Lomikamen – pěstujeme nejseverněji kvitnoucí rostlinu na světě

Georgina Babinová Téma
9. srpna 2022 0

Skalnička, která je po staletí součástí přirozené země severní Evropy, dokáže rozzářit i ta nejlstivější místa zářivými květy. Věrnou svému názvu „Lomikámen“ ji najdete na kamenitých svazích a ve skalních štěrbinách. Vědecký název Saxifraga je odvozen od „saxum“ (kámen) a „frangere“ (lámat). Název však neznamená, že kvítky rostoucí na skalní stěně způsobí, že se rozpadne. Vysvětlení je úplně jiné – ve starověku se rostlina používala k léčbě ledvinových kamenů a už stovky let symbolizuje přežití a vytrvalost.

Chcete pěstovat neobvyklou a krásnou rostlinu? Saxifraga je vynikající volbou. Její malé, jednoduché dopisy a drobné, elegantní kvítky dodají každé zahradě jedinečný vzhled.

Bez vhodného nářadí se při pěstování (nejen) lomikamene neobejdete

Sixtol Sada zahradního nářadí Garden, 9 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden, 9 ks
719 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden, 6 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden, 6 ks
499 Kč
EXTOL PREMIUM Nůžky roubovací 215mm 8872165 EXTOL PREMIUM Nůžky roubovací 215mm 8872165
364 Kč
Sixtol Sada zahradního nářadí Garden, 3 ks Sixtol Sada zahradního nářadí Garden, 3 ks
349 Kč

Ukázat více

 

Lomikámen – houževnatý přeživší v drsném terénu

Lomikámen je součástí arkticko-alpských ekosystémů. Arktická oblast je typická oblastmi pokrytými tundrou a alpská oblast horskými masivy. Tyto ekosystémy jsou obecně obydleny podobnými organismy. Arkticko-alpské organismy často rostou v subarktických klimatických podmínkách, zejména v Alpách. Některé rostou v ledovcových stanovištích v Alpách a Grónsku. Lze je nalézt i vysoko v Himalájích. Často vyrůstají mezi skalami vysoko na úbočí hor.

Existuje více než 440 různých odrůd Saxifraga, z nichž každá má své vlastní jedinečné vlastnosti. Jsou to kvetoucí rostliny s 5-lupennými květy, které jsou obvykle bílé, červené, růžové nebo žluté. Květy jsou buď kulaté nebo hvězdicovité. Vytváří kompaktní pokrývku a kvetou od jara do začátku léta. Existují však také druhy, které kvetou pouze koncem léta, což znamená, že tato rodina dokáže poskytnout barevný vizuál po většinu roku. Lomikámen se s radostí etabluje i mezi dlaždice a dlažbu, čímž redukuje prostor pro růst plevele.

Růžový lomikámen

Kvítky vytvářejí souvislou pokrývku

 

➡️ Oblíbené druhy Lomikamene

  • Saxifraga arendsii (Lomikámen arendsů) PURPURTEPPICH“ – vyznačuje se nízkým polštářkem jasně zelených listů podobných mechu, na kterých jsou krátké stonky vzhůru směřujících zářivě červených květů ve tvaru sklenice. Arendsův lomikámen je celoroční evergreen! Preferuje vlhkou, bohatou, dobře propustnou půdu s pravidelným zavlažováním. Vysazujte ve skalkách, stinných okrajích a květináčích.

  • Saxifraga granulata (Lomikámen zrnitý) – známý pod obecným názvem bílá saxifraga. Potřebuje trochu sofistikovanější péči, chceme-li ho mít v dobré kondici. Je to stálezelená rostlina, která má bazální růžici složenou z měkkých chlupatých listů. Ze středu růžice vidíme vyrůstat zelený chlupatý stonek. Listy vrcholí ve třásni, který má sice málo květin, ale velkých. Květy jsou velmi atraktivní, ale je nezbytné, aby rostlina dostala péči, kterou potřebuje, chceme-li zachovat krásu květin neporušenou.

  • Saxifraga oppositifolia (Lomikámen vstřícnělistý) – nízký, matný, nápadný lomikámen, ne více než 5 cm vysoký. Pevně sbalené stonky jsou husté s překrývajícími se protilehlými listy. Štíhlé, špičaté listí je na okrajích lemováno tuhými chloupky, stejně jako okraje květů. Atraktivní zvlněné, purpurové nebo fialové okvětní lístky jsou zvýrazněny hnědooranžovými prašníky. Hustá, malá podušková rostlina s oválnými listy, často s kaštanovým nádechem, a jasně červenavě-levandulovými květy.

  • Saxifraga stolonifera (Lomikámen poplazivý) – Saxifraga stolonifera je jediný druh vhodný k pěstování jako pokojová rostlina. Je to rostlina bez stonku, která dorůstá dovýšky maximálně 22 cm s volnými rozetami téměř kulatých listů o průměru až 10 cm, půvabnými květními klasy a atraktivními koncovými výhonky, které nesou miniaturní rostlinky. Listy jsou sytě olivově zelené, kulatě zubaté, svrchu síťované s jemným žilkováním a zespodu zbarvené do červenkastofialova.

  • Saxifraga paniculata (Lomikámen vždyživý) – přizpůsobená extrémním podmínkám jí nepřekáží ani extrémní sucho, ani mrazivý chlad. Její jemné kořínky nacházejí oporu i v těch nejtenčích vrstvách humusu.

Lomikámen vždyživý

Saxifraga paniculata

 

Výsadba

Saxifraga je krásná, velmi odolná bylinná květina, která ráda meandruje mezi skalami a kameny. Skalnatá země a staré zdi je prostředí, které má nejraději.
Saxifraga miluje slunce, ale nejvíc se jí bude dařit, není-li příliš horké. Ideální je mírný stín. Upřednostňujte výsadbu na podzim, sázet však můžete až do jara. Aby lomikámen splnil očekávání jako bujně kvetoucí půdopokryvná rostlina, půda by měla být především kyprá a propustná. Svěží, vlhká a na humus bohatá struktura dokonale splňuje potřeby této houževnaté květiny k rozvinutí bohatého koberce květin.

Koupě semen a sazenic je velmi populární. Měli bychom však vědět, že pěstování, při kterém použijeme semena rostliny, trvá mnohem déle a není tak stoprocentně jisté jako pěstování ze sazenic. Samozřejmě, pro trpělivé není problém počkat, až semínka vyklíčí.

 

💡 Tip! Mírně kyselá půda s pH 6,0 až 6,8 je pro lomikámen ideální. Daří se mu i v komerčně dostupné půdě na bázi kompostu. Hodnota pH je uvedena na obalu a měla by být v rámci tolerovaných hodnot.

 

➡️ Výsadba sazenic

U sazenic nezapomeňte dodržet poměr a vysaďte max. 100°C. 9 rostlin na 1 m². Samozřejmě je můžeme vysazovat i jednotlivě.

  • Vykopejte jámu, kterou přizpůsobte hloubce a šířce vaší rostliny.
  • Plochu výsadby doplňte organickou hmotou a dobře promíchejte.
  • Po výsadbě dobře zalijte, aby se usadila půda.

 

➡️ Výsadba semen

  • Metoda 1: Semena byste měli zasít do podnosů na podzim. Potom umístěte v oblasti, která nabízí stín, nejlépe v blízkosti stěny orientované na sever. Zajistěte skleněný/plastový kryt. Zajistěte, aby půda zůstala vlhká. Začátkem jara přeneste podnosy do interiéru a udržujte je při teplotě 21 °C. Sazenice vysaďte ven po posledním mrazu.
  • Metoda 2: Na jaře zasejte semena do vlhkého pěstitelského média v podnosu, zabalte do velkého plastového sáčku a následně stratifikujte v chladu tři týdny. Potom postupujte, jak je popsáno výše. Když se sazenice objeví, přesaďte je na jejich konečné místo.

 

➡️ Substrát na míru

Chcete-li lomikámen zasadit do vyváženého substrátu, namícháte si jej sami. Není to obtížné. Odměnou je trvale zdravá a vitální rostlina, která je odolná vůči chorobám a škůdcům, jsou-li splněny i zbývající nároky na péči o světlo, vodu, teplotu a živiny.

Substrátová směs pro lomikámen:

  • 5 dílů rašelinového substrátu
  • 2,5 až 4 podíly orné půdy s hlínou
  • 1 porce křemenného písku
  • 1,5 dílu pemzového štěrku, lavalitu nebo lávového granulátu

Vše se musí spolu dobře promíchat. pH půdy 6,0 až 6,8 se upraví přidáním většího nebo menšího množství zeminy. Pro toto je důležitý poměr míchání zeminy ke kyselé rašelině nebo humóznímu substrátu (sledujte hodnotu pH na obalu). Vše se musí spolu dobře promíchat. Hodnota pH hotové směsi může být stanovena a v případě potřeby korigována pomocí pH metru nebo indikátorových proužků.

 

Jak pečovat o lomikámen

Pokud lomikámen najde optimální podmínky na svém stanovišti, program péče od zahrádkáře vyžaduje jen málo. Začněte hnojením kompostem a hoblinami z rohoviny v březnu, které připravuje půdu pro období kvetení. Zalévejte, aniž by se tvořily stojaté louže vody. Pro úhledný vzhled odřízněte uschlé stonky květin. Na stálezelených nebo semi-zelených Saxifraga ponechte listy až do jara. Výslovná zimní ochrana není nutná. Pouze v roce výsadby vrstva listí ochrání mladý květ před sezónním stresem.

 

➡️ Jak často zalévat

V zásadě by se většina druhů lomikamene měla dodatečně zalévat, alespoň po delší období horka a sucha, protože se obvykle vysazují na dobře propustném substrátu. Přesné požadavky mezi více než 450 druhy se však značně liší. Jemnolisté druhy zpravidla vyžadují pravidelnější (někdy denní) zálivku než lomikameny se šťavnatými, dužinatými listy. Pokud je to možné, zalévání by se nemělo provádět v poledních vedrech, ale v ranních a večerních hodinách.

 

➡️ Jak často hnojit

Klasické přidávání hnojiv u lomikamene není nutné a obvykle ani nefunguje moc dobře. Totéž platí i pro kompost. Na začátku podzimu se proto vyplatí provést následující kroky péče, aby půda měla dostatek živin:

  • Odstraňte plevel a odumřelé exempláře lomikamene
  • Mezi rostliny rozmístěte vrstvu rohovinových hoblin, kůrového mulče nebo raždí – může být trochu tlustší

Tato vrstva zajistí dostatečný přísun živin přes zimu a také ukládá vodu, což má pozitivní vliv na vitalitu rostliny v chladném období. Jiná opatření ke hnojení nejsou nutná.

💡 Tip! Pokud pěstujete nějaký exemplář v květináči, měli byste jej pravidelně v malých množstvích přihnojovat květinovým hnojivem se složením: 8/12/6. Nepřehánějte to však, protože substrát ve většině případů zcela postačuje, pokud jej budete každoročně obnovovat.
Lomikámen poplazivý v interiéru

Lomikámen poplazivý můžete pěstovat i jako pokojovou rostlinu

 

Vhodný květináč si můžete vybrat také zde:

Airflor květináč
2 429 Kč
Timberflor květináč
3 299 Kč
Triflora set 3 dřevěných květináčů
1 359 Kč
Winegrow kvetináč
1 259 Kč

Ukázat více

 

➡️ Kdy přesazovat

Jaro je nejlepší čas k přesazování. Exempláře prosazené v dubnu nebo v květnu často dokážou už v létě produkovat úžasné pokrývky se spoustou květin. Přimíchejte trochu shnilého kompostu do půdy pod rostlinu, abyste ušetřili čas a námahu při péči.

 

➡️ Kdy a jak stříhat lomikámen

Lomikámen nutně nepotřebuje řez z hlediska omezení velikosti. Samozřejmě můžete kdykoli zkrátit části rostliny na boku, pokud pokrývka květin přeroste za určené místo. Odumřelé části rostlin se odstraňují z vizuálních důvodů.

 

➡️ Přezimování

Pro lomikámen nepotřebujete žádnou formu zimní ochrany. Jelikož hybridní druhy pocházejí z alpské oblasti, rostlina je zvyklá na teploty do -23 °C a zcela se obejde bez vaší péče. V zimě je důležité jen správné umístění, které by se nemělo lišit od běžného umístění během celého roku, jinak rostlina uschne. To znamená, že příliš mnoho slunce způsobí hnědé výhonky a části, které odumírají. Ve dnech bez mrazu se doporučuje rostlinu trochu zalít, není-li chráněna před přímým zimním sluncem.

 

Rozmnožování

Všechny lomikamenovité se dají velmi snadno rozmnožovat. Tyto malé rostlinky se odstraní z mateřské rostliny a jednotlivě se umístí do malých květináčů s dobře navlhčenou směsí stejných částí rašeliny a písku. Pokud rostlinky umístíte k částečně zastíněnému oknu do nepříliš teplé místnosti a půdu ve květináči čas od času mírně zalijete, po několika týdnech se bez problémů zakoření.

Asi po 2 měsících můžete takto zakořeněné lomikameny přesadit do větších květináčů s doporučenou směsí substrátu. Odteď budete malé rostlinky pěstovat jako dospělé rostliny.

Lomikámen poplazivý v květináči s běžci

Na této fotografii zřetelně vidíte „běžce“, kterých jsme zmínili výše

 

Lomikámen a jeho běžné problémy

Nemoci se u lomikamene vyskytují vzácně. Ve velmi vzácných případech může dostat plíseň, proti které můžete bojovat směsí mléka a vody v poměru 1:8.
Pokud nadměrně zaléváte a dojde k podmáčení, může dojít k hnilobě růžic.

I vůči škůdcům je lomikámen poměrně odolný. Na rozdíl od jiných trvalek a rostlin ve skalkách se lomikamenu dokonce vyhýbají i šneci, díky čemuž je ideální na ohraničení záhonů nebo chodníků. Pokud objevíte mšice, můžete s nimi bojovat směsí vody a jemného mýdla. Ale i ty jsou mimořádně vzácné.

Jediným opravdovým problémem je nedostatečná péče – kořeny mohou někdy vyrůstat ze země, je-li příliš mnoho slunce, rostlina vysychá, což rychle vede k její smrti. Pokud se o rostlinu nesprávně staráte, mohou se vyskytnout i různé hniloby. Může k tomu dojít například v důsledku studeného vzduchu s vysokou vlhkostí nebo podmáčení. V případě rozpadu kořenového systému může být zbývající neporušený stonek znovu zakořeněn. Abyste toho dosáhli, musíte ji nejprve očistit od shnilé hmoty a ošetřit fungicidy. Ergo, pokud je péče správná, lomikameni se bude dařit.

 

Lomikámen jako zelená střecha?

Ano, lomikámen je více než vhodný pro zelené střechy, například Saxifraga paniculata nebo Saxifraga arendsii. Můžete s ním kombinovat následující nenáročné rostliny:

  • Česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalum)
  • Iris trpasličí (kultivary: Iris barbata nana a Iris pumila)
  • Skalnice střechová (Sempervivum tectorum)
  • Skalnice pavučinatá (Sempervivum arachnoideum)
  • Skalničník Jovibarba sobolifera
  • Rozchodník prudký (Sedum acre)
  • Rozchodník šestiřadý (Sedum sexangulare)
  • Skalní rozchodník (Sedum reflexum)
  • Nachový rozchodník (Sedum telephium)

Ať už transformujete přístřešek nebo altán, sklad dřeva nebo přístřešek na kola, střecha mnoha staveb (dokonce i vašeho domu) se může změnit na domov pro rostliny. A s dobrým plánováním a správnými rostlinami se vaše zelená střecha etabluje jako životaschopná komunita volně žijících živočichů, která od vás potřebuje jen občasný zásah. Ani nemluvě o jejích dalších ekologických a ekonomických benefitech, které si zaslouží kompletní článek.

 

💡 Tip na článek

Krásné Bidens květiny

Podobně atraktivním barevným akcentem zahrady jakým je Lomikámen je i koberec zářivých kvítků Bidens. Všechno, co o této stálezelené rostlince s neobvyklým názvem potřebujete vědět, se dozvíte z článku „Bidens (Dvojzub)

Zdroje informací:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.2/5 - (14 votes)
Autor článku
Georgina Babinová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Rada cestuji, mám ráda lidi a život, který bychom si už bez různých pomocníků do kuchyně nebo domácnosti ani neuměli představit. Někdy se však ztrácíme v bludišti nesčetných možností, které nám moderní technologie nabízejí. Hodně času také věnuji poznávání rostlin, květin a pestré zahrady. Doufám, že i mé články vám trochu pomohou v orientaci a také díky nim se rozhodnete vždy správně.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *