnětnou připomínku, problematiku jsme zapracovali do našeho článku (alespoň ve zkrácené formě, obšírnější informace samozřejmě třeba hledat na specializovanějších webech).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Protherm Panther Condens 30 KKO-CS / 1 Flame Fit
Protherm Panther Condens 30 KKO-CS / 1 Flame Fit
Hodnocení 5 hvězd
Vítěz testu
Cena 45 965 Kč