Kdy a jak sázet Gladioly – kompletní průvodce pěstováním

Georgina Babinová Téma
2. října 2022 0

Gladioly jsou známé jako mečíky, díky svým dlouhým špičatým listům. Výrazně vysoké květní klasy se objevují v létě a září v oslnivé škále barev. Přestože jejich pověst utrpěla puncem „nemodernosti“, opět se dostávají do přízně zahrádkářů i milovníků květin. Protože pověst sem, pověst tam, jsou to nádherné květiny, které dodávají zahradě strukturu a eleganci.

Díky úžasným texturám, bohatým, zářivým barvám a neobvyklým tvarům jsou vznešené i nápadné a jsou v mnoha ohledech jako letní tulipán – tvoří fantastické řezané květiny a jejich pěstování je opravdu jednoduché.

Pokud jde o gladioly, opravdu si máte z čeho vybírat

 

Gladioly v kostce

Mečík (Gladioulus) má poměrně dlouhou historii, přičemž mnoho starých druhů pochází z Afriky a Asie. Mnozí považují zmínku o polních liliích v Bibli za nejstarší písemnou zmínku o gladiolech. Jsou rozšířeny na Středním východě a v severní Africe. V 19. století začali zahradníci produkovat hybridy gladiol, ale selhaly, dokud James Colville úspěšně nevypěstoval fertilní hybridy. Mnohočetné kvítky a vysoký počet pupenů jsou něco, za co můžeme děkovat evropským zahradníkům.

Rod Gladiolus je dnes rod asi 300 druhů kvetoucích rostlin z čeledi kosatcovité (Iridaceae), původem z Evropy, Afriky a oblasti Středozemního moře. Několik druhů se pěstuje jako řezané květiny a jako zahradní okrasné rostliny.

Gladioly jsou trvalky, které vyrůstají z podzemní hlízy, mají mečovité listy ve vějířové siluetě a poté v létě vytvoří klas nápadných, nepravidelných, jednostranných květů ve tvaru trubky. Rozsah barev květů je široký a zahrnuje zářivé a pastelové odstíny bílé, růžové, fialové, červené, žluté a oranžové, květy jsou často dvoubarevné nebo nařasené. Velkokvěté hybridy mohou dorůst až do výše 2 m a tvoří úžasné řezané květiny.

Různobarevné gladioly

Barevnost gladiol je neuvěřitelná

 

Výsadba

Vyberte slunné, otevřené místo, bez konkurence a stínu od okolních rostlin. Pokud pěstujete vysoké hybridy, najděte místo chráněné před větrem, abyste se vyhnuli potřebě instalace podpěry. Gladiolám se nejlépe daří v dobře odvodněné půdě, která je středně úrodná. V těžké, promočené půdě se jim nebude dobře dařit. Přimíchejte kompost (humus) do půdy, abyste zlepšili její konzistenci a úrodnost.

 

Kdy sázet gladioly?

  • gladioly začněte vysazovat na jaře, když nebezpečí mrazu pomine a půda se zahřeje alespoň na 13 °C.
  • od data posledního mrazu do začátku léta vysazujte přibližně každých 10 dní další kolo cibulek. Výsledkem bude nepřetržité kvetení až do začátku podzimu!
  • v závislosti na odrůdě trvá 60 až 90 dní od vysazení cibulek, než se zakoření, vyrostou a rozkvetou.

 

Jak sázet gladioly?

  • připravte svou zahradu pomocí zahradních videl nebo kultivátoru k uvolnění půdy do hloubky asi 30 až 40 cm. Po uvolnění půdy přimíchejte 5 až 10 cm vrstvu kompostu nebo odleželého hnoje.
  • abyste zajistili velké květiny, sázejte hlízy o průměru 3 cm nebo větším.
  • vložte cibulku do jámy asi 10 cm hluboké špičatým koncem nahoru. Přikryjte zeminou a pevně utlačte.
  • hlízy rozmístěte ve vzdálenosti 15 až 20 cm
  • pěstujete-li gladioly především jako řezané květiny, vysazujte je do řádků. Je jednodušší pečovat o rostliny a sbírat květiny.
  • jsou-li vysazeny s jinými květinami na obrubách nebo v jednoletých záhonech, vysazujte hlízy ve skupinách po 7 nebo více, abyste dosáhli co nejlepšího efektu
  • při výsadbě hlízy důkladně zalijte
  • vysazujete-li vysoké odrůdy, nezapomeňte je v době výsadby okolíkovat
  • dávejte pozor, abyste s kolíky nepoškodili hlízy

 

💡 Víte, že...

Kořeny gladiol lze rozdrtit na prášek, který se používá k ošetření ran. Je také považován za účinný pro děti s kolikou, když se kombinuje s kozím mlékem. V Kongu používají rostlinu jako zdroj sacharidů, které jim pomáhají zůstat fit.

 

Extra informace o výsadbě konkrétních gladiol

  • Brzy kvetoucí zahradní gladioly (jako hybridy nanus) – vysazujte na slunné stanoviště brzy na jaře (konec března – polovina dubna) na kvetení v červnu nebo vysaďte na podzim v chladném rámu (jako časný řezaný květ). Můžete také zasadit 5 hlíz do 15 cm květináče o hloubce 6 cm. Vykopejte jámu v zemi a ponořte květináč na úroveň do půdy, aby se kořeny rozvíjely v chladnějším počasí. Začátkem prosince přeneste květináče do podmínek bez mrazu, jako je například mírně vyhřívaný (chladný) skleník, aby gladioly rozkvetly.
  • V létě kvetoucí zahradní hybridy – typické, tradiční gladioly se vysazují od poloviny dubna do května. Sázíte-li v dávkách každých pár týdnů, nekvetou všechny najednou, což také ovlivní úrodu, pokud se pěstují jako řezané květiny. Rostoucí špičky rostlin se objeví až po pominutí nebezpečí mrazů; obvykle koncem května/začátkem června.
  • Ostatní zahradní gladioly – Gladiolus mureliae vysazujte v dubnu do květináčů nebo do země. Květinové hlízy mohou být vysázeny i ve svých květináčích k vyplnění mezer v letních okrajích. Gladiolus communis subsp. byzantinus sázejte brzy na jaře na slunném, dobře odvodněném místě.
Hlíza gladioly

Hlízy umísťujte do země špičkou nahoru

 

Péče

Zahradní rostliny pravidelně zalévejte v suchém počasí a na volně propustných půdách. Kromě hnojení univerzálním hnojivem v době výsadby, na chudších půdách gladioly profitují z tekutého hnojiva s vysokým obsahem draslíku na podporu kvetení, když se začnou objevovat klasy květů – to se projevuje tak, že listový plášť začíná hrubnout a poté se objevuje klas.

Opora

Nemusíte kolíkovat, ale zajistíte tím, že květiny se nepřevalí. Primárně se jako podpora těchto rostlin používají hole z bambusu. Kolík zapíchněte dostatečně daleko, abyste nepoškodili hlízu a její kořeny. Alternativně a obvykle tam, kde jsou větrné podmínky mohou být vyšší hybridy grandiflorus pěstovány přes horizontální pletivo.

 

Plete plevele

Pravidelně udržujte povrch půdy bez plevele okopáváním, ale dávejte pozor, abyste nepoškodili nové výhonky.

 

Vykopání ze země, třídění a skladování

V chladnějších oblastech vykopte hlízy gladiol, když listí zvadne po prvním podzimním mrazu. Lehký mráz zabije listí, ale ne zbytek rostliny.

  • druhy kvetoucí na jaře – listí druhů kvetoucích na jaře zvadne přibližně šest týdnů po odkvětu, poté můžete hlízy vykopat a uskladnit.
  • v létě kvetoucí zahradní hybridy – listí na nich zůstane zelené až do podzimu. Zahradní gladioly, které potřebují podmínky bez mrazu, vyberte dříve, než listy uvadnou, obvykle asi šest týdnů po odkvětu. Odřízněte listy (které jsou stále zelené) těsně nad hlízou a nechte pár centimetrů. Hlízy několik týdnů sušte na teplém a vzdušném místě. Po této době byste měli být schopni odkroutit a zlikvidovat starou hlízu, která je scvrklá pod hlavní, novou baculatou, která zůstala.

Obecně je postup následující:

  • použijte rýč a vykopte celou rostlinu, uchopením za vrch ji vytáhněte z půdy. Při kopání se vyhýbejte otlačením nebo poraněním hlíz. Otřeste veškerou uvolněnou půdu (nemyjte ji) a zlikvidujte poškozené hlízy. Odřízněte stonek na 2,5 – 5 cm nad hlízou. Pokud si přejete, uschovejte malé hlízy odděleně. Tyto kvetou za 2 až 3 roky, pokud je přesadíte každé jaro.
  • nechte hlízy sušit na slunci 1 nebo 2 dny, pokud i počasí souhlasí. Přesejte přebytečnou půdu a umístěte hlízy do dřevěných desek nebo podnosů. Umístěte je na teplém a vzdušném místě na 2 týdny při teplotě 27 až 29 °C.
  • neodstraňujte slupky na hlízách
    poprašte je fungicidem, abyste se vyhnuli problémům s nemocemi. Vložte hlízy s fungicidem do papírového sáčku a důkladně protřepejte.
    skladujte v papírových nebo látkových sáčcích, punčochových kalhotách nebo starých cibulových pytlích. Nádoby naskládejte nebo zavěste tak, aby se mezi nimi mohl pohybovat vzduch. Hlízy skladujte při teplotě 2 až 7 °C při nízké vlhkosti. Chladný suterén je docela vhodný. Nedovolte, aby zamrzly.
  • vysazujte na jaře pro další sezónu krásných květin
Větší odřezky hlízy gladioly

Hlízy před uskladněním zbavte nečistot

 

Odstraňování odkvetlých květin

Gladioly jsou královny zahrady když kvetou. Majestátní věže nesou četné květiny uspořádané na stonku v odstínech, které se vymykají představivosti. Květy mečíků vydrží asi týden, někdy až dva. Kvetou postupně, přičemž se nejprve otevírají spodní pupeny a o několik dní později horní. Někteří zahrádkáři se domnívají, že musí odkvetlé květiny odstranit, aby si vynutily více květin. Obecně hlíza vytváří jeden, ale někdy až tři stonky s květinami. Má v sobě jen tolik energie, ale je-li velká a zdravá, má schopnost produkovat více květin. Hlíza je však místem, kde rostlina získává energii k produkci mečovitých listů a klasů květů. Kořeny rostliny přijímají živiny a vodu pro zdravý růst, ale tvorbu květin diktují embrya uvnitř hlízy. Odtržení odumřelého květu tuto schopnost žádným způsobem neovlivní. Odstranění květin mečíků je spíše všelék pro zahrádkáře, který cítí, že potřebuje něco udělat pro svou rostlinu jako odměnu za rozzáření letní krajiny.

 

Kdy je odstranění květin přínosné?

Mečíky se otevírají postupně, počínaje ve spodní části stonku květu. V době, kdy jsou horní květiny otevřené, spodní květiny jsou obvykle šedé nebo hnědé, mrtvé a úplně vyčerpané. To narušuje celkovou krásu stonku, takže impulsem je odstranit odumřelé květiny z estetických důvodů. To je v pořádku, ale existuje také důvod k odstranění horních pupenů dříve, než se otevřou. Pokud odštípnete horní jeden nebo dva pupeny na stonku, celý stonek rozkvete jednotně. Akce tlačí energii zpět do stonku, který vytvoří jednotnější květ.

 

Jak odstraňovat odkvetlé květiny?

Tento úkon není ve skutečnosti zapotřebí, ale nezpůsobuje to žádné poškození rostliny a zajistí krásnější vzhled. Názor, že pokud květiny odstraníte, získáte více květin, neobstojí. Odstraňování starých květin během kvetení stonku je jednoduše úklid. Uděláte to odštípnutím starého květu, nebo pomocí zahradních nůžek opatrně odstřihněte oteklou základnu od stonku. Když všechny květiny odkvetou, odstraňte celý stonek pomocí nůžek. Listy vždy nechte, dokud nezačnou odumírat, aby mohly shromáždit sluneční energii pro uskladnění a využití v další sezóně. Rostlina přeměňuje slunce na uhlohydráty, které používá k podpoře kvetení příštího léta.

 

Rozmnožování

Většina zahrádkářů kupuje hlízy v zahradním centru nebo online, protože se dají snadno a za rozumnou cenu koupit. Chcete-li však experimentovat, vyzkoušejte následující metody rozmnožování.

 

Rozmnožování hlízami

Rostliny se rozmnožují i z oddenků (malých hlíz), které rostou kolem centrální hlízy. Tyto mohou být v případě potřeby uskladněny a přesazeny do školky na jaře do hloubky 5 cm. V případě specializovaných druhů zasadit do květináčů a pěstovat dál. Hlíza by měla dosáhnout velikosti kvetení za 1-2 roky.

 

Rozmnožování ze semen

Gladioly lze pěstovat i ze semen. Speciální druhy vysévejte na jaře v chladném skleníku. Hlízy by měly dosáhnout velikosti kvetení za 2-3 roky.

 

Přezimování

V oblastech s mírnými zimami mohou být hlízy gladiol ponechány v zemi a budou znovu růst každý rok. Seřízněte a kompostujte koncem podzimu. V chladnějších oblastech mulčujte hlízy koncem listopadu 10 až 15 cm silnou vrstvou nasekaných listů nebo slámy, abyste poskytli větší zimní izolaci.

 

Při pěstování gladiol se bez vhodného nářadí neobejdete

Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 12 ks
939 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden pink, 10 ks
749 Kč
Gardena 8966-30 Gardena 8966-30
632 Kč
Gardena Základní vybavení - drobné nářadí, 4ks Gardena Základní vybavení – drobné nářadí, 4ks
579 Kč

Ukázat více

 

Je možné pěstovat gladioly v květináči?

Pokud patříte k těm, kteří se zajímají o výsadbu gladiol v květináčích a chcete vědět, jestli je to možné, jednoznačná odpověď je ano. Pěstování gladiol v květináčích je dobrý nápad tam, kde je zahradní prostor omezen. Vše, co potřebujete, je zajistit vhodné drenážní a pěstební podmínky.

 

Pěstování gladiol v květináči

Musíte si nejprve vybrat druhy gladiol, které byste chtěli zasadit. Pěstování menších odrůd funguje v květináči nejlépe, protože jsou kratší a budou mít menší šanci zlomit se na rozdíl od vyšších odrůd. Pokud se rozhodnete pro větší odrůdu, bude třeba ji podpořit. Vyberte květináč, který má drenážní otvory. Pokud je mít nebude, vaše gladioly budou mít „mokré nohy“ a nebude se jim dařit. Hlízy budou náchylnější k hnilobě.

Květináč by měl být alespoň 30 cm hluboký a mít 30 cm v průměru. Musí být dostatečně hluboký pro hlízu a musí pojmout dostatek kvalitní zeminy, která cibulku zakryje. Hlízy musí mít pod sebou 5 cm půdy. Na dno nádoby přidejte trochu štěrku, abyste zajistili drenáž.

Hlízy vysazujte 10-15 cm hluboko a 5-8 cm od sebe plochou stranou dolů. Mnoho pěstitelů vysazuje gladioly ve dvoutýdenních intervalech pro nepřetržité kvetení. Po zasazení hlíz je vydatně zalijte. Namočte půdu tak, aby se kolem hlízy usadila.

Gladioly v květináči

Pokud jste omezeni prostorem, pěstujte gladioly v květináči

 

Péče o gladioly pěstované v květináči

Rostliny pravidelně zalévejte. Je lepší zajistit dokonalé týdenní zalévání, než je mírně zalévat dva nebo třikrát týdně. Kořeny a stonky se objeví krátce po prvním zalévání. Jakmile květiny začnou kvést, můžete je nechat na rostlině nebo je použít jako řezané květiny. Pokud se rozhodnete nechat květ na rostlině, odřízněte odkvetlé hlavičky, abyste zajistili nepřetržitý růst. Když květiny přestanou kvést, nestříhejte listy. Listy nadále produkují živiny, které si hlíza ukládá pro sezónu květin v příštím roce.

Po odkvětu pravidelně zalévejte. Listy začnou žloutnout a hnědnout a nakonec uschnou. Když se to stane, vyprázdněte květináč. Odstraňte odumřelé listí, oprašte půdu a hlízy uložte na chladném a suchém místě. Budou připraveny příští rok.

 

Gladioly a jejich běžné problémy

Gladioly jsou poměrně bezproblémové, můžete však vidět příznaky následujících škůdců a chorob:

  • mšice
  • šneci
  • třásněnky mohou způsobit skvrnitost na listech a květinách
  • hniloba kořenů
  • virus mozaiky
  • plíseň šedá (botrytida)

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout problémům s hmyzem a nemocemi na gladiolech, je koupit zdravé hlízy, které nejsou měkké ani drobivé. Zlikvidujte všechny poškozené nebo hnijící hlízy, které skladujete. Pokud si všimnete zakrslý, hrbolatý růst na některé rostlině během vegetačního období, odstraňte a zničte rostlinu i hlízu, protože pravděpodobně je napadena virem.

Největším škůdcem gladiolem je malý hmyz zvaný třásněnky. Třásněnky se živí květinami a listy, což způsobuje charakteristické pruhování a změnu barvy na květinách. Hmyz přezimuje na uložených hlízách. Hlízy můžete po jednom roce vyhodit a každý rok si raději koupit nové, abyste se vyhnuli třásním, nebo je můžete před uskladněním ošetřit ponořením do vroucí vody na 2 minuty, abyste je zabili. Před uskladněním vysušte. Během vegetačního období postříkejte gladioly při prvních příznacích poškození neemovým olejem nebo insekticidním mýdlem.

 

💡 TIP na produkt - Organic India Ecce Vita Neem Oil 100 ml
Organic India Ecce Vita Neem Oil 100 ml

Neemový olej je přírodní, organický insekticid, fungicid a miticid. Olej pochází ze semen stromu Neem (Azadirachta indica), který roste v tropech a subtropech Indie. Funguje tak, že narušuje hormonální systém škůdců. Trvá déle než začne působit, ale je účinný.

💡 TIP č.1: srovnání cen ve všech dostupných eshopech💡 TIP č.2: možnost bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkem"

 

Listy gladioly žloutnou

Žloutnutí listů na rostlinách může být časným příznakem nemoci nebo normálním cyklem rostliny, když se připravuje na zimní spánek. Může mít také pěstební základ nebo může být dokonce výsledkem napadení hmyzem. Zjistěte, proč mají gladioly žluté listy a jak tento stav léčit nebo mu předcházet.

Gladiolám se nejlépe daří v dobře odvodněné hlinité půdě. Bohaté barevné květiny vyžadují plné slunce a potřebují další živiny ve formě hnojiva nebo zapracovaného organického materiálu. Pokud gladiola zežloutne v listové oblasti, příčin může být několik. Prevence začíná výběrem zdravých hlíz bez kazů, s pevnou texturou a dobrou barvou. Bakteriální, plísňové nebo virové choroby se často dostanou do vaší zahrady na nezdravých hlízách, ze kterých se vyvinou nemocné rostliny.

Nejčastějším důvodem žloutnutí listů gladiol je hniloba Fusarium. Tato houba ovlivňuje hlízu, která v jádru ztmavne a může také vykazovat černé až hnědé skvrny na povrchu. Nezdravé hlízy mohou vytvářet listy, ale jsou nažloutlé a stonky rostou s výrazným obloukem. Všechny květiny, které se začnou rozvíjet, uschnou a opadnou. Jedinou léčbou je odstranění infikovaných hlíz. Nepřesazujte gladioly na stejné místo, dokud neošetříte půdu methylbromidem-chlorpikrinem nebo nesolarizujete oblast, abyste zabili jakýkoli patogen.

 

Jiné příčiny žloutnutí listů

Houbová choroba, suchá hniloba Stromatini také způsobuje žloutnutí listů na rostlinách. Červenohnědé léze na hlízách a pruhy uvnitř mohou pomoci identifikovat problém. Houba přezimuje a šíří se do sousedních hlíz, z nichž rostoucí gladioly žloutnou. Mečík se žlutými listy může také pocházet z virových onemocnění, jako je virus mozaiky okurek nebo skvrnitost rajčat nebo tabáku. Výsledkem budou zažloutlé pruhy a skvrnitost zdravých listů, které nakonec vyblednou a úplně zežloutnou. Mečík se žlutými listy může být také výsledkem bakteriální infekce zvané strup. Výsledkem je, že listy gladiol zežloutnou, ale začne to v podzemí.

Příležitostně si můžete všimnout žloutnutí listů v důsledku chemických herbicidů přenášených větrem nebo náhodným postřikem.

 

Prevence a léčba gladiol se žlutými listy

Špatnou zprávou je, že jakmile vám listy gladiol zežloutnou, nelze toho udělat moc. Infikované hlízy by se měly odstranit a zničit a do půdy se nesmí vysazovat žádné další cibule nebo hlízy, pokud ji nesterilizujete. Mnoha hnilobným chorobám hub lze předejít tak, že hlízy na podzim vytáhnete a uložíte na zimu do interiéru. Vykopejte hlízy a zkontrolujte, zda v nich není nějaký nemocný materiál, který byste měli zlikvidovat. Namočte hlízy na dva dny a vyhoďte všechny, které se vznášejí. Hlízy ponořte na 30 minut do vody zahřáté na 55 °C a poté ihned ochlaďte v čisté studené vodě. Léčte hlízy na teplém místě alespoň týden, dokud zcela nevyschnou. Před umístěním do síťových pytlů na suchém místě je poprašte fungicidem a nechte přezimovat. Na jaře zkontrolujte, zda hlízy nejsou poškozené a vyhoďte všechny, které nejsou čisté a dokonalé.

Gladioly hlízy v obalu na vajíčka

Hlízy, které nejsou čisté a dokonalé zlikvidujte

 

Gladioly nekvetou

Bylo by obtížné určit jeden jediný důvod, proč gladioly nekvetou. Zde jsou nejčastější vysvětlení:

  • Podmínky na stanovišti: Podmínky stanoviště jsou klasickou možností. Hlíza může mrznout nebo být vysazena v zóně, kde dochází k záplavám. Po zamrznutí hlízy praskají a stávají se kašovitými a mokré hlízy plesniví a hnijí. Pokud je oblast zarostlá nebo zastíněná stromem nebo živým plotem, na gladiolech nebudou žádné květy, protože rostlina potřebuje plné slunce, aby kvetla. Kromě toho se místo výsadby může časem příliš zhutnit na to, aby se přes ni protlačily tenké stonky a listy. Každoroční provzdušnění a opětovná kultivace půdy zajistí, že k tomu nedojde.
  • Věk: Hlízy gladiol se časem rozšíří a zvětší, ale původní hlízy se nakonec vyčerpají. Počet let, než se to stane, se bude lišit.
  • Hnojivo: Nově vysazené hlízy také nemusí kvést, protože hlízy byly příliš malé. Počkejte rok a na jaře přihnojte vyváženým 8-8-8 rostlinným hnojivem, abyste podpořili tvorbu listů a květin. Roční hnojení je klíčem k tomu, aby rostlina kvetla, ale vyhýbejte se jakémukoli hnojivu s vysokým procentem dusíku, který pomáhá vytvářet listy. Pokud vaše gladioly nekvetly a jsou v blízkosti trávníku, mohou trpět neschopností vytvářet květiny v důsledku vysokého obsahu dusíku v trávníkových hnojivech. Přidání hnojiva s vysokým obsahem fosforu nebo kostní moučky kolem vašich rostlin to může pomoci vyrovnat.
  • Škůdci: Na gladiolách, které byly napadeny drobným škůdcem zvaným třásněnka, nebudou žádné květiny. Krmná aktivita tohoto brouka způsobuje, že tvořící se květiny uschnou a spadnou z rostliny dříve, než se zcela zformují. Existuje spousta insekticidů, které můžete použít k zabití nepříjemného malého hmyzu, jakož i výše zmíněný neemový olej, nebo zahradnické mýdlo. V některých regionech mohou být veverky, polní myši a krtci zodpovědný za to, že gladioly nekvetou. Tato zvířata si mohou oblíbit hlízy a pochutnávat si na nich, což má za následek scénář „gladiola nekvete“.

 

Ošetření gladiol napadených fuzarovou hnilobou

Fusarium je houba, která může poškodit hlízy, které jste uložili na zimu. Skvrny a žloutnutí jsou prvními příznaky problémů, které se mění na větší zbarvené oblasti a léze. Ty se časem promění v hnědavou nebo černou suchou hnilobu. Kořeny jsou poškozeny nebo zmizely. Tyto hlízy zlikvidujte.

Ostatní uložené spolu s nimi by měly být ošetřeny. Výsadba gladiol s fusariovou hnilobou může mít za následek žloutnutí listů, nemocné rostliny a žádné květiny, pokud vůbec vyraší. Fusarium je výsledkem půdního Fusarium oxysporum. Ovlivňuje i jiné hlízy a cibule kromě gladiol. Některé druhy této houby napadají zeleninu, některé ovoce a některé stromy.

Symptomy zahrnují žloutnutí, povislé listy a zakrnění rostliny. Nemoc obvykle začíná na spodní části rostliny a pohybuje se směrem vzhůru. Plísňové spóry, které mohou mít bílou až narůžovělou barvu, se tvoří a objevují na odumírajících listech a stoncích v blízkosti půdy. Jsou připraveny pohybovat se větrem, deštěm nebo poléváním a infikovat další rostliny v okolí. Jelikož houba existuje v půdě, bez rostlinného hostitele, teploty 24-32 C podporují vývoj a poskytují dokonalé prostředí pro růst spór. Fusarium se přesouvá do kořenů nebo tam už může existovat. Může se šířit rostlinami v zahradě i ve skleníku.

Ošetření může zahrnovat napařování půdy nebo fumigaci profesionálním přípravkem, abyste se houby zbavili. Namočte rostliny schváleným fungicidem. Napadené rostliny vykopejte a zlikvidujte všechny napadené části včetně kořenů.

Nemocné gladioly

I když jsou gladioly víceméně bezproblémové, ani jim se některé neduhy nevyhnou

 

Virus mozaiky mečíků

Virus mozaiky infikuje gladioly, jakož i jiné cibulové rostliny, zeleninu, polní luštěniny a běžné plevele. Přenáší se mšicemi, které se pohybují z rostliny na rostlinu nebo prostřednictvím nástrojů používaných pro sběr květin a hlíz.

Symptomy mozaiky gladiol zahrnují tmavou až světle zelenou nebo žlutou skvrnitost listů, která je někdy obtížně viditelná. Květy mohou vykazovat bílé panašování. Vzory úzkých pruhovaných zlomů byly zaznamenány i při zbarvení květin. Infekce může snížit o jednu třetinu počet produkovaných hlíz a počítejte s kratší životností rostlin.

Bohužel neexistuje žádné ošetření nebo lék na virus mozaiky. Nejlepší metodou kontroly je použití hlíz, které jsou testovány bez virů. Gladiola, o které zjistíte, že je infikována, by měla být odstraněna a zničit, abyste zabránili přenosu viru na jiné náchylné rostliny. Hlízy se mohou infikovat i během skladování napadením mšic. Následující metody kontroly kultury mohou pomoci zabránit rozšíření mozaikové infekci u zdravých rostlin:

  • kupujte kultivary sazenic bez virů
  • kontrolujte mšice vhodnými insekticidy. Vyhněte se výsadbě gladiol v blízkosti fazolí, jetele a jiných luštěnin.
  • nástroje před použitím často dezinfikujte v 10 procentním bělícím roztoku
  • zvažte zakrytí rostlin jemnou síťkou, abyste odradili mšice a jiný hmyz
  • odstraňte plevel

Praktikování ostražitosti v zahradě vám pomůže udržet nejen gladioly, ale také jiné náchylné rostliny bez viru mozaiky.

 

💡 Tip na článek

Krásné Bidens květiny

Stejně atraktivním akcentem zahrady jako jsou úchvatné gladioly, je i koberec zářivých kvítků Bidens. Všechno, co o této stálezelené rostlince s neobvyklým názvem potřebujete vědět, se dozvíte z článku “Bidens (Dvojzub)

 

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.6/5 - (15 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *