Vybíráme trekingové, turistické a Nordic walking hole – recenze 2021 doporučuje Acra, Leki a Spartan

Redakce CestakBydlení.cz Test 0

Celkoví víťezové testu

Acra 05-LTH130 Leki Response
Vítěz testu
Acra 05-LTH130
Leki Response
 1. levné
 2. vhodné na turistiku i Nordic Walking
 3. odpružené
 1. odnímatelné poutko
 2. vhodné na léto i na zimu
 1. nejsou známy
 1. nelze nastavit délku
V případě, že hledáte cenově dostupné hole na rekreační využití, tento model je pro vás vhodný. Jednodílné hole na nordic walking jsou odolné a lehké zároveň, využijete je v létě i v zimě.
338 Kč 1 290 Kč
Ukázat nabídku
fitvyziva.cz
Ukázat nabídku
inSPORTline.cz
Můžeme říci, že zájem o chůzi a turistiku je na vzestupu a tak roste i zájem o pomůcky spojené s těmito aktivitami, konkrétně o turistické či trekingové hole a hole na nordic walking. Mnoho lidí si myslí, že jde spíše o doplněk k chůzi, ale pravda je taková, že hole na turistiku mají svou funkci. Pomáhají například překonat únavu a zvládat tlak, který je s chůzí spojen. O tom, jaké jsou jejich další funkce si však ještě v článku řekneme více.

Náš test věnovaný těmto pomůckám, vám mimo jiné poradí, jak si vybrat ty nejlepší hole na turistiku a v čem je vlastně mezi jednotlivými typy holí rozdíl. Nebude chybět ani průvodce parametry, které bychom si při výběru měli všímat.

V testu trekingových a Nordic Walking holí, jsme pro vás vybrali 3 nejlepších produktů za rok 2021. Naše recenze nejlépe ohodnotili značky Acra, Leki a Spartan. Podíváme se na to, jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých produktů a v krátkosti si je představíme. Třešničkou na dortu je rozhovor s lektorkou Nordic Walking, která nám prozradila více o tomto sportu, ale také nám řekla, na co bychom se měli při výběru holí na Nordic Walking zaměřit.

Jak si vybrat hole na turistiku?

Laikovi se může na první pohled zdát, že výběr holí na turistiku nebo Nordic Walking nemůže být ničím složitým. Pravdou však je, že při koupi těchto pomůcek byste si měli všímat několik věcí.

 • typ – v první řadě si ujasněte, zda chcete hole na Nordic Walking nebo trekingové hole. Je mezi nimi rozdíl.
 • materiál – nejčastěji se můžete setkat s hliníkovými či karbonovými holemi. Použitý materiál se odráží i na hmotnosti.
 • délka hole – ta je při chůzi podstatná, některé hole lze přizpůsobit
 • hmotnost hole – počítejte však s tím, že za extra lehké turistické hole si připlatíte
 • funkce antishock – postará se o to, abyste při nárazu necítili vibrování, funkci lze obvykle zapnout nebo vypnout podle potřeby
 • skladateľnosť –  některé turistické hole je možné pohodlně složit, což může být pro mnohé lidi praktické a důležité

Nejlepší Trekingové hole na základe porovnávacího testu 2021

1. místo 2. místo 3. místo
Vítěz testu 2021
Acra 05-LTH130 Leki Response Spartan Alpen lock
Acra 05-LTH130 Leki Response Spartan Alpen lock
338 Kč 1 290 Kč 629 Kč
Ukázat nabídku
fitvyziva.cz
Ukázat nabídku
inSPORTline.cz
Ukázat nabídku
inSPORTline.cz

4 nejlevnější kvalitní Trekingové hole do 1290 Kč

1. místo 2. místo 3. místo
Acra 05-LTH130 Spartan Alpen lock Leki Response
Acra 05-LTH130 Spartan Alpen lock Leki Response
338 Kč 629 Kč 1 290 Kč
Ukázat nabídku
fitvyziva.cz
Ukázat nabídku
inSPORTline.cz
Ukázat nabídku
inSPORTline.cz

Recenze 3 nejlepších trekingových, turistických holí pro rok 2021

1. Acra 05-LTH130

Typ: trekingové / nordic walking ● Materiál: hliník + grafit ● Hmotnost jedné hole: 290 g

Acra 05-LTH130

Teleskopické třídílné turistické hole Acra 05-LTH130 jsou cenově dostupná volba jako na turistiku, tak i na nordic walking. Jsou praktické, pohodlné a výškově nastavitelné od 65 do 135 cm. Vybaveny jsou vyměnitelnými kroužky a gumovými koncovkami, díky čemuž je můžete používat na sněhu, asfaltu i lesní cestě.

Hmotnost jedné hole je 290 g, vyrobené jsou z hliníku s přidáním grafitu. Součástí jsou poutka, které vám umožní vám hole zachytit na zápěstí. Hole mají i odpružení, takže je chůze s nimi maximálně komfortní.

Výhody

 • levné
 • vhodné na turistiku i Nordic Walking
 • odpružené

Nevýhody

 • nejsou známy

Verdikt: V případě, že hledáte cenově dostupné hole na rekreační využití, tento model je pro vás vhodný.

Naše hodnocení:

Cena: 338 Kč

Ukázat nabídku
fitvyziva.cz
Detail

Lidová volba


2. Leki Response

Typ: hole na Nordic Walking ● Materiál: hliník ● Hmotnost: 220 g

Leki Response

Jednodílné hliníkové hole na Nordic Walking Leki Response jsou vyrobeny z pružného a lehkého hliníku. Rukojeť je velmi pohodlná, je vyrobena ze směsi přírodního korku a gumy a dobře padne do ruky. Výhodou je, že poutko lze snadno odejmout a znovu nasadit na hůl. Ačkoli délku holí nelze nastavit, při koupi si můžete vybrat z různých délek přesně podle vaší potřeby.

Zakončení těchto holí tvoří ohebný hrot s gumovou patkou pro lepší odraz po pevných površích. Hole jsou vhodné tak na letní jako i na zimní sezónu.

Výhody

 • odnímatelné poutko
 • vhodné na léto i na zimu

Nevýhody

 • nelze nastavit délku

Verdikt: Jednodílné hole na nordic walking jsou odolné a lehké zároveň, využijete je v létě i v zimě.

Naše hodnocení:

Cena: 1 290 Kč

Ukázat nabídku
inSPORTline.cz
Detail


3. Spartan Alpen lock

Typ: trekingové hole ● Materiál: hliník ● Hmotnost: 242 g

Spartan Alpen lock

Třídílné teleskopické trekingové hole Spartan Alpen jsou vyrobeny z kvalitního a lehkého hliníku. Rukojeť mají odlehčenou a ergonomicky tvarovanou, v rukou dobře sedí a neklouže ani tehdy, pokud máte zpocené ruce. Délka holí je nastavitelná od 65 do 135 cm.

Tyto hole na turistiku jsou vybaveny systémem odpružení Antishock, který je možné podle potřeby zapnout a vypnout. Jsou cenově dostupné a s hmotností jedné hole 242 gramů jsou pohodlnou i stabilní oporou na túrách.

Výhody

 • dobrá cena
 • stabilní a lehké
 • ergonomická rukojeť

Nevýhody

 • gumové tlumiče na hroty se v náročnějším terénu podle více uživatelů svlékají

Verdikt: Cenově dostupné trekingové hole, kterými nemáte co zkazit.

Naše hodnocení:

Cena: 629 Kč

Ukázat nabídku
inSPORTline.cz
Detail


Rozdíl mezi trekingovými holemi a hůlkami na Nordic Walking

Při výběru turistických holí je třeba si nejprve určit, zda chceme hole na treking nebo na Nordic Walking, čili tzv. severskou chůzi. Laikovi se může sice zdát, že v tom není velký rozdíl, ale opak je pravdou. Trekingové hole se od hůlek na Wordic Walking liší ve více parametrech. V první řadě je rozdíl v tom, že trekingové hole jsou určeny pro běžnou turistiku, přičemž hole na Nordic Walking, pochopitelně na severskou chůzi. Pojďme se na ně podívat.

Rozdíl mezi trekingovými holemi a hůlkami na nordic walking

Nordic Walking holeTrekingové hole
Typ držadelrukojeť je štíhlá a dlouhádržadla jsou tvarovány anatomicky, mají drážky na prsty, a tak vám dobře sednou do rukou. Menší nevýhodou je, že byste si měli hole před koupí vyzkoušet, abyste zjistili, zda vám dobře sednou
Poutkopoutka při tomto typu holí vypadají jinak než při holích na turistiku, protože při pohybu se hůl pouští dozadu a nedrží se stále tak, jak je to v případě trekingových holí. Někdy je poutko na holích pro Nordic Walking podobné rukavici, někdy je uzpůsobeno tak, že je v něm otvor na palecpoutko na tomto druhu holí je jednoduché, jde jen o smyčku, přes kterou si provlečete ruku. Jelikož trekovou hůl při chůzi neustále držíte, poutko je tomu přizpůsobeno
Tělo holejde obvykle o jednodílné hole, které nelze složit, ale na trhu najdeme i dvoudílné či třídílné hole. Teleskopické hole na Nordic Walking jsou velmi praktické, protože jsou skladné a navíc je mohou používat více lidí s různou výškou. Nevýhodou však je, že při velmi dynamické chůzi mohou být takové hole méně spolehlivétrekingové hole jsou obvykle téměř vždy teleskopické, neboť jsou určeny pro chůzi v různém terénu, a tak si je umíte při chůzi do kopce zkrátit podle potřeby. Naopak, při chůzi dolů svahem jejich zase víte prodloužit
Odpruženíseverská chůze se vyznačuje dynamičností a rychlostí, takže v tomto případě by odpružení nemělo smysl. Z tohoto důvodu je většina holí na Nordic Walking bez odpružení nebo jsou vybaveny možností odpružení deaktivovatjelikož při turistice dochází k časté změně terénu, po kterém kráčíte, většina trekingových holí je vybavena odpružením, které se zvykne označovat i jako antishock. Vybrat si však můžete i hole bez něj
Zakončenízakončení těchto holí je specifické tím, že má tvar jakési pantofle, která je tvarovaná tak, aby bylo odrážení se při chůzi co nejpohodlnější. Toto zakončení se postará i o tlumení zvuku nárazu kovu o zemtyto hole jsou zakončeny kovovými hroty. Ty se do povrchu, po kterém kráčíte, zapíchnout, čímž umožňují lépe se odrazit. Typů hrotů může být hned několik, přičemž nejtenčí ostrý hrot má univerzální použití a můžete ho využít i při chůzi po ledě, štěrku i hlíně. Najdete i hroty určené speciálně na bláto a měkký povrch, či na tvrdý a kluzký terén

 

hole na nordic walking rukavice

Hole na Nordic walking jsou typické rukavicemi

 

Jaké další parametry sledovat

Rozdíly mezi trekingovými holemi a holemi na Nordic Walking jsme si už objasnili, čímž jsme načrtli i některé parametry důležité při výběru těchto pomůcek. Podívejme se však na další důležité vlastnosti holí, na které bychom při výběru měli dbát.

 

Délka

Při výběru holí je velmi důležitá jejich délka. Při holích na Nordic Walking by měla být jejich délka taková, že budete v lokti svírat nejvíce pravý úhel. Česká Nordic Walking asociace však doporučuje, aby začátečníci používali paličky o dva až tři centimetry kratší. Hole byste si měli nastavit podle toho, jakou máte obuv a v jakém terénu kráčíte. Nedoporučuje se proto nastavovat si délku holí podle velikostních tabulek. Raději si paličky vždy vyzkoušejte a vybírejte si dvoudílné hole, které si umíte dle potřeby nastavit, případně jejich víte i někomu půjčit.

 

Materiál

Ať už si vybíráte turistické hole nebo hole na Nordic Walking, na výběr máte několik materiálů. Nejčastěji se můžete setkat s hliníkem, karbonem a sklolaminátem, ale i jejich kombinací.

 • hliník – jde o nejlevnější a nejtěžší materiál. Hole z něho jsou vhodné spíše pro méně náročné lidi, kteří budou hole používat pouze sporadicky jako oporu.
 • sklolaminát – lehčí hole vhodné také spíše pro občasné používání a rekreační chůzi. Vhodnější jsou na měkký povrch.
 • karbon (uhlík) – karbonové trekingové hole a hole na Nordic Walking jsou vhodné pro časté použití a náročných chodců. Jsou lehké, tvrdé a dobře tlumí otřesy. Patří však i k těm dražším.

 

Hmotnost

Hmotnost holí souvisí přímo s materiálem, z jakého jsou zhotoveny. Platí, že čím je hůl lehčí, tím je obvykle její cena vyšší. Ty nejlehčí hole na treking mohou mít hmotnost něco přes 300 gramů, ty těžší váží i 600 gramů. Dá se tedy říci, že nejlepší turistické hole jsou ty nejlehčí.

trekingové hole - lehké a pevné

Trekingové hole i hole na severskou chůzi by měly být lehké a pevné

 

Cena

Při výběru holí na Nordic Walking či na turistiku patří i cena k důležitým parametrem. Podívejme se tedy na to, jaké jsou cenové relace, v jakých se pohybují částky za hole na turistiku. 

Levné hole na turistiku si zakoupíte již za několik stovky korun, přičemž ty nejlevnější hole vás mohou stát kolem 250 Kč. Takové hole však doporučujeme spíše pro občasné turistů. Pokud patříte k lidem, kteří chtějí hole na turistiku nebo Nordic Walking využívat pravidelně a také na náročnější túry, rozhodně se vyplatí zainvestovat. Zlatá střední cesta představuje cenovou relaci kolem 1300 Kč. V případě, že nechcete šetřit a chcete jen to nejlepší, za částku okolo 2500 Kč až 4000 Kč dostanete turistické hole či hole na Nordic Walking, které vám budou věrně sloužit a budete s nimi maximálně spokojený.

 

💡 Nepřehlédněte!

Rozhovor s instruktorkou nordic walking Silvií Sórádovou

Silvia Sórádová

Silvia Sórádová

Více informací o Nordic Walking, ale i o výběru holí na severskou chůzi nám řekla akreditována instruktorka Silvia Sórádová, která je fyzioterapeutka a speciální pedagožka pro tělesně a zdravotně postižené děti. K Nordic Walking se dostala shodou okolností, když ji kolegyně přivedla na kurz Nordic Walkingu v Nitře na Slovensku. Jak tvrdí, ihned cítila, že se jí to bude líbit i přesto, že se sportu věnovala jen v dětství a v mládí.

Rozhodla se, že zkusí zprostředkovat tento druh pohybové aktivity i ostatním a získala osvědčení instruktora I. Stupně od Slovenské asociace Nordic Walking. Vede kurzy a lekce NW pro skupiny i jednotlivce v Nitře a okolí. Nordic Walking je pro ni kompenzací sedavého zaměstnání a během chůze si užívá radost z pohybu a z přírody.

V čem je zásadní rozdíl mezi obyčejnou chůzí s trekingovými holemi a Nordic Walking? Představte trochu našim čtenářům Nordic Walking.

Silvia Sórádová: „Nordic Walking, v překladu severská chůze, je skvělá pohybová aktivita pocházející z Finska, která zaznamenává v celosvětovém měřítku velký rozmach pro její všestranný přínos pro zdraví člověka, a to bez věkových a zdravotních omezení. Provádí se v přírodě, celoročně, s použitím speciálních hůlek, které jsou odlišné od trekingových – ty se používají pro horskou turistiku.

Nordic walking (NW) se od trekingové chůze neodlišuje pouze hůlkami, ale i technikou chůze. Na první pohled NW paličky rozlišíte podle „rukavičky”, do které si navléknete prsty a dlaň. Treková palička má pouze volné ouško, do kterého se navléká ruka. Rozdíl mezi oběma typy chůze, je mimo jiné ten, že při trekové chůzi má chodec ruce ohnuté v loktech a o paličky se střídavě opírá zejména před tělem, trup člověka je mírně nakloněn dopředu, horní polovina těla je strnulá, hlava je často předsunutá.

Nordic walking má rád rovinaté, nebo jen mírně zvlněné terény, kde se dá uplatnit správná technika a vytěžit všechny zdravotní benefity. Lokty nemačká, nebo jen velmi mírně, pohyb horních končetin vychází z ramen a uskutečňuje se hlavně za tělem, které je vzpřímené, přičemž je trup zpevněný a páteř vyrovnaná. I na pohled je to elegantní chůze a možná vás překvapí, že s hůlkami kráčíme mnohem rychleji, než bez nich.

Může se tomuto sportu věnovat každý? Jaké jsou benefity severské chůze?

Silvia Sórádová: „Tomuto” rehabilitačnímu sportu „se může věnovat opravdu každý, nejsou výjimkou 5-6 leté děti (u nich je limit nejmenší délka hůlek), ani senioři po 80-ce. Jistěže existují zdravotní stavy, které tento sport nedovolují – se zlomenou nohou, ani s akutní chřipkou se asi nebudete pokoušet. Ale na úrovni wellness, což znamená úroveň rehabilitačních aktivit, může dělat Nordic Walking i člověk s obezitou, cukrovkou II. typu, astmatik či babička s artritidou, samozřejmě je třeba přizpůsobit intenzitu diagnóze a problémům walkera. Vyšší úrovní NW je fitness, která je určena zdravým jedincům a úroveň sport – pro výkonné sportovce.

Zdaleka jsem nejmenovala všechny skupiny onemocnění, pro které přináší tato aktivita pozitivní vliv. Co je však třeba zdůraznit, je kompenzační vliv této aktivity. Kompenzuje jednostranné statické (nejčastěji sedavé) zatížení moderního člověka, psychickou zátěž a stres ve škole či v zaměstnání a nedostatečný kontakt s okolní přírodou.

Vliv NW na zlepšení různých onemocnění potvrzují nejen studie, ale hlavně lidé, kteří jimi trpí a vyzkoušeli „paličkování”. Já vím za sebe (jako zdravého člověka), potvrdit vynikající vliv této bezpečné aktivity na kompenzování sedavého zaměstnání, odbourání celodenního napětí, zlepšení spánku a celkové nálady a za pozitivní považuji i zlepšení tělesné kondice.”

Potřebuje kromě holí člověk na tento sport nějakou další výbavu?

Silvia Sórádová: „NW je vůči ostatním sportem nízko nákladový. Kromě hůlek a dobré obuvi toho opravdu hodně nepotřebujete, já bych přibalila ještě větrovku pro případ deště, vodu, kapesníky a pozitivní náladu.”

Co bychom měli zohledňovat při výběru holí na Nordic Walking? Na co je třeba dávat při výběru pozor?

Silvia Sórádová: „Při výběru holí bych zohledňovala kvalitu, protože si pořizujete kamarádky na dlouhou dobu. Doporučuji paličky lehké, teleskopické – tedy s nastavitelnou délkou, s odepínatelnou rukavičkou (což je velmi praktické) a z odolného a pevného materiálu. Ideální je, pokud si ještě před koupí můžete nějaké paličky vyzkoušet a porovnat.

Nedoporučuji kupovat paličky s pevnou délkou, jednodílné, protože časem, když se naučíte kráčet natažení, s velkou pravděpodobností budete potřebovat i delší paličky, nebo v různých terénech se paličky zapíchávají do různé hloubky. Navíc teleskopické hůlky mohou používat i jiní.”

Jsou nějaké chyby, kterých se lidé při Nordic Walking dopouštějí? Pokud ano, jaké to jsou?

Silvia Sórádová: „Asi nejčastější” chybou „začínajících walkerů je domněnka, že „chodit přece vím” a „techniku se je zbytečné učit”. Jistě, chodit s hůlkami dokáže asi každý, ale o chybách v technice a naučených zlozvycích nic netuší.

Až na kurzu Nordic Walkingu si uvědomíme, že to není až tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Vždyť na získání dokonalé techniky je potřebný čas asi 2 roky pravidelné chůze. Zvládnout správnou techniku není samoúčelné, neboť pouze s ní víte získat pro sebe maximum zdravotních benefitů. Neobávejte se však, na procítění radosti z Nordic Walkingu nepotřebujete 2 roky. Ta přichází hned. A když se navíc ocitnete v komunitě podobně naladěných walkerů, je to láska na celý život.”

 

Zdroje informací:

Do testu jsme vybrali Trekingové hole pouze z ověřených eshopů

Ohodnoťte náš test:

Trekingové hole v našem katalogu

Leki Response Leki Response
1 290 Kč
Acra 05-LTH130 Acra 05-LTH130
338 Kč
Autor článku
Redakce CestakBydlení.cz

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.