Důkladně vyčistit troubu po každém pečení – tak toto by mělo být alfou a omegou každé hospodyňky. Tedy pokud chce mít troubu v špičkovém pořádku. Jenže, ne vždy se to dá. Buďme upřímní. Vyčistit troubu po každém použití aby se nemělo při dalším pečení co připálit? Kdo to takto dělá? Ruku na srdce.
A tak potom je čištění trouby či mikrovlnky jednou z najnepopulárnejších činností spadajících do kategorie – domácí práce. Ale netřeba zoufat. Nyní vám prozradíme, jak to pomocí jednoduchých triků půjde rychleji s vynaložením menšího úsilí. Jak vyčistit troubu tak, abyste při tom neošediveli? Čtěte dál.
Jak na to? A čím?
Kdo chce důkladně vyčistit troubu od mastnoty, od zbytků potravin, které se dosud jen dokola připalovalo, musí nasadit do boje i své svaly. Chcete-li při tom pomoci nějakým ostrým předmětem – nedělejte to! Jak vyčistit troubu – pár dobrých rad předtím než se pustíte do samotného čištění:
- nenechávejte si čištění trouby až na predsviatočné pečení, jinak se může velmi rychle stát, že se vám bude zdát, že jste si již zodrali ruce a na čistotě trouby se to jaksi neprojevilo
- na čištění nepoužívejte ostré předměty jako nože či nebodaj šroubováky, mnohem účinnějším a hlavně jemnějším řešením je použití škrabky přímo určené na sklokeramické desky.
- žádné drsné čistící nástroje jako různé drátěnky či jiné kovové nářadí nejsou vhodné, mohli byste si nenávratně poškodit povrch
- nezapomeňte nejprve vybrat volné části trouby, ty při silném zanesení můžete namočit nejprve na pár hodin do octového roztoku a pak umýt klasickým saponátem
Speciální čističe z obchodu
Speciální čisticí prostředky usnadňují práci. O tom asi ani nemusíme diskutovat. Dokážete si je koupit v každé drogerii, supermarketu, či jednoduše online v některých e-shopech na internetu. Namátkou jen vzpomenu pár značek jako je Cif, Grilpur, Well Done, existuje jejich opravdu „milión”.
Funguje to zhruba tak, že přípravek se pomocí hadříku či houbičky nanese na čištěnou plochu a nechá působit (některé 5 minut, jiné 20 a více, pozorně si přečtěte návod). Ztvrdlá a připečení nečistota pak půjde dolů. Nezapomeňte pak troubu dobře opláchnout pitnou vodou.
Jelikož jde o silné chemikálie, chraňte se rukavicemi a nejlépe i ochrannými brýlemi a rouškou na nos. Jde většinou o látky, které silně leptají pokožku a poškozují oči. Také tyto průmyslové prostředky nepoužívejte na starší trouby. Zvyknou totiž narušit povrchy jako hliník, teflon či lakované povrchy.
Namísto těchto speciálních čisticích prostředků můžete použít i tablety na mytí nádobí. Rozpusťte jejich ve vodě v rozprašovací láhvi, nastříkejte na inkriminovaná místa a nechte tuto směs na chvíli působit.
Domácí prostředky …
… nebo jak vyčistit troubu bez chemie? Podle mnoha lidí jsou domácí prostředky právě tak účinné a efektivní jako komerční přípravky. A přitom jde o ingredience, které máte vždy doma. Jak vyčistit troubu podomácku?
Jedlá soda
Jak vyčistit troubu sodou? Jednoduše. Smíchejte jeden balíček jedlé sody s 3 polévkovými lžícemi vody. Vzniklá pasta by neměla mít příliš krémovou konzistenci. Naneste ji na postižené části trouby a nechte působit alespoň půl hodinu (i déle, podle míry znečištění). Rozpuštěnou nečistotu pak snadno odstraníte vlhkým hadříkem.
Jedlá soda nebo jinak soda bikarbona, je vlastně hydrogenuhličitan sodný s chemickým vzorcem NaHCO3. jde o bílý prášek se zásaditou chutí.
Používá se zejména:
- do kypřicích prášků do pečiva
- do šumivých prášků k výrobě nápojů
- do náplní do hasicích přístrojů
- ale i na neutralizaci kyseliny (například při překyselení žaludku)
Také se dobře pracuje s roztokem, kde v 1 litru vody rozpustíte lžíci sody. Nalijete ho do rozprašovače a rozstříkne v troubě. Necháte působit několik minut (20+) a setřete. Totéž platí i pro roztok se sodou a octem.
Sůl
Klasický a velmi oblíbený způsob jak si poradit se znečištěnou troubou. Nejprve hadříkem navlhčete spodní část trouby a připečené skvrny a ostatky jídel posypte dostatkem soli tak, aby byly zcela pokryty. Troubu zahřejte na 50 stupňů a čekejte dokud sůl nezhnědne. Můžete ji vypnout, počkejte dokud trouba dostatečně vychladne. Následně povyberajte sůl a povrch očistěte vlhkým hadrem.
Chlorid sodný s chemickým vzorcem NaCl je běžně známý pod označením kuchyňská sůl, či jen sůl. Jde chemickou sloučeninu, která se vyskytuje v přírodě v podobě nerostu halitu (kamenná sůl). Je to jedna z nejdůležitějších sloučenin – je nutná pro životní funkce většiny organismů na zemi.
Využívá ji:
- potravinářský průmysl (chuťová úprava jídel, konzervace)
- chemický průmysl (výroba sodíku, jedlé sody, chlóru, kyseliny chlorovodíkové …)
- zdravotnictví (0,9% roztok soli známe pod pojmem fyziologický)
- ale i zimní údržba silničních komunikací
Citronová šťáva
Výhodou tohoto způsobu čištění je to, že citronová šťáva neutralizuje zápach. Jak na to? Šťávu z citronu smíchejte s trochou vody v misce na pečení. Vložte ji do trouby a zahřejte na 120 stupňů (někdo doporučuje i 200 stupňů). Vodní pára s citronem rozpouští mastnotu a připálený tuk. Troubu nechte dostatečně vychladnout a následně ještě teplou ji dobře vytřete hadříkem či houbou na nádobí.
Druhou možností je, že na vyčištění elektrické trouby použijete citróny celé, na komplet i se slupkou. Menší zapekací misku zalijete tak do jedné třetiny vodou, přidáte do ní šťávu ze 2 citronů + samotné vylisované citrony. Vložte ji do trouby a nechte působit 30 minut při 250-ti stupních. Houbičkou či speciální stěrkou potom vychladlou troubu vyčistíte.
Ocet
Jak vyčistit troubu octem? Také velmi jednoduchá záležitost. 250 ml octa rozmíchejte v 1 litru vody. Nalijete do zapékací misky a vložte do trouby, kterou pak vyhrejete na 150 stupňů. Vypnete a necháte působit kyselé výpary alespoň půl hodinu. Do octové vody potom přidáte 250 g prášku do pečiva a toto směsí důkladně vymýt vnitřek trouby. Špína perfektně povolí a trouba je jako nová 🙂
Jak vyčistit troubu práškem do pečiva
Postup
- nejprve vyberte mřížky
- pár lžiček kypřícího prášku rozpusťte ve vodě (na pastu)
- houbičkou ji rozetřete po znečištěné troubě a nechte odstát na noc
- další den mokrým hadrem smyjete co nejvíce pasty
- kousky, které nepůjdou dolů ostříkejte octem a omyjte
- mřížky zpět a troubu nakonec nechte při nízké teplotě schnout takových 15 minut
Tipy a triky víceméně k pobavení
Toto ani velmi nezkoušejte. Ačkoli. Pokud vás baví experimentovat, na čištění trouby lze použít i následující věci (podle některých uživatelů na internetu):
Pěna na holení na dno a stěny trouby. Postup? Nastříkat, nechat chvíli působit, opláchnout čistou vodou, v případě potřeby opakovat. Na rozptýlení zápachu třeba potom zapnout troubu bez jídla – jednou.
Prací prášek. Tenkou vrstvou posypte spodní část trouby a položte na ni dvě vrstvy vlhkého kuchyňského papíru. Nechte působit přes noc a druhý den odstraňte nečistoty. Nezapomeňte ji pak důkladně otřít čistou pitnou vodou.
Extrakategória – samočisticí trouby
Moderní trouby mají nezřídka i funkci samočištění. Zbytky potravin se jednoduše spálí na popel vysokou teplotou (pyrolýza) nebo se odstraní pomocí chemické reakce – katalýzy.
Trubky s katalytickým samočištěním mají uvnitř speciální povlak s katalyzátory. Ty při vaření přeměňují tuky, případně jiné nečistoty na vodu a oxid uhličitý. Následně po vychladnutí stačí přetřít povrch trouby vlhkým hadříkem.
Trouby se samočištěním na principu pyrolýzy. Jde vlastně o vytvoření vysoké teploty (přibližně 500 stupňů) uvnitř, díky čemuž se všechny nečistoty mění na popel. Po skončení programu a vychladnutí trouby stačí povrch zlehka přetřít vlhkým hadrem. Výhody? Nepotřebujete žádné nebezpečné chemické čisticí prostředky, žádné namáhavé a pracné seškrabování připálených zbytků jídel. Dvířka jsou během samočištění zablokované aby se předešlo případnému popálení.
Jak vyčistit mikrovlnku
Jak by to bylo, kdybychom u rour na pečení vynechali ty mikrovlnné. „Špíní se totiž stejně dobře a čistí zrovna tak”. Pár tipů jak si pomoci při čištění mikrovlnky:
- po každém použití vybrat středový talíř, umýt ho pod tekoucí vodou, přetřít vnitřek mikrovlnky – je to nejideálnější řešení, špína se nemá kdy zapustit, neznám však nikoho kdo by toto praktikoval do puntíku
- voda se sodou či octem – do hrnku nalijte vodu a přidejte sodu či ocet na neutralizaci nepříjemných pachů, pusťte mikrovlnku alespoň na 2 minuty (i 5 při hrubší špíně) a nechte vodní páru ještě chvíli působit, rozpuštěnou mastnotu pěkně vytřete mokrým hadrem či houbou
- namočte do vody s octem přímo houbičku a nechte ji ohřívat v mikrovlnce – na 3 minuty, pak jí ještě horkou vše přetřete (nezapomeňte na rukavice)
Článek je zařazený do kategorie: Tipy a triky
Mohlo by vás zajímat
- Chalupa v retro stylu – od koupelny po kuchyň
- Fólie na okna domu či bytu - ozdobné, zrcadlové, protisluneční, termoizolační a jiné fólie na okna
- Jak správně vařit v parním hrnci? Tipy pro přípravu dušené rýže či jiných jídel
- Jak pěstovat květ Bramboříku venku i v bytě
- Jak pěstovat a sázet hrách (na jaře i v létě)
- Jak sušit šípky (nejen) na čaj v sušičce či troubě – poradíme vám!
- Jak sušit rajčata v sušičce, v troubě či na slunci
- Jak sušit houby v troubě, sušičce či na slunci
- Jak sušit ovoce - švestky, jablka, šípky, meruňky, fíky, rozinky a jiné
- Hyacint - jak jí pěstovat a rozmnožovat