Tchynin jazyk je pokojová rostlinka, kterou alespoň podle poslechu zná snad každý z nás. Není to tak dávno, když jste ji zahlédli téměř na každé chodbě ve škole či kanceláři v úřadu. A ty časy se vracejí zpět. Tato vděčná „retro“ rostlina je nenáročná na pěstování a hodí se i pro úplného začátečníka. Pojďme se nyní spolu podívat na to, jak ji správně pěstovat, jakou péči vyžaduje, na jaká místa v bytě se bude nejvíc hodit. Ale dozvíte se například i to, zda náhodou nejsou tchyně jazyky jedovaté.
Tchynin jazyk - navigace v článku

Tchynin jazyk alias Sansevieria
Tchynin jazyk je rostlina, která se „pravým jménem“ nazývá Sansevieria (angličtině „mother-in-law’s tongue“, „snake plant“, či dokonce „viper’s bowstring hemp“). Pravým jménem píšeme v uvozovkách proto, že „Sansevieria“ byla v minulosti samostatným rodem, dnes už to neplatí a patří mezi dracény (Dracaena) z čeledi asparagovité (Asparagaceae). Takže oficiální odborný latinský název je Dracaena trifasciata.
Rostlina pochází původně ze Západní Afriky, kde roste v suchých a teplých oblastech (například i na Madagaskaru). Její přezdívka „tchýn jazyk“ vychází z dlouhých, ostrých listů, které prý obrazně připomínají nabroušený jazyk tchýně. V anglicky mluvících zemích se jí říká „snake plant“ (hadí rostlina) kvůli vzoru na listech, který připomíná hadí kůži.
Trochu z botaniky, nebo jako tchyniny jazyky vlastně vypadají
Tchyniny jazyky jsou vytrvalé, stálozelené rostliny se vzpřímenými, tuhými listy, které se směrem vzhůru zužují. Listy mají většinou tmavě zelenou barvu s charakteristickými světlými pruhy a některé druhy* mají i žluté okraje či mírně jiné barevné odlišnosti. Rostlina v závislosti na druhu dosahuje výšky obvykle od 30 cm až po 70 cm (některé divoce rostoucí dosahují více než 120 cm). Květy se objevují jen zřídka, mají bílou nebo nazelenalou barvu a vydávají decentní nasládlou vůni.
*nejznámější druhy tchýních jazyků: Sansevieria trifasciata laurentii, Sansevieria moonshine, Sansevieria masoniana, Sansevieria gracilis, Sansevieria cylindrica, Sansevieria kirkii.
Tchynin jazyk – jak na jeho pěstování?
Tchyniny jazyky jsou ideální volbou pro každého, kdo hledá nenáročnou, dekorativní a užitečnou rostlinu do domácnosti. Jejich pěstování je vhodné i pro začátečníky, neboť si poradí is občasným zanedbáním péče. Jsou totiž doslova nezničitelné! Přežijí roztržité ne-polévače, bude si užívat všude tam, kde ji položíte, ať už to bude stín nebo přímé slunce, do průvanu, k radiátoru, klimatizaci… tchýní jazyk je prostě nezmar.
Kde jej umístit
Tchyniny jazyky jsou mimořádně přizpůsobivé. Rádi však rostou na světlých místech či v polostínu. Pokud by to mělo být přímé slunce, tak by bylo fajn, kdybyste ji na to nejprve trochu nechali přivykat. No a teplota stanoviště by pak neměla klesnout pod 10 stupňů.
TIP: Tchynin jazyk se bude hodit i do ložnice, protože v noci produkuje kyslík – narozdíl od jiných rostlin, které tehdy naopak produkují oxid uhličitý. Rostlinka je také známá tím, že dokáže filtrovat vzduch a čistit jej i od nebezpečných toxinů. V americké NASA zjistili, že tato „čistička vzduchu“ dokáže dobře odstranit i takový formaldehyd, benzen či toluen.
Jak je třeba tchýnin jazyk zalévat
Rostlina není náročná na vodu a velmi dobře snáší sucho. Zalévejte ji proto střídmě, stačí i jednou za dva týdny, klidně až tehdy, když proschne veškerý substrát v květináči. V zimě stačí ještě méně, tak jednou měsíčně. Určitě ji zbytečně nepřelévejte, přebytečná voda totiž může způsobit hnití kořenů (podaří-li se vám přelít – z podmisky vodu vždy vylijte, aby nikdy nestála ve vodě).
Jakou potřebuje půdu
Pro tchýni jazyk je ideální je dobře propustná půda, například substrát pro sukulenty nebo kaktusy (případně palmy). Použít však můžete také směs křemičitého písku nebo perlitu a běžného substrátu.
Přesazování rostlinky
Tchyniny jazyky rostou pomalu a proto se přesazují přibližně jen jednou za dva až tři roky. Teprve tehdy, když mají kořeny doslova přeplněný květináč, když jimi trčí drenážními dírkami ven.
Jak hnojit
Tchyninym jazykem stačí „decentní“ hnojení jednou měsíčně od jara do podzimu. Ideálně hnojivem pro sukulenty.
Rozmnožování tchýních jazyků
Tchyně jazyky se snadno rozmnožují dělením trsů nebo listovými řízky. List stačí odříznout, nechat ho několik dní zahojit a poté jej rovnou zasadit do substrátu. Ale pokud vám to vyhovuje víc, řízek klidně můžete nechat zakořenit ve vodě – já to tak činím u všech mých pokojových rostlin. Ještě doplním, že u druhů s panašovanými listy někdy může při rozmnožování řízky dojít ke ztrátě tohoto barevného efektu.
Jsou tchyniny jazyky jedovaté?
Ano, tchyniny jazyky jsou jedovaté. Pro domácí zvířata, zejména pro kočky a psy. Obsahují totiž větší množství saponinů, které mohou způsobit zažívací potíže a podráždění tělových sliznic, včetně zvracení a průjmu. U lidí mohou po konzumaci způsobit mírné podráždění. Sansevierie by tak určitě měly být i mimo dosah malých dětí.
Kde koupit
Tchyniny jazyky si snadno umíte pořídit v zahradnictvích, květinářstvích, ale i velkých hobby shoppech se zahradními centry jako je OBI a podobně. Cena pak samozřejmě závisí na velikosti rostliny a druhu. Já doporučuji klidně vyzkoušet i online cestu a koupit parádní tchýní jazyk v ověřeném eshopu Plantizia.cz.
- „klasický“ tchýnin jazyk se žlutými okraji listů
- rostlinka nevyžaduje velkou péči – ideální pro začátečníky
- průměr květináče: 12 cm
- Jak na pěstování Aloe vera – péče o rostlinu a jak ji doma zpracovat na gel či nápoj
- Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči – péče, nemoci
- Pěstujeme fíkus v interiéru – péče a rozmnožování
- Toto je 14 nejkrásnějších květin do stínu – inspirujte se
- Jak pěstovat mandevillu (dipladenii) – přezimování, stříhání, rozmnožování
- Pěstujeme Eukalyptus – pokojový v květináči i venku v zahradě
- Kala etiopská je nejen pokojová rostlina – jak ji pěstovat a rozmnožovat
- Pěstujeme oleandr – stříhání, rozmnožování, zazimování
- Nadčasově krásná Pivoňka – její pěstování, péče a léčivé účinky
- Čínská růže – pěstování, péče a pár méně známých faktů
Článek je zařazený do kategorie: Květiny
Mohlo by vás zajímat
-
Růže z Jericha – nesmrtelná rostlinka nosí domů štěstí, jak na její pěstování či rozmnožování + pár zajímavostí
-
Kamélie japonská - jak pěstovat „japonskou růži“ v bytě i v zahradě
-
Jak správně pěstovat rodící banánovník i v bytě v květináči - péče, nemoci
-
Toto je 14 nejkrásnějších květin do stínu - inspirujte se
-
Pěstujeme fíkus v interiéru - péče a rozmnožování
-
Pěstování skalniček v okrasné zahradě - ve stínu i na slunci + NÁVOD pro založení skalky a TIPY pro inspirace
-
Vybíráme celoroční mrazuvzdorné květiny a rostliny na balkon – jaké jsou možnosti?
-
Pěstujeme oblíbené letničky Cínie - sázení a péče
-
Pěstujeme Kakost (Geranium) - krásnou půdopokryvnou trvalku do polostínu
-
Jak pěstovat netýkavky - ideální květiny na terasy a balkony