V České domácnosti oblíbené ovoce nebo zelenina? Podle botanického zařazení je to bobulovité ovoce. Avšak v kuchyni je pro každého zdravou zeleninou, protože nevyniká sladkou chutí. Ať je již jako chce, každý rajčata známe. Jíme jejich syrové ke krajíce chleba, do salátu nebo jako doplněk k hlavnímu jídlu. Nemůžeme zapomenout, že kromě specifické chuti, je rajče pěstována i kvůli bohatému složení vitaminů potřebných pro naše zdraví.
Pokud se chcete dozvědět o tom, jak pěstovat rajčata, mnoho užitečných informací, přečtěte si náš článek. Přinášíme vám v něm i přehled nejznámějších odrůd a dozvíte se i to, jaké nemoci rajčata nejčastěji postihují.
Pěstování rajčat - navigace v článku
Kdy jak začít s pěstováním
Máte dvě tradiční možnosti jak začít pěstovat rajčata. Chmelovými nebo sázením semínek. Představíme si ten zdlouhavější, ale o to zajímavější způsob, kdy si sazenice vypěstujete sami už od semínka. Je to náročnější, ale víte na čem jste, ne každý prodejce sazenic je poctivý. V současnosti najdete na trhu se semeny neuvěřitelné množství zajímavých odrůd.
Rajče je teplomilná rostlina. Odhadněte pomocí dlouhodobější předpovědi počasí poslední den kdy do vaší zahrady přijde mráz. Odečtěte od tohoto termínu 6 až 8 týdnů a na místo sluneční strany vašeho domu nebo bytu semínka zasaďte do vlhké hlíny nebo substrátu v nějaké středně velké a mělké nádobě, či květináči. Důležitou podmínkou správného růstu je působení světla. Zvolte například parapet okna sluneční strany vašeho domu či bytu. Sluneční stranou máme na mysli místo, kde svítí slunce alespoň 6 hodin denně.
Semínka vložte do prstem vydlabané dlouhé jamky a zasypte substrátem. Snažte se je vhodit do země pár milimetrů od sebe. Když nastane čas prvního přesazování, vysvětlíme si, proč. Dbejte o to, aby byla hlína zpočátku neustále vlhká. Při zalévání myslete na to, abyste semínka nevyplavili. Světlo, teplo a vlhko zapříčiní rychlé klíčení rostlin.
Pokud budou mít sazenice kolem 3-4 cm a budou mít první lístky, můžete je začít pikírovať do plastových nebo rašelinových zakoreňovačů tak hluboko, abyste viděli jen horní lístky nad zemí. Pokud jste semínka rozptýlily mírně od sebe, nebude žádný problém jejich prosadit, protože kořeny se vám nezamotaly.
Příprava půdy
Asi začátkem května si připravte půdu na sázení sazenic. Jámy vykopejte do hloubky rýče. Zeminu dobře rozdělejte a smíchejte s trochou hnoje a kompostem. Druhý květnový týden zkoušejte sazenice přesunout ven. Ze začátku jen na pár hodin do stínu a s postupem času interval prodlužujte. Rostlina se také musí seznámit s přímými slunečními paprsky. Tento postupný proces aklimatizace pomůže rajčatům usnadnit přechod do zahrady.
Obyčejně v našich klimatických podmínkách volíme čas na sázení sazenic po tří zamrzlých, tedy v druhé polovině května. Předpokladem dobrého přijetí změny prostředí je, že nehrozí žádný přízemní mráz a zem je již vyhřátá.
Do jámy připravené na sázení také vložte spolu s rostlinou kol. Při pěstování rajčat Tornádo počítejte s výškou kolíku minimálně 2 m, přičemž alespoň 40 cm bude v zemi. Důvodem je, že rostlina se při oblíbených kolíkových odrůdách bude táhnout po této opoře. Avšak i při keříkových, zda kontejnerových odrůdách můžete volit kratší kolík. Díky tomu nebudou plody od bahna a vy budete mít dobrý přístup na obhospodařování. Například při keříkových typech rajčat, můžete použít níže kolíky.
Rajčata sázejte asi 0,5 m od sebe. Po sázení pořádně polijte, abyste minimalizovali šok, který kořeny prožívají přesazením do nového prostředí. Dokonce je doporučeno štědře zalít samotnou jámu ještě před sázením.
Pokud chcete, aby se vašim rajčatům dokonale dařilo, dopřejte jim speciální hnojivo:
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Péče o rajčata v období vegetace
Na to, aby bylo vaše pěstování rajčat co nejúspěšnější, byste měli dbát o jejich pravidelnou péči. Podívejme se tedy, jak zalévat rajčata a jak se o rostlinky starat, aby co nejlépe prosperovaly.
Zalévání
Rajčata můžete zalévat často. Přirozeně to záleží na počasí v horkých létech můžete zalévat každý den. Nicméně je tu pár zásad při zalévání. Pokud používáte na zalévání vašich rostlinek výbornou čerstvou vodu ze studny, raději ji přečerpejte do sudu. Během horkých letních dní se voda v sudu zahřeje na příjemnější teplotu a vaše rajčata nedostanou šok v podobě ledové sprchy. Stejně nepolévejte rostliny během poledne a už vůbec ne na listy. Sluneční červencové paprsky nemají problém vlhkou rostlinu spálit.
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Zálistky
Během celého období chce rostlina rajčata růst a to doslova všemi možnými směry. Zpod pažemi stonků budou vyrůstat zálistky. Pravidelně jejich vylamujte. Jde to snadno rukama nebo zahrádkářskými nůžkami. Tím dosáhneme, že rostlina bude věnovat svou energii na dozrání plodů a ne na tvorbu nových výhonků a dalších plodů, které nestihnou dozrát.
Jak zastavit bujný růst rostliny?
Stává se to běžně, že rostlina má tendenci přerůst svůj opěrný kolík. V takovém případě bývají rostliny těžké, kolíky se mohou dokonce vyvalit a je tedy lepší vývoj do výšky zastavit. Dosáhnete to jednoduchým vylomením vrcholu rostliny.
Sběr plodů
Není nic krásnějšího než sbírat plody vlastní práce. A při troše péče to při rajčatech bude hojná úroda. Pokud nepěstujete právě nějaké zelené nebo černé hybridy, tak nazrále rajče poznáte podle krásné červené barvy. Nezaměnitelná je také vůně čerstvého a vyzrálého plodu.
Když přichází podzim
Vše opět závisí hlavně na počasí. No s příchodem kratších dnů je lepší obrat nedozrálé plody a uložit je do velkého skleněného poháru, kde vám budou postupně dozrávat. Chutnými domácími rajčaty můžete překvapit ještě v listopadu.
Způsoby pěstování rajčat
Rajčata můžete pěstovat nejen v zahradě, ve skleníku, ale i v květináči. Podívejte se s námi na to, jak se starat o rajčata při různých způsobech pěstování.
Pěstování rajčat v květináči
Použijte větší květináč, který má dírky na dně. Je důležité aby byla výživná půda v květináči vlhká, ale dobře odvodněná. Zasaďte jednu rostlinu do květináče. Prakticky by vám při správném pěstování měla vzejít každá odrůda, ale při keříkových nebo trpasličích odrůdách, které jsou na tento způsob pěstování přímo určené, získáte lepší úrodu. Vyberte slunné místo s přímým slunečním svitem s intervalem svícení alespoň 6 hodin. Týmto způsobem si můžete pěstovat rajčata i na balkoně.
Pěstování rajčat ve skleníku
Důležitým faktorem je teplota. Nejlépe se daří rajčatům ve skleníku při denní teplotě 21-27 stupňů Celsia a noční 16-18 stupňů Celsia. Rovněž důležitým faktorem pro pěstování ve skleníku je vlhkost. Držte ji pod hranicí 90% jako prevenci před tvorbou listové plísně. Rajčatům dělá dobře čerstvý vzduch. Větrejte váš skleník, nejlépe během svěžích mlhavých ran. Zvolte správnou odrůdu, tedy skleníkovou, která je více připravena snášet specifické prostředí skleníku. Stejným způsobem se můžete řídit i při pěstování rajčat ve fóliovníku.
Pěstování rajčat dole hlavou
Tento způsob pěstování není žádnou novinkou, ale do popředí se dostal jen před pár lety. Také víme tento trend nazvat i pěstováním rajčat v pytli, protože na pěstování hlavou dolů se skutečně používají speciální pytle nebo vědra. Šetříte prostor a máte dobrý přístup k rostlinám. Nejlépe se na pěstování dole hlavou hodí rajčata s malými plody jako jsou cherry rajčata, ale klidně experimentujte i s typy, které mají větší plody. Do kbelíku udělejte na dno díru s 10 cm průměrem a zasaďte sazenic rajčata dole hlavou. Použijte lehkou půdu , dobře provzdušněnou, aby kořeny rostliny mohly bez problémů růst v obrácené pozici. Nezapomínejte také na každodenní zálivku.
Nemoci rajčat
V naší klimatické oblasti se rajčatům daří dobře. Avšak nevyhneme se chorobám a škůdcům. Pár si je vyjmenujeme a v krátkosti popíšeme. Pokud chceme dobrou úrodu, musíme znát, jak se jim vyhnout.
Virus tabákové mozaiky (The tobacco mosaic virus – TMV) – je virus, který napadá asi 125 druhů rostlin. Mezi nimi i rajčata. Jeden z prvních příznaků je světle zelené zabarvení mezi žilkami mladých lístků. Postupně se objeví tzv. mozaika světlých a tmavých odstínů na listech. Druhým je objevující se vráskavitost povrchu listů. Tento virus nezpůsobuje přímo uhynutí rostliny, ale pokud ji zasáhne v dřívějším období života, může její vývoj rapidně ochromit. Objevuje se hlavně v období tepla a sucha. Zbavit se ho je velmi těžké. Pokud jsou vaše rostliny napadeny, tak je odstraňte. Virus přežije -40 stupňů Celsia a sázení v infikované zemi se doporučuje až po dvou letech od objevení.
Hniloba špiček rajčat – jak již název prozrazuje, na špičkách plodů rajčat se začnou objevovat hnědé skvrny. Hlavním důvodem je slabý příjem vápníku z půdy. To je způsobeno nevyváženým složením půdy, kdy je zem prohnojená dusíkem nebo draslíkem. Tyto dva chemické prvky stěžují rostlinám příjem vápníku. Může to také být signál slabého zavlažování v období dozrávání plodů.
Zeleninový úpal – sluneční záření je pro rajčata nezbytné. Avšak při rychlé změně počasí může slunce ublížit. Na náhle zvýšení intenzity slunečního svitu je paprika a rajče citlivá zejména po přesazení do zahrady. Sazenice jsou obyčejně pěstovány na parapetu oken nebo ve sklenících, kde nejsou vystaveny přímému slunečnímu záření. Zelené části rostliny mohou skorkovatieť nebo vyblednout. Touto chorobou mohou trpět i plody, protože ty rady dozrávají ve stínu listů, takže dávejte pozor při vylamování fazochů. Prevencí proti tomuto onemocnění je postupný přesun rostlin na přímé sluneční světlo a vylamování paží když je pod mrakem.
Fytoftóra rajčat – v posledních letech v zemědělství velmi častá nemoc. Za plísňové onemocnění odpovídá houba, která napadá i brambory. Tato nemoc je nevyzpytatelná, protože dokáže provést v krátkém čase velkou spoušť ve vaší úrodě. Dobře se jí vodí ve vlhkém prostředí častých srážek nebo příliš vydatném zalévání. Objevuje se však i na rostlinách, které jsou pěstovány ve stínu. Nemoc se projevuje prakticky na všech nadzemních částech rostliny, které pokrývají šedohnědé skvrny.
Septóriová skvrnitost – na listech rajčat vznikají a s i 5 mm velké skvrny. Jako všem plísňovým onemocněním se jí daří ve vlhkém období. Napadá hlavně mladé rostliny keříkových odrůd rajčat, čímž může výrazně snížit úrodu.
Druhy rajčat
Druhů rajčat je více než 3000. Jsou různých tvarů a různých barev. Mají různé využijte v gastronomii, například přímá konzumace čerstvých plodů v salátech, na výrobu protlaků, šťáv či na sušení. Rozdělují se do více skupin a typů. Asi to nejzákladnější rozdělení je na hybridní a nehybridní. Ty hybridní jsou vyšlechtěné odrůdy a mají povinné označení na obalech semen rostlin jako „hybridní”, či „F1”.
Nemusíte se obávat, že by šlo o geneticky modifikované potraviny. Toto označení spíše říká, že děti (semena v balení, které sázíme) vznikly řízeným opylením mateřských rostlin. Děje se to za účelem zvýšení výnosu v zemědělství. Rajčata jsou tak vzhledově zajímavější, ale i odolnější vůči chorobám či klimatickému prostředí. Také jejich klíčivost je vysoká. Semínka z plodů se dále nedoporučují sázet, protože druhá generace rostlin ztrácí své výjimečné vlastnosti rodičovské rostliny. Z tohoto důvodu si na jaře všechny odrůdy s označením „F1” musíme koupit zas a znova.
NÁZEV | HODNOCENÍ | CENA |
---|---|---|
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku | ||
Ukázat nabídku |
Nabízíme vám nyní stručný výběr podle typu pěstování
Tyčové rajčata
Mandad – hybridní odrůda, která vyniká bohatou úrodou. Plody mají tvar datle a vyznačují se vysokým stupněm sladkosti. Můžete je pěstovat pod širým nebem, ale I pod fólií či sklem. Sbírají se prakticky celé léto od června až po říjen.
Kolíkové
Cherrola – vyznačuje plody kulatými s průměrnou váhou jednoho plodu 25 g. Pokud si spočítáme, že na jednom hroznu je okolo 20 plodů, vypadá to na pěknou úrodu. Je více vhodné pěstovat ji ve volném prostoru pod sluncem jako ve fóliovníku nebo skleníku. Cherolla je hybridní odrůdou vypěstovanou tím způsobem, aby dobře snášela boj s plísněmi jako je fytoftóra.
Citrina – zajímavě vypadající odrůda, kterou lze pěstovat i z vlastních semínek, protože není hybridní. Jak již název naznačuje, plody se nápadně podobají citrony tvarem i barvou. Dozrávají od června do září. Rostlina má 4 třásně, což může připadat na první pohled málo, ale jeden střapec může vážit až 2,5 kg.
Herodes – odrůda, jejíž plody mohou získat váhu až 180 g. Dužina je hutná a méně šťavnatá, oblíbená na sušení nebo výrobu domácího přetlaku. Plod je srdcovitého tvaru a jemně růžové barvy se žíhaným odstínem. Dozrává v červenci a až do října.
Kríčkové
Dalimil – tato keříčková odrůda dozrává od července do října. Doporučuje se pěstovat venku v zahrádkách a ne sklenících. Obecně se považuje za rezistentní rajče s dobrým výnosem, kdy jeden plod může vážit až 100 g.
Koktejlové
Spencer – tato odrůda je sladká s malými plody vážícími maximálně do 40 g. Doporučuje se pěstovat výhradně ve sklenících a fóliovnících, protože oblibě teplo. Plody jsou kulatého tvaru s pevnou slupkou odolnou vůči prasknutí.
Balkonové
Vilma – tuto odrůdu můžete pěstovat na balkoně. Je to v podstatě malý keř, který je užitečný i z estetického hlediska. Bývá hojně obsypaný malými červenými bobulemi rajčat. Asi 20 g plody dozrávají v červenci až září a v jednom květináči můžete mít až 150 plodů.
Aztek – tento malý keř může být na vašem balkoně obsypaný malými rajčátky. Je to prakticky stejná odrůda jako výše zmiňovaná Vilma, jenže s jedním zásadním rozdílem, plody má žluté barvy.
Co v sobě ukrývají rajčata?
Na závěr vám přinášíme zajímavé informace o tom, co všechno v sobě rajčata ukrývají a proč jsou pro naše zdraví prospěšné.
Rajčata obsahují:
- vitamín C
- draslík
- vitamín K 1
- kyselinu listovou
- antioxidant lykopén
- beta-karoten
- flavonoid naringenín
Příznivě ovlivňují:
- snižování LDL cholesterolu
- zdraví kardiovaskulárního systému
- proti zánětům
- jako prevence rakoviny
- ochrana pokožky před spálením sluncem
Zdroje informací:
- www.zdravie.cvicte.sk – co obsahují rajčata
- www.rosmarinus.cz – druhy rajčat
- www.kobazahrada.sk – odrůdy rajčat
- www.lacnepostreky.sk – choroby a škůdci rajčat
- www.wikipedia.org – rajčata a jejich pěstování
- www.wikihow.com – jak pěstovat rajčata ve skleníku (anglicky)
- www.almanac.com – pěstování rajčat v květináči a v zahradě (anglicky)
- www.gardeningknowhow.com – pěstování rajčat dolu hlavou (anglicky)
Článek je zařazený do kategorie: Tipy a triky, Zahrada
Mohlo by vás zajímat
- Chalupa v retro stylu – od koupelny po kuchyň
- Fólie na okna domu či bytu - ozdobné, zrcadlové, protisluneční, termoizolační a jiné fólie na okna
- Jak správně vařit v parním hrnci? Tipy pro přípravu dušené rýže či jiných jídel
- Jak pěstovat květ Bramboříku venku i v bytě
- Jak pěstovat a sázet hrách (na jaře i v létě)
- Jak sušit šípky (nejen) na čaj v sušičce či troubě – poradíme vám!
- Jak sušit rajčata v sušičce, v troubě či na slunci
- Jak sušit houby v troubě, sušičce či na slunci
- Jak sušit ovoce - švestky, jablka, šípky, meruňky, fíky, rozinky a jiné
- Hyacint - jak jí pěstovat a rozmnožovat
Smíchala jsem kravský hnůj s hlínou a zasílá semena rajčat do truhlíků a dala na parapet za okno a zalila nevím jestli něco vyroste jsem nováček.