Pěstujeme letničku Gazánii lesklou – jak o ní pečovat a přezimovat

Georgina Babinová Téma
16. srpna 2022 0

Oslnivé žluté a oranžové květenství, které se na zářícím slunci jeví ještě jiskřivější než v polostínu – to je ochranná známka této rostliny. Gazánie lesklá (Gazania splendens, nebo rigens) je zářivá a energická letnička a svými květinami v každém odstínu teplého spektra přinese dobrou náladu do každé zahrady. A jelikož se jí daří v horku a je odolná vůči suchu, je ideální pro květináče na terase a jiná místa s vyzařovaným teplem.

Vizualizujte si jednoduchý, nevinný půvab sedmikrásky s její široce rozevřenou korunou, paprskovitými kvítky a diskovým vzhledem, přidejte brilantní, teplé barvy s krajkovými a pruhovanými světlými odstíny a právě jste si představili gazánii. Ale na rozdíl od sedmikrásek, tyto květiny mají okouzlující zvyk zavřít se na noc a v zamračených podmínkách. Ano, gazánie mají očividně rady spánek pro krásu!

Výběr semínek různých kultivarů je opravdu široký…

Ukázat více

 

Gazánie lesklá – květ, který se otevírá jen sluncem

Gazania je rod rodiny Asteraceae – kvetoucích rostlin podobných sedmikráskám. Počet druhů je předmětem diskuse, jelikož se pohybuje od 8 do 19. Co ale není předmětem diskuse je, že existuje více než sto kultivarů, jejichž květiny mají živé barevné tóny a oslnivý design. Barvy jsou převážně v teplé oblasti spektra, od žluté po červenou včetně růžové. Velikost květin se v závislosti na odrůdě pohybuje od 6 do 12 centimetrů, přičemž většina spadá do rozsahu 8 až 10 centimetrů.

Tyto rostliny mají shluk bazálních listů, které mohou být lineární nebo obkopinaté. Barva listů se liší od odrůdy k odrůdě a zdá se, že také od rostliny k rostlině. Některé odrůdy mají převážně sytý, středně zelený odstín a listí jiných odrůd vzhled, který lze nazvat „cool, uvolněný“; má namodralý, šedavý až křídově zelený tón, který vytváří nádherný kontrast k zářivým, energickým květům.

Květy jsou jednoduché nebo polodvojité a jsou velmi nápadné. To, co je odlišuje od ostatních členů čeledi astrovitých, je to, že mnohé odrůdy mají buď radiální pruhy na okvětních lístcích nebo střední tmavou zónu, která je obvykle dost velká a výrazná. Začínají kvést koncem jara.

Zářivé květiny a „cool“ listí jsou součástmi veselé rostliny, jejíž pěstování není vůbec obtížné a přitahuje motýly a ptáky, tak jako by už zítřek neměl být. Ve skutečnosti se Gazánie pěstuje tak snadno, že se pěstuje sama a to natolik, že je – možná poněkud nespravedlivě – klasifikována v některých regionech světa jako plevel. Většina odrůd Gazania kvete mezi polovinou jara a polovinou léta, ačkoli při ideálních podmínkách několik odrůd kvete až do konce léta a sporadicky až do podzimu.

Gazánie lesklá

Pro gazánii jsou radiální pruhy nebo tmavý střed okvětních lístků charakteristické

 

Původ

Některé rody z čeledi astrovitých jsme prostřednictvím jejich fosilních pylových zrn uměli zařadit až do období asi 70 milionů let před naším letopočtem. . . . právě do doby, kdy ceratopsiáni mohli absolvovat svou poslední večeři na některém rodě Asteraceae minuty předtím, než ten slavný meteor zasáhl naši planetu.

Rod Gazania je jen dítě v rámci své rodiny, protože se datuje do doby „jen“ asi 6,6 milionu let před naším letopočtem. Místem jeho diverzifikace je Namibijská zóna, pás země pokrývající omezené území v Jižní Africe a Namibii. V současnosti je původním územím Gazanie jižní třetina Afriky, od Angoly přes Malawi až po Jižní Afriku.

Genderové jméno dostala rostlina pravděpodobně na počest Theodora de Gaza (1398-1478), řeckého učence z 15. století, který přeložil některá důležitá botanické díla Theofrasta z řečtiny do latiny. Alternativně může název rodu pocházet z latinského slova gaza, což znamená „poklad“ v souvislosti s atraktivními květinami, což připomíná i anglický lidový název rostliny Treasure flower.

 

Gazánie lesklá a její hábit

Je to bylinná rostlina obvykle dorůstající do výšky 15-30 cm.

  • její střídavě uspořádané listy (4-12 cm dlouhé a 5-40 mm široké) jsou tvarově proměnlivé
  • mohou být dlouhé a úzké s celými okraji nebo hluboce rozdělené na několik úzkých segmentů
  • listy mají vrchní plochy zelené a bez chloupků a spodní strany jsou bělavé chlupaté
  • její velké sedmikráskám podobné květiny (průměr 7-12 cm) se nesou jednotlivě na dlouhých stopkách
  • okvětní lístky jsou obvykle jasně oranžové, bronzové nebo žluté s černou základnou označenou bílou tečkou
  • na spodní části každého květu (tj. capitulum) je miskovitý útvar (tj. zákrov) o průměru 10-15 mm. Tvoří ho dvě nebo tři řady prodloužených (kopijovitých) zelených listenů (tj. zákrovných listenů).
  • semena“ (nažky) mají vejčitý tvar (ovoid) a jsou hustě pokryta dlouhými chloupky (tj. jsou vilózní).

 

Oblíbené kultivary/odrůdy

Květy gazánie lesklé podobné sedmikráskám přicházejí v různých „hot“ odstínech červené, oranžové a žluté. Mnohé květiny mají pevné a horizontální nebo vertikální různobarevné okvětní lístky, někdy s bílými a jasně růžovými skvrnami.

  • Frosty Kiss Mix – série Kiss byla vyšlechtěna tak, aby měla jednotný a kontrolovaný růstový návyk a kvetla o 10-12 dní dříve než ostatní odrůdy Gazania. Série obsahuje celou řadu živých barev květin. Tvoří plné, krásné kytice. Kiss je vynikající volbou pro každou zahradu. Tato hustá kompaktní rostlina má kulaté, tmavě zelené listy a velké květy podobné sedmikráskám na krátkých pevných stoncích. Série obsahuje tyto odrůdy: „Kiss Orange“ – zářivé oranžové květy, „Kiss Yellow“ – zářivě žluté květy, „Kiss Golden Flame“ – teplé žluté květy s mahagonovými středovými pruhy, „Kiss Mix“ – směs všech barev a „Frosty Kiss Mix “ – směs stříbrno-listových barev. Rostlina dorůstá do výšky 20-25 cm a šíří se do stejné šířky.
  • New day Clear Orange – Rovnoměrnější kvetení než u konkurenčních odrůd, s většími květy a lepšími růstovými zvyky. Vyšlechtěné tak, aby přinášely kratší stopky a mohutněji vypadající rostliny. Série odolná vůči suchu krásně vynikne v květináčích a koších a jako zahradní obruba nebo půdní pokrývka.
  • Siesta Yellow Flame – Je to neúnavný květ a zkrášluje letní záhony, balkony a terasy. Má obzvláště velké hlavičky květů o průměru až 11,5 cm. Zlatožluté kvítky s výraznými červenými pásky jsou skutečnou pastvou pro oči. Odrůda preferuje pobyt na plném slunci na dobře propustné, mírně kyselé půdě.
Gazánie lesklá Kiss yellow

Kiss Frosty Yellow

 

Gazánie lesklá a její požadavky na pěstitelské podmínky

Gazánie je milovnicí slunečných, horkých a suchých podmínek a docela dobře se jí daří v chudých půdách ve svém původním prostředí jižní Afriky. To ovšem neznamená, že se o ni netřeba starat. Znamená to však, že se o ni není třeba „přehnaně starat“; konkrétně nevysazovat do bohaté humózní půdy nebo hnoje, nepolévat nadměrně a nepřihnojovat, nebo možná jen velmi střídmě uprostřed jara.

 

Výsadba

Saďte do písečné, průměrně až dobře propustné půdy na plném slunci. Toleruje určitou suchost půdy, ale upřednostňuje stálou vlhkost. Nepřelévejte ji však. Pěstujte ji jako letničku buď v zemi, nebo v květináčích. Pokud pěstujete gazánii ze semen, nastartujte semínka v interiéru koncem zimy (6-8 týdnů před datem posledního mrazu) a umístěte je venku po datu posledního mrazu.

  • Před vysazením nechte sazenice narůst alespoň na 5-7 cm.
  • Když je přesazujete do připraveného zahradního záhonu, ujistěte se, že jsou správně rozmístěny – nejméně 20 cm od sebe.
  • Dobře zalijte.
  • Mulčujte organickým mulčem, jako je kůra, dřevní štěpka nebo hrachová sláma.

 

➡️ Výsadba do květináče

  • Vyberte květináč široký a hluboký alespoň 200 mm. Umístěte jej na plném slunci.
  • Květináč naplňte kvalitním substrátem.
  • Semínka zasaďte přímo do květináče lehkým zatlačením do povrchu půdy.
  • Po zasetí přikryjte listem novin nebo lepenky, abyste omezili světlo.
  • Jemně zalévejte a udržujte vlhké po dobu klíčení. Po vyklíčení odstraňte noviny, resp. lepenku.
  • Pravidelně hnojte tekutým rostlinným krmivem.

 

Gazánie lesklá se bude cítit dobře i v takových květináčích

Airflor květináč
2 429 Kč
Timberflor květináč
3 299 Kč
Triflora set 3 dřevěných květináčů
1 359 Kč
Winegrow kvetináč
1 259 Kč

Ukázat více

 

Péče

Gazania je jednou z těch silných rostlin, které nemusí dobře reagovat na přílišnou péči Naopak! Bude se jí dařit, pokud ji budete trochu zanedbávat. Jelikož je zvyklá na teplo a slunce z jižní Afriky a aklimatizována na suché podmínky a chudou půdu, vyžaduje jen velmi malou péči. Jedinou eventualitou, které je třeba věnovat pozornost, je extrémní chlad, protože rostlina je citlivá na mráz.

Výhodou hrnkových Gazanií je, že je na konci podzimu můžete přesunout do interiéru. Pokud se vyhřívají skleníku nebo na jakémkoli teplém místě uvnitř, přežijí zimu. Musí však dostat dostatek slunečního světla.

 

➡️ Zalévání

Kožovité listí rostlin gazánie je klíčem k vysoké toleranci tohoto květu vůči suchu. Mezi zavlažováním nechte půdu vyschnout.

 

➡️ Hnojení

Ve svém původním prostředí na skalnatých útesech Jižní Afriky rostou gazánie na půdách s nízkou úrodností. Kompost a doplňkové hnojivo nejsou zapotřebí.

 

➡️ Prořezávání

Gazánie lesklá nepotřebuje prořezávání, s výjimkou pravidelného odstraňování odkvetlých hlaviček.

 

➡️ Přezimování

Gazánie jsou dostatečně přizpůsobivé k tomu, aby přezimovaly v interiéru, takže na další vegetační období nebudete muset kupovat nové rostliny ani semena. Rostlinu můžete vykopat ze země na podzim před prvním mrazem. Zasaďte ji do květináčů naplněných květináčovou směsí a dostatečně velkých, aby se do nich vešly kořeny. Ujistěte se, že květináče mají velké odtokové otvory. Seřízněte rostliny asi o dvě třetiny. Květiny uchovávejte na chladném a slunečním okně. Zalévejte, když je povrch půdy suchý. Gazánie spí a nebudou potřebovat mnoho vody, ale pravidelně je kontrolujte, zda je nenapadli škůdci jako například padlí, které se mohou množit na vnitřních exemplářích.

Gazánie lesklá v květináči

Výhodou hrnkových gazanií je to, že je můžete přezimovat na chráněném slunném místě

 

Rozmnožování

Přestože se gazánie běžně pěstují z komerčních semen nebo sazenic ze školky, je možné je i rozmnožovat.

 

➡️ Rozmnožování řízky

  • Ostrým nožem nebo nůžkami odeberte několik řízků oblastí kolem spodní části rostliny, kde se tvoří nový růst (každá má tři až pět výhonků).
  • Zasaďte je do květináčů naplněných kvalitní zeminou.
  • Řízky umístěte uvnitř na světlém místě.
  • Na jaře je přesaďte do půdy.

 

➡️ Rozmnožování ze semen

  • Semena jemně rozsypte na povrch půdy a jemně zakryjte 0,5 cm půdy.
  • Shrnníky zakryjte průhledným plastem nebo jejich stranou vložte do plastového sáčku, aby půda nevyschla.
  • Umístěte na jasné, nepřímé světlo a normální okolní teplotu.
  • Zeminu v květináči lehce zamlžte, podle potřeby ji udržujte mírně vlhkou, ale ne mokrou.
  • Když se objeví mladé rostlinky odstraňte plast.
  • S výsadbou počkejte, dokud mají sazenice sbírku skutečných listů.

 

➡️ Rozmnožování dělením

Rozdělení je nejjednodušší forma rozmnožování gazánie.

  • Vykopejte shluk a okopejte rostlinu v širokém kruhu, abyste zabránili poškození kořenů.
  • Zvedněte trs z půdy a rozdělte jej na menší části.
  • Ujistěte se, že každá část má tři až pět listů a několik zdravých kořenů.
  • Zasaďte je do země nebo do květináčů.

 

Gazánie lesklá a její běžné problémy

Gazánie lesklá je vysoce imunní vůči chorobám a škůdcům. Může se vyskytnout padlí, bakteriální skvrnitost listů a hniloba koruny, které jsou obvykle znakem toho, že oblast je příliš vlhká na to, aby se gazánie mohla efektivně rozvíjet.

Korunní hniloba obvykle postihuje kořen a jedná se o plísňové onemocnění. Napadá rostliny, které se pěstují v promočené a promoklé půdě.

Bakteriální skvrnitost listů způsobuje Xanthomonas campestris pv. Vitians a vede k tvorbě skvrn na infikovaných částech listů, které se dále šíří a způsobují suché a vadnoucí listy.

Padlí je plísňové onemocnění, které má za následek tvorbu bílého práškového vzhledu na listech.

Většina nemocí je způsobena nadměrnou vlhkostí přítomnou na povrchu rostlin a lze jim předejít snížením obsahu vody na povrchu rostlin a nezaléváním rostlin. V závažných případech se může použít fungicid.

 

Společná výsadba

Gazánie dobře funguje s květinami, které milují slunce. Některé možnosti jsou:

  • Zimozeleň
  • Krásenka
  • Verbena
  • Gomfréna hlávkatá
  • Krásnoočko
  • Slunce

 

Proč gazánie v noci spí?

Květy gazánie jsou citlivé na světlo. Zavírají se v noci a během obzvláště zatažených dnů. Jedná se o chování zvané nyktinastia.
Přestože důvod není zcela pochopen, někteří vědci se domnívají, že toto chování brání tomu, aby se pyl namočil a nasákl rosou. Charles Darwin, známý svou evoluční teorií, si myslel, že rostliny se v noci zavírají, aby se chránily před mrazem. Zavření na noc může také chránit pyl před nežádoucími škůdci. Tyto rostliny tedy nejsou vůbec „ospalé“, jsou jen vysoce vyvinuté.

 

💡 Tip na článek

Verbena

Jak jsme již zmínili výše, Verbena je ideálním partnerem gazánie. Má podobně atraktivní květiny, miluje slunce a navíc ji jako léčivou bylnku využijete i ve své domácí lékárničce. Vše, co o jejím pěstování potřebujete vědět, vám prozradí náš článek „Verbena – pěstujeme krásnou zapomenutou bylinku

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.3/5 - (13 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *