Hyacint – jak jí pěstovat a rozmnožovat

Georgina Babinová Téma
3. února 2022 1

Hyacint (latinsky Hyacinthus) je cibulovitá rostlina známá svými zářivými barvami a voňavými květy. Jedna z nejkrásnějších vůní jara pochází právě ze záhonů hyacintů v květu. Dokonce i na dálku vnímáte intenzivní vůni a hroty jasných barev. Hyacint patří do rodiny lilií a podíváte-li se pozorně na jednotlivé květiny, uvidíte známý trubkovitý tvar. Rostlina se šíří pomocí jednoduchých metod a nástrojů, a zahradníci také doporučit pěstováním pro hobby zahradníky.

Nizozemští pěstitelé pěstují hyacinty již od 17. století, proto se možná často mylně uvádí, že jsou původem z Nizozemska. Do Evropy se však dostali v 16. století z Turecka a dokonalý domov byl nalezen právě v půdě a podnebí Nizozemska. Jelikož je hyacint cibulovitá rostlina, může se rozmnožovat buď použitím semen, která mají obecně vynikající životaschopnost, nebo vypěstováním z cibulí, které se tvoří v blízkosti bazální desky každé rostliny. Chcete se dozvědět více o rozmnožování a pěstování hyacintu? Čtěte dál!

Jak pěstovat hyacint?

Výsadba hyacintů ve vaší zahradě je způsob, jak zajistit, aby opojná vůně květin naplnila vaši jarní zahradu. A správná péče je udrží krásně kvetoucí po několik let. Pro zážitek z co nejintenzivnější vůně pěstujte hyacint ve velkých záhonech. Hyacint lze dobře kombinovat s některou z jarních květin, protože přichází v mnoha barvách a velikostech. Jeho špičaté květinové stonky vytvářejí pěkný kontrapunkt ke skleničkovitým tulipánům a rozcuchaným narcisům. Menší kultivary jako je římský hyacint a hyacinty skupiny Mutiflora jsou ideální k vysazení podél chodníků.

Hyacint

 

Pěstování hyacintu v zahradě

Hyacinty by měly být zasazeny začátkem podzimu. Takto mají dostatek času na vytvoření bohaté skupiny kořenů před zimou. Měli byste si vybrat místo, které dostává plné slunce na severu a mírný stín na jihu. Měli byste je sázet do bohaté, vlhké, dobře odvodněné půdy. Připravte si půdu s velkým množstvím organického materiálu a přimíchejte do ní také hnojivo.

Většina odrůd cibulí hyacintů je poměrně velká. Cibuli zasaďte do jámy, která je asi třikrát tak hluboká, jako je šířka cibule. Pro většinu odrůd to bude 15 až 20 cm hluboko, i když v teplejších oblastech to může být i méně. Ponechte rostlině prostor pro růst – umístěte je asi 10 – 15 cm od sebe. Po vysazení a zakrytí půdou důkladně polijte. Pokud přesazujete, zalévejte šetrně a pak už nepolévejte, dokud se neobjeví poupata v následujícím roce.

💡 Upozornění: Cibulky hyacintu (i narcisu) obsahují látku zvanou kyselina šťavelová, která může dráždit holou pokožku. Při delší manipulaci s těmito cibulemi používejte rukavice.

 

Bohužel na cibulkách hyacintu si rádi pochutnají hlodavci. Můžete je před nimi chránit tak, že do výsadbové jámy hodíte za hrst štěrku, nebo vyzkoušejte komerční zastrašovací prostředky. Nejjednodušší metoda je vysadit hyacinty spolu s narcisy, kterým se hlodavci vyhýbají.

Cibulky hyacintů jsou poměrně velké

Cibulky hyacintů jsou poměrně velké

 

Péče o hyacinty v zahradě

Pokud žijete v oblasti s krutými zimními a jarními mrazy, kde mrzne půda, jako součást správné péče o hyacinty budete muset cibulky zakrýt mulčem, abyste je ochránili. Když vaše cibulky začnou růst, některé rostliny by mohly potřebovat kolíky – zejména dvojité hyacinty, které mohou být opravdu obtížné. Po odkvětu květin, odřízněte je stonky, abyste povzbudili rostlinu k ukládání energie ve svých cibulích. Neodstraňujte listy, dokud nezačnou žloutnout. Žloutnutí listů může být nevzhledné, ale jejich příliš brzké odstranění brání rostlině absorbovat energii ze slunce prostřednictvím procesu fotosyntézy. Toto je nejdůležitější věc, kterou je třeba si zapamatovat pokud chcete, aby rostlina produkovala květiny. Cibule hyacintu mohou zůstat v zemi po celý rok ve většině oblastí výsadby. Jedině v tom případě pokud se zimní teploty nedostanou pod 16°C (což v našich podmínkách nehrozí) by se cibulky měly na podzim vykopat a zchladit na chladném a suchém místě šest až osm týdnů. Hyacinty vyžadují období chladnějšího počasí.

Hyacint nemá rád „mokré nohy“, proto ho nepolévejte příliš často. Nadměrná vlhkost může způsobit hnilobu. V případě suchého podzimu je příležitostně můžete zalít. Ani při správné péči o hyacinty, nebuďte překvapeni, pokud stonky hyacintu budou vypadat každým rokem volněji a volněji. Pro hyacinty kvetoucí venku je to normální.

💡 Věděli jste že… Hyacint větvičkaPodle legendy o původu hyacintu, tyto vysoce voňavé květiny ve tvaru zvonku lze vysledovat až k mladému řeckému chlapci jménem Hyakinthos. Příběh pokračuje tak, že dva bohové – Apollón bůh Slunce a Zephyr bůh Západního větru – zbožňovali Hyakinthose a soutěžili o jeho pozornost. Jednoho dne, zatímco Apollón učil Hyakinthose umění hodu diskem, Zephyr v návalu žárlivosti hodil disk zpět a zabil chlaoca zásahem do hlavy. Apollón pojmenoval květinu, která vyrůstala z Hyakinthosovy krve hyacintem. Pokud jde o symboliku květu, hyacint představuje stálost, modrý hyacint je symbolem upřímnosti.

 

Pěstování hyacintu v květináči

Odložte si několik cibulek k rychlení. Tímto způsobem si můžete vychutnat hyacinty i v interiéru, ať už v bytě nebo vaší kanceláři. Rychlení hyacintů je snadné. Sázejte cibulky kdykoli od září do prosince, v závislosti na tom, kdy chcete aby rostlina kvetla. Trvá to celkem 16 týdnů, než rostlina rozkvete včetně doby chlazení. S cibulkami manipulujte opatrně. Pokud je nemůžete zasadit hned, uložte je do papírového sáčku, který necháte otevřený. Cibulky skladujte mezi 4 – 10°C. Pokud je skladujete při vhodných podmínkách, vydrží i 3 týdny.

Pěstování (nejen) hyacintu ve skle, bez půdy je trendem posledních let

Pěstování (nejen) hyacintu ve skle, bez půdy je trendem posledních let

 

Naplňte zvolený květináč nejméně 5 centimetry sadby. Zcela zakryjte cibulku. Do 10 centimetrového květináče dejte jednu cibulku, tři cibulky do 15 centimetrového a ještě více do větších. Hyacint v interiéru můžete vypěstovat také ve vodě. Vyberte si nádobu bez drenážních otvorů, která je od 8 do 12 cm hluboká. Naplňte nádobu dopůl čistými kamínky a položte cibuli hyacintu na tento materiál. Jemně obklopte cibulku kamínky, které ji ukotví a přidávejte vodu, dokud nedosáhne spodku cibulky. Nádobu umístěte na chladné, tmavé místo na dva týdny a poté přesuňte do teplejší sluneční oblasti. Podle potřeby doplňujte vodu.

Pěstujete-li hyacint v květináči určitě se vám sejdou takové a podobné konvičky:

Konev Zebra šalvěj, 5 l Konev Zebra šalvěj, 5 l
105 Kč

Ukázat více

 

Při rychlení hyacintů dodržujte následující kroky:

  • cibulky nechte chladit 8 až 10 týdnů v chladničce, pokud si nekupujete již předchlazené.
  • uchovávejte cibulky na chladném, tmavém místě, s teplotou ne vyšší než 7 °C
  • když se objeví výhonky s pupenem ve středu, přesuňte cibulku na slunné místo a udržujte žádoucí hladinu vody
Hyacint lze rozmnožovat i semeny

Hyacint lze rozmnožovat i semeny

 

Rozmnožování

Jakmile jednou ucítíte úžasnou vůni hyacintu, pravděpodobně se do ní zamilujete a budete chtít mít tyto zářivé květiny v celé zahradě. Podobně jako většina cibulovitých rostlin, je i u hyacintu běžným způsobem rozmnožování, dělení a výsadba mladých cibulek, které se vyvíjejí na mateřské cibuli. Nicméně, jak květiny začnou vadnout a začnou se tvořit malé zelené lusky semen, možná si položíte otázku: Dá se hyacint rozmnožovat i semeny? Ano, dá. Pokračujte ve čtení a dozvíte se více.

 

Rozmnožování semeny

Rozmnožování této rostliny pomocí semen je snadné. Ve skutečnosti je tato metoda nadšenci i zahradníky upřednostňována. Všechny odrůdy hyacintu mohou být rozmnožovány setím semen, jen se ujistěte, že používáte pouze dozrálá semena.

  • jakmile budete mít semena, rozprostřete je do velkých zahradních podnosů naplněných kompostem.
  • přikryjte setá semena umytým zahradním štěrkem.
  • polijte a umístěte podnosy do chladného skleníku nebo na chladné místo, kde je necháte nerušeně jeden rok.
  • po prvním roce se mladé hyacintové sazenice dají přesadit do květináčů nebo zahradních lůžek
  • teď budete muset čekat další dva až tři roky než vaše hyacinty začnou kvést

Rozmnožování hyacintu semeny, i když je jednoduché, se nedoporučuje pokud je vaším cílem vývoj hybridních nebo lepších odrůd rostliny. Chcete-li vyvinout lepší kultivary bez let čekání, je nejlepší rozmnožovat rostliny hyacintu pomocí cibulek.

Klíčící cibulky hyacintů

Klíčící cibulky hyacintů

 

Rozmnožování cibulkami

I tato metoda rozmnožování hyacintu je velmi jednoduchá. Když listy odumřely, všimnete si malých bočních cibulek rostoucích na spodní části hlavní cibule. Kopte hluboko kolem vnějšího obvodu rostliny, protože boční cibulky mohou být skryty hluboko v půdě. Když je lokalizujete, jemně je oddělte od mateřské rostliny. Pro přirozený vzhled hoďte cibulky na zem a zasaďte je tam, kam padnou. Rozmnožování hyacintů je tak snadné!

Další z technik, kterou můžete použít, zahrnuje opětovné vysazení mateřské cibule spolu s novými cibulkami do hlubšího květináče. Stačí, když necháte nové cibulky dozrávat několik týdnů. Při opětovné výsadbě se ujistěte, že mladší cibulky jsou pokryty tenkou vrstvou kompostu. Během několika měsíců nové cibulky vyklíčí a začnou růst, zatímco mateřská cibule se pomalu rozpadne a zanechá vám několik mladých rostlin hyacintu.

💡 Věděli jste že… Hyacint jako součást přípravků péče o pleťHyacint léčí ekzém? Extrakty z listů rostliny smíchané s rýžovou moukou a kurkumou jsou účinné k léčbě kožních problémů, jako je ekzém. Mnohé produkty péče o pleť obsahují výtažky z hyacintu. Jeho antimikrobiální, antifungální a antibakteriální vlastnosti z něj činí ideální volbu k ošetření mnoha kožních poruch. A přestože hyacint není znám pro své benefity v péči o vlasy, poskytuje šamponům a kondicionérům svou úžasnou vůni.

Mladé cibulky můžete použít nejen k rozmnožování rostliny, ale také pro vývoj nových kultivarů, které budou produkovat své atraktivní květiny později. K efektivnímu pěstování budete potřebovat dostatečné množství cibulek. K jejich získání můžete použít techniku zvanou nařezávání, která výrazně zvýší růst bočních cibulek hyacintu. Chcete-li nařezat cibulku hyacintu, proveďte dva až čtyři řezy přes bazální desku. Během přibližně tří měsíců se v okolí místa, kde se řezy uskutečnily, vyvinou nové cibulky, které umíte použít k zamýšlenému účelu, ať už je to rozmnožování, nebo šlechtění.

Hyacint můžete pěstovat i v takových květináčích:

 

Použité zdroje:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.5/5 - (15 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *