Vyvýšené záhony nejsou náročné na vybudování, jsou nenáročné i z hlediska údržby a nabízejí vám i vaší zahradě množství benefitů. Pokud chcete vědět, jak si postavit vyvýšený záhon, v našem článku se dozvíte množství praktických informací.
Podíváme se na dřevěné vyvýšené záhony, ale i na ty z palet, z betonových tvárnic či z plastu. Představíme si také výhody i nevýhody vyvýšených záhonů a poradíme, jaké jsou zásady pěstování rostlin v nich.
Vyvýšené záhony - navigace v článku
Co je vyvýšený záhon?
Vyvýšený záhon je jakýsi velký kontejner určený pro pěstování rostlin, který je umístěn nad úrovní země a je naplněn zeminou. Jde o box bez dna a uzavřeného vrchu, čili je to v podstatě jen jakýsi rám. Ten si můžete umístit na vhodné místo ve vaší zahradě a těšit se z plodů vaší práce. K těm se však dostaneme později.
Taková forma zahradničení je velmi flexibilní, protože si můžete zvolit, jak velké záhony chcete mít a jaké by měly mít tvary. Kromě toho je jen na vás a vašem vkusu, zda si vybudujete vyvýšený záhon ze dřeva, palet či z plastu nebo z betonových tvárnic. Ve vyvýšeném záhonu lze pěstovat nejen zeleninu, ale i květiny či bylinky.
💡 Pokud si chcete pořídit hotový vyvýšený záhon, máme pro vás několik tipů
Jaké má výhody
Vyvýšené záhony přinášejí zahrádkářům množství benefitů. Například víte díky nim výrazně zredukovat plevel, které byste se v případě klasické zahrádky zbavovali jen velmi těžko. Kromě toho je výbornou volbou pro ty, kteří mají na pozemku neúrodnou a nekvalitní půdu, ale velmi touží po vlastní zelenině. No a jelikož se po zemi ve vyvýšených záhonech nepřecházíte, zemina je vzdušnější a rostlinám se lépe daří. Nespornou výhodou je také to, že pokud si vytvoříte vyvýšený záhon ve výši pásu, nemusíte se při péči o něj shýbat, čímž si šetříte páteř.
Podívejme se i na další výhody vyvýšených záhonů:
- při zalévání se nesplavné voda vlévá do okolí
- můžete si pomocí nich opticky rozčlenit zahradu
- působí esteticky
- jejich vytvořením recyklací staré dřevěné desky, palety, hranoly, tvárnice, kmeny stromů, kameny či cihly
- tvoří bariéru proti škůdcům, jako jsou plzáků či hlemýždi
- půda je teplejší, a tak můžete vysazovat dříve bez obav z přízemních mrazů
- rám zabraňuje vyplavování živin z půdy během velkých dešťů
- vyvýšené záhony jsou výborné pro pěstování zeleniny na malém prostoru
- máte větší kontrolu nad složením a kvalitou půdy
Nevýhody vyvýšených záhonů
Samozřejmě, i vyvýšené záhony mají svá negativa. Jedním z nich je například i to, že takový záhon vám nevydrží navždy a po čase bude vzhledem na materiál, jaký jste na záhon použili, nutná oprava. Doporučuje se každých pět let záhony nanovo založit, co si samozřejmě vyžaduje další práci a námahu.
Problematické může být i vysychání vyvýšených záhonů. Proto byste neměli zapomínat na pravidelné zavlažování, kontrolu vlhkosti a mulčování půdy vhodným materiálem, například senem, štěpkou z listnatých dřevin nebo posekanou trávou. Řešením problému s vlhkostí ve vyvýšených záhonech může být i kapénková závlaha. No a přestože slimáky a plzáky se do záhonů nedostanou, může se stát, že se v něm zabydlí myši a hraboši. Proto je vhodné položit na dno záhonu pletivo.
Zásady budování vyvýšeného záhonu
Bez ohledu na to, z jakého materiálu se rozhodnete vyvýšený záhon postavit, měli byste při jeho budování dodržovat několik základních pravidel:
- vyberte si místo vhodné na vybudování záhonu – záhon by měl být přístupný ze tří stran
- ohraničte si tvar záhonu a odkopte 30 až 60-centimetrovou vrstvu půdy – půdu si odložte stranou, budete ji potřebovat později
- na dno záhonu položte husté králičí pletivo, které zabrání přístupu hlodavců do záhonu
- obvod záhonu ohraničte materiálem, který jste si zvolili
- ohraničený prostor naplňte jednotlivými vrstvami, přičemž jedna vrstva má mít výšku přibližně 25 centimetrů
- spodní vrstva je tvořena větvemi pro dobrou cirkulaci vzduchu a odvádění nadbytečné vody, použít však můžete i slámu
- na větve uložte drn – kousek trávníku, tenčí větvičky, proutí z révy a jiný drobný zahradní odpad
- pak umístěte listy z okrasných či z ovocných stromů
- následuje vrstva hrubého kompostu nebo půdy
- navrch použijeme obkopanú zeminu, kterou jsme si odložili stranou, případně jemný prosátý kompost
Dřevěný vyvýšený záhon
Pokud jste se rozhodli, že si postavíte vyvýšený záhon ze dřeva, použít můžete prakticky jakékoliv dřevo, ze kterého si umíte vytvořit rám. Ten musí být dostatečně pevný na to, aby vydržel tlak půdy. Na tvorbu dřevěného vyvýšeného záhonu vám dobře poslouží klidně i rezivové dřevo, staré použité trámy, hranoly, latě či dřevěné překlady. V případě, že nic takového se u vás nenajde, záhon můžete postavit i z přesně naměřeného a ohoblovaného dřeva.
Dřevo je při výstavbě záhonu třeba z vnitřní strany odizolovat od půdy nopovou fólií. Nopy by měly směřovat ke dřevu, aby se materiál dobře větral. Myslet byste měli na to, že dřevo pracuje – praská, kroutí se, a to zejména tehdy, pokud je vystaveno dešti a následně přímému slunci. Proto je vhodné, abyste měli dřevěný záhon alespoň během části dne ve stínu.
V případě, že se rozhodnete zakoupit si desky na výrobu záhonu, věnujte výběru dostatečnou pozornost. Vybírejte si raději tlustší desky, protože budou odolnější a záhon z nich vám déle vydrží. Desky by měly být z pevného, tvrdého a odolného dřeva. Například desky z cedrového dřeva jsou sice cenově náročnější, ale cedr obsahuje přírodní oleje, které zabraňují hnití dřeva, a tak vám takový záhon bez problémů vydrží celé roky.
Na vybudování dřevěného vyvýšeného záhonu můžete použít:
Hrubší proutí – rám záhonu si můžete uplést z ohebných prutů a výsledek bude překvapivý. Pruty si můžete nasbírat, takže vás materiál na tvorbu rámu nebude nic stát.
Polena – v případě, že jste nedávno spílili strom, nařezané klády, mohou být velmi efektivně využity například na vybudování vyvýšeného záhonu. Vyberte si kusy, které jsou rovné a mají průměr alespoň 30 centimetrů.
Desky – pokud máte doma dostatek desek, či starých trámů, můžete si zhotovit rám vašeho vyvýšeného záhonu i z nich. Pokud takový materiál doma nemáte, můžete si opracované a už i na potřebné rozměry řezané dužiny desky koupit.
OSB desky – rám vyvýšeného záhonu je možné zhotovit také z OSB desek. Takový vyvýšený záhon z OSB desek je však třeba zajistit obrubami, které budou OSB desky chránit. Samotné desky vám tak spolu s nopovou fólií, kterou dáte dovnitř záhonu, poslouží jako nádoby, které je třeba zkrášlit a zabezpečit proti povětrnostním vlivům.
Vyvýšený záhon z palet
Palety jsou sice také ze dřeva, ale zaslouží si v našem článku samostatnou podkapitolu. Jde o velmi oblíbený odpadový materiál, ze kterého kreativní kutilové dokáží vyčarovat prakticky cokoli. No a vyvýšené záhony z palet nejsou žádnou výjimkou. Možností využití palet na vybudování vyvýšeného záhonu je více. Pojďme se tedy na ně podívat.
Palety lze rozebrat a z desek si pak poskládáte rám vašeho záhonu. Po rozebrání palet stačí desky zbít dohromady a vytvořit tak jednotlivé strany rámu. Pak strany upevníte na místo, kde chcete mít svůj nový záhon, a naplníte přírodním materiálem a zeminou.
Chcete vyvýšený záhon z palet, můžete si ho vyrobit i tak, že rám záhonu bude tvořen paletami vcelku. Zde je však vhodné myslet na to, že mezi deskami palet jsou mezery. Ty musíte zaplnit buď přidáním dalších desek, nebo je možné palety použít pouze jako jakýsi dekorační obal například na plastový kontejner, který bude tvořit základ záhonu. Jednoduchou možností je také vyplnit vnitřek rámu z palet nopovou fólií.
Další zajímavou a estetickou alternativní je použití palet jako dekorativních stojanů na květináče, ve kterých budete pěstovat bylinky, jahody či okrasné květiny, případně i rajčata či papriku. Vznikne vám tak vertikální zahrádka, kterou si umíte umístit v podstatě kdekoliv.
Výroba vyvýšeného záhonu z palet je v podstatě zcela jednoduchá. Nejprve je třeba připravit si povrch, a to tak, jak jsme již uvedli výše – vykopete přibližně 30 centimetrů, zem odložíte stranou, na dno dáte králičí pletivo a můžete stavět. Vhodné je nejprve si palety na místo záhonu poskládat, tak říkajíc, nasucho. Tedy jen jejich tam uložit, případně spojit hřebíčkem, abychom viděli, jak to bude sedět a v konečném důsledku vypadat. Vhodné je na výstavbu záhonu použít přebroušené a přelakovány, případně natřené palety. Určitě vám záhon vydrží déle.
Když všechno sedí tak, jak si představujete, můžete palety pořádně napevno spojit šrouby. Dalším krokem je nastříhány nopové fólie, která chrání palety před vlhkostí. Nastříhanou fólii připevníte z vnitřní strany záhonu na palety pomocí spinkovačky nebo hřebíčku. Pak už jen vyplníte záhon vhodným materiálem a zeminou a můžete se pustit do sázení. Okraje palet můžete podběl deskami a vzniknou vám tak jednoduché truhlíky, do kterých můžete zasadit další květiny či bylinky.
Postup na vybudování vyvýšeného záhonu z palet si můžete prohlédnout i v tomto videu:
Vyvýšený záhon z betonových tvárnic
Vyvýšené záhony z betonových tvárnic mají řadu výhod. Jejich výstavba je velmi rychlá a jednoduchá, materiál je odolný a jen tak se neopotřebuje a také udržuje teplou půdu. Přestože výstavba záhonu z betonových tvárnic není náročná, je několik zásad, kterými byste se při budování takového záhonu měly řídit, aby vám dobře sloužil.
Tak, jako u vyvýšených záhonech z jiných materiálů, je důležité nejprve se rozhodnout, kam chcete záhon umístit a co v něm chcete pěstovat. Následně se rozhodněte, jak velký by měl záhon být a na základě toho zjistíte, kolik tvárnic budete na jeho vybudování potřebovat. Záhony z betonových tvárnic nemusí být jen hranaté, takže si můžete zvolit i jiné tvary. Zajímavou možností je například vybudování kaskádovitého záhonu z tvárnic.
I při budování betonového záhonu si nejdříve odstraňte vrchní část půdy na hloubku jednoho rýče a pak na dno budoucího záhonu umístěte králičí pletivo proti hlodavcům. Následně již můžete ukládat tvárnice a potom tak, jak při výstavbě jiných typů záhonů, navrstvíme do rámu jednotlivé vrstvy materiálů a zeminy. Podobným způsobem si můžete postavit i vyvýšený záhon ze starých cihel.
Plastový vyvýšený záhon
Nejjednodušší alternativou pro ty, kteří se při tvorbě záhonu nechtějí velmi nadělat, je koupě hotového plastového vyvýšeného záhonu. Takové hotové záhony koupíte běžně v kamenných zahrádkářských obchodech a v nabídce je má i nejeden e-shop. Zvolit si můžete z více rozměrů, tvarů i designů a od toho se odvíjí i cena těchto záhonů. Při plnění plastového záhonu by měla být skladba vrstev stejná, jako u jiných typech záhonů. Pokud nemáte všechny typy materiálů, můžete použít na spodek i slámu, na ni vrstvu ornice a na vrch substrát.
💡 Pokud si chcete pořídit hotový vyvýšený záhon, máme pro vás několik tipů
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
10 inspirací na vyvýšený záhon
Zakládání vyvýšeného záhonu je skvělou možností pro realizování vaší kreativity. Pokud však hledáte nějaké inspirace na to, jak by mohl váš vyvýšený záhon vypadat, máme pro vás 10 inspirací z Pinterestu.
1. Kaskádovitě vyvýšený záhon
2. Vyvýšený záhon vytvořen z plechu
3. Vyvýšený záhon vytvořený z betonových tvárnic
4. Barevný dřevěný vyvýšený záhon oživí vaši zahradu
5. Klasika, kterou nic nezkazíte, v podobě dřevěného záhonu
6. Betonový vyvýšený záhon
7. Vyvýšený záhon z kamene
8. Vyvýšený záhon z kmenů
9. Vyvýšený záhon z větví
10. I taková může být podoba vyvýšených záhonů
Zásady pěstování ve vyvýšeném záhonu
Pokud jste se již rozhodli, jaký typ vyvýšeného záhonu si do své zahrady zvolíte a co do něj zasadíte, určitě vám padne vhod několik užitečných informací o tom, jak v něm pěstovat rostliny. Samozřejmě, je rozdíl, zda máte v plánu vybudování okrasného vyvýšeného záhonu nebo takového, ve kterém si dopěstujete vlastní zeleninu.
V případě, že plánujete pěstování zeleniny, potěší váš, že v prvním roce poskytne záhon rostlinám velké množství živin. Ty uspokojí potřeby i náročnějších druhů zeleniny. V prvním roce je vhodné ve vyvýšeném záhonu pěstovat košťáloviny, celer, pórek, cukety, okurky, dýně, rajčata, ale dokonce i brambory. Později v dalších letech je záhon vhodný na pěstování kořenové zeleniny, salátu, špenátu, ale i jahod.
Vhodné je na každý záhon vysadit a vysít různé směsi různých druhů zeleniny. Doporučuje se, abyste výše druhy zeleniny, jako jsou rajčata, vysadili do středu záhonu. Umožníte tak přístup světla k nižším druhům rostlin.
Chcete okrasný vyvýšený záhon, umístěte do něj rostliny podle toho, na jakém místě bude váš záhon stát. Doporučujeme však kombinovat v něm trvalky s letničkami a také se snažte vybrat druhy rostlin, které vám zajistí kvetoucí záhon během celého roku. Vhodné je také použít například různé druhy okrasných trav. Zajímavě může vypadat i kombinace květin a zeleniny. S pomocí květin zakomponovaných v zeleninovém záhonu se vám podaří vyčarovat příjemnou atmosféru. No ne jen to. Květiny totiž přilákají i užitečné opylovače.
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Zdroje informací:
- www.maximumyield.com – což jsou vyvýšené záhony (anglicky)
- www.zahrada.sk – jak udělat záhon z palet
- www.getbusygardening.com – vyvýšený záhon z betonových tvárnic (anglicky)
- www.urobsisam.zoznam.sk – zakládání vyvýšeného záhonu
Článek je zařazený do kategorie: Tipy a triky, Zahrada
Mohlo by vás zajímat
- Chalupa v retro stylu – od koupelny po kuchyň
- Fólie na okna domu či bytu - ozdobné, zrcadlové, protisluneční, termoizolační a jiné fólie na okna
- Jak správně vařit v parním hrnci? Tipy pro přípravu dušené rýže či jiných jídel
- Jak pěstovat květ Bramboříku venku i v bytě
- Jak pěstovat a sázet hrách (na jaře i v létě)
- Jak sušit šípky (nejen) na čaj v sušičce či troubě – poradíme vám!
- Jak sušit rajčata v sušičce, v troubě či na slunci
- Jak sušit houby v troubě, sušičce či na slunci
- Jak sušit ovoce - švestky, jablka, šípky, meruňky, fíky, rozinky a jiné
- Hyacint - jak jí pěstovat a rozmnožovat
Inspirativní článek, děkuji autorce