Jak vyčistit sprchový kout jednoduše a pohodlně + jak se vyhnout přílišnému zašpinění (tipy a triky)

redakce Téma
14. března 2020 0

Krásný nový sprchový kout. To je ale krása. Časem však na skle přibude vodní kámen, špína ve všech možných i nemožných spárách vaničky, hlavice i baterie je také celá od vodního kamene.

Čištění pak takto zanesené sprchy opravdu není nic příjemného. Pojďme se tedy nejprve podívat na to, jak samotnému zašpinění a následnému častému a nutnému čištění pohodlně předejít. A pak i na to, když se s tím už opravdu nedá nic dělat, jak ho rychle a efektivně vyčistit (i s použitím přírodních prostředků). Chcete vědět jak vyčistit sprchový kout? Pojďme tedy na to.

💡 TIP – populární čističe koupelny

Pravidelné čištění sprchy je opravdu potřeba. Už jen z toho titulu, že vlhké a tmavé prostředí je velkým lákadlem pro plíseň, bakterie ale i jinou havěť (například rybenky). Hned na úvod si však můžeme říci, že pokud sprchu po použití necháte v co nejsušší stavu, máte šanci se těmto problémům vyhnout. To znamená:

  • stírejte vodu ze stěn, podlahy i dveří
  • otřete je ještě důkladně ručníkem
  • okno v koupelně nechte alespoň hodinku otevřené (případně na 20-30 minut pusťte ventilátor)
  • závěs či dvířka sprchového koutu nechávejte otevřené

Pokud však teprve plánujete, že se moderní sprchový kout stane součástí vaší domácnosti, tak v tom případě by bylo optimální, abyste zamysleli nad některými záležitostmi, díky kterým se později dokážete vyhnout náročnému čištění.

 

Jak se vyhnout náročnému čištění

  • Velikost obkladu – čím větší formát tím méně spár a méně úklidu
  • Výplň spár – použijte speciální hydrofobní spárovací maltu, dlouho si dokáže zachovat barvu a hladký povrch
  • Mechanický filtr + změkčovač vody – nasaďte je na přítokové potrubí, oceníte to jak při sprchování, tak i se vám poděkuje vaše pračka
  • Sklo – funkční a estetická záležitost, která vyžaduje pravidelnou péči, používejte stěrku na setření kapek vody hned po sprchování, vodní kámen se nebude usazovat
  • Panty – vybírejte sprchový kout, který má panty a odklopný mechanismus posuvných dveří a nejlepší celokovové, které mají delší životnost a lepší funkčnost
  • Odtokové žlaby – ty se při správném vyspádování podlahy postarají o rychlý odtok vody
  • Sprchová hlavice – pravidelná péče prodlouží její životnost, ještě lépe pokud si pořídíte takovou, která má silikonové trysky – vodní kámen nemá šanci se usadit
  • Sklo a rámy – nejjednodušší na údržbu jsou bezrámové systémy s kolmými stěnami, pokud se chcete vyhnout zanesenému sklu, jednoduše ho omezte a dejte jej pouze na jednu stěnu, případně jej zcela nahraďte závěsem z PVC či textilu

 

Jak vyčistit sprchový kout

Čištění sprchového koutu

Jak vyčistit sprchový kout jednoduše a pohodlně…

Plynule přejděme na praktické záležitosti a hlavně k tomu, kvůli čemuž čtete právě tento článek. Nic se nedá dělat. Koupelna je vaše opravdová pýcha, ale právě sprchový kout bije nejvíce do očí – skleněné stěny jsou doslova neprůhledné zaschlými vodními kapkami. Spáry ve vaničce a v obkladu také už ztratily „původní slávu”, sprchová hlavice je zanesená, odtok dobře nepropouští…, no je toho najednou docela dost. Co s tím. Pojďme pěkně popořadě abychom se v tom neztratili – jak vyčistit sprchový kout tak, abyste se přitom zbytečně neznervózňovali. Tak zaprvé…

 

1. Uvolnění odtoku

Hlavní příčinou ucpaného odtoku jsou vlasy. Dlouhým tenkým předmětem jejich z odtoku odstraňte (mně se osvědčil obyčejný drát z věšáku ve skříni). Toto by se patřilo dělat každý týden. Vyhnete se tak větším problémem. V takovém případě už budete muset použít účinný chemický prostředek z drogerie, který je tak silný, že špínu a vlasy doslova rozpustí a odtok zprůjezdní (mně se osvědčil starý známý Sifo). Ne vždy musíte použít chemii, můžete sáhnout i po přírodním prostředku (o ucpaném odtoku si však řekneme více v některém dalším článku s radami).

OK, vše by mělo být už v pořádku, odtok ještě nakonec pořádně opláchněte horkou vodou. Pokud zjistíte, že voda stále neodtéká tak jak by měla, celý proces opakujte.

 

2. Čištění sprchových stěn a vaničky

Sprchu vyprázdněte. Co tím myslím? Povyberajte z ní všechny lahve, nádoby, holicí strojky, mýdlo, prostě všechno. Zbavte se prázdných obalů a odložte ty výrobky, které momentálně nepoužíváte (mnoho věcí ve sprše znamená více špíny, více čištění).

Stěny a vaničku propláchněte horkou vodou abyste dostali pryč zejména hrubou nečistotu. Následně si sprchový kout rozdělte na 3-4 části, kterým se budete postupně věnovat. Proč? Čištění po částech zabrání tomu aby nanesený čisticí prostředek zbytečně neuschne dříve, než se k čištění daného místa i dopracujete. Při jeho výběru dbejte na to aby byl vhodný právě pro vaše použité materiály.

💡 Ekodrogerie a ekologická domácnost

ProZdraviEkologickými čisticími prostředky šetříte nejen přírodu ale zejména své vlastní zdraví. V eshopu ProZdravi.cz najdete 👉 speciální sekci ekodrogerie a ekologickou domácnost, kde si můžete vybrat ze široké nabídky ekologických přírodních čistících prostředků, čističů a odstraňovačů vodního kamene.

Eko čističe ve slevě

💡 TIP: Vyrobte si vlastní čistící prostředek z vlastních zdrojů

1 šálek octa smíchejte s 1/2 šálku sody do 5 litrů horké vody (ne vařící).

K čištění použijte houbu / houbičku, tkaninu nebo měkký kartáček a dělejte jen těsné, kruhové tahy. Nepoužívejte tvrdé kartáče a nikdy nepoužívejte kovové žínky. Tyto mohou nezvratně poškrábat stěny i vanu.

Na vyčištění spár použijte zase vhodný prostředek, kde berete v úvahu hlavně použitou spárovací hmotu (abyste ji zbytečně nepoškodili a neotevřeli vstupní bránu plísním a bakteriím) Vše o tom jak rychle a kvalitně vyčistit spáry v koupelně si pozorně v předchozím článku.

Nakonec sprchový kout pořádně opláchněte, aby odpluli i poslední zbytky čisticích prostředků. Stěny sprchy a vaničku takto pořádně vyčistěte alespoň jednou do měsíce.

 

3. Čištění baterií

Čištění baterií

Nejprve baterii pořádně opláchněte. Skvrny a fleky se nejlépe čistí, když to ještě jde docela dobře – tedy tak jednou týdně. K čištění zkuste použít kombinaci horké vody a octa (1:1). Namočte hadr na čištění do roztoku a kruhovým pohybem potírejte skvrny z tvrdé vody a jiné nečistoty, dokud nezmizí. Následně baterii osušte čistým hadříkem.

 

4. Čištění sprchové hlavice

Můžete použít klasické komerční přípravky z obchodu nebo se spolehněte na můj oblíbený domácí prostředek – klasický bílý ocet. Hlavici ponořte do octové vody a nechte působit celou noc. Ráno sprchu pusťte a ujistěte se, že sprchová hlavice funguje tak jak má a ocet je již zcela vymytý.

Čištění sprchové hlavice

Sprchovou hlavici čistěte tak jednou za měsíc. Tím docílíte, že voda bude přes ni dobře téci a neuchytí se ní plísně.

 

5. Čištění sprchových dveří

Pokud máte na sprše dveře, je samozřejmě nutné, abyste věnovali důkladně i jim. Propláchnout jejich čistou vodou můžete jednou týdně, jednou měsíčně je vyčistěte pořádně i s čistícím prostředkem.

Čištění sprchových dveří

Zase, můžete použít některý z klasických komerčních produktů, nebo pokud jste ekologičtější zaměření – použijte domácí přírodní prostředek. Smíchejte 1 polévkovou lžíci octa s šálkem jedlé sody. Vytvořenou směs naneste na dvířka a nechte působit přibližně jednu hodinu. Následně ho setřete měkkým hadříkem z mikrovlákna abyste důkladně smyly čistící prostředek spolu s uchycenou špínou. Dveře následně opláchněte čistou vodou čímž se zbavíte i posledních zbytků. Jemným hadříkem je pak osušte.

 

6. Vyčištění sprchového závěsu

Pokud máte sprchový kout se závěsem, tak ten také nezapomeňte jednou za čas vyčistit. Závěs ve sprše totiž nesmírně přitahuje kromě špíny i takové plísně.

Vyčištění sprchového závěsu

Složte ho dolů a můžete ho dát vyprat. Je možné použít půl odměrky vašeho pracího prostředku spolu s jednou šálkem octa. Většinu sprchových závěsů můžete prát při teplotě do 30 stupňů (jako jemné prádlo). Perete ho samostatně a bez ždímání.

Pokud je závěs už velmi znečištěný, tak já osobně bych ho v takovém případě vyměnil za nový a hezčí 🙂


Jak se vám líbil tenhle článek?
3.8/5 - (9 votes)
Autor článku
redakce

Tento článek pro vás připravili redaktoři magazínu CestakBydlení.cz. Testujeme a porovnáváme vše, co patří do domu, bytu, zahrady, či dílny. Obsah připravujeme tak, aby odpovídal na všechny důležité otázky, týkající se tématu.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *