Jak pěstovat Bromélii (Vrízeu) – zalévání, přesazení, množení

Patrik Prochászka Téma
1. dubna 2024 0

Bromélie je rostlina, která poskytne vašemu domovu exotický nádech a vnáší do něj pocit tropů a sluncem líbaného patra. Pěstování bromélie jako pokojové rostliny je snadné a do interiérové zahrady přináší zajímavou texturu a barvu. Naučte se, jak o ni pečovat a získáte tak jedinečnou pokojovou rostlinu, jejíž krásu si s minimální péčí můžete užívat celá léta.

Bromélie – charakteristika

Bromélie jsou členem rodiny rostlin známé jako Bromeliaceae s 2877 popsanými druhy v přibližně 56 rodech. Nejznámější bromélií je ananas. Rodina obsahuje širokou škálu rostlin včetně některých velmi málo podobných ananasu jako je například Španělský mech (který není ani španělský, ani mech). Jiní členové připomínají aloe nebo juku, zatímco další vypadají jako zelené listové trávy.

Většina bromélií pochází z tropických oblastí. Značný počet druhů bromélií pochází z podhoubí tropických deštných pralesů. Tyto původní stanoviště formují chování rostlin v různých podmínkách. Pokud budete vědět, na jaké původní prostředí je váš druh bromélie přizpůsoben, může vám to pomoci vybrat ideální místo k pěstování rostliny, ať už v interiéru nebo exteriéru.

Růžová bromélie

 

Po dlouhou dobu se bromélie považovaly za pokojové rostliny, vhodnější pro skleník než pro typický domov. Je to možná kvůli extrémní dekorativnosti těchto rostlin – o tak krásných exemplářích se často předpokládá, že jsou „průběrčivé“. Bromélie se však nakonec tohoto nelichotivého označení zbavily, protože se dokážou snadno přizpůsobit průměrným domácím podmínkám. Tito bratranci obyčejného ananasu jsou k dispozici v úžasné škále barev a textur. I když mnohé mají velmi okázalé květinové displeje, bromélie jsou stejně populární i jako nádherné listové rostliny se střapcovitými listy v červené, zelené, fialové, oranžové, žluté barvě a s pásky, pruhy, skvrnami a jinými „dezény“.

 

Pěstování

Bromélie mohou být buď terestriální (rostoucí v půdě), nebo epifytické (lpívající na stromech a absorbující živiny přes listy). Nejsou parazitické, ale jednoduše využívají struktury jako bidla, ze kterých shromažďují slunce a vlhkost. Když se pěstují jako pokojové rostliny, oba typy se obvykle pěstují v porézní, dobře propustné květinové směsi. Jako obecné pravidlo platí, že broméliím se bude dařit za stejných podmínek jako epifytickým orchidejím. Jsou však podstatně tolerantnější k výkyvům teplot, sucha a neopatrnému hnojení než orchideje. Bromélie jsou poměrně pomalu rostoucí rostliny, jejichž zrání na kvetoucí rostliny trvá jeden až tři roky. Jsou široce dostupné ve školkách a zahradních centrech.

Broméliím v interiérech se daří v rychloodtokové půdě, která udržuje vlhkost, ale dobře odtéká. Ideální je často směs 2/3 půdy na bázi rašeliny a 1/3 písku. Můžete také použít orchidejovou směs, nebo dřevěné uhlí. Mnoho epifytických bromélií lze pěstovat v květináčích, nebo je můžete zkusit pěstovat jako autentické „vzdušné rostliny“ připevněné k deskám nebo kulatině (obvykle zajištěné přivázáním nebo lepidlem).

 

💡 Pěstovat je můžete i v takových květináčích ⤵️

Ukázat více

 

Péče

Obecně platí, že bromélie potřebuje ke kvetení poměrně specifický soubor podmínek – a tyto podmínky se liší od rodu k rodu, dokonce i od druhu k druhu v jednom rodě. Na její kvetoucí cyklus má vliv délka dne, teplota, vlhkost, zalévání a hnojivo. Budete muset prozkoumat konkrétní rody a druhy, abyste určili, jak nejlépe pečovat o tu vaši.

Pokud se pěstují jako pokojové rostliny, většina bromélií – epifytických i suchozemských druhů – se obvykle vysazuje do směsi zeminy a písku. Zálivka se provádí buď zvlhčením půdy nebo vyplněním středové prohlubně („kalicha“) tvořené růžicí listů.

💡 Jak přimět bromélii kvést

Zelené a červené jablko + nápis ethyleneI když může být obtížné přesně replikovat podmínky, které potřebuje každá konkrétní bromélie na kvetení, ukázalo se, že rostliny mohou být nuceny kvést působením plynného ethylenu. Pokud tedy chcete svou rostlinu přimět kvést, umístěte ji do těsně uzavřeného, průhledného plastového sáčku až na 10 dní s dozrálým jablkem. Jablko při rozkladu vydává ethylen. Předtím, než se o to pokusíte, zkontrolujte, že v centrálním kalichu bromélie není voda.

 

➡️ Sluneční světlo

Různé rody bromélií jsou tolerantní k různým úrovním světla. Některé snesou naprosto tropické slunce, zatímco jiné se rychle spálí. Obecně platí, že odrůdy s měkkými, pružnými listy bez trnů obvykle upřednostňují nižší úroveň světla, zatímco odrůdy s tuhými, tvrdými listy upřednostňují jasné nepřímé světlo. Rostliny, které jsou nažloutlé, mohou dostávat příliš mnoho světla, zatímco rostliny, které jsou tmavozelené nebo prodloužené, mohou dostávat příliš málo světla. Zvyšování světelné expozice může pomoci rostlině kvést za předpokladu, že jsou splněny další podmínky.

 

➡️ Ideální umístění bromélie ve vašem domově

V ideálním případě by se bromélie pěstovaly ve skleníku. Skleník by měl ideální teplotu, dostatek vlhkosti a vynikající cirkulaci vzduchu. Poskytoval by jasné, ale nepřímé světlo. Zatímco někteří nadšenci bromélií mají k dispozici skleník, jeho vlastnictví pro většinu pěstitelů není realitou. Naštěstí se mnohým broméliím bude dařit i v ne zcela dokonalých podmínkách.

 

Koupelna

Koupelny jsou vynikajícím prostorem pro mnoho druhů bromélií. Mají přirozeně vyšší vlhkost než zbytek domu. Jednou z výzev pro koupelny ovšem je, že často je k dispozici velmi málo přirozeného světla. Pokud ve vaší koupelně nejsou žádná okna, ujistěte se, že je rostlina vystavena neustále svítícímu světlu, nebo namontujte v blízkosti rostliny růstové světlo, které zůstane svítit, i když jsou ostatní světla zhasnutá. Cryptanthus, suchozemská bromélie, která se často nachází na lesních podhoubích, bude prosperovat při slabém osvětlení. I několik druhů z rodů Aechmea a Vriesea snese i slabé světelné podmínky.

 

Kuchyně

Kuchyně mají také vyšší vlhkost než jiné prostory v domácnosti. Výhodou, kterou mají kuchyně před koupelnami, je skutečnost, že mají k dispozici více světla. Většině bromélií se bude dařit na stole nebo na pracovní desce několik metrů od okna. Neumisťujte bromélii přímo do jižně orientovaného okna. Je pravděpodobné, že listy budou příliš vysušeny přímým slunečním zářením.

 

Okno orientované na jih

Existují bromélie, které budou dobře růst v sušších podmínkách. Druhy v rodech Dyckia a Hechtia jsou přizpůsobeny jasnému, suchému podnebí, jako jsou pouště v Texasu a Mexiku. U těchto bromélií si nemusíte dělat starosti s vlhkostí. Nejlépe se cítí, když budou vystaveni dostatku přímého slunečního záření. Tyto bromélie můžete bezpečně umístit do jižně orientovaného okna. Buďte však opatrní, protože většina druhů má velmi ostré trny, které obklopují okraje listů. Umístěte je mimo dosah malých dětí nebo zvědavých domácích mazlíčků.

 

Zbytek bytu

Máte-li světlé místo s dostatkem nepřímého světla, ale s nízkou vlhkostí vzduchu, můžete zkusit poněkud zvýšit vlhkost vzduchu v okolí rostliny. Umístěte vodotěsný podnos naplněný malými kamínky nebo říčními kameny přímo pod rostlinu. Naplňte podnos několika centimetry vody. Nádobu na rostliny položte na vrch podnosu, ale nenechte ji sedět přímo ve vodě. Pokud sedí ve vodě, nasákne ji do půdy a způsobí hnilobu kořenů. Voda v podnosu se pomalu odpaří a mírně zvýší vlhkost kolem rostliny. Pamatujte, že podnos budete muset občas naplnit vodou.

Mnoho bromélií je epifytů a lze je namontovat a zavěsit, jakož i zasadit do květináče. Tillandsie jsou zvláště známé jako vzduchové rostliny a mohou vytvářet nádherné scenérie. Dají se dokonce pěstovat připevněné k přísavkám, které lze instalovat na okno. Jsou také velmi pěkné skleněných koulích, které lze zavěsit za okenní rámy. Většina druhů v tomto rodě má ráda nepřímé světlo, proto je neumisťujte do obzvlášť jasného okna, jinak rychle vyschnou. Tyto rostliny pravidelně zamlžujte, protože vodu přijímají prostřednictvím šupin na listech a ne pomocí kořenů.

 

➡️ Zalévání

Bromélie je velmi tolerantní k suchu. V typickém domě obvykle není třeba udržovat centrální kalich rostliny neustále naplněný vodou. Ale toto je možnost, jsou-li úrovně světla a teplota vysoké. Zaléváte-li svou bromélii centrálně, nezapomeňte vždy propláchnout centrální kalich, abyste odstranili případné usazené soli. Ale obecně stačí, pokud tyto rostliny během vegetačního období týdně velmi střídmě zaléváte půdou a během zimního odpočinku omezujete zálivku. Nikdy nenechte rostlinu odpočívat ve stojaté vodě.

Rostliny, které pěstujete jako epifity (jako vzdušné rostliny bez půdy), potřebují důslednější zalévání; jednou denně je smáčejte a pořádně nechte nasáknout tak, že je jednou týdně ponoříte do vody.

Španělský mech (Tillandsia usneoides)

Bromélie jako epifit – Španělský mech (Tillandsia usneoides)

 

Pěstujete-li v květináči na zalévání se vám sejdou takové nebo podobné konvice:

Konev Zebra šalvěj, 5 l Konev Zebra šalvěj, 5 l
129 Kč
Konev Spring 4,5l s růžicí - oranžová Konev Spring 4,5l s růžicí – oranžová
85 Kč

 

➡️ Teplota a vlhkost

Bromélie také vysoce tolerují teplotní výkyvy, ale rostliny v teplejších podmínkách potřebují více vlhkosti. Bromélie preferují teploty mezi 13 a 27 stupni Celsia. Neměly by být vystaveny teplotám pod 5 stupňů. Rostou dobře v interiérech při vlhkosti od 40 do 60 procent. V mnoha klimatických podmínkách se může bromélia během léta přestěhovat do exteriéru.

 

➡️ Hnojení

Bromélie není třeba příliš hnojit. Během vegetačního období používejte tekuté hnojivo zředěné na 1/8 nebo 1/4, aplikované každé dva až čtyři týdny. Pokud používáte peletové hnojivo s pomalým uvolňováním, při zalévání centrální sklenice naneste každou sezónu jednu peletu. Vyvarujte se hnojení dospělých rostlin v zimě nebo když rostlina začne kvést.

 

➡️ Přesazení

Bromélie mají malé kořenové systémy a většina z nich roste nejlépe, když je pěstována v malých květináčích. Mladé rostliny mohou být bezpečně zasazeny ve 12 cm. Mladá bromélie může mít z přesazení užitek, pokud přeroste svůj květináč. Nejlepší je to udělat na jaře. Většina plnohodnotných bromélií nebude vyžadovat květináč větší než 15 cm. Použití větší nádoby na rostliny, než je třeba, může vést k problémům s nadměrným zaléváním. Ať už přesazujete velkou bromélii nebo malé oddenky, dávejte pozor, abyste rostliny nezasadili příliš hluboko nebo příliš mělce. Výsadba bromélie po základnu listů pomůže zabránit hnilobě koruny. Pokud rostlina nemá dostatečný kořenový systém k tomu, aby mohla ve své nové nádobě zůstat vzpřímeně, zajistěte její polohu dřevěnými kolíky. Pokud se bromélii umožní volný pohyb, může dojít k poškození vyvíjejících se kořenů. Jakmile rostlina vytvoří kořenový systém, který je schopen unést její hmotnost, mohou být kolíky odstraněny.

 

💡 Při přesazování bromélií si můžete vybrat i z takových květináčů: ⤵️

Ukázat více

 

Rozmnožování

Bromélie se množí odnožemi. V přirozeném růstovém cyklu zralá rostlina vystřelí květinový hrot, který obsahuje malé, někdy bezvýznamné květiny obklopené efektními listeny. Tyto listeny jsou na těchto rostlinách nejatraktivnější a jsou často opravdu trvanlivé – někdy i celé měsíce.

Po odumření květu začne v následujících měsících odumírat také rostlina. Mateřská rostlina však vytvoří na své základně jedno nebo více menších odnoží. Tyto lze opatrně odstřihnout sterilními nůžkami a zasadit jednotlivě do vlastních květináčů. Mladé rostlinky by se měly do květináče zasadit až po vyvinutí několika kořenů a vytvoření centrálního kalicha, který je charakteristický pro bromélie.

Matrská rostlina a dvě oddenky

 

Nemoci a škůdci

I když jsou bromélie někdy náchylné na vlnatky, mšice a červce, většinou se nemusí pasovat se závažnými chorobami a škůdci. Mohou však být citlivé na některé chyby v péči:

  • zalévání – pokud se omylem zalévá nadměrně půda místo toho, aby se naplnil středový „kalich“ tvořený listy, může se u bromélií vyvinout hniloba. Jedná se o rostliny, které mají rády relativně suché podmínky.
  • tvrdá voda – voda s vysokým obsahem minerálů může způsobit skvrny vodního kamene základně rostliny a ve středu kalicha. Nejlepší je zalévat demineralizovanou vodou.
  • nesprávný květináč – bromélie nemají velký kořenový systém, proto je zasaďte do malých, dobře propustných květináčů, ve kterých se nebude hromadit moc vody, což může vést k hnilobě.

 

Zakvete bromélie opakovaně?

Epifity jsou rostliny se sevřenými kořeny, které drží rostlinu na zvoleném povrchu. Tímto povrchem může být kůra stromu, hornina nebo dokonce cement. V původním terénu můžete vidět, jak se ze stromů doslova houpají epifytické bromélie. Produkují fascinující a barevné květiny, které se nazývají květenství, obklopené rozetami silně zelených až stříbrných listů. Znovu kvetení bromélie nebude fungovat, protože za celý život rostliny vyprodukují pouze jednu květinu.

Bromélie rostou v růžici s kalichovitou prohlubní uprostřed. Tato je zodpovědná za sběr živin a vody. Na rozdíl od většiny rostlin jsou kořeny bromélie většinou za účelem adherence a nevyhovují potřebám rostliny. Dešťová voda a rosa padají do kalicha a odpad z rostlin, drobný hmyz a organický materiál, které končí v kalichu, slouží jako zdroj minerálů. Rozeta roste přidáním nových listů do středu, což se po odkvětu květu stane nemožným a dospělá bromélie nebude znovu kvést.

 

Bromélie v exteriéru

Téměř všechny bromélie pocházejí z tropického klimatu. Jejich původní prostředí je vlhké a rostou na stinných lesních podhoubích, nebo jsou připojeny ke stromům. To znamená, že bromélie jsou uzpůsobeny na teplé, vlhké a stinné podnebí. Pokud žijete v oblasti, kde nejsou silné mrazy, můžete svoji bromélii klidně vysadit venku. Ujistěte se však, že máte prostor, který ji nevystavuje velkému množství přímého slunečního záření. Bromélie se může spálit, když se jí dostane příliš velkého množství přímého světla. Různé odrůdy mají různou toleranci vystavení slunci. Monitorujte svá stanoviště, abyste určili, kolik přímého slunce přijímají a v kterou denní dobu, a pak se rozhodněte pro, jejichž potřeby odpovídají specifikacím vašeho stanoviště. Určitě si vyberte bromélie, které zvládnou občasné výkyvy teplot a případný mráz během zimy. Pro přežití v nízkých teplotách jsou obvykle nejvíce přizpůsobeny bromélie, které pocházejí ze subtropických oblastí a vyšších nadmořských výšek.

Bromélie v exteriéru

 

➡️ Jak zalévat během zimního období?

Diskutuje se o tom, zda by centrální kalichy bromélií měly být před prvním mrazem naplněny vodou nebo ne. Někteří odborníci tvrdí, že pokud voda zamrzne, může zabít bromélii, jiní tvrdí, že pomáhá rostlině přežít. Obecně je nejlepší v zimě vodu omezit. To pomůže rostlině přejít do stavu vegetačního klidu, ve kterém je méně pravděpodobné, že bude poškozena chladným počasím. Pokud ovšem očekáváte mráz, můžete zalít půdu kolem bromélie. Voda v zemi pomůže, aby teplota půdy zůstala mírně vyšší než teplota vzduchu.

Při výsadbě bromélií venku, kde mohou být vystaveny mrazu, vždy existuje určité riziko. Avšak při náležité péči většina z nich přežije pouze s malým poškozením. Často se rychle zotaví.

 

Které druhy bromélií jsou vhodné do exteriéru?

Pěstujete-li bromélii venku, vyžaduje minimální pozornost, protože se reprodukuje poměrně rychle. Bromélie se mohou pochlubit vzorovanými, pruhovanými a strakatými listy, které poskytují celoroční dekorativní akcent vaší zahradě. Jejich dlouhotrvající květiny vás potěší ve slunečních žlutých, růžových a zářivých červených odstínech.

 

Puya dyckioides

Puya dyckioides

Puya dyckioides (zdroj:pinterest.com)

Puya jsou rodem bromélií, které dobře zvládají nízké teploty. Pocházejí z vyšších nadmořských výšek a proto dokážou tolerovat určité teplotní výkyvy. Často mají vzhled podobný trávě a vytvářejí vysoké květinové hroty, které mohou vydržet celé léto a podzim.

Puya dyckioides je jasně zelená bromélie se štíhlými listy. Má menší a lépe zvládnutelné trny než mnoho jiných druhů Puya. Produkuje 1 m vysokou světle růžovou květní stopku, která dozrává do jasně červené barvy. Květná stopka je „trvalka“, ale trvá až šest let, než rostlina dospěje a vyprodukuje stopku. Oddenky této rostliny mohou vytvářet podložku širokou až 2 metry. Má ráda hodně jasného světla, ale měla by být stíněná, když je sluneční světlo nejintenzivnější. Tato rostlina zvládne také teploty do dvaceti stupňů, mladé rostliny by však měly být chráněny před mrazem.

 

Neoregélie

Neoregélie jsou nádherné rostliny milující slunce. Zvládnou množství jasného slunečního záření a vysokých teplot. Rostliny zůstanou menší, hustší a zářivě zbarvené, až budou mít dostatek slunečního záření. Pokud začnou blednout, to znamená, že jsou vystaveny až přílišnému slunečnímu záření. Naopak, když se stanou tmavě zelenými, nedostávají dostatek slunce. Mnoho Neoregelií zvládá nižší teploty. Mohou utrpět určité poškození listů a ztratit část své barvy, ale obvykle se rychle zotaví, když se teploty zahřejí.

Neoreglia ‘Fireball’ je populární Neoregelia, která má silné kožovité listy, které jsou tmavě červené. Je to nízko rostoucí rostlina, která dosahuje pouhých 10 až 15 centimetrů. Může se rozšiřovat a vytvářet hrubé „přikrývky“. Tato rostlina by měla být chráněna před dlouhodobým vystavením mrazu.

 

Dyckia

Dyckia fosteriana

Dyckia fosteriana (zdroj: pinterest.com)

Dyckie jsou zpravidla malé suchozemské rostliny, ale často dorostou, aby vyplnily prostor, ve kterém jsou vysazeny. Mnohé jsou velmi tuhé a mají ostré trny. Často tvoří pevné atraktivní růžice s velmi jedinečným listím. Kromě toho, že tolerují nízké teploty, upřednostňují úplné sluneční světlo. Nejsou lehce spálitelné a jejich jasné barvy budou kvést na přímém světle.

Dyckia fosteriana je populární druh dyckie. Je to menší rostlina, která doroste mezi 15 až 20 centimetry do výšky i do šířky. Má zelené až šedé listy s ostrými bílými trny kolem okrajů. Produkuje vysoký dřevitý květní klas, který brzy na jaře nasazuje červené květy. Tato rostlina je velmi odolná vůči suchu a vynikající volbou pro xeriscaping.

 

Pár tipů na závěr

Existuje mnohem více bromélií, ze kterých budou vynikající krajinné rostliny. Při výběru, mějte na paměti následující:

  • Jaké je jejich přirozené prostředí? Horké, vlhké, suché, slunečné, hornaté atp. Vědět, k čemu jsou přirozeně přizpůsobeny, vám pomůže umístit je do vaší země a starat se o ně správně.
  • Pokud se obáváte mrazu, můžete vždy použít květináče. Lze je snadno přemístit do chráněných prostor, když udeří mráz. Bromélie rostou dobře a také v kontejnerech budou ve vaší zahradě vypadat atraktivní.
  • Většina bromélií se množí, máte místo pro oddenky? Přesadíte je do květináčů nebo do země?
  • Pokud si nejste jisti potřebami konkrétní bromélie, poraďte se s profesionálním pěstitelem dříve, než se rozhodnete vybrat ji pro svůj exteriér.

S trochou plánování můžete mít krásnou zahradu plnou odolných a pro péči nenáročných bromélií.

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.1/5 - (15 votes)
Autor článku
Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *