Voňavá magnolie s krásnými květinami – jak ji pěstovat, kde ji sázet, jak stříhat + přehled druhů

Petra Lyžičiarová Téma
26. září 2022 0

Magnolie je dřevina, která v době kvetení na sebe okamžitě poutá pozornost. Rozhodnete-li se pěstovat ji, stane se z ní nepřehlédnutelná ozdoba vaší zahrady. Čím je magnolie (nebo Šácholan) starší, tím větším množstvím květů se může pyšnit, takže její atraktivita narůstá. Nabídka magnólií je aktuálně velmi široká, a tak si z ní vyberete, ať už máte menší nebo větší zahradu.

V našem článku si řekneme, jak by mělo vypadat pěstování magnólií, i to, jaké druhy magnólií patří k nejpopulárnějším. Podíváme se také na stříhání magnólie a přidáme také praktické rady týkající se celkové péče o tuto okrasnou dřevinu. No a pokud vás v souvislosti s pěstováním magnólie trápí nějaké problémy, zodpovíme si i nejčastější dotazy týkající se nemocí a škůdců.

💡Při sázení se vám sejde kvalitní rýč:

Ukázat více

 

Magnolie (Šácholan) a její charakteristika

Magnolie je rod, pod který spadá až více než 200 druhů kvetoucích rostlin s podčeledi Magnolioideae. Tyto nádherně kvetoucí dřeviny mají svůj původ ve východní části Severní Ameriky, v oblasti Střední Ameriky a Karibiku, ale naleznete je také ve východní a jihovýchodní Asii. Některé druhy magnólie byste našli růst také v Jižní Americe, no a keře magnólie byste zase mohli obdivovat při procházce Austrálií, Novým Zélandem i Evropou. Rod je pojmenován po francouzském botaniku Pierru Magnolovi.

Zajímavostí je, že podle fosilních důkazů se první kvetoucí rostliny podobné magnolii vyvinuly v raném období křídy. Zkameněliny nejstarších kvetoucích rostlin jsou staré 132 milionů let. Znamená to tedy, že předchůdci dnešních magnolií byli současníky dinosaurů. Magnólie jsou tedy velmi starým rodem rostlin, dokonce se vyvinuly ještě předtím, než se objevily včely. Květ magnólie je proto vyvinut tak, aby jej mohli opylovat brouci.

Magnolie může být stálozelená (neopadavá) i opadavá dřevina, která může mít podobu stromu či keře. Je typická jednotlivými vrcholovými květy, které jsou pravidelné a obvykle oboupohlavné. Květy mohou mít různé barvy, nejčastěji je to bílá či růžová, ale vyšlechtěná je i žlutá magnolie či dokonce magnolie s květy tmavé barvy červeného vína.

Detailní pohled na květ magnólie

Detailní pohled na květ magnólie

 

Magnolie – oblíbené druhy

Druhů magnólie je dnes již velmi mnoho a umíte si z nich vybrat přesně takovou, jaká vám bude nejvíce vyhovovat. Možná chcete magnolii jako stálozelený keř nebo hledáte velký strom, který bude dominovat vaší zahradě.

Pokud hledáte něco menšího, vyberte si některou z trpasličích odrůd narůstajících do nejvýše tří metrů, k nimž patří například kultivary Magnolie Sunrise, stálozelená magnolie Fairy cream či zajímavá Blue opal, která má zelené květy. Ze středně velkých odrůd, které dosahují výšky do 6 metrů, můžete zvolit Black tulip, magnolii Susan, magnolii Jane či Blazing Beauty a jiné. V případě, že máte dostatek prostoru a z magnólie chcete učinit dominantu, můžete volit velké magnolie o výšce 6 metrů a více. Patří sem kultivary Galaxy, magnolie soulangova forest pink či Sayonara. Pojďme se však podívat na nejoblíbenější druhy magnólie poněkud detailněji.

Magnolie liliokvětá (liliflora)

Tento druh magnólie pochází z oblasti jihozápadu Číny a patří k druhům s nižším vzrůstem, jelikož v dospělosti dosahuje 4 metry. Najdete ji v různých barvách a s květinami různých tvarů, což činí tento druh magnólie velmi populárním. Jak vyplývá z názvu, tvar květin této magnólie připomíná lilie.

Magnolie liliokvětá (liliflora)

Magnolie liliokvětá (liliflora)

 

Magnolie soulangova (soulangeana)

Jedná se o jeden z nejznámějších druhů magnólie, který se těší největší oblibě. Jedná se o velkou magnolii dorůstající do výšky 6 až 10 metrů. Její květiny jsou bílo-růžové a velké, často ji můžete vidět v parcích či v zahradách. Kromě této klasické podoby tento druh magnólie naleznete i v jiných kultivarech různých velikostí, tvarů květin a barev.

Magnolie soulangova (soulangeana)

Magnolie soulangova (soulangeana)

 

Magnolie velkokvětá (grandiflora)

Tato stálozelená magnolie dosahuje ve své domovině na jihovýchodě USA, výšky až 28 metrů. U nás se jí však daří jen v jižních teplých oblastech. No a jelikož je mrazuvzdorná do -20 °C, při pěstování je třeba zajistit chráněné stanoviště bez působení silných mrazů a větru. Její listy jsou velmi hrubé a voskovité a jelikož neopadávají, budou zdobit zahradu i v zimě. V době kvetení vytváří zajímavý kontrast s krémovými květy.

Magnolie velkokvětá (grandiflora)

Magnolie velkokvětá (grandiflora)

 

Magnolie holá (denudata)

Původ této magnólie je v oblasti střední a východní Číny. Jedná se o velký strom dorůstající výšky 9 metrů, jeho květiny jsou bílé a voní po citrusech. Ve srovnání s jinými magnoliemi se vyznačuje pozdější dobou kvetení, díky čemuž se obvykle vyhne pozdním jarním mrazům.

Magnolie holá (denudata)

Magnolie holá (denudata)

 

Magnolie hvězdokvětá (stellata)

Tato japonská magnolie patří k nižším odrůdám, dorůstá do výšky nejvýše 2,5 metru, Zajímavé však je, že její koruna dosahuje šířky téměř dvakrát takové, jako je výška stromu. Květy této magnólie mají tvar hvězdy a příjemně voní.

Magnolie hvězdokvětá (stellata)

Magnolie hvězdokvětá (stellata)

 

Pěstování magnólie (šácholanu)

Pěstování magnólií není náročné, ovšem určitě je dobré vědět, čemu se vyhýbat a na co si dát při pěstování pozor. Důležité je například chránit mladé rostliny v prvních letech po výsadbě před mrazy. V opačném případě může dojít k praskání kůry a poškození rostliny. Vždy na jaře je zase třeba ke kořenům magnólie nasypat čistou rašelinu, která rostlině doplní živiny. No a pozor je třeba dát na kořeny magnólie. Jedná se totiž o mělce kořenící dřevinu, proto byste měli plevel z jejího okolí odstraňovat ručně. Okopávání by mohlo poškodit citlivou kořenovou strukturu magnólie.

NohelGarden Substrát VITA NATURA přírodní pro bylinky 5 l
NohelGarden Substrát VITA NATURA přírodní pro bylinky 5 l

V případě, že nemáte dostatečně kyselou a výživnou půdu, doporučuje se každý rok vysypat ke kořenům magnólie čistou rašelinu.

Kvalitní rašelina magnolii doplní všechny potřebné živiny.

 

➡️ Výběr místa

Chcete-li se těšit z krásně rozkvetlé magnólie, pečlivě vybírejte místo výsadby. Magnolie potřebuje dostatek slunečního světla, avšak je vhodné, aby měla od jižní strany stín. Pokud nemáte jinou možnost, můžete zvolit i polostín. Vhodné je místo, kde není velký průvan a strom je chráněn před větrem. Rozhodně se však vyhněte pěstování ve stínu, tam vám magnolie bude kvést jen velmi slabě.

Pokud nechcete, aby vaši magnolii v létě trápilo sucho, určitě je vhodné její okolí pokrýt půdopokryvnými trvalkami kvetoucími v jarním období. Použít můžete také hlíznaté rostliny, které zabrání rychlému úniku vody z půdy. Výsadbu je však třeba provádět současně, aby při pozdější výsadbě nedošlo k poškození kořenů magnólie.

 

➡️ Požadavky na půdu

Co se týče půdy, ideální je mírně vlhká a kyselá zemina. Magnolie nesnese promočenou či přesušenou půdu nebo kamenitou zem, zcela nevhodná je půda s vysokým obsahem vápníku. Při pěstování v takové půdě hrozí žloutnutí listů magnólie. Pokud není půda naprosto ideální, můžete ji upravit. Jílovitou půdu můžete odlehčit pískem a čistou rašelinou. Při pěstování magnólie dejte pozor na to, aby byla půda dobře propustná. V opačném případě se může stát, že bude keř či strom stát ve vodě, což není prospěšné.

 

➡️ Výsadba

Vhodným obdobím na sázení magnólie je časné jaro nebo podzim, čili čas vegetačního klidu magnólie. Sázíte-li magnolii z kontejneru, prostříhajte kořeny tak, aby nerostly do kruhu. Samotná výsadba pak probíhá tak, jako při sázení jiných stromů. Rozdíl je však v tom, že magnolii není třeba sázet hluboko, stačí tak, jak byla rostlina zasazena v květináči.

Muž drží mladou rostlinu magnólie v květináči

Při koupi si vybírejte silnou a zdravě vypadající magnolii

 

Péče o magnolii

Jak jsme již zmínili, magnolie není náročná na péči. Velmi dobře snáší také mírně sucho a prakticky nepotřebuje žádné hnojení. Dalo by se říci, že jde o bezúdržbovou dřevinu, ale pokud chcete, aby prosperovala, trochu pozornosti přece jen vyžaduje.

 

➡️ Zalévání

Magnolie nemá problém s mírným suchem, a tak si obvykle vystačí s přirozenými srážkami. Jelikož velké stromy jsou zakořeněny hlouběji, suchu dokáží odolat i po delší dobu. Mladé a nedávno osázené stromy magnólie byste však měli v době déle sucha zalévat. Jejich kořeny jsou mělčí a tím pádem nejsou schopny získat při dlouhodobém suchu dostatek vody.

 

➡️ Hnojení

V případě kvalitní půdy není zapotřebí hnojení magnólie. Pokud není půda dostatečně výživná a propustná a chcete zajistit bohaté kvetení magnólie, můžete hnojivo aplikovat od března do září. Velice praktické je v březnu aplikovat pomalu rozpustné hnojivo, které stačí použít jednorázově.

 

➡️ Stříhání

Možná se ptáte, kdy stříhat magnolii. Řezem se doporučuje odstraňovat suché a poškozené větve, přičemž řez je vhodné provést po odkvětu magnólie. Stříhání magnólie je však třeba jen u vysokých stromů, které vyžadují pravidelné prosvětlování a snižování. Stříháme jen křižující se větve, které si navzájem zavazují, protože stříhání zvládá magnolie poměrně těžko, její řezné rány se hojí pomalu.

Při stříhání magnólie se vám hodí ostré nůžky:

💡💡 u nás naleznete celý test zahradních nůžek

 

Magnolie a její rozmnožování

Mnozí zahrádkáři nevědí, jak se rozmnožuje magnolie, ale její rozmnožování je podobné, jako u jiných rostlin. Znamená to, že i magnolii lze vypěstovat ze semene či z řízků. Platí však, že pěstování magnólie z řízků je lepší, protože magnolie pěstovaná ze semene rozkvete až ve věku 10 či dokonce 15 let.

Rozmnožování řízky probíhá tak, že během jara nebo na začátku léta ze stromu odebereme řízek dlouhý přibližně 15 cm. Může se jednat o mladé zelené výhonky, případně o koncové polozdřevnatělé výhonky. Z odřezku odstraníme listy a šikmý řez namočíme do stimulátoru růstu. Následně zapíchneme do nádoby s vlhkým jemným říčním štěrkem, případně do směsi písku, drobného štěrku a substrátu. Nádobu je třeba dát na stinné místo a udržovat štěrk vlhký. Pozor však na to, aby nebyl promočený.

Do dvou až tří měsíců by měly být řízky úspěšně zakořeněny a na některých se mohou objevit i lístky. Zakořeněné řízky můžete přesadit do větší nádoby se zahradním substrátem a pískem. V případě, že vaším cílem není magnolie v květináči, v následující sezóně můžete řízky vysadit do zahrady.

 

Časté dotazy

❓Jak rychle roste magnolie?

Rychlost růstu magnólie závisí na konkrétním druhu, respektive kultivaru. Pokud si magnolii rozmnožíte řízky, potrvá dva až tři měsíce, než se na nich objeví první lístky. Na začátku další sezóny můžete takto vypěstovanou magnolii vysadit do zahrady. Vaší volbou však může být i magnolie na kmínku. Tu si koupíte v zahradnictví, ať už v kamenném nebo on-line, kde vám jistě rádi poradí s otázkou, jak rychle vámi vybraná magnolie roste.

❓ Může se pěstovat magnolie v květináči?

Ano, magnólie lze pěstovat iv květináči, avšak při takovém pěstování vyžadují přesazování nejméně každé dva roky. Magnólie jsou citlivé na nedostatek kyslíku v půdě, proto vyžadují lehký vzdušný substrát, případně rašelinový zahradnický substrát, který doplníte o vrstvu keramzitu, kokosového vlákna a drcené kůry z jehličnatých stromů. Jelikož substrát v květináči rychle prosychá, během letních měsíců je třeba magnolii zalévat každý den. Nadbytečná voda proteče drenážními otvory ven, no a v podmisce by se nemělo po polévání zachytit více než 1 cm vody. V zimě je vhodné magnolii na větrných balkonech a terasách zabalit do bublinkové fólie.

❓Jaká je cena magnólie?

Cena za strom magnólie může být různá. Závisí to na konkrétním druhu a také na tom, jak velký strom či keř magnólie kupujete. Magnolii vysokou přibližně 40 cm si umíte koupit za zhruba 15 eur, větší strom o výšce 120 cm vás může vyjít na 60 eur a více. Magnolii má na prodej mnoho zahradnictví, ale vybírejte si pečlivě od ověřeného prodejce, který má dobré recenze.

❓Proč magnolie nekvete?

Příčin může být několik. Magnolie nekvete tehdy, má-li málo živin, proto je třeba ji v případě nevýživné půdy přihnojit hnojivem s obsahem draslíku a sodíku. Dalším problémem může být i řez. Pokud jste doposud magnolii pravidelně stříhali a ona nezakvetla, už to nedělejte. Řez může tuto dřevinu oslabit. Problémem může být i umístění magnólie. Je důležité, aby byla chráněna před větrem. Velmi dobře se jí bude dařit blízko domu, ze kterého bude sálat teplo.

Zdroje informací a zajímavé odkazy:


Jak se vám líbil tenhle článek?
4.3/5 - (15 votes)
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu Cestakbydleni.cz. Mám ráda přírodu, zvířata a ráda tvořím. Kreativní se realizuji nejen při psaní, ale i v domácnosti, zahradě a v kuchyni, a tak věřím, že mé články budou pro vás zajímavé, užitečné a přínosné.

Komentáře
Zatím se zde nenachází žádný komentář.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *